Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili > Nautika

Nautika Hvali more, drž' se kraja.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.02.2018., 12:42   #1
Stabilizatori za vanbrodski motor-peraje

pozdrav,
da li netko ima iskustva sa "stabilizatorima za motor", odnosno "perajama" sto se montiraju direktno na motor ?
Zasto pitam: iman refula i yamahu 40 4T, i treba mu duze vremena da isglisira sa 4 osobe. Da li bi brze izgliirao sa tim "flapsovima"/"perajama" na motoru ?

https://www.marinastores.hr/product/...ator-za-motore

hvala !
sunseeker is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 13:04   #2
anyone ???

Quote:
sunseeker kaže: Pogledaj post
pozdrav,
da li netko ima iskustva sa "stabilizatorima za motor", odnosno "perajama" sto se montiraju direktno na motor ?
Zasto pitam: iman refula i yamahu 40 4T, i treba mu duze vremena da isglisira sa 4 osobe. Da li bi brze izgliirao sa tim "flapsovima"/"perajama" na motoru ?

https://www.marinastores.hr/product/...ator-za-motore

hvala !
?
sunseeker is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 16:36   #3
? Pitaš a ne daješ neke parametre. Koliko je to duže vremena koje triba da izglisira i koji je Reful. Ako misliš da ćeš perajama dobit na snazi zaboravi ali na nekoj stabilnosti možda. Kako nemamo čarobnu kuglu jedini ispravni savjet je kopat po bespućima interneta i možda nešto nažaš ili po starinsku posudi-provaj-odluči.
__________________
Niks grozje ščipjen, niks smokve ticen perke ćeš dobit takicon po tampliru.
Cuka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 14:02   #4
Quote:
sunseeker kaže: Pogledaj post
pozdrav,
da li netko ima iskustva sa "stabilizatorima za motor", odnosno "perajama" sto se montiraju direktno na motor ?
Zasto pitam: iman refula i yamahu 40 4T, i treba mu duze vremena da isglisira sa 4 osobe. Da li bi brze izgliirao sa tim "flapsovima"/"perajama" na motoru ?

https://www.marinastores.hr/product/...ator-za-motore

hvala !
bi !
brže će ti izglisirat i glisirat će na manjim RPM
jedino gubiš mrvicu na brzini jer peraja pruža malo veći otpor od peraje motora
vojkec is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 12:36   #5
Quote:
Cuka kaže: Pogledaj post
? Pitaš a ne daješ neke parametre. Koliko je to duže vremena koje triba da izglisira i koji je Reful. Ako misliš da ćeš perajama dobit na snazi zaboravi ali na nekoj stabilnosti možda. Kako nemamo čarobnu kuglu jedini ispravni savjet je kopat po bespućima interneta i možda nešto nažaš ili po starinsku posudi-provaj-odluči.
Sorry !
Radi se o refulu 490 open,
"o duže vremena koje triba da izglisira" = skoro minuta, nisam štopao točno, imam osjećaj da je "jedva nekako" ...
sunseeker is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2018., 21:33   #6
Nemam pojma a o njemu smo imali dvije teme https://www.forum.hr/showthread.php?t=355982 i https://www.forum.hr/showthread.php?t=368243 a evo ti jedan test iz 2013. godine http://www.burzanautike.com/hr/reful...en_i_sea/673/4

Pokušaj malo uredit trim motora jer to te ne košta ništa a možda bude smisla a inače poludeplasmaci u koje spada reful nisu baš najbrži na svijetu u postizanju glisiranja.
__________________
Niks grozje ščipjen, niks smokve ticen perke ćeš dobit takicon po tampliru.
Cuka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2018., 15:56   #7
krilca za vanbrodski

https://www.njuskalo.hr/nauticka-opr...oglas-23155315

ima li ovo ikakvog pozitivnog učinka? konkretno me zanima za 2t johnson 10ks na gumenjaku od 3m. nije rib, daščani pod
iznervirani is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2018., 09:47   #8
Nemam iskustava sa tim stabilizatorima, ali u navedenoj kombinaciji ne znam što bi mogao postići, odnosno što te smeta, a misliš da bi ovi stabilizatori popravili.
Taj čamac sa tim motorom bi trebao ići jako lijepo u svim normalnim situacijama.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2018., 13:10   #9
najprije me zanima istinitost tvrdnji o lakšem glisiranju i smanjenju potrošnje. stabilnost je dosta dobra tako da tu ne tražim neko poboljšanje.

