Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Destinacije i putopisi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.10.2013., 14:00   #401
Quote:
goldietrickz kaže: Pogledaj post
Ne postoji javni prijevoz, osim jedan bus dnevno, ako se šta nije promijenilo.
Jel znaš možda kada ide taj bus ili gdje se može naći vozni red?
puffcuff is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2013., 14:07   #402
Quote:
puffcuff kaže: Pogledaj post
Jel znaš možda kada ide taj bus ili gdje se može naći vozni red?
Ne sjecam se tocno, ali kad sam ja zadnji put bio na Mljetu, a bio je kraj ozujka, isao je rano ujutro iz Sobre, a vracao se navece iz Pomene.

Nemam ti vozni red, a sumnjam da takvo sto uopce postoji kao stalni fakt.
goldietrickz is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2014., 16:10   #403
Bio sam dva dana na Mljetu, 6. i 7. lipnja. Vidio sam sva naselja. Nezgodno je što nisam imao auto pa sam morao plaćati taksi. Stoga mi je od ušteđenih 680 kn ostalo samo 96, ali nije mi žao jer sam sve vidio. Opet nisam svaki kutak vidio jer bih morao imati auto pa bih mogao ulaziti u naselja i gledati stare crkvice. Na Lastovu u srpnju bit će mi puno lakše jer je puno manje (sveukupno desetak kilometara) i sve je tu. Tamo se i može pješke. Krenuo sam katamaranom iz Gruža u Polače za 70 kn. Taj katamaran u srpnju produžuje liniju do Lastova. Izlazi na otvoreno more iza Šipana. S mora daleko od Šipana odlično se vidi Tmor. Došao sam u Polače. Ulaznica za nacionalni park inače košta 90 kn, ali je meni pošto sam iz Dubrovnika naplaćena dječja (50 kn). Može se iznajmiti bicikl, ali ja sam radije pješačio. Putem do pristaništa vidio sam Goveđare. Odvezao sam se na Otočić svete Marije gdje je benediktinski samostan iz 12. stoljeća. Razgledao sam crkvu. Putem sam sve slikavao, napravio sam oko 180 slika i sve ih postavio na Wikipediju ( https://commons.wikimedia.org/w/inde...us&ilshowall=1 ). U crkvi na otočiću vide se prikazi križnog puta, dosta umjetničkih djela, u zidu je uklesana darovnica bosanskog kralja Tomaša, postoji jedan mozaik, prastari umjetnički prikaz Isusa u kamenu, oslikan oltar, umjetnički prikazi nekih svetaca (Benedikta, Marije itd.). Piše da se ne smije slikavati, ali nije mi nitko ništa rekao. Kraj ulaza u crkvu je spomenik nekim tu ubijenima u Drugom svjetskom ratu, podignut 1994. Na otočiću je i neki grob (Marija Velikonja) i još dvije crkvice. U jednoj (Crkva svetog Ivana iz 15. st.) se čuva prikaz Gospe od Perasta, a u jednoj je izrezbareni kamen. Malo sam se okupao oko otočića, lijepo je i čisto. U nacionalnom parku bilo je puno uglavnom stranih turista, bilo je i djece na školskom izletu (neki su došli katamaranom). Onda sam otišao do Malog jezera čamcem, točnije do Malog mosta. Mogu se iznajmiti kanu i kajak. Ja sam išao pješke uz Malo jezero i do Pomene. Pomena je puna turista koji se kupaju u odlično čistom moru. Tu je i hotel Odisej i puno apartmana. S Malog mosta stazom dugom 6 km može se doći do otvorenog mora, ali to sam propustio. Nisam išao ni u Soline koje su smještene kraj malog prolaza kojim su jezera povezana s otvorenim morem. Propustio sam i penjanje na vidikovac Montokuc. Međutim, glavninu (Polače, Goveđari, jezera, Pomena, Babine Kuće) sam vidio. Katamaranom u 16:55 sam za 35 kn otišao iz Polača u Sobru. Nema nikakvih autobusa na otoku, jedino rano ujutro u 5:00 