Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.01.2007., 18:19   #1
Globalno zagrijavanje

Htio sam otvorit topic na ovu temu. Mozda je trebalo ici pod znanost, ali meni nije bas pod znanost nego prije na rubu neke znanosti.

Postoje znanstvenici koji upozoravaju da je kriticno, dok postoje i znanstvenici koji naglasavaju da je normalno (vecinom financirani iz americkog proracuna ).

Steven Hawkings s jedne strane lud od brige (invalid pred smrt kojeg bi trebalo bolit k***c) dok Vladimir Paar dode na televiziju i svima kaze da je to sve totalno normalno (ne bas normalno ali predvidivo, tako je reko) i da nas ceka intenzivno zahladenje za 10tak godina... (i jednog i drugog smatram vrhunskim znanstvenicima).

Misljenja, linkovi na neke interesantne clanke (po mogucnosti znanstvene), sve je dobrodoslo.

Inace meteroloska mjerenja su pokazala zadnjih dvije godine (koje uzmemo kao relevantne ako zagadenje i efekt staklenika rastu exponencjalno, a rastu exponencjalno) da prosjecna godisnja temperatura Zemlje raste +0.5C godisnje??? to je vec malo zabrinjavajuce, jer svi znamo kako izgleda exponencjala, a po meni mi smo ovdje tek poceli uzlaznu putanju, jer svake godine raste sve vise.

ispricavam se ako je bio topic, javite obrisat cu.
markotros is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2007., 18:43   #2
To je jako zanimljiva tema, o kojoj ne znam ništa, i rado bi da neki stručnjak nešto stručno kaže.
Dnevne novine katkad imaju članak o klimatskim promjenama, koji je redovito senzacionalistički i pun katastrofičnih fotki, a meteorolozi u tim člancima ispadaju kao vračevi- pogađači, a ne znanstvenici.
Pojam "Globalno zagrijavanje " ili "klimatske promjene" su jako popularan i u medijima ga često koriste u "misiji plašenja", čemu, sve mi se čini, mediji i služe. Pitam se da li ljudska vrsta STVARNO ima TOLIKOG utjecaja? Mislim, planeta Zemlja je jako velika, i od postanka naovamo je prošla, (valjda), kroz štošta. Da li su to možda sve samo normalni prirodni ciklusi planeta, a samo nas uvjeravaju da smo toliko moćni da mijenjamo klimu i da se katastrofa bliži? Malo ledeno doba je bilo- i prošlo. Eto, kisele kiše bile- pa prošle. Ozonska rupa bila je velika, sad se smanjuje...
Drugo pitanje je, može li se išta promijeniti, i ŠTO bi se uopče trebalo promijeniti? Možda je bolje naprosto da se živi kao i dosad i prilagođava kakvo god vrijeme bilo.
Možda je za ljudsku rasu štetnije to da se donose jalovi protokoli iz Kyota i uzaludno nastoje provesti. Mislim, klimatske promjene, big deal. Ako se živi na Zapadu, nikakva klimatska promjena mislim da ne može promijeniti ništa. Druga stvar je treći svijet.
Tomislav B is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2007., 19:29   #3
U razmatranje bi trebalo uzeti i mogućnost da globalno zagrijavanje (ako ga ima) dolazi od pojačane aktivnosti Sunca.

Izgleda da je to točno jer i na Marsu imamo marsijansko zagrijavanje.

http://mars.jpl.nasa.gov/mgs/msss/ca...rel/index.html
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2007., 19:41   #4
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
U razmatranje bi trebalo uzeti i mogućnost da globalno zagrijavanje (ako ga ima) dolazi od pojačane aktivnosti Sunca.

Izgleda da je to točno jer i na Marsu imamo marsijansko zagrijavanje.

