Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.02.2006., 03:06   #1
"BiH će presudom dobiti stotinu milijardi dolara"

Ekskluzivno Frensis Bojl, tvorac bh. tužbe protiv SCG
BiH će presudom dobiti stotinu milijardi dolara

Najvažnije je ukidanje Republike Srpske * Vijeće sigurnosti naredit će zapljenu imovine Srbije * Primjer tužbe Nikaragve protiv SAD

Bosna i Hercegovina već je dobila tužbu za genocid koju je podnijela Međunarodnom sudu pravde u Hagu (ICJ) prije 13 godina. To se može vidjeti iz odluka Suda iz polovine aprila i od septembra 1993. Za mene je sada pitanje šta uraditi s presudom.
Vlastima BiH sugerirao sam prošlog jula da se suđenje i presuda iskoriste kako bi bila ukinuta Republika Srpska, ističe Frensis Bojl (Francis Boyle), profesor prava na Univerzitetu u Čikagu i tvorac tužbe za genocid.
U razgovoru za "Dnevni avaz" Bojl govori ne samo o tužbi već i o modalitetima realizacije presude.

Jednostavan zadatak

Kako bi RS trebala biti ukinuta?

- To uopće nije težak zadatak. U septembru 1993. godine nadmoćno sam dobio ocjenu suda (14:1) da je Oven-Stoltenbergov plan - genocidan! Zamislite kakav je tek stav kada je RS u pitanju.
Imate nekoliko presuda - Krstić, naprimjer - u kojima je genocid dokazan pred Tribunalom za ratne zločine (ICTY). Dakle, moji argumenti iz septembra 1993. i nove činjenice dovest će do toga da sud mora odlučiti da RS bude ukinuta!

Praktično, kako bi to trebalo izgledati?

- Sud će donijeti odluku o ukidanju RS i to će ići pred Vijeće sigurnosti UN-a na provedbu.

A ratna šteta?

- Tom pitanju nismo se mnogo posvetili u vrijeme kada je tužba nastajala. Bošnjaci i Bosanci bili su na ivici istrebljenja, a Srbija je nastojala s lica zemlje zbrisati BiH. Zato je težište tužbe bilo na genocidu kako bismo time ukinuli odluku o embargu na isporuku oružja braniocima BiH i zaustavili podjelu zemlje po planovima različitih međunarodnih izaslanika.
Onda me predsjednik Alija Izetbegović zamolio da mu dam procjenu ratne odštete. Neka gruba procjena koju sam mu dao iznosila je oko stotinu milijardi dolara.

Koliko?

- Do tog iznosa došao sam analizom slučaja "Nikaragva protiv SAD". Ova centralnoamerička država od SAD je tražila 13 milijardi dolara za smrt 30.000 ljudi te zbog uništavanja polovine zemlje. Moja procjena bila je da je u BiH izginulo oko 250.000 ljudi i da su ogromne štete nanesene cijeloj državi.
Naravno, radi se o gruboj procjeni. Sud će odrediti detaljan iznos odštete nakon donošenja presude. Tada će biti otvorena nova procedura radi utvrđivanja tačnog iznosa.

Oduzimanje imovine

Kako će odšteta biti naplaćena?

- ICJ će narediti Srbiji da plati štetu. Ako oni to ne urade, onda će se od Vijeća sigurnosti zatražiti akcija, uvođenje sankcija, zapljena imovine...
Usto, na osnovu presude Suda, svaki advokat na svijetu moći će krenuti na sudove svuda u svijetu i tražiti da se odšteta naplati. Sve što je u vlasništvu Srbije, osim diplomatskih predstavništava, može biti oduzeto i dato BiH na ime odštete.

Vi uopće ne razmišljate o mogućnosti da BiH izgubi tužbu?

- Ne! Pogledajte dvije odluke suda o kojima sam govorio tokom ovog razgovora u više navrata i vidjet ćete da je čak i ruski sudija, a Rusija je uvijek podržavala Srbiju, u svojim mišljenjima istakao da su te odluke jednake osudi za genocid. I to je tačno. Uvjeren sam da će BiH dobiti presudu u svoju korist.
Podsjetit ću da je prošlog ljeta Vijeće ministara SCG izdalo zvanično izvinjenje u kojem je preuzelo pravnu odgovornost za događaje u Srebrenici. Oni su samo naveli da se tamo desio ratni zločin, umjesto termina genocid. Time su priznali krivnju.

