Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.12.2013., 14:59   #1801
Quote:
ema23 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima. Čitam ovih dana puno komentara o odlasku u Švedsku. Moram priznati da sam zbunjena. Napisati ću svoju situaciju, pa ako netko zna nešto korisno ili je već u postupku prikupljanja papira neka podijeli..
Naime, ja sam završila medicinski fakultet, odradila staž i položila državni. I sad sam u nedoumici...uzeti ovdje specijalizaciju ( i time se opet ezati za ovo područje) ili otići u Švedsku? Kakve su mi uopće šanse na ovoj razini medicinskog obrazovanja naći posao u Švedskoj, dobiti tamo specku..? Mogu li i tamo, recimo kao tu, raditi na hitnoj dok u najboljem slučaju dobijem specku...koje specijalizacije se uopće mogu dobiti, kakve liječnike traže..? Moram priznati da ni jezik ne znam...engleskim se služim... Osim toga, dečko (nadam se budući muž) je vodoinstalater s iskustvom, kakve su njemu šanse za pronalažženje posla? Inače je vrlo bistar i sposoban i svašta zna raditi.
S obzirom da ne znamo jezik...ove stvari se čine nemogućima, ali moj je moto ˝Čuda postoje ako u njih vjeruješ!˝
moja sestra je u istoj situaciji kao i ti, s tim da ona vec radi na hitnoj preko 2 godine, i ima stalan posao.
dolazila je kod mene u svedsku , isli smo zajedno po bolnicama, naime bez dobrom znanja svedskog jezika tesko da ces dobiti posao . oni traze dobro pozbavanje svedskog u govornoj i pismenoj formi.
opet se sve vrti oko boravisne dozvole.
da bi imala pravo da pristupis SFI kursu za ucenje svedskog, treba ti boravisna dozvola od imigracije na najmanje godinu dana.
ako si student u svedsoj nemas pravo na taj SFI, nego na privatne kurseve svedskog npr, folkuniversitet i to jako puno kosta cirka 4000 kr za 12 tjedana ili vise.
ako uspijes dobiti srecu da ti bolnica da ugovor na najmanje godinu dana, s time rjesavas sve, i boravak i personnummer i ucenje SFI.
postoje jos neki detalji oko prevodjenja diploma i sl.ali se bas ne sjecam, pitat cu sestru sto su njoj rekli
__________________
Hannah 12.07.2008. Quincy 30.06.2012.
sunny55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2013., 15:07   #1802
Quote:
ema23 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima. Čitam ovih dana puno komentara o odlasku u Švedsku. Moram priznati da sam zbunjena. Napisati ću svoju situaciju, pa ako netko zna nešto korisno ili je već u postupku prikupljanja papira neka podijeli..
Naime, ja sam završila medicinski fakultet, odradila staž i položila državni. I sad sam u nedoumici...uzeti ovdje specijalizaciju ( i time se opet ezati za ovo područje) ili otići u Švedsku? Kakve su mi uopće šanse na ovoj razini medicinskog obrazovanja naći posao u Švedskoj, dobiti tamo specku..? Mogu li i tamo, recimo kao tu, raditi na hitnoj dok u najboljem slučaju dobijem specku...koje specijalizacije se uopće mogu dobiti, kakve liječnike traže..? Moram priznati da ni jezik ne znam...engleskim se služim... Osim toga, dečko (nadam se budući muž) je vodoinstalater s iskustvom, kakve su njemu šanse za pronalažženje posla? Inače je vrlo bistar i sposoban i svašta zna raditi.
S obzirom da ne znamo jezik...ove stvari se čine nemogućima, ali moj je moto ˝Čuda postoje ako u njih vjeruješ
lijecnici su deficitarno zanimanje u svedskoj, ako imas radnog iskustva uz puno srece nije ne moguce naci posao. pitanje je samo na koliko ce ti biti ugovor, jer je jako tesko dobiti na godinu i vise i time rjesiti boravak. sa ugovorom od 6 mj npr. dobijes boravak na 6 mj, i ako ti poslodavac ne produzi moras nazad, s tim da kao stranac nemas nikakva prava osim biti tu na taj period i placati porez.

