Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.06.2007., 14:29   #441
Quote:
El Ninho kaže: Pogledaj post
Već su ti rekli, ali ću ti ponoviti - razlika je u znanstvenoj metodi.Da bi nešto bilo znanstveno prihvaćeno, mora biti mjerljivo i ponovljivo.
pravilo da nesto mora biti merljivo i ponovljivo je upravo princip oko koga se sporimo... naucne metode su bile vrlo diskutabilne kroz vreme, kao sto i ove danas mogu biti diskutabilne u nekom narednom periodu...

Quote:
El Ninho kaže: Pogledaj post
Npr. ako ne možeš dati podatke o broju (postotku) fizičara koji osporavaju kvantnu fiziku
pa da, ankete su cudo... Brojevi, postotci... Releventno i verodostojno, bas kao i razni naucni metodi... Ma, naravno da svaki svoj stav baziram na osecaju, te me je sad sramota sto sam razotkrivena...
Bez zelje da se poredim sa bilo kojim naucnikom, zanima me da li je osecaj ikada bio u osnovi nekog naucnog eksperimenta...
i na kraju, glupi sajtovi koje si naveo, su takodje naucno priznati sajtovi... ako na njima zasnivas svoje stavove, ti si isuvise ozbiljan naucnik za mene...
novosadjanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2007., 14:31   #442
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Paaa, ništa do sada ne ukazuje da je točno, zato se i gleda pozitivistički tj ako tvrdiš da je točno-dokaži. Inače nikad kraja. Kvantnu fiziku i mitologiju prema mojem materijalističkom shvačanju povezuje kvantni fenomeni koji se dešavaju u mozgu.
hahaha to je potpuno tacno...
pozz
novosadjanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2007., 14:36   #443
Quote:
novosadjanka kaže: Pogledaj post
pravilo da nesto mora biti merljivo i ponovljivo je upravo princip oko koga se sporimo... naucne metode su bile vrlo diskutabilne kroz vreme, kao sto i ove danas mogu biti diskutabilne u nekom narednom periodu...



pa da, ankete su cudo... Brojevi, postotci... Releventno i verodostojno, bas kao i razni naucni metodi... Ma, naravno da svaki svoj stav baziram na osecaju, te me je sad sramota sto sam razotkrivena...
Bez zelje da se poredim sa bilo kojim naucnikom, zanima me da li je osecaj ikada bio u osnovi nekog naucnog eksperimenta...
i na kraju, glupi sajtovi koje si naveo, su takodje naucno priznati sajtovi... ako na njima zasnivas svoje stavove, ti si isuvise ozbiljan naucnik za mene...
Ja te nisam želio uvjeriti da je znanost bolja od ovog što ti propagiraš, jer znam da je to uzaludan posao.
Htio sam ti samo objasniti zašto je astronomija znanost, a astrologija nije.
Astrologija ili alkemija su bile protoznanosti za astronomiju i kemiju.
Jedan dio se razvio i postao znanost, a drugi... je tu gdje je.
__________________
Greenov zakon o raspravi:
"Sve je moguće, ako ne znate o čemu govorite."
El Ninho is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2007., 14:44   #444
Quote:
El Ninho kaže: Pogledaj post
Ja te nisam želio uvjeriti da je znanost bolja od ovog što ti propagiraš, jer znam da je to uzaludan posao.
Htio sam ti samo objasniti zašto je astronomija znanost, a astrologija nije.
Astrologija ili alkemija su bile protoznanosti za astronomiju i kemiju.
Jedan dio se razvio i postao znanost, a drugi... je tu gdje je.
kako bi rekao jedan poznati naucnik, sve je relativno...
novosadjanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2007., 14:50   #445
Quote:
novosadjanka kaže: Pogledaj post
kako bi rekao jedan poznati naucnik, sve je relativno...
e vidiš, zbog takvog trollanja bi se trebao davati karton. nije sve relativno.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2007., 14:58   #446
Quote:
novosadjanka kaže: Pogledaj post
kako bi rekao jedan poznati naucnik, sve je relativno...
Unatoč tome, dotični se proslavio teorijom koja je počela otkrićem da je nešto konstantno, a ne relativno
clouseau is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2007., 15:09   #447
@ endi & inspektor
Više ni na zahod ne mogu, da mi ne uzmete riječ iz tastature.
__________________
Greenov zakon o raspravi:
"Sve je moguće, ako ne znate o čemu govorite."
El Ninho is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2007., 16:00   #448
Quote:
clouseau kaže: Pogledaj post
Unatoč tome, dotični se proslavio teorijom koja je počela otkrićem da je nešto konstantno, a ne relativno
Naravno... sjajno ste se ukacili na foru... nije li to najbolji dokaz o dansnjoj nauci... upravo sam ovo i htela da postignem...
ajde deco, pozdrav...
novosadjanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2007., 18:09   #449
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
zato jer ne koriste znanstvenu metodu.
uzalud ti je termometar ako misliš da služi rezbarenju drveta.
I uzalud ti magnet od 1T kad ne znaš kako s njim liječiti ljude!
Peyote is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2007., 18:11   #450
Quote:
clouseau kaže: Pogledaj post
Unatoč tome, dotični se proslavio teorijom koja je počela otkrićem da je nešto konstantno, a ne relativno
Nije se on proslavio, proslavila ga je žena, koja je uspjela matematički dokazati neke teorijske indicije. Inače, on je Nobela dobio za sasvim neku drugu stvar, znaš li koju?
Peyote is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2007., 20:42   #451
Quote:
rembrandt kaže: Pogledaj post

