Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.03.2013., 15:19   #61
Quote:
Kitim kaže: Pogledaj post
Hebrejima ima 13 poglavlja a 14 ne postoji..

http://bible.cc/hebrews/13-1.htm
Ispričavam se nisam vidio tipfeler, ispravio i puno hvala na upozorenju
beli631 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2013., 15:23   #62
Quote:
beli631 kaže: Pogledaj post
Ispričavam se nisam vidio tipfeler, ispravio i puno hvala na upozorenju
Nema mrtvih sve je ok.

A i prevod mi nije nekako kao što mi koristimo inače.Ti si vjerojatno adventista?
Kitim is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2013., 15:30   #63
Quote:
Kitim kaže: Pogledaj post
Nema mrtvih sve je ok.

A i prevod mi nije nekako kao što mi koristimo inače.Ti si vjerojatno adventista?
Katolik, Biblija KS 1987.
beli631 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2013., 15:38   #64
Quote:
beli631 kaže: Pogledaj post
Katolik, Biblija KS 1987.
Drugačija je malo od Šarića koju koristim iako u zadnje vrijeme čitam na Engleskome koje je prevod s Grčkoga orginala navodno.
Kitim is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2013., 15:43   #65
Quote:
Kitim kaže: Pogledaj post
Drugačija je malo od Šarića koju koristim iako u zadnje vrijeme čitam na Engleskome koje je prevod s Grčkoga orginala navodno.
Ova se služi uglavnom francuskim prijevodom, Bonaventura Duda glavni urednik,
imali smo doma i neka druga izdanja ali bila je ona stara "posudi mi, pa ti ne vratim".
Ne znam za tebe, ali čitajući ove teme nekako mislim da bi uz nova izdanja trebalo davati veliki egzegetski priručnik, mislim da bi se tako puno stvari riješilo.
beli631 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2013., 15:50   #66
Quote:
beli631 kaže: Pogledaj post
Iv 1 U početku bijaše Riječ i Riječ bijaše kod Boga i Riječ bijaše Bog.
Iv 14 Riječ je postala čovjekom i nastanila se među nama. I mi smo promatrali slavu njegovu, slavu koju ima kao Jedinorođenac od Oca, pun milosti i istine.

Heb 4, 15 Nemamo, naime, nekoga velikoga svećenika koji ne bi mogao suosjećati s našim slabostima, nego jednoga koji je iskusan u svemu (kao i mi), samo što nije sagriješio.