a smeta me to što teško (ili nikako) izglisira kada je malo više tereta. npr. kada je cura samnom (ona 55kg, ja 90) čamac izglisira, ali osjetno teže nego kad sam solo. a u situaciji kada je samnom bio prijatelj (120 kg) nije uopće mogao glisirati.
iznervirani is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2018., 10:42   #10
Ne može glisirati u troje ili teško u dvoje na gumiju od 3m? Da si malo pogledaš koji je propeler gore. Vjerujem da bi propeler sa kraćim korakom riješio stvar. U istoj konfiguraciji ja sam imao brzi i standardni propeler i brzi mi je bio OK za dvije osobe, ali tri ne. Mislim da bi ti to bila bolja investicija umjesto tih krila i bušenja po motoru.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2018., 19:50   #11
Da - bilo bi interesantno čuti iskustva od korisnika.
Internet informacije nude sve da prodaju proizvod - od lakšeg izglisiravanja, stabilnost , veća brzina i manji utrošak goriva.
Točno razmišljam da si prišarafim dva para - možda bi glisirao na leru.
Teže izgisiravanje punog čamca sam riješio s mrvicu manjim hodom propele
( osjetim je na manjoj krajnjoj brzini) i negativnim trimom tako da je motor mrvicu podvučen pa u vožnji "želi podići" krmu.
U krajnjoj brzini se osjeti da je pramac "zaljepljen" za površinu.
Kako skoro nikada nisam na krajnjoj brzini ovo mi odgovara, jer se na 2/3 gasa ništa ne osjeti - ponaša se normalno.
Ta putna brzina nešto je manja radi kraće propele , ali se ( valjda radi manjeg otpora vjetra ) potrošnja nije mijenjala.
Još , kao prednost negativnog trima bih spomenuo:
- lakše izglisira,
- s dvije osobe izgisira u roku 4-5 sekundi
- Kada je valovito pa naiđem na veći val ili val od broda naglo usporim do kraja, ali čim prođem val ( a čamac još nije skroz utonuo u more) puknem gas do kraja i on isti čas jako ubrza i nastavi glisirati dok mi je prije s dugom propelom bilo opet potrebno 7-10 sekundi "navijanja" da izglisira, a onda je već brzina bila tolika da je bio neugodno skakati po valovima.
Odnosno mogu reći i ovako: Prije s dugom propelom na granici glisiranja motor nije imao dovoljno okretnog momenta da trenutno ubrza. A kada nas je bilo četero onda je bila muka pa su neki bilo zaduženi za balans te su se pomicali na pramac da lakše izglisira.
Potrošnja nije porasla možda zato jer ga se manje vremena drži ma punom gasu da bi izgisirao. pa onda tak 10 puta na dan i litra-dve je sigurno ušparana.
Loše je: samo manja full gas krajnja brzina.
Čamac je 4,5 m Mediteran 15 (bruto 500kg) glisersko dno i 2t Yamaha 50 ks.

Koliko sam čuo od jednog korisnika peraje omogućavaju lakše izglisiravanje , ali i on je radio na finom podešavanju trima. takođe je spomenuo stabilnost u smislu da po valovitom moru čamac ne ide toliko "gore-dole" jer mu to djelomično sprečava ta zadnja peraja...
Koliko peraja "koči" u vožnji može svatko probati sam - u vožnji gurni štap pola metra u more pa č češ a rukama osjetiti koliki se otpori tu javljaju. A onda mi nije logićno da će potrošnja biti manja.
Slanac is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2018., 15:37   #12
Quote:
mack1 kaže: Pogledaj post
Ne može glisirati u troje ili teško u dvoje na gumiju od 3m? Da si malo pogledaš koji je propeler gore. Vjerujem da bi propeler sa kraćim korakom riješio stvar. U istoj konfiguraciji ja sam imao brzi i standardni propeler i brzi mi je bio OK za dvije osobe, ali tri ne. Mislim da bi ti to bila bolja investicija umjesto tih krila i bušenja po motoru.
da budem iskren, nemam pojma kakav propeler je gore niti kako raspoznati. piše li igdje na njemu? vjerojatno je stock koji je došao s motorom. koliko je komplicirana zamjena propele u usporedbi sa zamjenom impelera?
iznervirani is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2018., 20:40   #13
Quote:
iznervirani kaže: Pogledaj post
da budem iskren, nemam pojma kakav propeler je gore niti kako raspoznati. piše li igdje na njemu? vjerojatno je stock koji je došao s motorom. koliko je komplicirana zamjena propele u usporedbi sa zamjenom impelera?
Triba ti jedno 5 minuti sve skupa.
__________________
Niks grozje ščipjen, niks smokve ticen perke ćeš dobit takicon po tampliru.
Cuka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2018., 22:28   #14
Quote:
iznervirani kaže: Pogledaj post
da budem iskren, nemam pojma kakav propeler je gore niti kako raspoznati. piše li igdje na njemu? vjerojatno je stock koji je došao s motorom. koliko je komplicirana zamjena propele u usporedbi sa zamjenom impelera?
Koji je gore, najvjerojatnije negdje na njemu piše. Kroz maglu se sjećam oznake na propeleru moga Johnsona 11x9, ali nemoj me držati za riječ bilo je to davno.
Zamjena propelera u odnosu na zamjenu impelera je 1:10, ili za propelu ti treba oko 5 minuta kako kaže Cuka (izravnati i izvaditi osigurač, odvinuti maticu, skinuti podložnu pločicu, skinuti propeler, staviti novi propeler, staviti podložnu pločicu i zavidati maticu te staviti i osigurati osigurač - to ti je varijanta ako je ispuh kroz propelu). Inače, osigurač voli past u more, pa imaj ili rezervni ili masku pri ruci.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2018., 09:13   #15
Quote:
mack1 kaže: Pogledaj post
imaj ili rezervni ili masku pri ruci.
zahvaljujem na odgovorima. bez ronilačke opreme ne idem na kišu, a kamoli na čamac ali ipak to planiram napraviti na suhome. kakav propeler bi bio optimalan za mog gumija? ima kobilicu na napuhavanje, ako išta znači... e da, i koliko otprilike košta ta igra?