U cijelosti se slažem s tobom.
S druge strane moje mišljenje je da bi svi zajedno trebali razmisliti o tome šta nas uopće navodi na razmišljanje o temama NRZ...
Svi smo mi u nekoj vrsti potrage za redom i smislom...
Samo je problem što su različiti pristupi...
Poznaješ bolji ili drugačiji način opisivanja svijeta oko sebe osim znanstvene metode?
Nema problema, navedi koji je taj i točno opiši postupke te metode.
Quote:
rembrandt kaže: Pogledaj post
Smeta me to što ovdje vlada isključivost i što postoje dva tabora(munjevite ne računam...),
ja mislim da postoje oni koji imaju argumente koji se mogu testirati te oni koji nemaju argumente i niti ih ne žele testirati.
Quote:
rembrandt kaže: Pogledaj post
a bez alternativnog pristupa ne bi bilo ni napretka znanosti kroz povijest...
"Alternativni pristup" znači da netko može krenuti u znanstveno istraživanje sa polazišta koji se kosi sa ustaljenim znanstvenim "istinama" ali uvijek u parametrima znanstvene metode!
Recimo: "Možda Newton nije imao 100% pravo sa gravitacijom." i dođeš do Einsteina i teorije relativnosti.

"Alternativni pristup" ne znači da možeš bulazniti od jutra do mraka o nečemu čak i nakon što se eksperimentalno potvrdi da bulazniš.

Quote:
rembrandt kaže: Pogledaj post
Hoću reći-cjelokupna masa današnjeg znanja je proizišla iz alternativnog načina razmišljanja.
moguće. Ali u parametrima znanosti a ne u parametrima recimo transcendentalne meditacije ili vodoo magije.
Quote:
rembrandt kaže: Pogledaj post
Danas je znanstveni pristup kudikamo usavršeniji a samim tim proporcionalno i isključiviji.
Zato danas možemo lakše i brže naći šarlatančine nego prije.
Quote:
rembrandt kaže: Pogledaj post
Znanost ako nešto ne može izmjeriti ili svesti u materijalni okvir,automatski isključuje...
Ovdje očitavam (ne)svjesan pokušaj da se znanosti pripisuje čisto materijalistički prisup a "alternativcima" se prepušta nematerijalni.
Ja nisam negdje pročitao da su prakseologija ili psihologija jednake kao new age bauljanja.
Quote:
rembrandt kaže: Pogledaj post
Odnosno,ako za nešto ne može pronaći način funkcioniranja,to onda niti ne postoji...
Ideš sa krive strane. Prvo se nedvojbeno utvrđuje da li to postoji a tek onda kako to funkcionira.

Ovdje je prelijepi primjer koji pokazuje obrnuto i kako NE treba razmišljati: homeopati i parapsiholozi koji istražuju telepatiju već jedno 200 godina pokušavaju gledati kako njihove "znanosti" funkcioniraju a bez da se imalo zapitaju da li one uopće postoje.

Da se vratim na izvornu rečenicu: ona nema smisla. Nemam namjeru popisivati ti sve stvari i fenomene za koje znanost nije imala odgovor a nije ga isključila iz postojanja, kao niti sve stvari za koje danas znanost nema apsolutnu sigurnost o načinu funkcioniranja a nimalo ne isljučuje postojanje toga.

