Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.02.2008., 22:35   #21
Helow, kako ste? Šta ima? Možda ima netko za ćakulu na temu RA?
kiki-ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2008., 00:24   #22
Pozdrav svima....
Drago mi je da sam napokon uspjela pronači forum vezan za ovu temu. Prošle godine dijagnosticiran mi je RA koji mi je zahvatio šake i stopala. Nakon dva lječnika stavili su me na Methotexat (s kojeg su me ubrzo zbog nuspojava i skinuli), Decortin, Controloc i Lubor. Napokon sam se nakon 11 mjeseci plača, namoći i opče depresije pomirila sa dijagnozom koju imam. Na žalost jako je teško doči do informacija kakva prava imamo s obzirom na dijagnozu jer nažalost od nekih doktora jednostavno nema nikakve pomoči jer to "ja sam premlada da bi to imala". Več duže vremena sam na bolovanju jer moje smjene su po 12 sati i konstantan rad rukama a poklopile su mi se i neke druge dijagnoze.
Zanima me koja prava vezano za posao imamo jer kao i sve strah me otkaza....
Tina28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2008., 00:29   #23
Da nezaboravim......još nešto ima li tko iskustva s Aloe verom vezano za RA???
jer nakon svih ovih ljekova pokušala bih sa prirodnim, alternativnim,.....
Tina28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2008., 02:58   #24
Quote:
Sophie13 kaže: Pogledaj post
Extencilin je najjači penicilin - u nalazima sam bila pozitivna na antistreptolizinski titar tj. imala sam streptokoku u tijelu. U pravilu se strepotokoka povezuje s reumatskom groznicom - ako bakteriju nosiš dovoljno dugo u tijelu (i po 10 godina) i ne liječiš je onda se ona se naseli na zglobovima i manifestira nakon nekog vremena reum.groznicom (uz naravno neki okidač). Logika je da ako ubiješ streptokoku, rješavaš i razlog reume (tako bi bar u teoriji trebalo biti).

Imam 23 godine, prve probleme sa zglobovima sam osjetila s 20 godina, ali baš prave bolove sam dobila prije godinu i pol. Liječim se tek nešto više od 4 mjeseca jer dosta dugo nisu mogli otkriti što mi je, mislili su da je psorijatični artritis jer imam i psorijazu. Kontrolu bi trebala raditi svaka 2-3 mjeseca. Kontracepciju ne koristim.

Meni je u principu sad jako dobro i stvarno se ne mogu požaliti, jedimo me kažem strah tih nuspojava u dugom roku jer lijkek nije za igrati se (a alternative bojim se nema - ja sam probala ne koristiti Indometacin tjedan dana da vidim kako će mi biti, međutim, izdržala sam 2 dana jer sam morala na posao a jedva sam hodala bez tableta, o Methotrexatu neću ni govoriti).

