Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.05.2013., 18:26   #21
@Andjelia

Svidjelo mi se ovo sto ti je Dux rekao... Promatraj, razmisljaj, pitaj, razgovaraj (slobodno pitaj i ovdje na forumu, slobodno i porukom) i sama odluci kako te srce bude vodilo.

Neka ti Bog podari ono sto je najbolje za tebe, cime ce On biti zadovoljan i cime ces ti biti zadovoljna
__________________
Znaj, brate, covjek nije stvoren šale radi ili slučajno, već majstorski sazdan za cilj uzviseni (Ebu Hamid el Gazali)
i-s-l-a-m-i-c is offline  
Old 18.05.2013., 18:56   #22
Quote:
i-s-l-a-m-i-c kaže: Pogledaj post
@Andjelia

Svidjelo mi se ovo sto ti je Dux rekao... Promatraj, razmisljaj, pitaj, razgovaraj (slobodno pitaj i ovdje na forumu, slobodno i porukom) i sama odluci kako te srce bude vodilo.

Neka ti Bog podari ono sto je najbolje za tebe, cime ce On biti zadovoljan i cime ces ti biti zadovoljna
Ti nećeš da reagiraš na ono tendeciozno izdvajanje Muslimana kao dobrih ljudi od strane postavljača teme?

OVa cjela tema je smišljena kao udar na kršćanstvo što ajd nije neki ni problem nego je sročeno tako da Srbe i Hrvate podcjenjuje na osnovu jedna mala uzorka i njena subjektivna iskustva.Tu treba reagirati ili si ti trebao.
Mališute is offline  
Old 18.05.2013., 19:46   #23
Quote:
Andjelia kaže: Pogledaj post
Necu puno o svojoj biografiji jer ne smatram da su bitni detalji - ali ukratko - rodjena sam u Mostaru, BiH, u kojem vise ne zivimo jer nam je sve sto smo imali unisteno. Iskreno razmisljam o prelasku na Islam i ako sam od rodjena Katolkinja. Odrasla sam u kuci gdje se nije bas sve provodilo kako bi trebalo kad je religija u pitanju, ali i ako su mi roditelji ponekad isli u crkvu, mene nisu nikad tjerali. Dali su mi slobodu po tom pitanju, i sretna sam zbog toga, jer ne volim slijepo vjerovanje bilo koje vrste!

Eh sada, nesto me zadnjih par mjeseci vuce u tom pravcu (ka Islamu), a i citala sam par knjiga o svim monoteistickim religijama, pa mi se nekako Islam cini najrealinijim,
sta je to u islamu realnije nego u drugim religijama?
kockasta is offline  
Old 18.05.2013., 20:13   #24
Quote:
todaytonight kaže: Pogledaj post
nek se sada ljute na mene muhamedovci,
Ja ne znam sta su muhamedovci. Neka islamska sekta koja obozava Muhameda?

Quote:
ako nemaju sto pametnije. ovdje ne postiram niti zbog njih, niti zbog njihovog naredbonosnog Muhameda - vec postiram zbog tebe, sestro. jer si krstena dusa, i to ces uvijek ostati, ne samo za svoju krscansku Familiju, ma kud okolo bila lutala, vec nista drugo niti neces biti za muslimane Muslimane.
Ako neko ne vjeruje u Bibliju kao Bozju Knjigu - taj nije Krscanin niti moze biti, sve da je krsten hiljadu puta!

A svakako vecina Katolika i ne vjeruje u nju. Ovo znam iz iskustva. Vjerovati jezikom je jedno, a vjerovati srcem, dusom i djelima je nesto sasvim drugo!
Andjelia is offline  
Old 18.05.2013., 20:17   #25
Quote:
Andjelia kaže: Pogledaj post
J
Ako neko ne vjeruje u Bibliju kao Bozju Knjigu - taj nije Krscanin niti moze biti, sve da je krsten hiljadu puta!
Ti vjeruješ da je bog knjiga a osnivač kršćanstva kaže da SLOVO UBIJA A DUH OŽIVLJAVA.
Mališute is offline  
Old 18.05.2013., 20:26   #26
Quote:
todaytonight kaže: Pogledaj post




o fala Bogu, bar su mirne i sigurne za vrijeme molitve
Sto se ne moze reci za krscanstvo i crkvu gdje svestenik iz cista mira dodje i pocne tuci zenu za vrijeme molitve, mise

http://www.youtube.com/watch?v=9v9T2Mk9wY8

HbVelid is offline  
Old 18.05.2013., 20:27   #27
Tri stvari koje su mi nejasne u Islamu su slijedece.

