Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.09.2012., 11:56   #221
@ katarina
imaš ti i pravo čemu se živcirat. samo nekad popizdim na priče "moja škola je najbolja sve ostale su smeće."

no dobro... kako se tko odlučio za buduće školovanje želim mu mnogo sreće i uspjeha u daljnjem životu.
__________________
U moj svijet je svatko dobro došao, ali malo tko me od njih nije povrijedio.
rpodnar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2012., 12:32   #222
Quote:
rpodnar kaže: Pogledaj post
@ katarina
imaš ti i pravo čemu se živcirat. samo nekad popizdim na priče "moja škola je najbolja sve ostale su smeće."

no dobro... kako se tko odlučio za buduće školovanje želim mu mnogo sreće i uspjeha u daljnjem životu.
Tako je Nisam ni ja za pljuvačinu, za unaprijed otpisivanje djece, ali djeca sve to najbolje mogu sama demantirati. Sustav je takav kakav je, ali kod nas se još uvijek može vrlo jeftino doći do dobrog obrazovanja..i stvarno je dostupno bez obzira na srednju školu, ako se pokaže volje da želiš više.
KatarinaRi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2012., 16:08   #223
Quote:
rpodnar kaže: Pogledaj post
ajmo jednostavno ukinut sve škole i struke koje postoje u srednjoj i ostavit samo gimnaziju posto je ona Bogom dana i savršena...
Kad prestaneš ogorčeno topkati nogicama, urlati i nabacivati se pasivno agresivnim floskulama, možda se potrudiš pa shvatiš da ovo nitko nije rekao.

Svaka srednja škola ima svoju svrhu kao dio nečijeg cjelokupnog obrazovanja. Svrha gimnazije je ponajviše - može se reći i isključivo - priprema za studij (jer je završeni gimnazijalac na tržištu rada - veliko ništa). Svrha strukovne škole je - ne bi čovjek nikad pogodio - primarno "dobivanje struke".

Naravno da pametno, sposobno i vrijedno dijete može samostalno nadoknaditi razliku programa svoje škole i programa koji se traži na A razini državne mature, položiti državnu maturu, upisati se na fakultet koji ga zanima i završiti taj fakultet. Naravno da će nepametni, nesposobni ili nevrijedni gimnazijalac izgoriti ili tijekom gimnazijskog školovanja, ili na državnoj maturi, ili tijekom studija (ako i upadne na njega).

Ako je to sve tako, u čemu je tvoj problem?
Quote:
a jeste smišljeni uvijek bili i uvijek ćete biti
Kakvi?
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Državna matura je prilagođena gimnazijskom programu, strukovnjaci ako na nju žele moraju se dodatno pripremati. Čak se i planirao uvesti program državne mature za strukovne škole.
Da, i što s tim? Tako je "svugdje" - odnosno, o svim relevantnim obrazovnim sustavima. Štoviše, postoji veliki broj sustava koji "strukovnjacima" omogućava nastavak školovanja, ali samo na veleučilištima (a ne i sveučilištikma). Hrvatski obrazovni sustav nije nikakva naša posebnost niti izmišljotina.
Quote:
Ja nisam rekao da su te ocjene nezaslužene, te osobe su naučile sve što piše u knjizi, sve definicije, formule i izraze, to lijepo ponovile na ispitu i dobile peticu, čestitke.
Naravno da si rekao da su ocjene nezaslužene: rekao si (ne doslovno tim riječima) i da su profesori idioti kojima je važno odslušati naštrebane formule a uopće ih ne zanima nečija sposobnost razmišljanja i zaključivanja, i da su te ocjene veliko ništa jer ne odražavaju nečije stvarno znanje (a znanje nema veze s naštrebanim formulama i definicijama).
Quote:
svaki nastavnik smatra kako je njegov predmet jedini i najvažnijii, traži da se njegovo nabuba izrecitira i idemo dalje.
Vrlo si hrabar u znanju o tome što i kako radi i traži svaki nastavnik i svaki profesor. Kad god čitam takve rečenice, imam sliku "kavanskih izbornika" i "kavanskih premijera" koji bi sve znali srediti kada bi im se dalo samo pet minuta vlasti i moći.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2012., 17:27   #224
Ti se sad našao braniti obrazovni sustav.

