Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.10.2014., 14:53   #281
pa da, naravno da ces prihvatiti ucenje jezika, ako vec imate tu opciju. to je super.

meni je bilo zao sto smo bili vani u periodu dok je mala jos bila premala za vrtic, pa nije nis profitirala od naseg boravka tamo, sto se jezika tice.

ja sam uvijek za sto vise jezika . znanje jezika nikako ne moze skodit.
arorua is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2014., 15:02   #282
Quote:
arorua kaže: Pogledaj post
ja sam uvijek za sto vise jezika . znanje jezika nikako ne moze skodit.
i ja, i ja

ovaj njemacki mi je dosao savrseno (hvala mami sto me natjerala da krenem ) Kasnije sam ga i zavoljela i htjela i sama dodatno uciti
ina22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2014., 15:42   #283
Školarac sad rastura engleski nakon 8 mj. u novoj okolini, znao je sonove i neke pijesmice a sad mu e lakše na engleskom razgovarat nego na hrvatskom 7 g ima.
Mlađi ima 1,7 mj i priča isključivo svoj klingonski jezik, mislim da razumije ali ne priča ništa razumljivo niti na Hrv. niti na engleskom ili malteskom...mi imamo društvo koje je multikul. više nacija mađari, englezi, rusi, španjolci ...itd. tako da mu je teško za savladati osnove s kojima bi počeo.
Za sad mu dajemo fore do 2,5 g pa čemo na vježbice ako bude trebalo.
Prijateli također imaju vršnjake(i to su svi dečkići) koj su vršnjaci +2/3 mj. razlike i ista stvar. Mama ruskinja, tata talian, djete rarzumije na ruskom i engleskom...talijanski ne...tata puno radi tako da su mama i dadilja s malim i time prevladava njihov govor.
__________________
The light of morning decomposes everything
Little Floramy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2014., 09:02   #284
mi smo došli u Švedsku kada je juniorka imala 3.5 mj. doma se priča isključivo hrvatski, ne zbog nekog domoljublja nego zato što i ja tek učim švedski i glupo mi je pred djetetom pričati a nisam sigurna da li je gramatički ispravno.
doma imamo samo švedske kanale, gleda miješano švedske crtiće i na netu hrvatske. čitam joj naše slikovnice, ali kupila sam i par švedskih (više da se ja vježbam ).
sada ima 15 mj, u vrtiću je već 2 mj, razumije tete kada kažu dođi, ili idemo oprati ruke i sl. zna dvije švedske riječi i masu hrvatskih.
u svakom slučaju, mišljenja sam da ako roditelji drugi jezik ne znaju jednako dobro kao materinji, da ne isti ne trebaju pričati kući jer će dijete samo pogrešno naučiti.
u okolini imam masu poljaka i svi redom doma pričaju poljski sa djecom i djeca pričaju oba jezika jednako dobro.
dantea84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2014., 13:05   #285
moja mala se rodila u AT, ali doma pricamo samo hrvatski.. znaci, dok je krenula u jaslice, nije znala ni jednu rijec njemackog.. I u jaslicama i sada u vrticu (ima 5god) su mi pedagogice i logopedice rekle neka ja ne pricam s njom njemacki, jer ce samo mijesati oba jezika.. Prica super hrvatski, citamo price i na hrv i na njemackom, crtice gleda isto na oba jezika, a njemacki naravno isto odlicno prica..

Pocela je u zadnjih par tjedana mi prepricavat neke stvari iz vrtica na njemackom, sto je pricala sa kime i tako, valjda jer joj je lakse prepricat u originalu kako se dogodilo a ja na to normalno dalje pricam hrvatski..

Decko je odrastao u dvojezicnoj obitelji i pricao je s mamom mjesano (svicarski/hrvatski) i sad ima probleme sa hrvatskim, fali mu rijeci, prica vise dijalekt nego standarni knjizevni, npr. ne razumije sad sve iz djecjih prica sto citam malenoj i zato necu da se to dogodi sa kcerkicom