cuda su moguca, probaj, zato sam ja jos tu i ne odustajem, i moram priznati da sam i ja totalno zbunjena, jer je birokracija takva, postoje zakoni koji se protivrjece, a npr razlicite osobe u istom taxenu ofisu ce ti dati razlicite informacije.
zato sam i ja ovdje da ako je neko malo bolje upucen da mi razjasni sve ovo
__________________
Hannah 12.07.2008. Quincy 30.06.2012.
sunny55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2013., 15:09   #1803
ema23: ako vec iz ekonomskih razloga napustah RH onda idi vec za novcem a to je norveska..ona je clanica EFTE i ne bi trebalo biti porlblema za posao..med. kadar se trazi u norveskoj toliko da iz svedske idu vikendima raditi tamo..a place su puno vise (naravno i sve je puno skuplje)..ljudi si prijazniji u norveskoj..naravno moras biti svjesna da je to drugi mentalitet i da neces imati drustveni zivot..svedski i norveski su jednako teski/laki za nauciti ..u svakom slucaju moraces ga nauciti i ako dobijes posao prvo na engl.

sunny55: zvanje med. sestre u svedskoj zahtjeva 3g fakultetskih studija tako da mislim da nase zvanje med. setstre nije adekvatno tj. morace se polagati razlika.
edit: lijecnici jesu deficitrarni u svedskoj ali ustalom i u rh (ako se ne varam preko 4000)...ali opet sam za norvesku
__________________
Izvukla si ciglu
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2013., 15:15   #1804
Quote:
el_mariachi kaže: Pogledaj post
ema23: ako vec iz ekonomskih razloga napustah RH onda idi vec za novcem a to je norveska..ona je clanica EFTE i ne bi trebalo biti porlblema za posao..med. kadar se trazi u norveskoj toliko da iz svedske idu vikendima raditi tamo..a place su puno vise (naravno i sve je puno skuplje)..ljudi si prijazniji u norveskoj..naravno moras biti svjesna da je to drugi mentalitet i da neces imati drustveni zivot..svedski i norveski su jednako teski/laki za nauciti ..u svakom slucaju moraces ga nauciti i ako dobijes posao prvo na engl.

sunny55: zvanje med. sestre u svedskoj zahtjeva 3g fakultetskih studija tako da mislim da nase zvanje med. setstre nije adekvatno tj. morace se polagati razlika.
edit: lijecnici jesu deficitrarni u svedskoj ali ustalom i u rh (ako se ne varam preko 4000)...ali opet sam za norvesku
slazem se sa tobom u potpunosti, ali nije lako otici u norvesku ako nemas puno novca. jedna malena soba 2x2 kosta oko 7000 kr i sve je duplo skuplje nego u svedskoj...


ne znam ko je spominjao med. sestru, ema je doktor koji radi na hitnoj isto kao i moja sestra sto je doktor i radi na hitnoj 2 godine.
__________________
Hannah 12.07.2008. Quincy 30.06.2012.
sunny55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2013., 15:52   #1805
Quote:
sunny55 kaže: Pogledaj post
kakve teske greske u koracima

prijateljica ti je dobila posao na koliko dugo,problem je dobiti ugovor na godinu dana i vise, jer je to pottrebno za reguliranje boravka
Dobila je ugovor za stalno, odnosno neodređeno. I ja sam dobila takav ugovor. Prije bilo kakvog dolaska dobila sam offer of employment na kojem je sve lijepo pisalo, ugovor je permanent, kada nastupa, gdje, uključno s plačom. Meni je potpuno jasno da ljudi dolaze u Švedsku bez škole i zanimanja i pokušavaju se nekako prehraniti i raditi štogod, riskiraš kad si u takvoj situaciji, ali brate mili s faksom ko moja prijateljica (molekularna biotehnologija) s magisterijem i doktoratom biti ilegalac to meni nikak nije jasno.