vozi autobus iz Pomene u Sobru i iz Saplunare u Sobru, kako bi uhitio brod ujutro u 6:15. Taksi od Sobre do Kneževa dvora u Babinu Polju platio sam 80 kn, a ima desetak kilometara. Babino Polje je glavno naselje u kojem je bilo sjedište mljetskog kneza u doba Republike. Knežev dvor sada je privatan, vlasništvo Stražičića. Oni tu imaju i etno zbirku. Poviše vrata Kneževa dvora piše na latinskom da je za potrebe mljetskog kneza 1554. to izgradila Republika. Stara (87 godina) žena i još neki čovjek pokazali su mi zbirku. Ne naplaćuju nikakve ulaznice, jedino ako netko želi kupiti vino, ulje i druge domaće proizvode. Nisam ništa uzimao. Predmeti u zbirci uglavnom su iz 19. i 20. stoljeća, nakon pada Republike. Ima singerica, starih kolijevki, tradicionalnih nošnji, predmeta za obradu ulja, stare obuće, posuđa i sl. Ovaj čovjek kaže da su prije 2-3 stoljeća njihovi preci otkupili Knežev dvor i zato je to sada privatno. Na Mljetu nije bilo nikakvih razaranja ni vojnih aktivnosti 1990-ih, a bilo je sporadičnih ubijanja između partizana i Nijemaca u Drugom svjetskom ratu. Nedaleko od Kneževa dvora je Sotnica (isto zgrada dubrovačke vlasti) u koju se ne može ući i do nje crkva s grobljem. Ne može se ući u crkvu, ali na njoj je uklesan grb i natpis. Makadamskim putem koji počinje poviše Sotnice došao sam do Odisejeve špilje. Teško se spustiti pješčanim iznimno uskim strmim putićem nizbrdo, ali sam uspio. Nisam se kupao u njoj, ali sam vidio strminu, stijene i pješčano dno do njih. Vidio sam i obalu otvorenog mora iza špilje, tu su neka dva magazina. Vratio sam se do onog makadamskog puta i u nekom usjeku na njemu (pijesak, trava i sitno kamenje) na otvorenom noćio. Jako nezgodno i neugodno (kao da spavaš na podu), nisam spavao par sati. Odlično se vide zvijezde. Čini mi se da sam vidio malog mungosa kako se spušta s borove grane, nisam siguran. Taksist (što me doveo do Babinog Polja) mi je rekao da još nije čuo da je itko imao teškoća s noćenjem na otvorenom, nitko ti ne će smetati. Drugog dana sam razgledao to glavno naselje Babino Polje. Vidio sam tri stare crkvice (uz jednu i groblje) i župnu crkvu. Podsjeća na Ponikve (naselje u općini Ston): naredane kamene kuće, maslina, loza i pčele. Općenito Mljet sliči na Pelješac, samo na Mljetu ima još više i šuma je gustija jer je progutala mnogo loza i maslina. Vidio sam osnovnu školu i igralište ispod nje (betonsko igralište, dva gola i koš). Poviše nje je spomenik poginulim borcima NOR-a. Nije loš s obzirom na prosječnu umjetničku vrijednost partizanskih spomenika. Ispisana su imena i prezimena poginulih mljetskih partizana. Ima ih dosta. Inače na Mljetu uvijek ista prezimena: Hajdić, Stražičić, Matana, Sršen, Čumbelić itd. Nedaleko od spomenika je župna crkva sa zvonikom i župnim dvorom. U njoj je neka stara rezbarija sveca i spomen-ploča na kojoj je natpis kojim se zahvaljuje papi Pavlu VI. i još nekima na obnovi ovog hrama 1967. godine. Ne može se ući dalje od samog ulaza jer je zagrađeno rešetkama (zaključano). U Babinom Polju vidio sam i one drvene vrše, iscrtane grbove splitskog Hajduka i vatrogasnu postaju. Struja je došla 1964., a na cijelom otoku postoji samo jedna glavna cesta i uz nju su sva naselja. Iz Babinog Polja pješačio sam (nema nikakvog prijevoza) petnaestak kilometara natrag do Sobre. Morao sam puno jesti i piti zbog pješačenja, plivanja i vrućine. Sve