Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.11.2009., 20:44   #41
Ja mislim da je jasno o čemu se radi, jer su mnogi istraživači ustanovili, da iz onoga što piše u Evanđeljima proizilazi da je Isus mogao imati Farizejsku obuku, i da su neke njegove izreke ili citati ili parafraze Hillala. Ali u Isusovom učenju ima još više Esenskog učenja. Zatim ima i Zadokitskog učenja i Nazarenskog. Iz tvrdnji u Evanđeljima i djelima se može zaključiti su njegovi sljedbenici najvjerojatnije bili nazareni. A za Jakova brata gospodinova, koji je bio jedan od stupova i glavar Jeruzalemske crkve, se tvrdi da je polagao Nazarenske zavjete.
kom1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2009., 09:53   #42
Izaija koji je napisan davno prije esenskih rukopisa također govorio o vraćanju vida slijepima: ...Sljepačke će oči progledati, uši će se gluhih otvoriti, (6) tad će hromi skakati k'o jelen, njemakov će jezik klicati. Jer će u pustinji provreti voda, i u stepi potoci,... IZ 35, 5-6.
Zato ne pametujte i ne izmišljajte da to vuče korjenje iz Esenske zajednice kada nije istina!
FlashG is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2009., 12:59   #43
Quote:
FlashG kaže: Pogledaj post
Izaija koji je napisan davno prije esenskih rukopisa također govorio o vraćanju vida slijepima: ...Sljepačke će oči progledati, uši će se gluhih otvoriti, (6) tad će hromi skakati k'o jelen, njemakov će jezik klicati. Jer će u pustinji provreti voda, i u stepi potoci,... IZ 35, 5-6.
Zato ne pametujte i ne izmišljajte da to vuče korjenje iz Esenske zajednice kada nije istina!
da, izaija I i kasniji deutero i treto izaija su pisani i dopisivani prije esena al su ga i lječnici eseni oduševljeno čitali kao i mnogi neutješeni židovi tih dana, kao što vidimo iz spisa s mrtvog mora.
eseni su sebe i svoje vođe smatrali izabranima i stoljećima su vukli poteze i ispravljali ih u skladu s pismom kako bi ga napokon potpuno ispunili i tako spustili jahvu i njegovu nebesku vojsku u konačni obračun sa silama mraka.
vjerojatno je podosta njih smatralo sebe mogućim mesijom i pokušalo to nekako provjerit u praksi al su završili kao mesija iz evanđelja a jahve ipak odlučio zasad vojsku ostavit na visinama.
http://www.ao.net/~fmoeller/qumdir.htm

Zadnje uređivanje ursamajor : 14.11.2009. at 14:17.
ursamajor is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2009., 13:32   #44
Quote:
FlashG kaže: Pogledaj post
Izaija koji je napisan davno prije esenskih rukopisa također govorio o vraćanju vida slijepima: ...Sljepačke će oči progledati, uši će se gluhih otvoriti, (6) tad će hromi skakati k'o jelen, njemakov će jezik klicati. Jer će u pustinji provreti voda, i u stepi potoci,... IZ 35, 5-6.
Zato ne pametujte i ne izmišljajte da to vuče korjenje iz Esenske zajednice kada nije istina!
Neinformiran si. Tebi očigledno nije poznato da su u međuvremenu pronađeni arheloški dokazi. Iskopine u Qumranu i Masadi. Nađeni su tekstovi, a Kumranci su Eseni ili Hasidi- ako nisi znao. A da su Isusovi sljedbenici bili Nazareni to ti je zapisano u Bibliji. A Novi Zavjet se ne sastoji samo od Evanđelja.

I ne radi se da bi Isusovo učenje vuklo korijene od Farizeja, Esena, Zadokita i Nazarena nego su ono šrto ti nazivaš ranim krščanima NAZARENI, koji su kasnije DOBILI NAZIV KRŠČANI, a prije su ih zvali NAZARENI. I to jeste Isusovo učenje. Jer rani krš+čani su nazarenska stranka, židovi, koji nikada nisu planirali da bi promijenili vjeru. Međutim Pavle je unio takve promjene da je došlo do nastanka nove vjere, krščanstva.

Nazarenski krščani koji su preživjeli poslije 70 godine, su i dalje postojali kao Židovski oblik krščanstva.
kom1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2009., 17:27   #45
https://www.forum.hr/showpost.php?p=2...8&postcount=27

A gospodi koja su dali svoja mišljenja iz knjige gore još prilog:

Ezekiel 40,4 I taj mi čovjek reče: "Sine čovječji, gledaj svojim očima i slušaj svojim ušima, popamti sve što ću ti pokazati, jer si doveden ovamo da ti pokažem. Objavi domu Izraelovu sve što ovdje vidiš.

Dakle sin čovječji je naziv za svakog od proroka, tj. tim nazivo sebe Isus ne objavljuje kao Boga (argument jednog od gospode u knjizi je taj da po proroštvu je sin čovječji naziv za onoga koji direktno gleda u Boga...)



