Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.01.2018., 22:21   #41
Quote:
ruka-slave kaže: Pogledaj post
Sricom pripremljene Lude Kuce ne zavrse u opcem neredu i kazinu.
I šta je najluđe ja stvarno pazim i to odavno ono papir u plavi kontejner di piše papir, staklo u neki žuti a plastiku u neki zeleni a u ovu butigu kraj kuće ako ima baterija tamo ih bacin u škrabicu.

Pa tako ponosan na samoga sebe pomalo s noge na nogu gren učinit đir kad dođe merđo od Čistoće i bum sve unutra pa po pravac Karepovac.

Mogu oni stavit koje god kese, kontejnere, kante, prijetit kaznama, vršit edukaciju i još sto čuda ali ako komunalci nisu spremni primit razvrstani otpad a nisu šta ćemo.
__________________
Niks grozje ščipjen, niks smokve ticen perke ćeš dobit takicon po tampliru.
Cuka is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2018., 22:37   #42
Cuka.

Jesan ti reka da je za ekolosko prikupljanje otpada kljucno nemat svjedoka.

Ne mores ti nasem couku dokazat sta je ekologija.
ruka-slave is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2018., 18:43   #43
Problem je slijedeći. Krimilan Banditić je godinama svom suoptuženiku Pripuzu prepustio sve poslove oko smeća. Dakle, CIOS je od grada Zagreba dobio poslove za zbrinjavanje krupnog otpada, pet-ambalaže itd. Dok je to trajalo su bili zadovoljni jer je Pripuz dobivao i lovu iz proračuna i sirovinu, a Krimilan i njegovi su dobivali lovu. Godinam je Banditić trubio da Zagreb "ne može razvrstati otpad, jer Vlada nije donijela uredbu o gospodarenju otpadom". Naravno, ne postojanje uredbe nije spriječilo Zagrebačku županiju, Krk, Međimurje, Slavonski Brod, itd. da uvedu sustav razdvajanja otpada. U Zagrebu si u par ulica na Šalati imao pilot-projekt gdje su kućanstva dobila tri kante.

E sad, Vlada je napravila svoje, pa Krimilan više nema isprike. Rokovi su zapravo užasno kratki, jer Grad Zagreb i Zagrebački holding do prije dva mjeseca gotovo nisu ništa poduzeli. Naravno da mora biti kazni, ali to je projekt koji treba nekoliko godina probne faze (i edukacije građana) da zaživi, što uključuje i postavljanje spremnika. A sada kreće teror nadležnih da se mora sve napraviti u dva mjeseca. Sustav u Zagrebu je u raspadu, prije dva tjedna je dugogodišnja dirktorica Čistoće (koja je upozoravala da treba više ljudi i opreme za realizaciju novih ciljeva) smijenjena, i postavljen je neki baksuz po političkoj liniji.

Glavni je razlog taj, što imamo kriminalca na čelu grada, i što ljudi imaju "pametnijeg posla" treće nedelje u svibnju, nego da smijene kriminalca. Što ste tražili ste dobili, nemojte kukati.
__________________
Što na Forumu nije dozvoljeno?
- vrijeđanje po bilo kojoj osnovi/
psovanje, flejmanje, spamanje
German is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2018., 19:53   #44
Quote:
ruka-slave kaže: Pogledaj post

Quote:
twistdrum kaže: Pogledaj post
a kolike stanove imaju Nijemci?
kod njih već nekoliko desetljeća ljudi u stanovima prvo selektiraju otpad
Je, i zato im je natalitet ko medju marsovskim pcelama.

"Draga, ja bih da napravimo bebu!"

"ah, dragi, i ja bih, al necemo imati gdje staviti smece!!"

"Oh, da...znas sta, ajmo osvojiti Balkan pa cemo imati i mjesto za bebu i za smece!!"

"ah dragi kako si pametan!!"
????

kakve veze pak sada ima natalitet Nijemaca sa razvrstavanjem otpada???
a bome eto mi - još - ne razvrstavamo otapd i natalitet nam je super

Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
kod nas su rekli da će dodatno poskupiti.

nadalje, i do sada sortiramo:
Plava kanta - papir
Žuta vreća - plastika i metal
Smeđa vreća - tekstil
crna kanta - ostali otpad

Desi se da u crnoj kanti ima malo smeća na dnu, ali uredno je račun kao da je kanta puna.