Ono što sam skužila je da je bolest bila to progresivnija što sam se ja manje kretala. Tipa - na ljeto sam 3 tjedna ležala u bolnici i nisam ni 10 minuta hodala dnevno, samo bi ležala u krevetu i nakon izlaska iz bolnice više nisam mogla ni hodati bez nekog antireumatika (tada sam koristila Ibuprofene i Voltarene). Nakon toga sam skužila da nešto fakat nije u redu pa sam otišla imunologu. Ostalo je povijest.
Hej,evo citam vase probleme jer ja imam psorijaticni artritis pa me zanima kako je to kod reumatoidnog.Imam 19 god.
Kod tebe mislim da prije imas psorijaticni nego reumatoidni-oprosti ak se varam. Kaj su ti doktori rekli? Meni su davali methotrexat al mi je reagirala jetra. Decortin je kortikosteroid i nije mi bas pomago pa su odustali. Trovala sam se sa Ketonalima od cega mi je malo poludilo srce-aritmija a trenutno sam na Indometacinu. Ono sto vam nikako nebi preporucila u tabletice tipa Voltaren,Ketonal,Ibuprofen jer mislim da je to najveci otrovi koji samo smanjuju bol a za nista drugo ne pomazu nego samo stete.
Gdje i kod koga lijecis psorijazu?
Svima vam zelim sto manje boli i bolesnih zglobova,pozdrav
mariah-zgb is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2008., 09:37   #25
Drage cure nisam sve pročitala, jer ne stignem, ali evo nešto što je mom tati pomoglo. Biljka koja se zove bljušt. Slučajno je saznao za to, a poanta je da se iskopa korijen opere od zemlje i nariba na sitno, te se umiješa u mast ili ulje ili neku masnu kremu, pa se maže po bolmim zglobovima. Taj vrag peče, u stvari bocka nekako. Stvar je u tome da ima neke kristaliće koji probijaju mikroskopski kužu i na taj način djelatna stvar ulazi na oboljelo mjesto (tako sam našla u stručnoj literaturi, išla sam malo vidjeti jel to ima ikakvu pozadinu). Još bolje je kaj moj stari nije pravio nikakvu kremu nego bi samo zamotao korijen u najlon i držao u frižideru, pa onda nožićem nastruže malo i namaže, ostalo zamota i spremi i tako kad mu treba. U frižideru nema problema za održavanje. Susjeda moja, 32 godine je isprobala to i kaže da joj je isto pomoglo (jako je bolesna jedva hoda), no poslije nitko od familije joj nije htio otići iskopati to sranje i donijeti. Popila je jadna već kamion lijekova. Mene po zimi konstantno bole koljena i malo prsti na rukama. Ja probala i stvar funkcionira. Stavim rukavicu za prat suđe i namažem. Moj tata je mazao zglobove par dana zaredom po dva puta i onda je bio miran 5 godina, sad ga pomalo zna boliti, ali to nije ništa, ne grče mu se prsti i sve živo može raditi rukama. Možda je individualno, ali ne košta probati. Još je bolja stvar kaj smo našli tipa na placu jakuševcu, ima megafon i reklamira tu kremu-sam je pravi, pa se ne mora niti u šumu ići. Vidjeli smo i na plcu u V. gorici da prodaju korijen.
__________________
Dobro pazi što želiš, da ti se nebi i ostvarilo...
Niskija is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2008., 11:44   #26
Quote:
kiki-ri kaže: Pogledaj post
Pozdrav jasna.
Ne znam što to ima u poslu za komp., ali mi tu sve 4 koje jesmo radimo za komp. Meni se najviše ukoče koljena kad dugo sjedim. Mene isto kad nema bolova, muči jako umor, ujutro ne mogu koji put da se dignem iz kreveta. Što se tiče MTX, ja ga pijem 8 mj., i dr. ne pomišlja da mi ga ukine. Nakon koliko su ga tebi ukinuli i koje nalaze ti je dr. gledala pa ti je na osnovu toga ukinula terapiju? Pitam te to zato da znam koliko ga još moram piti? Inače ni ja nemam za sada nikakve nuspojave!
Pozdrav i čuvajte se!
ni moja doktorka nije mislila da mi ukida MTX ali mi je rekla da cemo se dogovoriti da ga ostavim kad budem zelela da ostanem trudna. i iako mi je napisala dg remisia jos u septembru 2006 znaci posle 8 meseci na terapiji nije mi dala da prestanem da pijem MTX i ista je bila prica - da nije price o trudnoci i ja bih ga pila na dalje ... tako da sam MTX pila od januara 2006. do septembra 2007.
dg remisije postave koliko sam shvatila kad nema znakova bolesti ja tada nisam imala artritis ni na jednom zglobu ali nisam bila u nekoj formi ono sto me tesi da mi je od kad sam pocela da pijem lekove do danas sve vreme sve bolje i bolje da isto je bilo da sedimentacija mora da bude ispod 25
tako da sam se plasila kako ce mi biti kad prestanem da pijem MTX doktorka je bila u fazonu da ne treba da se plasim a da u drugom stanju nestanu svi znakovi bolesti
i da se ponovim - joga !
i jos negde si pomenula da ti smeta da sedis pored peci - meni je u stanu konstantno iznad 26 stepeni a djemper koji nosim preko rolke ne skidam ni tada sunce mi nikad nije prijalo ali letos kad je bilo 40 stepeni bila je divota
e da jos kod oftamologa idem redovno ona je uzasno insistirala da stavljam suze non stop pa sam u medjuvremenu i ja uvidela da bez toga ne mogu a sad se pojavio i neki systane koji je gel pa ga je dovoljno staviti ujutru i uvece i jos jedan put tokom dana. nosim i naocare sa antirefleks staklima kad god sedim za monitorom (na njeno insistiranje) iako mi je sa vidom sve ok i ne primecujem da mi te naocare nesto znace ili da me stite ...
jasna sipka is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2008., 11:57   #27
Quote:
kiki-ri kaže: Pogledaj post
Pozdrav jasna.
Ne znam što to ima u poslu za komp., ali mi tu sve 4 koje jesmo radimo za komp. Meni se najviše ukoče koljena kad dugo sjedim. Mene isto kad nema bolova, muči jako umor, ujutro ne mogu koji put da se dignem iz kreveta. Što se tiče MTX, ja ga pijem 8 mj., i dr. ne pomišlja da mi ga ukine. Nakon koliko su ga tebi ukinuli i koje nalaze ti je dr. gledala pa ti je na osnovu toga ukinula terapiju? Pitam te to zato da znam koliko ga još moram piti? Inače ni ja nemam za sada nikakve nuspojave!
Pozdrav i čuvajte se!
:( ni moja doktorka nije mislila da mi ukida MTX ali mi je rekla da cemo se dogovoriti da ga ostavim kad budem zelela da ostanem trudna. i iako mi je napisala dg remisia jos u septembru 2006 znaci posle 8 meseci na terapiji nije mi dala da prestanem da pijem MTX i ista je bila prica - da nije price o trudnoci i ja bih ga pila na dalje ... tako da sam MTX pila od januara 2006. do septembra 2007.
dg remisije postave koliko sam shvatila kad nema znakova bolesti ja tada nisam imala artritis ni na jednom zglobu ali nisam bila u nekoj formi :) ono sto me tesi da mi je od kad sam pocela da pijem lekove do danas sve vreme sve bolje i bolje :) da isto je bilo da sedimentacija mora da bude ispod 25
tako da sam se plasila kako ce mi biti kad prestanem da pijem MTX doktorka je bila u fazonu da ne treba da se plasim a da u drugom stanju nestanu svi znakovi bolesti :)
i da se ponovim - joga !
i jos negde si pomenula da ti smeta da sedis pored peci - meni je u stanu konstantno iznad 26 stepeni a djemper koji nosim preko rolke ne skidam ni tada :) sunce mi nikad nije prijalo ali letos kad je bilo 40 stepeni bila je divota :)
e da jos kod oftamologa idem redovno ona je uzasno insistirala da stavljam suze non stop pa sam u medjuvremenu i ja uvidela da bez toga ne mogu a sad se pojavio i neki systane koji je gel pa ga je dovoljno staviti ujutru i uvece i jos jedan put tokom dana. nosim i naocare sa antirefleks staklima kad god sedim za monitorom (na njeno insistiranje) iako mi je sa vidom sve ok i ne primecujem da mi te naocare nesto znace ili da me stite ...
jasna sipka is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2008., 18:04   #28
Thumbs up