16 godina idem u škole u ovoj državi, i ovaj opis je uglavnom što sam vidio, a ne mogu reći da sam vidio puno dobroga.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2012., 18:59   #225
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Ti se sad našao braniti obrazovni sustav.
Opet krivo. Već nekoliko puta uopće ne razumiješ što sam napisao. Od nekoga tko se toliko diči svojim negimnazijskim povezivanjem i zaključivanjem i svačimnečim, to nisam očekivao.

Uopće ne branim obrazovni sustav (koji, ponavljam, nije nikakva naša specifičnost niti izmišljotina), samo smatram da si potpuno nekompetentan izricati presude cijelom sustavu, svim profesorima, svim nastavnicima, svim gimnazijalcima i svim strukovnjacima na temelju onog što si "vidio" (a mo'š mnislit' objektivnog i mjerodavnog viđenja u učenika/studenta) u jednoj osnovnoj, jednoj srednjoj školi i jednom fakultetu.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2012., 22:56   #226
a mislim da je točan odgovor negdje između svega što pišete.

nekako čisto sumnjam da ijedan gimnazijalac zna bolje kemiju koju ima jednu jedinu po 2, maksimalno 3 puta tjedno od nekoga iz medicinske tko ima 6-7 vrsta kemije isto tako svaku po 2 do 3 puta tjedno. ono, nema šanse da u gimnaziji ih uče nešto što njih ne uče.

s druge strane, realno mi je da gimnazijalac zna bolje matematiku od onoga iz medicinske škole.

zapravo stvar je u tome da strukovne škole uglavnom imaju naglasak na predmetima struke koji uglavnom su samo jedan ili nijedan od onih predmeta koji se traže na prijemnima (ili po novijem, na maturi). tako da, uzalud ovome iz medicinske bolje znanje iz kemije kad ovaj (podjednako inteligentan, marljiv itd.) iz gimnazije možda zaostaje iz kemije za njim ali je bolji (znanjem, naravno) u matematici i fizici koju isto traže na prijemnom/maturi za medicinski fakultet. na kraju ispadne da se ovaj iz strukovne medicinske mora više potruditi da nadoknadi zaostatak i upiše fakultet.

s druge strane, da strukovna škola osigurava neki mir jer imaš zanimanje i nije ti pod mus završiti nešto, što god, to stoji. ukoliko netko nije ziher bi li studirao ili nije previše zainteresiran za učenje, radije bih mu sugerirala strukovnu četverogodišnju. pa ako baš žarko želiš studirati nakon toga, uz možda malo više truda, možeš. nisu sad to neke nepremostive prepreke da ih osoba koja bi bila u stanju završiti normalan faks ne bi bila u stanju savladati i naučiti.
__________________

moj mali mačić
anonymous_13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2012., 09:50   #227
Anonymus 13 je zapravo u pravu. Postoje odlične stručne škole, ali gimnazije daju šire obrazovanje...Dakle, ako je dobra kemijska škola svakako da će taj znati bolje kemiju, ali sigurno neće matemaiku i ostalo... a za upis na faks treba sve to. Osim toga od kada postoji državna matura po gimnazijskom programu, sigurno je lakše istu položiti iz gimnazije. Isto tako, iz mog iskustva čini mi se da je gimnazijalcima lakše na fakultetima jer imaju šire znanje, i možda više navika učenja...ali to sve ovisi o osobi, kao i pojedinoj školi, kao i pojedinoj gimnaziji...Ne može se tu općenito govoriti. Ali obzirom jako malo učenika s 14 godina zna što želi dalje u tom smislu je bolje ići u gimnaziju, ako se već planira fakultet. S druge strane, ako čovjek nije siguran da će studirati neka dobra srednja škola koja daje zanimanje je bolje rješenje od gimnazije.
tara08 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2012., 15:26   #228
ova se rasprava da vrlo lako argumentirati- dovoljno je pogledati upisane na pojedine fakultete- gotovo niti jedan strukovnjak ih nije upisao-

naglašavam pojedine fakultete- da prijavljuju se i strukovnjaci, ali ne upisuju, za razliku od gimnazijalaca koji se ipak- uz poneku iznimku upisuju u više manje željene fakultete (naravno da postoje gradacije)

ja sam završila strukovnu školu, sin mi pohađa drugi razred gimnazije- to je nebo i zemlja

samo sa znanjem je "zeznuto" jer onaj tko ga nema niti ne može znati što nema

osobno više bih voljela da su sve škole kombinacija strukovne i gimnazije no nažalost to je utopija - ljudi su od mladih dana određeni nizom okolnosti-

