Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.01.2017., 12:26   #121
Quote:
goranbo kaže: Pogledaj post
I ja sma malo zbunjen oo ovog zadnjeg dijela odgovora iz ministarstva

To se naime ne odnosi na webshop, zar ne...
I ne razumijem kakva je to prenamjena poslovnog prostora u skladišni, kako se to odnos na nas??? (valjda skladišni prostor mora biti prostor s poslovnom namjenom, kako smo prije govorili)
Sve sam to objasnio na prethodnoj stranici.
https://www.forum.hr/showpost.php?p=6...9&postcount=92

Quote:
Isto tako,devilgirl i cruzer, mene ponekad pomao buni kada se govori o webshopu, jer izraz webshop nije striktno definiran. Tu se dakle radi o trgovini na daljinu. Ne mora biti nikakav klasičan webshop (i/ili mogu biti varijacije webshpa s obzirom na isticanje cijena, plaćanje, košarice itd - npr ja namjeravam imati "webshop", tocnije receno website, bez ikakve kosarice.
Namjeravam imati samo opciju pošalji upit, ili nazovi, na stranici od svakog proizvoda, jer imi tako trenutno više odgovara, i to je to od "webshopa". Što će mi košarice ako necu imati vise od 20-25 upita dnevno i 10 prodaja dnevno, u pocetku ) Dakle imajte molim to na umu kada se govori o RADNOM VREMENU.
Dalje, trgovina na daljinu dakle ne mora imati nikakav web, to moze biti jedan oglas (ili kolko vec) u novinama, na njuskalu, ili na televiziji.
možeš imati web stranicu, ne moraš imati web shop. Prodaješ na daljinu.

Quote:
Ja ako ne dobijem poticaje (a samozapošlj.), vjerojanto cu raditi na 4 sata ili cak manje - ne znam onda koliko me to ogranicava u stvarnom radu, moze li me tko kazniti itd. Naima na website i u oglasima kanim staviti da na hitne upite (radi se o nekim dijelovima rezervnim itd, pa ak se sta potrga, jbga covjeku treba hitno) odgovaram odmah. I što, tako to stavim, i mogu svaki upit tretirat ko hitni, i slat ponude emailom i javljat se na telefone u svako vrijeme.
Prijaviš se na koliko god hoćeš, npr 1 sat dnevno. Na kraju mjeseca
ispunjavaš Evidenciju radnog vremena.


Quote:
Nadam se da me netko ne moze zafrkavat oko toga, i da mogu bit prijavljen na koliko god hocu sati dnevno, i koje god hocu radno vrijeme?? (izvinite ako je to vec jasno iz gore navedenog, ali eto provjeravam jer mi nije bas najnajjasnije)
Shvatio što sam ti gore napisao?!!

Quote:
Jedino ce bit glupo, ako je kupac iz istog grada, onda ce on morati ici na banku i uplatiti, umjesto da meni da novce... A što tako je i bolje.
da

Quote:
I ne znam onda, sto je sa fiskalizacijom? Znaci ne moram imati fiskalnu kasu i fiskalizirane racune? Samo taj interni akt? Ako ne baratam gotovinom?
ako ti se plaća direkt na račun ne moraš biti fiskaliziran

Quote:
Isto tako, što ako radim i veleprodaju na daljinu tj veleprodaju?? Vrijede li ista pravila za fiskalizaciju? (dakle ista stvar samo pravnoj osobi kad nesto prodam. Jer to mi je bitno toga ce bit mozda i vise od 50%)
nema veze kome prodaješ, gleda se kakvo je plaćanje, tj je li solarno ili kartice

Quote:
Hvala unaprijed

PS: Takodjer, ne znam, ja bi se mozda prijavio na 2 sata samo, i samo bi gomilo dobit pa bi podigo na kraju godiine (je li to ssad ipak manje opterećenje, za dobit? Mora nac najbolji omjer).I gdje onda ja to vrijeme od 2 sata moram sve istaknuti, ako igdje?
nigdje

Quote:
Je rono neozbiljno e bit ak negdje navedem radimo od 14-16
i nepotrebno

Zadnje uređivanje cruzer : 29.01.2017. at 12:38.
cruzer is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2017., 13:38   #122
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Radi se o priručnom skladištu, min.6m2 koji traže za tu djelatnost, voda nema veze da mora biti, renta se i dio kuće za ured.

