Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.12.2006., 00:35   #1
Miroslavovo Evandjelje

evangelijar koji pripada hrvatskoj ili srspkoj književnosti?
sto vi kazete na to ?


Zadnje uređivanje frane2110 : 31.12.2006. at 01:45.
frane2110 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2006., 00:37   #2
WTF?
ninana23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2006., 00:37   #3
miroslavovo evanđelje?
jel ti uopće znaš kaj je evanđelje? a kaj evanđelistar? a kaj evangelijar?
__________________
bonislav: čovjek mnogo zna,ali njegovo izražavanje je takvo da sam uvjeren kako je dilecto iskompleksirani čovječuljak,i definitivno djevac.
dilecto_filio is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2006., 00:50   #4
bitno je da razjasnimo cijoj kulturnoj bastini ovo pripada
frane2110 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2006., 00:54   #5
ne, ne... ajde, baš me zanima... koja je razlika između ta tri pojma? ili bolje nemoj otvarati temi o stvarima koje ne razumiješ
__________________
bonislav: čovjek mnogo zna,ali njegovo izražavanje je takvo da sam uvjeren kako je dilecto iskompleksirani čovječuljak,i definitivno djevac.
dilecto_filio is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2006., 00:56   #6
Quote:
dilecto_filio kaže:
ne, ne... ajde, baš me zanima... koja je razlika između ta tri pojma? ili bolje nemoj otvarati temi o stvarima koje ne razumiješ
ma znas sto ! ako ti se tema ne svida ,izvoli prosetaj dalje
frane2110 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2006., 00:58   #7
ne, tema mi se apsolutno sviđa... ajde, pokaži malo da znaš o čemu govoriš...
__________________
bonislav: čovjek mnogo zna,ali njegovo izražavanje je takvo da sam uvjeren kako je dilecto iskompleksirani čovječuljak,i definitivno djevac.
dilecto_filio is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2006., 01:25   #8
Quote:
dilecto_filio kaže:
ne, tema mi se apsolutno sviđa... ajde, pokaži malo da znaš o čemu govoriš...
mislim da se ne radi o tome
pokazi ti koliko znas kad se toliko razumijes
frane2110 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2006., 01:28   #9
Quote:
frane2110 kaže:
mislim da se ne radi o tome
pokazi ti koliko znas

ja nisam otvorio ovu temu, tak da nemam nikakvu odgovornost, niti imam kaj za dokazivati.... ajde, bar bi jedan dalmatinac trebao znati što je to evangelijar.... evo, mala pomoć - pod tim podrazumjevam da znaš nešto o najstarijoj knjizi sa hrvatskog povijesnog prostora? ili ipak ne? hm?
__________________
bonislav: čovjek mnogo zna,ali njegovo izražavanje je takvo da sam uvjeren kako je dilecto iskompleksirani čovječuljak,i definitivno djevac.
dilecto_filio is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2006., 01:39   #10
Quote:
dilecto_filio kaže:

ja nisam otvorio ovu temu, tak da nemam nikakvu odgovornost, niti imam kaj za dokazivati.... ajde, bar bi jedan dalmatinac trebao znati što je to evangelijar.... evo, mala pomoć - pod tim podrazumjevam da znaš nešto o najstarijoj knjizi sa hrvatskog povijesnog prostora? ili ipak ne? hm?
a sto mislis ,zasto sam otvorio ovu temu ? i zasto sam stavija upitnik ?
sad ako znas nesto ajde prosvitli me
frane2110 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2006., 01:44   #11
eeeee moj frane... budući da ne odgovaraš na konkretna pitanja, mogu ti reći samo jedno - pojma nemaš o osnovama hrvatske i opće kulture (jer očigledno nisi čuo za splitski evangelijar, a i ne znaš razlliku između evanđelistara i evangelijara, što si dokazao prvim postom), a tu bi ulazio u raspravu o tome što kojoj književnosti pripada...



inače:
evanđelistar - skup ODLOMAKA iz evanđelja koji se čitaju kroz liturgijusku godinu
evangelijar - knjiga koja sadrži SVA 4 evanđelja
evanđelje - zapis o kristovom životu, svaki (crkveno priznat) evanđelist napisao po jedno...

inače, da, smatram da miroslavovo evanđelje (ili evanđelistar) pripada hrvatskoj književnosti, ali je nesumnjivo i dio srpske povijesti...
__________________
bonislav: čovjek mnogo zna,ali njegovo izražavanje je takvo da sam uvjeren kako je dilecto iskompleksirani čovječuljak,i definitivno djevac.
dilecto_filio is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2006., 01:45   #12
Miroslavljevo Jevandjelje je napisano za zahumskog kneza Miroslava, brata Stefana Nemanje (oca Svetog Save).
Henry_Kinasky is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2006., 01:48   #13
Quote:
Henry_Kinasky kaže:
Miroslavljevo Jevandjelje je napisano za zahumskog kneza Miroslava, brata Stefana Nemanje (oca Svetog Save).
tako je to ustvrdio dubrovački dominikanac mavro orbini, ali u našoj historiografiji ima i suprotnih mišljenja. opširnije: benedikta zelić-bučan, čiji je evanđelistar kneza miroslava?, objavljeno u časopisu matice hrvatske "kolo"....
__________________
bonislav: čovjek mnogo zna,ali njegovo izražavanje je takvo da sam uvjeren kako je dilecto iskompleksirani čovječuljak,i definitivno djevac.
dilecto_filio is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2006., 01:53   #14
Quote:
dilecto_filio kaže:
tako je to ustvrdio dubrovački dominikanac mavro orbini, ali u našoj historiografiji ima i suprotnih mišljenja. opširnije: benedikta zelić-bučan, čiji je evanđelistar kneza miroslava?, objavljeno u časopisu matice hrvatske "kolo"....
Miroslavovo je jer je napisano za kneza Miroslava, ali ko ga je pisao ?
Pisano je na prastaroj cirilici, koju su tada svi Juzni Sloveni koristili.