ne jer sam domoljub ili se mislim vracati u hrv, ali ako vec uci jezik, onda hocu da ga pravilno nauci..
ZaruljaZelena is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2014., 00:17   #286
Quote:
ina22 kaže: Pogledaj post
Ni mi se ne mislimo vracati niti sam domoljubna tako jako. Da jesam, ne bi ni otisli... Htjela bi da znaju kao prvo radi komunikacije sa rodbinom a kao drugo to sto kazes da zna sto vise jezika...a i nikad ne znas sto ce ti se u zivotu dogoditi i gdje ce ti trebati, a ovo je savrsena prilika da 'elegantno' nauce dva jezika. Mali ima u vrticu posebno jos ucenje jezika sa 'tetom' koja dolazi dva puta tjedno raditi sa njih petero iz vrtica. Svi drugi su rodjeni tu i pricaju njemacki ali valjda su iz dvojezicne obitelji pa i oni imaju pravo pohadjati. A on je jedini koji uopce nije znao njemacki. To ce krenuti i mala kad krene u vrtic, sad je u jaslicama.
Ajme ima nas još novih u Njemačkoj, s djecom. Moji su mala razlika 3,5 i 2 god i ne idu ni jaslice ni vrtić, nema mjesta za starijeg nadam se uskoro da će upasti !!
Mlađu planiramo u vrtić u septembru.
Ako nije tajna koliko plaćate Kindergarten + Krippe u Njemačkoj?
Woman Yoya is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2014., 09:42   #287
Quote:
Woman Yoya kaže: Pogledaj post
Ajme ima nas još novih u Njemačkoj, s djecom. Moji su mala razlika 3,5 i 2 god i ne idu ni jaslice ni vrtić, nema mjesta za starijeg nadam se uskoro da će upasti !!
Mlađu planiramo u vrtić u septembru.
Ako nije tajna koliko plaćate Kindergarten + Krippe u Njemačkoj?
ovisi o Bundesland-u i o gradu, isto i o tome ko je nositelj vrtica/jaslica (jesu li gradske, od firme, vjerske, od nekih udruga i slicno), koliko sati tjedno je dijete u vrticu, plus hrana, s tim da za malce do 3 kosta vise nego za one od trece godine zivota. kod nas u BW se racuna prema primanjima, i recimo u nasem slucaju, djeca (3 ipo i 5 ipo godina) su vise od 42 sata tjedno u vrticu, mi smo u skoro najvise platnom razredu i oboje djece kosta oko 600 eura plus hrana. za drugo dijete se placa manje nego za prvo, za trece jos manje i tako redom.
pa i ako nemate mjesto u vrticu/jaslicama mozete ic na neka djecja druzenja tip Krabbelgruppe i slicno. pogledajte sto vas grad nudi.
__________________
And I'm floating in a most peculiar way
aniano is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2014., 20:32   #288
Da, i mi smo BW, tocno nas isto toliko izadje vrtic (jaslice i vrtic), nesto vise od 600 eur s hranom. Samo sto nama nisu rekli da ovisi o primanjima nego da je to cijena za sve jednaka. Isto sve kao sto je aniano napisala, ima vise mogucnosti, solucija, ovisi u kojoj se nadjes. Skuplje od ovog naseg je jedino da imas dvoje jaslicara
ina22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2014., 18:52   #289
mi smo u Budimpeštu preselili kad je mala imala 1,5g, pričamo s njom isključivo hrvatski (suprug i ja ne govorimo mađarski)
prvu godinu nije išla u vrtić i nije naučila ni riječ mađarskog (ali je bila njime okružena od radia u autu, metroa, ducana do parka što je puno značilo jer ga je slušala )

sa 2,5g krece u vrtić i tamo uči jezik......sad s 3,5g hrvatski prica perfektno, ima jaaaako širok vokabular (samo nam još nekoliko slova šteka tipa r i kvačicasta koja izgovara mekano), mađarski razumije skoro sve (prevede meni kad treba) .....u vrtiću sa djecom komunicira svakako, treba joj ipak još vremena da ga baš pocne govoriti kao hrvatski

crtiće smo joj do vrtića puštali iskljucivo na hrvatkom, nakon kretanja u vrtić kombiniramo hr ili mađ, od nedavno baš traži da joj pustimo crtić na mađarskom

malo sam se bojala s obzirom da je ona premala došla u stranu sredinu al evo super je prošlo i s jednim i drugim jezikom :klap:
libe2404 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 13:28   #290
Pozdrav!
Ima nekog iz Isena ili Erdinga možda??
__________________
When the power of Love overcomes the love of power, the world will know peace.
skorpionka87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2015., 20:58   #291
postove o odlasku sina u bolju buducnost, izdvojila sam u posebnu temu...pa pisite!
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2015., 14:00   #292
frupy me zamolila da podijelim iskustva.

