Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.03.2003., 10:47   #1
Roaccutane (izotretinoin)

Čitajući topic 'Diane 35', vidim da dosta cura ima problema s tenom (tko zna kako stoje muškarci u tom pogledu, ništa se ne izjašnjavaju).

Nikad u životu nisam imala toliko problema s kožom (gadne, čvoraste, bolne akne po licu, vratu, leđima).
Policistični jajnici dijagnosticirani su mi prije nekih 10-ak godina.
U par navrata pila sam Diane 35 i sve se povuklo, koža perfektna i sve super. Svaki put nakon prestanka uzimanja Diana bilo je sve gore i gore.

Išla sam raditi krvnu sliku i hormonalne pretrage i sve je ok unatoč policističnim jajnicima (dakle, mogu se imati policistični jajnici, a da je s hormonima sve u redu). Menge redovite, opće zdravstveno stanje super, ali ova moja koža.. za popizdit.

I tako ja odoh kod liječnika i dobim Roaccutane (lijek, u stvari velike količine A vitamina u kombinaciji s još nečim, isključivo se koristi u liječenju težih oblika akni))

Roaccutane je izrazito jak lijek, teratogen (zabranjeno uzimanje trudnicama i onima koje to planiraju postati, čak i nekoliko mjeseci nakon prestanka uzimanja lijeka, mogu se javiti teška oštećenja ploda).
Krvne pretrage radim svaka 3 tjedna (uključujući i jetrene probe)
Većina nuspojava koja se može javiti trenutno mi se dešava: suha sluznica očiju, suha usta, koža lica mi se ljušti abnormalno. Oči me peku užasno, usta kao da mi je netko nešto ubrizgao, krv mi ide iz nosa. Jednom riječju, sva se sušim.
Znam da je to normalno za ovaj lijek, znam da sam pod kontrolom i ukoliko nešto ne bude u redu s krvnim nalazima , mogu lijek prestati koristiti.

Inače, učinkovitost ovog lijeka je oko 90 % (navodno). U ovo sam se imala priliku uvjeriti osobno upoznavši dečka koji se liječio Roaccutanom. Fantastičan rezultat. Samo što je on muško, a ja ne. Ne znam kako kod žena ovo reagira.

Inače, propisana mi je terpija od 4 mjeseca.
Došla sam do pola i ten mi je nešto bolji (premda teško baš i uočavam jer mi je lice suho i ljuskavo, najbolje ću vidjeti par mjeseci nakon korištenja lijeka).

Je li netko oda vas koristio ovaj lijek i kakvi su bili rezultati? Jesu li rezultati bili trajni?
Ili je sve u glavi/psihi (kod mene vrlo moguće) kako mi reče apotekarka, koja me pokušala nagovoriti da ne koristim Roaccutane jer je to čisti otrov.

da vas čujem..
rafaela is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2003., 11:02   #2
Koristila sam ga. Suha sluznica, ljustenje koze, jezik mi je cijelo vrijeme bio smedj i zadebljao, problemi s stolicom......Bilo je toga josh, u ovom trenutku se vishe ne mogu sjetiti.Akne su nestale, ali nakon prestanka i dalje sam imala problema s malim, sitnim bijelim aknicama i necistim tenom. Dakle, rezultati nisu bili bash perfektni.
Kod decki su rezultati malo bolji, ali taj lijek se ne preporuca mladima koji jos uvijek rastu - sin od moje poznanice je s sesnaest prestao rasti zbog toga. Nepaznja lijecnika, proces koji se je dugo vukao po sudu, ali decku vishe nitko nije mogao pomoci po tom pitanju.....



U svakom slucaju ja spadam u onih 10%. Mozda se jave neki s dobrim iskustvima.

Zadnje uređivanje iggix : 04.03.2003. at 13:41.
iggix is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2003., 11:03   #3
Sjetila sam se josh neceg: ooooobilne menstruacije. Bljak!
iggix is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2003., 11:20   #4
Re: Roaccutane

Quote:
rafaela kaže:
Je li netko oda vas koristio ovaj lijek i kakvi su bili rezultati? Jesu li rezultati bili trajni?
Ili je sve u glavi/psihi (kod mene vrlo moguće) kako mi reče apotekarka, koja me pokušala nagovoriti da ne koristim Roaccutane jer je to čisti otrov.

da vas čujem..
moja jako dobra prijateljica je koristila; rezultati su divni: porculanski bijeli ten (i inace je imala takav ali u jednom trenu joj je uletilo nesto pa je imala problema. lijecnik joj je dao Roaccutane). koliko vidim trajno je, ali ne znam koliko dugo je bila na terapiji i ne znam da li je to od samo jedne terapije.

