Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.10.2007., 20:15   #21
Zubni rendgen

Upravo sam danas bio na slikanju zuba pa sam malo razmišljao. U protekle tri godine sam bio tri puta na slikanju

Prvi put sam slikao, mislim, četiri zuba odvojeno, svaki na posebnu sliku. Drugi put sam išao na panorasku snimku, a danas sam slikao dva zuba odvojeno.

Ovaj put nisam išao u svoj uobičajen dom zdravlja zato jer popodne nisu radili pa sam otišao u drugi. Kada sam tamo stigao uvidio sam da je to bila pogreška. Aparat s kojim rade je vidno stariji od onoga u mom domu zdravlja, dobro, znam da to ne mora ništa značiti, ali ipak ne ostavlja dobar dojam. Drugo, doktor mi kod slikanja uopće nije dao onu zaštitnu pregaču od olova ili čega već. Toga sam se tek kasnije sjetio, i to me posebno zgrozilo.

Pretpostavljam da je ukupan dobitak u obliku točne dijagnoze veći nego šteta što prouzrokuje rentgen, ali ipak se nekako nisam osječao lagodno. Što vi mislite, kakav može biti utjecaj često odlaska da ovakva slikanja?
Sinbad is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2007., 22:26   #22
Ako si u 3 godine bio 3 puta, ništa ti neće bit. Ta nije to baš tako puno. Ja sam u zadnjuh mjesec dana bila 2 puta i ne brinem se jer znam da ću sljedeći put (ako) ić Bog zna kad.
__________________
...zavoli me il' me upropasti...
Blondy-ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2007., 22:35   #23
Quote:
Sinbad kaže: Pogledaj post
Drugo, doktor mi kod slikanja uopće nije dao onu zaštitnu pregaču od olova ili čega već. Toga sam se tek kasnije sjetio, i to me posebno zgrozilo.
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2007., 23:21   #24
Dali te doktor slikao sa RVG-omg ili RTG-om.
Krumpir is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2007., 23:58   #25
Quote:
Krumpir kaže: Pogledaj post
Dali te doktor slikao sa RVG-omg ili RTG-om.
Nemam pojma. Koja je razlika? Prvo što mi je upalo u oči na uređaju je veliki natpis : "Fabrika rengenskih uređaja EI Niš - Jugoslavija". Odmah sam pomislio - oho, ovi su opremljeni zadnjim krikom tehnologije.

Piggy, ti to mene samo želiš uplašiti? Mene je to ozbiljno zabrinulo. Mislim si, kako da mi je prije trebalo, a sad ne? Nije to bilo bez vraga. Obično ta pregača štiti osjetljiva mjesta.
Sinbad is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2007., 00:16   #26
Nemaš se šta bojati. To su vrlo male doze zračenja.

RVG = 95% manje zračenja od RTG-a (klasična snimka). Obično ih imaju malo opremljenije ordinacije.
Krumpir is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2007., 00:31   #27
Quote:
Krumpir kaže: Pogledaj post
Nemaš se šta bojati. To su vrlo male doze zračenja.

RVG = 95% manje zračenja od RTG-a (klasična snimka). Obično ih imaju malo opremljenije ordinacije.
Do tog se može doći preko HZZOa, ili ga imaju samo u privatnim ordinacijama? Reci, pa da znam za slijedeći put.
Sinbad is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2007., 11:22   #28
trebao si jednostavno otici na ortopan tomogram i uslikati cijelu celjust odjednom da se ne moras zraciti toliko puta. sto se tice slavonije znam da ga ima u osijeku, zagrebu i pozegi. ja sam bila u os kostalo je oko 70 kn. nista strasno, bolje nego da ti 100 puta slikaju jedan po jedan zub sa nekim starim uredajima.
jane7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2007., 11:37   #29
Quote:
jane7 kaže: Pogledaj post
trebao si jednostavno otici na ortopan tomogram i uslikati cijelu celjust odjednom da se ne moras zraciti toliko puta. sto se tice slavonije znam da ga ima u osijeku, zagrebu i pozegi. ja sam bila u os kostalo je oko 70 kn. nista strasno, bolje nego da ti 100 puta slikaju jedan po jedan zub sa nekim starim uredajima.
koliko ja znam, ortopan ponekad nemože prikazati dovoljno dobro stanje kao kad se slika određeni zub...
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2007., 15:43   #30
Quote:
jane7 kaže: Pogledaj post
trebao si jednostavno otici na ortopan tomogram i uslikati cijelu celjust odjednom da se ne moras zraciti toliko puta. sto se tice slavonije znam da ga ima u osijeku, zagrebu i pozegi. ja sam bila u os kostalo je oko 70 kn. nista strasno, bolje nego da ti 100 puta slikaju jedan po jedan zub sa nekim starim uredajima.