Srbija je već bankrotirala

- Za mene je pravo pitanje - šta s presudom. Uopće ne sumnjam da će BiH dobiti slučaj, ali šta onda. Srbija nema tih stotinu milijardi dolara! Za mene je ukidanje RS mnogo bitnije od naplate svog tog novca.
Ukidanjem RS, BiH postaje normalna država koja se može pridružiti EU i NATO-u.
Najbolji model za uređenje vaše zemlje je - švicarski. Ali, ljudi u BiH će odlučiti o tome. Jedino mogu reći da ni u kojem slučaju ne trebaju prihvatiti plan ustavnih promjena koje im sada nameće američka administracija. Njime se samo jača moć RS i dalje krči put za separaciju.

Tužba i za agresiju

- Optužbe za agresiju Srbije protiv BiH implicitno su sadržane u samoj tužbi. Morali smo se fokusirati na Konvenciju o genocidu kako bismo dokazali da su Srbija i Crna Gora rukovodile, de facto, trupama Radovana Karadžića te da se ne radi o građanskom ratu.
Advokat SCG, profesor Rozen iz Izraela, nastojao je uvjeriti Sud da je u pitanju građanski rat za koji SCG i Slobodan Milošević nisu odgovorni. No, to sam s uspjehom pobio.
Dakle, optužba da je na BiH izvršena agresija sadržana je u tužbi. No, sama tužba tako je zasnovana upravo zbog odredbi Konvencije o genocidu.

Razgovaro: Sead NUMANOVIĆ
----------------------------------------------------------------
onda cemo davati kredite
AlBundy02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2006., 03:27   #2
Quote:
AlBundy02 kaže:
Ekskluzivno Frensis Bojl, tvorac bh. tužbe protiv SCG
BiH će presudom dobiti stotinu milijardi dolara

Najvažnije je ukidanje Republike Srpske * Vijeće sigurnosti naredit će zapljenu imovine Srbije * Primjer tužbe Nikaragve protiv SAD

Bosna i Hercegovina već je dobila tužbu za genocid koju je podnijela Međunarodnom sudu pravde u Hagu (ICJ) prije 13 godina. To se može vidjeti iz odluka Suda iz polovine aprila i od septembra 1993. Za mene je sada pitanje šta uraditi s presudom.
Vlastima BiH sugerirao sam prošlog jula da se suđenje i presuda iskoriste kako bi bila ukinuta Republika Srpska, ističe Frensis Bojl (Francis Boyle), profesor prava na Univerzitetu u Čikagu i tvorac tužbe za genocid.
U razgovoru za "Dnevni avaz" Bojl govori ne samo o tužbi već i o modalitetima realizacije presude.

Jednostavan zadatak

Kako bi RS trebala biti ukinuta?

- To uopće nije težak zadatak. U septembru 1993. godine nadmoćno sam dobio ocjenu suda (14:1) da je Oven-Stoltenbergov plan - genocidan! Zamislite kakav je tek stav kada je RS u pitanju.
Imate nekoliko presuda - Krstić, naprimjer - u kojima je genocid dokazan pred Tribunalom za ratne zločine (ICTY). Dakle, moji argumenti iz septembra 1993. i nove činjenice dovest će do toga da sud mora odlučiti da RS bude ukinuta!

Praktično, kako bi to trebalo izgledati?

- Sud će donijeti odluku o ukidanju RS i to će ići pred Vijeće sigurnosti UN-a na provedbu.

A ratna šteta?

- Tom pitanju nismo se mnogo posvetili u vrijeme kada je tužba nastajala. Bošnjaci i Bosanci bili su na ivici istrebljenja, a Srbija je nastojala s lica zemlje zbrisati BiH. Zato je težište tužbe bilo na genocidu kako bismo time ukinuli odluku o embargu na isporuku oružja braniocima BiH i zaustavili podjelu zemlje po planovima različitih međunarodnih izaslanika.
Onda me predsjednik Alija Izetbegović zamolio da mu dam procjenu ratne odštete. Neka gruba procjena koju sam mu dao iznosila je oko stotinu milijardi dolara.

Koliko?

- Do tog iznosa došao sam analizom slučaja "Nikaragva protiv SAD". Ova centralnoamerička država od SAD je tražila 13 milijardi dolara za smrt 30.000 ljudi te zbog uništavanja polovine zemlje. Moja procjena bila je da je u BiH izginulo oko 250.000 ljudi i da su ogromne štete nanesene cijeloj državi.
Naravno, radi se o gruboj procjeni. Sud će odrediti detaljan iznos odštete nakon donošenja presude. Tada će biti otvorena nova procedura radi utvrđivanja tačnog iznosa.

Oduzimanje imovine

Kako će odšteta biti naplaćena?