I, zadnje ali ne i najmanje bitno, treba imati mesta za tolike silne vreće i kante.
eto se prekjučer "švercam" po nekim sitnim uličicama na Kustošiji da izbjegnem gužvu pa sam se malo dulje vozila
ispred mene kamion čistoće - ok, ali... na ulicu su iznesena samo crne kante sa plavim poklopcima i naljepcinom - Papit. Ostale kante stoje po dvorištima i lamion prazni samo ove sa papirom
__________________
A.Gotovina "U svemu, i u slobodi, postoji - disciplina." 05.08.2020.
twistdrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2018., 20:57   #45
Quote:
twistdrum kaže: Pogledaj post
poanta i nije u pojeftinjenju
nego u svjesnosti
Apsolutno ne. Za svjesnost mogu imat radionice, edukacije, objasnjavat ljudima zasto je to dobro, i koji bi mogao biti rezultat svega toga sto ljudi rade.

U idealnom svijetu, dok oni ne postave infrastrukturu, i ne objasne ljudima sta i kako ce oni radit sa tim razvrstanim otpadom (i to ne lijepim usminkanim propagandnim prospekticima, nego konkretnim brojkama), umjesto da birokrati lijepe nekakve kazne, trebalo bi njima lijepit samare.

Zanima me i koliko smeca proizvede prosjecni Hrvat, i je li razvrstavanje te kolicine smeca i njegova oporaba profitabilna, ili barem nije basnoslovno skupa. Jer ako njemac proizvede 5x vise smeca od Hrvata, mozda je njemu to sve skupa i isplativo. A ako isplativost nije bitna, onda fino neka Kina, Indonezija, Nigerija, Brazil... uvedu tako nesto, pa onda mozemo i mi.


Crtica 1 - zanima kako ce to provoditi po centru Zg. Evo kod mene, nama trenutno dvije kante stoje vani na ulici, na istom mjestu gdje su se nekoc davno, dok nije bilo kanti, odlagale vrece. Kante bi mogle stajati u dvoristu zgrade, ali kako se radi o kolnom ulazu, od ulice do najblizeg mjesta gdje bi mogli stajati ima 20ak metara. Osim toga, ovi iz cistoce bi trebali imati ili kljuc ili kod za ulazak u zgradu. I kaj ce sad, staviti cetiri kante na ulicu? Cistoca inace smece vozi otprilike oko ponoci, ili oko jedan, tako da je potpuno uzaludno da stanari svaku vecer recimo oko osam voze van to smece, pa sljedece jutro vracaju kante nazad. A uopce necu ulaziti u cijelu epopeju dogovaranja toga s nekima od stanara. Takvih zgrada u centru ZG ima na bacanje.

Crtica 2 - prijatelj sam zivi u Zurichu u stanu od 40-50 kvadrata. Oni imaju tzv zuri-saecke, vrecice u koje trpaju bioloski i ostali mjesani otpad i koje sluze i za naplatu. Ta jedna vrecica nije bas jeftina, pa prijatelj ceka da ju popuni i to traje dobrih tjedan, dva. Kos sa tom vrecicom je zatvoren ispod sudopera, pa zaudara samo kada se nesto baca unutra, ali je zato pri kraju tog perioda uvijek solidan broj musica u kuhinji. Da se to trpi samo zato da netko u gradskom uredu kaze da eto mi to imamo, a da nije sredjeno s druge strane gdje se taj otpad prima je ispod retardiranog.
 
Odgovori s citatom
Old 27.01.2018., 10:40   #46
Quote:
Adelholzener kaže: Pogledaj post

Dakle ovo smrdi do neba na novi slucaj gdje su birokrati odlucili trenirati strogocu na ledjima gradjana. Tek se krece s razdvajanjem otpada i koja se vijest pojavljuje prva? Nesto pozitivno da se motivira gradjane?
Bila sam u Njemačkoj davne 1972. Nijemci, uključujući njemačke bakice već su tada rasvrstavali otpad. Zar su njemačke bakice toliko pametnije od hrvatskih da znaju razlikovati platičnu čašu od biološkog smeća?