I još nešto nevezano za temu, zamolio bih te da malo smiriš strasti, na forumu nitko nije dužan nekome nešto reći, odgovaranje na nečije postave je dobra volja ostalih forumaša.
nije istina...ako nesto tvrdis onda si Duzan to i potvrditi u inacem nemozes ocekivati da netko ili svi potvrde tvoj stav da je istinit...........osim toga ovim stavcima nisi odgovorio na moje pitanje........................trazio sam direktan stavak a ne nikakve krizaljke.................
bestvy77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2013., 15:58   #67
Quote:
bestvy77 kaže: Pogledaj post
nije istina...ako nesto tvrdis onda si Duzan to i potvrditi u inacem nemozes ocekivati da netko ili svi potvrde tvoj stav da je istinit...........osim toga ovim stavcima nisi odgovorio na moje pitanje........................trazio sam direktan stavak a ne nikakve krizaljke.................
Gle stav u vjeri neće svi potvrditi bez obzira što se napiše, recimo izvori kršćanstva (osim protestanata) su pismo i tradicija i nama je važno kako su oci definirali vjeru kroz sabore, ovi citati koje sam ti dao su se koristili na saboru u Kalcedonu gdje su definirane Kristove naravi, ako vjerujemo da je Isus Krist rođen od Oca prije svih vjekova dakle ima božansku narav i utjelovio se kao čovjek pa tako ima i ljudsku narav - dakle Riječ bijaše Bog i Riječ je postala čovjekom i nastanila se među nama, ako netko u to ne vjeruje onda mu i bilo koje objašnjenje neće pasati.
beli631 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2013., 16:11   #68
Quote:
beli631 kaže: Pogledaj post
Gle stav u vjeri neće svi potvrditi bez obzira što se napiše, recimo izvori kršćanstva (osim protestanata) su pismo i tradicija i nama je važno kako su oci definirali vjeru kroz sabore, ovi citati koje sam ti dao su se koristili na saboru u Kalcedonu gdje su definirane Kristove naravi, ako vjerujemo da je Isus Krist rođen od Oca prije svih vjekova dakle ima božansku narav i utjelovio se kao čovjek pa tako ima i ljudsku narav - dakle Riječ bijaše Bog i Riječ je postala čovjekom i nastanila se među nama, ako netko u to ne vjeruje onda mu i bilo koje objašnjenje neće pasati.
to nazalost kao i sve ostalo nema nikakve veze...........trebao si dati barem jedan direktan stavak ,a tog stavka niti nema u cijeloj bibliji(bilo ona vjerodostojna ili ne) a kombinacija spajanja nekih stavaka a nekih ne .......pa objasnjavati pritome jos i tradicije kako su to oni ranije razumijevali to naravno za ovo pitanje nema smisla ...............to svatko cini drugacije..........................
bestvy77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2013., 16:22   #69
Quote:
bestvy77 kaže: Pogledaj post
to nazalost kao i sve ostalo nema nikakve veze...........trebao si dati barem jedan direktan stavak ,a tog stavka niti nema u cijeloj bibliji(bilo ona vjerodostojna ili ne) a kombinacija spajanja nekih stavaka a nekih ne .......pa objasnjavati pritome jos i tradicije kako su to oni ranije razumijevali to naravno za ovo pitanje nema smisla ...............to svatko cini drugacije..........................
Za mene nauk učiteljstva ima itekako veze, ako tražiš mjesto gdje je Krist izravno rekao ja sam Bog sa dvije naravi i tri božanske osobe onda to nećeš naći, ali na temelju tih "križaljci" kako ih ti zoveš, kršćani dolaze do tih zaključaka. Dakle mi vjerujemo da se Krist/Riječ utjelovio i postao čovjekom (pošto je očito imao ljudske osobine -pio je, jeo, spavao), isto kao što muslimani vjeruju da se Muhamedu ukazao anđeo i počeo objavu Kur'ana i budisti da je Buda doživio prosvjetljenje
beli631 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2013., 17:40   #70
Quote:
beli631 kaže: Pogledaj post
Za mene nauk učiteljstva ima itekako veze, ako tražiš mjesto gdje je Krist izravno rekao ja sam Bog sa dvije naravi i tri božanske osobe onda to nećeš naći, ali na temelju tih "križaljci" kako ih ti zoveš, kršćani dolaze do tih zaključaka. Dakle mi vjerujemo da se Krist/Riječ utjelovio i postao čovjekom (pošto je očito imao ljudske osobine -pio je, jeo, spavao), isto kao što muslimani vjeruju da se Muhamedu ukazao anđeo i počeo objavu Kur'ana i budisti da je Buda doživio prosvjetljenje
opet pogresno..............citiram te:
"ako tražiš mjesto gdje je Krist izravno rekao ja sam Bog sa dvije naravi i tri božanske osobe onda to nećeš naći, ali na temelju tih "križaljci" kako ih ti zoveš, kršćani dolaze do tih zaključaka. "
ti i tvoja denominacija dolazi do tih zakljucaka , sa samime ovime priznajes i da to nisu cinjenice nega samo vasi zakljucci !!! Nazalost krscanstvo je cirkus sa vise manje 40000 denominacija od koje svaka ima kao i ti "PRAVO" !!!
Stoga nemozes praviti ovako grube greske kada govoris o krscanstvu !Ima hrpa krscanskih denominacija koje vjeruju da je Isus Covjek a ne bog , isto tako ih ima sto vjeruju da je bog,a ne covjek sa nikakve dvije prirode.................znaci ima svega ..................cak niti vi katolici niste u stanju da se u svemu slazete nego se prepirete........................jednom rijecju CIRKUS !!! Koncentriraj se na podpitanja ako si odustao od glavne teme.............................Zasto Luka proturjecuje i tvrdi da je svetiste unisteno prije isusove smrti a ne kao npr.kod marka poslije isusove smrti sto je bio i razlog da se unisti ???
bestvy77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2013., 17:46   #71
Quote:
bestvy77 kaže: Pogledaj post
opet pogresno..............citiram te:
"ako tražiš mjesto gdje je Krist izravno rekao ja sam Bog sa dvije naravi i tri božanske osobe onda to nećeš naći, ali na temelju tih "križaljci" kako ih ti zoveš, kršćani dolaze do tih zaključaka. "
ti i tvoja denominacija dolazi do tih zakljucaka , sa samime ovime priznajes i da to nisu cinjenice nega samo vasi zakljucci !!! Nazalost krscanstvo je cirkus sa vise manje 40000 denominacija od koje svaka ima kao i ti "PRAVO" !!!
Stoga nemozes praviti ovako grube greske kada govoris o krscanstvu !Ima hrpa krscanskih denominacija koje vjeruju da je Isus Covjek a ne bog , isto tako ih ima sto vjeruju da je bog,a ne covjek sa nikakve dvije prirode.................znaci ima svega ..................cak niti vi katolici niste u stanju da se u svemu slazete nego se prepirete........................jednom rijecju CIRKUS !!! Koncentriraj se na podpitanja ako si odustao od glavne teme.............................Zasto Luka proturjecuje i tvrdi da je svetiste unisteno prije isusove smrti a ne kao npr.kod marka poslije isusove smrti sto je bio i razlog da se unisti ???