- ICJ će narediti Srbiji da plati štetu. Ako oni to ne urade, onda će se od Vijeća sigurnosti zatražiti akcija, uvođenje sankcija, zapljena imovine...
Usto, na osnovu presude Suda, svaki advokat na svijetu moći će krenuti na sudove svuda u svijetu i tražiti da se odšteta naplati. Sve što je u vlasništvu Srbije, osim diplomatskih predstavništava, može biti oduzeto i dato BiH na ime odštete.

Vi uopće ne razmišljate o mogućnosti da BiH izgubi tužbu?

- Ne! Pogledajte dvije odluke suda o kojima sam govorio tokom ovog razgovora u više navrata i vidjet ćete da je čak i ruski sudija, a Rusija je uvijek podržavala Srbiju, u svojim mišljenjima istakao da su te odluke jednake osudi za genocid. I to je tačno. Uvjeren sam da će BiH dobiti presudu u svoju korist.
Podsjetit ću da je prošlog ljeta Vijeće ministara SCG izdalo zvanično izvinjenje u kojem je preuzelo pravnu odgovornost za događaje u Srebrenici. Oni su samo naveli da se tamo desio ratni zločin, umjesto termina genocid. Time su priznali krivnju.

Srbija je već bankrotirala

- Za mene je pravo pitanje - šta s presudom. Uopće ne sumnjam da će BiH dobiti slučaj, ali šta onda. Srbija nema tih stotinu milijardi dolara! Za mene je ukidanje RS mnogo bitnije od naplate svog tog novca.
Ukidanjem RS, BiH postaje normalna država koja se može pridružiti EU i NATO-u.
Najbolji model za uređenje vaše zemlje je - švicarski. Ali, ljudi u BiH će odlučiti o tome. Jedino mogu reći da ni u kojem slučaju ne trebaju prihvatiti plan ustavnih promjena koje im sada nameće američka administracija. Njime se samo jača moć RS i dalje krči put za separaciju.

Tužba i za agresiju

- Optužbe za agresiju Srbije protiv BiH implicitno su sadržane u samoj tužbi. Morali smo se fokusirati na Konvenciju o genocidu kako bismo dokazali da su Srbija i Crna Gora rukovodile, de facto, trupama Radovana Karadžića te da se ne radi o građanskom ratu.
Advokat SCG, profesor Rozen iz Izraela, nastojao je uvjeriti Sud da je u pitanju građanski rat za koji SCG i Slobodan Milošević nisu odgovorni. No, to sam s uspjehom pobio.
Dakle, optužba da je na BiH izvršena agresija sadržana je u tužbi. No, sama tužba tako je zasnovana upravo zbog odredbi Konvencije o genocidu.

Razgovaro: Sead NUMANOVIĆ
----------------------------------------------------------------
onda cemo davati kredite

zivi bili pa vidjeli. Ma da prodaju citavu Srbiju, ne bi dobili 100 milijardi.
matematicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2006., 03:41   #3
Quote:
AlBundy02 kaže:

- Do tog iznosa došao sam analizom slučaja "Nikaragva protiv SAD". Ova centralnoamerička država od SAD je tražila 13 milijardi dolara za smrt 30.000 ljudi te zbog uništavanja polovine zemlje.
Pa sta bi?
Dobi li Nikaragva taj novac?
HappyZvone is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2006., 11:58   #4
Quote:
AlBundy02 kaže:
Tužba i za agresiju

- Optužbe za agresiju Srbije protiv BiH implicitno su sadržane u samoj tužbi. Morali smo se fokusirati na Konvenciju o genocidu kako bismo dokazali da su Srbija i Crna Gora rukovodile, de facto, trupama Radovana Karadžića te da se ne radi o građanskom ratu.
Advokat SCG, profesor Rozen iz Izraela, nastojao je uvjeriti Sud da je u pitanju građanski rat za koji SCG i Slobodan Milošević nisu odgovorni. No, to sam s uspjehom pobio.
Dakle, optužba da je na BiH izvršena agresija sadržana je u tužbi. No, sama tužba tako je zasnovana upravo zbog odredbi Konvencije o genocidu.