tko može i umije neka se potrudi završiti gimnaziju- tko nema uvjete mora biti svjestan da je limitiran- ma koliko to nehumano zvučalo
smijeh is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2012., 17:40   #229
Quote:
smijeh kaže: Pogledaj post
ova se rasprava da vrlo lako argumentirati- dovoljno je pogledati upisane na pojedine fakultete- gotovo niti jedan strukovnjak ih nije upisao-

naglašavam pojedine fakultete- da prijavljuju se i strukovnjaci, ali ne upisuju, za razliku od gimnazijalaca koji se ipak- uz poneku iznimku upisuju u više manje željene fakultete (naravno da postoje gradacije)

ja sam završila strukovnu školu, sin mi pohađa drugi razred gimnazije- to je nebo i zemlja

samo sa znanjem je "zeznuto" jer onaj tko ga nema niti ne može znati što nema

osobno više bih voljela da su sve škole kombinacija strukovne i gimnazije no nažalost to je utopija - ljudi su od mladih dana određeni nizom okolnosti-

tko može i umije neka se potrudi završiti gimnaziju- tko nema uvjete mora biti svjestan da je limitiran- ma koliko to nehumano zvučalo




Ja sam zavrsila gimnaziju, al ovo je tako zatucan post, da nemam komentara osim toga gimnazije u nestandardiziranom programu su nebo i zemlja......ali previse ljudi ovako razmislja, zato nam i je kako nam je
Vanda is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2012., 07:11   #230
Quote:
Vanda kaže: Pogledaj post
[/B]


Ja sam zavrsila gimnaziju, al ovo je tako zatucan post, da nemam komentara osim toga gimnazije u nestandardiziranom programu su nebo i zemlja......ali previse ljudi ovako razmislja, zato nam i je kako nam je
bilo bi korektno argumentirati što je u navedenim stavovima -zatucano-
smijeh is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2012., 13:26   #231
Kad bi sve bilo idealno, a nije, u gimnaziju bi se upisivala djeca koja žele dublju i širu razinu opće kulture, koja znaju odmah sa 15 da se žele baviti poslom za koji je potreban fakultet itd. itd.
I opet kad bi sve bilo idealno, dijete i roditelj bi odmah znali treba li im opća, jezična, klasična, prirodoslovna ....
A ovako, biraju školu na temelju "dobrog" glasa, djetetovih ocjena, kuma koji može srediti upis ...
Najgore je kad te pri upisu djeteta u sr. školu vode pogrešni motivi i snobizam.
Inače, posljednjih nekoliko godina veća je navala i teži upis u srednje škole medicinske struke.
__________________
Nije pametno kritizirati nečije kuhanje ako želite ponovo jesti kod te osobe.
rosita22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2012., 13:39   #232
ali zar je normalno da se teze upisati na medicinu iz medicinske nego iz gimnazije?
eto, meni to nije jasno, zasto se programi i trazeni predmeti ne usklade malo.
nije to stvar samo s medicinom, nego i s geodetskom, i s grafickom i sa jos masu skola. meni je to prilicno nenormalno.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2012., 13:59   #233
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
ali zar je normalno da se teze upisati na medicinu iz medicinske nego iz gimnazije?
normalno da je normalno. gimnazija bi trebala dati neku podlogu opće kulture i naučiti te kako učiti veće količine gradiva. to je ono što ti treba za faks.
medicinska ti daje zanimanje, a to je kod upisa na faks nebitno.
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2012., 14:00   #234
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
ali zar je normalno da se teze upisati na medicinu iz medicinske nego iz gimnazije?
eto, meni to nije jasno, zasto se programi i trazeni predmeti ne usklade malo.
nije to stvar samo s medicinom, nego i s geodetskom, i s grafickom i sa jos masu skola. meni je to prilicno nenormalno.
Meni i nije.
Iako nisam bas previse upoznata sa programom medicinske skole, rekla bih da je to prvenstveno strukovna skola za osposobljavanje za zanimanje medicinska sestra/tehničar opće zdravstvene njege. Dakle, to nije skola koja nekog osposobljava za upis na fakultet odnosno studiranje medicine, vec samo za to odredjeno zaniumanje i program je u (valjda) skladu s funkcijom te strukovne skole.
Onaj tko odabere zanimanje medicinske sestre tu dobiva obrazovanje potrebno za obavljanje tog posla.
Onaj tko zeli studirati medicinu ne treba takav program, vec gimnazijski kako bi se upisao na studij medicine.
Ako odredjeni predmeti (odnosno opsirnost tih predmeta) nisu potrebni za sticanje struke medicinske sestre, bilo bi imo nepotrebno da budu prisutni u strukovnoj skoli za buduce medicinske sestre...i bracu.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2012., 14:08   #235
ne znam, po meni bi to trebalo biti uskaldjeno. ako se netko zeli baviti medicinom, nije siguran zeli li ici na fakultet i bas postati doktor, ai eto sa 15 zna da zeli pomagati ljudima.
i ide 4 gdodine u medicinsku, naucio je masu toga sto mu je odlicna priprema za studije medicine, odluci da ipak zeli napraviti jos taj jedna korak i postati doktor.
kazem, po meni bi te srtucne skole trebale biti u nastavku za strucne studije izjednacene s gimnazijama.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2012., 14:08   #236
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
ali zar je normalno da se teze upisati na medicinu iz medicinske nego iz gimnazije?
Zašto ljudi rade temelje za kuću?