nije imala niti jedan od simptoma koje ti navodis (iako su navedene kao moguci sekundarni efekti). koliko sam ja citala, to je cisti otrov. ali to mozes reci za sve efikasne kemikalije. mene osobno smeta s tim lijekom sto se ne zna tocno djelovanje (utjece na keratinizaciju koze) i sto je izotretionin vjerojatno ukljucen u gensku regulaciju...

koliko vidim, ti si na stalno kontrolirana tako da mislim da ce sve biti ok. pazi jetru, ne imaj bebu i streno lijecenje
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2003., 13:04   #5
Sigurno nemaju isto djelovanje; ali ovo mi se cini tako jaki lijek da bih vam preporucila (ukoliko nije stvarno koma) da probate sa Eudyna gelom Moja frendica si je sredila akne samo s njim. Ima ga u Austriji i Njemackoj i jako je dobar. Ja nisam nikada imala akne, ali kad mi tu i tamo iskoci kakav gadan potkozni hormonalni, navecer namazem i do ujutro je OK.
blondie_30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2003., 15:40   #6
Nisam koristila Roaccutane i ne zelim te preplasiti, al ovdje (UK) se digla ogromna prasina oko toga i svako malo bude nesto u novinama jer navodno uzrokuje tesku depresiju kod nekih ljudi i bilo je par suicide slucajeva koje su povezali s koristenjem tog lijeka i sad se njihove obitelji povlace po sudu.
Citala sam isto tako u novinama bas ovaj vikend da postoji neki laser koji se koristi u lijecenju akni (jos uvijek je u probnoj fazi) i navodno da daje izvanredne rezultate.
Mozda da se o tome raspitas?
__________________
Travel & Fashion Blog
Kiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2003., 19:37   #7
i ja i buraz smo koristili roaccutane skoro godinu dana, koza nam je bila u slicnom stanju kao sto ga i ti opisujes....s time da niti on () nismo imali policisticne jajnike....

nama se to pojavilo poslje puberteta kod mene cak dosta nakon puberteta.
ja sam probala sve i svasta i roaccutane mi je bio zadnja solucija, posto sam znala da je prilicno otrovan. s time da sam razgovarala s jednim prijateljem, koji je dr. farmaceut i on mi je rekao da nema frke, da slobodno to uzimam.....
meni su simptomi dok sam uzimala lijek bili slicni kao sto ih ti opisujes, s time da mogu potvrditi lagane depresije, no tada nisam znala da mi je to od toga.
ten mi je dvije godine bio super, sada mi se narocito pred menstruaciju stvore pristici na istim mjestima kao i prije....znaci nije me bas izljecilo!! a kod mog buraza je cak isto kao i prije!!

ja sam uglavnom jedno tri godine nakon uzimanja roaccutane-a promijenila doktora opce prakse i kada sam mu rekla da sam pila roaccutane on je popizdio rekao mi je da je to nesto najgore sto mozes napraviti.....rekao mi je da ima dosta ljudi koji su imali duboke depresije, takodjer je spomenuo samoubijstva!! kaze da te depresije znaju ostati i nakon toga sto prekines trositi lijek!!! osim toga je izgleda bilo nekoliko slucajeva gdje se pojavila neka ultra-agresivna vrsta leukemije!!!!!

on je uglavnom rekao da bi svim doktorima koji ga prepisuju oduzeo radnu dozvolu
sto da ti kazem covjek je bio bijesan kao ris!!!!
a i ja sam poludila na ljecnicu koja mi je to prepisala, a bome i na frenda, koji mi je rekao da je full bezopasno!!

svatko treba sam odluciti, sto ce unijeti u sebe..... ja uglavnom nebi preporucila!!

blondie, hvala za preporuku, bas cu si to nabaviti!!!
@ngel is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2003., 21:52   #8
Ja sam ga uzeo i jos sam ziv. Al moram rec da je djelovo do negdje 6 mjeseci nakon sta sam ga presto uzimat, a onda su mi se opet pojavile akne po licu. Nije da nije pomogo, jer sad su mi ledja, vrat i prsa skroz cisti (nije ni prije bilo strasno, ali je bilo tu i tamo), a i na licu je pojava rjedja i slabija. Al nisam uvjeren u djelotvornost. Jedina nuspojava su bila grozno suha usta.
Gazda is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2003., 09:24   #9
Hvala svima na odgovorima.
Dakle, niti ovim se ne postižu definitivni rezulati. Toga sam se i bojala; sve dobro kratko traje, zar ne? Sad si razmišljam jel ovo uopće vrijedno patnje ako će mi nakon prestanka uzimanja lijeka(otrova?)biti isto. Ali sad mi je stvarno dosta gadno. Oči su mi se osušile (kapljem umjetne suze svakih sat vremena), mažem usta labellom svaka pol sata, lice peče i ljušti se).

