Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.11.2014., 09:49   #6961
Pravilno puzanje nije samo važno za ispravan hod već i za razvoj sinapsi koje sudjeluju u općem razvoju sto se vidi kasnije

Moja sa nepune dvije češće preferira lijevu ruku (na desnoj smo kao novorođenče imali parezu, ali mislim da to sad nije vezano uz parezu jer izbor strane je dan rođenjem ako sam dobro razumila), ono prebaci olovku iz desne u lijevu, većinu novčića ubacuje lijevom ili nakon nekog vremena iz desne prebaci u lijevu itd i da nismo imali tu parezu ne bih ni postavljala to pitanje, ali pitala sam fizijatra jel trebamo gurat tu desnu da je ne zapostavi
rekla je ne, ništa, nek koristi koju želi...
__________________
Pakao, to su drugi.
JustForFun is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2014., 09:54   #6962
jel vaši cca dvogodišnjaci zauzmu stav ono kao dubi na glavi, moja to odavno radi, ali sad ide kao da će napravit kolut naprijed za šta nije sposobna po meni i mi se pravo prepadnemo jer nam to izgleda kao da će slomit vrat, ne znam dal je ometat, jer ako neće slomit vrat ne bih je dirala, ali muž šizi kad to radi, on je uvjeren da će slomit vrat

inače zanimljivo moja sad nekad pođe puzat po kući kao prije, ili na koljenima hoda, jučer se rolala kao u fazi roštiljanja, plus svašta nešto što izvodi i isprobava, ali zanmljivo mi što oprobava ponovno te stvari koje je prevazišla i dugo nije nešto posebno radila
__________________
Pakao, to su drugi.
JustForFun is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2014., 13:55   #6963
O da, i mi joj vicemo bravo!!!
Pustim je da ispituje mogućnosti svog tijela. Njoj je, jos više od koluta, fora skočiti u zrak, ispruziti noge u zraku prema naprijed i pasti na guzicu. Bake i dede lude, kao da će si uništiti trticu, bla, bla....
Mi je stvarno sve pustimo što sama može, pazimo samo da ne padne s nečeg visokog, ali valjda zato što je moj muž po prirodi antipanicar, a ja zbog svojih frustracija iz djetinjstva. Naime, ja, recimo, ne znam raditi kolutove jer bi se kod svakog mog pokušaja u djetinjstvu mama stvorila iznad mene govoreći mi: nemoj, slomit ćeš vrat. Ali ono... Moja cura se s 19 mj sama penjala i spustala niz tobogane na kakve se ja ni danas ne usudim popeti. Nedavno sam se tako osramotila: ona se popela uz uže na neku kosinu i zvala mene da joj se pridruzim. Ja pohitala misleći da je to lako i nisam uspjela.
Nekoliko ljudi bilo oko mene, garant su svi mislilo da nema šanse da sam joj ja mama.
__________________
Nikad više nećemo pokušavati razlozima uvjeriti glupana; to je besmisleno i opasno.
nuklea500 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2014., 14:00   #6964
I da, suosjecam s onom djecom koja imaju cca 3 god i spuštaju se niz velike tobogane samo s roditeljima i koji imaju cca 5 godina i starci dežuraju pored njih na ljulji i svako malo ih zaljuljaju, umjesto da djecu ohrabren da se samostalno ljuljaju.
Nije to ni D od djetinjstva.
__________________
Nikad više nećemo pokušavati razlozima uvjeriti glupana; to je besmisleno i opasno.
nuklea500 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2014., 18:47   #6965
Nuklea, kako ti je pala mala ?
sto su vam na hitnoj rekli, jeli bila nekako 'osamucena' dan poslije?


moja dubi na glavi vec nekih mj dana, ne volim da to radi nikako, pa ju uvijek povucem za struk da se izravna a njoj bude smijesno kao skakljanje,
pa misli da je igra,,

