Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.12.2009., 09:45   #81
Quote:
pavaogc kaže: Pogledaj post
Prema jednom evađelju Isusovi sljedbenici dok je on na križu su blizu i Isus govori svojoj majci i učeniku, prema drugome su daleko. Prema jednom evanđelju Isus izgovara početak jedne starozavjetne molive (Psalam - Bože zašto si me ostavio), prema drugima ispunjava neka druga "proročanstva":

1. Samuelova 10,1 Tada Samuel uze uljanicu s uljem te je izli na glavu Šaulu; zatim ga poljubi i reče: "Ovim te Jahve pomazao za kneza nad svojim narodom Izraelom. Ti ćeš vladati nad narodom Jahvinim i izbavit ćeš ga iz ruke njegovih neprijatelja unaokolo. I evo ti znaka da te Jahve pomazao za kneza nad svojom baštinom.
1. Samuelova 10,2 Kad odeš sada od mene, naći ćeš dva čovjeka kod Rahelina groba, na granici zemlje Benjaminove, u Selsahu. Oni će ti reći: `Našle su se magarice koje si pošao tražiti; i gle, tvoj je otac zaboravio na magarice, a zabrinut je za vas i govori: Što da učinim za svoga sina?`
1. Samuelova 10,3 A kad odeš odande dalje i dođeš do Taborskog Hrasta, srest ćeš ondje tri čovjeka koja će ići gore k Bogu u Betel. Jedan će nositi tri jareta, drugi tri okrugla kruha, a treći mijeh vina.
1. Samuelova 10,4 Oni će te pozdraviti i dat će ti dva kruha, a ti ih primi iz njihove ruke.
1. Samuelova 10,5 Poslije toga doći ćeš u Gibeu Božju (gdje se nalazi filistejski stup). Kad uđeš u grad, namjerit ćeš se na povorku proroka koji će silaziti s uzvišice, a pred njima harfe, bubnjevi, frule i citre; oni će biti u proročkom zanosu.
1. Samuelova 10,6 Tada će na te sići duh Jahvin te ćeš pasti u proročki zanos s njima i promijenit ćeš se u drugog čovjeka.
1. Samuelova 10,7 A kad ti se ispune ti znakovi, onda čini kako ti se prilika pruži jer je Bog s tobom.
1. Samuelova 10,8 Zatim ćeš sići preda mnom u Gilgal i ja ću sići k tebi da prinesem žrtve paljenice i žrtve pričesnice. Sedam dana čekaj dok ne dođem k tebi i ne poučim te što ćeš činiti.
1. Samuelova 10,9 Čim je Šaul okrenuo leđa da ode od Samuela, Bog mu promijeni srce i svi se oni znakovi ispuniše u onaj dan.
1. Samuelova 10,10 Kad su, naime, došli u Gibeu, gle, dođe mu u susret povorka proroka i duh Božji siđe na njega te on pade u proročki zanos usred njih.
1. Samuelova 10,11 I kad su ga svi koji ga poznavahu otprije vidjeli gdje prorokuje s prorocima, počeše govoriti jedan drugome: "Što se to dogodilo sa sinom Kiševim? Zar je Šaul među prorocima?
1. Samuelova 10,12 A jedan od njih odvrati i reče: "A tko je njihov otac?" Otuda je nastala poslovica: "Zar je i Šaul među prorocima?
1. Samuelova 10,13 Kad je prošao njegov zanos, Šaul se vrati kući.
1. Samuelova 10,14 A Šaulov stric upita njega i njegova momka: "Kamo ste išli?" A Šaul odgovori: "Da tražimo magarice; a kad smo vidjeli da ih nema, otišli smo k Samuelu.
1. Samuelova 10,15 A njegov ga stric zamoli: "Pripovijedaj mi što vam je rekao Samuel.
1. Samuelova 10,16 A Šaul odgovori svome stricu: "Rekao nam je da su se našle magarice." Ali mu ništa ne reče o kraljevskoj časti koju mu je prorekao Samuel.
1. Samuelova 10,17 Poslije toga Samuel sazva narod pred Jahvu u Mispu
1. Samuelova 10,18 i reče sinovima Izraelovim: "Ovako govori Jahve: `Ja sam izveo Izraela iz Egipta i izbavio sam vas iz egipatske ruke i iz ruke svih kraljevstava koja su vas tlačila.
1. Samuelova 10,19 A vi ste danas odbacili svoga Boga, onoga koji vas je izbavljao od svih vaših zala i svih vaših nevolja i rekli ste mu: `Ne, nego postavi kralja nad nama!` Zato sada stanite pred Jahvom po svojim plemenima i rodovima.


