Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.12.2014., 13:19   #361
Thumbs up

hvala....
wioleta is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2014., 21:39   #362
otac mama i sestra kriju od mene djedovu oporuku

bok

imam dilemu pa da upitam ovdje.

ukratko... djed je umro prije par godina, cinio je oporuku davno tijekom zivota dok je bio ziv i zdrav. sam mi je rekao za to.

posto zivim vani nije me interesiralo niti sam ikada oca, majku i sestru pitala za to. ali bilo mi je jako cudno pa zar mi sami ne trebaju reci sto stoji u oporuci? kada sam pitala roditelje nastala je nenprmalna svadja.
govore mi da nista necu dobiti jer sam ih se odrekla jer sam se udala za covjeka druge vjere i sl. ja se roditelja nisam nikad odrekla i bili smo u dobrim odnosima prije postavljanja ovog pitanja.

otac mi prijetecim glasom govori da necu dobiti nista, da je sve 100 posto njegovo, zasto hocu novac neznam o kakvom novcu prica, i da nista neci dobiti jer ga nisam slusala sto sam se udala i otisla zivjeti vani.

postala sam depresivna zasto su takvi prema meni, jer ne mogu dobiti nista ako mi to nije ostavio i koji je razlog zbog cega se samo od mene krije to. mama i sestra znaju i ovore mi da necu nista dobiti jer sam ih se "ODrekla"

molim pravni savjet, imam li pravo znati sto stoji u oporuci jer su stvarnpo mislim da mi je nesto ostavljeno.
__________________
Hannah 12.07.2008. Quincy 30.06.2012.
sunny55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2014., 22:16   #363
Quote:
sunny55 kaže: Pogledaj post
bok

imam dilemu pa da upitam ovdje.

ukratko... djed je umro prije par godina, cinio je oporuku davno tijekom zivota dok je bio ziv i zdrav. sam mi je rekao za to.

posto zivim vani nije me interesiralo niti sam ikada oca, majku i sestru pitala za to. ali bilo mi je jako cudno pa zar mi sami ne trebaju reci sto stoji u oporuci? kada sam pitala roditelje nastala je nenprmalna svadja.
govore mi da nista necu dobiti jer sam ih se odrekla jer sam se udala za covjeka druge vjere i sl. ja se roditelja nisam nikad odrekla i bili smo u dobrim odnosima prije postavljanja ovog pitanja.

otac mi prijetecim glasom govori da necu dobiti nista, da je sve 100 posto njegovo, zasto hocu novac neznam o kakvom novcu prica, i da nista neci dobiti jer ga nisam slusala sto sam se udala i otisla zivjeti vani.

postala sam depresivna zasto su takvi prema meni, jer ne mogu dobiti nista ako mi to nije ostavio i koji je razlog zbog cega se samo od mene krije to. mama i sestra znaju i ovore mi da necu nista dobiti jer sam ih se "ODrekla"

molim pravni savjet, imam li pravo znati sto stoji u oporuci jer su stvarnpo mislim da mi je nesto ostavljeno.
Pa jel oporuka predana javnom bilježniku tijekom ostavinske rasprave? Ako je, ona više nije u posjedu tvojih roditelja nego je arhivirana u upisniku oporuka. Ako nije, onda onaj tko je u njezinom posjedu krši zakon.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2014., 22:24   #364
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Pa jel oporuka predana javnom bilježniku tijekom ostavinske rasprave? Ako je, ona više nije u posjedu tvojih roditelja nego je arhivirana u upisniku oporuka. Ako nije, onda onaj tko je u njezinom posjedu krši zakon.
stvarno ne znam, niko nije nista ni rekao o ostavinskoj raspravi. ja nemam pojma o tome sad prvi put cujem da treba biti ostavinska rasprava. sve je to od men sakriveno i niko nista mi nije rekao niti hoce da mi kaze
__________________
Hannah 12.07.2008. Quincy 30.06.2012.
sunny55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2014., 23:54   #365
Quote:
sunny55 kaže: Pogledaj post
stvarno ne znam, niko nije nista ni rekao o ostavinskoj raspravi. ja nemam pojma o tome sad prvi put cujem da treba biti ostavinska rasprava. sve je to od men sakriveno i niko nista mi nije rekao niti hoce da mi kaze
Naravno, iza svakog pokojnika se vodi ostavinska rasprava na kojoj se njegova imovina dijeli nasljednicima. Osobe koje su u posjedu pokojnikove oporuke, dužne su ju predati javnom bilježniku koji vodi ostavinsku raspravu, i koji ju nakon rasprave pohranjuje. Pošto nisi bila obaviještena, pretpostavljam da nisi bila navedena kao nasljednik.