Quote:
Tina28 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima....
Drago mi je da sam napokon uspjela pronači forum vezan za ovu temu. Prošle godine dijagnosticiran mi je RA koji mi je zahvatio šake i stopala. Nakon dva lječnika stavili su me na Methotexat (s kojeg su me ubrzo zbog nuspojava i skinuli), Decortin, Controloc i Lubor. Napokon sam se nakon 11 mjeseci plača, namoći i opče depresije pomirila sa dijagnozom koju imam. Na žalost jako je teško doči do informacija kakva prava imamo s obzirom na dijagnozu jer nažalost od nekih doktora jednostavno nema nikakve pomoči jer to "ja sam premlada da bi to imala". Več duže vremena sam na bolovanju jer moje smjene su po 12 sati i konstantan rad rukama a poklopile su mi se i neke druge dijagnoze.
Zanima me koja prava vezano za posao imamo jer kao i sve strah me otkaza....
Koje nuspojave si dobila od Metotrexata. Ja ga uzimam od 7 mj. prošle godine i svakog mjeseca kontroliram jetrene probe. Jedino moram uzimat i kontracepciju. Za sada mi je dobro. Najviše me boli kad su promjene vremena i kad je južina, a kad je bura i suho super se osjećam. Tako je sad, ne boli me, dobro mi je.
Ne znam u kojoj firmi radiš i što radiš. Ako si u državnoj firmi na neodređeno nitko ni ne može dati otkaz i produžavati će ti se bolovanje dok god ti ga komisija produžava. Sa privatnim firmama ne znam kako je jer oni mogu danas svašta.
Ja sam pričala o benificiranom radnom stažu (što znači da radiš 12 mj, a piše ti se 15 mj.). Svi mi koji imamo dg. RA imamo pravo na to. Moraš skupit sve medicinsku dokumentaciju što se tiče RA i predat na Zavod za mirovinsko osiguranje, onda te oni pozovu na pregled i dobiješ rješenje. To rješenje predaš u firmu i teče ti benificirani radni staž. Ja sam to napravila u 11 mj. prošle godine. A sad sljedeći put će mi reumatologica napisat doznake za toplice pa ću ići i to (ima se pravo 3 tjedna godišnje na našu dg.). Ako ništa drugo naučit ću vježe za RA. Pozdrav i javi se koji put kako si!
kiki-ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2008., 18:09   #29
Thumbs up

