Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.12.2012., 17:57   #121
Quote:
MyIronLung kaže: Pogledaj post
Presvega, nisu ni hteli da se otcepljuju u 1991, velika vecina je htela da bude deo jugoslavija. I dalje, kad se vidi da su slavili kad je SR Jugoslavija pobedila u kosarci onda je to dokaz da zaista nisu stvari toliko lose kako ti prestavljas. .
zašto ih je 96% na referendumu 1991. glasalo za neovisnost?

makedonci su naravno, htjeli neovisnost, iako im je odgovarala i jugosalvija, ali naravno, prije miloševića.

to što su zadržali pozitivne odnose prema drugim narodima SFRJ je prije svega zato što su izišli mirnom, bez rata.
da su i drugi, isto bi bilo.
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2012., 23:46   #122
Suviše slabo ti poznaiješ Srbiju...
Quote:
facundo111 kaže: Pogledaj post
S jedne strane, to je potpuno pogrešno, jer se prema susjedima ne smije odnositi kao da ne postoje niti netko tko vas ne zanima, a s druge
A vi se kao mnogo zanimate za susede ukoliko izuzmemo Srbiju i BiH. Da li imate dnevne priloge u dnevnicima o politickim/kulturnim/ekonomskim o zbivanjima u Italiji ili Mađarskoj? Imate ali isto onoliko koliko o Francuskoj ili Britaniji koji su daleko od vas... Dok o Srbima ne samo da ima prilog u vestima nego svaka 2-3 dana posebna emisija.

Quote:
facundo111 kaže: Pogledaj post
Bugari oni koji samo čekaju da vam otmu pno što je vaše,
Ja ne čujem da iko ikada i spominje bugare. Postoje nekakva istorijska pamćenja, ali niko ne veruje da će Bugarska nešto danas otimati...

Quote:
Rumunji jeftini bijednici kojima ni EU nije pomogla da im Srbija svejedno ne izgleda kao Eldorado,
Takođe niko ne misli da je Srbija Eldorado za Rumune, ali i pored 10 godina rata, sankcija, okupacije dela teritorije u Srbiji, ne vidi se ni najmanja razlika pri prelasku granice iz Srbije u Rumuniju.


Quote:
a Mađari podlaci koji vam iza leđa govore ono što ne razumijete s jednim jeidnim ciljem: da vrate ono što su nekad imali.
Mađari nemaju kapaciteta za tako nešto, te stoga niko i ne misli o tome. Oni su mnogo lojalniji Srbiji od dece komunista i Jugoslovena u Vojvodini. Većina nacionalista među Srbima bi sutra ukinula Vojvodinu a dala mađarima etničku autonomiju na severu. Dok su mađarski zahtev za autonomijom autonomaši proglasili fašizmom.
marval is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2012., 02:01   #123
Quote:
marval kaže: Pogledaj post
Suviše slabo ti poznaiješ Srbiju...


A vi se kao mnogo zanimate za susede ukoliko izuzmemo Srbiju i BiH. Da li imate dnevne priloge u dnevnicima o politickim/kulturnim/ekonomskim o zbivanjima u Italiji ili Mađarskoj? Imate ali isto onoliko koliko o Francuskoj ili Britaniji koji su daleko od vas... Dok o Srbima ne samo da ima prilog u vestima nego svaka 2-3 dana posebna emisija.


Ja ne čujem da iko ikada i spominje bugare. Postoje nekakva istorijska pamćenja, ali niko ne veruje da će Bugarska nešto danas otimati...



Takođe niko ne misli da je Srbija Eldorado za Rumune, ali i pored 10 godina rata, sankcija, okupacije dela teritorije u Srbiji, ne vidi se ni najmanja razlika pri prelasku granice iz Srbije u Rumuniju.




Mađari nemaju kapaciteta za tako nešto, te stoga niko i ne misli o tome. Oni su mnogo lojalniji Srbiji od dece komunista i Jugoslovena u Vojvodini. Većina nacionalista među Srbima bi sutra ukinula Vojvodinu a dala mađarima etničku autonomiju na severu. Dok su mađarski zahtev za autonomijom autonomaši proglasili fašizmom.

Ne znam što ti pratiš, ali i to je vrlo tipično, gledaš selektivno pa vidiš ono za što i misliš da je jedina opsesija svima od Arktika do Antarktike - Srbija. Naši se mediji npr. puno bave i Slovenijom i odnosima s njima, no ti to, dakako ne primjećuješ. No, ono što je u svakom slučaju točno jest da se bave i Srbijom. Jer, jedna neuređena država koja je i u 2012 još uvijek bačva baruta koja samo što ne eksplodira na 35 mjesta, i treba biti ozbiljna tema analiza u susjednoj državi koja za nekoliko mjeseci ulazi u Europsku uniju. Štoviše, ja mislim da bismo se trebali još i više zanimati srbijanskim gorućim pitanjima. U Preševu tek što ne počne građanski rat, a kod nas o tome nitko ni slova.