Što se tiče pitanja oko liječnika i poslova u Švedskoj ne znam kakvi su uvjeti za dobivanje specke, nit znam kakvi su uvjeti zaposlenja za mlade doktore bez specijalizacije. Prvi korak se svakako registracija, treba se registrirati kao liječnik u Švedskoj.
__________________
There are three kinds of men: The ones that learn by reading. The few who learn by observation. The rest of them have to pee on the electric fence.-- Will Rogers
I think human consciousness is a tragic misstep in evolution...Rust Cohle
Cicka is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2013., 18:39   #1806
Quote:
Cicka kaže: Pogledaj post
Dobila je ugovor za stalno, odnosno neodređeno. I ja sam dobila takav ugovor. Prije bilo kakvog dolaska dobila sam offer of employment na kojem je sve lijepo pisalo, ugovor je permanent, kada nastupa, gdje, uključno s plačom. Meni je potpuno jasno da ljudi dolaze u Švedsku bez škole i zanimanja i pokušavaju se nekako prehraniti i raditi štogod, riskiraš kad si u takvoj situaciji, ali brate mili s faksom ko moja prijateljica (molekularna biotehnologija) s magisterijem i doktoratom biti ilegalac to meni nikak nije jasno.

Što se tiče pitanja oko liječnika i poslova u Švedskoj ne znam kakvi su uvjeti za dobivanje specke, nit znam kakvi su uvjeti zaposlenja za mlade doktore bez specijalizacije. Prvi korak se svakako registracija, treba se registrirati kao liječnik u Švedskoj.
u kom gradu ste tvoja prijateljica i ti dobile posao? i kako ste trazile, preko euresa ili arbetsformedlingena ili kako, ako mozete pomoci informacijom
__________________
Hannah 12.07.2008. Quincy 30.06.2012.
sunny55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2013., 19:12   #1807
Ona je tražila preko EURESA kak sam i napisala. Posao je u Uppsali. Ja sam na sjeveru Švedske i posao sam dobila preporukom moglo bi se reći, ali ja nisam biotehnolog nego liječnik. Ustvari i kod Šveda sam stekla dojam kao i prije u UK, bitno je što znaš raditi i koliko dobro to radiš. Iskustvo. Malo im je manje bitno gledanje u papire.
__________________
There are three kinds of men: The ones that learn by reading. The few who learn by observation. The rest of them have to pee on the electric fence.-- Will Rogers
I think human consciousness is a tragic misstep in evolution...Rust Cohle
Cicka is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2013., 20:26   #1808
dakle rezime svega bi bio, kao sto rece 'Srbomadjar' na prethodnoj stranici, da smo osudjeni na zivotarenje ovdje bez ikakvih sansi za zivot i rad gore, narocito mi koji nismo VSS ili nemamo gore 'nikog svog'.
Cicka je spomenula da radi na sjeveru pa me podsjetilo..dal bi mozda bilo lakse nac posao gore negdje na sjeveru (gdje manje ljudi zeli ic zivjet i radit)?
ima netko da oce u Upplands Väsby na kavu u utorak popodne?
zeitgeist_man is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2013., 07:31   #1809
Quote:
zeitgeist_man kaže: Pogledaj post
dakle rezime svega bi bio, kao sto rece 'Srbomadjar' na prethodnoj stranici, da smo osudjeni na zivotarenje ovdje bez ikakvih sansi za zivot i rad gore, narocito mi koji nismo VSS ili nemamo gore 'nikog svog'.
Cicka je spomenula da radi na sjeveru pa me podsjetilo..dal bi mozda bilo lakse nac posao gore negdje na sjeveru (gdje manje ljudi zeli ic zivjet i radit)?
ima netko da oce u Upplands Väsby na kavu u utorak popodne?
Pa, rezime je da ako radis u nekoj struci koja je trazena i deficitarna je kod njih, imas dobre sanse da se zaposlis, nema to veze sa VSS-om. Ako imas struku koja je beskorisna na inozemnom trzistu rada tipa pravnik ili strojovodja, onda normalno da ne mozes ocekivati da ce ljudi se trgati da te zaposle kada imaju tog kadra i svog. Osim ako si bas fenomenalan u tome, ali to su vec iznimke.
Dukkai is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2013., 08:12   #1810
Evo moje iskustvo. Ja sam dipl. ing. elektrotehnike s nekih 7 i nesto godina iskustva. Radio sam u R&D, nesto rada s kupcima na terenu po svijetu, programiranja za proizvode za industriju i energetiku.