Quote:
jasna sipka kaže: Pogledaj post
ni moja doktorka nije mislila da mi ukida MTX ali mi je rekla da cemo se dogovoriti da ga ostavim kad budem zelela da ostanem trudna. i iako mi je napisala dg remisia jos u septembru 2006 znaci posle 8 meseci na terapiji nije mi dala da prestanem da pijem MTX i ista je bila prica - da nije price o trudnoci i ja bih ga pila na dalje ... tako da sam MTX pila od januara 2006. do septembra 2007.
dg remisije postave koliko sam shvatila kad nema znakova bolesti ja tada nisam imala artritis ni na jednom zglobu ali nisam bila u nekoj formi ono sto me tesi da mi je od kad sam pocela da pijem lekove do danas sve vreme sve bolje i bolje da isto je bilo da sedimentacija mora da bude ispod 25
tako da sam se plasila kako ce mi biti kad prestanem da pijem MTX doktorka je bila u fazonu da ne treba da se plasim a da u drugom stanju nestanu svi znakovi bolesti
i da se ponovim - joga !
i jos negde si pomenula da ti smeta da sedis pored peci - meni je u stanu konstantno iznad 26 stepeni a djemper koji nosim preko rolke ne skidam ni tada sunce mi nikad nije prijalo ali letos kad je bilo 40 stepeni bila je divota
e da jos kod oftamologa idem redovno ona je uzasno insistirala da stavljam suze non stop pa sam u medjuvremenu i ja uvidela da bez toga ne mogu a sad se pojavio i neki systane koji je gel pa ga je dovoljno staviti ujutru i uvece i jos jedan put tokom dana. nosim i naocare sa antirefleks staklima kad god sedim za monitorom (na njeno insistiranje) iako mi je sa vidom sve ok i ne primecujem da mi te naocare nesto znace ili da me stite ...
Pozdrav jasna, želim ti da što dulje ostaneš u remisiji. I ja želim čuti jednog dana tu riječ - remisija. Reci da li si sada trudna ili si već rodila, nisam te shvatila! Ja još nemam djece, a kako imam 35 godina morala bi požurit. I taman kad se ja napokon odlučim dobijem RA i th. MTX.
Možda ja ni nemam RA kad mi smeta toplina (šala!), vi svi kažete da vama paše toplina na zglobove. Pozdrav i čujemo se
kiki-ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2008., 18:39   #30
Pozdrav, cure. Kako ste danas? Ništa se ne javljete
kiki-ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2008., 19:38   #31
Quote:
mariah-zgb kaže: Pogledaj post
Hej,evo citam vase probleme jer ja imam psorijaticni artritis pa me zanima kako je to kod reumatoidnog.Imam 19 god.
Kod tebe mislim da prije imas psorijaticni nego reumatoidni-oprosti ak se varam. Kaj su ti doktori rekli? Meni su davali methotrexat al mi je reagirala jetra. Decortin je kortikosteroid i nije mi bas pomago pa su odustali. Trovala sam se sa Ketonalima od cega mi je malo poludilo srce-aritmija a trenutno sam na Indometacinu. Ono sto vam nikako nebi preporucila u tabletice tipa Voltaren,Ketonal,Ibuprofen jer mislim da je to najveci otrovi koji samo smanjuju bol a za nista drugo ne pomazu nego samo stete.
Gdje i kod koga lijecis psorijazu?
Svima vam zelim sto manje boli i bolesnih zglobova,pozdrav
ma nemam ja reumatoidni nego ankilozantni spondilitis, a to nije ni psorijatični artritis. Naziva se još i Bechterewljeva bolest i u prijevodu zapravo znači da su mi upaljeni kralježnica i svi veći zglobovi u tijelu, bolest je upalna, reumatska i kronična te dolazi do okoštavanja vezivnog tkiva. (u principu smatram da nisam prošla ništa bolje od ostatka ekpie koji ima RA ili PA ) Ova dijagnoza mi je postavljena nakon sveobuhvatne obrade na Rebru.

