Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.12.2009., 16:37   #1
Zasto Crkvi smeta konzumerizam

Evo, bas je na TV-u "Mir i dobro" (prelijen sam da promjenim program posto sam za kompom) i cujem nekog popa kak brije da se treba vratiti pravim vrijednostima bozica a ne zapadnom konzumerizmu.

Kao prvo da nema konzumerizma, crkva ne bi dobivala 300-tinjak miliona kuna iz proracuna. Neka oni budu primjer pa nek odbiju te novce i neka ih posteno zarade. A ne da grizu ruku koja ih hrani.

Isto tako bozic nije samo krscanski da bi ga tako olako prisvajali i trazili da se bozic vrati nekakvim "njihovim korjenima i pravom znacenju", svaka religija ima svoju verziju nekog slavlja u ovo vrijeme. Vecinu rituala (poput kicenja jelke ili samog datuma 25.12) krscani su pokrali od pagana. Vecina vjernika ne shvaca da je "njihov" bozic u stvari stariji od njihove religije.
startrekfan is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2009., 21:58   #2
Nema tu neke velike mudrosti.
Religija (bilo koja) svoje sljedbenike kupuje tako što im nudi ispunjavanje određene praznine. Ljudi dobivaju kakav takav smisao, zadovoljstvo, duševni mir...., a zauzvrat crkva dobiva novce i moć. Sada se na to tržište počeo gurati i konzumerizam koji nudi instant zadovoljstva odmah i sada, a ne u nekom drugom životu nakon smrti, ta zadovoljstva su realna i opipljiva, a ne obećanja, ne moraš klečati, moliti, žrtvovati nedjeljnja jutra na misi itd.
Zbog svega toga dolazi do popriličnog opadanja broja vjernika u crkvi što ima za posljedicu i manje novca i moći tako da je sasvim prirodno da će se crkva dići na zadnje noge i gunđati kako bi smanjila odljev vjernika.
__________________
"Some things are too hot to touch
The human mind can only stand so much"

- Bob Dylan
Johnny B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2009., 12:17   #3
Svi slave nešto pa onda i Japanci imaju Božić i kad ga nemaju, Židovi imaju Hanuku, Muslimani ponegdje slave povećanu potrošnju turista u ovo doba ggodine...svak se zabaljka kak zna. To je nekako ljudima svojstveno.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2009., 21:40   #4
Quote:
startrekfan kaže: Pogledaj post

Kao prvo da nema konzumerizma, crkva ne bi dobivala 300-tinjak miliona kuna iz proracuna. Neka oni budu primjer pa nek odbiju te novce i neka ih posteno zarade. A ne da grizu ruku koja ih hrani.
Nažalost, ovo je činjenica i s tim se moram složiti.

Ali na stranu ovo što je, kako ti reče, pop rekao o Božiću, i uopće o samom porijeklu Božića....
mislim da u tome ima istine i da bi se ljudi zaista trebali okaniti trošenja novca kojeg nemaju i malo manje se hraniti silnim industrijalizmom i sličnim, a više se posvetiti sebi i svom razvoju, posebno u božićno vrijeme, svojoj obitelji, odgajati djecu da ne budu mala pohlepna derišta koja će vrijednost Božića mjeriti po količini poklona koje su dobila, a velika većina ih, nažalost, ni ne zna da je Božić umanjenica od Bog i da ga ne slavimo radi Djeda Mraza nego radi jedne druge osobe.
__________________
🎄 Dear Santa.... I tried.
House`s Mistres is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2009., 22:10   #5
Popi su izgubili monarhiju pa su samim time i izgubili jačinu dogme koju su uživali u ta stara dobra vremena. Republika i industrijalizacija te slobodni govor su donijeli svoje... Pop se buni samo zato što u tome svemu ne dobiva dovoljno jer ne propisuje poreze već dobije samo sitniš.
redcardinal is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2009., 23:39   #6
Crkvi uvijek nešto mora smetat. Ona živi od grijeha, grijeha kojeg je sama i izmislila.
ssitina2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2009., 01:31   #7
Quote:
House`s Mistres kaže: Pogledaj post
Nažalost, ovo je činjenica i s tim se moram složiti.

Ali na stranu ovo što je, kako ti reče, pop rekao o Božiću, i uopće o samom porijeklu Božića....
mislim da u tome ima istine i da bi se ljudi zaista trebali okaniti trošenja novca kojeg nemaju i malo manje se hraniti silnim industrijalizmom i sličnim, a više se posvetiti sebi i svom razvoju, posebno u božićno vrijeme, svojoj obitelji, odgajati djecu da ne budu mala pohlepna derišta koja će vrijednost Božića mjeriti po količini poklona koje su dobila, a velika većina ih, nažalost, ni ne zna da je Božić umanjenica od Bog i da ga ne slavimo radi Djeda Mraza nego radi jedne druge osobe.
Dijelim to mišljenje.
Božić gubi smisao.
Pretvorio se u vašarište.
Žalosno je da se ni većina odraslih ne sjeti što je u stvari Božić.
__________________
Kamo vodi plovidba ne ovisi o tome kamo puše vjetar, već kako su postavljena jedra.