Dok kršćani sad i židovi shvate da su prevareni, a potom će se i muslimani upitati jesu li bila čista posla kada je Muhamedu K'uran recitiran, ostaju nam religije čiji utemeljitelji sebe nisu izjednačavali s Bogom, i na kraju uvjerenja raznih Indijanaca.



Biblija je knjiga koja nikad nije ukidala praznovjerja, niti ih negirala, ona je paralelno jačala vjeru u Sotonu, a biblijski sveci su se utrkivali s činjenjem magičnih čina, nisu ih negirali nego nadjačavali. S dešifriranjem Biblije otvara se mogućnost da se ljudska bića punim kapacitetima okrenu moralu, duhovnosti, znanosti, stvarnosti i pristupe Bogu i bližnjima na drugi način.


Svima želim ugodan dan, neće me malo biti pa će me opet biti ako Bog da.


PS
Kako je zaključana tema koju je otvorio forumaš Emilian "Zašto ima 4 evanđelja a ne jedno?", a kao argument u prilog kršćanstvu data knjiga koju je preporučio forumaš Toza (zahvaljujem na linku - uspio sam uvidjeti koliko su slabi argumenti vodećih svjetskih teologa) - tako sam svoje argumente iznio ovdje. Hvala na razumijevanju.
__________________
UPOZORENJE: Gledanje ovog sadržaja može dovesti do povećanja kamatnih stopa na vašim stambenim kreditima!

Zadnje uređivanje pavaogc : 14.11.2009. at 17:37.
pavaogc is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2009., 17:56   #46
Quote:
pavaogc kaže: Pogledaj post
...
Dakle sin čovječji je naziv za svakog od proroka, tj. tim nazivo sebe Isus ne objavljuje kao Boga (argument jednog od gospode u knjizi je taj da po proroštvu je sin čovječji naziv za onoga koji direktno gleda u Boga...)
...
nije to baš potpuno tako, jer će o mesiji, sinu čovječjem itd. iz starog zavjeta u židovskih sekti bit raznih pogleda pa otud i onolika raznolikost i u raznih kršćanskih sekti drugog stoljeća.

http://www.livius.org/men-mh/messiah/messiah_12.html
http://www.bibleplus.org/prophecy/enoch/enoch-intro.htm

https://www.forum.hr/showpost.php?p=21615930&postcount=25
https://www.forum.hr/showpost.php?p=20584695&postcount=474
https://www.forum.hr/showpost.php?p=20840714&postcount=3
https://www.forum.hr/showpost.php?p=20863218&postcount=37

Zadnje uređivanje ursamajor : 14.11.2009. at 18:15.
ursamajor is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2009., 18:03   #47
Quote:
ursamajor kaže: Pogledaj post
nije baš potpuno tako, jer o mesiji, sinu čovječjem itd. ima u židova oduvijek raznih pogleda pa otud i onolika raznolikost i u raznih kršćanskih sekti drugog stoljeća.

https://www.forum.hr/showpost.php?p=21615930&postcount=25
https://www.forum.hr/showpost.php?p=20584695&postcount=474
https://www.forum.hr/showpost.php?p=20840714&postcount=3
https://www.forum.hr/showpost.php?p=20863218&postcount=37
Jasno, ako si bacio pogled na knjigu, koja je nastala tako što je poznati pravnik čija je žena postala religiozna odlučio istražiti i otišao od jednog do drugog stručnjaka - redom ljude koji su religiozni (s tim da tek uzgred spomene gdje su pobijeni agrumetni ateista), a od ovih je iznio svaki svoj kolač i na kraju pravnik postaje jedna od ovaca.

Poseban pozdrav i tebi i kom1, jednog dana morat ću vas upoznati, a sad gibam.
__________________
UPOZORENJE: Gledanje ovog sadržaja može dovesti do povećanja kamatnih stopa na vašim stambenim kreditima!
pavaogc is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2009., 19:03   #48
Quote:
FlashG kaže: Pogledaj post
Izaija koji je napisan davno prije esenskih rukopisa također govorio o vraćanju vida slijepima: ...Sljepačke će oči progledati, uši će se gluhih otvoriti, (6) tad će hromi skakati k'o jelen, njemakov će jezik klicati. Jer će u pustinji provreti voda, i u stepi potoci,... IZ 35, 5-6.
Zato ne pametujte i ne izmišljajte da to vuče korjenje iz Esenske zajednice kada nije istina!
Pogledaj opet što sam napisao.

