Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.05.2014., 14:18   #101
Dokupa radnog staza kao takvog zakonski vise nema, a sto se tice bolesti i invalidske mirovine moras krenuti od svog lijecnika opce prakse, moras obaviti hrpu pregleda i on mora ispuniti hrpu papira za invalidsku komisiju.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2014., 19:36   #102
Hvala!
antik is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2014., 12:53   #103
Više ne znamo kome se obratiti, pa se nadam da ću ovdje naći neki savjet. Naime, tata je 2. siječnja navršio 61 godinu života i s 1. veljačom je stupio u mirovinu. S tim datumom je imao i 44 godine, 1 mjesec i 21 dan mirovinskog staža. Tek je ovaj tjedan dobio rješenje o mirovini. Izračunali su mu prosječne vrijednosne bodove 0,8312, polazni faktor 1,0180, mirovinski faktor 1,00. Kad se to sve izračuna ispalo je da on ima sa svojih 44 godine staža pravo na 2.275 kuna mirovine s dodatkom od 600 kn. Njegov kolega koji ima 2 godine manje radnog staža dobio je mirovinu 300 kuna veću, a njegova prosječna plaća nije bila toliko veća (možda za nekih 500 kn). Nije nam jasno kako je moguće da sa svojih toliko godina staža, ima tako mali izračun mirovine. Je li moguće da je došlo do neke greške u obračunu? Na što bi se uopće trebali pozvati u žalbi?

Hvala vam unaprijed na pomoći i odgovorima.
Moonie is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2014., 06:51   #104
Moguce je, isto tako moguce je da kolega koji je imao prosjecno cca 500 kn vecu placi a malo manje staza ima cca 300 kn vecu mirovinu, nazalost takva je formula za izracun mirovine a isto tako racuna se sva primanja iz svih radnih godina uplacenog staza. Prema onom sto ste napisali "prosjecni vrijednostni bodovi - 0,8312 " govore da mu placa kroz radni vijek i nije bila bas neka velika sigurno prosjecno cca od 3500 - 3800 kn (prijevoz ako je dobivao ne ulazi u primanja za izracun mirovine).
Od tih 44 godine, 1 mjesec i 21 dan mirovinskog staža, koliko je tocno uplacenog radnog staza, a koliko posebnog staza (sudjelovanje u domovinskom ratu) i napisite koliki su mu "osobni bodovi" iz rijesenja.

Za primjer kolega koji ima 60 godina i 6 mjeseci zivota te 41 godinu staza (srednja strucna sprema - zadnjih 10-etak godina prosjecna neto placa cca 4900 kn (bez prijevoza) - za to vrijeme vrijednosni bodovi iznose cca 1,000 , ali je prijasnih godina (zlatno doba firme) njegova neto placa bila cca od 20% do cak 120% veca od republicke neto place- vrijednosni bodovi iznosili su od 1,2xx do cak 2,9xx ), u konacnici izracunati prosjecni vrijednosni bodovi su 1,4104, a izracunata mirovina cca 4500 kn.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!

Zadnje uređivanje Cilim : 16.07.2014. at 07:35.
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2014., 11:51   #105
Ukupni staž osiguranja za izračun mirovine je 43 god, 7mj i 4 dana. Nešto manje od 7 mjeseci mu se priznalo u staž od Domovinskog rata. Ovo što su oni računali i preračunavali je toliko zbrčkano da uopće ne mogu shvatiti što i kako se računa. Uglavnom, polazni faktor: 1,0180; mirovinski faktor: 1,0000; osobni bodovi: 37,3503. Tako piše u tablici koju smo dobili s rješenjem.
Moonie is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2014., 15:05   #106
Evo i formule:

Izracun prosjecnih vrjednosnih bodova (PVB):

"Zbroj vrijednosnih bodova u najpovoljnijem obracunskom razdoblju" (zbroj svih vrjednosnih bodova kroz cijeli radni staz) podjeli sa "Staz u najpovoljnijem obracunskom razdoblju" (cijeli radni staz)

Izracun osobnih bodova (OB):

PVB x MS x PF

Izracun mirovine:

M = OB x MF x AVM

Legenda: M - mirovina; OB - osobni bodovi; MF - mirovinski faktor; AVM - aktuelna vrijednost mirovine (sada je 60,92 kn); PVB - prosjecni vrijednosni bodovi; MS - ukupni mirovinski staz; PF - polazni faktor

Pojasnjenje: Mirovinski faktor mu je veci od 1,000 zato sto mu je priznato prema clanku 85. stavak 4. "Mirovinskog zakona", za rad duzi od 60 godina starosti, plus od 0,15% po mjesecu duzeg rada, sto njemu za 1 godinu starosti vise iznosi 1,8% ili ti mirovinski faktor mu iznosi 1,0180.

