Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.11.2009., 14:34   #1
Isusu potrebna dva pokušaja da izliječi slijepca?

Zanima me teološko objašnjenje ovog događaja, a i ako netko ima bilo kakvu drugu ideju o čemu se tu radi?

Marko 8,22 Dođu u Betsaidu, dovedu mu slijepca pa ga zamole da ga se dotakne.
Marko 8,23 On uhvati slijepca za ruku, izvede ga iz sela, pljunu mu u oči, stavi na nj ruke i zapita ga: "Vidiš li što?
Marko 8,24 Slijepac upilji pogled i reče: "Opažam ljude; vidim nešto kao drveće ... hodaju.
Marko 8,25 Tada mu Isus opet stavi ruke na oči i slijepac progleda i ozdravi te je mogao sve jasno na daleko vidjeti.
Marko 8,26 Tada ga posla kući i reče mu: "Ne ulazi u selo.


Zbog čega je Isus, za razliku od ostalih koje je izliječio, na ovog slijepca dva puta stavljao ruke?

Evo i drugi prijevodi:

Marko 8,22 Dođoše u Betsaidu. Tada mu donesoše slijepca i zamoliše ga, da ga se dotakne.
Marko 8,23 On uze slijepca za ruku i izvede ga van pred selo. Tada pokvasi oči njegove pljuvačkom, metnu ruke na njega i zapita, ga: "Vidiš li što?"
Marko 8,24 On pogleda i reče: "Vidim ljude, gdje hodaju, kao da bi bili drva"
Marko 8,25 Još jedanput stavi mu ruke na oci, Tada je mogao dobro vidjeti; on je bio iscijeljen i vidio je sve posve bistro.
Marko 8,26 Onda ga posla kući i reče: "Ne ulazi u selo!"

Marko 8,22 Oni stigoše u Betsaidu; dovedoše mu jednog slijepca i on ga preklinjaše da ga dodirne.
Marko 8,23 Uzimajući slijepca za ruku, on ga odvede izvan sela. Stavi pljuvačke na njegove oči, *položi mu ruke i upita ga: `Vidiš li ti štogod?`
Marko 8,24 Budući otvorio oči, on govoraše: ` Primjećujem ljude, vidim ih kao stabla, ali ona hodaju. `
Marko 8,25 Potom, Isus mu ponovo položi ruke na oči i čovjek vidje jasno; on bijaše izliječen i jasno vidješe.
Marko 8,26 Isus ga otpusti kući govoreći: ` ` Ne ulazi u selo. `

Marko 8,22 I dođe u Vitsaidu; i dovedoše k njemu slijepa, i moljahu ga da ga se dotakne.
Marko 8,23 I uzevši za ruku slijepoga izvede ga napolje iz sela, i pljunuvši mu u oči metnu ruke na nj, i zapita ga vidi li što.
Marko 8,24 I pogledavši reče: vidim ljude gdje idu kao drva.
Marko 8,25 I potom opet metnu mu ruke na oči, i reče mu da progleda: i iscijeli se, i vidje sve lijepo.
Marko 8,26 I posla ga kući njegovoj govoreći: ne ulazi u selo, niti kazuj kome u selu.
__________________
UPOZORENJE: Gledanje ovog sadržaja može dovesti do povećanja kamatnih stopa na vašim stambenim kreditima!

Zadnje uređivanje pavaogc : 10.11.2009. at 15:01.
pavaogc is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2009., 19:42   #2
To je simbolika a ne matematicka numeracija drugar. Isus je mogao svasta ciniti ali ako je to radio dva ili tri puta, to neznaci nesposobnost vec je to bila Njegova procjena i naum na koji nacin sta uraditi, poz
__________________
Σύμφωνα με τον Ιησού Χριστό, τον Ηλία
barmen jitro is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2009., 19:54   #3
Jel to rodjeni slijepac ili neko ko je oslijepio tokom zivota???
__________________
-Intelektualac je netko tko je otkrio da postoji nesto zanimljivije od seksa... Aldous Huxley
-Trebali bi razmisliti da li je ovisnost o nikotinu poremecaj... Neki bi ( se ) ubili za cigaretu...
homer11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2009., 19:58   #4
A što ako je prvim zahvatom Isus nehotice ili hotimice dao ex. slijepcu uvid u neku drugu realnost,gdje ljudi liče na stabla koja hodaju...???'