Jednostavno žena je zapela da ne može, ovi s carine se čudom čude isto, da kako ne može...ja nisam ulazila u tu priču, i nisam direktno pričala s njom, no kažem šta se dešava na terenu.
MOguce da ne moze jer izmedj ostalog u tim uvjeima za skladište piše da prostor ora biti svijetal, kolko se meni čini (tipa da mora imati prozore itd), što garaže redovito nemaju.
Uglavnom evo čito sam i zadnje stranice kolko me nije bilo, i uglavnom sams ve više informacija koje zbunjuju hh i samo novi pojmovi Meni se čini da je najbolje mailati svojm uredu, ili bilo kom drugom, i kad dobijete povoljan odgovor, onda to cuvajte i moze vam bit dokaz za kasnije u slucaju problema.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2017., 15:25   #123
Quote:
cruzer kaže: Pogledaj post
Gdje ti je obrt? Na kojim vratima ti je natpis tvog obrta?
Na vratima od ureda koji je u stanu.
another is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2017., 15:40   #124
Bio sam u petak osobno u uredu za gospodarstvo i svi koje zanima da li treba imati skladiste za web shop odnosno trgovina na malo preko interneta i poste odgovor je:
moras imati skladiste minimalno 6m2, koji je poslovni prostor (ne smije bit u kuci di zivis i sl.), skladiste treba imati vatrogasni parat, prvu pomoc, wc ili suglasnos za wc, police i tablu sa podacima obrta.Prvo se napravi ugovor o najmu skladista onda se time ide u ured za gospodarstvo ispuni obrazac i ako su ispunjeni svi uvjeti komisija ide u nadzor tog skladista i daje odobrenje.Eto tako su meni objasnili.
Od 1.2 ce smanjiti cijenu pristojba i biljega za duplo otprilike, sad je bilo 350+70,a sad ce bit valjda duplo manje.
Ono sto meni nije bas normalno je da ja prvo moram napravit ugovor o najmu dat recimo 1000kn i onda oni ne odobre skladiste i onda sam popusio lovu i sta onda... a druga stvar nije mi jasna da li ja bas moram drzat robu na skladistu ,npr od 100 stvari 90 ih imam na skladistu ,a 10 u sjedistu obrta jer ak dode inspekcija broji se roba u skladistu ili?jer meni se ne da ic u skladiste po jedan artikl na drugi kraj grada.
another is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2017., 19:08   #125
Quote:
another kaže: Pogledaj post
Bio sam u petak osobno u uredu za gospodarstvo i svi koje zanima da li treba imati skladiste za web shop odnosno trgovina na malo preko interneta i poste odgovor je:
moras imati skladiste minimalno 6m2, koji je poslovni prostor (ne smije bit u kuci di zivis i sl.), skladiste treba imati vatrogasni parat, prvu pomoc, wc ili suglasnos za wc, police i tablu sa podacima obrta.Prvo se napravi ugovor o najmu skladista onda se time ide u ured za gospodarstvo ispuni obrazac i ako su ispunjeni svi uvjeti komisija ide u nadzor tog skladista i daje odobrenje.Eto tako su meni objasnili.
Tvoja firma ili obrt unajmi kuću / stan gdje živiš i to postaje poslovni prostor (vašeg obrta / firme)!

Iznajmi stan sam sebi (obrt unajmi stan od vlasnika stana) i riješeno!

Na vrata dječje sobe ili kuhinje nakelji naljepnicu "skladište" i stavi vatr. aparat, prvu pomoć i gotovo!

Objašnjavao sam to stranicu prije!
cruzer is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2017., 19:10   #126
Quote:
another kaže: Pogledaj post
Na vratima od ureda koji je u stanu.
E super. I taj stan je poslovni prostor tvojeg obrta. Sad napravi kao što sam napisao u postu iznad
cruzer is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2017., 20:12   #127
Quote:
cruzer kaže: Pogledaj post
E super. I taj stan je poslovni prostor tvojeg obrta. Sad napravi kao što sam napisao u postu iznad
Ne moze, pitao sam u uredu za gospodarstvo.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
another is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2017., 22:30   #128
Quote:
another kaže: Pogledaj post
Ne moze, pitao sam u uredu za gospodarstvo.
ja to upravo radim. danas mi je čovjek koji se kuži u moju branšu i što sve zakon traži u mojoj branši došao pogledati stan i kaže da je super, a u branši sam gdje je zakon puno rigorozniji.
Kroz mjesec-dva čovjek će doći s inspektorom a ja dotad trebam imati ugovor o najmu.
prosto ko pasulj!
cruzer is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2017., 22:44   #129
Stvar je u tome što u jendom uredu za gospodarstvo Ž(u jednoj županiji) govore jedno, a u drugom drugo (a u trećem treće, doslovno). Ja sma fala bogu u županiji gdje sve puštaju, sve može (očito im je ciljano takva politika) za prirucno skladište. Tako da nijedan od vas nije nužno ukrivu - samo što jedan ima manje sreće sa svojim uredom...
AL m opet jebe, jer ocu imat "veleprodaju", pa moram imat skladište od 25m2 ak ne zelim otpocetka bit u prekrsaju (u kojem me vjerojatno ne bi uhvatili al ono sta cu riskirat....
T m isto nije malo jasno. Ja cu imat u kuci prirucno skladiste jer mi je tak lakse (da ne moram svaki dan ic amo tamo), a ovo veleprodajno cu imati samo proforma, jbg, il ak mi se nakupi zbilja jednomveca zaliha... onda nece bit proforma.

