Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.11.2009., 14:36   #61
nije bitno tko prepisuje, bitno je da se je priča počela vrtiti i čire od nas. i bitno je da se i kod to kvalitetno zavrti i počne polemizirati. vidi, tu ima informatički pismenih ljudi koji su potpuno promašili poantu i obrušili se na linića na nekoj političko-ideološkoj liniji. kao protiv, radnika je. a nije. isplata bruto 1 plaće radniku je način da se radniku osvijesti koliko on zaradi i koliko on mora dati državi da bi imao jednog dana mirovinu, besplatno zdravstvo, besplatno školstvo, besplatan prijevoz...

netko tko na ruke dobije recimo 7000 KN, mora zaraditi oko 10.500 KN da bi platio svoju buduću mirovinu, i sve ono besplatno što sam gore naveo. k tome, njegov posldoavac mora dodati tome još oko 2000 KN da bi se dobio ukupan trošak koštanja da bi čovjek dobio svojih 7.000 KN. Čovjeku u džep 7, a državi 5,5. I kad bi to čovjek sam plaćao, bilo bi mu jasno dvije stvari:

a) država je skupa
b) sve poticaje poljoprivrednicima, HŽ-u, brodogradnji, ceste, bolnice, lijekove, sve, sve...sam ja platio
b) ništa nije besplatno, osim majčinske ljubavi

što se tiče tehničke strane provedbe ove ideje - ne znam. znam da su kadrovski kapaciteti države enormni i da ona to može riješiti.
Noćobdija is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2009., 15:54   #62
Quote:
romantic_ass kaže: Pogledaj post
men se ne cini da se siri, nego da se prepisuje

nadalje ideja nije Liniceva jer su Srbi vec stigli o tome i prodiskutirat a ovaj samo prosrat. Vijest na Limun.hr je objavljena 24.11 a "Liniceva" izjava 27.11.

ako krade ideje, i javno ih iznosi kao svoje, sto ce jos krasti i pricati tek?
a zasto bi cinjenica da su je tamo negdje u Srbiji prvi objavili znacilo da je Linic
nesto kopirao...

btw..SDP vec godinama promovira poreznu reformu,smanjenje troskova drzave,poreznu preraspodjelu...itd..itd...

a sve te ideje su odavno vec primijenjene u bogatijim zemljama...
starks is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2009., 16:12   #63
Quote:
starks kaže: Pogledaj post
btw..SDP vec godinama promovira poreznu reformu,smanjenje troskova drzave,poreznu preraspodjelu...itd..itd...
I onda kad dodju na vlast zasute naglo.
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2009., 16:15   #64
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
a, tko je taj drugi koji brine za nas?
zar vi živite u nekoj fiktivnoj rh ili?
Morate jednom shvatiti okrutnu cinjenicu: nitko se nece brinuti za vas, osim vas samih. I eventualno mame. A i za mamu nemozes biti 100% siguran, pa predigni spil kad mama dijeli karte.
Znaci, kad postanete odrasli, ocekuje se da se brinete za sebe. Odgoj zato i sluzi, da bi ljude naucio tu cinjenicu i pripremio ih na to. Ali vidim da je kod mnogih zakazao.

Dakle, 100x svaki dan napisi na papir: moram se sam(a) brinuti za sebe.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2009., 16:18   #65
Quote:
Bongo kaže: Pogledaj post
...
apropo cijene rada..

najbolje mi je kada dodju i kazu da je hrv. zaposlenik preskup.
Onda se sjetim Milica i njegovog 'idemo u Australiju' i nekog metalca, izbjeglice iz bosne koji je u sisackoj zeljezari radio za 1.800 kn i nije mogao prehraniti obitelj..
tamo u australiji je u nekih 8 godina izgradio 4 kuce... jes da radi po cijele dane, ali mu se isplati..

dakle, on sa istim svojim rukama, vjerojatno istim znanjima je dovoljno profitabilan da ga se plati 10 puta vise... kako to?
kako on svom poslodavcu nije preskup?
kako to da oni ne zbrajaju njegove poreze i doprinose na lipu, nego mu daju dobru placu?
...
Taj paradoks je u ovoj zemlji proizasao iz sljepog drzanja Marxovog ucenja. Morat cu vas razocarati, Marx je totalno omasio sto vodi ka bogatstvu. To nije rad sam po sebi, nego kapital. Od tuda taj paradoks da negdje isti broj sati rada vrijedi puno vise nego drugdje.
Kako mi jos uvijek sljepo vjerujemo Marxu, tako svoj kapital sa gadnjenjem unistavamo. I ostane nam gotovo bezvrijedni rad.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2009., 16:39   #66
Quote:
starks kaže: Pogledaj post
a zasto bi cinjenica da su je tamo negdje u Srbiji prvi objavili znacilo da je Linic
nesto kopirao...