1. Zasto se mnoge zene pokriju od glave do pete? Gdje ovo pise u Kuranu?
2. Jel u Islamu dopusteno da se zena smije rastati od muza bez njegovog odobrenja?
3. Smije li se Muslimanka udati za Krscana ili Ateistu?

Kada bi ovo navedeno mogla bolje shvatiti, bilo bi super. Znaci prepreke postoje, ali srce me vuce jako!
Andjelia is offline  
Old 18.05.2013., 20:30   #28
Quote:
Mališute kaže: Pogledaj post
Gori je biznis s dušama i prodaja iste lažnom proroku STRAHU.

Ovaj njen(postavljača teme) stadij je djećije bolesti koju će predvladati kad dođe vrijeme bez ikakve sumnje no što će oni koji prodali strahu dušu pa pričaju priče kako je strah pravi prorok.

To je za ismijavanje.
Niti sam bolesna niti sam prodala dusu.

Ja imam stvari o kojima se brinem, ali odlazak u pakao nije jedan od njih.
Andjelia is offline  
Old 18.05.2013., 20:31   #29
Quote:
Andjelia kaže: Pogledaj post
Tri stvari koje su mi nejasne u Islamu su slijedece.

1. Zasto se mnoge zene pokriju od glave do pete? Gdje ovo pise u Kuranu?
2. Jel u Islamu dopusteno da se zena smije rastati od muza bez njegovog odobrenja?
3. Smije li se Muslimanka udati za Krscana ili Ateistu?

Kada bi ovo navedeno mogla bolje shvatiti, bilo bi super. Znaci prepreke postoje, ali srce me vuce jako!
1. Nigdje ne pise u Kur'anu. To je vise stvar kulturnog obicaja
2. Smije se rastaviti bez njegovog odobrenja ako ima razlog za to, kao npr ako je ne moze finansijski izdrzavati, ili npr. ako tokom braka sazna da je sterilan, i tome slicno
3. Islam zabranjuje brak muslimanke i nemuslimana. evo i zasto
Tu su samo neki razlozi
HbVelid is offline  
Old 18.05.2013., 20:33   #30
Quote:
Mališute kaže: Pogledaj post
Ti nećeš da reagiraš na ono tendeciozno izdvajanje Muslimana kao dobrih ljudi od strane postavljača teme?

OVa cjela tema je smišljena kao udar na kršćanstvo što ajd nije neki ni problem nego je sročeno tako da Srbe i Hrvate podcjenjuje na osnovu jedna mala uzorka i njena subjektivna iskustva.Tu treba reagirati ili si ti trebao.
Tendenciozno izdvajanje muslimana kao dobrih ljudi? Pojasni...

A protivno je pravilima smatrati da moze postojati odredjeni musliman (ili grupa muslimana) koji su dobri ljudi? I ako se netko usudi pa kaze nesto takvo, onda treba reci da je to isuvise mali uzorak, da je to samo subjektivno iskustvo, i sto, ne moze se smatrati istinom?

Suprotno misljenju nekih ljudi - musliman ili muslimanka mogu biti dobri ljudi.

Quote:
todaytonight kaže: Pogledaj post
nemoj da budes neozbiljan. kako zena moze biti covjek EEK! toga u islamu nemre biti

Evo ti samo copy paste onog sto sam napisao...