Jer čudna je također i usporedba sa stablima,ako već sitničarimo.
No prije bi bilo da je izvršena korekcija ne samo fizičke sposobnosti vida već i shvačanja onog što je slijepac ugledao!
__________________
Kamo vodi plovidba ne ovisi o tome kamo puše vjetar, već kako su postavljena jedra.

Stara njemačka uzrečica
VeronikaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2009., 20:36   #5
Quote:
VeronikaN kaže: Pogledaj post
No prije bi bilo da je izvršena korekcija ne samo fizičke sposobnosti vida već i shvačanja onog što je slijepac ugledao!
Tako i ja razmišljam, ali shvaćanja čega i na što cilja slijepac?

Quote:
homer11 kaže: Pogledaj post
Jel to rodjeni slijepac ili neko ko je oslijepio tokom zivota???
Pošto nije eksplicitno navedeno ovdje, ne zna se... Koja su tvoja objašnjenja u jednom i u drugom slučaju?

Quote:
barmen jitro kaže: Pogledaj post
To je simbolika a ne matematicka numeracija drugar. Isus je mogao svasta ciniti ali ako je to radio dva ili tri puta, to neznaci nesposobnost vec je to bila Njegova procjena i naum na koji nacin sta uraditi, poz
S kojim ciljem, to je glavno pitanje. Ne tvrdim ni ja da je to dokaz njegove nesposobnosti druže.

Razmislio sam o ovome i zaključujem da jest riječ o simbolici, imam neko svoje objašnjenje.

Ima li teologija neko?

Zanima još detalj s ovim drvom, drvećem, stablom - koji bi prijevod bio najbolji? Iako to ne mijenja moje objašnjenje.
__________________
UPOZORENJE: Gledanje ovog sadržaja može dovesti do povećanja kamatnih stopa na vašim stambenim kreditima!

Zadnje uređivanje pavaogc : 10.11.2009. at 20:41.
pavaogc is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2009., 21:15   #6
Odgovor slijepca: "vidim ljude kao drveće kao hodaju" bio bi glup, a ako se radi o slijepcu koji je slijep cijeli život logički teško moguć (znam da će riječ logika kod religioznih i duhovnih izazvati skeptičnosti, imajte razumijevanja...). Kao da osoba koja je bila gluha nakon izliječenja kaže čujem što ti kažeš kao lavež psa?! Sumnjiva reakcija za slijepca pa čak i ako je bio slijep godinu dana ili sedam ili deset.

Zaključujem da odgovor ima neko simboličko značenje, ili je greška u prijevodu kao što je bilo i drugih... Pošto ovdje Isus dva puta polaže ruke, a slijepac spominje ljude koji hodaju kao drveće, tako bi to bile dvije neobičnosti u odnosu na druga čuda pa mi intuicija kaže da nije prijevod kriv...

Vulgata Clementina:

22 Et veniunt Bethsaidam, et adducunt ei cæcum, et rogabant eum ut illum tangeret. 23 Et apprehensa manu cæci, eduxit eum extra vicum : et exspuens in oculos ejus impositis manibus suis, interrogavit eum si quid videret. 24 Et aspiciens, ait : Video homines velut arbores ambulantes. 25 Deinde iterum imposuit manus super oculos ejus : et cœpit videre : et restitutus est ita ut clare videret omnia. 26 Et misit illum in domum suam, dicens : Vade in domum tuam : et si in vicum introieris, nemini dixeris.

27 Et egressus est Jesus, et discipuli ejus in castella Cæsareæ Philippi : et in via interrogabat discipulos suos, dicens eis : Quem me dicunt esse homines ? 28 Qui responderunt illi, dicentes : Joannem Baptistam, alii Eliam, alii vero quasi unum de prophetis. 29 Tunc dicit illis : Vos vero quem me esse dicitis ? Respondens Petrus, ait ei : Tu es Christus. 30 Et comminatus est eis, ne cui dicerent de illo.
__________________
UPOZORENJE: Gledanje ovog sadržaja može dovesti do povećanja kamatnih stopa na vašim stambenim kreditima!