Kao sto sam napisao u gornjem postu, ocito mu je mirovina ispravno izracunata, no za tocnu informaciju mozete se otici informirati kod pravnika u mirovinski.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!

Zadnje uređivanje Cilim : 26.07.2014. at 15:44.
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2014., 17:19   #107
Edit: ispravak posta iznad, umjesto "Pojasnjene: Mirovinski faktor"... treba pisati "Pojasnjenje: Polazni faktor"...
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2014., 10:57   #108
DOKUP MIROVINE - prijevara za Državno odvjetništvo ili ima nade?

Bez novca za dokup ostaje gotovo 4000 umirovljenika (iz tiska) - gdje su oštećeni?
Ovo je naslov iz rujna 2014. Tražio sam nešto novijega, ali nigdje ništa - naravno po Internetu. Nigdje da nađem još nekoga tko je oštećen … Postoji Klub osiguranika tzv. Royal osiguranja, u Rijeci … u zgradi Riva 16, koja ima stotinu kancelarija a slučajno pronađeno ime predsjednika toga kluba nema ni javni telefon … propast, urota, pljačka … za državno odvjetništvo. Što da kažem s motrišta u provinciji? Nigdje da nađem nekog slično oštećenoga.
Zaletio se, oprostite!
Poslodavac me poslao u mirovinu i samo s njim imam ugovor da će mi dokupiti mirovinu. Ništa drugo nisam dobio. Dokup je izbor poslodavca umjesto otpremnine (67% plaće za svaku godinu staža). Nisam vidio ni razliku između te otpremnine i plaćenog dokupa, a što spominje Kolektivni ugovor, niti tri smanjene plaće kao socijalna mjera za odlazak u mirovinu. Dobio sam nekoliko rata te mirovine (370kn) nakon 23 godine rada kod istog poslodavca, a onda je presušilo. Koliko je moj poslodavac uplatio tzv Royalu, ne znam i ne mogu znati! Tajna! Ne znam što bih ja imao sa Royal osiguranjem i s nekim s kim je poslodavac sklopio taj Dokup moje mirovine. Royal osiguranje, je privatno društvo, nije reosigurano, nema dozvolu od HANF-e takvo financijsko poslovanje - dakle, nezakonito radi na „dokupu mirovine“. O tomu nisam imao pojma, što nije bitno, jer nisam mogao o ničemu odlučivati. I sada, nakon četiri mjeseca nitko ni riječi da mi napiše. Nigdje nikakve teme oko toga, mjesta na forumu gdje su se okupili jednako oštećeni, pa da se razradi strategija obrane ili ponudi pomoć oštećenima.
Ima li još nekoga od tih 4.000 tisuće oštećenih pa da sa mnom podijeli iskustva. Najljepša hvala!
PS Bio sama državni službenik a zadnjih godina sam radio u Agenciji kao preuzet iz ureda državne uprave.
Cicarija is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2014., 16:37   #109
Kao da ste znali da ce danas u emisiji "Što vas žulja" govoriti upravo o problemu koji i vas zulja, ako niste gledali danas na HTV1 u 16,00 sati pogledajte reprizu noćas na HTV1 u 04,50 sati ili pogledajte na "HTV emisije na zahtjev" sutra kad ce emisija biti stavljena na internet.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2014., 18:45   #110
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
Kao da ste znali da ce danas u emisiji "Što vas žulja" govoriti upravo o problemu koji i vas zulja, ako niste gledali danas na HTV1 u 16,00 sati pogledajte reprizu noćas na HTV1 u 04,50 sati ili pogledajte na "HTV emisije na zahtjev" sutra kad ce emisija biti stavljena na internet.
Hvala vam na upozorenju! Iako je moj prilog dug, držim da sam ipak izbjegao napisati roman. Imam još neke repove sa zadnjim poslodavcem i uzeo sam odvjetnika, ali me izbjegava, a ja bih trebao biti sretan da sam nekoga našao jer malo tko od odvjetnika „radi za siću“, tj. radno pravo. Kada mi je izostala mirovina za srpanj - do danas ništa - tražio sama samo odgovor može li se, po mom mišljenju, neispunjenje ugovora o sporazumnom „razvodu“, pridodati tužbi. Do danas, od svibnja, nismo/nije/ ništa napisao, a nakon ovoga upita odgodio mi je 7-8 termina, možda i više. Iz „Royala“ su mi samo e-poštom (na upit gdje je moja mirovina) poručili da ako odu u stečaj, mogu se podmiriti se iz stečajne mase. A što ako im je poslodavac uplati npr 1/3 a oni zatim propali … gdje će taj novac (za mene)? Ali, ja s njima nisam ništa sklapao a jedini ugovor o dokupu imam s poslodavcem pa mi je logično tužiti onoga tko se obvezao na dokup mirovine. Eto: moj me je odvjetnik pozvao za danas, ali nije rekao u koliko sati, zvao sam, slao poruke i očito ću mu otkazati. Čak sam ga tražio da mi samo SMS-om utješi, može li to ići u tužbu i ima li smisla? Dakle, tražim i odvjetnika - pa i ja sam sebi: preporučam se! Ostajem uz nadimak bez avatara!
Cicarija is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2014., 10:56   #111
Pogledao što vas žulja?, ali, ni je sve baš tak'!