NE! Ne možeš sam odlućivat o vrsti slikanja to mora tvoj doktor odrediti! Jer i ako dođeš sa ortopanom OPET će te doktor slati na ciljanje(lokalne slike) Drugi razlog je to da ortopan ti zraći cca kao da ODJEDNOM opališ 15-tak lokalnih (malih) slika.

Znaći ako ti doktor kaže male slike radi male slike, jer nisi stručan da donosiš takve odluke samostalno!

Quote:
Sinbad kaže: Pogledaj post
Do tog se može doći preko HZZOa, ili ga imaju samo u privatnim ordinacijama? Reci, pa da znam za slijedeći put.
Uf, ne znam da ti pravo kažem. Iskreno nisam čuo dosada da ima neki dom zdravlja sa RVG-om, što ne znaći da ne postoji. Ali znam da takve stvari imaju privatnici ili privatnici sa ugovorom sa HZZO-m. Ali kod njih se plača slikanje oko cca 50kn +- 20kn.
Krumpir is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2007., 15:44   #31
Quote:
VTi underhood kaže: Pogledaj post
koliko ja znam, ortopan ponekad nemože prikazati dovoljno dobro stanje kao kad se slika određeni zub...

Da, nije dovoljno detaljan u nekim regijama
Krumpir is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2007., 16:30   #32
Quote:
Sinbad kaže: Pogledaj post
Piggy, ti to mene samo želiš uplašiti? Mene je to ozbiljno zabrinulo. Mislim si, kako da mi je prije trebalo, a sad ne? Nije to bilo bez vraga. Obično ta pregača štiti osjetljiva mjesta.
Čuj....zaštititi se moraš od zračenja, ma koliko ono bilo. Osim toga, nisu to toliko malene doze zračenja. Neće ti se ništa strašno dogoditi, ali bitno je znati za važnost zaštite.
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2007., 16:50   #33
ljudi ja moram ic slikat umnjake...znate li koji dom zdravlja to radi? u mom (crnomerec) tog nema..uputili me u vrapce..trebam li se narucit, placa li se to?
__________________
Avanture i poutovanja - blog
gljivek is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2007., 16:55   #34
Šta trebaš? Ortopan? Ako trebaš ortopan možeš ga napraviti u perkovčevoj ili imaš u ilici preko puta benetona slikanje vrlo jeftino nekih 120kn
Krumpir is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2007., 07:09   #35
Krumpir, poslao sam ti poruku na private.
Sinbad is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2007., 19:54   #36
albaharijeva , ilica 19, ozaljska 128, perkovčeva
__________________
Somewhere over the rainbow
beba0310 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2007., 19:59   #37
Na djelu zubnih rendgena kolicina zracenja je ista i u slucaju punog ortopana i u slucaju pola ortopana. Glupo, ali tako je.

Cak i najmanja doza zracenja moze uzrokovati rak. Sanse su vrlo male i progresivno rastu s kolicinom zracenja, ali nisu nula nikada. Zato treba izbjegavati ionizirajuce zracenje kad god je to moguce.
zimm2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2008., 22:24   #38
Slikanje zubi

Gdje se mogu slikati zubi u Zagrebu? I treba li se naručiti? I do kada radi?
shrine is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2008., 15:37   #39
Quote:
shrine kaže: Pogledaj post
Gdje se mogu slikati zubi u Zagrebu? I treba li se naručiti? I do kada radi?
ilica 19
Chain is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2008., 15:44   #40
ajme Chain...kod tebe uvijek neke sture informacije...

Shrine...slikanje mozes napraviti u bilo kojem Domu zdravlja koji ima zubni rendgen ako ces ici sa uputnicom...

a ako ides privatno, imas nekoliko opcija: Ilica 19 (u haustoru preko puta Uspinjace) ili Ozaljska 128 (skoro na tram.stanici, preko puta sportske dvorane Kutija sibica)...

ne treba narucivanje, samo dodjes i kazes da trebas slikanje...slika je gotova za 10-ak min ili manje...i kosta oko 100 kn (ovisno gdje radis)...
ribica0603 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:20.