Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fotografija > Fotoaparati i oprema

Fotoaparati i oprema Tvornica fotografija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.02.2017., 14:14   #1
Sa crop-a na full frame - upit (6D - da ili ne)

Pozdrav svima.
Ovih dana moj EOS 550 planiram zamjeniti sa full frame 6D ... međutim, vidim da kod full frame aparata - u kombinaciji sa wide angle objektiva koje imam (Tokina 11-16, Canon 16-35) dolazi do vinjetiranja...crni okvir oko svake slike...može li se to nekako izbjeći ? Inače mijenjam aparat zato što sam u potrazi za kvalitetnijom slikom, boljim aparatom po slaboj svjetlosti...oštrijim slikama..sve je upućivalo na full frame...sad se pitam dal i je full frame rješenje, ili ipak sve ovo mogu postići sa nekim high level crop aparatom. Molim za savjete.
Kit Karson is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2017., 15:39   #2
Quote:
Kit Karson kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima.
Ovih dana moj EOS 550 planiram zamjeniti sa full frame 6D ... međutim, vidim da kod full frame aparata - u kombinaciji sa wide angle objektiva koje imam (Tokina 11-16, Canon 16-35) dolazi do vinjetiranja...crni okvir oko svake slike...može li se to nekako izbjeći ? Inače mijenjam aparat zato što sam u potrazi za kvalitetnijom slikom, boljim aparatom po slaboj svjetlosti...oštrijim slikama..sve je upućivalo na full frame...sad se pitam dal i je full frame rješenje, ili ipak sve ovo mogu postići sa nekim high level crop aparatom. Molim za savjete.
Nema rješenja za vinjetiranje, APS-C objektivi su rađeni za manje senzore, ako vinjetira, jednostavno objektiv nema dovoljno velik image circle za pokriti veći senzor.

Specifično, Tokina 11-16 je APS-C objektiv, vinjetirati će na FF senzoru u FF modu kroz više-manje cijeli raspon, osim na krajnih 16mm. I na 15mm je okej, ak ti ne smetaju mutni rubovi. Sve bez hooda, ofkors. No, Canon 16-35 je EF, FF objektiv, s tim ne bi smio imati problema.

E sad, jel ti ima smisla prelaziti na FF, ili jednostavno upgradeati na 7D Mk2 je već drugi par čarapa. Al prelaskom na FF možeš prodati Tokinu 11-16, jer ti taj raspon vidnih kuteva pokriva Canon EF 16-35, tak da ti se možda čak i ima smisla.
elkarrde is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2017., 17:51   #3
Quote:
Kit Karson kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima.
Ovih dana moj EOS 550 planiram zamjeniti sa full frame 6D ... međutim, vidim da kod full frame aparata - u kombinaciji sa wide angle objektiva koje imam (Tokina 11-16, Canon 16-35) dolazi do vinjetiranja...crni okvir oko svake slike...može li se to nekako izbjeći ? Inače mijenjam aparat zato što sam u potrazi za kvalitetnijom slikom, boljim aparatom po slaboj svjetlosti...oštrijim slikama..sve je upućivalo na full frame...sad se pitam dal i je full frame rješenje, ili ipak sve ovo mogu postići sa nekim high level crop aparatom. Molim za savjete.
EF 16-35 je FF objektiv i možda na 16mm bude neko sitno vinjetiranje što u PS-u rješavaš bez brige. 6D je odličan fotić i kvaliteta fotki popraviti će ti se debelo. Sa Tokinom dobro provjeri jer kod Canona neki APS-c objektivi mogu dovesti do mehaničkih oštećenja FF fotića jer su preblizu senzora. 6D je sada prilično jeftin jer je nova verzija blizu i mislim da je OK investicija.
__________________
5dIV|EF 16-35|EF 24-70mm f/2.8 II|EF 70-200/f2.8
II|EF100-400|EF 85/f1.2 II|Σ 15mm f2.8 fish|600EX-RT
Brada13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2017., 23:43   #4
Quote:
Kit Karson kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima.
Ovih dana moj EOS 550 planiram zamjeniti sa full frame 6D ... međutim, vidim da kod full frame aparata - u kombinaciji sa wide angle objektiva koje imam (Tokina 11-16, Canon 16-35) dolazi do vinjetiranja...crni okvir oko svake slike...može li se to nekako izbjeći ? Inače mijenjam aparat zato što sam u potrazi za kvalitetnijom slikom, boljim aparatom po slaboj svjetlosti...oštrijim slikama..sve je upućivalo na full frame...sad se pitam dal i je full frame rješenje, ili ipak sve ovo mogu postići sa nekim high level crop aparatom. Molim za savjete.
Tokina 11-16 ide na FF i može se koristiti bez vinjetiranja od 14mm, a to je ultraširoko područje.