O tome da je srbija eldorado za Rumunjsku ne bih puno komentirao. Kakvi su da su, Europska su unija. Najbolji prijatelj mi radi u jednoj multinacki i pokriva cijeli Balkan + Cipar + Mađarsku pa slušam redovita izvješća o tome. Srbija i Kosovo su definitivno kategorija za sebe. Nakon toga, iznad su Makedonija, Albanija i Bih, pa tek još jednu skalu iznad - Rumunjska i Bugarska.
facundo111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2012., 03:12   #124
Bugarska i Rumunija su na jednakom nivou sa Srbijom po razvijenosti ali su stabilnije drzave politicki. Makedonija je u svakom pogledu gora od Srbije...

Evo ti intervju Tomislava Nikolica na MKTV i reci sta je to on lose rekao susedima:
http://www.youtube.com/watch?v=0zywkqZFRHU

Quote:
Ne znam što ti pratiš, ali i to je vrlo tipično, gledaš selektivno pa vidiš ono za što i misliš da je jedina opsesija svima od Arktika do Antarktike - Srbija.
Ne spominjem nikakav arktik nego konkretno Hrvatsku. Vi imate TV emisije posvecene Srbima. Na primer Na danasnji dan po pravilu ima svaki dan nekakav prilog o Srbima i uvek u negativnom kontekstu, Nedjeljom u 2 ima redovno goste iz Srbije koji pljuju po Srbiji ili ukoliko to ne rade voditelj se pretvori u policijskog istrazitelja i zapeni kao da ima besnilo, imate one vecernje emisije gde je barem jednom nedeljno tema Srbija... Govorim o drzavnoj HRT koja sprovodi politiku vase vlade.

Quote:
U Preševu tek što ne počne građanski rat, a kod nas o tome nitko ni slova.
A i da bude gradjanski rat jel znas ti koliko je Presevo udaljeno od Hrvatske?
marval is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2012., 10:59   #125
Quote:
facundo111 kaže: Pogledaj post
Ne znam što ti pratiš, ali i to je vrlo tipično, gledaš selektivno pa vidiš ono za što i misliš da je jedina opsesija svima od Arktika do Antarktike - Srbija. Naši se mediji npr. puno bave i Slovenijom i odnosima s njima, no ti to, dakako ne primjećuješ. No, ono što je u svakom slučaju točno jest da se bave i Srbijom. Jer, jedna neuređena država koja je i u 2012 još uvijek bačva baruta koja samo što ne eksplodira na 35 mjesta, i treba biti ozbiljna tema analiza u susjednoj državi koja za nekoliko mjeseci ulazi u Europsku uniju. Štoviše, ja mislim da bismo se trebali još i više zanimati srbijanskim gorućim pitanjima. U Preševu tek što ne počne građanski rat, a kod nas o tome nitko ni slova.

O tome da je srbija eldorado za Rumunjsku ne bih puno komentirao. Kakvi su da su, Europska su unija. Najbolji prijatelj mi radi u jednoj multinacki i pokriva cijeli Balkan + Cipar + Mađarsku pa slušam redovita izvješća o tome. Srbija i Kosovo su definitivno kategorija za sebe. Nakon toga, iznad su Makedonija, Albanija i Bih, pa tek još jednu skalu iznad - Rumunjska i Bugarska.
kakav gradjanski rat u presevu jedna opstina u srbiji sa 25 000 hiljada albanaca da vodi rat protiv zemlje srbije od 7 186 000 stanovnika. u medvedji ih ima 500, dok u bujanovcu cine nesto oko pola stanovnika opstine. fakundo mnogo gledas ratne filmove
GULAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2012., 00:28   #126
Quote:
GULAS kaže: Pogledaj post
kakav gradjanski rat u presevu jedna opstina u srbiji sa 25 000 hiljada albanaca da vodi rat protiv zemlje srbije od 7 186 000 stanovnika. u medvedji ih ima 500, dok u bujanovcu cine nesto oko pola stanovnika opstine. fakundo mnogo gledas ratne filmove
Jel znas gde gravitira ta opstina na jugu,zapadu i severu?

Valjda nisi toliko naivan ili tvrdoglav da ne razumes to...
Bagatur is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2012., 01:16   #127
Zaista optina Studenicani u Makedoniji rastura.