Stara njemačka uzrečica
VeronikaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2009., 05:55   #8
Quote:
House`s Mistres kaže: Pogledaj post
Nažalost, ovo je činjenica i s tim se moram složiti.

Ali na stranu ovo što je, kako ti reče, pop rekao o Božiću, i uopće o samom porijeklu Božića....
mislim da u tome ima istine i da bi se ljudi zaista trebali okaniti trošenja novca kojeg nemaju i malo manje se hraniti silnim industrijalizmom i sličnim, a više se posvetiti sebi i svom razvoju, posebno u božićno vrijeme, svojoj obitelji, odgajati djecu da ne budu mala pohlepna derišta koja će vrijednost Božića mjeriti po količini poklona koje su dobila, a velika većina ih, nažalost, ni ne zna da je Božić umanjenica od Bog i da ga ne slavimo radi Djeda Mraza nego radi jedne druge osobe.
tih božićnih dana oduvijek se dobro jelo i pilo jer tako božji sin bakus(dioniz) voli za brumalije na rođendanske dane jedinorođenog svjetla svjeta 25.12. a božji sin romul je odlučio da počnu punih mjesec dana prije.

inače tko nije upoznat, ni dionizijevoj majci nisu u rodnom kraju previše vjerovali da ju je oplodio zeus niti su stoga njega štovali kao sina božjeg pa je naš mladi dioniz vrativši se u svoj nevjerni rodni kraj lukavo sredio lokalnog tebanskog(kraj atene) vođu kako nam je to euripid živo uprizorio.
vodu je pretvarao u vino u kasnijim svetkovinama.

osim tih bakusovih brumalija par dana prije završavale su i saturnalije.
iako se radilo o prilično ozbiljnom slučaju u kom je kažu bog jednom davno odlučio pojest svog sina ipak se sedam dana lumpovalo, darivalo (npr. voštane i zemljane figurice za klince i svijeće) ukrašavalo drveće, oblačilo poput djeda mraza i svet okretao naopačke gdje bi sluge glumili gazde i obrnuto.
august i kaligula su probali ipak skratit to ludovanje na tri i pet dana.

nakon veselih saturnalija i berićetnih brumalija dolazi za par dana i nova godina a tad u igru ulazi janus(quirinus).
tko je zaboravio da ga posjetim da je rimski utemeljitelj romul također rođen nakon posjete boga djevici i otišao pod oblake tati na nebo al rimljani za razliku od nekih dioniijevih grka nisu u to previše sumnjali već vjerovali da je to u stvari bio quirinus(janus).

što nam vidoviti janus ima reć o razlozima tog konzumerizma i ostalim zanimljivim tisućljetnim navikama ljudi i bogova s početkom nove godine možemo pročitat u kratkom intervjuu koji nam s njim (za jutarnji list) potpisuje ovidije.

http://www.poetryintranslation.com/P...FastiBkOne.htm

Zadnje uređivanje ursamajor : 15.12.2009. at 07:15.
ursamajor is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2009., 06:56   #9
Quote:
VeronikaN kaže: Pogledaj post
Dijelim to mišljenje.
Božić gubi smisao.
Pretvorio se u vašarište.
Žalosno je da se ni većina odraslih ne sjeti što je u stvari Božić.
Ja se eto sjetim, da na taj dan, slavimo dan kad su stari Latini slavili zimski solsticiji. Istina, danas znamo da je to nekoliko dana ranije, no, svejedno, tradicija je tradicija i povratak duzih dana je nesto stvarno vrijedno slavlja.
Hello Operator is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2009., 10:14   #10
Quote:
ssitina2 kaže: Pogledaj post
Crkvi uvijek nešto mora smetat. Ona živi od grijeha, grijeha kojeg je sama i izmislila.
Naravno, kako bi inače prodavala svoje proizvode. Da svi skupljaju i štede poput hrčaka ili vjeverica bili bi goli i bosi što im opet nebi pasalo.
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2009., 11:52   #11
to je po onoj isusovoj: čovjek ne može imati dva gospodara, i Boga i novac, već samo jednoga...

