Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.03.2017., 02:34   #1
Početak osnivanja HRZa

Pitanje za raspravu

Kada je počelo osnivanje HRZa u odnosu na Domovinski rat i sva događanja oko osamostaljivanja Hrvatske,

A) letačkim zadaćama hrvatskih građana u svrhu obrane suvereniteta RH ili

B) kad su pripadnici JRV napustili službu zahtjevom za otpust ili
umirovljenje i prijavili se lokalnom uredu za Obranu i stavili na
raspolaganje ?

__________________
extraordinary and plenipotentiary ambassador of Croatia
AirBag is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2017., 11:33   #2
...po meni neukom i van branše .... A
jedangrafitni is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2017., 14:33   #3
Rekao bih pod "A". Sve što se poslije toga dogodilo, po meni spada u kategoriju, poboljšanja, profesionalizacije, nadgradnje i sl. To ni u kom slučaju ne smije umanjiti zasluge onih koji stjecajem okolnosti mogli biti među prvima tu i sudjelovati u stvaranju osnova i osnutku HRZ-a tada, a dali su dosta toga, poneki i živote, kako bi HRZ ispunio svoju zadaću.
Buck is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2017., 16:56   #4
Neki poduzetni i hrabri domoljubi su i prije osnivanja HRZa poduzimali izviđačke i borbene letove.
Nekolicina ih je i poginula a došli su iz ex. JRV i PVO ili civilstva.
Ionako nije bilo u to vrime borbene tehnike pa su svi improvizirali i vojnici i civili.
__________________
Pola sata ćete ostati na ručku i onda možete otići, Franjo Tuđman generalima, Brijuni 31. VII 1995.
"Prije će Sava uzvodno poteći nego Hrvati dobiti državu", J. B. Tito, Karađorđevo, 2. XII 1971.
"Republika Hrvatska najveći je pobjednik u ovom ratu, najveći su gubitnik hrvatski Srbi, najviše zbog vlastite nesposobnosti i tvrdoglavosti", lord David Owen, 27. I 1996, UN, New York. "Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, na blagdan sv. P&P 1942.
pp5d6 is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2017., 18:56   #5
Quote:
Buck kaže: Pogledaj post
Rekao bih pod "A". Sve što se poslije toga dogodilo, po meni spada u kategoriju, poboljšanja, profesionalizacije, nadgradnje i sl. To ni u kom slučaju ne smije umanjiti zasluge onih koji stjecajem okolnosti mogli biti među prvima tu i sudjelovati u stvaranju osnova i osnutku HRZ-a tada ...
Moram se korigirati, htio sam reći: To ne smije ni u kom slučaju umanjiti zasluge onih koji stjecajem okolnosti nisu mogli sudjelovati od prvog dana u osnivanju HRZ-a.

Tu prije svega mislim na one koji su uspjeli na ovaj ili onaj način napustiti JNA i priključiti se novosonovanom HRZ-u.
Buck is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2017., 20:54   #6
c) Ukazom predsjednika republike, vrhovnika & doktora Franje Tuđmana od 12.12.1991. i druge opcije nema.
Sova77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2017., 21:13   #7
S čim imaš najviše problema: predsjednikom,, vrhovnikom ili doktorom?
__________________
Pola sata ćete ostati na ručku i onda možete otići, Franjo Tuđman generalima, Brijuni 31. VII 1995.
"Prije će Sava uzvodno poteći nego Hrvati dobiti državu", J. B. Tito, Karađorđevo, 2. XII 1971.
"Republika Hrvatska najveći je pobjednik u ovom ratu, najveći su gubitnik hrvatski Srbi, najviše zbog vlastite nesposobnosti i tvrdoglavosti", lord David Owen, 27. I 1996, UN, New York. "Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, na blagdan sv. P&P 1942.
pp5d6 is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2017., 10:12   #8
Mislim da kao datum "početaka" zračnih djelovanja možemo uzeti 17.10.1990., ili čak 17.8. odnosno osuječeni pokušaj Mupa da prebaci specijalce u Gračac. No datum osnivanja je jasan, kako je kolega napisao12.12.1991. Barem tu nema dileme...
Što se tiće napuštanja bivše JNA osvrnuo bi se na posatak vezan uz Selaka i Ivandića, naime tadašnji 83.puk/AB uz njih koji su maznuli avione vodi još 11 pilota koji su "dezertirali", a čak 31 je postrojbu napustio po molbi.
krunch is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:41.