Quote:
rembrandt kaže: Pogledaj post
S druge strane,današnja alternativa ima sve više veze sa htijenjima pojedinaca,koji na osnovu vlastitih želja smišljaju raznorazne teorije koje se počesto nalaze na granici pameti,pa samim tim u alternativnom pristupu otvaraju prostor znanstvenicima da cjelokupnu alternativnu scenu percipiraju kao hrpetinu freakova koji zapravo nemaju pojma o ničemu...
Uvijek imaš www.randi.org i tamo se uvijek možeš prijaviti po 1.000.000$. Ne vidim u čemu je problem?

Quote:
rembrandt kaže: Pogledaj post
da cjelokupnu alternativnu scenu percipiraju kao hrpetinu freakova koji zapravo nemaju pojma o ničemu...
Da li su freakovi ili ne ja u to ne bih ulazio. Da li imaju pojma ni o čemu nemam pojma ali sam apsolutno siguran da znaju kako prodati seminar duhovne obnove za 1.000€ "produhovljenim" tipovima.
Quote:
rembrandt kaže: Pogledaj post
U sve skupa bi trebalo unijeti malo više konstruktivnijih rasprava a ne čistih nadhebavanja i prepucavanja jer smo,kažem,svi na istom putu...
Lako moguće da smo svi na istom putu samo neki imaju dobar razlog protkan dokazima za svoja vjerovanja a neki nemaju niti dobar razlog niti dokaze.
Biraj.
__________________
Oholost, Škrtost, Bludnost, interista/romanista, Neumjerenost u jelu i piću, Srditost, Lijenost
2004/05 Juventus, 2005/06 Juventus, 2006/07 nije odigrano, 2007/08 Juventus, 2008/09 AC Milan, 2009/10 ?
EnzoGiovanni is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2007., 20:46   #452
Quote:
arna kaže: Pogledaj post
OK. Znači li to onda da su ljudi dogurali do drugog milenija zahvaljujući filozofiranju? ( nemojmo cjepidlačiti o parsto godina sim- tam)
ja znam za one aboriđine u australiji koji su lagano dogurali do 2 tisućljeća i bez filozofiranja.
What's your point?

Quote:
arna kaže: Pogledaj post
I tek se sada može ( znanstveno) objasniti kako su ustvari živjele sve one civilizacije čija čudnovata dostignuća istraživači ni danas ne mogu odgonetnuti.
Je li bi mogla neka i navesti?
Hvala.
Quote:
arna kaže: Pogledaj post
A neke od kojih su filozofijom stvorile abecedu ( matematiku, naravno ) bez koje znanost ni danas ne bi mogla donositi dokaze- koji je čine znanošću. Jel?
Da i?
Što bi tvoja rečenica značila? Da su prije imali puno veće znanja od nas?
What's your point?
__________________
Oholost, Škrtost, Bludnost, interista/romanista, Neumjerenost u jelu i piću, Srditost, Lijenost
2004/05 Juventus, 2005/06 Juventus, 2006/07 nije odigrano, 2007/08 Juventus, 2008/09 AC Milan, 2009/10 ?
EnzoGiovanni is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2007., 20:59   #453
Quote:
arna kaže: Pogledaj post
Naime, ne mogu zanemariti da smo sve naslijedili od tih davnih civilizacija, i medicinu, astronomiju i astrologiju, matematiku, graditeljstvo...itd, pa mi stalno pozivanje na znanost i na to da znanost prije nije postojala, nikako ne sjeda.
Ovdje je banalno brkaju pojmovi "znanost" i "znanstvena metoda".
"Znanost" je nekada davno bio i brijač koji dok nije bilo posla sa brijanjem i šišanjem je "liječio" ljude, kao i alkemičari koji su tamo kuhali sve i svašta, kao i astrolozi koji su bauljali o utjecaju tamo nekog planeta na to da li će mi žena noćas dati one stvari ili neće.
Što onda?
Danas su te "znanosti" zamijenjene boljima, točnijim "znanostima" i dodano j nešto što se zove znanstvena metoda, peer review etc etc.
Upravo ta znanstvena metoda i ostale stvari daju današnjoj znanosti apsolutno krucijalnu karakteristiku: samoispravljanje.
Quote:
arna kaže: Pogledaj post
Čak bih rekla da su baš filozofska promišljanja otvorila put i omogućila razvoj znanosti kao takve,
lako moguće.
Quote:
arna kaže: Pogledaj post
a to što ona matematički potvrđuje i objašnjava svijet, ne daje joj pravo isključivog i jedino istinitog tumača života i životnih pojava.
Imaš bolju ili drugačiju metodu za opisivanje svijeta oko sebe?
Reci koja je to i točno opiši postupke da i mi ostali možemo do toga doći.