Psorijazu više ne liječim ni kod koga - ne vjerujem više nikome. Pogotovo sam se razočarala ovo ljeto nakon što sam odležala 3 (od 4) tjedna godišnjeg na Šalati gdje mi ništa pod milim Bogom nije pomoglo. Vrhunac je bio kad sam se požalila na bolove u kralježnici i zglobovima a dobila sam odgovor: "To nije naše područje djelovanja". Pa ono, bi li me mogli poslati nekom specijalistu s obzirom na to da je možda riječ o psor.artritisu? "Pa ako baš želite". Idioti.

Sad se sama liječim, mažem nekim neutralnim kremicama (naravno, ništa mi ne pomaže, zato sam te i pitala za Izrael - napravit ću bilo što samo da mi bude dobro makar i na kratki rok). Inače sam prošla sve moguće dermatologe - Vinogradska, Dubrava, Naftalan, privatnici...kortikosteroide ne želim više ni vidjeti.

U svakom slučaju, ovo je cjeloživotna borba, nema tu puno mudrosti, isprobavaš stvari, ako ide ide, ako ne - idemo dalje
__________________
But it´s no use going back to yesterday because I was a different person then.
Sophie13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2008., 21:59   #32
[QUOTE=Sophie13;12718670]ma nemam ja reumatoidni nego ankilozantni spondilitis, a to nije ni psorijatični artritis. Naziva se još i Bechterewljeva bolest i u prijevodu zapravo znači da su mi upaljeni kralježnica i svi veći zglobovi u tijelu, bolest je upalna, reumatska i kronična te dolazi do okoštavanja vezivnog tkiva. (u principu smatram da nisam prošla ništa bolje od ostatka ekpie koji ima RA ili PA ) Ova dijagnoza mi je postavljena nakon sveobuhvatne obrade na Rebru.

Psorijazu više ne liječim ni kod koga - ne vjerujem više nikome. Pogotovo sam se razočarala ovo ljeto nakon što sam odležala 3 (od 4) tjedna godišnjeg na Šalati gdje mi ništa pod milim Bogom nije pomoglo. Vrhunac je bio kad sam se požalila na bolove u kralježnici i zglobovima a dobila sam odgovor: "To nije naše područje djelovanja". Pa ono, bi li me mogli poslati nekom specijalistu s obzirom na to da je možda riječ o psor.artritisu? "Pa ako baš želite". Idioti.




Sophie,


ja isto imam ankilozantni uzas rijetka bolest a strasna....koliko imas godina? zar ne koristis nikakve lijekove? ja sam na medrolu i lijecim se na rebru kod anica a ti?????

]
peta25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2008., 23:06   #33
Quote:
peta25 kaže: Pogledaj post