Fakat, samo se bezveze zajebavaju i kopaju nekakve rupetine pa ih onda betoniraju i svaštanešto: lijepo staviš malo Knaufa, zagletaš, pofarbaš i eto ti kuće.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2012., 14:11   #237
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Zašto ljudi rade temelje za kuću?

Fakat, samo se bezveze zajebavaju i kopaju nekakve rupetine pa ih onda betoniraju i svaštanešto: lijepo staviš malo Knaufa, zagletaš, pofarbaš i eto ti kuće.
pa zar nisu bolji temelji za medicinski fax u srednjoj medicinskoj nego u gimnaziji?
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2012., 14:47   #238
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
pa zar nisu bolji temelji za medicinski fax u srednjoj medicinskoj nego u gimnaziji?
Moja doktorica kaže da nisu.
Kaže da su njene kolegice iz medicinske na faksu osjetile nedostatak sati kemije, matematike, da su gimnazijalci bili više izvježbani za puno učenja, imali više standarde i jednostavno više toga morali naučiti za pozitivnu ocjenu, a kamoli za odličan.
Oni 4 godine tešu po svemu, dok su medicinari zadnje dvije jako usredotočeni na neke stvari koje se tiču tog zanimanja.
To ne znači da nisu završile, ali da im je bilo teže.

E sad, to je njeno mišljenje, iskustvo.

Moja je tek krenula u gimnaziju i zasad je malo rano za neke procjene.
Vikend je provela spremajući se za test iz glazbenog
KatarinaRi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2012., 14:50   #239
moguce
meni se cini da ne bi trebalo biti tako, d abi programi trebali biti uskladjeniji. da iz gimnazija imas cijelu paletu faxeva za birati, a da iz strucnih samo u nastavak obrazovanja ides lako, za ostalo da trebas stisnuti i nadoknaditi nke predmete.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2012., 15:01   #240
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
ali zar je normalno da se teze upisati na medicinu iz medicinske nego iz gimnazije?
eto, meni to nije jasno, zasto se programi i trazeni predmeti ne usklade malo.
nije to stvar samo s medicinom, nego i s geodetskom, i s grafickom i sa jos masu skola. meni je to prilicno nenormalno.
Nije riječ o traženim programima, riječ je o kriterijima i kapacitetima učenika. Radim u nekoliko škola, nekoliko kolega iz srednjoškolskih klupa je završilo medicinski fakultet, jedna kolegica se prebacila u srednju medicinsku iz gimnazije (i tamo je postigla veći prosjek ocjena), radim s kolegama koji predaju u nekoliko škola iste predmete-ali s različitim kriterijima, čak i metodama rada. Gimnazija je najbolja priprema za fakultet. Tržište rada je druga stvar. Mislim da su medicinske škole kvalitetne i da nije nemoguće uspješno završiti fakultet nakon nje, ali, pogledajte statistike, danas postoji i vanjsko vrednovanje znanja (državna matura), postoje natjecanja, dakle, to je ono što se traži za studiranje.
Gimnazija nema stručnih predmeta (svi su stručni jer se u svakom razredu može naći učenik kojemu će i predmet s jednom satom tjedno postati struka)i to je jedan od razloga zbog kojeg gimnazijalci lakše završe studij. Naravno, mnogim roditeljima i učenicima gimnazije se to ne sviđa, no lakog puta nema i ne smije biti.
(Zapravo ima-ali ne bi smjelo biti-primjerice ove afere s kupovanjem ispita. Strahota! Dabogda im svima oduzeli diplome, u ime nas koji smo svoju trudom stekli.)
__________________
ne spavamo
lala is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:07.