http://mars.jpl.nasa.gov/mgs/msss/ca...rel/index.html
I na Plutonu, a vjerojatno i na Jupiteru i Saturnu.
MoW is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2007., 19:46   #5
smanjenje globalnog ispusta CO2 nikome ne može štetiti, a pošto se veže za ispust drugih tvari (kancerogenih i radioaktivnih iz ugljena), smanjenje je dobro za zdravlje života na planetu.
ali bojim se onog zahlađenja o kojem pričaju. što ako?
previše je tu faktora da bi itko od nas mogao reći nešto konkretno. Zemlja je kaotičan zatvoreni sustav (naravno, praktično zatvoreni, ako ćemo računati nešto sitno plinova koje planet ispušta u svemir) i predviđanja su dosta uzaludna. To naravno ne znači da smijemo sjesti i plakati.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2007., 20:24   #6
globalno zatopljenje.. uf ova tema se provlači na mom faksu ohoho
i koliko san ja pohvatala taj paradoks - za europljane je kritično ukoliko dođe do usporavanja protoka golfske struje (zbog otapanja ledenjaka pri povišenim temperaturama) - i voila u Europi će bit nekoliko stupnjeva hladnije što možda na prvi pogled i nije strašno no za recimo morske živine nije baš sitnica...
__________________
Better to save the mystery Than surrender to the secret
Azzul S'phyre is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2007., 20:57   #7
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
U razmatranje bi trebalo uzeti i mogućnost da globalno zagrijavanje (ako ga ima) dolazi od pojačane aktivnosti Sunca.

Izgleda da je to točno jer i na Marsu imamo marsijansko zagrijavanje.

http://mars.jpl.nasa.gov/mgs/msss/ca...rel/index.html
da, ali to vjerovatno ne moze objasniti sav razmjer zatopljenja
http://earth.rice.edu/mtpe/atmo/atmo...m_99/lean.html
Gosn. kotlokrpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2007., 11:30   #8
prije tri ili cetiri mjeseca, sef NASAe je iznio u javnost podatke vezane s globalnim zagrijavanjem. iznio je studiju koju su u NASAi napravili i svoje komentare i videnje toga. naravno studija je bila nepovoljna za americku politiku i nepotpisivanje protokola iz Kyota. Bush je isti dan poslao agente CIAe, ispitivali su ga nekoliko sati da bi nakon toga bio smjenjen s pozicije!
e sad nije da ne vjerujem NASAi nakon toga, ali sam siguran da ce ako ikako mogu razloge za globalno zagrijavanje traziti svugdje samo da opet ne stanu predsjedniku na zulj.
markotros is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2007., 11:44   #9
ma amerikanci nisu ludi da potpišu protokol iz kyota.. kao i kina... kako bi inače krali i povećavali emisiju ugljika svojim razvojem.. ove godine je i nama povećana dozvoljena emisija co2 ali zbog toga što smo zemlja u razvoju.. a i to je neusporedivo sa bushovom zemljom..
fiki21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2007., 11:55   #10
Quote:
markotros kaže: Pogledaj post
prije tri ili cetiri mjeseca, sef NASAe je iznio u javnost podatke vezane s globalnim zagrijavanjem. iznio je studiju koju su u NASAi napravili i svoje komentare i videnje toga. naravno studija je bila nepovoljna za americku politiku i nepotpisivanje protokola iz Kyota. Bush je isti dan poslao agente CIAe, ispitivali su ga nekoliko sati da bi nakon toga bio smjenjen s pozicije!
e sad nije da ne vjerujem NASAi nakon toga, ali sam siguran da ce ako ikako mogu razloge za globalno zagrijavanje traziti svugdje samo da opet ne stanu predsjedniku na zulj.
možeš li dati link na to? otkaz šefu NASA-e je velika stvar i ne bi trebao imati problema s nalaženjem podatka o tome.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2007., 12:25   #11
net mi malo steka, pokusat cu ga naci. mislim da je bila vijest na iskonu, ali prije jedno 3,4 mjeseca, neznam dali je jos uvjek drze gore.
__________________
bok
markotros is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2007., 12:58   #12
evo ti link

http://drsanity.blogspot.com/2006/02...-politics.html

izgleda da je ipak proslo malo vise vremena 12 mjeseci tocnije
to je bila ta afera kad su mu prijetili iako nista nije mogao dokazat, pa se vjerojatno zato presutilo
__________________
bok
markotros is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2007., 12:59   #13
Što bi značilo smanjenje ispuštanja plinova? Populacija Zemlje raste, je li tako. Oni koji još nemaju, jedva čekaju blagodati industrije. Recimo, nekad su stotine tisuća Kineza, ma svi Kinezi odlazili na posao biciklima. Što mislite zar će zemlje koje imaju auto industriju pustiti da bude tako i dalje? A znate li koliko ima Kineza? Ja ne znam, ali siguran sam da ih ima puno. Svakom treba omogućiti auto, pa i dva. Zatim, Afrika. U Africi siguran sam, ima malo cesta i auta po glavi stanovnika. To će doći na red. Svakom Afrikancu auto. Ne može to stati. I ovako i onako trebalo bi prestati ispuštati jako puno plina da bi imalo efekta, a kad bi efekt na atmosferu bio vidljiv? Za nekoliko desetljeća? I kako bi se bilo sigurno da je to stvarno radi ograničavanja plinova? I zato je to sa Kyoto protokolom i ekologijom malo neuvjerljivo. Jedino da velika većina ljudi na svijetu sami od sebe odluče da će se lišiti ugodnosti moderne civilizacije. A to će biti, kad?
Tomislav B is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2007., 13:03   #14
Link na interesantan članak. Nije znanstveni, ali je zanimljiv i dobro istražen.

