Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.01.2016., 13:58   #161
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Oni u toj svojoj tužbi bi prvenstveno morali dokazati tijek novca, tj dokazati da je novac završio kod tebe.
S obzirom da kažeš da ga je baka digla sa računa, nekretnine koje su naslijeđe od nje datiraju ranije od datuma isplate za tu zemlju - oni nemaju ništa.
Ovo njihovo je čista APP politika.

Znači - mora postojati pisani trag (banka, izvodi) ili svjedoci da oni dokažu da je novac završio kod tebe i da imaju pravnu podlogu zašto terete tebe. U protivnom će ih sud odbiti, moguće već u samom tužbenom zahtjevu (ako dođe do toga).
zapravo ne nužno, ako bi išli na tužbu radi vraćanja dugova kao nasljednik ostavitelja(mislim da ste tako rekli da su vam se javili). Tu ne bi trebalo dokazivanje jer je samo svojstvo da je netko nasljednik znači da odgovara za dugove. ALI, vi niste nasljednik ostaviteljice. Vi ste nasljednik nasljednika-a on ne odgovara za dugove onog prije ostavitelja-NEMA TE NORME i tko vam kaže drugačije-laže

Eventualno se može povući paralela sa tužbom radi stećenog bez osnove(ali to tada nema veze s nasljedstvom..). Tu mi je isto upitno dal se vas moze teretit za vracanje dugova...

Meni se ovo cini kao njihov blef, ako vrati super, ako ne, izgubili smo pare..(mislim da su i oni svjesni da ne mogu dobit pare natrag)
__________________
Možemo je Pametno i Fokusirano, 2 u 1.
VitaliK is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2016., 23:26   #162
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Oni u toj svojoj tužbi bi prvenstveno morali dokazati tijek novca, tj dokazati da je novac završio kod tebe.
S obzirom da kažeš da ga je baka digla sa računa, nekretnine koje su naslijeđe od nje datiraju ranije od datuma isplate za tu zemlju - oni nemaju ništa.
Ovo njihovo je čista APP politika.

Znači - mora postojati pisani trag (banka, izvodi) ili svjedoci da oni dokažu da je novac završio kod tebe i da imaju pravnu podlogu zašto terete tebe. U protivnom će ih sud odbiti, moguće već u samom tužbenom zahtjevu (ako dođe do toga).
Nisam znao da to tako ide, tj. računao sam da je to obveza koja se nasljeđuje zajedno s imovinom. Ako je tako, onda ne mogu ništa. Najvjerojatnije je novac, ili bar njegov dio, završio kod mene jer ne znam koliko su novca ukupno dobili te da li su dio (veći ili manji) potrošili. Ni na ostavini nitko nije spomenuo taj "dug".
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2016., 00:35   #163
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Nisam znao da to tako ide, tj. računao sam da je to obveza koja se nasljeđuje zajedno s imovinom. Ako je tako, onda ne mogu ništa. Najvjerojatnije je novac, ili bar njegov dio, završio kod mene jer ne znam koliko su novca ukupno dobili te da li su dio (veći ili manji) potrošili. Ni na ostavini nitko nije spomenuo taj "dug".
ajde malo razmislite, jeste li vi nasljednik ostaviteljice? odgovor na ovo pitanje je isti kao i je li odgovarate za dugove ostaviteljice

NEMA PRAVNOG PRAVILA KOJE KAŽE DA NASLJEDNIK NASLJEDNIKA OSTAVITELJA ODGOVARA ZA NJEGOVE DUGOVE
__________________
Možemo je Pametno i Fokusirano, 2 u 1.
VitaliK is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2016., 01:30   #164
Jesam, da se radi o dugu vjerojatno bih odgovarao, ali u ovom (specifičnom) slučaju to ne bi bilo pošteno ni s moralne strane.

U drugom slučaju, npr. zamislimo da je tvoja baka posudila mojoj baki 100.000 kuna na godinu dana, napisali su to na list papira i susjed je to potpisao kao svjedok. Moja baka u međuvremenu umre. Tvoja baka odluči nazvati mog oca i obavijestiti ga da o dugu, ali dozna da je i on umro. Što se događa s tim dugom, briše se?
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2016., 11:18   #165
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Jesam, da se radi o dugu vjerojatno bih odgovarao, ali u ovom (specifičnom) slučaju to ne bi bilo pošteno ni s moralne strane.