evo, ja vozim role, mjereno mi je preko 45na sat, kolut ,stoj ,zvijezda, sve perfektno, ili skakanje u more na glavu, najveca stjena je moja i jedva cekam, da me opere adrenalin i frka al opet jedva cekam
a kad vidim nju da se naginje na glavu odmah sam druga osoba ,
cini mi se, sto vise pazis gore stvari se dogadaju
niptuck is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2014., 14:07   #6966
Ma cura pala bezveze. Jastuk od kreveta bio na podu, ona stala na njega i , kako valjda nije očekivala da je to mekano, izgubila ravnotežu i pala na ledja. Nikad nije tako pala, uvijek se lijepo dočeka pa se šokirala.
Fizički joj nije bilo ništa.
__________________
Nikad više nećemo pokušavati razlozima uvjeriti glupana; to je besmisleno i opasno.
nuklea500 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2014., 14:45   #6967
mene kao dijete nitko nije sputavao pa ni previše nadzirao u tim aktivnostma tako da mi je tjelesni bio zasluženo 5, čak sam bila na ušivanju glave što god značilo to, sjećam se te epizode, ali kako kaže niptuck jesam malo usplahirena oko nje, ali obično se pokušam informirat šta je uobičajeno da djeca mogu sami pa se ravnam po tome jer ne vjerujem instiktima
poslje kad vidim da joj to ide ona se skuliram pa baš bih volila čut vezi ovih kolutova šta drugi imaju za reć

ja svojoj svašta puštam vani, ali sam joj za petama, jer dijete je to, za čas izgubi koncentracju i ja sam tu da je hvatam, ne tolko da je mičem i bome desi se da je uhvatim, a i pustim da padne ako nije opasno

muž je veći trtaroš od mene, nije pohvalno, ali fascinira me njegova briga oko čistoće, oni dijete će se isprljat izmrvit će
ali usuglašavamo se pa mala nema barijera i ne boji se pijavstine kako vidim da ima vršnjaka koji furaju skupe tene, a ne smiju ih isprljat i sve su to navodno sami smislili
__________________
Pakao, to su drugi.
JustForFun is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2014., 16:42   #6968
mali sad s 14 mjeseci hoda uz namještaj, postaje sve vještiji i zna se prebaciti npr. sa stolića na kauč (s tim da se oslanja jednom rukom na stolić dok ne uhvati kauč s drugom).

na zadnjim vježbicama fizioterapeutkinja nije pratila njegovo hodanje nego ustajanje s visokog klečećeg. primjetila je da uvijek ustaje s desnom nogom, a silazi s lijevom. ja to nisam pratila jer nisam smatrala bitnim. ona veli da ga ispravljam i da neka ustaje i na lijevu.
da li je stvarno jako bitno da ustaje malo na lijevu malo na desnu? ja npr. također uvijek ustajem na desnu nogu, ipak sam dešnjak. mogu ga ispravljati u momentima kad baš visim nad njim, ali ne visim uvijek i kad nisam pored njega ustaje po svom, na desnu nogu.

drugo, kada sjedi onda jaaako voli imati prekrižene noge, onak malo po turski. prekrižene su samo kod zgloba. fiziot. isto veli da nek mu i to ispravljam. ja mu onda svaki put raširim nogice, a on opet za 5 sekundi prekriži. čini mi se nemoguća misija. da li je i to tak jako štetno za pravilan motorički razvoj jer možda se počne ispravljati sam od sebe, možda mu je to neka faza?
__________________
26111984.27032003.23102004.22092012.29092013.22082016.
M.B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2014., 18:18   #6969
Quote:
M.B. kaže: Pogledaj post
mali sad s 14 mjeseci hoda uz namještaj, postaje sve vještiji i zna se prebaciti npr. sa stolića na kauč (s tim da se oslanja jednom rukom na stolić dok ne uhvati kauč s drugom).

na zadnjim vježbicama fizioterapeutkinja nije pratila njegovo hodanje nego ustajanje s visokog klečećeg. primjetila je da uvijek ustaje s desnom nogom, a silazi s lijevom. ja to nisam pratila jer nisam smatrala bitnim. ona veli da ga ispravljam i da neka ustaje i na lijevu.
da li je stvarno jako bitno da ustaje malo na lijevu malo na desnu? ja npr. također uvijek ustajem na desnu nogu, ipak sam dešnjak. mogu ga ispravljati u momentima kad baš visim nad njim, ali ne visim uvijek i kad nisam pored njega ustaje po svom, na desnu nogu.
Tak je i meni rekla da pazim da podjednako koristi lijevu i denu ruku, dizanje tek sad učimo pa vjerujem da ćemo i tu morati paziri da podjednako koristi obje nogice tj. diže se na njih. Pitala sam zašto je to bitno, rekla je da se moraju obje strane mozga jednako razvijati... ne znam do kad se to mora paziti. Pazim ja, ali nisam baš nešto opsesivna oko tog. Ja sam ljevak, od početka me nitko nije korigirao oko toga pa mi niš (uglavnom ) ne fali...
Nykas is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2014., 21:23   #6970
Quote:
M.B. kaže: Pogledaj post
mali sad s 14 mjeseci hoda uz namještaj, postaje sve vještiji i zna se prebaciti npr. sa stolića na kauč (s tim da se oslanja jednom rukom na stolić dok ne uhvati kauč s drugom).