btw..SDP vec godinama promovira poreznu reformu,smanjenje troskova drzave,poreznu preraspodjelu...itd..itd...

a sve te ideje su odavno vec primijenjene u bogatijim zemljama...

a cuj, idem sad napisat novu knjigu, nazvat cu je Crveno i Plavo, glavni lik ce mi se zvati Đulijan Sorel

a pokojni Stendal ako mi se samo usudi reci da je to njegov Žilijen i da kopiram njegove filmove, bit ce čupanja za kosu do kraja godine.
__________________
Var inte rädd, det finns en mörklagd hamn Du ser den inte nu, men färdas dit. En dag skall du bekänna högt Hans namn Hans kärleks frid som ingenting begär
romantic_ass is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2009., 16:48   #67
Quote:
romantic_ass kaže: Pogledaj post
dosad nije, sto bi se promjenilo?

kazem samo da bi se nakon par mjeseci vidjelo stanje. jer ne bi placali zdravstveno. a onda bi bilo krvi do koljena.
Pa i sad je.
Sad moraju zdravstvo plaćat dva puta.
gauper is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2009., 18:27   #68
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Taj paradoks je u ovoj zemlji proizasao iz sljepog drzanja Marxovog ucenja. Morat cu vas razocarati, Marx je totalno omasio sto vodi ka bogatstvu. To nije rad sam po sebi, nego kapital. Od tuda taj paradoks da negdje isti broj sati rada vrijedi puno vise nego drugdje.
Kako mi jos uvijek sljepo vjerujemo Marxu, tako svoj kapital sa gadnjenjem unistavamo. I ostane nam gotovo bezvrijedni rad.
Točno tako, samo sa radom, bez kapitala, ne možeš stvoriti bogatstvo. Samo što ima onih koji nisu znali ni s kapitalom, koji nije njihov, a dobili su ga po više nego povoljnim uvjetima.
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2009., 20:44   #69
Quote:
Noćobdija kaže: Pogledaj post
a) država je skupa
b) sve poticaje poljoprivrednicima, HŽ-u, brodogradnji, ceste, bolnice, lijekove, sve, sve...sam ja platio
b) ništa nije besplatno, osim majčinske ljubavi

što se tiče tehničke strane provedbe ove ideje - ne znam. znam da su kadrovski kapaciteti države enormni i da ona to može riješiti.
Ma što se tiče tehničke provedbe, banke bi sigurno ponudile da ti odmah po uplati izračunaju sve i skinu, za par kuna naknade, nije to problem. Nije problem ni za one koji ne plate, i za to postoji rješenje.

No, bilo bi veselo, čovjek dobije plaću, naredni dan shvati da mu je uzeto pola, a onda vidi poljoprivrednike u traktorima od 60.000 € kako prosvjeduju jer im je malo 300% povećanja poticaja u zadnjih 6 godina, a potom i studente koji bi htjeli besplatno školovanje za sve bez uvjeta.

A i vlast bi malo teže uvodila nove poreze. Štoviše, pitanja poreza i socijalnih davanja bi došla među glavne teme na izborima...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2009., 21:06   #70
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
No, bilo bi veselo, čovjek dobije plaću, naredni dan shvati da mu je uzeto pola, a onda vidi poljoprivrednike u traktorima od 60.000 € kako prosvjeduju jer im je malo 300% povećanja poticaja u zadnjih 6 godina, a potom i studente koji bi htjeli besplatno školovanje za sve bez uvjeta.

A i vlast bi malo teže uvodila nove poreze. Štoviše, pitanja poreza i socijalnih davanja bi došla među glavne teme na izborima...
Pa, ako je došlo do toga da obični ljudi ne razumiju kuda ide lova koja im se skida od bruta sa porezima i doprinosima, onda smo stvarno - u klincu.
mirjam is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2009., 21:29   #71
Quote:
mirjam kaže: Pogledaj post
Pa, ako je došlo do toga da obični ljudi ne razumiju kuda ide lova koja im se skida od bruta sa porezima i doprinosima, onda smo stvarno - u klincu.
Velika većina pojma nema što je to Brutto plaća i kolika je.