U prva 9 meseca ove godine Rođeni/Umreli

Quote:
408-80
Po popisu od 2002:

17,246 stanovnika
Bagatur is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2012., 04:53   #128
Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
zašto ih je 96% na referendumu 1991. glasalo za neovisnost?
Pod politickim ispiranje mozga, ljudi lagano promene misljenja. U bih je po anketama u 1990 ili 1989, oko 80% bilo protiv odcepljenja.



Quote:
marval
Evo ti intervju Tomislava Nikolica na MKTV i reci sta je to on lose rekao susedima:
http://www.youtube.com/watch?v=0zywkqZFRHU
Joj odvratno i uzasno, ne EU, protiv kolonialnog okupatora!
MyIronLung is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2012., 13:43   #129
Pa u Makeodoniji nije bilo mržnje prema Jugoslaviji i Srbima kad su se otcijepljivali,mislim nije kod naroda,kod političara vjerovatno jeste.
Jugomir is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2012., 18:57   #130
Quote:
MyIronLung kaže: Pogledaj post
Pod politickim ispiranje mozga, ljudi lagano promene misljenja. U bih je po anketama u 1990 ili 1989, oko 80% bilo protiv odcepljenja.
Pa i vi ste 50 godina u komunizam prali mozak makedoncima da su im srbi prijatelji.
Mozda bili su tada protiv jel nisu znali sta ih ceka kao samostalna drzava.
Drugo je Hrvatska i Slovenije,oni su bili motori Jugoslavije,oni su hranili vas ostale...

Ali imate srecu sto niste napali Makedoniju,zato i makedonci vas ne prze...toliko.

A znali da najlakse bi okupirali Makedoniju od svih.

Ali znali ste da ste mogli zesce da najebete ukoliko bi ste napali jel to bi dovelu do ukljucenje nekih suseda sa strane u rat protiv Srbije.
Bagatur is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2012., 19:01   #131
Quote:
Jugomir kaže: Pogledaj post
Pa u Makeodoniji nije bilo mržnje prema Jugoslaviji i Srbima kad su se otcijepljivali,mislim nije kod naroda,kod političara vjerovatno jeste.
Pa i kod hrvata ne bi valjda bilo mrznje ukoliko niste bili agresori...
Bagatur is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2012., 06:18   #132
Natalitet u promilima u neke opstine.
Sudeci po broj rođenih 2011 i njihov broj kao cijelo u 2002.

Albanci
Quote:
Tetovo - 14.53
Gostivar - 9.93
Tearce - 11.8
Zajaz - 6.1
Dibar - 11.8
Struga - 8.35
Znaci Albanci sigurno padaju u one zapadne krajeve Makedonije po broj.

Evo kako je bilo 2002:

Tetovo: 60,886 - sad sigurno su ostali na isti broj
Gostivar: 54,038 - sad ih nema vise od 40,000
Tearce: 18,950 - okolo 15,000
Zajaz: 11,308 - upola manje
Debar: 11,348 - okolo 9,000,mada ovde ima flotantna masa Torbesha pa moze se svasta ocekivati
Struga: 36,029 - nesto iznad 30,000,ali ovde kao i u Debar ima Torbesha,pa tako ko bi ga znao

Mozda i ja da sam podcenjio albance,mozda ih je vise nego one moje procenje,ali samo ukoliko najvitalnije stanovnistvo je iseljeno...

Zadnje uređivanje Bagatur : 30.12.2012. at 06:30.
Bagatur is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2012., 14:27   #133
Quote:
Bagatur kaže: Pogledaj post
Natalitet u promilima u neke opstine.
Sudeci po broj rođenih 2011 i njihov broj kao cijelo u 2002.

Albanci


Znaci Albanci sigurno padaju u one zapadne krajeve Makedonije po broj.

Evo kako je bilo 2002:

Tetovo: 60,886 - sad sigurno su ostali na isti broj
Gostivar: 54,038 - sad ih nema vise od 40,000
Tearce: 18,950 - okolo 15,000
Zajaz: 11,308 - upola manje
Debar: 11,348 - okolo 9,000,mada ovde ima flotantna masa Torbesha pa moze se svasta ocekivati
Struga: 36,029 - nesto iznad 30,000,ali ovde kao i u Debar ima Torbesha,pa tako ko bi ga znao