Zadnje uređivanje pavaogc : 10.11.2009. at 21:24.
pavaogc is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2009., 00:22   #7
Sve je jednostavno.
U vezi toga zašto ga Krist nije iscijelio odjednom, sv. Teofilakt Bugarski u svom tumačenju Jevanđelja piše da su ljudi sela imali slabu vjeru, kao i sam sljepac, zato ga je Krist izveo, pa tek onda izlječio, ali postepeno, po mjeri povećanja vjere sljepca.
Što se tiče "ljudi kao stabala", riječ o tome da čovjeku bio vraćen vid na nivo gdje je moga vidjeti ljude i objekte samo kao tamne sjene, pa ih je asocirao sa stablima.
Pozdrav
__________________
Heavy metal
Besramni is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2009., 00:27   #8
Quote:
Besramni kaže: Pogledaj post
Sve je jednostavno.
U vezi toga zašto ga Krist nije iscijelio odjednom, sv. Teofilakt Bugarski u svom tumačenju Jevanđelja piše da su ljudi sela imali slabu vjeru, kao i sam sljepac, zato ga je Krist izveo, pa tek onda izlječio, ali postepeno, po mjeri povećanja vjere sljepca.
Što se tiče "ljudi kao stabala", riječ o tome da čovjeku bio vraćen vid na nivo gdje je moga vidjeti ljude i objekte samo kao tamne sjene, pa ih je asocirao sa stablima.
Pozdrav
Još nešto, dao nam je primjer da i mi tako učinimo kada vidimo da netko nije odmah progledao.
__________________
Nanovo sam rođen od Boga da bi bio pobjednik i svjedok Isusov, a pobjedništvo mi je nasljedstvo Njegovo.
JUŽNI is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2009., 06:47   #9
Quote:
Besramni kaže: Pogledaj post
Sve je jednostavno.
U vezi toga zašto ga Krist nije iscijelio odjednom, sv. Teofilakt Bugarski u svom tumačenju Jevanđelja piše da su ljudi sela imali slabu vjeru, kao i sam sljepac, zato ga je Krist izveo, pa tek onda izlječio, ali postepeno, po mjeri povećanja vjere sljepca.
Što se tiče "ljudi kao stabala", riječ o tome da čovjeku bio vraćen vid na nivo gdje je moga vidjeti ljude i objekte samo kao tamne sjene, pa ih je asocirao sa stablima.
Pozdrav
Hvala puno na upućivanje na jednog od svetaca i njegovo objašnjenje.

Neobično da Duh sveti djeluje tek tu i tamo na toliki broj vjernika .

Selo, po mom shvaćanju ovdje, je simbol životnih navika u koje čovjek upadne.

Kad jednog takvog čovjeka dovedeš u bolje stanje on može zaključiti da su drugi ljudi "slijepi" jer su puput stabala koje hodaju - definirani planetama i ostalim. Odnosno "mehanični", determinirani, poput biljaka koje rade samo ono što mogu napraviti... Time im je potrebno samo znanje i drugi sklop navika. Međutim, Isusovo učenje govori o "Zlome", o Sotoni i njegovim sinovima, nečistim duhovima itd. Slijepac koji je napola progledao je čovjek koji ima takvo shvaćanje, da je problem u životnim navikama i okolnostima, da ne postoji zlo sa velikim Z iza svega.

Isus ga upozorava da se ne vraća "u selo"; isti način života, ali je ključno kod Isusa učenje o rastavljanju "žita od kukolja", odnosno onih koji njegovu poruku slušaju i onih koji je zanemaraju. Jasno govori da nijedan zarez iz SZ neće propasti...
__________________
UPOZORENJE: Gledanje ovog sadržaja može dovesti do povećanja kamatnih stopa na vašim stambenim kreditima!
pavaogc is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2009., 02:24   #10
Quote:
VeronikaN kaže: Pogledaj post
Jer čudna je također i usporedba sa stablima,ako već sitničarimo.
Ako sitničarimo, onda to tek nije čudno, jer u simboličkom i metafizičkom smislu itekako možemo povući paralelu između čovjeka i drveta (života)



Nisam sklona chakrama i sličnim new agerskim tumačenjima odavde, ali u principu čovjek i svojim životom i konstitucijom ima mnogo toga zajedničkog sa drvetom, tako da Kristova usporedba čovjeka i drveta uopće nije neobična.
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...