U jednom trenu sam odlucio vidjeti jel mogu naci posao u Svedskoj, posao sam trazio tako da sam nasao firme koje se bave necim slicnim ovome sto radim u HR. Poslao sam CV na par firmi (mozda 7-8 sve zajedno), od kojih su mi se javile dvije. Prva je bila iz Gavle koji su me htjeli za konzultanta, ali problem je bio sto ne znam svedski pa su rekli da ce se javiti kada budu trebali nekog sa znanjem engleskog jezika.

Druga firma mi je od pocetka bila zanimljivija i rade bas ono sto me zanima, a u cemu mislim da sam dobar, direktor mi je odgovorio da bi zelio razgovarati samnom. Pricali smo 10ak puta po 1h na skype, nesto s njim, nesto s jos nekim ljudima iz firme. Dobio sam zadatak nesto isprogramirati, da vide kako radim. S tim su bili zadovoljni i poslali su mi ugovor tako da pocinjem raditi 7.1.

Stan sam dobio izravno od vlasnika (first-hand contract) i bez PN, Akelius je firma koja izdaje, stan je u Malmo-u (i posao naravno). Za stan sam bio skeptican, ali to mi je direktor nesto s njima pregovarao pa su mi poslali ugovor mailom, ja potpisao i vratio postom.

Posao je konzultantski, rekli su da mi svedski i nije nesto bitan, ali bi bilo lijepo od mene da ga naucim pa eto sada ucim.
joghurt is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2013., 08:34   #1811
sunny55: oprosti, citao sam ovlas tvoj post pa sam umjesto sestra razumio med. sestra: mea culpa:
joghurt: svedjani, opcenito skandinavci, imaju drugaciji menatalitet neko vecina europljana da ne spominjemo nas balkance...mi obicno sve znamo cak iako ne, uvijek smo najpametniji..svedska je komunisticka zemlja (da komunisticka) i ne valja puno strkati izmedju njih..vidjeces vremenom kako se pocinje govoriti o poslu..popijes kavu, malo o vremenu, onda kazes kako su tamo neke cufte bile prokleto dobre..i to je sve zagrijavanje kad se krene govoriti o poslu..najinteresantnije kod svedjana je njihov pragmatizam..ako pogledas ove pisa testove o kojima se govori ovaj tjedan.. u sangaju djeca strebaju napamet neke stvari medjutim u svedskoj su te stvari nebitne..zasto znati avogadrovu konstantu napamet? zar nije bolje nauciti kako je naci i onda koristiti primjera radi..dakle recimo ne studira se radi diplome i da bi se ispit prosao vec da bi se naucilo (ponavljam zbilja nesto naucilo)..dalje nisu oni bas tako naivni kao sto se misli..tiha voda brijeg roni..i vrlo je vazno nauciti citati izmedju redova..recimo nije hijerarhija kao u njemackoj..zna se ko sta mora napraviti i lizati dupe direktoru..dakle ako ti je receno da bi od tebe bilo lijepo da naucis svedski onda to znaci da pocnes jos danas uciti ga..da..u svakom slucaju sretno
edit:
i malmö nije svedska
to je jos uvijek europa
__________________
Izvukla si ciglu
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2013., 11:37   #1812
Quote:
el_mariachi kaže: Pogledaj post
i malmö nije svedska
to je jos uvijek europa
kaze direktor: malmö nije europa nego svijet
joghurt is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2013., 14:44   #1813
Nisam baš sigurna kolko poslova ima na sjeveru. Nešto ima. Na stranici koja se tiče isključivo Norrbottens läns landsting-a ima nešto.