To bi najbolje bilo pokazati isplatom plaće u kešu. Staviš radniku hrpicu love stol da vidi koliko je sve to a zatim mu uzmeš najmanje pola i kažeš, eto to ide državi...
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2009., 21:45   #72
Quote:
banderas kaže: Pogledaj post
Nitko ne bi imao ništa više, ni manje. Na papiru se apsolutno ništa ne bi promjenilo. Ali bi se svijest o nekim stvarima povećala.
Bi. Svako bi trebao svog knjigovođu (plaćat!).

Ljudima bi bilo puno jasnije kolke mase para daju za npr crkvenu dekadenciju,
koje masne pare daju za zdravstevno, a u bolnicama nema ni gipsa,
kkolike pare daju za školstvo,tj za plaće profesora, a ovi ne rade.. itd....
gauper is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2009., 23:31   #73
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Ma što se tiče tehničke provedbe, banke bi sigurno ponudile da ti odmah po uplati izračunaju sve i skinu, za par kuna naknade, nije to problem. Nije problem ni za one koji ne plate, i za to postoji rješenje.

No, bilo bi veselo, čovjek dobije plaću, naredni dan shvati da mu je uzeto pola, a onda vidi poljoprivrednike u traktorima od 60.000 € kako prosvjeduju jer im je malo 300% povećanja poticaja u zadnjih 6 godina, a potom i studente koji bi htjeli besplatno školovanje za sve bez uvjeta.

A i vlast bi malo teže uvodila nove poreze. Štoviše, pitanja poreza i socijalnih davanja bi došla među glavne teme na izborima...
To bi bio dodatni teret i daljnje smanjenje plaće, jer poslodavci bi ukinuli taj dio računovodstva i dobili dodatni prihod koji se ne bi prelio u zaradu radniku...znači svatko bi plaćao dodatno knjigovodstvo...sama ideja nije loša ali mislim da bi to upravo u provedbi to tako izgledalo, inače zanimljivija je opcija da se pri isplati plaće izbjegnu banke odnosno da se plaća isplati na ruke...garantiram da bi to u konaćnici dovelo do uljuđenijeg odnosa banaka prema klijentima a i neki ljudi bi naučili da ne troše nešto što nemaju (kartice)
W.M.H. is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2009., 23:37   #74
Quote:
W.M.H. kaže: Pogledaj post
To bi bio dodatni teret i daljnje smanjenje plaće, jer poslodavci bi ukinuli taj dio računovodstva i dobili dodatni prihod koji se ne bi prelio u zaradu radniku...
ma daj, računovodstvo u firmi radi mnogo toga, samo jedan dio toga je i obračun plaća. ne bi se čitavi odjeli ukidali zbog toga.

no, naravno da je sve to utopija. to je toliko revolucionarna ideja za našu ueber-kontrolirajuću državu da nema šanse da se takvo što provede. i da se pri tome dovede u poziciju moći radnika, građanina i glasača, pa to je hereza za nap politički establishment...naravno da je to nemoguće.

meni je samo nevjerojatno koliko je otpora u normalnim ljudima, koji fantaziraju da je to u korist poslodavaca, a ne njih. jedini koji su tu na šteti su npr. 2500 zaposlenih u HZZo ili prekobrojni u HZMO-u, ministarstvima...
Noćobdija is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2009., 23:38   #75
mora se uzeti u obzir da davanja za zdravstveno osig. (mislim da je 15%) idu na placu i iz place..
dakle, onaj koji vise zaradjuje, on ce vise platiti.
kada ljudi pocnu primati placu u bruto iznosu se mora uzeti u obzir da ne postoji zakonska obveza isplate racuna na tekuci racun u banci.. dakle, skoro na crno ces dobiti bruto placu.
Koliko ces platiti zdravstvo?
da li ces platiti sav iznos koliko moras ili ces platiti puno manje?

platit ces puno manje, jer nece postojati evidencija i pracenje placenih iznosa za place, odnosno, zdravstveni sustav ce se urusiti dok si rekao keks...
isto ce se desiti i sa mirovinskim sustavom..

dakle, zelja koja ima vrlo malo sa realnoscu
Bongo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2009., 00:03   #76
Quote:
Noćobdija kaže: Pogledaj post
ma daj, računovodstvo u firmi radi mnogo toga, samo jedan dio toga je i obračun plaća. ne bi se čitavi odjeli ukidali zbog toga.

no, naravno da je sve to utopija. to je toliko revolucionarna ideja za našu ueber-kontrolirajuću državu da nema šanse da se takvo što provede. i da se pri tome dovede u poziciju moći radnika, građanina i glasača, pa to je hereza za nap politički establishment...naravno da je to nemoguće.