Tko si ti da nečiju vjeru zoveš cirkusom? Mogao bih i ja tebe pitati koje dokaze imaš za svoju vjeru osim spisa koji su pisali ljudi, ali jednostavno na ovaj nivo rasprave se ne namjeravam spuštati, uživaj sa svojim čitateljima. Pozdrav

Zadnje uređivanje beli631 : 10.03.2013. at 17:53.
beli631 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2013., 18:25   #72
Quote:
beli631 kaže: Pogledaj post
Tko si ti da nečiju vjeru zoveš cirkusom? Mogao bih i ja tebe pitati koje dokaze imaš za svoju vjeru osim spisa koji su pisali ljudi, ali jednostavno na ovaj nivo rasprave se ne namjeravam spuštati, uživaj sa svojim čitateljima. Pozdrav
pa naravno....kada se nema vise sta za odgovoriti i kada sam ti ponovno direktno napisao da se koncentriras na pod pitanja ako zelis izbjeci glavnu temu ,
i sljedeci problem u vezi "LUKE" .........ti postanes uvrijedjen..............to je nazalost ocigledno.......................(kada nadjes rijec koja bolje opisuje 40000 tisuca strana za koju svake za sebe kaze da ima pravo kako tumaci jednu knjigu koja se sama od sebe proturijecuje ,onda nam napisi koja je to rijec)
bestvy77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2013., 00:28   #73
ovaj sam post napisala zapravo na jednoj drugoj temi, no mislim da bi odgovarao i ovdje. pa da ne prepisujem doslovno https://www.forum.hr/showpost.php?p=4...3&postcount=25
__________________
ako nisi u stanju izdržati ženu mog kalibra, odi lovit girice i ostani papak
οὔτοι συνέχθειν, ἀλλὰ συμφιλεῖν ἔφυν.
maher18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2013., 08:23   #74
Quote:
maher18 kaže: Pogledaj post
ovaj sam post napisala zapravo na jednoj drugoj temi, no mislim da bi odgovarao i ovdje. pa da ne prepisujem doslovno https://www.forum.hr/showpost.php?p=4...3&postcount=25
ovdje si 100% u pravu...
bestvy77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2013., 08:42   #75
Quote:
bestvy77 kaže: Pogledaj post
opet pogresno..............citiram te:
"ako tražiš mjesto gdje je Krist izravno rekao ja sam Bog sa dvije naravi i tri božanske osobe onda to nećeš naći, ali na temelju tih "križaljci" kako ih ti zoveš, kršćani dolaze do tih zaključaka. "
ti i tvoja denominacija dolazi do tih zakljucaka , sa samime ovime priznajes i da to nisu cinjenice nega samo vasi zakljucci !!! Nazalost krscanstvo je cirkus sa vise manje 40000 denominacija od koje svaka ima kao i ti "PRAVO" !!!
Stoga nemozes praviti ovako grube greske kada govoris o krscanstvu !Ima hrpa krscanskih denominacija koje vjeruju da je Isus Covjek a ne bog , isto tako ih ima sto vjeruju da je bog,a ne covjek sa nikakve dvije prirode.................znaci ima svega ..................cak niti vi katolici niste u stanju da se u svemu slazete nego se prepirete........................jednom rijecju CIRKUS !!! Koncentriraj se na podpitanja ako si odustao od glavne teme.............................Zasto Luka proturjecuje i tvrdi da je svetiste unisteno prije isusove smrti a ne kao npr.kod marka poslije isusove smrti sto je bio i razlog da se unisti ???
Zato jer su dva utjelovljenja u periodu od 40 godina očekivana.
Treba proučiti malo šire tu dinamiku razvoja.IMaš Nazarenske pa Esenske,pa Mandejske pa Dead sea scroll itd tekstove..