Isus je otvorio Knjigu (Stari zavjet) i našao točno mjesto gdje piše:

I dođe u Nazaret, gdje bijaše othranjen. I uđe po svom običaju na dan subotni u sinagogu te ustane čitati. (17) Pruže mu Knjigu proroka Izaije. On razvije knjigu i nađe mjesto gdje stoji napisano:

(18) Duh Gospodnji na meni je jer me pomaza! On me posla blagovjesnikom biti siromasima, proglasiti sužnjima oslobođenje, vid slijepima, na slobodu pustiti potlačene, (19) proglasiti godinu milosti Gospodnje. (20) Tada savi knjigu, vrati je poslužitelju i sjede.Oči sviju u sinagogi bijahu uprte u njega. (21) On im progovori: "Danas se ispunilo ovo Pismo što vam još odzvanja u ušima."
Luka 4:16-20

Isus je navodno citirao ovo mesijansko proročanstvo iz Tore (Starog zavjeta):

Duh Jahve Gospoda na meni je, jer me Jahve pomaza, posla me da radosnu vijest donesem ubogima, da iscijelim srca slomljena; da zarobljenima navijestim slobodu i oslobođenje sužnjevima; (2) da navijestim godinu milosti Jahvine i dan odmazde Boga našega;
Izaija 61:1-3


A nije čitao ovo mjesto gdje piše to što si ti pronašao sa sljepačkim očima:

Evo Boga vašega, odmazda dolazi, Božja naplata, on sam hita da nas spasi!" (5) Sljepačke će oči progledati, uši će se gluhih otvoriti, (6) tad će hromi skakati k'o jelen, njemakov će jezik klicati. Jer će u pustinji provreti voda, i u stepi potoci, (7) sažgana će zemlja postat' jezero, a tlo žedno - izvori. U brlozima gdje ležahu čaglji izrast će rogoz i trska.

Fraza davanja "vida slijepima" nije u izvornom Izajii! Odakle je onda??
Ta je fraza omaškom DODANA u novijem grčkom prijevodu Staroga zavjeta sa hebrejskog - Septuaginti! Zar je Isus citirao pogrešan POGANSKI grčki prijevod u sinagogi pred učenim rabinima, umjesto na izvornom - hebrejskom? A oni su zadivljeno uprli oči u njega. Ostali bez riječi pred silnom Isusovom mudrošću? Nema šanse! Ismijali bi ga i izbacili iz sinagoge.

To je još jedan dokaz da su događaje Novoga Zavjeta izmišljali i pisali ne-Židovi ili helenizirani Židovi koji su čitali Septuagintu na grčkom, i koji su imali malo ili nikakvog znanja o Tori i Židovstvu. Priče o Isusu su sklapali iz manjkavog prijevoda židovske Tore na grčki, daleko od Izraela.

Jasnije?
______________
* Vjernicima tih vremena je očuvanje preciznosti redaka i izreka iz Tanakha bilo prvorazredna svetinja, i nitko nije smio mijenjati niti jedno slovce Zakona, a kamoli dodavat ili oduzimat, po svom nahođenju. To bi izazvalo gnušanje i osudu, a ne divljenje. Ideja da se u Izraelskoj sinagogi tih vremena i prostora čita Tanakh na grčkom a ne hebrejskom je smiješna.

Raseljeni židovi u dalekoj dijaspori ponekad su čitali Septuagintu u sinagogama na grčkom, jer su hebrejski bili zaboravili. Kako je svaki prijevod neka vrsta interpretacije, tako su mnoge riječi iz hebrejskog poprimile drugačija značenja na grčkome. Tipičan primjer je ALMAH što označava djevojku (ili djevu), a prevedeno na grčki PARTHENOS, izgubila se dvoznačnost i naglasak prenio da se isključivo radi o djevici. Na bazi (netočnog) grčkog prijevoda, nastala je kršćanska teologija i fantastični mitovi i legende...

Zadnje uređivanje Nepoznati : 14.11.2009. at 19:29.
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2009., 20:25   #49
Kak fraza vraćanja vida slijepima nije u izvornom Izajii?

Dokaz!

P.S. Odmazda u Božjem smislu ima sasvim drugi značaj od naše ljudske osvete, a to ti znači izvršavanje pravde!

Jasnije?
FlashG is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2009., 20:31   #50
Quote:
ursamajor kaže: Pogledaj post
da, izaija I i kasniji deutero i treto izaija su pisani i dopisivani prije esena al su ga i lječnici eseni oduševljeno čitali kao i mnogi neutješeni židovi tih dana, kao što vidimo iz spisa s mrtvog mora.
eseni su sebe i svoje vođe smatrali izabranima i stoljećima su vukli poteze i ispravljali ih u skladu s pismom kako bi ga napokon potpuno ispunili i tako spustili jahvu i njegovu nebesku vojsku u konačni obračun sa silama mraka.
vjerojatno je podosta njih smatralo sebe mogućim mesijom i pokušalo to nekako provjerit u praksi al su završili kao mesija iz evanđelja a jahve ipak odlučio zasad vojsku ostavit na visinama.
http://www.ao.net/~fmoeller/qumdir.htm
Ovo me podsjeća na onu izreku:

Igraj se otkupitelja i završit ćeš na križu!