Ako sumnjaš da si protiv volje tvog djeda izostavljena iz njegovog nasljedstva, najbolje što možeš napraviti je angažirati odvjetnika.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2014., 07:14   #366
Quote:
sunny55 kaže: Pogledaj post
stvarno ne znam, niko nije nista ni rekao o ostavinskoj raspravi. ja nemam pojma o tome sad prvi put cujem da treba biti ostavinska rasprava. sve je to od men sakriveno i niko nista mi nije rekao niti hoce da mi kaze
Bez oporuke ti ni nemas sto traziti na toj raspravi niti te tko duzan o njoj obavjestavati... Dokaze o postojanju oporuke, jasno, imas?
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2014., 16:33   #367
Da, trebaju ti dokazi da postoji oporuka, odnosno sama oporuka, time ćeš moći pokrenuti parnicu. Pogledaj si Zakon o nasljeđivanju, čl. 232. i 235. koji su tebi bitni..Roditelji ti ne trebaju reći za oporuku, ali ako si ti navedena u toj oporuci, a za nju se znalo, onda bi bila pozvana na ostavinsku raspravu kod javnog bilježnika. Očito je da se ni ne zna da postoji oporuka, zato moraš dokazati da ona postoji i to je to. Budući da su ti roditelji živi, nisi nužni nasljednik tako da bez oporuke nemaš pravo na nikakvo nasljedstvo od djeda tako da nema veze to da nemaš pravo na nasljedstvo jer si ih se kao odrekla..
__________________
život je san.
Liza11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2014., 14:45   #368
Pomoć kod prava na nasljedstvo

Oprostite na smetnji, imam jedno pitanje što se tiče nasljedstva.

Znači bio sam s bakom prije dva mjeseca kod javnog bilježnika te tamo je napravila oporuku gdje mi ostavlja sve novce od prodaje stana u inozemstvu

Al ona je bila već prije par godina napravila oporuku gdje ostavlja stan jednoj osobi ali je odlučila da on to nije zaslužio te htjela je stan prodati i ostaviti novce meni, te kako je tu oporuku napravila u inozemstvu, ona se je vraćala u inozemstvo da tu oporuke izmijeni te da potpiše ugovor za prodaju stana (znači imala je kupca i samo se je još trebalo potpisat da se stan proda) te dok je išla u inozemstvo poginula je u prometnoj nesreći

Sada ta osoba kaže kako je on sve naslijedio te da će on sada prodati stan

Sad mene zanima dali ovu oporuku koju ja imam nešto znači, dali imam pravo na novce od prodaje stana ili nemam nikakvo pravo

Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru
Luka-san is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2014., 15:00   #369
Quote:
Luka-san kaže: Pogledaj post
Oprostite na smetnji, imam jedno pitanje što se tiče nasljedstva.

Znači bio sam s bakom prije dva mjeseca kod javnog bilježnika te tamo je napravila oporuku gdje mi ostavlja sve novce od prodaje stana u inozemstvu

Al ona je bila već prije par godina napravila oporuku gdje ostavlja stan jednoj osobi ali je odlučila da on to nije zaslužio te htjela je stan prodati i ostaviti novce meni, te kako je tu oporuku napravila u inozemstvu, ona se je vraćala u inozemstvo da tu oporuke izmijeni te da potpiše ugovor za prodaju stana (znači imala je kupca i samo se je još trebalo potpisat da se stan proda) te dok je išla u inozemstvo poginula je u prometnoj nesreći

Sada ta osoba kaže kako je on sve naslijedio te da će on sada prodati stan

Sad mene zanima dali ovu oporuku koju ja imam nešto znači, dali imam pravo na novce od prodaje stana ili nemam nikakvo pravo

Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru
Koliko znam, uvijek je mjerodavna oporuka koja je poslijednja napisana. Po tome bi ti imao apsolutno pravo. Samo, ako u oporuci piše da ti ostavlja novac od prodaje stana a stan nije prodan, onda bi se stvar mogla zakomplicirati. Tu će ti biti posla za odvjetnika.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2014., 15:02   #370
Da baš piše u oporuci da mi ostavlja novac od prodaje stana, čak i piše adresa stana i sl, al stan nije prodan kad je poginula dok ga je išla prodati
Luka-san is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2014., 15:09   #371
Kasnija oporuka isključuje onu prije napisanu.
__________________
Nobody cares. Work harder.
Miss Hyde is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2014., 15:13   #372
Cak i ako je jedna napisana u Hrvatskoj, a druga u Njemackoj?