No poslije se ustoličilo da nisu dva utjelovljenja nego jedan a ovoga drugoga čekaju eto ga samo što nije stigao 2000 gotovo godina.
Sama ta shema pokazuje da ova shema s dva utjelovljenja unutar 40 godina pije vodu mnogo bolje a posebno što ima dokaza u spisima.
Prvi je učitelj pravednosti koji je ubijen za Pashu a drugo utjelovljenje je ostalo obavijeni velom tajne.Bilo je par pretendanata na tu titulu u 1st..
No kako sam već rekao treba uraditi širi zahvat.
Ja sam osobno se bavio time dosta dugo i dosta je zanimljivo mogu vam reći a nije ni za svakoga,treba ljubavi prema materiji kojom se baviš a ako se baviš da bi druge ocrnio od toga nema ništa to je kratka vjeka.
Kitim is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2013., 18:25   #76
Quote:
Kitim kaže: Pogledaj post
Zato jer su dva utjelovljenja u periodu od 40 godina očekivana.
Treba proučiti malo šire tu dinamiku razvoja.IMaš Nazarenske pa Esenske,pa Mandejske pa Dead sea scroll itd tekstove..

No poslije se ustoličilo da nisu dva utjelovljenja nego jedan a ovoga drugoga čekaju eto ga samo što nije stigao 2000 gotovo godina.
Sama ta shema pokazuje da ova shema s dva utjelovljenja unutar 40 godina pije vodu mnogo bolje a posebno što ima dokaza u spisima.
Prvi je učitelj pravednosti koji je ubijen za Pashu a drugo utjelovljenje je ostalo obavijeni velom tajne.Bilo je par pretendanata na tu titulu u 1st..
No kako sam već rekao treba uraditi širi zahvat.
Ja sam osobno se bavio time dosta dugo i dosta je zanimljivo mogu vam reći a nije ni za svakoga,treba ljubavi prema materiji kojom se baviš a ako se baviš da bi druge ocrnio od toga nema ništa to je kratka vjeka.
treba ljubavi i strpljivosti prema trazenju ISTINE , a sve ono sto nije istina a prikazuje se da je istina , to je sve za OSUDU !!!
...Ako ti ispricam"IVICU I MARICU" ti mozes pokusati izvuci najbolju teologiju iz te price ali ako ti kasnije kazem da sam to izmislio, da nije istinski dogadjaj, nije vazno kako je mudra bila ta prica, ide u smece ,ili u najbolju ruku djeci kao bajka...................
bestvy77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2013., 18:58   #77
Quote:
bestvy77 kaže: Pogledaj post
treba ljubavi i strpljivosti prema trazenju ISTINE , a sve ono sto nije istina a prikazuje se da je istina , to je sve za OSUDU !!!
...Ako ti ispricam"IVICU I MARICU" ti mozes pokusati izvuci najbolju teologiju iz te price ali ako ti kasnije kazem da sam to izmislio, da nije istinski dogadjaj, nije vazno kako je mudra bila ta prica, ide u smece ,ili u najbolju ruku djeci kao bajka...................
Širi zahvat je u pitanju a ne interpretacija ivice i marice.Mislim da ne možeš ni 1% pojmiti koliki je to zahvat u pitanju.
Ljubav može samo to podnijeti.
Kitim is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2013., 19:02   #78
Quote:
Kitim kaže: Pogledaj post
Širi zahvat je u pitanju a ne interpretacija ivice i marice.Mislim da ne možeš ni 1% pojmiti koliki je to zahvat u pitanju.
Ljubav može samo to podnijeti.
kolega primjer ivice i marice sam napisao za najvece laike...........samo usporedbe radi..................valjda si dovoljno odrastao da to znas..........
bestvy77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2013., 19:23   #79
Quote:
bestvy77 kaže: Pogledaj post
kolega primjer ivice i marice sam napisao za najvece laike...........samo usporedbe radi..................valjda si dovoljno odrastao da to znas..........
Nisi ti slučajno poredio to s ivicom i maricom.I to baš dva termina.