također, ako mi netko može u par rečenica objasniti osnove o karakteristikama propelera ili staviti neki link bio bih zahvalan. sve što sam na netu pronašao se odnosilo na veća i jača plovila, a trenutno me zanimaju samo gumenjaci.
iznervirani is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2018., 18:49   #16
Quote:
iznervirani kaže: Pogledaj post
zahvaljujem na odgovorima. bez ronilačke opreme ne idem na kišu, a kamoli na čamac ali ipak to planiram napraviti na suhome. kakav propeler bi bio optimalan za mog gumija? ima kobilicu na napuhavanje, ako išta znači... e da, i koliko otprilike košta ta igra?

također, ako mi netko može u par rečenica objasniti osnove o karakteristikama propelera ili staviti neki link bio bih zahvalan. sve što sam na netu pronašao se odnosilo na veća i jača plovila, a trenutno me zanimaju samo gumenjaci.
Koji je motor i koji brod?
__________________
Niks grozje ščipjen, niks smokve ticen perke ćeš dobit takicon po tampliru.
Cuka is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2018., 08:17   #17
Quote:
Cuka kaže: Pogledaj post
Koji je motor i koji brod?
johnson 1975.g. 9.9 2t, a čamac je b-square 2.9
iznervirani is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2018., 12:12   #18
Quote:
iznervirani kaže: Pogledaj post
johnson 1975.g. 9.9 2t, a čamac je b-square 2.9
Za taj motor ćeš propelu nać možda nigdje i jedino ti ostaje "kopanje" po bespućima interneta i tko zna.
Evinrude i Johnson su isti a ako pamtim to je propela sa tri kraka i tebi je potrebna isto sa tri karaka ali drugačije zakrivljena a ima ih i sa 4 kraka.

Evo pokušaj
http://www.rubexprops.com/boat-prope...20(13%20Spline)

https://www.ebay.ca/sch/i.html?_saca...+evinrude+prop

https://www.ozpropellers.com.au/john...propeller.html

http://www.ebay.com/bhp/johnson-outboard-prop

https://www.ebay.com/itm/Evinrude-Jo...-/191062919255

Vidim po cijenama da je to skupo i nisam siguran treba li to tebi uopće jer čudo nećeš dobit i možda ćeš doć do onog šta ti misliš da ti treba dobrim servisom motora tipa prsteni i tako to jer je moguće da su ti od tih 10 ks neki pobjegli.
__________________
Niks grozje ščipjen, niks smokve ticen perke ćeš dobit takicon po tampliru.
Cuka is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2018., 12:36   #19
motor je servisiran prošle godine kod jednog hvaljenog servisera koji je rekao da je motor u odličnom stanju. zanimljivo je i da sam prije servisa po bonaci uspio ulovit max 31 kmh, a nakon servisa 27-28. oba puta je cura bila sa mnom. iako nakon servisa puno mirnije i ljepše radi.

koje oznake da tražim za propelu? možda naletim na nešto, makar s nekog motora za dijelove...
iznervirani is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2018., 21:04   #20
A gledaj, gumi ti je mali i tih 10 KS je od tvornice deklarirani maksimum za gumi. A zbog veličine je i osjetljiv na raspored tereta/ljudi, tako da me tu ništa ne čudi, neka dvoje sjedne malo previše otraga i odmah si u nepovoljnom režimu vožnje.
Što se propelera tiče, ugrubo opisano, propeler karakteriziraju dva broja: promjer (diameter) i korak (pitch). Zajedno, oni određuju količinu vode koju motor "gurne prema natrag" pa po reakciji čamac ide prema naprijed. Za ove američke motore daje se u inčima, a npr. Tomos je imao u milimetrima. Za isti promjer, propeler koji ima veći korak je "brži", odnosno sa manji korakom je "sporiji". Ovo pišem pod navodnicima jer se propeler mora prilagoditi čamcu koji gura, odnosno da se za određenu brzinu broda postigne optimalan broj okretaja motora. A taj 9.9. je bio namijenjen i za jedrilice, pa je trebao sporiji propeler, ali i za gumenjake, gdje je trebao brži. A imao je i verziju od 15 KS, koja je na gumenjacima trebala još brže propelere.
Oznaka je bila na zadnjem rubu propele ili unutra otraga kad skineš maticu, pogledaj ovaj oglas sa Cukinog linka https://www.ebay.ca/itm/OMC-Johnson-...xawtCl&vxp=mtr, ima na drugoj slici oznaka propelera unutra 9.1/4 x 8. To mi liči na orginal propeler.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:15.