A boldirani dio - ona ce, ako tako odluci, biti sestra muslimanka... Hoce li ljude zanimati njezina prica? Dakako, jer ljudi cijene promisljanje i duhovni put svake osobe pa se zanimaju za takve stvari... To je ono sto cini covjeka. A jedina stvar koju bi od nje drugi muslimani mogli uzimati sebi jeste - pouka, stavljanje u njezinu poziciju i analiziranje svog polozaja u tom traganju kojim i ona ide...

A nece se ni trebati dokazivati muslimanima - vec samoj sebi... Njen odnos s Bogom je samo njezin.

"Nitko nece nositi teret onoga drugoga (u odgovornosti pred Bogom)" (Kur'an)

Quote:
todaytonight kaže: Pogledaj post
vidis, to sam zaboravila. naravno da ce njen 'poucni' slucaj koristiti da s njim obrisu nos svojim zenama, kako sam to mogla smetnuti s uma
Molim te, pojasni mi taj proces "brisanja nosa svojim zenama"... Ne razumijem na sta mislis... Mozda je u pitanju neka predrasuda, neka ideja ali nije bas najjasnije izrazena...


Quote:
todaytonight kaže: Pogledaj post
koji njen odnos s Bogom
nedo joj bog da mu se usudi obratiti!!
sacuvajboze da joj padne napamet dici glavu uzrak i nedostojnim ocima zatraziti Alaha
Zasto se zena ne moze Bogu obratiti? Dici glavu, zatraziti Allaha? Odakle ti takve dezinformacije?

"Muslimanima i muslimankama, i vjernicima i vjernicama, i poslušnim muškarcima i poslušnim ženama, i iskrenim muškarcima i iskrenim ženama, i strpljivim muškarcima i strpljivim ženama, i poniznim muškarcima i poniznim ženama, i muškarcima koji djele zekat i ženama koji djele zekat, i muškarcima koji poste i ženama koji poste, i muškarcima koji o svojim stidnim mjestima vode brigu i ženama koje o svojim stidnim mjestima vode brigu, i muškarcima koji često spominju Allaha i ženama koje često spominju Allaha - Allah je, doista, za sve njih oprost i veliku nagradu pripremio." - kao sto vidis, muslimani i muslimanke - a ovaj ajet je objavljen kao odgovor na prigovor slican tvome.



Quote:
todaytonight kaže: Pogledaj post
pa da, mora cijela mahala znati da ona u gacama ima uloske
(ajme, zvucim si kao da mi je NemruthDagi nesto u rodu, puj-puj-puj )
a kao da u svojim 'cistim' danima moze sa svojim coekom ruku pod ruku uci u kucu Bozju


o fala Bogu, bar su mirne i sigurne za vrijeme molitve
Zasto bi bilo bitno sta mahala misli? Upravljati svoj zivot po misljenju drugih ljudi nije zdravo za razvijanje covjeka.
A zena kada dolazi u kucu Bozju - dolazi u kucu Bozju a ne dolazi svom covjeku. To je prva stvar, a ja cesto sa svojom djevojkom idem u dzamiju... Znam mnogo mnogo ljudi koji sa svojim zenama dolaze u dzamiju... Opet su tvoje informacije nejasne...

Mirnoca u molitvi je vrlo vazna...
__________________
Znaj, brate, covjek nije stvoren šale radi ili slučajno, već majstorski sazdan za cilj uzviseni (Ebu Hamid el Gazali)
i-s-l-a-m-i-c is offline  
Old 18.05.2013., 20:48   #31
Quote:
HbVelid kaže: Pogledaj post
3. Islam zabranjuje brak muslimanke i nemuslimana. evo i zasto
Oduran tekst...Andjelia, tako ti svega, ako ikako možeš, bježi od toga.
Stvarno je tragično vidjeti žene porobljene fundamentalno ženomrzilačkim Abrahamitskim praznovjerjem.
Snack is offline  
Old 18.05.2013., 21:06   #32
Quote:
Snack kaže: Pogledaj post
Oduran tekst...Andjelia, tako ti svega, ako ikako možeš, bježi od toga.
Stvarno je tragično vidjeti žene porobljene fundamentalno ženomrzilačkim Abrahamitskim praznovjerjem.
Tekst uopste ne govori o konkretnim razlozima zabrane, nazalost kopirao sam ga a da nisam do kraja procitao. Moja greska. Razlozi su sto on kao nemusliman radi mnoge stvari koje su po islamu strogo zabranjene. Morala bi da zivi sa covjekom koji jede svinjetinu, pije alkohol, a u mnogim slucajevima bi mu morala to i sluzit