Quote:
arna kaže: Pogledaj post
Slažem se s mišljenjem da znanost daje model svijeta, a ne sam svijet. I tu onda nalazim mjesta za alternativna promišljanja.
Onda možeš naći mjesta i za Djeda Mraza.
__________________
Oholost, Škrtost, Bludnost, interista/romanista, Neumjerenost u jelu i piću, Srditost, Lijenost
2004/05 Juventus, 2005/06 Juventus, 2006/07 nije odigrano, 2007/08 Juventus, 2008/09 AC Milan, 2009/10 ?
EnzoGiovanni is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2007., 21:08   #454
Quote:
novosadjanka kaže: Pogledaj post
kako bi rekao jedan poznati naucnik, sve je relativno...
Bolje reći da treba imati dobar razlog da se u nešto vjeruje.
__________________
Oholost, Škrtost, Bludnost, interista/romanista, Neumjerenost u jelu i piću, Srditost, Lijenost
2004/05 Juventus, 2005/06 Juventus, 2006/07 nije odigrano, 2007/08 Juventus, 2008/09 AC Milan, 2009/10 ?
EnzoGiovanni is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2007., 23:11   #455
Quote:
enzogiovanni kaže: Pogledaj post
"Znanost" je nekada davno bio i brijač koji dok nije bilo posla sa brijanjem
Danas su te "znanosti" zamijenjene boljima, točnijim "znanostima" i dodano j nešto što se zove znanstvena metoda, peer review etc etc.

Pa zar nije logično da će se sutrašnja znanost još više unaprijediti, proširiti prihvačajući nove teorije, i da će ljudima ovo danas biti kao nama ono sa bricom-liječnikom na divljem zapadu?
Čemu onda uzdizanje ovakve znanosti u nebesa, kad će ju sutra nadmašiti bolja, novija jača i potpunija?
Peyote is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2007., 23:19   #456
Quote:
clouseau kaže: Pogledaj post
Da, pa već je bilo riječi o tome u ovoj raspravi ali recimo osnovni aksiomi aritmetike su definirani tek 1889., dakle kad je matematika već bila razvijena, i ne sadrže u sebi nikakvu mistiku nego samo stvari koje su jasne i potpunom matematičkom laiku. Ja nisam matematičar, ispravi me ako griješim.
Gle,sad ću se malo odmaknuti od teme iako će u konačnici biti bliska misao temi u prenesenom značenju(ukratko i globano,ne bih ulazio u detaljniju konstrukciju)
Za razliku od aritmetike kojom se pojačano bavilo tek tijekom 19 st. pitanje osnova geometrije se konstantno provlači tijekom povijesti (već od Euklida).
pitanje prostora je preivazišlo poimanje trijvijalne intuicije(npr. pojam prirodnog broja u aritmetici,nedokazljiva neposredna istinitost i determiniranost) i dovelo do razvoja logične intuicije koja trivijalno(ili neposredno) nije nužno istinita.Usporedba,npr. Riemannove geometrije i Euklidske geometrije nužno dovode do preispitivanja i relativizacije istinosti no isto tako,nužno,se relativizacija svodi na varljivost intuicije a ne istinitosti.
Promjenjivost je sudbina matematike.
Ujedno, matematika sama po sebi,naizgled,sadrži niz logičkih i uzročno-posljedičnih veza i determiniranost,no u temeljima čvrsto stoji vjera.
Isto tako apsolutnost i indiskutabilnost pojedinih matematičkih istina je samo preslika mašte koja stvara trajniju vrijednost.
__________________
There is no greater power in the universe than the need for freedom.
danaye is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2007., 02:26   #457
Dobro jutro/večer klone,
Quote:
Peyote kaže: Pogledaj post
Pa zar nije logično da će se sutrašnja znanost još više unaprijediti, proširiti prihvačajući nove teorije, i da će ljudima ovo danas biti kao nama ono sa bricom-liječnikom na divljem zapadu?
Ako se ima razloga vjerovati da će se znanost razvijati ovakvom progresijom (a ima) onda će se to vrlo vjerovatno i dogoditi.
Quote:
Peyote kaže: Pogledaj post
Čemu onda uzdizanje ovakve znanosti u nebesa, kad će ju sutra nadmašiti bolja, novija jača i potpunija?
Upravo je u tome poanta: što će zamijeniti današnju znanost u razumijevanju svijeta oko nas?
New Age bauljanja?
Transcendentalna meditacija i putovanja pomoću misli?
Mijenjanje stvarnosti zahvaljujući mislima?
Homeopatija?
Feng-shui?
Telepatija i slična šarlatanstva?