Upravo ispred sebe držim knjigu Kumranski rukopisi od Eugena Verbera i ništa u njoj ne nađoh štio iole sliči na Isusa iz Nazareta galilejskog.
FlashG is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2009., 21:50   #51
Quote:
FlashG kaže: Pogledaj post
Ovo me podsjeća na onu izreku:

Igraj se otkupitelja i završit ćeš na križu!

Upravo ispred sebe držim knjigu Kumranski rukopisi od Eugena Verbera i ništa u njoj ne nađoh štio iole sliči na Isusa iz Nazareta galilejskog.
kad dečki iz kumrana nisu nažalost čuli da im je bog hodao, ubijen i uskrsao par kilometara dalje pa su zajedno s milijun drugih poklani s jahvinim imenom na ustima.
jupiteru je bilo svejedno dal dečki očekuju nebesku vojsku oca ili oca i sina.

al ako tražiš poveznice s učenjima i izrazima isusa, pavla, ivana krstitelja itd.
možeš u kumranskim spisima nać i siromase duhom i okretanje drugog obraza i još podosta tog.

jedan raniji nesuđeni mirotvorni mesija se može također nazrijeti u kumranskim spisima, bio on ovaj knohlov menahem il neki drugi
http://gigapedia.com/items:description?id=81670
http://www.4shared.com/account/file/...XbO0hMGM4SQNPL

ako želiš nać božjeg sina rođenog od djevice,koji liječi oči pljuvačkom, pretvara vodu u vino, uskrsava mumiju al-asara, u svojim tridesetim ode tati pod oblake itd. moraš onda ipak malo skočit i do susjeda pogana u dekapolisu, aleksandriji il rimu, jer takav jedan božji sin im upravo pije krv kao što su još dva stoljeća prije mnogi židovi morali primit pečat grčke zvjeri i počeli konzumirat njegovo čudesno pretvoreno vino i svinjetinu, ne rezati si kožice na ćunama i proučavat njegove misterije za spas duše.

Zadnje uređivanje ursamajor : 14.11.2009. at 23:04.
ursamajor is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2009., 22:05   #52
Quote:
FlashG kaže: Pogledaj post
Kak fraza vraćanja vida slijepima nije u izvornom Izajii?

Dokaz!
Dokaži ti da je bila ta fraza u rečenici koju Isus pokazuje u knjizi. Svi danas dostupni spisi pokazuju da te fraze nije bilo na tom mjestu, nego samo u Septuaginti - lošem kasnijem prijevodu na grčki.

Quote:
P.S. Odmazda u Božjem smislu ima sasvim drugi značaj od naše ljudske osvete, a to ti znači izvršavanje pravde!
Ha ha ha. Znamo već da teolozi gadne Jahvine riječi i još odvratnije postupke iz SZ/NZ zamataju u šarene papire da bi izgledali lijepo i krasno.

Kad Bog Biblije npr. kaže: "U osvojenim gradovima pobij svu dojenčad i žene" ili "Zakolji sve trudnice." - to po teolozima nije odmazda, zločin i genocid nad nedužnim stanovništvom, nego vrlo pravedno izvršenje Božije kazne poradi njihovih grjehova.
Prodavaj to nekom drugom.
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2009., 12:14   #53
Pozdrav pavaogc.

Koliko sam uspio zapaziti nabrzinu preletajući tekst, izgleda da su ti glavne teze da je Biblija šifrirana i da je Isus spremao rat (isprika ako sam te pogrešno shvatio).

U vezi šifriranosti, mislim da nema baš mjesta za takve teze, jer je dosta jasno da su tekstovi tipični za svoju kulturu (NZ prvo u kasnožidovsko-apokaliptičnu, zatim u ranokršćansko-helenističku) i ne skrivaju ništa neobičnog. Npr. kad čitaš evanđelja prilično jasno se da vidjeti kome je pojedino evanđelje bilo upućeno, koji su glavni naglasci, kako su stvari prilagođavane i sl. Ne mogu se zamjetiti nikakve teorije urote, tajni planovi i sl.

U vezi rata, također mislim da ako gledamo na Isusov život kao cjelinu, nije osnovano govoriti o tome. On ne propagira (kao što su to u njegovo doba činili Zeloti) nekakvu vojnu akciju, niti navješta uspostavu nekakve političke teokracije. Ne govori o potrebi pobune protiv Rimljana, već samo govori o nenasilju. Ne traži ljudsku akciju u tom smjeru, već čeka Božji preokret, a ta poruka o kraljevstvu Božjem ne sadrži nikakvog nacionalizma. Politički krivo protumačive naslove poput Mesije i sina Davidova on izbjegava. Ne iskorištava svoju popularnost za zaposjedanje vlasti, već propagira odricanje od vlasti i sile ("Tko se mača laća..."). Ne traži istrebljenje neprijatelja, već obrnuto ("Pustite da korov raste sa žitom..."). Onda imaš onaj slučaj s plaćanjem poreza caru i još masu sličnih indicija. A do istog zaključka dolaziš i kad pogledaš ponašanje prvih kršaćana. Kad je došlo do velike židovske pobune i do rata s Rimljanima, nisu surađivali sa Zelotima, već su iz Jeruzalema pobjegli u Pelu, na drugu stranu Jordana. A za druge velike pobune pod Bar Kohbom su bili proganjani.