Svima je namjera ista, da što bolje dokažu da je Isus Krist, a Isus sam u svojim upozorenjima kad ga pitaju kad će se to zbiti (sudnji dan) govori o trenutku kad se stavi na hram znak neprijatelja. On osuđuje izraelske gradove koji ne prihvate njegove učenike i govori da će im biti teže nego Sodomi i Gomori na sudnji dan. To je osveta gradovima koji ne daju vojnike u trenutku kad se stavi simboli stranaca na hram. Isus, kao vjernik u uskrsnuće, je mit koji treba dati snagu borcima u trenutku kad Židovi kao Židovi više nemaju što izgubiti - kad im se oduzme hram, vjera, identitet, služba Jehovi - okvir za njihovu teokratsku naciju i shvaćanje moralnosti. Tako se ne slažem da je njegov ulazak na magarcu bio poziv na ustanak u tom trenutku, nego je on sam definirao trenutak ustanka i pripremao svoje učenike i narod za borbu na sudnji dan, a u tom trenutku Židovi iz Judeje, blizine Jeruzalema, zauzimaju strateške pozicije zajedno za ženom i djecom [teško trudnicama i dojiljama u te dane - kretati se na vrhove brda i planina kad započinje oružani ustanak], a ovi iz ostalih plemena grupiraju snage u Galileji ili gdje već. U taj tren kreću u odlučnu borbu, odbacuju život, uz vjeru u dolazak kralja Isusa sa legijama njegovih anđela, što vjerojatno i jest aluzija, riječ anđeo ili izabrani; na sektaše-liječnike svoga naroda u bijelom.
Jestu li neki čitaoci svjesni činjenica kad čitaju Bibliju. Pitam se da li znaju da gradovi Sodoma i Gomora NIKADA nisu postojali. Prostor o kojima Biblija govori da su nekada bili Sodoma i Gomora, nikada nisu bili naseljeni. Ali čini mi se da stari zavjet ima dva opisa te zemlje na kojoj bi trebali biti gradovi Sodoma i Gomora. U jednoj priči, opis odgovara činjenicama i tvrdi se ono što se i zna, da se radi o besplodnoj zemlji. Zemlji na kojoj nikada ništa nije raslo. Ali na drugom mjestu , pisac ili pisci starog Zavjeta kao da o tome nemaju pojima, pa kad o toj zemlji govori lik iz Biblije, opisuje to područje poput rajskog vrta.

Što onda znači tvrdnja da će onim gradovima biti gore nego Sodomi i Gomori.
kom1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2009., 10:10   #82
O Isusu ima različitih teorija.

Zašto piše da je činio čuda?

Morali su to napisati jer u starom zavjetu piše da Mesiju prate čuda .

A da li je njegov dolazak stvarno prorečen u starom zavjetu. Paljudi zar vi ne razmišljate o onome što čitate. Koliko puta sta pročitali proročanstvo i rečenicu sličnu ovoj: "To reče , da se ispuni riječ proroka" ili tome slično. Zar nikome od vas nije moglo pasti na pamet da istraži značenje sličnih rečenica.

Ali istraživači Biblije su to pitanje istražili. Evanđelja govore o susretu Isusa i Ivana Krstitelja. Poslije tog susreta, Isus se mijenja. Prije je bio običan čovjek, sad se ponaša upravo onako kako bi se trebao ponašati Mesija prema proročanstvima.

Nešto bi vam trebalo reči što to znači. Isus kaže na jednom mjestu " kad ja budem podignut sa zemlje, sve ču narode privuči k sebi. Iza toga piše: to reče da se ispuni riječ proroka. Zar ne razumijete. TO JE NAPISANO- ne zato što se to dogodilo, oni su znali šta piše u starom zavjetu, a i da je Isus več bio razapet. Jer su pisali poslije događaja. Rečenica To reče da se ispuni riječ proroka sve govori. Ne radi se o proročanstvu, nego o ponbašanju PREMA PROROČANSTVU.

Isus je poslije susreta sa Ivanom, PREUZEO ULOGU MESIJE iz starog Zavjeta. On govori i ponaša se upravo onako kako Židovi po starom zavjetu tumače da će se Mesija, kad dođe ponašati.

Dobar primjer je priča o Magarcu, Isus ide u Jeruzalem, a u starom zavjetu piše da MESIJA ŽIDOVSKI DOLAZI NA MAGARCU. Ne mislite valjda da se takav događaj moga dogoditi spontano, jer samo ako je događaj spontan, moglo bi se raditi o proročanstvu. Ali Isus dobro poznaje stari zavjet, dakle on unaprijed zna šta piše. I šta radi, šalje ljude po magarca, objašnjava gdje se Magarac nalazi.

To je tako jasno zar ne. Isus Mesija je što se tiče proročanstava, poput glumca, onoga koji je preuzeo ulogu Mesije.

Znači on to reče da se ispuni riječ proroka, a nije se dogodilo nešto što je bilo prorečeno, on je uzeo ulogu starozavjetnog Mesije i govori i radi što piše u starom zavjet. Zašto, zato da se ispuni riječ proroka.

Ali primjer je i kad Ivan šalje ljude da piutaju Isusa, Jesi li ti stvarno onaj koji dolazi.

Isus ne kaže JA SAM MESIJA. Ali on izgovara riječi iz starog zavjeta, opet govori ono što piše da pratri Mesiju. zato kaže gledajte što se događa, mrtvi ustaju, slijepi progledaju itd. Dakle radi se o ULOZI.

Šta mislite o ovome.
kom1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:38.