Pogađaš? Zamijeniti će je ista ta znanost dobivena znanstvenom metodom samo snažnija.

What's your point?
__________________
Oholost, Škrtost, Bludnost, interista/romanista, Neumjerenost u jelu i piću, Srditost, Lijenost
2004/05 Juventus, 2005/06 Juventus, 2006/07 nije odigrano, 2007/08 Juventus, 2008/09 AC Milan, 2009/10 ?
EnzoGiovanni is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2007., 02:29   #458
Quote:
danaye kaže: Pogledaj post
Gle,sad ću se malo odmaknuti od teme iako će u konačnici biti bliska misao temi u prenesenom značenju(ukratko i globano,ne bih ulazio u detaljniju konstrukciju)
Za razliku od aritmetike kojom se pojačano bavilo tek tijekom 19 st. pitanje osnova geometrije se konstantno provlači tijekom povijesti (već od Euklida).
pitanje prostora je preivazišlo poimanje trijvijalne intuicije(npr. pojam prirodnog broja u aritmetici,nedokazljiva neposredna istinitost i determiniranost) i dovelo do razvoja logične intuicije koja trivijalno(ili neposredno) nije nužno istinita.Usporedba,npr. Riemannove geometrije i Euklidske geometrije nužno dovode do preispitivanja i relativizacije istinosti no isto tako,nužno,se relativizacija svodi na varljivost intuicije a ne istinitosti.
Promjenjivost je sudbina matematike.
Ujedno, matematika sama po sebi,naizgled,sadrži niz logičkih i uzročno-posljedičnih veza i determiniranost,no u temeljima čvrsto stoji vjera.
Isto tako apsolutnost i indiskutabilnost pojedinih matematičkih istina je samo preslika mašte koja stvara trajniju vrijednost.
Da se odmaknemo od filozofiranja matematike, da li matematika funkcionira u praksi?
Da ili ne?
Samo to je bitno ostalo su rasprave uz čašu zagrijanog konjaka dok nema golih žena u blizini.
__________________
Oholost, Škrtost, Bludnost, interista/romanista, Neumjerenost u jelu i piću, Srditost, Lijenost
2004/05 Juventus, 2005/06 Juventus, 2006/07 nije odigrano, 2007/08 Juventus, 2008/09 AC Milan, 2009/10 ?
EnzoGiovanni is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2007., 11:22   #459
Quote:
enzogiovanni kaže: Pogledaj post
što će zamijeniti današnju znanost u razumijevanju svijeta oko nas?
New Age bauljanja?
Transcendentalna meditacija i putovanja pomoću misli?
Mijenjanje stvarnosti zahvaljujući mislima?
Homeopatija?
Feng-shui?
Telepatija i slična šarlatanstva?

Znanost će proširiti svoja područja spoznaje, i samo tako može postati veća i sveobuhvatnija. Kad se prestane elitistički ponašati, a neće sve dok ima ovakve zastupnike poput tebe, kad se prestane držati "znanstvenih dogmi" kao pijan plota, dakle kad se oslobodi okova koje su joj nametnuli mnogi, od njenih "osnivača"!!!
Sva je sreća da se Darwin rodio prije Bacona i da je postavio na noge svoje teorije, jer ne bismo imali niti pola od ovoga što sada imamo.



Quote:
enzogiovanni kaže: Pogledaj post
Pogađaš? Zamijeniti će je ista ta znanost dobivena znanstvenom metodom samo snažnija.

What's your point?
Zamjeniti? Kako, ući sa klupe? Pa već sada se mnoge, da ne kažem sve stvari i spoznaje daju unaprijediti, kad ne bi bilo kočničara koji se drže svoga, jer nemaju ništa drugo.
Sjeti se onog: "Dajte mi polugu, pomaknut ću Zemlju!" Tu nije poanra u neostvarivosti toga, već u golemu ushitu zbog nekog otkrića. Dodaj još i malo taštine, ega, i tko onda koči znanost? Razmisli.
Peyote is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2007., 11:25   #460
Quote:
enzogiovanni kaže: Pogledaj post
da li matematika funkcionira u praksi?
Da ili ne?
Da li telepatija funkcionira u praksi?
Da li magnetoterapija funkcionira u praksi?
Peyote is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:55.