http://www.nll.se/sv/Jobb-och-utbildning/Ledig-jobb/

Pričali su mi kako su nekakvi rudnici u Kiruni tražili veći broj zaposlenika, ali tam je jako zima i tam živi pravi Djed Mraz...Ne znam, nisam baš nekak uvjerena kak je Švedska država za doći i okušat sreću. Mislim kak je prije za to Australija, Južna Amerika, dijelovi Afrike itd...Europa je ipak drugačija nego prije 50-60 godina kad se išlo u pečalbu u Deutschland....
__________________
There are three kinds of men: The ones that learn by reading. The few who learn by observation. The rest of them have to pee on the electric fence.-- Will Rogers
I think human consciousness is a tragic misstep in evolution...Rust Cohle
Cicka is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2013., 20:17   #1814
Za trazenje specijalizacije u Svedskoj

0. Kao prvo nauciti jezik do razine B1/B2, za razliku od Norveske i Njemacke, znanje jezika nitko eskplicitno ne zahtijeva, ali se neformalno ocekuje (i za razliku od stranih gotovih specijalista cesto se mora muciti da bi se dobila specijalizacija koja ukljucuje i prethodni /besplatnio/tecaj jezika), diplome se zovu Swedex B1 ili Swedex B2

[Nijemce primaju i bez te diplome, ali oni su Nijemci nisu Hrvati]

1. Dobiju se papiri za Svedsku (salje se kopija diplome, hrv. licence, potvrde da je studiranje bilo u skladu sa svedskom/EU normom [ne nuzno po Bologni], i da se ne vodi sudski postupak prema tebi], to se salje njima (Cicka je vec objasnila gdje, sto, kako).

2. Onda se kontaktiraju direktno stranice njihovih pokrajina/zupanija, koje su zaduzene za lokalno zdravstvo i salje se email osobi koja regrutira strance za specijalizacije (Gothenburg, Malmö, Stockholm zaboravite, nude specijalizacije vecinom u Dalarni, u Norrlandu i na jugoistoku). Evo npr. za Dalarnu: http://www.ltdalarna.se/Jobb-och-utb...l-recruitment/. Bilo bi zanimljivo da netko posalje ovdje email i da pita detalje: http://www.ltdalarna.se/Jobb-och-utb...itment/?m=5440

Quote:
Das Landstinget Dalarna ist als „Landtag" in der Region Dalarna für die Gesundheitsversorgung zuständig. Seit einigen Jahren schon rekrutiert das Landstinget Dalarna erfolgreich Fach- und Assistenzärzte aus dem europäischen Ausland, zum großen Teil aus Deutschland.


3. Onda se ceka njihov odgovor, salje CV, dogovara itd itd

4. druga alternativa je ici preko posrednika/agencija tipa Paragona, http://www.paragona.com/home/ ili Panacea http://www.medical-work.eu/arztinschweden.html?&L=1
ali one cesto funkcioniraju po principu: salji nam CV, i mi cemo te kontaktirati ako/kad nam (mozda) bude trebao
netko kao ti. Dakle, uploadas CV na njihovu stranicu i cekas, i cekas, i cekas, i cekas... Nakon toga, sto vise ti budes njih mucio/postavljao im pitanja, to su manje sanse da ce te angazirati. Sa Swedexom B2 su sanse vece od 90%.