Zadnje uređivanje Responder : 15.11.2009. at 12:23.
Responder is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2009., 12:26   #54
Quote:
Responder kaže: Pogledaj post
...
U vezi rata, također mislim da ako gledamo na Isusov život kao cjelinu, nije osnovano govoriti o tome. On ne propagira (kao što su to u njegovo doba činili Zeloti) nekakvu vojnu akciju, niti navješta uspostavu nekakve političke teokracije. Ne govori o potrebi pobune protiv Rimljana, već samo govori o nenasilju. Ne traži ljudsku akciju u tom smjeru, već čeka Božji preokret, a ta poruka o kraljevstvu Božjem ne sadrži nikakvog nacionalizma. Politički krivo protumačive naslove poput Mesije i sina Davidova on izbjegava. Ne iskorištava svoju popularnost za zasposjedanje vlasti, već propagira odricanje od vlasti i sile ("Tko se mača laća..."). Ne traži istrebljenje neprijatelja, već obrnuto ("Pustite da korov raste sa žitom..."). Onda imaš onaj slučaj s plaćanjem poreza caru i još masu sličnih indicija. A do istog zaključka dolaziš i kad pogledaš ponašanje prvih kršaćana. Kad je došlo do velike židovske pobune i do rata s Rimljanima, nisu surađivali sa Zelotima, već su iz Jeruzalema pobjegli u Pelu, na drugu stranu Jordana. A za druge velike pobune pod Bar Kohbom su bili proganjani.
ima jedna mala caka u "caru carevo a bogu božje" a to je da će bog, sin čovječji il mihael s ekipom uskoro sić po svoj izrael, kao što su povremeno silazili njegovi sjajni anđeli za nedavnih pobjeda makabejaca.
u te dane i mirotvorci poput budistički nenasilnih esena uzimaju mač u ruke.

Zadnje uređivanje ursamajor : 15.11.2009. at 12:34.
ursamajor is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2009., 12:33   #55
Quote:
ursamajor kaže: Pogledaj post
ima jedna mala caka u "caru carevo a bogu božje" a to je da će bog, sin čovječji il mihael s ekipom uskoro sić po svoj izrael, kao što su povremeno silazili njegovi sjajni anđeli za bitaka makabejaca.
u te dane i mirotvorci poput budistički nenasilnih esena uzimaju mač u ruke.
Židovi su svaku svoju ratnu pobjedu interpretirali kao intervenciju s neba, a poraz kao kaznu od Boga. Isto kao i drugi ondašnji narodi, zapravo još intenzivnije jer su svoju naciju strogo vezivali s Jahvom.

Nešto o Isusu i esenima imaš kod mene na blogu: http://responder.blog.hr/2008/07/162...-od-esena.html
__________________
http://responder.blog.hr
Responder is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2009., 13:09   #56
Quote:
Responder kaže: Pogledaj post
Pozdrav pavaogc.

Koliko sam uspio zapaziti nabrzinu preletajući tekst, izgleda da su ti glavne teze da je Biblija šifrirana i da je Isus spremao rat (isprika ako sam te pogrešno shvatio).
Ne nego pojam Mesije je svima značio "onaj koji će osloboditi Izraela od okupatora i uspostaviti Bogom posvećeno kraljevstvo.

Quote:
U vezi rata, također mislim da ako gledamo na Isusov život kao cjelinu, nije osnovano govoriti o tome. On ne propagira (kao što su to u njegovo doba činili Zeloti) nekakvu vojnu akciju,
Ne mislite da sam došao mir donijeti na zemlju. Ne, nisam došao donijeti mir, nego mač. Ta došao sam rastaviti čovjeka od oca njegova i kćer od majke njezine i snahu od svekrve njezine; i neprijatelji će čovjeku biti ukućani njegovi.
Lk 12, 51-53)

"Oganj dođoh baciti na zemlju pa što hoću ako je već planuo! Ali krstom mi se krstiti i kakve li muke za me dok se to ne izvrši!" "Mislite li da sam došao mir dati na zemlji? Nipošto, kažem vam, nego razdjeljenje.

Quote:
niti navješta uspostavu nekakve političke teokracije.
Reče im Isus: "Zaista, kažem vam, vi koji pođoste za mnom, o preporodu, kad Sin Čovječji sjedne na prijestolje svoje slave, i vi ćete sjediti na dvanaest prijestolja i suditi dvanaest plemena Izraelovih.