Koliko sam ja uspjela skužiti oko ovog lijeka, on djeluje na principu da ti 'suši' lojne žlijezde, tj. one luče manje sebuma za nekih 70-80 % i logično da se tako spriječava stvaranje akni.
A kad se lijek prestane koristiti?


I jo nešto. Baš jučer sam našla na webu neku studiju o učinkovitosti vitamina B5 u većim količinama (kao ne šteti organizmu, višak se izlučuje mokraćom, a navodno je i djelotvorniji od Roacutana), jer " ...akne su posljedica poremećaja metabolizma masti u organizmu koji se dešava zbog manjka koenzima-A, a koenzim-A se satoji od od ovog vitamina, pa će njegovo uzimanje u većim količina potaknuti stvaranje koenzima-A, te potaknuti metabolizam masti i riješiti problem akni (završen citat)"
Na početku se preporučuju doze od 10 g dnevno(?), zatim se postepeno doze smanjuju, da bi se na kraju završilo sa trajnjijim uzimanjem doze od oko 3 g dnevno.

Luca, vidim da se razumiješ u materiju. Je li vitamin B5 stvarno tako neškodljiv i ima li ovo gore napisano smisla?

Ne znam više kaj da radim. Mislim, ljudi idu na Mjesec i stvaraju nuklearne bombe, a nisu uspjeli naći rješenje za akne.
pozdrav.
rafaela is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2003., 11:01   #10
Quote:
rafaela kaže:
I jo nešto. Baš jučer sam našla na webu neku studiju o učinkovitosti vitamina B5 u većim količinama (kao ne šteti organizmu, višak se izlučuje mokraćom, a navodno je i djelotvorniji od Roacutana), jer " ...akne su posljedica poremećaja metabolizma masti u organizmu koji se dešava zbog manjka koenzima-A, a koenzim-A se satoji od od ovog vitamina, pa će njegovo uzimanje u većim količina potaknuti stvaranje koenzima-A, te potaknuti metabolizam masti i riješiti problem akni (završen citat)"
Na početku se preporučuju doze od 10 g dnevno(?), zatim se postepeno doze smanjuju, da bi se na kraju završilo sa trajnjijim uzimanjem doze od oko 3 g dnevno.

Luca, vidim da se razumiješ u materiju. Je li vitamin B5 stvarno tako neškodljiv i ima li ovo gore napisano smisla?
ne znam da li je efikasno. akne su samo vidljiv fenomen a uzroci su zapravo razliciti...

kad zavrsis s R (svakako ne prije jer vidim da si u prilicno losem stanju. moja frendica je normalno to podnosila. da li si mozda na prevelikoj dozi?), preporucavam ti njegu sa preparatima koji sadraze salicilnu kiselinu (clinique i l'oreal imaju preparate s tim). probaj i benzoil-peroksid (neutrogena radi neke preparate s tim).

ja bih a tvom mjestu probala s B5. uglavnom ces ga izluciti mokracom i kroz duze te kolicine nisu bas super za bubrege. ali probaj jednom tretman kako je preporucen. ne znam koliko akni nastane zbog manjka CoA... ako je tvoj slucaj takav, mozda ti bude korisno. ali ako je tvoj uzrok drugo, onda nista...

sretno!
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2003., 12:02   #11
Uobičajene doze su između 0.5-1 mg/kg dnevno. Dakle, ja sam onda na manjoj dozi (0.5 mg/kg), tj. na 30 mg dnevno (3 kapsule po 10 mg). Svejedno, to su ipak strašno velike doze u normalnim okolnostima.
Više uopće nisam sigurna trebam li nastaviti s tim jer ga ne podnosim lako. osim onog što sam nabrojala, magli mi se vid, lice mi je nekako tamnije (pitaju me ljudi da kaj sam se sunčala?).
Sutra idem ponovo vaditi krv, nadam se da nalazi neće biti loši.

Luca:
Quote:
ne znam koliko akni nastane zbog manjka CoA... ako je tvoj slucaj takav, mozda ti bude korisno. ali ako je tvoj uzrok drugo, onda nista...
pa problem je u tom što nitko ne zna uzrok (meni je krvna i horonska slika u redu, što će reći na cistični jajnici nemaju veze s ovim).
Inače, meni je ginekolog rekao da oko 10 % žena ima policistične jajnike, ali većina njih nema nikakvih kožnih problema zbog toga.