Ono je nesumnjivo deo srpske istorije jer je pisano za Miroslava, ali ako ga je pisao neko ko je tada bio Hrvat (iako nacije jos ne postojase), onda je pored toga sto je deo srpske istorije i deo hrvatske knjizevnosti.
Henry_Kinasky is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2006., 01:58   #15
ako je i pisano za njega, ne znači da je i stvoreno na njegovom području... mislim, to su stvarno osnove:
a) pisano je HRVATSKOM ćirilicom, tj. bosančicom
b) liturgijski obred u njemu je rimski, tj. katolički, a ne pravoslavni...

2 + 2 = hrvatski srednjovjekovni književni krug...

točka.
__________________
bonislav: čovjek mnogo zna,ali njegovo izražavanje je takvo da sam uvjeren kako je dilecto iskompleksirani čovječuljak,i definitivno djevac.
dilecto_filio is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2006., 02:19   #16
Pazi, ja nisam iz tih prica, prisvajanja, i brojanja krvnih zrnaca.
Koliko su mi smesna neka prisvajanja sa srpske strane, na isti nacin se cudim i prisvajanjima sa hrvatske strane.

Zahumljem (danasanja Hercegovina) je tada vladao srpski knez Miroslav, brat Stefana Nemanje.
Pronadjoh negde da je M.J. napisao `gresni dijak Gligorije`.
Sam put M.J. je cudnovat i nikada nije naginjao zapadu, prenet je u Hilandar, pa su ga uzeli Rusi, pa se izgubio u majskom prevratu 1903. pa je pronadjen 1915. u Raskoj......
Bosancicom su tada pisali i Srbi i Hrvati, posto se radi o Zahumlju - Hercegovini, to uopste ne treba da cudi.
Sto se tice vereu to vreme, Zeta iako je bila pod srpskom upravom, bila je pod jakim uticajem katolicanstva.
Otac Stefana Nemanje, Zavida, je bio pravoslavac, ali je dete (Stefana) krstio po katolickom obredu, tek je kasnije Nemanja presao na pravoslavlje.
Tako da ne treba da te cudi ako M.J. ima neke arome katolicanstva, iako nisam detaljno upoznat sa tim.
Henry_Kinasky is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2006., 02:26   #17
Moje osobno mišljenje je (naravno, mogu biti posve u krivu) da bi mjesto na kojem je ME nastao mogao biti otok brač... jer s tog otoka već imamo jedan spis, povaljsku listinu, koja je pisana hrvatskom ćirilicom... stvar je još zanimljivija ako uzmemo u obzir da su i listina i ME pisani u otprilike istom razdoblju.... a i brač je dosta blizu huma, zahumlja i sl....

e sad bi tu netko tko ima veliko paleografsko iskustvo trebao usporediti dva rukopisa i vidjeti sličnosti i razlike... a to je najbolje da prepustimo stučnjacima...
__________________
bonislav: čovjek mnogo zna,ali njegovo izražavanje je takvo da sam uvjeren kako je dilecto iskompleksirani čovječuljak,i definitivno djevac.
dilecto_filio is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2006., 11:16   #18
Nagradno pitanje: zašto se ponekad kaže Miroslavovo evanđelje, a zašto ponekad Miroslavov evanđelistar?
__________________
bonislav: čovjek mnogo zna,ali njegovo izražavanje je takvo da sam uvjeren kako je dilecto iskompleksirani čovječuljak,i definitivno djevac.
dilecto_filio is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2006., 13:41   #19
Quote:
dilecto_filio kaže:
Nagradno pitanje: zašto se ponekad kaže Miroslavovo evanđelje, a zašto ponekad Miroslavov evanđelistar?
Pa napiši zašto, očito ima malo onih koji znaju...
__________________
Wollt ihr den totalen Krieg? Ihr werdet totalen Krieg haben.
Scotsman is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2006., 13:47   #20
Dakle, riječ je o stilskoj figuri, tkz. metonimiji... Ona nam omogućava da se jedan pojam zamjeni s nekim drugim, bliskim pojmom... Npr. umjesto "deset ratnika" možemo staviti "deset mačeva", "deset junaka" i sl...
__________________
bonislav: čovjek mnogo zna,ali njegovo izražavanje je takvo da sam uvjeren kako je dilecto iskompleksirani čovječuljak,i definitivno djevac.
dilecto_filio is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:37.