Ja sam prešao sa 60D (isti senzor kao na tvom 550D) na 7D MK2. Razlika u kvaliteti slike je ogromna. Odustao sam od FF-a jer imam niz dobrih objektiva za crop. Prijelazom na FF izgubio bih ta stakla a kupnja sličnih za FF bila bi prevelika investicija.

Savjet je, ako imaš još dobrih objektiva za crop, onda 80D ili 7D MK2. Ako nemaš, FF objektivi skuplji su od odgovarajućih za crop tijela. Razmislil o stakima koja ti još trebaju i cijenu sustava.
__________________
instagram

Press any key to exit or any other key to continue.
fotoguru is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2017., 01:24   #5
Quote:
Brada13 kaže: Pogledaj post
EF 16-35 je FF objektiv i možda na 16mm bude neko sitno vinjetiranje što u PS-u rješavaš bez brige. 6D je odličan fotić i kvaliteta fotki popraviti će ti se debelo. Sa Tokinom dobro provjeri jer kod Canona neki APS-c objektivi mogu dovesti do mehaničkih oštećenja FF fotića jer su preblizu senzora. 6D je sada prilično jeftin jer je nova verzija blizu i mislim da je OK investicija.
Nije još dovoljno jeftin.

Mislim da treba pričekati najavu novog modela. Po meni, previše je dati 1400 eura za tijelo staro pet godina, ma koliko on bio dobar fotoaparat. Mora to još ići dolje, nerealno drži cijenu.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2017., 01:39   #6
Slažem se. Relativno je jeftin naspram drugih FF modela u ponudi, ali sada treba biti najavljen mk2, tako da bi cijene trebale samo padati.
toni_os is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2017., 09:19   #7
Quote:
fotoguru kaže: Pogledaj post
Tokina 11-16 ide na FF i može se koristiti bez vinjetiranja od 14mm, a to je ultraširoko područje.

Ja sam prešao sa 60D (isti senzor kao na tvom 550D) na 7D MK2. Razlika u kvaliteti slike je ogromna. Odustao sam od FF-a jer imam niz dobrih objektiva za crop. Prijelazom na FF izgubio bih ta stakla a kupnja sličnih za FF bila bi prevelika investicija.
Ne trolam nego me stvarno zanima, u čemu je to toliko bolja kvaliteta same slike naspram 60D pošto recikliraju taj senzor već 100 godina?
Blackened is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2017., 11:34   #8
Quote:
Blackened kaže: Pogledaj post
Ne trolam nego me stvarno zanima, u čemu je to toliko bolja kvaliteta same slike naspram 60D pošto recikliraju taj senzor već 100 godina?
Pa iz činjenice da se neki senzor može reciklirati 100 godina vidi se koliko je bio ispred svog vremena u trenutku izlaženja.

Ali barataš zastarjelom informacijom. 18mpix senzor bio je u 550D, 60D, 7D, 700D, 1300D. Vremenom je išao prema lower-end modelima.

Za nove modele Canon je razvio dvije nove generacije senzora, hibridni i dual-pixel. Ovaj drugi, dual pixel namijenjen je profi (crop i FF) modelima. Taj senzor je u 7D MK2.
__________________
instagram

Press any key to exit or any other key to continue.
fotoguru is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2017., 12:19   #9
Quote:
fotoguru kaže: Pogledaj post
Pa iz činjenice da se neki senzor može reciklirati 100 godina vidi se koliko je bio ispred svog vremena u trenutku izlaženja.
Sve pet, al ajmo ne pretjerivati baš tolko, ajmo stat na "bio je dobar za svoje vrijeme".

Sve ostalo stoji, da bi reč rekal.
elkarrde is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2017., 17:45   #10
Ok, noviji senzor je, no konkretno po čemu je bolja fotka? DR, manji šum, oštrina - to sve skupa?
Blackened is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2017., 17:53   #11
Ne znam za 7D mk2, ali 80D ima noviju generaciju senzora koja daje značajno bolji DR i nešto bolje rezultate na visokim iso vrijednostima od starijih senzora. Taj senzor se nalazi i u mirrorlesu EOS M5. Također, uveli su i taj dual pixel autofocus koji se čini kao jako dobra stvar, pogotovo za autofokus prilikom videa.
toni_os is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2017., 01:54   #12
Quote:
Blackened kaže: Pogledaj post
Ok, noviji senzor je, no konkretno po čemu je bolja fotka? DR, manji šum, oštrina - to sve skupa?
Po svim parametrima. Defintivno puno manji šum, nešto kao 5D MK II. Nema oštrine senzora nego rezolucija ako si na to mislio. Rezolucija je veća ali to mi nije toliko važno.
__________________
instagram

Press any key to exit or any other key to continue.
fotoguru is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:40.