Mozda i ja da sam podcenjio albance,mozda ih je vise nego one moje procenje,ali samo ukoliko najvitalnije stanovnistvo je iseljeno...
Bagatur si preterao malo, pa sta se slucila tada u istocne makedonije, znaci tamo katastrofa je, kao hirosima da se slucio spored ovo tvoje analize, zasto u istocnoj makedoniji ima imigracije plus bugarski pasos, plus veci mortalitet , ja ne se slazim sa tvoje ocjenke, pogledaj u zavod za statistiku imigracije po regionima u makedoniji, cudno no makedonija svaka godina je u plus :O, moje misljenje za Tetovo je da tamu nije ostalo ni to 17 % makedoncima sta su bili u 2002, masovno se preseljavaju u Bitolj ili Skoplje, a Albanci imaju veliki natalitet, nije moguce u tolike mere da ne imaju manje u Tetovo, a vidi i u Skopje kako je situacije, 2011 34% novorodjenih su Albanci.
 
Odgovori s citatom
Old 30.12.2012., 20:31   #134
Quote:
vandal20 kaže: Pogledaj post
Bagatur si preterao malo, pa sta se slucila tada u istocne makedonije, znaci tamo katastrofa je, kao hirosima da se slucio spored ovo tvoje analize, zasto u istocnoj makedoniji ima imigracije plus bugarski pasos, plus veci mortalitet , ja ne se slazim sa tvoje ocjenke, pogledaj u zavod za statistiku imigracije po regionima u makedoniji, cudno no makedonija svaka godina je u plus :O, moje misljenje za Tetovo je da tamu nije ostalo ni to 17 % makedoncima sta su bili u 2002, masovno se preseljavaju u Bitolj ili Skoplje, a Albanci imaju veliki natalitet, nije moguce u tolike mere da ne imaju manje u Tetovo, a vidi i u Skopje kako je situacije, 2011 34% novorodjenih su Albanci.
Dodirnuo si bezbroj tema a nista konkretno nisi rekao.

Ja to kazem na bazu cinjenica.
Procene ne kazem da su skroz tacne,rekao sam da mozda i sam ih podcenjio.

Ali u svi ove opstine jedno je sigurno,a to je da albanaca sada ima manje.Jedino u Tetovo su ostali isti a mozda imaju i blagi rast.

Istocna Makedonija je druga prica,mozemo i o tome da pricamo ali daj prvo da razcistomo ovde...

Popis 2002 u Makedoniji po meni je ukljucio i deo albanaca koji su bili u inostranstvo...jel ne verujem da za 10 godina pola od naselenje Zajaza se preselilo u inostranstvo.

Prosto nema logike.
Bagatur is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2012., 21:55   #135
Quote:
Bagatur kaže: Pogledaj post
Dodirnuo si bezbroj tema a nista konkretno nisi rekao.

Ja to kazem na bazu cinjenica.
Procene ne kazem da su skroz tacne,rekao sam da mozda i sam ih podcenjio.

Ali u svi ove opstine jedno je sigurno,a to je da albanaca sada ima manje.Jedino u Tetovo su ostali isti a mozda imaju i blagi rast.

Istocna Makedonija je druga prica,mozemo i o tome da pricamo ali daj prvo da razcistomo ovde...

Popis 2002 u Makedoniji po meni je ukljucio i deo albanaca koji su bili u inostranstvo...jel ne verujem da za 10 godina pola od naselenje Zajaza se preselilo u inostranstvo.