Sophie,


ja isto imam ankilozantni uzas rijetka bolest a strasna....koliko imas godina? zar ne koristis nikakve lijekove? ja sam na medrolu i lijecim se na rebru kod anica a ti?????
imam 23 godine. koristim lijekove, pa napisala sam par postova prije da sam na Methotrexatu i Indometacinu već 4 mjeseca a liječim se kod dr. Mirne Sentić na Rebru! a strašna je bolest, ali šta da sad radimo? život ide dalje, treba se nositi s tim. mislim da je ova doktorica super, navodno je najbolja u RH za ovakve stvari tako da imam puno povjerenje u nju, ali ne znam ništa o tvom doktoru, pretpostavljam da je isto imunolog/reumatolog na Internoj. zasad ću koristiti ovu terapiju, navodno bude bolje od nje nakon nekog vremena, samo treba i promijneiti načina života, prehranu, kretanje, više fizičke aktivnosti...ima i gorih stvari u životu od ovog!
__________________
But it´s no use going back to yesterday because I was a different person then.
Sophie13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2008., 17:38   #34
Quote:
kiki-ri kaže: Pogledaj post
Koje nuspojave si dobila od Metotrexata. Ja ga uzimam od 7 mj. prošle godine i svakog mjeseca kontroliram jetrene probe. Jedino moram uzimat i kontracepciju. Za sada mi je dobro. Najviše me boli kad su promjene vremena i kad je južina, a kad je bura i suho super se osjećam. Tako je sad, ne boli me, dobro mi je.
Ne znam u kojoj firmi radiš i što radiš. Ako si u državnoj firmi na neodređeno nitko ni ne može dati otkaz i produžavati će ti se bolovanje dok god ti ga komisija produžava. Sa privatnim firmama ne znam kako je jer oni mogu danas svašta.
Ja sam pričala o benificiranom radnom stažu (što znači da radiš 12 mj, a piše ti se 15 mj.). Svi mi koji imamo dg. RA imamo pravo na to. Moraš skupit sve medicinsku dokumentaciju što se tiče RA i predat na Zavod za mirovinsko osiguranje, onda te oni pozovu na pregled i dobiješ rješenje. To rješenje predaš u firmu i teče ti benificirani radni staž. Ja sam to napravila u 11 mj. prošle godine. A sad sljedeći put će mi reumatologica napisat doznake za toplice pa ću ići i to (ima se pravo 3 tjedna godišnje na našu dg.). Ako ništa drugo naučit ću vježe za RA. Pozdrav i javi se koji put kako si!


Nuspojave MTX koje su mi najviše zagorčavale život bile su te da sam prespavala skoro 20 sati a dva dana nakon što sam ih popila bila sam kao drogirana.... mozak mi je jednostavno usporeno funkcionirao.. bolje rečeno dva dana nakon tableta nisam ništa radila po stanu niti izlazila bilo kud van... a o kilama koje se ljepe na sve te ljekove jednostavno sam ih prestala brojati.....Nepijem MTX več 4 mjeseca iako sutra idem na kontlolu pa ču vidjeti dali če mi mjenjati terapiju a vezano za MTX i trudnoču kažu da bi se organizam od njega trebao čistiti 6 mjeseci a da budemo sigurni godinu dana...
Tina28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2008., 22:06   #35
Thumbs up

Quote:
Tina28 kaže: Pogledaj post
Nuspojave MTX koje su mi najviše zagorčavale život bile su te da sam prespavala skoro 20 sati a dva dana nakon što sam ih popila bila sam kao drogirana.... mozak mi je jednostavno usporeno funkcionirao.. bolje rečeno dva dana nakon tableta nisam ništa radila po stanu niti izlazila bilo kud van... a o kilama koje se ljepe na sve te ljekove jednostavno sam ih prestala brojati.....Nepijem MTX več 4 mjeseca iako sutra idem na kontlolu pa ču vidjeti dali če mi mjenjati terapiju a vezano za MTX i trudnoču kažu da bi se organizam od njega trebao čistiti 6 mjeseci a da budemo sigurni godinu dana...
ja nemam nikakvih nuspojava koje ti navodiš. ni kg nisam dobila od njega. normalno radim i pijem ga. zadovoljna sam što se pije 1x tjedno. dobro ga podnosim. jedini problem mi je što ne smijem ostat trudna, a imam 35 g i još nemem djece.
kiki-ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2008., 22:09   #36
Cure ovom sam našla na internetu - savjeti za RA, pa malo pročitajte koga zanima.