Quote:
Ne govori o potrebi pobune protiv Rimljana, već samo govori o nenasilju. Ne traži ljudsku akciju u tom smjeru, već čeka Božji preokret, a ta poruka o kraljevstvu Božjem ne sadrži nikakvog nacionalizma.
Isus: "K poganima ne idite i ni u koji samarijski grad ne ulazite! (6) Pođite radije k izgubljenim ovcama doma Izraelova! (7)
(Po Mateju 10,5-6)
"Poslan sam samo k izgubljenim ovcama doma Izraelova."
Po Marku 15,21

" A on im reče: "I drugim gradovima treba da navješćujem evanđelje o kraljevstvu Božjem. Jer za to sam poslan." I naučavaše po sinagogama judejskim. "
" Njega Bog desnicom svojom uzvisi za Začetnika i Spasitelja da obraćenjem podari Izraela i oproštenjem grijeha. "

Quote:
Politički krivo protumačive naslove poput Mesije i sina Davidova on izbjegava.
Dok je jednom u osami molio, bijahu s njim samo njegovi učenici. On ih upita: "Što govori svijet, tko sam ja?" Oni odgovoriše: "Da si Ivan Krstitelj, drugi: da si Ilija, treći opet: da neki od drevnih proroka usta." A on im reče: "A vi, što vi kažete, tko sam ja?" Petar prihvati i reče: "Krist - Pomazanik Božji!" (21) A on im zaprijeti da toga nikomu ne kazuju.

...Jer je znao da bi ga Rimljani odmah uhvatili i pogubili. Stoga je zaobilazno svima to stavljao na znanje da je Mesija tj. Krist (npr. svečano ujahavanje na magarcima i pomazanje).

Quote:
Ne iskorištava svoju popularnost za zaposjedanje vlasti, već propagira odricanje od vlasti i sile ("Tko se mača laća...").
U trenutku kada je u zoru iznenadno i neočekivano opkoljen bijesnom naoružanom četom vojnika, kada bi svako opiranje, tj. laćanje za mačem, značilo samoubojstvo...

Baš je našao trenutak za propovijedanje nenasilja
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2009., 20:54   #57
Quote:
Responder kaže: Pogledaj post
Pozdrav pavaogc.
Prvo veliki pozdrav tebi, sretan sam što se jedan skoro pa profesionalni antiateista i branitelj križa odlučio javiti sa svog bloga na ove prostore, gdje možemo zajedničkim (ne)znanjima eventualno doći do novih i starih (ne)istina. Dobro nam došao!!

Kad je došlo do velike židovske pobune i do rata s Rimljanima, nisu surađivali sa Zelotima, već su iz Jeruzalema pobjegli u Pelu, na drugu stranu Jordana. A za druge velike pobune pod Bar Kohbom su bili proganjani.[/QUOTE]
Zanimljivo, mogu li neki izvori o ovome detaljniji; tko je bio u ovoj grupi, koje su bile njihove karakteristike, što se o njima zna, na temelju kojih izvora i gdje su otišli potom?

Netko je otišao i dalje na istok pa je napravljena simbioza s Islamom... Da se je kršćanstvo u svojim počecima imalo različite grupe koji su radili sve i svašta (grupna samoubojstva donatista npr.) je općepoznato - odnosno kršćanstvo se od svojih nastanaka, apokrifnih evanđelja nastalih u najranije doba koje su štovali ovi ili oni - pa sve do tri pape koji međusobno ratuju s vojskama, gnostika, katara i današnjih tisuća denominacija predmet različitih shvaćanja i preformulacija.

A četiri različita evanđelja plus ostala koja rimokatolička crkva ne priznaje su dali materijal takav da to dopušta, odnosno generira takva shvaćanja.

Zanimljivo je, i da se pisac Djela apostolskih ne može složiti ni sam sa sobom:

Djela apostolska 9,2zaiska od njega pisma za sinagoge u Damasku, da sve koje nađe od ovoga Puta, muževe i žene, okovane dovede u Jeruzalem. Djela apostolska 9,3Kad se putujući približi Damasku, iznenada ga obasja svjetlost s neba. Djela apostolska 9,4Sruši se na zemlju i začu glas što mu govoraše: "Savle, Savle, zašto me progoniš? Djela apostolska 9,5On upita: "Tko si, Gospodine?" A on će: "Ja sam Isus kojega ti progoniš! Djela apostolska 9,6Nego ustani, uđi u grad i reći će ti se što ti je činiti. Djela apostolska 9,7Njegovi suputnici ostadoše bez riječi: čuli su doduše glas, ali ne vidješe nikoga. Djela apostolska 9,8Savao usta sa zemlje. Otvorenih očiju nije ništa vidio pa ga povedu za ruku i uvedu u Damask. Djela apostolska 9,9Tri dana nije vidio, nije jeo ni pio.