na zadnjim vježbicama fizioterapeutkinja nije pratila njegovo hodanje nego ustajanje s visokog klečećeg. primjetila je da uvijek ustaje s desnom nogom, a silazi s lijevom. ja to nisam pratila jer nisam smatrala bitnim. ona veli da ga ispravljam i da neka ustaje i na lijevu.
da li je stvarno jako bitno da ustaje malo na lijevu malo na desnu? ja npr. također uvijek ustajem na desnu nogu, ipak sam dešnjak. mogu ga ispravljati u momentima kad baš visim nad njim, ali ne visim uvijek i kad nisam pored njega ustaje po svom, na desnu nogu.
Kod nas potpuno isto osim što je u pitanju lijeva noga (ima 14 i pol mjeseci). Fizioterapeut je rekao da kad god vidim da hoće ustati, zadržim mu lijevu nogu, da krenen desnom, no to je najčešće nemoguće, prebrz je za mene. Desnom zna ustati, ali malo mu ide ustranu i nikad neće sam njome krenuti. Fiz. je rekao i da je normalno da je jedna strana jača te da svi koristimo 70% jednu stranu, 30% drugu, ali da mora naučiti iskoračiti objema.
No prije neki dan na kontroli fizijatar na Goljaku je na moju opasku da i nakon dva mjeseca ustajanja i dalje iskoračuje samo lijevom nogom, odmahnuo rukom, kao bitan je prijenos težine s jedne na drugu nogu (ili tako je nešto promrmljao), a ovo i nije tako važno.
Inače i ja npr. kad krećem biciklom, uvijek krećem desnom nogom i pedalom, s lijevom rijetko jer sam nespretna.
Saffron is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2014., 23:21   #6971
mislim da nije presudno, ali je bolje korigirat i ako ide prvo desnom nogom nije sigurno da je dešnjak, ako sam ja dobro shvatila, jer to je dato rođenjem, a to što mali radi asimetrijom
poslje godinu dana već se vide te neke razlike, ali je bolje što kasnije barem dok ne prohodaju, po meni

i kod moje je bilo tih razlika, ne sjećam se više, terapeut joj je isto blokirao neku nogu, ali mene nije forsirala da to radim kod kuće s njom, samo je rekla da svi imamo jaču stranu

u principu to je sve za očekivati od jednog vježbača, a mislim i da je slično kod mnoooge djece, samo nitko o tome ne vodi brigu, a naši su pod lupom
__________________
Pakao, to su drugi.
JustForFun is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2014., 23:57   #6972
Quote:
maya_zg kaže: Pogledaj post
Evo, imamo 7.5 mjeseci i jos uvijek puze tako, jedino sto je dosad usavrsila ovakav nacin puzanja, toliko je brza da za sekundu stigne iz jedne u drugu sobu i sl.

Inace, koristi podjednako i jednu i drugu ruku kad hvata igracke,okrece se podjednako i na jednu i drugu stranu kad je na podu, ne znam zasto jednu drzi savinutu kad puze i vuce ju 'za sobom'

E da i pocela se dizati na sve 4, odigne noge i guzu cak dosta visoko i tak bude neko vrijeme, pa se spusti, tj i nastavi dalje po svom.

Jer to dobar znak sto se dize na sve 4, tj jer znaci da ce kad tad skuzit normalno puzanje i posjedanje, ili to jos ne iskljucuje da cemo potencijalno morati na vjezbe jednog skorog dana ?

Edit: mala kao da me cula i vidjela sta pisem i taman kad sam zavrsila sa postom, pogledam ju a ona se posjela samostalno, sjedi lijepo i stabilno ko velika
Moj je propuzao tako s 8 mj, sad ima 9mj i tjedan dana, i dalje tako puže. Tj. nekad se "zaboravi" pa koristi i drugu ruku i nogu (on se odguruje samo desnom nogom), ali onako je brži
Posjeda se sam, počinje ići na sve 4 i kad vidi da je blizu nečeg uz pomoć čega se može dignuti, napravi par pravilnih pokreta puzanja

Bili smo i kod fizijatrice, rekla je da je sve ok i da ga što više stavljamo na pod, a pokazala mi je i neke vježbe (tad se još nije posjedao).