Smeće se razvrstava zato da bi se što manje zagađivao planet. Plastika raspadnuta na vrlo sitne komadiće pliva morima i oceanima, to plastiku jedu ribe, ribe, kao zdravu hranu (?!) jedemo mi. Dobar tek, drugi puta kada pogledate oslića na tanjuru zapitajte se koliko plastike ima u njegovom mesu. Ok, to u budućnosti neće biti problem jer, kako predviđaju znanstvenici, do 2050 će u morima biti više plastike nego riba. Nakon toga ribe će izumrijeti pa ljudi, ako prežive, o ribi na tanjuru čitati samo iz knjiga.

Dakle, razvrstavanje smeća je pitanje života i smrti. I kad već nismo dovoljno pametni da ne iznosimo po četiri - pet pvc vrećica svakog dana iz trgovina, onda moramo biti barem toliko pametni da recikliramo smeće. Naše smeće, nisu ga napravili vanzemaljci.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2018., 10:47   #47
Quote:
alh84001 kaže: Pogledaj post

Zanima me i koliko smeca proizvede prosjecni Hrvat, i je li razvrstavanje te kolicine smeca i njegova oporaba profitabilna, ili barem nije basnoslovno skupa. Jer ako njemac proizvede 5x vise smeca od Hrvata, mozda je njemu to sve skupa i isplativo. A ako isplativost nije bitna, onda fino neka Kina, Indonezija, Nigerija, Brazil... uvedu tako nesto, pa onda mozemo i mi.
Profatibilno? Jesu li život i smrt dovoljno visoke cijene? Smeće ne pozna granice, pa će se preliti iz jedne države u drugu. Ako se ne varam, dubrovačke plaže zatrpane su plastičnim smećem iz Albanije.

Dakle, treba se boriti da svi uvedu recilkiranje i da ga uvedu što prije, a ne da ga mi - ne uvedemo, a za druge nam se fučka.

Još jedno pitanje - što mislite zašto je sve više asmatičara? Što mislite što se nalazi u prašini po vašim stanovima i kućama, u prašini koju udišete? Je li ta prašina istog sastava kao prašina koju su udisali ljudi tisućljećima ili nije?
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2018., 11:45   #48
Quote:
alh84001 kaže:
Zanima me i koliko smeca proizvede prosjecni Hrvat, i je li razvrstavanje te kolicine smeca i njegova oporaba profitabilna, ili barem nije basnoslovno skupa. Jer ako njemac proizvede 5x vise smeca od Hrvata, mozda je njemu to sve skupa i isplativo. A ako isplativost nije bitna, onda fino neka Kina, Indonezija, Nigerija, Brazil... uvedu tako nesto, pa onda mozemo i mi.
Nije toliko bit u količini proizvedenog smeća koliko je u načinu na koji se tretira to smeće- kao otpad ili kao smeće.
Hrvatska dvije trećine otpada ne odlaže (tj. ne iskoristi) u formi reciklaže,kompostiranja ili barem trgovanja njime. Za to treba kriviti sustav koji ne potiče navedene oblike razvrstavanja otpada te bijednu infrastrukturu na raspolaganju građanima.
Za usporedbu, Šveđani odlažu svega 1% otpada; oni proizvode daleko više otpada per capita od Hrvata, ali zbog visoke stope iskoristivosti otpada nikad kod njih nećeš vidjeti bačene kauče ili perilice rublja u šumama - financijski to im je ludost, radije to prodaju, ponovno poprave ("shabby chic stolci"), iskoriste kao biomasu ili rastave na dijelove za reciklažu.
Pitaš za brojeve - našao sam za Hrvatsku 390 kg proizvedenog otpada godišnje za 2012. (danas je to vjerojatno nešto viša brojka), čak ispod EU prosjeka (503 per capita). Ali poanta je u tome da mi od toga dobrih 300 kg bacimo u tlo, vode i zrak i pustimo neka se razlaže stotinama godinama, dok Europljani u prosjeku bar 400 kg iskoriste u druge svrhe (reciklaža, kompostiranje itd.) koje su, ako ništa drugo, lukrativne i manje opasne po zdravlje.
__________________
"If the United States saw what the United States was doing to the United States, the United States would invade the United States to liberate the United States from the tyranny of the United States.”Bockecho
Walkman is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2018., 21:48   #49
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Bila sam u Njemačkoj davne 1972. Nijemci, uključujući njemačke bakice već su tada rasvrstavali otpad. Zar su njemačke bakice toliko pametnije od hrvatskih da znaju razlikovati platičnu čašu od biološkog smeća?