- Izbjegavajte raditi više od 10 sati dnevno i pobrinite se da imate barem jedan dan slobodnog vremena tjedno.
- Tijekom svakog dana barem dva perioda za opuštanje ili meditaciju. To bi trebalo biti tijekom jutra i predvečer ili poslije obroka.
- Izvodite aktivne fizičke vježbe barem 10 minuta dnevno ili 20 minuta svakog drugog dana.
- Uravnotežite prehranu i eliminirajte stresne namirnice i napitke, (izbacivanje toksina preko crijeva, kože, bubrega i pluća).
- Pokušajte se šetati, razgovarati i ponašati opuštenije.
- Potražite društvo kada vas muče emocionalni problemi ili kada u vama izazivaju svjesnu uznemirenost.
- Ukoliko na poslu ili u kući postoje stresni uvjeti koji se mogu izmijeniti, poduzmite konkretne mjere u tom pravcu.
- Bavite se radije nekim kreativnim, nego takmičarskim hobijem.
- Pokušajte živjeti u sadašnjosti, bez previše razmišljanja o prošlim događajima ili o onima koji su mogući u budućnosti.
- Koncentrirajte se na to što radite i izbjegavajte počinjanje nečeg novog dok niste završili staro.
- Izbjegavajte sebi postavljati rokove ili sebi obećavati nešto nemoguće, što bi vas moglo dovesti u stresne okolnosti. Prihvatite samo ono s čime možete radosno živjeti.
- Naučite otvoreno izražavati svoje osjećaje, na neuvredljiv način, ali isto tako pažljivo slušajte druge ljude.
- Prihvatite osobnu odgovornost za svoj život i zdravlje, ne tražite odmah lijekove i uzroke van sebe, pored praktičnih i objektivnih savjeta stručnjaka.
- Ponašajte se prema ljudima onako, kako bi volili da se oni ponašaju prema vama.
- Osigurajte u vašem domu ili na poslu dovoljno svjetlosti, lagane šetnje i vježbe, kao i duboko disanje.

Neke od ovih ideja mogu se koristiti kod emocionalnih navika i okorjelih stavova. To sa svoje strane može utjecati i na vaše fizičko stanje. Promjene u načinu mišljenja mogu dovesti do promjena u tijelu i time do smanjenja utjecaja artritisa. Samoiscjeljenje počinje sa sviješću i prihvaćanjem svoje osobitosti. Iz te točke, napredak je moguć, tj. neizbježan.
kiki-ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2008., 16:23   #37
sad sam ponovo procitala sta ste sve pisale i sve mi se vratilo uf uzas

setila sam se da ono sto sam napisala da se nezeljena dejstva retko javljaju kod MTXa da sam pogresila. to sam pomesala pricu sa tim kortizonom koji sam pila a za MTX sam se setila da sam na sajtu americke reumatoloske asocijacije procitala da pomaze kod 20 ili 40 % pacijenata (vec sam zaboravila ali svakako manje od 50)

uvek je lako biti pametan za drugog i ja bih da izbegnem to ali da vam iznesem svoje misljenje da uporno treba ici kod lekara. nikad nisam dozivela da me je neko gledao da sam ja kriva sto sam se razbolela ali sam dozivljavala da me cudno gledaju, da ne razumeju sta to ja pricam i na sta se zalim, a najteze mi je padalo to sto sam dozivljavala da niko ne zeli da mi pomogne. i nikakvo moje insistiranje mi nije pomoglo. doktorka za koju sam se na kraju odlucila mi je tada rekla da je neophodno da imam najmanje sad da li 4 ili 6 kriterijuma najmanje 6 nedelja za postavljanje dijagnoze i na sve moje ubedjivanje da je proslo 6 nedelja a da ja imam sve te simptome to mi nije pomoglo nego mi je dijagnozu postavila kad je proslo 6 nedelja po njenom racunu :)

i eto meni je MTX pomogao ali postoje i drugi lekovi. i mene su tako razni odgovarali da pocnem sa terapijom pa sam doznala da postoje neki novi genetski lekovi pa mi je doktorka rekla da je MTX prva linija odbrane pa ako to ne pomogne idu na duge lekove ... ja verujem u medicinu i mislim da su lekari ti koji se time bave tj ako oni ne znaju ko zna?
tako da svima savetujem da uporno idu kod lekara ali na svakom je da odluci za sebe

@kiki-ri
i ja imam 35 godina i razbolela sam se kada smo se odlucili da ostanem trudna. MTX sam prestala da pijem u septembru prosle godine i kako sam ja procitala u njegovom uputstvu potrebno je da prodje 3 meseca da bi se organizam ocistio a tako mi je i doktorka rekla tako da je upravo isteklo ta tri meseca :) i da meni ginekolog nije dao da pijem kontraceptivne pilule dok sam pila MTX ne znam zasto?