Da nisam tu pročitala, ne bih se sjetila gledati kako se diže, tj.kojom nogom više.
Rukice koristi podjednako, baš sam gledala dok se sam hrani
Snow Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2014., 13:17   #6973
Beba mi ima 7 mjeseci i sve je ok. Okreće se, vrti u krug na podlozi, polako počinje puzati, stopala stavlja u usta... E sad, ona se zna okretati s leđa na trbuh jer sam ju vidjela da to radi, ali to radi jako rijetko jer voli biti na trbuhu. Čim ju stavim na leđa na podu ona se okrene na trbuh, digne na ruke i gleda seku koja se igra, krade joj igračke, žvače i tako. Pedijatrica me pila da ju moram poticati da se rotira i na leđa. Ja ju povremeno rotiram, tek toliko da joj uđe u naviku, ali me zanima jer to zaista potrebno? Ponavljam ona se može i zna okretati, ali neće jer joj nije napeto
petrunjela1981 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2014., 21:58   #6974
Quote:
petrunjela1981 kaže: Pogledaj post
Beba mi ima 7 mjeseci i sve je ok. Okreće se, vrti u krug na podlozi, polako počinje puzati, stopala stavlja u usta... E sad, ona se zna okretati s leđa na trbuh jer sam ju vidjela da to radi, ali to radi jako rijetko jer voli biti na trbuhu. Čim ju stavim na leđa na podu ona se okrene na trbuh, digne na ruke i gleda seku koja se igra, krade joj igračke, žvače i tako. Pedijatrica me pila da ju moram poticati da se rotira i na leđa. Ja ju povremeno rotiram, tek toliko da joj uđe u naviku, ali me zanima jer to zaista potrebno? Ponavljam ona se može i zna okretati, ali neće jer joj nije napeto
Pa ne znam, ja se ne bih brinula. Moja starija kcer se puno rotirala, a mali je bio kao tvoja beba, znao je i poceo je s 5 mjeseci, no jednostavno ga to nije zanimalo. Isto bi se jednostavno podigao na ruke (a onda oko 8 mjeseci u cetveronozni) i bio u tom polozaju, vrtio se u krug (pa onda unazad, prije puzanja), hvatao igracke i tak.

Propuzao s 8.5 mjeseci skolski, prohodao iza godine dana, sad ima 17 mjeseci, normalan (prosjecan) razvoj, mislim nista mu ne fali. Sasvim se dobro rotira
__________________
I firmly reserve the right to contradict myself
puffko is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2014., 22:03   #6975
Quote:
petrunjela1981 kaže: Pogledaj post
Beba mi ima 7 mjeseci i sve je ok. Okreće se, vrti u krug na podlozi, polako počinje puzati, stopala stavlja u usta... E sad, ona se zna okretati s leđa na trbuh jer sam ju vidjela da to radi, ali to radi jako rijetko jer voli biti na trbuhu. Čim ju stavim na leđa na podu ona se okrene na trbuh, digne na ruke i gleda seku koja se igra, krade joj igračke, žvače i tako. Pedijatrica me pila da ju moram poticati da se rotira i na leđa. Ja ju povremeno rotiram, tek toliko da joj uđe u naviku, ali me zanima jer to zaista potrebno? Ponavljam ona se može i zna okretati, ali neće jer joj nije napeto
Ja mislim da nije nikakav problem ako ona to može. I moja (za tjedan dana će 7 mj) više vremena provodi na trbuhu, odnosno, na leđima je samo kad se igra s nožnim prstima ili s nekom igračkom u baby gimu, a sve ostalo radi na trbuhu.
Nego, moja ne sjedi, još je daleko od toga. Tek se pokušava postaviti na sve četiri, pa dok dođe do vrtnog patuljka i pravilnog posjedanja, proći će još puno vremena. Ne posjedam ju, a kad sam jednom probala, nagnula se naprijed, uopće nema obrane, a i još je "premlohava". A ped mi je rekao na kontroli sa 6 mj,, da, ako ne počne sjediti kroz mjesec dana, dođem po upitnicu za fizijatra.
Jel se vaši sa 7 mj pravilno posjedaju i samostalno sjede?
__________________
Tri puta mama <3
Loptica30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2014., 01:45   #6976
Quote:
Loptica30 kaže: Pogledaj post
Ja mislim da nije nikakav problem ako ona to može. I moja (za tjedan dana će 7 mj) više vremena provodi na trbuhu, odnosno, na leđima je samo kad se igra s nožnim prstima ili s nekom igračkom u baby gimu, a sve ostalo radi na trbuhu.
Nego, moja ne sjedi, još je daleko od toga. Tek se pokušava postaviti na sve četiri, pa dok dođe do vrtnog patuljka i pravilnog posjedanja, proći će još puno vremena. Ne posjedam ju, a kad sam jednom probala, nagnula se naprijed, uopće nema obrane, a i još je "premlohava". A ped mi je rekao na kontroli sa 6 mj,, da, ako ne počne sjediti kroz mjesec dana, dođem po upitnicu za fizijatra.
Jel se vaši sa 7 mj pravilno posjedaju i samostalno sjede?
Naravno da ne. Mozda mogu sjediti kad ih se posjedne, ali mislim da ima malo djece koja se znaju posjesti (bilo iz vrtnog patuljka bilo iz cetveronoznog) prije 7 mjeseci. Tako, izmedju 7 i 10 mjeseci, vecina 8-9.