5. Norveska:Svedska: sto se tice specijalizacija, sanse za dobivanje spec. u Norveskoj su male (oni traze samo gotove specijaliste ili primaju Norvezane na specijalizaciju),
Svedska je veca zemlja tako i da ima vise specijalizacija. Nakon 5g specijalizacije moraju se odraditi 2g u istoj (opcoj) bolnici, nakon toga se mozete preseliti (gdje zelite,
npr. negdje drugdje u Svedskoj ili u Njemackoj)

Ako na tisuce Nijemaca i na stotine Indijaca specijalizira nesto u Svedskoj, onda mi je cudno da ne bi primili nas hrvatske medicinare

PS
Veze u Svedskoj (i Norveskoj) funkcioniraju ovako: cuj, imam jednog dr. iz Hrvatske, govori svedski, i bas bi htio doci kod nas specijalizirati gastroenterologiju (ili psihijatriju ili bilo koju specku). Dakle, princip usmene preporuke i linkanja po LinkedIn-u, a nikakve nasljedne, politicke veze ili pak novcane veze (kao kod nas).

Znanje jezika je bitno, kolike su sanse da strani dr. iz npr. Indije ili Portugala dobije specijalaciju u RH bez znanja HR, vrlo male.
Svedski i norveski nisu pre teski (posebno nama koji smo ucili njemacki u osnovnoj i srednjoj, gramatika je kao dashak svjezeg zraka ).

Hrvatsko-svedski rjecnik: http://lexikon.nada.kth.se/lexin/#se...we_hrv,hallon;
Inace, specijalizant je na Svedskom ST läkare

Zadnje uređivanje Sandiran : 06.12.2013. at 21:07.
Sandiran is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2013., 16:40   #1815
Hvala vam na odgovorima. A kad bi dlučila ovdje odradii specku..i u međuvremenu učiti jezik... koja je tražena u švedskoj, tj čega im fali? U kakvom su položaju recimo anesteziolozi i pedijatri u Švedskoj?
ema23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2013., 00:33   #1816
Svega im fali,
a po novom se u HR i po KBCima mora ''vracati'' specijalizacija (dakle 5+5 = 10 g traje)
Ako selim iz ZG, onda mi je isto odmah ici za Umeu ili Kalmar a ne prvo 10 g ''odraditi'' Ogulin ili Knin,
svedske provincije su Kalifornija za nase.
Sandiran is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2013., 18:02   #1817
Knin....o, yeah....
Tam možeš jedino borbene pjevat 5 godina.
Nego kak da ja kupim griz oliti pšeničnu krupicu...? Nekakav gryn je, ali kupila sam već dva kriva gryna...?
__________________
There are three kinds of men: The ones that learn by reading. The few who learn by observation. The rest of them have to pee on the electric fence.-- Will Rogers
I think human consciousness is a tragic misstep in evolution...Rust Cohle
Cicka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2013., 12:04   #1818
Mislim da je mannagryn to sto trazis
Gortyna is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2013., 12:42   #1819
Jedno pitanje, studiram elektrotehniku, namjeravam diplomirati za 2, najvise 3 godine. Govorim engleski, njemacki, spanjolski i svedski. Kako mogu najlakse do posla u Svedskoj? Kakve su procedure? Koji ispit iz svedskog jezika je trazen? Pretpostavljam da mi je za to potreban Swedex, ali za res nisam sicher.
RedBaron91 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2013., 18:45   #1820
koji su kvartovi oko Stockholma kaj se tice najma stana onak malo kulturniji za zivot (citaj: da nisu getoizirani i to..)? sve dolazi u obzir, Täby, Huddinge, Botkyrka, Nacka..uglavnom sve di ima javni prijevoz (preferirajuci zeljeznicu)? e da, i cuo sam da Rinkeby i Skärholmen treba izbjegavat bas zbog dosta kriminala, geta i to..pa da provjerim ovim putem jel to istina?
zeitgeist_man is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:41.