Nemuslimani obicno imaju lose misljenje o muslimanima i islamu, sto i ovaj forum potvrdjuje, pa zamisli da se muslimanka uda za nekog ko tako ismijava islam, od njenog prakticiranja vjere nebi bilo nista

Eto neki razlozi
HbVelid is offline  
Old 18.05.2013., 21:34   #33
Vjerujem u ovu priču k'o u snijeg na Guadeloupi.
antilles is offline  
Old 18.05.2013., 22:04   #34
Thumbs up

Quote:
Andjelia kaže: Pogledaj post
Necu puno o svojoj biografiji jer ne smatram da su bitni detalji - ali ukratko - rodjena sam u Mostaru, BiH, u kojem vise ne zivimo jer nam je sve sto smo imali unisteno. Iskreno razmisljam o prelasku na Islam i ako sam od rodjena Katolkinja. Odrasla sam u kuci gdje se nije bas sve provodilo kako bi trebalo kad je religija u pitanju, ali i ako su mi roditelji ponekad isli u crkvu, mene nisu nikad tjerali. Dali su mi slobodu po tom pitanju, i sretna sam zbog toga, jer ne volim slijepo vjerovanje bilo koje vrste!

Eh sada, nesto me zadnjih par mjeseci vuce u tom pravcu (ka Islamu), a i citala sam par knjiga o svim monoteistickim religijama, pa mi se nekako Islam cini najrealinijim, ako se ta rijec (realnost) moze upotrijebiti za bilo koju religiju.

Uprkos tome sta mnogi ne-muslimani pisu ovdje (i to na mnogo ruzan nacin), ja ipak cvrsto stojim pri svom stavu da je Islam jedna interesantna, i prije svega pozitivna religija, i da su vecina Muslimana dobri ljudi. Na mom radnom mjestu postoji oko 150 zaposlenih, a 40 njih su Muslimani ukljucujuci i vlasnike firme. Oni su najkorektniji, najkulturniji, i najposteniji ljudi sa kojima sam ikada radila sa svojih 32 godine.

Hodza cesto svrati jer je rodbinski povezan sa vlasnicima. Razgovarala sam s njim prije nekoliko dana kada mi je postavio par pitanja o vjeri. Pitao me je vjerujem li u samo jednog Boga - i rekla sam da. Onda me je pitao vjerujem li zaista kao Krscanka da Bog ima sina ili da je postao covjek - rekla sam iskreno ne. Na kraju me je pitao vjerujem li da je Muhamed poslan od Boga - rekla sam da.

On mi je rekao da sam vec Muslimanka! Rekla sam mu da to nemoze nikako biti. Imam dugu plavu kosu, plave oci, i bijel ten. On se samo nasmijao i rekao da rasa ne igra nikakvu ulogu u njegovoj vjeri.

Sljedeci vikend idem u njegovu kucu da upoznam druge Muslimanke. Radujem se susretu. Molim Muslimane koji na ovom Forumu ucestvuju da mi daju svoje misljenje, savjete, itd., sta da radim dalje, i sta misle o svemu ovome.

Hvala vam svima od srca.
Andjelia
Najrealnija religija pišeš da živiš u Mostaru. Da živiš naprimjer u Afganistanu, Rijadu ili drugim "jako pogodnim" mjestima za žene mislim da ti nebi bilo baš ljepo i ugodno. Zlostavljanje žena u muslimanskim zemljama je čisto svakodnevno i normalno. Prije nego "prihvatiš" islam prepručam otupovati u te "izvorne" zemlje islama vidjeti i doživiti "pravi" islam, pa upotrijebit kritičku misao i odlučiti.
mikky1977 is offline  
Old 18.05.2013., 22:07   #35
Quote:
Snack kaže: Pogledaj post
Oduran tekst...Andjelia, tako ti svega, ako ikako možeš, bježi od toga.
...
O, evo jedan puno 'ljepši i bolji' tekst: http://www.n-um.com/?q=node/4687
... s te iste zanimljive stranice http://www.n-um.com/ s koje @HbVelid daje odgovore.