mi letimo za 14 dana, (najvjerojatnije) trajno. idemo u jedan mali grad u Kanadi, Manitoba. posao jos nemamo, ali i muz i ja imamo otvorene radne dozvole sto znaci da mozemo raditi bilo koji posao za bilo kojeg poslodavca. ja najvjerojatnije necu raditi prvih mj - dva dok se ne uhodamo i dok ne vidimo kako i sto s vrticem. papiri za trajni boravak su u procesu, sad cekamo poziv za lijecnicki i onda bi to trebalo bit to.
kucu imamo rentanu na kratkorocni najam, pa cemo na licu mjesta traziti nesto dugorocnije. nama je utoliko lakse sto idemo preko specificnog programa tog grada (ima sve na pdf Emigracija i u mom blogu, kojeg moram azurirati vec jednom.. ) pa imamo odredjene pogodnosti (npr ta kuca, transition house koja je full namjestena i ima wifi), pomoc oko papirologije kad sletimo, cak i volontere da nas razvazaju prvih dana di treba, al to smo odbili), kontakte, znamo gdje sto je u gradu, a imamo i prijatelje kojima ce direkt dostaviti autosjedalicu iz walmarta i koji ce nas pokupiti na aerodromu.
sto se pakiranja tice, imamo pravo na 3 kofera 23 kg i 3 kofera po 8 kg. ne mislimo nositi puno stvari odavde, nesto odjece (jer adekvatne zimske odjece ni nema u HR za kupiti, tj ako i ima, kosta k'o sv petra kajgana), njene igracke, par sitnica za kuhinju koje su mi drage.. gore sve takve stvari nisu preskupe pa se ne isplati tegliti odavde. vecina aparata ionako ne radi gore jer je drugaciji napon (110 v). pakiranje ostavljam za zadnje dane, okvirno znam sto cu ponijeti, ostatak smo/cemo podijeliti ili prodati.
Imam Ikeu u glavnom gradu, 120 km od nas, cijene su identicne nasima

muz je dao otkaz prije malo jace mj dana, firma je u predstecaju.
ja sam dala otkaz prosli petak. tak da nazad vise nema
lovu za start gore imamo jer je to bio uvijet programa prek kojeg idemo (digli smo kredit tu prije godinu dana).

ako u Kanadi iz nekog razloga nece ici, nece nam odgovarati, planiramo dalje, NZ je jedna od idealnih opcija, Irska kao rezerva.
straha nema, treme nema, veselimo se.

jedino sto je ovo sad tu uzaaaaaasno tesko. ridala sam k'o idijot zadnja dva dana na poslu, skup s roditeljima i kolegicama.. najradje bih si ih sve spakirala i vodila sa sobom grupa mi se rasipa, ove godine ih je vec troje ispisano jer su odselili van (Njemcka, Danska), do jeseni ih troje odlazi, hrpa tata vec radi uglavnom u Njemackoj ili Austriji pa ne znam tko ce uopce i ostat u vrticu korz dogledno vrijeme
Fran, moj fotograf s vjencanja je isto otisao u Belgiju

znam da ce biti tesko zbog obitelji i prijatelja koji ostaju, ali smo u medjuvremenu stvorili veze i prijateljsva s divnim ljudima koji su u nasoj buducoj okolici, jos dvije obitelji iz HR slijecu u isti grad ubrzo nakon nas, tak da nije bas da idemo nekud gdje nikog zivog ne znamo i nemamo; a opet idemo u dio gdje se necemo moci "getoizirati" (zato sam ja i izbjegavala "popularne" destinacije u Kanadi).
eto. ukratko
14 days to go..
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2015., 14:07   #293
jaaaooo, pa i ja sam zasuzila dok sam ovo citala...

kak ti je ravnateljica reagirala kad si dala otkaz? jesi imala otkazni rok?

i daj pliz reci koliko vam love treba za start, s obzirom da vas ne ceka posao? cca?
jel taj iznos negdje propisan ili ste vi to odokativno procijenili?
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2015., 14:12   #294
ravnateljica ima sina u Kanadi, pa joj je sve jasno
zna ona vec vise od godinu dana da smo mi u procesu, nije joj bilo iznenadjenje. najavila sam joj 2 mj ranije do kad mislim raditi, mj dana ranije urudzbirala zahtjev. razmjerni godinsji ce mi biti isplacen.