Snimio sam noćašnju emisiju „Što vas žulja“ i dobro poslušao „gosta emisije“ Silvana Hrelju. On kao političar je i za dobro korisnika dokupljene mirovine i za spas izgrađenih institucija (hoće li to biti Royal ( njegov, očito dobri poznanik, direktor „R“) ili će Royalov („R“) „čisto hrvatski proizvod“ (ala pretvorba i slične pljačke, tko je jamio, jeamao je dok je išlo), dokup mirovine, preuzeti netko drugi, možda Vlada. Tako predlaže da se tuže i poslodavac i „R“. Istina, držim fige da uspije to što priča/obećava Hrelja, ali, što ja imam s „R“, ili s može biti bankom ili poštom koje nisu isporučile novac ili poštarom koji je nestao sa torbom. S njima nemam Ugovor,a moj je poslodavac sklopio ugovor s a) nekim koji je radio bez zakonske osnove za (takve) mirovine - Zakoni(nekakvi) doneseni su istom 2012. b) Koji nije dobio dozvolu HANF-e za financijsko poslovanje - dakle, radili su bez odgovarajućih dozvola. HANF-a je još 2006. dala ocjenu o njihovom radu i to argumentirano i uskratila dozvolu, a kasnije i nekoliko izjava „!koje su „nam /“R“/ otežale rad“. Ukratko, mogli su uplatiti za dokup moje mirovine i T-com.u, kad već isporučuje struju pa može i moju mirovinu, a dozvolu će dobiti kada se donesu zakoni. c) Nitko od osiguravajućih društava ne će otkupiti ili preuzeti „R“ jer oni uopće ne funkcioniraju kao druga osiguravajuća društva, recimo, nisu reosigurani, a za njihove klijente nitko nije zainteresiran - što je opet u svezi sa zakonima i nekompatibilno za osiguravajuća društva, d) Ja nisam dragovoljno prihvatio „R“ ili nekoga drugoga već sam pristao na dokup mirovine i sve to ugovorio s poslodavcem. Dakle, znao ili ne znao tada o„R“ što sada znam, to nije bitno, niti odgovara čestoj primjedbi sudaca „neznanje nije opravdanje“, ali to „neznanje ne opravdava“ poslodavce i stožera, štaba ili stana brojnih pravnika (tri nivoa je pregledavalo naš ugovor) koji su bili združeni protiv mene, na čelu sa Ravnateljem. Moja je tada bila, riješi se Zla kako možeš. Počelo je tako što se moj Poslodavac preselio, nije ponudio novi ugovor o radu (izmjenu) a ja nisam imao javni prijevoz niti sam u mogućnosti sam sebe sigurno voziti - ja sam i dalje dolazio na svoje radno mjesto puna dva mjeseca, sukladno Ugovoru o radu. Nisu mi dali otkaz, nisu upozorili na moje ponašanje (sve Zakon predviđa) a na kraju su mi predložili dokup mirovine i završili sa svim mojim trajnim pravima uz trošak od 1125kn. A možda su si pajdaši malo i pomogli - mislim našli su si interesa za takovo finale??
Jedno tumačenje dokupa mirovine: http://www.moja-prava.info/2014/01/1...okup-mirovine/
Društvo za dokup mirovine odgovorno je poslodavcu za štetu nastalu zbog neispunjenja ili neprimjerenog ispunjenja svojih obveza iz ugovora o dokupu mirovine.
Zaključno, dokup mirovine jest svojevrsna doživotna otpremnina koja se korisniku isplaćuje doživotno u mjesečnim obrocima i koju financira poslodavac, a u njegovo ime isplaćuje trgovačko društvo
Cicarija is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2014., 11:28   #112
Quote:
Cicarija kaže: Pogledaj post
Snimio sam noćašnju emisiju „Što vas žulja“ i dobro poslušao „gosta emisije“ Silvana Hrelju. On kao političar je i za dobro korisnika dokupljene mirovine i za spas izgrađenih institucija
To mu je i "posao" s obzirom da su mu glasači većinom umirovljenici.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2014., 14:06   #113
A sta je tu je, Silvano Hrelja jedini je sad javno ponudio da ce on sa svojom strankom pomoci onima koji su izvisili kod Royal osiguranja, drz se Hrelje.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2014., 21:32   #114
Question Jesu li umirovljenici (HSU)otišli u mirovinu, nema ih