Smeće se razvrstava zato da bi se što manje zagađivao planet. Plastika raspadnuta na vrlo sitne komadiće pliva morima i oceanima, to plastiku jedu ribe, ribe, kao zdravu hranu (?!) jedemo mi. Dobar tek, drugi puta kada pogledate oslića na tanjuru zapitajte se koliko plastike ima u njegovom mesu. Ok, to u budućnosti neće biti problem jer, kako predviđaju znanstvenici, do 2050 će u morima biti više plastike nego riba. Nakon toga ribe će izumrijeti pa ljudi, ako prežive, o ribi na tanjuru čitati samo iz knjiga.

Dakle, razvrstavanje smeća je pitanje života i smrti. I kad već nismo dovoljno pametni da ne iznosimo po četiri - pet pvc vrećica svakog dana iz trgovina, onda moramo biti barem toliko pametni da recikliramo smeće. Naše smeće, nisu ga napravili vanzemaljci.
Već je netko napisao, ali treba očito opet. Koji je smisao razdvajanja otpada u Zagrebu, ako će se sve to opet izbaciti na istu hrpu jer eto nema novaca za novu infrastrukturu... Pa to je retardirano do kraja... r.e.t.a.r.d.i.r.a.n.o.!
Strepite is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2018., 22:33   #50
Meni je ovo sve u potpunosti konfuzno. Ima li gdje normalno objašnjenje, pogotovo za velike zgrade? Kako to funkcionira, ja doma odvajam papir, plastiku, bio... i gdje onda to bacam?

Gdje su to "moje" kante koje su čipirane i di se zna koliko sam smeća proizveo?

Ako su te "osobne" kante u zgradi pa kako će zgradurina od 10+ katova sa po 10+ stanova imati prostora za sve tolike kante? Pa to je, da ima 3 kante za odvajanje smeća po stanu, 300 kanti!?

Ništa mi nije jasno
Strepite is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2018., 23:27   #51
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Bila sam u Njemačkoj davne 1972. Nijemci, uključujući njemačke bakice već su tada rasvrstavali otpad. Zar su njemačke bakice toliko pametnije od hrvatskih da znaju razlikovati platičnu čašu od biološkog smeća?

Smeće se razvrstava zato da bi se što manje zagađivao planet. Plastika raspadnuta na vrlo sitne komadiće pliva morima i oceanima, to plastiku jedu ribe, ribe, kao zdravu hranu (?!) jedemo mi. Dobar tek, drugi puta kada pogledate oslića na tanjuru zapitajte se koliko plastike ima u njegovom mesu. Ok, to u budućnosti neće biti problem jer, kako predviđaju znanstvenici, do 2050 će u morima biti više plastike nego riba. Nakon toga ribe će izumrijeti pa ljudi, ako prežive, o ribi na tanjuru čitati samo iz knjiga.

Dakle, razvrstavanje smeća je pitanje života i smrti. I kad već nismo dovoljno pametni da ne iznosimo po četiri - pet pvc vrećica svakog dana iz trgovina, onda moramo biti barem toliko pametni da recikliramo smeće. Naše smeće, nisu ga napravili vanzemaljci.
slabo njemci razvrstavaju otpad.. papir eventualno i staklo, a sve ostalo u crnu vreću..

to je ionako neiskoristivo.. tetrapak i slični papir-plastika konglomerati
Demografskislom is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2018., 23:28   #52
a čipove nema nitko. tko je tu lovu pobrao?
Demografskislom is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2018., 23:35   #53
raspisat ćemo natječaj za zbrinjavanje otpada. ako je zaista otpad čista lova, javit će se ti švedi ili nijemci da nam ga otkupe i zbrinu, neka ljudi i zarade.