Prosto nema logike.
bagature da se sada uradi popis u makedoniji, da li mozes da pretpostavis koliko bi makedonija imala stanovnika i njenu etnicku strukturu, otprilike
GULAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2012., 22:43   #136
Quote:
Bagatur kaže: Pogledaj post
Ali znali ste da ste mogli zesce da najebete ukoliko bi ste napali jel to bi dovelu do ukljucenje nekih suseda sa strane u rat protiv Srbije.
Koje bi to susjedne države stale na stranu Makedonije? Kada su sve prema Makedoniji neprijateljski nastrojene? Od Srbije, Bugarske pa sve do Grčke i Albanije. Jedino im je prijateljska Hrvatska, ali mi smo im daleko. A i Hrvatska sigurno nebi ulazila u rat zbog Makedonije. Dakle, tko bi stao na stranu Makedonije? Da ti odgovorim - Makedonija bi bila prepuštena samoj sebi isto kao Hrvatska, što još gore, Srbi bi možda dobili pomoć i pojačanje od Grka, kao što su ga dobili u zadnjem ratu. A u tom slučaju mislim da bi Makedonci bili poraženi, jer Srba ima više, nas Hrvata ima pa smo se mogli nekako i obraniti, ali šta će ono malo Makedonaca u svojoj državi, gdje se ionako Albanci množe kao zečevi
__________________
Shadow of death-Yusuf Güzey
DJ_Bobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2012., 23:53   #137
Quote:
DJ_Bobo kaže: Pogledaj post
Koje bi to susjedne države stale na stranu Makedonije? Kada su sve prema Makedoniji neprijateljski nastrojene? Od Srbije, Bugarske pa sve do Grčke i Albanije. Jedino im je prijateljska Hrvatska, ali mi smo im daleko. A i Hrvatska sigurno nebi ulazila u rat zbog Makedonije. Dakle, tko bi stao na stranu Makedonije? Da ti odgovorim - Makedonija bi bila prepuštena samoj sebi isto kao Hrvatska, što još gore, Srbi bi možda dobili pomoć i pojačanje od Grka, kao što su ga dobili u zadnjem ratu. A u tom slučaju mislim da bi Makedonci bili poraženi, jer Srba ima više, nas Hrvata ima pa smo se mogli nekako i obraniti, ali šta će ono malo Makedonaca u svojoj državi, gdje se ionako Albanci množe kao zečevi
Rata ne bi nikako moglo ni biti, osim unutarnjeg jer je, ako si zaboravio, NATO je u okruženju. A ne mosliš valjda da bi se NATO podijelio zbog nekakvih sitnih čarkica između Grčke i Bugarske. Elem, tu nema dvojbe - rat s uključenim vanjskim faktorima apsolutno nije moguć.
Što se tiče albanskog prirodnog priraštaja (za ovo "množe se kao zečevi" samo mig moderatoru jer su bilo kakve slične "umotvorije" apsolutno zabranjene na forumu - ne možeš reći da se Albanci množe kao zečevi ili Islanđani smrde kao tvorovi jer zbog toga letiš!), on je svakako manji nego nekad, a uz to, postoji veliko ekonomsko iseljavanje, tako da se broj Albanaca ne povećava drastično niti će se to dogoditi u bliskoj budućnosti.
facundo111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2012., 00:31   #138
Quote:
Bagatur kaže: Pogledaj post
Pa i vi ste 50 godina u komunizam prali mozak makedoncima da su im srbi prijatelji.
Mozda bili su tada protiv jel nisu znali sta ih ceka kao samostalna drzava.
Drugo je Hrvatska i Slovenije,oni su bili motori Jugoslavije,oni su hranili vas ostale...

Ali imate srecu sto niste napali Makedoniju,zato i makedonci vas ne prze...toliko.

A znali da najlakse bi okupirali Makedoniju od svih.

Ali znali ste da ste mogli zesce da najebete ukoliko bi ste napali jel to bi dovelu do ukljucenje nekih suseda sa strane u rat protiv Srbije.
1) Nisu slovenija i hrvatska hranili druge, ne, bas naprotiv, oni su se obogatili na racun tih drugih. I to pogotovo slovenija, hrvatska je bila mnogo blize nivou ostalih republika.

2) Srbi su se borili u makeodniji. Makedonci su ih pozvali da im pomognu u borbi protiv albanaca u 2001. Dakle bili su sprski vojnici tamo.
Sad sto spominjes neki hipoteticki rat u vezi makedonije i srbije, pa nemislim da je bas lepo da provociras na tako prljav nacin, kad uopste nema razloga za ikakav rat.


Quote:
Bagatur kaže: Pogledaj post
Pa i kod hrvata ne bi valjda bilo mrznje ukoliko niste bili agresori...
Greska. Elemnti ustaskog odreda koji je ziveo posle drugog svetskog rata u obliku isljenika je aktivno radio sve sto je mogao protiv jugoslavije. Bila je mrznja prema jugoslovenstvu i smatralo se da je hrvatska okupirana komunistima.
Mrnje je dakle bilo od uvek od tog elementa. I taj elemenat je kljucni u financirajuci HDZa i Tudjmana. Dakle saberi dva i dva, ima i to kako mrznje, sto nema kod makedonaca.
MyIronLung is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2012., 01:22   #139
I da se navratimo na tematiku,ao moze

Zadnje uređivanje Bagatur : 31.12.2012. at 01:28.
Bagatur is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2012., 01:29   #140
Quote:
MyIronLung kaže: Pogledaj post
2) Srbi su se borili u makeodniji. Makedonci su ih pozvali da im pomognu u borbi protiv albanaca u 2001. Dakle bili su sprski vojnici tamo.
Sad sto spominjes neki hipoteticki rat u vezi makedonije i srbije, pa nemislim da je bas lepo da provociras na tako prljav nacin, kad uopste nema razloga za ikakav rat.
Ko?
Kad?
Koliko?

Kakvi crni srpski vojnici?
Bagatur is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:30.