http://www.michaelcrichton.net/fear/index.html
Tomislav B is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2007., 13:15   #15
http://www.brojon.org/frontpage/glob...lwarming1.html

evo jos jedan link nekog profesora, iako su mi argumenti malo ipak preglupi za jednog profesora ali lik kaze da predaje studentima. ima neka tri experimenta koji su tako nebulozni ali ok...ako nekog interesira.
__________________
bok
markotros is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2007., 13:30   #16
Pa to sve stoji van sumnje. Normalno da je Hawking u pravu. Ja ne bi ni djecu imala da žive u tom svijetu gdje će i bijelci izgubiti pigment.
Paar nek umre s grižnjom savjesti glavno da je bio na telki!!!!!1
outoftheblue is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2007., 13:38   #17
ovaj tvoj clanak Tomislav B, prvo sto me asociro je na virus AIDSa koj cisti kako lik kaze 'nepodobne' ali to nema veze s ovime.
nego to sam ti htio rec, ovo njegovo ne stoji jer on iznosi teorije koje su u to vrijeme bile korisne znanosti, npr. puno mentalno retardiranih, ajmo ih pobit i spalit kako se nebi mogli razmnozavat i radit jos mentalno retardiranog stanovnistva. a ova teorija ne ide u korist niti jednoj vladi ni gospodarstvu nigdje u svijetu. iz onih mojih clanaka gore se ocito vidi da se trude svim silama da zacepe usta svakome ko pokusa ista reci, a znanstvenici s druge strane muljaju kako god znaju da ukazu na problem, neki se cak ponasaju i paranoicno.
__________________
bok
markotros is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2007., 13:40   #18
Ali nije bad what goes up must come down relax!!
outoftheblue is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2007., 13:42   #19
Quote:
markotros kaže: Pogledaj post
ovaj tvoj clanak Tomislav B, prvo sto me asociro je na virus AIDSa koj cisti kako lik kaze 'nepodobne' ali to nema veze s ovime.
nego to sam ti htio rec, ovo njegovo ne stoji jer on iznosi teorije koje su u to vrijeme bile korisne znanosti, npr. puno mentalno retardiranih, ajmo ih pobit i spalit kako se nebi mogli razmnozavat i radit jos mentalno retardiranog stanovnistva. a ova teorija ne ide u korist niti jednoj vladi ni gospodarstvu nigdje u svijetu. iz onih mojih clanaka gore se ocito vidi da se trude svim silama da zacepe usta svakome ko pokusa ista reci, a znanstvenici s druge strane muljaju kako god znaju da ukazu na problem, neki se cak ponasaju i paranoicno.
Jedini znastvenici su Kinezi koji rade male chipove. Zemlja mora propast da bi opstala to je jednostavno tako. Veliko čiščenje....
outoftheblue is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2007., 15:05   #20
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
smanjenje globalnog ispusta CO2 nikome ne može štetiti, a pošto se veže za ispust drugih tvari (kancerogenih i radioaktivnih iz ugljena), smanjenje je dobro za zdravlje života na planetu.
ali bojim se onog zahlađenja o kojem pričaju. što ako?
previše je tu faktora da bi itko od nas mogao reći nešto konkretno. Zemlja je kaotičan zatvoreni sustav (naravno, praktično zatvoreni, ako ćemo računati nešto sitno plinova koje planet ispušta u svemir) i predviđanja su dosta uzaludna. To naravno ne znači da smijemo sjesti i plakati.
UN je utvrdio da je porast nivoa ugljičnog dioksida u atmosferi ubrzan posljednjih pet godina, te predviđa da će u sljedećih 100 godina temperatura porasti za 4.5 stupnjeva, uz učestale valove vrućina i oluje. Rast razine mora bit će nešto sporiji nego što se do sada predviđalo. Oceani trenutno apsorbiraju veliki dio topline i C02, ali se ne zna što će biti u razdoblju od 2030. do 2050., kada more više neće moći upijati emisije C02.

Misao je ista - nema šta.
delija is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:49.