Djela apostolska 22,1 "Braćo i oci, poslušajte što ću vam sad u svoju obranu reći. Djela apostolska 22,2Kad čuše da im govori hebrejskim jezikom, još većma utihnuše. On nastavi: Djela apostolska 22,3"Ja sam Židov, rođen u Tarzu cilicijskom, ali odrastao u ovom gradu, do nogu Gamalielovih odgojen točno po otačkom Zakonu; bijah revnitelj Božji kao što ste svi vi još danas. Djela apostolska 22,4Ovaj sam Put na smrt progonio, u okove bacao i predavao u tamnice muževe i žene, Djela apostolska 22,5kako mi to može posvjedočiti i veliki svećenik i sve starješinstvo. Od njih sam i pisma dobio za braću u Damasku pa se zaputio da i one ondje okovane dovedem u Jeruzalem da se kazne. Djela apostolska 22,6"Dok sam tako putovao i približavao se Damasku, s neba me oko podneva iznenada obasja svjetlost velika. Djela apostolska 22,7Sruših se na tlo i začuh glas što mi govoraše: `Savle, Savle, zašto me progoniš?` Djela apostolska 22,8Ja odgovorih: `Tko si, Gospodine?` Reče mi: `Ja sam Isus Nazarećanin koga ti progoniš.` Djela apostolska 22,9Oni koji bijahu sa mnom svjetlost doduše primijetiše, ali ne čuše glasa Onoga koji mi govoraše. Djela apostolska 22,10Rekoh nato: `Što mi je činiti, Gospodine?` Gospodin će mi: `Ustani, pođi u Damask i ondje će ti se reći što ti je određeno učiniti.` Djela apostolska 22,11Kako od sjaja one svjetlosti obnevidjeh, pratioci me povedoše za ruku te stigoh u Damask.

Tipično za liječnika ovakve pogreške? Je li netko od ovih pratioca Pavla postao kršćanin koji (ni)su čuli/vidjeli kakav se glas/svjetlo njemu obratilo?
__________________
UPOZORENJE: Gledanje ovog sadržaja može dovesti do povećanja kamatnih stopa na vašim stambenim kreditima!
pavaogc is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2009., 22:29   #58
Quote:
Responder kaže: Pogledaj post
Koliko sam uspio zapaziti nabrzinu preletajući tekst,
Quote:
Responder kaže: Pogledaj post
Nešto o Isusu i esenima imaš kod mene na blogu: http://responder.blog.hr/2008/07/162...-od-esena.html
Vidi se da si na brzinu preletio jer sam već citirao baš tekst o esenima s tvog bloga.

Svim komentarima koje žele negirati povezanost esena i kršćanstva zajedničko je to da nabroje sve ono što je zajedničko i slično, i zatim razlike pa kažu, ne to nije ista stvar. Međutim kad se malo bolje obrati pažnja i sve navedene istovjetnosti stave na jedno mjesto postaje poprilično jasno u kakvim je okvirma stvoren predložak za kršćanstvo.

Ako sam dobro negdje primijetio spominje se 30 km od Jeruzalema? Koliko je to 5-6 sati hoda od najveće svetinje hrama postoji 200-tinjak godina nekakva sekta ljudi u bijelom koje Isus, tj. evanđelisti se ne sjeti ni spomenuti, a psimoznance, farizeje, saduceje, Herodovce Isus kritizira neprestano? A arheološki dokazi pokazuju da su proučavali pisma, živjeli vrlo skromno, žene bile s njima, ali se do njih nije držalo previše itd. (zvuči vrlo nalik nekome tko je radi "Kraljevstva nebeskog "sve" ostavio" - a dok Isus i Ivan Krstitelj naglasak stavljaju na radosnu vijest zbog kraljevstva koje dolazi (i srdžbe Božje) Pavao kasnije stavlja naglasak na osobu Isusa, vjeru u "njega" i njegovo uskrsnuće...).

Dalje, oni koji govore o tome kakvi su eseni, pretpostavljaju da ta asketska elita nije, proučavajući dan-noć tekstove, postepeno došla do nekih zaključaka, odluka, akcija, izmjena?
__________________
UPOZORENJE: Gledanje ovog sadržaja može dovesti do povećanja kamatnih stopa na vašim stambenim kreditima!
pavaogc is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2009., 22:38   #59
Quote:
Responder kaže: Pogledaj post
Onda imaš onaj slučaj s plaćanjem poreza caru i još masu sličnih indicija.
Interesantan je način na koji Isus plaća porez, upravo način spomenut samo kod Mateja, za mene je veće najčudo koje je izveo i djevičansko rođenje, odanje po vodi i uskrsnuće su nula naspram ovog dokaza:

Matej 17,27 Ali da ih ne sablaznimo, pođi k moru, baci udicu i prvu ribu koja naiđe uzmi, otvori joj usta i naći ćeš stater. Uzmi ga pa im ga podaj za me i za se.