i ne trebaju nam ništa platiti.
__________________
stres je zdrav.
all_or_nothing is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2018., 23:53   #54
di nam je unija nestala, djeca su to efikasno odvajala, i ja među njima.. i to jeftino (šta dete zna šta je 10 dinara)
Demografskislom is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2018., 17:06   #55
Quote:
Strepite kaže: Pogledaj post
Već je netko napisao, ali treba očito opet. Koji je smisao razdvajanja otpada u Zagrebu, ako će se sve to opet izbaciti na istu hrpu jer eto nema novaca za novu infrastrukturu... Pa to je retardirano do kraja... r.e.t.a.r.d.i.r.a.n.o.!
Čekaj da Page svrati na ovu temu i objasni kak je to Bandić zamislio....
__________________
A.Gotovina "U svemu, i u slobodi, postoji - disciplina." 05.08.2020.
twistdrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2018., 18:45   #56
Quote:
twistdrum kaže: Pogledaj post
Čekaj da Page svrati na ovu temu i objasni kak je to Bandić zamislio....
Otprilike kao izdvajanje novca između svečenika, paroha, duhovnika, ili između njih i Bogeca! Sve pare u koš, može i gajbica, ono u vazduhu je božje, a kad padne na tla je crkveno, znači moje! Stara fora, a istinita!
Sa otpadom je drukčije! Onaj otpad, koji ne vrijedi, je ipak vaš, VI ste ga napravili, Bog ga nije hti(e)o, platite!
__________________
Volim sve ljude, pa i one, pomalo lude.
franc1952 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2018., 18:35   #57
Izglasana odluka, konkretno informiranje 0 bodova, osim toga da se kazne neće još naplaćivati...

http://www.index.hr/vijesti/clanak/i...u/1022799.aspx

I dalje čekam odgovor na pitanje, ako svaki stan ima osobne čipirane kante, gdje će te kante biti u zgradi od 20 katova sa po npr. 8 stanova... 20*8* npr. 3 kante = gotovo 500 kanti, pa nemaju zgrade slobodne hale od 500 kvadrata...

Moji starci u drugom gradu imaju svoje kante već godinama (ne razvrstavaju, ali svaki stan ima svoju), ali to je mini zgrada od 4 kata sa 3 stana, 12 kanti... To nije problem, ali šta sa mega zgradama?

Koliko će uopće trajati odvoz smeća u tom slučaju, ako treba ručno registrirati svaku kantu i provjeriti da nije sused možda ubacio papir u plastiku!?!? Jedan dan po zgradi?

ili sam ja nešta krivo shvatio?
Strepite is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2018., 05:27   #58
Ma besmisleno zamišljeno.

Iskreno, meni se čini da je to kod nas zamišljeno samo da bi se kazne pisale...
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2018., 20:09   #59
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Ma besmisleno zamišljeno.

Iskreno, meni se čini da je to kod nas zamišljeno samo da bi se kazne pisale...
Ne samo kazne, dobra lova se vrti i s vrecicama, kantama, kontejnerima, odvozom, tko zna cime, ali netko ce poslati najbolju ponudu.

Đuro je odavno izmislio i napravio nesto daleko bolje, prodao svijetu, ali za nas to nije dovoljno dobro..treba nekome prodati kante...pardon maglu...
googlajte...Đuro horvat tehnix
https://lider.media/klubovi/klub-izv...darski-resurs/
https://www.vecernji.hr/biznis/poduz...horvat-1069277
http://www.mnovine.hr/medimurje/gosp...-posto-otpada/

Edit
rjesenje za Zagreb
Quote:
Osmislio pogon kojim se iz miješanog komunalnog otpada dobivaju kompost, sirovine i energija, ali Zagreb nije zainteresiran
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2018., 13:52   #60
Quote:
Alarmantno upozorenje stručnjaka o Karepovcu: Posljedice na građane mogle bi biti vrlo ozbiljne
https://www.slobodnadalmacija.hr/dal...-vrlo-ozbiljne

#spliteizdrži#
__________________
Niks grozje ščipjen, niks smokve ticen perke ćeš dobit takicon po tampliru.
Cuka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:57.