Vidiš recimo snjeguljica i sedam patuljaka je puno bolja poredba jer uključuje 7 dok tvoj doseg je samo 2.
Kitim is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2013., 20:01   #80
Quote:
Kitim kaže: Pogledaj post
Širi zahvat je u pitanju a ne interpretacija ivice i marice.Mislim da ne možeš ni 1% pojmiti koliki je to zahvat u pitanju.
Ljubav može samo to podnijeti.
Evo imam i jedan problem i za tebe pa ga rijesi s ljubavlju :

Jedino u "Ivanovom "evandjelju se spominje toliko poznata prica izmedju Isusa i Nikodema gdje Isus govori Nikodemu da nemoze vidjeti kraljevstvo bozje ako se nerodi odozgo ! Nikodem ga krivo shvati i pita ga kako moze uci u utrobu majke i po drugi puta se roditi a onda mu Isus jos jednom objasnjava da je krivo shvatio i ispravlja ga !
IVAN 3:3-7
"Isus mu je nato rekao: “Zaista, zaista, kažem ti, ako se tko ponovno (odozgo)ne rodi, ne može vidjeti kraljevstvo Božje.” 4 A Nikodem ga je upitao: “Kako se čovjek može roditi kad je star? Zar može po drugi put ući u utrobu majke svoje i roditi se?” 5 Isus je odgovorio: “Zaista, zaista, kažem ti, ako se tko ne rodi od vode i duha, ne može ući u kraljevstvo Božje. 6 Što je rođeno od tijela, tijelo je, a što je rođeno od duha, duh je. 7 Nemoj se čuditi što sam ti rekao: ‘Morate se ponovno (odozgo)roditi."


U vecini biblija namjerno nepisu originalnu grcku rijec"anothen" koja je napisana u svim grckim fragmentima po cijelome svijetu a ima duplo znacenje !Ta rijec znaci i roditi se odozgo i roditi se ponovno ! Naravno ,autor je bio Grcki krscanin i pisao je na grckom jeziku ,stoga ta prica ima smisla,posto ta rijec ima na grckom oba dva znacenja ,Nikodem je Isusa pogresno razumio pa ga je Isus morao ispraviti u znacenju !

Problem je sto niti Isus niti farizej Nikodem nisu pricali na Grckome jeziku nego Aramejskome jeziku !!!
A aramejski jezik nema rijec sa duplim znacenjem koja bi se ovdje mogla ikako upotrijebiti ! Aramejska rijec mille’ela znaci direktno "odozgo" a Aramejska rijec tanejanut znaci direktno "ponovo" !!! Tako da ovaj Razgovor kakav je napisan u 3. poglavlju "Ivanovog"evandjelja nije ni po kakvoj teoriji mogao postojati !!! Jer posto su i Isus i Nikodemus pricali Aramejskim jezikom nije moglo doci do toga da Nikodemus krivo razumije Isusa te da ga ovaj ispravlja.............to je moglo doci samo da su razgovarali na grckom jeziku ,sto nisu !!! Da je taj pisac "Ivanovoga"evandjelja to znao i poznavao Aramejski jezik ,nebi se ovako osramotio i samo jos vise osumnjicio svoje evandjelje i kompletnu bibliju !!!! Sramota !!!
bestvy77 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:25.