Razgovaro: Sead NUMANOVIĆ
----------------------------------------------------------------
onda cemo davati kredite
pa kolko ja znam ICC ne može vodit sporove oko agresije jer ju nisu definirali. i nisam baš ni ziher dal ovakva tužba uopće spada pod nadležnost suda u haagu (taman i da oni jesu prihvatili neku def. agresije) jer se taj sud ne bavi odštetama nego ratnim zločinima...
ambasadorica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2006., 21:54   #5
Bome su oni poceli sa procesom, tako da sve teze oko ko koga i kako i ko ima nadlezno i ko nema, padaju u vodu.
Da nemaju nadleznost, ne bi ni sudili.
U svakom slucaju...laganini panini...
__________________
If you wind up with a boring, miserable life because you listened to your mom, your dad, your teacher, your priest or some guy on TV telling you how to do your shit, then YOU DESERVE IT.
- Frank Zappa
nordea is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2006., 22:15   #6
Quote:
HappyZvone kaže:
Pa sta bi?
Dobi li Nikaragva taj novac?
Aha, v lipah a kusur u sljivama
Crni Bombarder is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2006., 22:18   #7
Quote:
Crni Bombarder kaže:
Aha, v lipah a kusur u sljivama
A to bi kao bio presedan?
E jadna majko.....
HappyZvone is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2006., 22:23   #8
Tu tužbu mogu poslati al tako da naprave u krug slova da kad papir nabiju na q...da im se tekst ne ošteti....
Inkvizitor is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2006., 23:11   #9
Quote:
nordea kaže:
Bome su oni poceli sa procesom, tako da sve teze oko ko koga i kako i ko ima nadlezno i ko nema, padaju u vodu.
Da nemaju nadleznost, ne bi ni sudili.
U svakom slucaju...laganini panini...
dobili su presudu za genocid,ali ne i za odštetu
ambasadorica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2006., 23:15   #10
Quote:
HappyZvone kaže:
Pa sta bi?
Dobi li Nikaragva taj novac?
http://www.icj-cij.org/icjwww/icases...t_19860627.pdf

eto ti pa procitaj

vidim da se tu naveliko mijesaju sudovi/tribunali (ICC, ICJ, ICTY), pojmovi (genocid kao kazneno djelo pojedinca vs. povreda konvencije o genocidu kao povreda drzave)...

ICJ nece ukinti RS, on nema mandat za takve stvari. Tvrditi takvo nesto je neodgovorno i naivno.
Synodo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2006., 23:33   #11
Srbe naravno treba kazniti za genocid, no poznavajući muslimane, nekolica njih, osobito pokojnom rahmetli (b)Ahliji blisli sandžakski klan, će napuniti privatne džepove, nešto će otići u kuranske škole, a narod će dobit finu ćunu.

Da Hrvatska ima pravog predsjednika, a ne smeće kojemu su i glasovi muslimana trebali da pobjedi na izborima, Hrvatska bi tužila i Srbiju i islamsko predsjedništvo Bosne zbog agresije.
Juda Iškariot is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2006., 23:44   #12
Da i što će biti kad dobiju taj novac???? Koliko će se novih radnih mjesta otvoriti tim novcem??? Džaba im je da dobiju i 500 milijardi kad će sve opet biti pokradeno...........
Zrinski is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2006., 23:46   #13
Quote:
Synodo kaže:
http://www.icj-cij.org/icjwww/icases...t_19860627.pdf

eto ti pa procitaj

vidim da se tu naveliko mijesaju sudovi/tribunali (ICC, ICJ, ICTY), pojmovi (genocid kao kazneno djelo pojedinca vs. povreda konvencije o genocidu kao povreda drzave)...

ICJ nece ukinti RS, on nema mandat za takve stvari. Tvrditi takvo nesto je neodgovorno i naivno.
ja ih ne miješam neg sam se loše i prekratko izrazila (radila sam rad o ICCu,nije da ne kužim razliku)
ambasadorica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2006., 06:52   #14
Quote:
AlBundy02 kaže:
Ekskluzivno Frensis Bojl, tvorac bh. tužbe protiv SCG
BiH će presudom dobiti stotinu milijardi dolara

Najvažnije je ukidanje Republike Srpske * Vijeće sigurnosti naredit će zapljenu imovine Srbije * Primjer tužbe Nikaragve protiv SAD

...

Najbolji model za uređenje vaše zemlje je - švicarski. Ali, ljudi u BiH će odlučiti o tome. Jedino mogu reći da ni u kojem slučaju ne trebaju prihvatiti plan ustavnih promjena koje im sada nameće američka administracija. Njime se samo jača moć RS i dalje krči put za separaciju.
Čovjek, koji je sigurno na strani države BiH, kaže da je najbolji model švicarski. Zašto onda to Bošnjacima smeta? Zar Bošnjaci nisu na strani BiH?

Bošnjaci bi umjesto jednakopravnosti sva tri naroda, radije pokušali sami vladati u unitarnoj BiH, ili ako ne može onda barem preglasavati Hrvate u Federaciji.