Prije sedam dana, kada je prošao cijeli tjedan od broja dana koje je izrekao gospodin Silvano Hrelja kao rok u kojemu bi se (zakonski obvezno) trebalo naći rješenja ili da Vlada da nekakvu izjavu, napisao sam pismo glasnogovorniku Gospodina Hrelje, s napomenom, kao da je upućeno osobi gospodina Hrelje (poslao i: HSU- kontakti, obrazac dopisa -), i to s naglaskom da me povežu u mogućoj kolektivnoj tužbi Royal osiguranja, kako je predložio gospodin Hrelja, te da me obavijesti o bilo kakvoj vijesti, jer lako mi može promaći bilo što, uza sve pretrage Interneta, ali, jao, jao, ušao u prostor politike gdje ne čuh ni glasa niti dobih odgovora, bap sada kad ih čovjek treba. A htio sam poslušati Vaš savjet, dragi Don Kihote, i držati se, kako ste rekli. No ni skuta ne nađoh pa da se primim kao nekada za pufer zagrebačkog tramvaja.
Cicarija is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2014., 22:45   #115
A sta da ti kazem, u nadi je spas, jedino ti preostaje strpljenje i cekanje.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2014., 19:18   #116
Imam 53. god. i 30 god. mirovinskog staža. Da li pravo na prijevremenu mirovinu stječem sa 60. god. ? U Mirovinskom preko weba su mi izračunali da stječem pravo na mirovinu sa 62,5 god. Ne znam je li oni računaju samo pravo na punu mirovinu ili na prijevremenu. Da li mogu sam dokupiti staž i otići ranije u mirovinu.
Hvala unaprijed na odgovoru
__________________
Ako plačem lakše mi je plakati u rols rojsu nego na autobusnoj stanici.
Explorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2014., 22:50   #117
Dokupa staza kao instituta nema u zakonu vec duzi niz godina.
Nadam se da se ovo odnosi za musku osobu.
Uvijet za prijevremenu starosnu mirovinu uz penalizaciju je 60 godina starosti i 35 godina staza, znaci za 7 godina kad navrsite 60 godina zivota imat cete i 37 godina staza i biti cete penalizirani sa 18% (to jest za toliko cete imati manju mirovinu).
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2014., 09:29   #118
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
Dokupa staza kao instituta nema u zakonu vec duzi niz godina.
Nadam se da se ovo odnosi za musku osobu.
Uvijet za prijevremenu starosnu mirovinu uz penalizaciju je 60 godina starosti i 35 godina staza, znaci za 7 godina kad navrsite 60 godina zivota imat cete i 37 godina staza i biti cete penalizirani sa 18% (to jest za toliko cete imati manju mirovinu).
Hvala na konkretnom odgovoru!
__________________
Ako plačem lakše mi je plakati u rols rojsu nego na autobusnoj stanici.
Explorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2014., 11:39   #119
pozdrav forumaši! može li mi molim vas tko pomoći, kako izračunati iznos mirovine? radi se o muškoj osobi koja bi išla u mirovinu s 41 godina radnog staža i 60 godina starosti, u 2015. godini.

imate li kakvu formulu ili kome se obratiti? u hzmo su mi rekli da to ne mogu znati dok se ne uplate svi doprinosi njima, a to znači još jednu godinu... malo mi to nevjerojatno, ali eto.

unaprijed vam hvala
m_t is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2014., 19:22   #120
Kako se u ovom slucaju radi o "prijevremenoj starosnoj mirovini bez penalizacije" razgovor cemo nastaviti na ovoj temi.
Prvo i osnovno kako bi preko stranica HZMO-a dala izracunati mirovinu moras se na njih logirati.
Za to moras otici u Finu i izvaditi "Korisnicko ime" i "Lozinku" a kako procitaj na ovom linku.
Kad obavis tu prvu fazu, onda se javi pa cemo nastaviti dalje.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:55.