Mislim da ti pedijatra nisi dobro shvatila, vjerojatno je govorio o sjedenju (nakon sto ti posjednes dijete) ne o samostalnom posjedanju. No i u tom slucaju mi nije bas jasno zasto fizijatar.
__________________
I firmly reserve the right to contradict myself
puffko is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2014., 12:02   #6977
Quote:
puffko kaže: Pogledaj post
Naravno da ne. Mozda mogu sjediti kad ih se posjedne, ali mislim da ima malo djece koja se znaju posjesti (bilo iz vrtnog patuljka bilo iz cetveronoznog) prije 7 mjeseci. Tako, izmedju 7 i 10 mjeseci, vecina 8-9.

Mislim da ti pedijatra nisi dobro shvatila, vjerojatno je govorio o sjedenju (nakon sto ti posjednes dijete) ne o samostalnom posjedanju. No i u tom slucaju mi nije bas jasno zasto fizijatar.
A ne znam, možda sam ga nešto krivo shvatila. Stariji klinci su se samostalno posjedali i stabilno sjedili sa 8,5-9 mj, i nikad nije imao zamjerke pa mi je ovo čudno. Premda beba ne može sjediti ni kad ju ja postavim, odmah se sruši
__________________
Tri puta mama <3
Loptica30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2014., 13:12   #6978
Quote:
Loptica30 kaže: Pogledaj post
Ja mislim da nije nikakav problem ako ona to može. I moja (za tjedan dana će 7 mj) više vremena provodi na trbuhu, odnosno, na leđima je samo kad se igra s nožnim prstima ili s nekom igračkom u baby gimu, a sve ostalo radi na trbuhu.
Nego, moja ne sjedi, još je daleko od toga. Tek se pokušava postaviti na sve četiri, pa dok dođe do vrtnog patuljka i pravilnog posjedanja, proći će još puno vremena. Ne posjedam ju, a kad sam jednom probala, nagnula se naprijed, uopće nema obrane, a i još je "premlohava". A ped mi je rekao na kontroli sa 6 mj,, da, ako ne počne sjediti kroz mjesec dana, dođem po upitnicu za fizijatra.
Jel se vaši sa 7 mj pravilno posjedaju i samostalno sjede?
Ne posjeda se samostalno, niti blizu. Ja ju ne posjedam pa ne znam jel može sjediti. Starija mi se posjela cca 8,5 mjeseci
petrunjela1981 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2014., 16:27   #6979
Loptice, ne bi valjalo kad je posjednes da su joj skroz okrugla ledja, da je je sva savijena ko kifla, a sve istalo je normalno. Moja se posjela sa 11 mj uz vjezbe. To jest kasnije. Stav vrtnog patuljka moze zauzimat neovisno o puzanju...

Petrunjela, ako je sve ostalo ok, ja bih zanemarila peda, nije dobro ako dijete izbjegava stav lezecki, ako joj je pravilan lezecki stav tezak i to. I treba poticat tu rotaciju radi svojevrsnog bogastva pokreta, ali ne trebas se forsirat s tim.
__________________
Pakao, to su drugi.
JustForFun is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2014., 19:39   #6980
imam bebu koja je nedonošće, i moramo na pregled fizijatru i "vježbe".
Šta to znači? da ćemo svaki dan hodati na vježbe u bolnicu? ili će nam pokazati vježbe koje ćemo raditi doma?
uopće ne znam šta me čeka, i kako to otprilike izgleda
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:14.