Te ako u jednoj piše da osoba dobiva stan, a druga novac od prodaje stana
Luka-san is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2014., 15:18   #373
Nema veze. Mjerodavan je hrvatski Zakon o nasljeđivanju.
__________________
Nobody cares. Work harder.
Miss Hyde is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2014., 15:30   #374
Neznam dali to važi za osobu koja ima dvojno državljanstvo..
Te može još jedno pitanje, meni je cijela ova njihova oporuka iz njemačke sumnjiva jer mi nju nismo vidjeli, a prema ovoj osobi on kaže da je njemu javni bilježnik iz njemacke poslao oporuku odmah nakon smrti kod njega u hrvatsku, zar se ne pozove osoba u ured ili slično a ne da se mailom niti dva tjedna nakon smrti dobije oporuka
Luka-san is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2014., 15:47   #375
Zakon o rješavanju sukoba zakona s s propisima drugih zemalja u određenim odnosima

Čl. 11.
Ako osoba koja je državljanin Republike Hrvatske ima i državljanstvo neke druge države, za primjenu ovog zakona smatra se da ima samo državljanstvo Republike Hrvatske.

Znači, novija je oporuka važeća.
No, nisam ni ja baš sigurna što u ovom slučaju kada si ti naslijedio novac od prodaje stana koji još nije prodan (a trebao je biti).
__________________
Nobody cares. Work harder.
Miss Hyde is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2014., 15:59   #376
Ne znam ni ja, budem otisao sljedeći tjedan do odvjetnika da se još malo raspitam jer znam da su ovakve situacije rijetke, najveci problem je taj što piše da ću dobiti novce od stana, a ne da sam naslijedio stan, al nitko nije mogao znati da će baka poginuti na putu da proda stan
Luka-san is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2014., 16:05   #377
Quote:
Luka-san kaže: Pogledaj post
Neznam dali to važi za osobu koja ima dvojno državljanstvo..
Te može još jedno pitanje, meni je cijela ova njihova oporuka iz njemačke sumnjiva jer mi nju nismo vidjeli, a prema ovoj osobi on kaže da je njemu javni bilježnik iz njemacke poslao oporuku odmah nakon smrti kod njega u hrvatsku, zar se ne pozove osoba u ured ili slično a ne da se mailom niti dva tjedna nakon smrti dobije oporuka
Tvoj problem nije u ovoj starijoj oporuci kao takvoj nego u činjenici da ti oporukom osoba ostavlja novac koji zapravo još ne postoji. To je dio gdje stvari postaju prekomplicirane da ti odgovaraju ljudi s foruma. Nađi odvjetnika i spremi se za zabavu...
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2014., 17:07   #378
Ma kakvi odvjetnici, pa na ostavinskoj raspravi kad dobijes poziv morate reci javnom biljezniku da postoji oporuka(stara i nova). Sve dalje ce sam javni biljeznik odradit, reci koja je valjana(po meni ova zadnja naravno) i sto se uopce nasljeduje(ako nema novaca od prodanog stana onda nece nasljedoti nista osim ako je baka napisala da nasljedujes stan ili novce ako on bude prodan. Ne moze ti ona ostavit nesto sto ni ona nema-za taj zakljucak ti ne treba odvjetnik. Ako ti je ostavila sve oporukom, postoji mogucnost da onaj drugi moze traziti nuzni dio, i suprutno.
__________________
život je san.
Liza11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2014., 17:30   #379
Quote:
Liza11 kaže: Pogledaj post
Ma kakvi odvjetnici, pa na ostavinskoj raspravi kad dobijes poziv morate reci javnom biljezniku da postoji oporuka(stara i nova). Sve dalje ce sam javni biljeznik odradit, reci koja je valjana(po meni ova zadnja naravno) i sto se uopce nasljeduje(ako nema novaca od prodanog stana onda nece nasljedoti nista osim ako je baka napisala da nasljedujes stan ili novce ako on bude prodan. Ne moze ti ona ostavit nesto sto ni ona nema-za taj zakljucak ti ne treba odvjetnik. Ako ti je ostavila sve oporukom, postoji mogucnost da onaj drugi moze traziti nuzni dio, i suprutno.
Znaš, postoji i nešto što se zove usmena oporuka. U slučaju da mu je baka pred svjedocima izjavila da ne želi da osoba iz starije oporuke išta naslijedi, to mu možda već može biti dovoljno da ospori staru oporuku. Nikako mi ne zvuči kao jednostavan slučaj u kojem se nema što konzultirati s odvjetnikom.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2014., 22:50   #380
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Znaš, postoji i nešto što se zove usmena oporuka. U slučaju da mu je baka pred svjedocima izjavila da ne želi da osoba iz starije oporuke išta naslijedi, to mu možda već može biti dovoljno da ospori staru oporuku. Nikako mi ne zvuči kao jednostavan slučaj u kojem se nema što konzultirati s odvjetnikom.
Molim te da ponovno, ali pažljivo pročitaš post jer piše je oporuka napisana.

A druga stvar je da usmena oporuka ne smije biti dana pred svjedocima koji su nasljednici jer je u tom slučaju ništava

ne treba ti odvjetnik vjeruj mi jer bi ti ja prva napisala da ga uzmes
__________________
život je san.
Liza11 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:17.