Tihić se trenutno dogovara sa Srbima bez nazočnosti Hrvata. U zamjenu za opstanak RS, da Bošnjaci dominiraju u Federaciji. Ali s đavlom tikve sadite Bošnjaci, o glavu će vam se obit.
Naša Kvačica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2006., 07:16   #15
Nezavisnost Kosova,referendum i odcjepljanje Crne Gore,lov na Mladića,suđenje za Genocid,

Nadam se da će Srbija nakon što prođe kroz sve napokon postati stabilna demokracija koja više neće živjeti u mitovima i ugrožavati susjede.

Samo da ove stvari ne uzrokuju opet divljanje i agresiju Srba.
Mishko Pishko is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2006., 08:15   #16
Quote:
Mishko Pishko kaže:
Nezavisnost Kosova,referendum i odcjepljanje Crne Gore,lov na Mladića,suđenje za Genocid,

Nadam se da će Srbija nakon što prođe kroz sve napokon postati stabilna demokracija koja više neće živjeti u mitovima i ugrožavati susjede.

Samo da ove stvari ne uzrokuju opet divljanje i agresiju Srba.
Mishko Pishko!
<BGD> is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2006., 19:53   #17
Quote:
Naša Kvačica kaže:
Čovjek, koji je sigurno na strani države BiH, kaže da je najbolji model švicarski. Zašto onda to Bošnjacima smeta? Zar Bošnjaci nisu na strani BiH?

Bošnjaci bi umjesto jednakopravnosti sva tri naroda, radije pokušali sami vladati u unitarnoj BiH, ili ako ne može onda barem preglasavati Hrvate u Federaciji.

Tihić se trenutno dogovara sa Srbima bez nazočnosti Hrvata. U zamjenu za opstanak RS, da Bošnjaci dominiraju u Federaciji. Ali s đavlom tikve sadite Bošnjaci, o glavu će vam se obit.
sadili smo ih i sa vama pa nam zabiste noz u ledja.samo zapamtite jedno i to zauvijek;da su Bosnjaci kazali;da,Slobodanu Milosevicu danas bi vi Hrvati imali K...c.. od hrvatske.
Hrvatska uopce nemoze opstati bez Bosne.
zamislite samo da je Bosna ostala sa Srbijom sta bi bilo od Hrvata.
zato se nemojte toliko qurciti,
AlBundy02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2006., 20:11   #18
Quote:
AlBundy02 kaže:
sadili smo ih i sa vama pa nam zabiste noz u ledja.samo zapamtite jedno i to zauvijek;da su Bosnjaci kazali;da,Slobodanu Milosevicu danas bi vi Hrvati imali K...c.. od hrvatske.
Hrvatska uopce nemoze opstati bez Bosne.
zamislite samo da je Bosna ostala sa Srbijom sta bi bilo od Hrvata.
zato se nemojte toliko qurciti,
Sto bi bilo? Bila bi Hrvatska isto kao sto je i danas, mozda bi proces osamostaljivanja trajao malo duze i bio krvaviji. Osim toga veci dio rata Hrvati su na drugoj strani imali i Srbe i Bosnjake.
Alister is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2006., 20:33   #19
Quote:
Alister kaže:
Sto bi bilo? Bila bi Hrvatska isto kao sto je i danas, mozda bi proces osamostaljivanja trajao malo duze i bio krvaviji. Osim toga veci dio rata Hrvati su na drugoj strani imali i Srbe i Bosnjake.
nije istina,hrvatska bi politicki nestala a Srbija bi se danas granicila sa Slovenijom.

budi realan a ne kao ona baba..sto babi bi milo to joj se i snilo.

hrvatska nije imala nikakve sanse za opstanak da se Bosna pridruzila Srbiji.

a to da ste imali protiv sebe Srbe i bosnjake...to ti jednostavno nije istina,Bosnjaci su imali protiv sebe i HVO,HV i vojsku rs a u pocetku i JNA.

nemoj falsifikovati historiju,Srbija bi i sad poslije svega sto nam je ucinila rado s nama sklopila ponovo vojni savez protiv,kako vas nazivaju "beckih konjusara"

za Bosnu i Hrvatsku je najbolje i najsigurnije da sklope jedno veliko prijateljstvo,

jer se samo tako u buducim dogadjama mogu odbraniti od daljnjih velikosrpskih planova.
AlBundy02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2006., 20:47   #20
Prije par dana slusao sam izjavu Frensisa Bojla gdje ovaj veli da je Hrvatska izvrsila genocid u BiH, i da bi Bih svakako trebala tuziti Hrvatsku zbog pocinjenog genocida, paz sad, nad "narodima Bosne i Hercegovine"

to kao da su krushku ili mucenika pitali za misljenje
Crni Bombarder is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:13.