Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.04.2015., 09:41   #1
Serijski spoj dalekozora

Imam dva dalekozora, 10x50 i 10x25 te me zanimalo kakva bi bila slika da se manji prisloni na okular većeg. Rezultat i nije baš praktičan, slika je jako tamna i teško je je fokusirati ali bi me zanimalo koliko bi bilo povećanje takvog sustava?
Sigurno nije 20x, a za 100x mi se čini nekako premalo.

Pozdrav.
griffon14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2015., 21:25   #2
Quote:
griffon14 kaže: Pogledaj post
...ali bi me zanimalo koliko bi bilo povećanje takvog sustava?...
Ako pitaš "samo tako", po mom mišljenju je to slično kao ako bi s manjim dvogledom probao gledati npr YouTube video (ono na videu bi u tom slučaju bila "slika u većem dvogledu").
adelon is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2015., 09:39   #3
Prema tome bi povećanje trebalo biti 100x? ...aha. Ma pitao sam zato jer mi usporedbom veličine objekata gledanih jednim dalekozorom i ovakvim "sustavom" činilo kao da je 50x ili 60x a ne 100x - možda je to samo bila moja kriva subjektivna procjena.
Jedino u što sam siguran je da takav "redneck teleskop" ne funkcionira.
griffon14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2015., 10:59   #4
Mozda bi, sto se samih leca u dalekozoru tice, funkcioniralo, ali problem je u tome sto prilikom "serijskog spajanja" drugi dalekozor prekriva i okular pa i njega povecava. Zbog toga je slika mutna i tamna. A ukupno povecanje Mozda netko tko se bavi optikom, davno sam imao fiziku pa se ne sjecam bas najbolje.

Po nekoj mojoj procjeni kada bi sve lece bile jednakog promjera stvar bi radila bez problema.
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2015., 11:17   #5
Meni se čini da je stvar u ogledalima, ne u lećama.
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2015., 09:38   #6
Hvala na odgovorima. Da, leće nisu jednakih promjera i to je očito problem u sustavu. Ima za kupiti optičkih uređaja prihvatljive cijene i karakteristika, pa bi bilo bolje da se više ne glupiram s ovakvim stvarima.
griffon14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2015., 13:36   #7
Možda je već prekasno ali želio bih upozoriti da je kod dalekozora čak važnije od povećanja koliko svjetla prolazi te kakva mu je oštrina, aberacije...
Čisto povećanje bez ostalog bi bilo kao da imaš auto ogromne snage bez dobrih kočnica i čvrste karoserije.
Lošije i opasnije nego da imaš slab motor na slaboj konstrukciji.
__________________
Greenov zakon o raspravi:
"Sve je moguće, ako ne znate o čemu govorite."
El Ninho is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2015., 14:41   #8
Quote:
El Ninho kaže: Pogledaj post
...važnije od povećanja (je) koliko svjetla prolazi te kakva mu je oštrina, aberacije...
Uglavnom, u onakvoj kombinaciji drugom (manjem) dalekozoru fale fokus (premala, odnosno "nikakva" udaljenost od onoga što se gleda), svijetlost (i to je povezano s udaljenošću) i 3d (ako se radi o dvogledu)?

Hoću reći, prvi dalekozor (veći) je drugom dalekozoru (manjem) samo povećana dvodimenzionalna slika, a ne neka nadogradnja (to je, s drugim dvogledom gledamo sliku na "zadnjoj leći" prvog dvogleda, a ne "kroz prednju leću" prvog dvogleda)?
adelon is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2015., 12:51   #9
Možda malo više podataka:

Dalekozori su oni najjeftiniji, pa sumnjam u pretjeranu optičku kvalitetu.

Okular većeg dalekozora je za par mm manji od promjera objektiva malog dalekozora - to bi možda moglo utjecati na svjetlinu slike.

Slika takvog "sustava" se fokusira na velikom dalekozoru, dok postavke na manjem izgleda nemaju nikakav utjecaj na izoštrenost slike. Kad je sustav u fokusu, ako se pogleda samo kroz veliki dalekozor onda je slika neizoštrena - dobro, to mi i nije baš neočekivano.

Gledao sam samo kroz jednu "stranu" dalekozora, spojiti dva objektiva i okulara mi je malo veći "zalogaj".

Ne mogu se sjetiti još nečeg bitnog, ali i nije mi bio problem u fokusu i tamnoj slici nego mi je to povećanje nekako premalo - po nekakvoj logici bi trebalo biti 100x ali nikako mi se ne čini da je tako.

pozdrav
griffon14 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:45.