Možda ovaj bezopasni vitamin B5 pomogne.
pozdrav.
rafaela is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2003., 13:16   #12
Quote:
rafaela kaže:

1. na 30 mg dnevno (3 kapsule po 10 mg).
2. pa problem je u tom što nitko ne zna uzrok (meni je krvna i horonska slika u redu, što će reći na cistični jajnici nemaju veze s ovim).
Inače, meni je ginekolog rekao da oko 10 % žena ima policistične jajnike, ali većina njih nema nikakvih kožnih problema zbog toga.

3. Možda ovaj bezopasni vitamin B5 pomogne.
pozdrav.
1. pitaj lijecnika da li bi smjela smanjiti na 1 kapsulu dnevno. mislim da bi to moglo olaksati simptome koji su ti stvarno nezgodni...
2. zapravo je nekoliko znanih uzroka, a najcesce djeluju svi skupa sinergetski. naravno, zasto biti jednostavno kad moaze komplicirano. naravno da jajnici nemaju nuzno veze s tim jer i muski imaju akne
3. probaj s vitaminom B. ja bih ipak prije zavrsila s R (vidi da li mozes smanjiti dozu). sklanjaj se od sunca, i za kasnije vidi da li su ti korisni oni preparati koje sam predlozila.
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2003., 00:17   #13
Question Roaccutane

već tri tjedna sam na roaccutane tabletama i nevidim nikakve promjene...derm mi je propisao 30mg na dan i ja mislim da je to mala doza...dali ste koristili roaccutane? kakvi su bili rezultati? koliko dugo?dali ste imali neke nuspojave?

unaprijed zahvaljujem
tikvica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2003., 11:40   #14
ovaj topic ti je već bio. potraži ga, negdje 3. mjesec ove godine.
rafaela is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2003., 21:10   #15
ja sam to koristio ima već vremena ali vjeruj izgubio sam živaca ko nikad s time i nuspojavama(više od straha) i na kraju se isplatilo.ne sjećam se sad kolko je trajalo ali na kraju lice ko dječja(čista) guza. znači strpljenja a to s dozom sam i ja sumnjao ali nije trebalo povećavat,treba vremena(i vremena) da počne djelovati al se isplati(barem meni je)
samo jedan "ja" is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2003., 22:48   #16
jedna dobra prijateljica je pila: trebalo je vise mjeseci da se primjete rezultati, nije imala nus-pojava, apsolutno joj je bilo efikasno, ali koliko znam ona je stvarno pazila da slusa lijecnicke savjete, radila kontrole itd...
ne znam koliko dugo je sve skupa koristila i da li je imala jedan ili vise tretmana, ali u svakom slucaju ona je vec godinama ponovo prekrasna (ten joj je u jednom trenu otisao k vragu a inace stvarno nije imala nikakvih problema. valjda nista drugo nije pomoglo pa ju je zato lijecnik stavio na na taj lijek).
slusaj svog doktora, jer koliko znam, to je ozbiljan lijek i nije za igru.
samo polako i strpljivo
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2003., 14:22   #17
Hvala na savjetu
__________________
"When you really want something, all the Universe conspires to help you achieve it"
tikvica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2005., 13:44   #18
Roaccutane-iskustva?

Namjeravam prijeci na terapiju gore navedenih tableta,imam problema s aknama,bio na ciscenjima i raznoraznim terapijama kod dermatologa,ali nista pretjerano ne pomaza...

Interesira me ima li tko iskustava s gore navedenom drogom?

Koliko sam cuo,dosta su jaki,suhe i crvene usne,da dosta lose utjece na jetru...Uglavnom,imaju dosta negativnim nuspojava na organizam,ali da su jako djelotvorne.

Somebody?
willy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2005., 14:02   #19
I moja kćer je imala problema sa aknama i kad smo čule za roaccutan konzultirale smo lječnicu i saznanja su bila zastrašujuća uz sugestiju lječnice da ni slučajno ne uzima taj ljek jer su posljedice velike. Zato ti savjetujem da se također konzultiraš sa lječnikom.
A mogu ti preporučiti kozmetiku Avene ( kupuje se samo u ljekarnama i super je.
__________________
pepsi
pepsi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2005., 07:58   #20
bilo je starih tema o tome... i uglavnom je sve bilo

sto se tice akni koristi ti:
- crna rotkva (neda mi se pisati, pitaj tigricu o tome)
- fitness (aerobne vjezbe)
- promjeni ishranu (manje rafiniranih ugljikohidrata)
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:33.