trgovine koje sam vidio na otoku su Studenac, a jako je skupo. Dubrovnik je najskuplji u Hrvatskoj, a otoci su još skuplji. Slanac 8 kn, Coca-Cola (0.5 l) 10 kn, komad pice 10 kn. Putem iz Babinog Polja u Sobru vidio sam neki unakaženi (razbijeni) partizanski spomenik s petokrakom, na tom mjestu od Nijemaca ubijenom komesaru mljetskog partizanskog odreda. U ovom dijelu otoka koji nije nacionalni park nema nigdje nikoga, samo sam nekog njemačkog turista (njemačkim naglaskom rekao mi je na hrvatski dobar dan) vidio kako pješači sam kao i ja (samo u suprotnom smjeru). Putem uglavnom šuma i čisto otvoreno more. Nedaleko od Sobre je Blatina i neka mala utvrda. Prošao sam kroz naselje Sobru, imaju istu (polu)podmornicu kao u Gradu. Nedaleko od pristaništa neki me je čovjek besplatno ukrcao i poštedio me još desetak minuta hoda. Uzeo sam taksi do drugog kraja otoka (do Saplunare), dvadesetak kilometara. Onaj isti taksist odveo me i vratio otamo. Naplatio mi je do Saplunare 100, a iz nje 50 kn. Puno bi jeftinije bilo ići svojim autom. Iz taksija sam vidio ostala otočna naselja (Prožuru, Prožursku Luku, Maranoviće i Korita). Nisam uopće vidio dio otoka od Babinog Polja do nacionalnog parka, ali tamo nema ništa. Postoji samo malo naselje uz more (Kozarica). Taksist kaže da oni voze samo u sezoni. Zimi ako dođeš sve je pusto, ne naplaćuje se ulaz u nacionalni park. Prijavljeno je 1 100 stanovnika, a ljeti ih živi tek 1 000. Mnogi imaju kuće u Gradu pa dolaze samo povremeno. Od rečenih 1 000 nekih je 400 starih baba i đedova. Svi koji stalno žive imaju nešto privatno (apartmane, restoran i sl.), a koji rade rade u nacionalnom parku. Koji rade u Gradu i žive u Gradu. Libertasovi autobusi voze samo ujutro i uopće se ne isplati (bude do 5 putnika svako jutro). Da nemaju subvencije od države ne bi ni vozili. Autobus vozi i sporadično ako je kome sprovod ili netko treba na pregled ili po lijekove (u Babinu Polju je ambulantica). Za starce se skrbe njegovateljice. Ljeti onih 250 mjesta u katamaranu brzo plane pa treba doći oko sat vremena prije. Ja sam 6. lipnja u Gružu na redu za karte za katamaran bio četvrti, a iza mene bila je hrpa uglavnom stranaca. Malo koji turist će platiti autobus do Prapratnog (Pelješac) odakle vozi trajekt, tako da uvijek 60-70 turista ostane bez karte za katamaran. Na najužem dijelu Mljeta mogu se vidjeti obje strane iz taksija. Od životinja ima mungosa koji su istrijebili otrovnice, divljih svinja i pet vrsta neotrovnih zmija. U moru ima tuna i zbog njih i morskih pasa. More je plitko prvih tridesetak metara od obale, onda već počinje dubina (između Pelješca i Mljeta dubina mora je 90 m). Taksist kaže da roni i da ima manjih morskih pasa modrulja (do 1.5 m velikih), ali da on prolazi pokraj njih i da se boje ljudi i da ne će napasti ako ih ne uznemiriš. Inače morski psi nisu opasni za ljude, film Ralje iz 1975. stvorio je predodžbu da oni jedu ljude što uopće nije istina. U Drugom svjetskom ratu na otoku je bilo i Talijana tako da je taksistova baba išla u talijansku školu. Navodno su Talijani bili super, nisu maltetirali i obrazovali su ljude. U ratu 1940-ih je bilo nešto borbi, ali ne i razaranja. Nijemci su stajali u kućama mještana i tražili hranu. Iz Korita odakle mi je neka pretkinja s majčine strane vidi se s druge strane ono što se vidi iz Banića, Šipan i onaj pusti visoki strmi otočić do njega.
Dubrovčanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2014., 16:14   #404
Saplunara do koje sam došao značajni je krajobraz (kao i Rijeka dubrovačka) zaštićen 1965. zbog obalnih pijesaka, pješčarskih gljiva i školjkaša (periska). Tu je i restoran koji je tek počeo raditi, još nije bilo pršuta pa sam ojeo voćnu salatu za 35 i popio dvije Coca-Cole (jedna Coca-Cola od 0.5 l 17 kn). Inače sam prethodno pješačio po vrućini i spremao se plivati, a pojeo sam samo četiri pice iz Studenca nedaleko od Babinog Polja prema Sobri. Ležaljku sa suncobranom naplatili su mi 25 kn. Bilo je nekih slovenskih turista. Plivao sam u odlično čistom moru na jednoj od plaža u Saplunari. Ima ih više, jedna na kojoj nisam bio prema riječima taksista baš je divlja i na njoj je sniman Survivor. Vratio sam se nakon par sati kupanja i izležavanja taksijem do Sobre (iz koje se vide vjetrenjače u Ponikvama) gdje sam katamaran natrag do Grada platio 60 kn. Koliko samo para treba za poći dva dana iz Grada na Mljet, još nisam plaćao smještaj. Međutim, da sam imao auto i više hrane iz doma bilo bi mi puno lakše i jeftinije. Preostaje vidjeti Lastovo i tako zaviriti u svaki dio uže mi domovine Dubrovačke Republike.
Dubrovčanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2014., 16:42   #405
Quote:
Dubrovčanin kaže: Pogledaj post
Odvezao sam se na Otočić svete Marije gdje je benediktinski samostan iz 12. stoljeća. Razgledao sam crkvu. Putem sam sve slikavao, napravio sam oko 180 slika i sve ih postavio na Wikipediju ( https://commons.wikimedia.org/w/inde...us&ilshowall=1 ).
Kako si se dovezao do otočića Sv. Marije, ako se u medijima izvještava da crkva brani turistima dolazak? Povezao te je netko od mještana, doveslao si kajakom do tamo ili si plivao?
Zašto si u galeriju fotografija uvrstio i sliku zgaženog ježa?
Quote:
Dubrovčanin kaže: Pogledaj post
Ima ih više, jedna na kojoj nisam bio prema riječima taksista baš je divlja i na njoj je sniman Survivor.
Trebao si posjetiti i tu plažu.
__________________
Mind Blown
Herbicidna is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2014., 17:06   #406
Dubrovcanin, vrlo iscrpan izvjestaj si napravio, stavio si jako puno info koje mogu pomoci onima koje zanima Mljet. Herbicidna, pa uvijek su turisti mogli do otocica sv Marija. Bila sam vise puta tamo, ili brodicem od NP Mljeta ili lokalnim brodicem mjestanina a prva dva puta sam dosla plivajuci
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2014., 17:16   #407
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Herbicidna, pa uvijek su turisti mogli do otocica sv Marija. Bila sam vise puta tamo, ili brodicem od NP Mljeta ili lokalnim brodicem mjestanina a prva dva puta sam dosla plivajuci
Ali on je bio nedavno, sad se navodno ne smije, nisam upoznata s trenutnim stanjem....
__________________
Mind Blown
Herbicidna is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2014., 18:25   #408
Quote:
Herbicidna kaže: Pogledaj post
Ali on je bio nedavno, sad se navodno ne smije, nisam upoznata s trenutnim stanjem....
Smije se, odvezao sam se brodićem NP Mljet. Sigurno je to njihov brodić jer na majici vozača stoji oznaka nacionalnog parka. Prijevoz ne treba posebno plaćati, ako imaš ulaznicu nacionalnog parka ona ti je karta i za to. Isto tako sam se "službenim" brodićem odvezao i od otočića do Malog mosta kraj Malog jezera. Sliku zgaženog ježa sam stavio jer je zanimljiva pojedinost, od viška glava ne boli. Nisam upoznat s tom viješću o zabrani, svakako znam da kraj crkve stoji da se ne smije slikavati a ja sam svaku pojedinost u crkvi slikao. Nije mi nitko zasmetao. Eto, ako stvarno zabrane odlazak ja sam sve pojedinosti iz crkve slikao i svakome na svijetu tko ima računalo dostupne su na Wikipediji .
Dubrovčanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2014., 18:44   #409
Quote:
Dubrovčanin kaže: Pogledaj post
Smije se, odvezao sam se brodićem NP Mljet. Sigurno je to njihov brodić jer na majici vozača stoji oznaka nacionalnog parka. Prijevoz ne treba posebno plaćati, ako imaš ulaznicu nacionalnog parka ona ti je karta i za to. Isto tako sam se "službenim" brodićem odvezao i od otočića do Malog mosta kraj Malog jezera. Sliku zgaženog ježa sam stavio jer je zanimljiva pojedinost, od viška glava ne boli. Nisam upoznat s tom viješću o zabrani, svakako znam da kraj crkve stoji da se ne smije slikavati a ja sam svaku pojedinost u crkvi slikao. Nije mi nitko zasmetao. Eto, ako stvarno zabrane odlazak ja sam sve pojedinosti iz crkve slikao i svakome na svijetu tko ima računalo dostupne su na Wikipediji .