kolicina love ovisi o vrsti programa preko kojeg se ide. nama je preko provincisjkog programa za Manitobu trebalo 14000 CAD (10000 po nosiocu, 2000 za svakog clana koji dolazi), u drugim provincijama ili na federalnom nivou (Federal skilled worker) cifra je visa.
love je u svakom slucaju bolje imati to vise... i ovisi puno o tome kamo se ide. npr, mi u nasem gradu vec za 600 - 700 CAD mjesecno mozemo rentati dvosobni stan ili jednosobnu kucu (boravak se ne broji kao soba), dok npr u vecim gradovima poput Hrvatima popularnog Toronta za tu lovu se jedva soba nadje, cijene stanova su od 1200 CAD mjesecno pa na vise.. pozitivno je sto u cijenu najma ulazi i dio rezija (najcesce se struja i net placaju zasebno, a voda i plin su u renti)
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...

Zadnje uređivanje La_LuNa : 12.05.2015. at 14:23.
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2015., 14:30   #295
ajde super!

kako mala reagira? jel uzbudjena?
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2015., 14:42   #296
a ma ona vec godinu dana prica kak ce zivjeti u Kanadi i letiti avionom. i svaki avion koji vidi leti u Kanadu. i veseli se dinosaurima (imamo muzej i iskopine mososaura u nasem gradu).
veseli se, da, ali cemo tek vidjeti kako ce biti kad skuzi da baka i deda nema, osim na skajpu......
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2015., 16:46   #297
a kak se drze bake i dede?
sigurno vec imaju karte za prvi posjet, ha?
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2015., 17:39   #298
Čvrsto stisnuti palčevi za brz i dobar nalazak posla i malo definitivnije smještanje
__________________
*Kad postoji volja, nađe se i način!*
Ferrari-Ficho is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2015., 01:01   #299
bake i dede , logicno, nisu sretni. mater mi je rekla da ce nas prijavit da suradjujemo s ISISom pa nas nece pustit u Kanadu kak je opicena, bila bi u stanju to i napravit
koliko im je tesko, toliko i shvacaju zasto idemo... bar svi osim moje mame ona se nikad nece s tim pomirit'.
ostatak najbilizih vise manje jos uvijek nije svjestan. kao ni mi sami.
za 2 tjedna u ovo vrijeme bit cu na zadnjem od 3 leta zvuci nadrealisticno
mislim da ce mi tek u zraku sjest' da je to to... vjerojatno i vecini nasih....

trenutno me najvise brine let sam, kako obuzdat troipolgodisnjakinju koja je hiperaktivna na 3 leta od kojih je jedan 9 i pol sati, smijem li joj i sto ponjet za jelo, jel ce nam zagubit kofere, jel ce letovi kasnit (sva cekanja su nam ispod 3 sata)... fokusiram se na najgore scenarje, rasporedjujem u glavi sto ide u koji i ciji kofer... i tak.

danas smo pajcekica i ja imale razgovor o tome da ce bake i dede gledat samo na laptopu, kao smjesne mace (ima fiksaciju na funny cats compilations na youtubeu) pa je veselo rekla "dobro", pricala sam joj da tamo kamo idemo svi pricaju engleski id a ce imati nove prijatelje, pa je pitala jel ce to biti njeni novi "leptirici" (ime njene (sad vec bivse) vrtcke skupine..)
sve ona to za sad prihvaca jaaaaako dobro i jako zrelo, al velim, ostaje nam tek vidjeti kako ce stvar zaista ici u praksi.
ona nije pretjeramo emotivno dijete i centar svemira su joj njeni autici () pa se nadam da ce bit okej.... ima tatu i mamu, zajedno mozemo sve....
kak je fiksirana na aute, kad vidi bmw ili audi na cesti, komentira da takav ima i u Kanadi i da ce takav voziti tata.. pitala me danas jel cemo se voziti po velikim cesstama (vajd je nacula kad sam nekome objasnjavala kako su im ceste siroke...) jako se veseli novoj autosjedalici, sama ju je odabrala onilne..
sve u svemu, "priprema" ide jaaaaaaako dobro... kak ce bit u praksi.....javim vam, sigurno
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2015., 01:31   #300
Na stranicama aviokompanija obično piše što smije u ručnu prtljagu, kod nekih možeš unaprijed naručiti obrok za dijete, pa guglaj za svaku od te tri s kojima letite. Mislim da za suhu hranu nema ograničenja, samo za tekućine. (Ok, možda ne smiješ baš nositi komad domaće pancete.)
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:09.