meni je samo nevjerojatno koliko je otpora u normalnim ljudima, koji fantaziraju da je to u korist poslodavaca, a ne njih. jedini koji su tu na šteti su npr. 2500 zaposlenih u HZZo ili prekobrojni u HZMO-u, ministarstvima...
Pa nisam ni rekao da bi sve ukinuli ali očigledno da im ne bi bila potrebna osoba koja radi na obračunu plaća (naravno ovisi kolike je veličine poduzeće), naravno da bi onda takva osoba potencijalno mogla zarađivati i više kao samostalni obrtnik jer bi ljudima bila potrebna pomoć oko plaćanja i raspodjele koliko kome, nekima naravno i ne ali poznavajući ljude velikoj većini da...a to nije porezna prijava gdje će ti netko pomoći jednom godišnje...
Ovo sa HZZom,HZMO i slični se slažem ali da ima volje brzo bi se bagru rastjeralo i bez brutto plaće samo politička volja...po tvome ispada da je način isplate plaće jedino krive za današnju situaciju u zemlji...a smatram se normalnom osobom...
W.M.H. is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2009., 00:06   #77
Quote:
Bongo kaže: Pogledaj post
mora se uzeti u obzir da davanja za zdravstveno osig. (mislim da je 15%) idu na placu i iz place..
dakle, onaj koji vise zaradjuje, on ce vise platiti.
kada ljudi pocnu primati placu u bruto iznosu se mora uzeti u obzir da ne postoji zakonska obveza isplate racuna na tekuci racun u banci.. dakle, skoro na crno ces dobiti bruto placu.
...
Ali valjda postoji neka obveza poslodavca da dostavi podatke o tvojoj placi nekome vec... Brijem da da.
Uostalom, poslodavci su zli u ovoj zemlji. Kako znas da ti tvoj placa doprinose i porez?
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2009., 11:05   #78
Quote:
Bongo kaže: Pogledaj post
...
dakle, zelja koja ima vrlo malo sa realnoscu
Mislim da je zakonska obveza isplaćivati plaće preko računa. Tako da to ne stoji.
Isto tako svaki mjesec se poreznoj upravi predaje ID obrazac na kojem je evidencija plaća, RSm obrazac Regosu sa matičnim brojevima i iznosima obračunatih plaća radi evidencije mirovinskog, na kraju godine poreznoj se predaju IP kartice, odnosno isplate za svakog pojedinog radnika po mjesecima.
Bez brige budi, porezna dobiva i te kakvu evidenciju. Očito niste niti svjesni da se svi ti podaci šalju poreznoj.
Zašto misliš da bi to prestalo ako bi obveza plaćanja prešla s poslodavca na radnika?
Probajte ne platit prometni prekršaj. Nije baš brzo, ali nakon nekog vremena će vas dočekati poziv iz porezne da ga platite. Teretit će vas za kamate i nećete dobit povrat poreza ako ga imate za tu godinu dok ne riješite dugove...
Dobro, poznato je da recimo u USA ima dosta primjera da ljudi zastrane i jednostavno ne plaćaju mirovinsko ili zdravstveno jer ima trenutno novac za nešto drugo treba, pa im se to često obije o glavu.
Ali to nije ništa drugačije nego kad ti poslodavac to ne uplati jer mu je za nekaj drugo taj mjesec trebalo. Ovako bi barem sve bilo pod kontrolom radnika.
Gilda. is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2009., 15:27   #79
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
SDP za ovo - jedan veliki:
:-) uvijek se nadje ovakvih bisera ali ama bas uvijek kad je autor (tko god bio u pitanju) u oporbi. i meni se svidja sto je izjavio, ma koliko bilo nemoguce i besmisleno ovako nesto napraviti zbog bedaka koji se nisu u stanju ni informirati protiv cega se bune.
7nationarmy is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2009., 16:11   #80
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Taj paradoks je u ovoj zemlji proizasao iz sljepog drzanja Marxovog ucenja. Morat cu vas razocarati, Marx je totalno omasio sto vodi ka bogatstvu. To nije rad sam po sebi, nego kapital. Od tuda taj paradoks da negdje isti broj sati rada vrijedi puno vise nego drugdje.
Kako mi jos uvijek sljepo vjerujemo Marxu, tako svoj kapital sa gadnjenjem unistavamo. I ostane nam gotovo bezvrijedni rad.
Da bi riječ rekao
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:58.