Taj tekst je dat kao odgovor na pitanje:
" ... Čini mi se kako se u našem današnjem vremenu uveliko rasprostranilo pitanje vezano za ženidbu druge žene... Mene zanima, da li je dozvoljeno muškarcu koji je dobrostojeci u materijalnom smislu, da oženi drugu ženu, ako prva žena ispunjava sve uslove. Znači, prva žena je mu'minka sa kojom ima djecu, sa kojom je stekao sve što ima i u braku su dugi niz godina, da li mu je dozvoljeno, iako on zna da će njegov postupak "razoriti " prvi brak i da je sa tim činom poljuljao temelje prvog braka???? ....

... Čini mi se da se danas uzima sve zdravo za gotovo, i da mnoga braca - povedena sa hadisima (a ne znaju u temelju te hadise) - ruše svoje brakove i temelje svoje porodice. Zar nam nije dužnost da uzimamo veće dobro od štete koja se može prouzrokovati ovakvim činom. Da li je ženi dozvoljeno da traži razvod braka, ako će drugi brak uticati na njeno zdravlje i odgoj njene djece???...
Ova pitanja ne zanimaju samo mene, već veći dio populacije, jer kako navedoh, da se pitanje višeženstva rasprostranilo i da današnja braća ucjenjuju sestre sa psihičke strane višeženstvom. ..."



A odgovor je opširno elaboriranje, u biti, ovoga:
"... odgovor je lagan i jasan - naravno da je dozvoljeno. ... Višeženstvo nije potreba kojoj se prilazi samo kada nužda zahtijeva, kao da mu je prva žena teško bolesna, ili je odsutan od kuće u dalekoj zemlji, ili želi da se brine o udovici i sl.

Čovjek ima pravo da oženi drugu, treću ili četvrtu ženu bez ikakvih posebnih povoda, tj. iz strastvenih nagona i sl. (što je dovoljan povod), pod uslovom da kod njega preovladava mišljenje da će biti pravedan ..."
http://www.n-um.com/?q=node/4687


... zapravo, eleboriranje je dovoljno opširno da raspreda i o "uzornim" ashabima i alimima koji su uz te zakonite žene imali i robinje ...
Rip Hymen is offline  
Old 18.05.2013., 22:12   #36
Quote:
HbVelid kaže: Pogledaj post
Razlozi su sto on kao nemusliman radi mnoge stvari koje su po islamu strogo zabranjene. Morala bi da zivi sa covjekom koji jede svinjetinu, pije alkohol, a u mnogim slucajevima bi mu morala to i sluzit
OK, evo ja sam ateist, pa ne pijem ni alkohol, ni kavu, ni ne pušim, a svinjetinu jedem rijetko i ne insistiram na njoj. Ima potpunu slobodu osobno prakticirati svoju vjeru, ali ne i nametati je drugima, jer to je već vrsta nasilja. Zašto ne bi smjela živjeti sa mnom?

EDIT: Grrr forum...

Zadnje uređivanje Snack : 18.05.2013. at 22:20.
Snack is offline  
Old 18.05.2013., 22:28   #37
Quote:
Rip Hymen kaže: Pogledaj post
Čovjek ima pravo da oženi drugu, treću ili četvrtu ženu bez ikakvih posebnih povoda, tj. iz strastvenih nagona i sl. (što je dovoljan povod), pod uslovom da kod njega preovladava mišljenje da će biti pravedan ..."
http://www.n-um.com/?q=node/4687 [/i]

