Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.02.2014., 12:34   #1
Predavanja

Bok svima,

Evo da složimo još jedan sticky koji će vjerojatno svima koristiti - najava predavanja o astronomskim temama. Ovdje slobodno stavljajte sve što vam se čini zanimljivo, naročito ako su predavanja ili radionice izvan Zagreba.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2014., 12:38   #2
Odmah ću najaviti sam sebe nadam se da nije kasno. danas (srijeda) na ZG Zvjezdarnici održati ću predavanje o kometima. Početak je u 20h, upad besplatan. Možete pogledati najavu na Facebooku.

Inače, na ZG Zvjezdarnici se gotovo svake srijede održavaju popularna predavanja. Za detalje najbolje da pogledate raspored predavanja njihovim web stranicama.

Sljedeće predavanje je 12.2., održati će ga dr.sc. Vladis Vujnović. Naziv predavanja je "Što nam Voyageri šapuću iz svemira".
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2014., 10:13   #3
U četvrtak, 27. veljače 2014. u 18 sati u planetariju Tehničkog muzeja u Zagrebu, Savska cesta 18, održat će se popularno predavanje za građanstvo na temu:

Zvijezde, planeti i njihova gibanja

Predavač je Ante Radonić, voditelj planetarija.

Ovom prilikom govorit ćemo o gibanju različitih nebeskih objekata. Zorno ćemo se upoznati sa prividnim gibanjem. Vidjet ćemo kako izgleda prividno kretanje na ekvatoru, a kako na sjevernom polu. Saznat ćemo gdje se nalaze aktualni planeti i gdje će se oni nalaziti u narednim mjesecima.

Ulaznice po cijeni od 15 kn mogu se kupiti na dan predavanja na blagajni Muzeja.

Tehnički muzej, Zagreb, Savska cesta 18, tel. 48 44 050

www.tehnicki-muzej.hr
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2014., 10:50   #4
Akademsko astronomsko društvo Rijeka u četvrtak 27. veljače 2014. s početkom u 20:30 sati organizira predavanje pod naslovom Izumiranje dinosaura. Predavanje će se održati u Astronomskom centru Rijeka (sv. Križ 33, Rijeka). U slučaju vedrog vremena, nakon predavanja slijedi promatranje raznih nebeskih objekata kroz teleskop, a u slučaju lošeg vremena, posjetitelji mogu razgledati teleskop i vidjeti ranije snimljene astronomske fotografije. Predavanje je otvoreno za sve zainteresirane građane; ulaznica je 10 kn, a djeca do 10 godina ne plaćaju ulaz.

Izvor: HAS
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2014., 17:45   #5
Nije predavanje, ali da ne otvaram novu temu...legendarna serija Kozmos koju je nekada predstavio Carl Sagan (zajedno sa knjigom) ima moderni remake. Prije par dana emitirala se prva epizoda i evo već ju možete vidjeti na Vimeu!

Slobodno napišite kako vam se svidjelo!
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2014., 19:18   #6
Noč u kojoj je završio true detective i započeo novi cosmos :-).zadovoljan sam epizodom.drago mi je a nisu koristili glumačke dramatizacije scena s brunom več su koristili crtež..
__________________
My Movies na IMDB
dr mladjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2014., 09:11   #7
U Višnjanu u staroj općinskoj vijećnici imamo ciklus predavanja "petkom u sedam". Sutra je predavanje Korada Korlevića "Meteoritika, znanost o kamenju koje pada s neba".
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2014., 06:18   #8
U srijedu 19. ožujka 2014. godine, u prostorijama Zvjezdarnice Zagreb, Opatička 22, s početkom u 20 sati održat će se popularno predavanje "Postoje li u Mliječnoj stazi milijarde drugih planeta?". Predavač je Ante Radonić, Tehnički muzej Zagreb.
Ulaz slobodan.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2014., 17:38   #9
Uh, skoro sam zaboravio najvažnije događaje u godini

U Daruvaru se po peti puta održava "Deset dana astronomije". Manifestacija je počela prošli petak, no još stignete do kraja tjedna uhvatiti neko zanimljivo predavanje. Evo programa, predavanja su zbilja zanimljiva - danas Paar, sutra Korlević, u subotu izložba astro opreme....

Evo kako je bilo prva tri dana.

U subotu će se u Višnjanu održati jubilarni dvadeseti Messierov maraton. Osim natjecanja biti će i zanimljivih predavanja, a jedno ću održati i ja (svjetlosno onečišćenje).

Vrlo bogat astronomski tjedna, nadam se da ćete doći na neku od manifestacija! Ako budete, bilo bi lijepo da napišete kratki osvrt.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2014., 18:12   #10
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Uh, skoro sam zaboravio najvažnije događaje u godini

U Daruvaru se po peti puta održava "Deset dana astronomije". Manifestacija je počela prošli petak, no još stignete do kraja tjedna uhvatiti neko zanimljivo predavanje. Evo programa, predavanja su zbilja zanimljiva - danas Paar, sutra Korlević, u subotu izložba astro opreme....

Evo kako je bilo prva tri dana.

U subotu će se u Višnjanu održati jubilarni dvadeseti Messierov maraton. Osim natjecanja biti će i zanimljivih predavanja, a jedno ću održati i ja (svjetlosno onečišćenje).

Vrlo bogat astronomski tjedna, nadam se da ćete doći na neku od manifestacija! Ako budete, bilo bi lijepo da napišete kratki osvrt.
Postovani Astrobobo,ovu subotu Vi odrzavate predavanje??Moze nesto o tome?U Zagrebu?
__________________
Michael Jackson
MichaelJackson is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2014., 08:10   #11
Quote:
MichaelJackson kaže: Pogledaj post
Postovani Astrobobo,ovu subotu Vi odrzavate predavanje??Moze nesto o tome?U Zagrebu?