i ja sam neko vreme gledala sta mogu sama da uradim i bila spremana da radim bilo sta sto bi mi pomoglo i insistirala kod doktorke da mi kaze ako treba nesto da korigujem u ishrani itd ona mi je rekla da je "naucno dokazano da je pusenje posebno stetno kod ovih bolesti" ali kada sam pitala da li eventualno trebalo da idem u banju ona mi je rekla da mi to nece skoditi da svakako treba da se cuvam hladne vode ali da nauka ne kaze da to pomaze eto tako sam to shvatila :)

eto ja drzim da sam se izvukla za sada i procitala sam tu da je neko napisao da treba da se pomiri sa svojom dg. mene dg upste nije interesovala mene je samo interosovalo da mi bude dobro i da normalno zivim tj nikako se ne bih pomirila da ceo zivot provedem u onakvim bolovima u onakvom stanju
a sad i verujem i znam da medicina nije tako bespomocna i da ako nema leka ima pomoci pa budite uporne i hrabre
jasna sipka is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2008., 10:05   #38
Quote:
kiki-ri kaže: Pogledaj post
ja nemam nikakvih nuspojava koje ti navodiš. ni kg nisam dobila od njega. normalno radim i pijem ga. zadovoljna sam što se pije 1x tjedno. dobro ga podnosim. jedini problem mi je što ne smijem ostat trudna, a imam 35 g i još nemem djece.
Drago mi je da su te zaobišle sve nuspojave MTX, ja sam ga pila 2x tjedno.. na pregledu sam rekla da planiram trudnoču (iako planiram čekati da prođe 1 godina od kad sam ga prestala uzimati kako bi bila sigurna) tako da mi nisu dali leflunomid koji daju kad MTX ukidaju. U braku sam 5 godina i isto kao i ti nemam djece.
Tina28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2008., 19:53   #39
Quote:
Tina28 kaže: Pogledaj post
Drago mi je da su te zaobišle sve nuspojave MTX, ja sam ga pila 2x tjedno.. na pregledu sam rekla da planiram trudnoču (iako planiram čekati da prođe 1 godina od kad sam ga prestala uzimati kako bi bila sigurna) tako da mi nisu dali leflunomid koji daju kad MTX ukidaju. U braku sam 5 godina i isto kao i ti nemam djece.
tina28, a što je to leflunomid i zašto se to daje???
kiki-ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2008., 20:27   #40
tina 28, pročitaj malo o MTX

METOTREXAT

Metotrexat (MTX) je citostatik koji se danas vrlo često propisuje kao prvi lijek za liječenje bolesnika s erozivnim oblicima artritisa. Ubraja se u skupinu citostatika–antimetabolita, a djeluje ne stvaranje dijelova gena potrebnih za funkcioniranje i umnažanje stanica. Primjenjuje se u obliku tableta, a rjeđe injekcija. Osobita je pogodnost što se uzima jedanput tjedno. Doza metotreksata postupno se povisuje – počinje sa 2,5 mg (1 tbl.), zatim se drugi tjedan uzima 5 mg (2 tbl.), a dalje se doza na sličan način povisuje do optimalne individuale doze (obično između 7,5 i 15 mg tjedno). Zamjetan učinak metotreksata očekuje se nakon 3-6 tjedana redovitog uzimanja. Doza metotreksata može se modificirati (povisiti i sniziti) ovisno o kliničkom učinku. Potrebno je pozorno praćenje bolesnika u prvim tjednima uzimanja terapije. Treba kontrolitati kompletnu krvnu sliku (eritrociti, leukociti i trombociti) i jetrene nalaze (AST, ALT, γGT). Najčešće su nuspojave metotreksata mučnina i nagon za povraćanjem, a mogu se ublažiti laganim obrocima u dane uzimanja lijeka te lijekovima protiv mučnine (antiemeticima). Teža je nuspojava djelovanja na crvenu krvnu lozu i izazivanje posebnog oblika slabokrvnosti (tzv. megaloblastična anemija), što se može primjerenim preventivnim mjerama spriječiti (uzimanjem tableta folne kiseline). Vrlo rijetke, ali teške uspojave metotreksata su nepovoljno djelovanje na koštanu srž, pluća i jetra. No, treba naglastit da su nuspojave obično blage i prolazne ako se na vrijeme uoče, što se postiže redovitim kontrolnim pregledima.
kiki-ri is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:36.