U drugom slučaju, npr. zamislimo da je tvoja baka posudila mojoj baki 100.000 kuna na godinu dana, napisali su to na list papira i susjed je to potpisao kao svjedok. Moja baka u međuvremenu umre. Tvoja baka odluči nazvati mog oca i obavijestiti ga da o dugu, ali dozna da je i on umro. Što se događa s tim dugom, briše se?

ovo uopće nije ista sitacija pa na to neću odgovarat.

još jedna stvar je da uopće niste pomislili postoji li taj dug? na temelju čega je to utvrđeno da je vaša baka dobila više nego je trebala? na temelju riječi? treba se donjeti neka sudka odluka, cijeli postupak ispitati, upravno rješenje o izvlaštenju(?) izmijeniti bla, bla...
tad tek mozemo pricat da je nesto dano, a nije trebalo bit-znači stečeno je bez osnove
__________________
Možemo je Pametno i Fokusirano, 2 u 1.
VitaliK is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2016., 14:31   #166
Čisto teoretski/informativno, što bi se dogodilo u slučaju koji sam opisao?

ps. da, cijela ta priča oko "duga" je u jednu ruku smiješna, u drugu žalosna, ispada da netko u ime države može isplaćivati desetke milijuna kuna kako mu se prohtije.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2016., 00:51   #167
Ajmo još jednom - na ostavinskoj raspravi iza bake - ko je bio nasljednik? Ti ili tata?
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2016., 01:03   #168
Otac. Zar to igra ulogu? Baka je umrla početkom kolovoza, ostavinska rasprava je bila sredinom rujna, jedini nasljednik je otac, odrekao se prava na žalbu (ne treba pečat pravomocnosti) te rješenje o nasljeđivanju dolazi u sandučić početkom listopada. Otac umire krajem rujna, ostavinska rasprava iza oca je početkom studenog, također jedan nasljednik i pravomocno rješenje je tu za 10 dana. U tom slučaju ne trebam vratiti novac koji je dobila baka, ali da je npr. ostavina iza bake bila zakazana za početak listopada, morao bih vratiti novac (u slučaju takve sudske presude)?
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2016., 20:56   #169
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Otac. Zar to igra ulogu? Baka je umrla početkom kolovoza, ostavinska rasprava je bila sredinom rujna, jedini nasljednik je otac, odrekao se prava na žalbu (ne treba pečat pravomocnosti) te rješenje o nasljeđivanju dolazi u sandučić početkom listopada. Otac umire krajem rujna, ostavinska rasprava iza oca je početkom studenog, također jedan nasljednik i pravomocno rješenje je tu za 10 dana. U tom slučaju ne trebam vratiti novac koji je dobila baka, ali da je npr. ostavina iza bake bila zakazana za početak listopada, morao bih vratiti novac (u slučaju takve sudske presude)?
morao bi vratit novce samo ako je postupak pokrenut već protiv vašeg oca i protiv njega već utvrđeno da mora vratiti novac.
Znači nikako ne morate vratiti jer to nije učinjeno za vrijeme života nasljednika (bar ne po zakonu o nasljeđivanju na što su se oni pozvali jel)
__________________
Možemo je Pametno i Fokusirano, 2 u 1.
VitaliK is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2016., 19:17   #170
Exclamation pomoc molim!!!!

Molim bih odgovor stručne osobe ili nekog tko je prošao ovaj scenarij:

Naime otac mi je u dubokim dugovima..obrtnik starog kova,zatucan,tvrdoglav,ponosan,on je uvijek najpametniji...a ocigledno nije kad je napucao dugove od par stotina tisuca kuna..i taj ne razmislja da ce netko to jednog dana morati platiti...od nekretnina ima stan koji jos otkupljuje od grada,ali koji navodno nije upisan u gruntovnicu pa zbog toga porezna nije "sjela" na njega...ima neku zemlju sa sestrom na selu,na njegov dio je porezna "sjela"..obrt u kojem radi glasi na njega,ali prostor je od njegove sestre...isto tako je imao na pola kucu od djeda i bake,ali u strahu da ce drzava sjesti i na to,prepisao je svoj dio kuce na sestru....e sada,realno on svoje dugove ne moze vratititi,samo stvara nove iz dana u dan..jednog dana kada umre netko ce te dugove morati platiti zar ne? Mislim ja prema napisanom bas i nemam sto nasljediti ionako je zemlja na selu pod ovrhom a stan danas sutra da se uknjizi i on bi bio pod ovrhom...ja se svega odricem naravno,a sto drugo...no jel to stvarno dovoljno,da me banke,drzava i ne znam tko ne lovi zbog duga ?? Molim odgovor jer fakat sam lud od brige...zelim zastititi bar svoj normalan zivot i zivot svoje zene i dijece..dal da trazim kakav pravni savjet?
bobizg is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2016., 19:30   #171
Ako ne prihvatis nasljedstvo, ne moras vracati ni dugove... Jednostavno...
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2016., 20:55   #172
Quote:
bobizg kaže: Pogledaj post
Molim bih odgovor stručne osobe ili nekog tko je prošao ovaj scenarij:

Naime otac mi je u dubokim dugovima..obrtnik starog kova,zatucan,tvrdoglav,ponosan,on je uvijek najpametniji...a ocigledno nije kad je napucao dugove od par stotina tisuca kuna..i taj ne razmislja da ce netko to jednog dana morati platiti...od nekretnina ima stan koji jos otkupljuje od grada,ali koji navodno nije upisan u gruntovnicu pa zbog toga porezna nije "sjela" na njega...ima neku zemlju sa sestrom na selu,na njegov dio je porezna "sjela"..obrt u kojem radi glasi na njega,ali prostor je od njegove sestre...isto tako je imao na pola kucu od djeda i bake,ali u strahu da ce drzava sjesti i na to,prepisao je svoj dio kuce na sestru....e sada,realno on svoje dugove ne moze vratititi,samo stvara nove iz dana u dan..jednog dana kada umre netko ce te dugove morati platiti zar ne? Mislim ja prema napisanom bas i nemam sto nasljediti ionako je zemlja na selu pod ovrhom a stan danas sutra da se uknjizi i on bi bio pod ovrhom...ja se svega odricem naravno,a sto drugo...no jel to stvarno dovoljno,da me banke,drzava i ne znam tko ne lovi zbog duga ?? Molim odgovor jer fakat sam lud od brige...zelim zastititi bar svoj normalan zivot i zivot svoje zene i dijece..dal da trazim kakav pravni savjet?
Garofeeder je već napisao, ti imaš pravo ne prihvatiti nasljedstvo, u tom slučaju ne prihvaćaš ni dugove. Jedino što kažeš da su dugovi par stotina tisuća kn, a imovina koju si naveo vjerojatno vrijedi više (stan, zemljište itd.).
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2016., 16:09   #173
hvala

Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Garofeeder je već napisao, ti imaš pravo ne prihvatiti nasljedstvo, u tom slučaju ne prihvaćaš ni dugove. Jedino što kažeš da su dugovi par stotina tisuća kn, a imovina koju si naveo vjerojatno vrijedi više (stan, zemljište itd.).
Hvala na odgovorima i pomoći...kaj se tice dugova ma rade sam se spreman svega odreci i zavrsiti pricu, nego strepiti godinama poslije dal ce jos doci neki "zaostali racun", itd..nije stan u dobrom stanju,kao ni lokacija zemljista,tako da to nije bas lako prodati u danasnje vrijeme,a dugove ce trebati placati..u svakom slucaju hvala na pomoci
bobizg is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2016., 21:13   #174
Što sa naknadno pronađenom imovinom umrle osobe?
goog2010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2016., 19:50   #175
Nova ostavinska za taj novopronađeni pronađeni dio.
JOHABI is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2016., 13:32   #176
Pozdrav. U kojem roku, nakon smrti ovršenika, odnosno nakon pravmoćnosti rješenja o nasljeđivanju, ovrhovoditelj može pokrenuti postupak protiv nasljednika. Kad nastupa zastara?
Bizarro is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2016., 21:19   #177
nasljeđivanje hipotekarnog kredita

Pozdrav svima,
naslijedio sam hipotekarni kredit, ovrha na nekretninu je već bila zabilježena, budući da se od jamca ne mogu naplatiti, ali javni bilježnik je rekao da neću imati problema budući da odgovaram samo do visine naslijeđene imovine. Naslijeđena imovina je samo ta nekretnina. E sad mene zanima budući da banka nakon javne dražbe nije uspjela prodati kuću, kada se ja zaposlim mogu li oni naplaćivati dug od moje plaće i moje nenaslijeđene imovine? (ja sam shvatio da ne mogu jer su oni za otplatu duga imali osiguranje-nekretninu, a i ja odgovaram samo u vrijednosti naslijeđene imovine i to isključivo sa tom imovinom)
Hvala
frane53nja is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2016., 21:21   #178
Odgovaras bilo kojom imovinom, do vrijednosti nasljedjene ... Vjerovnik odlucuje na sto ce sjesti...
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2016., 21:38   #179
iako su se upisali na ovrhu na nekretninu.. ajmeee
frane53nja is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2016., 17:50   #180
Pozdrav.
Naime teta i tetak su se razveli, a tetak je nedavno preminuo. Nema nekretnina ni pokretnina za nasljediti, ali imam maloljetnu sestričnu (uskoro punoljetna) koja se još školuje i koja ima pravo na obiteljsku mirovinu od oca. Pošto otac ima neke dugove, minuse na karticama i neplaćene kazne, zanima me kad moja sestrična dobije obiteljsku mirovinu, ima li obvezu plaćanja svih tih njegovih dugova i minusa? Ili se mirovina ne računa kao nasljedstvo i ti se dugovi nje ne tiću.
toni_os is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:53.