Nevjerojatno. U istoj rečenici sam napisao gdje se održava predavanje i dao link sa detaljnim programom i više informacija i sad me se pita je li to u Zagrebu???

O svjetlosnom onečišćenju se može pročitati u moja zadnja dva članka na www.astrobobo.net
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2014., 08:26   #12
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Uh, skoro sam zaboravio najvažnije događaje u godini

U Daruvaru se po peti puta održava "Deset dana astronomije". Manifestacija je počela prošli petak, no još stignete do kraja tjedna uhvatiti neko zanimljivo predavanje. Evo programa, predavanja su zbilja zanimljiva - danas Paar, sutra Korlević, u subotu izložba astro opreme....

Evo kako je bilo prva tri dana.

U subotu će se u Višnjanu održati jubilarni dvadeseti Messierov maraton. Osim natjecanja biti će i zanimljivih predavanja, a jedno ću održati i ja (svjetlosno onečišćenje).

Vrlo bogat astronomski tjedna, nadam se da ćete doći na neku od manifestacija! Ako budete, bilo bi lijepo da napišete kratki osvrt.
Jedva čekam!
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2014., 10:07   #13
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Nevjerojatno. U istoj rečenici sam napisao gdje se održava predavanje i dao link sa detaljnim programom i više informacija i sad me se pita je li to u Zagrebu???

O svjetlosnom onečišćenju se može pročitati u moja zadnja dva članka na www.astrobobo.net
Postovani Astrobobo,pa vidjela sam to-Boze dragi.Odmah se skace na svaku moju rijec.Krivo sam se izrazila,oprostite.Ovo stvarno ispada glupavo.Mislila sam nesto drugo,ma vise necu nista ni pitati.Sale,recenice sve ........
__________________
Michael Jackson
MichaelJackson is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2014., 12:46   #14
U komunikaciji na internetu znatno pomaže ako se piše čim književnije jer ovdje nemamo onu popratnu neverbalnu komunikaciju pomoću koje možemo skužiti što je tko mislio.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2014., 07:34   #15
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
U komunikaciji na internetu znatno pomaže ako se piše čim književnije jer ovdje nemamo onu popratnu neverbalnu komunikaciju pomoću koje možemo skužiti što je tko mislio.
Postovani Astrobobo,dakako,slazem se.Nadam se da ce svaka rijec biti razumljivija.Evo,nadam se da Vam je predavanje lijepo proslo i na svaki nacin zavidim onima koji su uspjeli doci.Nadam se da je pristojno,jasno.
__________________
Michael Jackson
MichaelJackson is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2014., 12:47   #16
@Astrobobo: lijep je onaj vidio o Messieru na youtubeu.
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2014., 06:16   #17
Danas (utorak, 15. travnja) u čitaonici Kustošija je otvorenje izložbe astrofotografija članova astronomskog društva Beskraj iz Zagreba: Slike Beskraja. Izložba će biti otvorena do 15. svibnja.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2014., 19:50   #18
Tek sad vidim aj topic, evo navratite:

Tamna tvar (5. studenog 2014. godine)
U srijedu 5. studenog 2014. godine, u prostorijama Zvjezdarnice Zagreb, Opatička 22, s početkom u 20 sati održat će se popularno predavanje " Tamna tvar ". Predavač je Nikola Baran, dipl. ing., sa PMF-a Zagreb.
Ulaz slobodan.

Kratki opis predavanja:

Astronomska opažanja još od tridesetih godina prošlog stoljeća pokazuju da u svemiru postoji tvar koja ima masu, ali ju ne vidimo - tamna tvar. Priroda tamne tvari je jedno od najvećih pitanja moderne astrofizike i kozmologije, a njen utjecaj diktira nastanak i dinamiku galaksija i njihovih jata. Poznavanje tamne tvari dalo bi nam uvid u evoluciju svemira, njegovu sadašnjost i budućnost. Ovo predavanje upoznaje slušatelja sa idejom tamne tvari, nacinima na koje nam daje do znanja da postoji te aktualnim eksperimentima i teorijama kojima pokušavamo spoznati što je tamna tvar.
http://www.zvjezdarnica.hr/index.php...=432&Itemid=38

Znanstveno-fantastična stvarnost (12. studenog 2014. godine)
U srijedu 12. studenog 2014. godine, u prostorijama Zvjezdarnice Zagreb, Opatička 22, s početkom u 20:30 sati održat će se popularno predavanje " Znanstveno-fantastična stvarnost ". Predavač je Sandrino Požežanec.
Ulaz slobodan.

Kratki opis predavanja:
Živimo u svijetu visoke tehnologije. Sateliti, mobiteli, internet i svemirske ljetjelice, sve su to samo neke od značajki današnjeg vremena. No malo je poznato kako su ideje za te izume došle izravno s područja znanstvene fantastike. Koji su to koncepti i izumi nekada bili znanstvena fantastika, a danas su uz pomoć tehnologije znanstvena činjenica, saznajte u ovome predavanju.
http://www.zvjezdarnica.hr/index.php...=437&Itemid=38
okapoaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2015., 22:30   #19
Sutra pocinje novi ciklus predavanja u zvjezdarnici.
Tema je astronomkinje kroz povijest...na prvu nisam toliko upoznat s vaznoscu zenske uloge u astronomiji, s zanimanjem cu poslusati predavanje.
__________________
Who dares, wins .
The_End is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2015., 11:50   #20
Izvrsna tema ovu srijedu u zvjezdarnici: Supermasivne crne rupe.
Bit ce dotaknuti i rezultati MAGIC-A...
__________________
Who dares, wins .
The_End is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:09.