Hvala.
__________________
Mind Blown
Herbicidna is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2014., 20:41   #410
Ma sumnjam da bi zabranili pristup. To je sigurno novinarska patka. Pa to je glavna atrakcija NP Mljeta.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2014., 10:09   #411
Pozdrav, idem s djevojkom krajem 7./početkom 8. mjeseca na Mljet pa da pitam za par informacija. Pročitat ću cijeli ovaj topic, a li za početak - U kojem dijelu Mljeta nam je najbolje odsjesti? Mislili smo ostati 5 ili 6 noći, je to dovoljno/previše da u miru razgledamo cijeli otok? Da li je prekasno za naći smještaj, koja je najmanja cijena za koju se može naći smještaj?

Mislili smo doći autom kako bi lakše obilazili otok, a plan je bio nakon obilaska otoka pustiti tamo auto i loviti katamaran te 2 dana kampirati na Lastovu. Šta mislite o tome?

Inace, ako netko ima kakav povoljni apartmancic/sobu za dvoje, neka se slobodno javi preko privatne poruke Da li mi možete reći gdje osim na AIRBNB mogu vidjeti apartmane koji se rentaju na Mljetu?

Otvoreni smo za sve savjete i preporuke
marijanooo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2014., 11:31   #412
Sta mislite o opciji da ne rezerviramo smještaj unaprijed nego dodjemo na Mljet i nadjemo ga jeftinije na licu mjesta? Da li je to ostvarivo Jer uvijek ima slobodnog smjestaja, pa u najgorem slucaju dodjem na isto? Da li dobro rezoniram?
marijanooo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2014., 17:10   #413
Kakva je situacija u 12mj. za 5-6 noci provesti na Mljetu? Mislili smo malo doc pedalat i uzivat u razgledavanju i miru. Za koliko bi se u to vrijeme mogao pronaci apartman, ma dovoljna je i soba (Studio)? Koji je najpovoljniji put iz Rijeke? Koliko dode trajekt da svoj auto prebacis na Mljet? Hvala.
__________________
Nisam kreativan. Neam signature.
Mr.Air is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2014., 17:36   #414
Uf, moras autom do Prapratnog na Peljesac i onda trajektom na Mljet. Ne znam iznajmljuje li itko smjestaj po zimi, jer doslovno nema ni pasa tamo...cijeli otok ima manje od tisucu prijavljenih stanovnika, a u stvari ih je jos manje..
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2014., 18:47   #415
Za 5-6 dana bi možda netko i otvorio apartman tko inače iznajmljuje
Bavim se sličnom mišlju za 12/1 mjesec ako se uspijem vremenski organizirati.
Ruralna is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2014., 12:37   #416
Meni (nama) je u cilju da je sto manje ljudi... Nismo mi zahtjevni, vec zelimo u miru proci sve atraktivne lokacije otoka.
kolika moze biti cijena tog trajekta? koliko bi dosao smjestaj za 5 noci? (okvirno)

Hvala na pomoci
__________________
Nisam kreativan. Neam signature.
Mr.Air is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2014., 15:30   #417
Cijena tog trajekta može biti 126,oo kn za auto + 27 kn po osobi,mi smo bili prošle sezone smješteni u Sobri kod ljudi koji žive tamo.Ako te zanima mogu ti poslati kontakt.
ranac is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2015., 11:42   #418
Jel se isplati otic krajem 3 mjeseca? Moze neke preporuke smjestaja!
Hvala
__________________
Nisam kreativan. Neam signature.
Mr.Air is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2015., 22:41   #419
Procitala sam citavu temu, ali vecina postova je prilicno stara..

Jel moze preporuka za neki apartman ili barem mjesto gdje da trazimo apartman u drugoj polovini 8mj? Nakon 17.08.. Dvoje odraslih i dijete od 5godina..
ZaruljaZelena is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2015., 14:04   #420
Thumbs up

apartmani-jezero.com
Rainman1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:56.