Ponavljam, neki od najuglednijih prijevoda Marka - za koji mnogi smatraju da je prvi evanđelist, nemaju ništa o Isusovom uskrsnuću nego završavaju sa scenom kad žene dolaze do njegovog groba, nalaze ga praznog, dobivaju upute i odluče nikome ništa ne govoriti jer su se bojale. Evo, za one koje čitaju sve i zanima ih tema i korektan dijalog:

Marko 16,2 Vrlo rano u prvi dan sedmice dođoše na grob, kad je sunce upravo izašlo.
Marko 16,3 Govorile su među sobom: "Tko će nam odvaliti kamen s grobnoga ulaza?"
Marko 16,4 Kad su pogledale, vidješe, da je kamen bio već odvaljen. Bio je naime vrlo velik.
Marko 16,5 Uniđoše u grob i vidješe mladića u bijeloj haljini gdje sjedi s desne strane, i uplašiše se vrlo.
Marko 16,6 A on im reče: "Ne bojte se! Tražite Isus Nazarećanina, Razapetoga, uskrsnuo je, nije ovdje. Evo, ovdje je mjesto, kamo su ga bili položili.
Marko 16,7 Sad idite i javite učenicima njegovim, posebno Petru: "On ide pred vama u Galileju. Tamo ćete ga vidjeti, kao što van reče."
Marko 16,8 One izađoše i otrčaše od groba; jer ih obuze strah i trepet. Nikome ništa ne rekoše o tom, jer su se bojale.



Ali pustimo to što imamo najstarije evanđelje moguće bez priče s detaljima o uskrsnuću u originalu, potom četiri različite priče o uskrsnuću, praznom grobu sa svim pojedinostima oko toga, a da je Isusovo tijelo dobio njegov sljedbenik čije su tijelo tek nakon sahrane odlučili čuvati stražari su nevažne pojedinosti oko kojih postoji opće slaganje, a anđeli u bijelom su što drugo nego anđeli s neba, najlogičnije objašnjenje.

Masu sličnih indicije govore da moraju postojati dobri razlozi zbog kojih su evanđelja puna rupa i neslaganja, a napominjem da ti razlozi nisu jednoznačni, poput onog da je nešto "šifrirano", ja navodim dobre razloge da tako bude kao što su povijesne okolnosti; neprijateljstvo od strane vlastitih.


Pošto su postojale različite vjersko-političke opcije od kojih su neki očito surađivali s Herodovcima, mirili se Rimom; oni koji su zagovarali "Kraljevstvo nebesko" mogli su subotnji rabinski govor prilagoditi ubacivajući naravno tekstove iz pisma javno, pred svima, koje će potom odabrani naravno objasniti gomili, odnosno odabranima koji ostave sve, a objasniti će im naravno i Ivan, i onaj koji liječi u ime Isusa, a nikad ga nije slijedio pa Isusova kompanija se čudi hoće li mu braniti nastup ili neće:

Luka 9,49Prihvati Ivan i reče: "Učitelju, vidjesmo jednoga koji u tvoje ime izgoni zloduhe. Mi smo mu branili, jer ne ide za nama. Luka 9,50Reče mu Isus: "Ne branite! Ta tko nije protiv vas, za vas je!

Zanimljivo, Ivan ide okolo, propovijeda kraljevstvo i ima svoje učenike, Isusovi učenici s njim, a još i treći liječi u ime Krista, on je valjda telepatijom nekako naučio što Isus i kako propovijeda i uči pa Isus svoju ekipu ne želi zamarati s tim...
__________________
UPOZORENJE: Gledanje ovog sadržaja može dovesti do povećanja kamatnih stopa na vašim stambenim kreditima!

Zadnje uređivanje pavaogc : 15.11.2009. at 22:43.
pavaogc is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2009., 23:42   #60
Quote:
Responder kaže: Pogledaj post
U vezi šifriranosti, mislim da nema baš mjesta za takve teze, jer je dosta jasno da su tekstovi tipični za svoju kulturu (NZ prvo u kasnožidovsko-apokaliptičnu, zatim u ranokršćansko-helenističku) i ne skrivaju ništa neobičnog. Npr. kad čitaš evanđelja prilično jasno se da vidjeti kome je pojedino evanđelje bilo upućeno, koji su glavni naglasci, kako su stvari prilagođavane i sl. Ne mogu se zamjetiti nikakve teorije urote, tajni planovi i sl.

U vezi rata, također mislim da ako gledamo na Isusov život kao cjelinu, nije osnovano govoriti o tome...
Na ove i ostale tvoje uopćene opaske bi nastavio odgovarati, nakon što bi bar otprilike mogao reći što je to što se zna, odnosno na čemu je osnovna teza o upućenosti kojeg evanđelja kome?

Do tada uz pozdrav još podsjetnik na čemu je utemeljena biblijska brojevna simbolika iz Biblije, simbolikom putem riječi i simbola kojima su sva četriri evanđelja krcata uz mnoštvo direktnih upućivanja na stari zavjet:

Postanak 50,3 Trebalo je četrdeset dana: toliko, naime, traje balzamiranje. Sedamdeset su ga dana Egipćani oplakivali.

Zadnje uređivanje pavaogc : 15.11.2009. at 23:48.
pavaogc is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:53.