... zapravo, eleboriranje je dovoljno opširno da raspreda i o "uzornim" ashabima i alimima koji su uz te zakonite žene imali i robinje ...
Osim toga, treba primjetiti inače karakteristično Abrahamitsko korištenje izraza "čovjek" koji je rezerviran samo za muškarce. Da se ne bi žene slučajno umislile da su jednako vrijedne...
Snack is offline  
Old 18.05.2013., 22:31   #38
Quote:
Snack kaže: Pogledaj post
OK, evo ja sam ateist, pa ne pijem ni alkohol, ni kavu, ni ne pušim, a svinjetinu jedem rijetko i ne insistiram na njoj. Ima potpunu slobodu osobno prakticirati svoju vjeru, ali ne i nametati je drugima, jer to je već vrsta nasilja. Zašto ne bi smjela živjeti sa mnom?

EDIT: Grrr forum...
Bitan je tvoj stav o islamu i muslimanima kojeg ne mozes prikriti ni na koji nacin. Culi smo tvoje stavove o islamu,. Islam je zastitio zenu od toga da se uda za nekoga ko u srcu nosi mrznju ili bilo kakvu vrstu averzije prema religiji kojoj ona pripada. Mozes ti tek deklarativno reci da ces postovati nju i njenu vjeru, no islam ne zeli dopustiti zeni da rizikuje na taj nacin. Koliko samo ima primjera gdje se zena uda za krscanina pa je on nagovara da ostavi islam, tjera je da ide u crkvu s njim..-. Islam to ne dozvoljava, svidjelo vam se to ili ne
HbVelid is offline  
Old 18.05.2013., 22:38   #39
Quote:
King Elvis kaže: Pogledaj post
............
Može bit, ne tvrdim, ne znam.
Ali znam ovo.
Istinski vjernik koji ozbiljno razmišlja o konvertiranju ne dolazi na javne portale s tako duboko osobnim pitanjima već ide svećeniku te vjere (hodži, kome već), pa s njime razgovara i propituje.

Ovakve sam priče u dugogodišnjem forumskom iskustvu pročitala više puta.
Naravno, islamski internet misionari (i naši kad je obratna situacija) odmah skoče do neba. Jer eto još jedne potvrde da je njihova vjera najispravnija, najbolja, sve naj.

E, onda dotični/a, navodni budući konvertit, krene s pitanjima.
Od onih laganijih: marama, udavanje muslimanke za nemuslimana, etc, pa prema težima.

Primjeri težih pitanja.
Zašto u SA žena ne smije van iz kuće bez pratnje muškog rodjaka ?
Zašto joj u Afganu odrežu uši i nos ako pobjegne od 30 god. starijeg rodjaka za kojega su je na silu udali dok je još bila u pred-pubertetu ?
Zašto u Pakistanu osude na smrt umobolnu kršćansku curicu jer je navodno rekla nešto uvredljivo o njihovom poslaniku ?
Zašto u Egiptu ubijaju Kopte na božićnu misu ?
Zašto žena u Ayatollah republici ne može biti izabrana za predsjednicu ?
itd, itd.

Onda islamski misionari shvate da je negdje u toj priči zajeb . Pa se polako povuku. Razočarani da se nije desila još jedna konverzija. Al u medjuvremenu prošire priču na barem 5 drugih portala. Da se vidi kako se na Zapadu prelazi na islam "en masse".

Edit.
I dok navodni budući konvertit postavlja sve teža i teža pitanja a muslimani se sve više upetljavaju u odgovorima i kontradikcijama, jave se naši, što vjernici, što ateisti. I svi popljuju islam.
Mission accomplished.

Zadnje uređivanje Meadow : 21.05.2013. at 17:36. Reason: quote
antilles is offline  
Old 18.05.2013., 23:17   #40
Quote:
antilles kaže: Pogledaj post
Vjerujem u ovu priču k'o u snijeg na Guadeloupi.
Namontirana priča ni prvi ni zadnji put za forumsku upotrebu.Uskoro očekuj kontra odgovor kako netko iz muslimanske strane na kršćanstvo hoće da pređe.


Što ćemo s njima na kraju?

Imaš predlog kakav?
Mališute is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:24.