Zadnje uređivanje Floverka : 11.11.2009. at 02:34.
Floverka is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2009., 17:26   #11
Quote:
florine kaže: Pogledaj post
Ako sitničarimo, onda to tek nije čudno, jer u simboličkom i metafizičkom smislu itekako možemo povući paralelu između čovjeka i drveta (života)



Nisam sklona chakrama i sličnim new agerskim tumačenjima odavde, ali u principu čovjek i svojim životom i konstitucijom ima mnogo toga zajedničkog sa drvetom, tako da Kristova usporedba čovjeka i drveta uopće nije neobična.
Nije riječ o Kristovoj usporedbi,već usporedbi običnog,od rođenja slijepog čovjeka,nakon što je progledao.
Dakle niti je znao kako vizualno djeluje čovjek niti drvo.
baš radi toga je usporedba neobična i vrijedna razmišljanja i objašnjenja,odnosno sigurno je riječ o prenesenom značenju.
__________________
Kamo vodi plovidba ne ovisi o tome kamo puše vjetar, već kako su postavljena jedra.

Stara njemačka uzrečica
VeronikaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2009., 02:28   #12
Quote:
pavaogc kaže: Pogledaj post
Zanima me teološko objašnjenje ovog događaja, a i ako netko ima bilo kakvu drugu ideju o čemu se tu radi?
Jesi li ti kad čuo za poslovicu 'Slijep pored zdravih očiju'? - E pa pokušaj tu poslovicu primjeniti na ovo što ti nije jasno i možda dobiješ zadovoljavajuć odgovor.. a možda i ne
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...
Floverka is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2009., 09:09   #13
Quote:
pavaogc kaže: Pogledaj post
Zanima me teološko objašnjenje ovog događaja, a i ako netko ima bilo kakvu drugu ideju o čemu se tu radi?
Lijep pozdrav pavaogc!

Pošto si toliko citata naveo, da li smijem pitati za tvoje osobno mišljenje o tome?
(Unaprijed da ti rečem da objašnjenje o tome egzaktno ne postoji.)
Hej Boro is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2009., 17:56   #14
Pogledaj molim te točno moj post kako sam quotala i kako sam tu rečenicu izdvojila i upotrijbila da stvorim novi kontekst:

Quote:
Jer čudna je također i usporedba sa stablima,ako već sitničarimo.
Zapravo ako sitničarimo čudno bi bilo da slijepac čovjeka uspoređuje sa bilo čime, ali ja sam govorila o usporedbi čovjeka i stabla općenito rekavši da TO uopće nije čudno.
Nameće se činjenica do čovjek koji se otarasio svoje cijeloživotne sljepoće nije bio pravi slijepac.

Sljepoća ima vrlo očito metaforičko značenje i glupo je na ovom primjeru inzistirati na nekakvim racionalnim zaključcima kad je i slijepcu jasno da je ovo optička varka.
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...
Floverka is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2009., 18:06   #15
Malo metaforičnosti i simboličnosti pa slijepac i nije slijepac, a šepavac nije šepavac, mrtav i nije mrtav...a možda i jeste ali je nebitno jer se on ne miče Sve u svemu imamo papazjaniju od tekstova u procijeđenom, iscjeđenom smislu koji to i nije a koji bi u određenim uvjetima mogao biti

Kako će obični puk shvatiti poantu nabijene metaforike i simbolike Biblije, ovisi o trenutnoj konstelciji zvijezda.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2009., 18:40   #16
Dobro, možemo reći da se radi o simbolima i metaforama, ta cijela je Biblija napisana u tom stilu. ( Uostalom, kao i druge svete knjige.) Stvar sa slijepcem i drvećem meni nije osobito mutna. Ali ono što mene zanima je, zašto je Isus progledalom slijepcu rekao da ne ide u selo i da ne priča?
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2009., 19:46   #17
Quote:
arna kaže: Pogledaj post
Dobro, možemo reći da se radi o simbolima i metaforama, ta cijela je Biblija napisana u tom stilu. ( Uostalom, kao i druge svete knjige.) Stvar sa slijepcem i drvećem meni nije osobito mutna. Ali ono što mene zanima je, zašto je Isus progledalom slijepcu rekao da ne ide u selo i da ne priča?
Pa autor teme dao objašnjenje u postu 19
__________________
Kamo vodi plovidba ne ovisi o tome kamo puše vjetar, već kako su postavljena jedra.