ako ti je glavna preokupacija za Božić što kupiti i kome, kako se lipo naždrokit i popit, onda Bogu ne ostane puno, pogotovo ne njegovom sinu čije se rođenje navodno slavi... to je cijela mudrost...
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2009., 13:14   #12
bozic je vrijeme davanja hvale
vrijeme kada se novo leto doceka tako sto se STANE, PRISJETI i ZAHVALI svima onima koji su zasluzni za tvoje zivotne blagoslove

a to cinimo sitnicama, darivanjima ... poput starih pagana koji su na drvce vjesali jabuke i kolacice

ljudi se, dakle, za bozicno vrijeme darivanja, pripremaju - vrijeme provodeci po trznim centrima

nasta je Crkva ljubomorna (citaj: kivna)

hint: shoppingujte s gustom, i natanane ... s ljubavlju
ne budite larpurlartisti - bozicni shopping nije samome sebi cilj, vec ima puno dublje znacenje
todaytonight is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2009., 13:28   #13
ja na to gledam ovako: kad kupujem poklone za drage ljude, puno se cesce sjetim isusa i puno mu se cesce zahvaljujem za sve sto mi je (u to vjerujem) njegova pomoc omogucila, nego sto bi ga se sjecala i zahvaljivala mu kad bi slucaj bio recimo ovakav - mama ja bi ovo. a cuj, ne moze, nemam novaca.
kim possible is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2009., 14:10   #14
Quote:
todaytonight kaže: Pogledaj post
bozic je vrijeme davanja hvale
vrijeme kada se novo leto doceka tako sto se STANE, PRISJETI i ZAHVALI svima onima koji su zasluzni za tvoje zivotne blagoslove

a to cinimo sitnicama, darivanjima ... poput starih pagana koji su na drvce vjesali jabuke i kolacice

ljudi se, dakle, za bozicno vrijeme darivanja, pripremaju - vrijeme provodeci po trznim centrima

nasta je Crkva ljubomorna (citaj: kivna)

hint: shoppingujte s gustom, i natanane ... s ljubavlju
ne budite larpurlartisti - bozicni shopping nije samome sebi cilj, vec ima puno dublje znacenje
Moglo bi se objedinit:
recimo Crkva otvori neki Big Cross, na razglasu lagano propovijedi i modre vjerske izreke, svi pobožno kupuju i mole krunicu u redu na kasi..
a možda bude i tax free - vjerske usluge
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2009., 22:22   #15
Quote:
električni_zec kaže: Pogledaj post
Moglo bi se objedinit:
recimo Crkva otvori neki Big Cross, na razglasu lagano propovijedi i modre vjerske izreke, svi pobožno kupuju i mole krunicu u redu na kasi..
a možda bude i tax free - vjerske usluge
Za neplacanje PDVa prilikom kupovine ja bi izdrzao propovdjedi i igranje s krunicom.
Hello Operator is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2009., 22:17   #16
Mislim da konzumerizam i nije raširen u tolikoj mjeri kao što bi se dalo zaključiti. Sure, bombardiraju s reklama i zvončastim melodijama valjda dva mjeseca prije Božića al da baš ljudi nešto pretjerano kupuju, eh... oni koji imaju možda. Čisto je druga stvar kaj se ljudi sjete ić kupovati dva dana prije ssamog blagdana pa je onda sve pretrpano. Ja to vrijeme iskoristih za vađenje osobne, nisam čekao ni dvajst minuta i bih zadovoljan.
Ak bi me se pitalo zašto ja mislim da je konzumerizam loš, a definirao bih ga kao pretjeranu usmjerenost na materijalno onda bi to bio zato što mislim da je glupo kupovati tone toga kad ima onih koji nem mogu kupiti ni gram.
Ne znam, meni se ne sviđa traženje izvora zadovoljstva u stvarima ako se to prretpostavlja zadovoljstvu u interakciji s ljudima, a evidentno je da su se ljudi otuđili jedni od drugih.
WildFox is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2009., 07:22   #17
ima puno onih koji bozicni ugodjaj (bozicnu glazbu, jaslice, djeda mraza, okicena drvca i druge dzidzamidze) dozivjeti jedino mogu bazajuci po trznim centrima
todaytonight is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2009., 18:32   #18
Quote:
todaytonight kaže: Pogledaj post
ima puno onih koji bozicni ugodjaj (bozicnu glazbu, jaslice, djeda mraza, okicena drvca i druge dzidzamidze) dozivjeti jedino mogu bazajuci po trznim centrima
Pa gdje drugdje bi to trebao "dozivjeti"? Doma takav kic, dzidzamidze kako ti velis, ne bi htio.
Hello Operator is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2009., 20:05   #19
Quote:
Hello Operator kaže: Pogledaj post
Pa gdje drugdje bi to trebao "dozivjeti"? Doma takav kic, dzidzamidze kako ti velis, ne bi htio.
pa u crkvi ...
todaytonight is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2009., 20:18   #20
Quote:
todaytonight kaže: Pogledaj post
pa u crkvi ...
A sto cu tamo?
Hello Operator is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:44.