Stara njemačka uzrečica
VeronikaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2009., 19:52   #18
Lijep pozdrav svima zainteresiranima da istražimo ovo čudo od Biblije malo bolje.

Otvorio sam temu, na neke ću komentare odgovoriti indirektno ili kasnije, ne stignem sve.

Generalna poanta je da je Biblija, a posebno evađelja da su kodirana, napisana za one koji znaju.


Zamislite da ste diler droge u zatvoru zbog dilanja, čekate suđenje i sad napišete normalnu poruku kolegama gdje je koji i kako neka ustraje u svojoj borbi i još date upute kako doći do dovorišta i ispilati ogradu u koje vrijeme? To je bit da se shvati - govorimo o pokorenom narodu, odnosno sektama koje se služe terminologijom svoje struke.


Postoji u pravničkoj terminologiji izraz Deux ex mahina koji se koristi dan danas. Doslovni prijevod je Bog iz stroja. Koristi se da bi označilo nešto što je došlo nenadano i razriješilo cijelu situaciju, a nastalo je jer je u grčkoj tragediji čest bio običaj da dođe netko u nečemu, kao jedan od grčkih bogova, i razriješi problem drame svojim nastupom. Eto sad za primjer popeli se mi na glavu tražeći asocijacije da nemamo to objašnjenje porijekla tog izraza doslovno nam ne bi ništa značio. Židovstvo je inkorporiralo sumeransku, egipatsku i tko zna koje još simbolike što je potpuno jasno iz Starog Zavjeta, ali rabinska struka se mogla tom simbolikom služiti. Esenska sekta je djelovala, koliko?

Svici sa Mrtvog mora, koji predstavljaju stotine rukopisa od 250. godine pre nove ere do 68. godine nove ere koji su pronađeni u pećinama 30 kilometara
istočno od Jerusalima.


Dakle, imali su vremena razviti terminologiju sui generis, a po arheološkim nalazima koji govore o načinu življenja, vrlo su ozbiljno tome bili posvećeni.
__________________
UPOZORENJE: Gledanje ovog sadržaja može dovesti do povećanja kamatnih stopa na vašim stambenim kreditima!

Zadnje uređivanje pavaogc : 11.11.2009. at 20:02.
pavaogc is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2009., 20:04   #19
Prvo ga je malo izliječio, a onda do kraja. Nije to LASIK

Mene više muče ova drva
__________________
Moje namjere su prozirne, ali moja namjera da mi namjere budu prozirne je skrivena.
poštar4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2009., 20:00   #20
Zašto ne govoriti selu

Quote:
arna kaže: Pogledaj post
Dobro, možemo reći da se radi o simbolima i metaforama, ta cijela je Biblija napisana u tom stilu. ( Uostalom, kao i druge svete knjige.) Stvar sa slijepcem i drvećem meni nije osobito mutna. Ali ono što mene zanima je, zašto je Isus progledalom slijepcu rekao da ne ide u selo i da ne priča?
Probati ću biti precizniji - ako postoji vjerovanje da se Sotona neće preobratiti ni kad mu kažeš istinu, onda se upozorava da se neposvećene, koji ne vjeruju i ne djeluju ne uči tajnama.

Generalni Isusov koncept je, po mom sudu bio, idite i liječite okolo, steći ćete tako vlast. Do pravog trenutka, kad stiže nebeska vojska... Možda nije slučajno da su židovi i kasnije često liječnici...

Cilj je isti iako je drugačija metoda. Slično tome sve moguće sekte kroz povijest brane "užem krugu" da prenosi znanje, odnosno govori o uzaludnosti toga. Isus također govori u usporedbama, a tumači samo učenicima - uži krug. Oni koji ispunjavaju uvjete.
__________________
UPOZORENJE: Gledanje ovog sadržaja može dovesti do povećanja kamatnih stopa na vašim stambenim kreditima!
pavaogc is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:39.