Znaci ja cu morat onda podnijet dva zahtjeva za to, odredjivanje MTU il kak se vec taj postupak zove? (i za prirucno, i za "veleprodajno" skladište
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2017., 23:06   #130
Quote:
cruzer kaže: Pogledaj post
ja to upravo radim. danas mi je čovjek koji se kuži u moju branšu i što sve zakon traži u mojoj branši došao pogledati stan i kaže da je super, a u branši sam gdje je zakon puno rigorozniji.
Kroz mjesec-dva čovjek će doći s inspektorom a ja dotad trebam imati ugovor o najmu.
prosto ko pasulj!
U uredu u koji sam ja išao kazu drugacije i to su posebno naglasili da skladite nikako ne moze biti u stambenom prostoru i da skladiste mora imat prilaz za dostavni auto da utovaris istovaris robu čak i da se to moze ja u sjedistu obrta imam djelatnosti usluga tako da opet ne bih mogao.
Ja ne znam koja je vaša branša ali pošaljite upit u ured za gospodarstvo neka vam odgovore pa ce onda cijela Hrvatska zahvaljujuci vama imat besplatno skladiste u stanu.
another is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2017., 23:28   #131
Quote:
another kaže: Pogledaj post
U uredu u koji sam ja išao kazu drugacije i to su posebno naglasili da skladite nikako ne moze biti u stambenom prostoru
Stambeni prostor više nije stambeni kad ga firma unajmi. to sam objašnjavao na prethodnoj stranici

Quote:
i da skladiste mora imat prilaz za dostavni auto da utovaris istovaris robu
gdje to piše???

Quote:
čak i da se to moze ja u sjedistu obrta imam djelatnosti usluga tako da opet ne bih mogao.
nebitno kakva je djelatnost

Quote:
Ja ne znam koja je vaša branša ali pošaljite upit u ured za gospodarstvo neka vam odgovore pa ce onda cijela Hrvatska zahvaljujuci vama imat besplatno skladiste u stanu.
ne, rađe ću dočekat inspektora da mi pregleda poslovni prostor i skladište u stanu, i krenut u posao
cruzer is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2017., 23:31   #132
Quote:
goranbo kaže: Pogledaj post
Stvar je u tome što u jendom uredu za gospodarstvo Ž(u jednoj županiji) govore jedno, a u drugom drugo (a u trećem treće, doslovno).
zato što u našoj "državi" imamo zakone ali ih svatko tumači kako hoće, a mjerodavni ih javnosti tj. nama korisnicima uopće ne pojašnjavaju, pod nikad izrečenim opravdanjem da to nije njihov posao (nego nek si uzmemo konzultante, pravnike, knjigovođe, p matere...) pa nek se snalazimo. A ne objašnjavaju nam ih jer bi to podrazumijevalo odgovornost prema izrečenom. Šta će oni riskirat zamjerat se ljudima kad ljudi naprave krivo, pa ne valja, pa im onda dođu j. sve po spisku s obrazloženjem "vi ste nam tako rekli"

evo gledao na telki, čovjek htio otvorit obrt za čišćenje od ušiju. I izađu svi birokrati iz svojih hodnika smijuljit se, jer čovjek pita kako da registrira obrt, na šta točno, kamo to svrstati... Nakon što su se, kaže, svi dovoljno nasmijuljili, kad je trebalo konkretno odgovoriti - razbježali se nazad i posakrivali po svojim sobama.

Vani vam birokrat objasni ko 10-godišnjem djetetu, ovdje dobijete c/p zakona pa se snalazite. Pa kad krivo napravite - e tu smo zato za vas da vas kaznimo
cruzer is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2017., 23:35   #133
Quote:
cruzer kaže: Pogledaj post
Prijaviš se na koliko god hoćeš, npr 1 sat dnevno. Na kraju mjeseca ispunjavaš Evidenciju radnog vremena.
ovo je kad imaš firmu. kod obrta radiš koliko i kada hoćeš, nikog to nije briga
cruzer is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2017., 12:06   #134
Quote:
cruzer kaže: Pogledaj post
ja to upravo radim. danas mi je čovjek koji se kuži u moju branšu i što sve zakon traži u mojoj branši došao pogledati stan i kaže da je super, a u branši sam gdje je zakon puno rigorozniji.
Kroz mjesec-dva čovjek će doći s inspektorom a ja dotad trebam imati ugovor o najmu.
prosto ko pasulj!
meni je rečeno u uredu za gospodarstvo da kuca/stan, dakle stambeni prostor ne može biti skladište.Skladište treba biti u prostoru poslovne namjene(dakle jedino ako prenamjenis dio kuce u poslovni) cak niti gospodarski objekt nije dolazio u obzir.

No to me ne čudi, vidite i sami da je zakon u sivoj zoni po pitanju web trgovine i svatko ga tumaci i prosljeduje po svoji volji.
__________________
Have you ever noticed that anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac?
silver.mouth is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2017., 12:11   #135
negoo , dal tko prodaje bezalkoholna pica ? dali se za skladistenje pica treba postivati kakav dodatni propis?

imamo web shop, imamo skladiste i mtu samo bi prosili ponudu...
__________________
Have you ever noticed that anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac?
silver.mouth is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2017., 12:16   #136
Quote:
silver.mouth kaže: Pogledaj post
meni je rečeno u uredu za gospodarstvo da kuca/stan, dakle stambeni prostor ne može biti skladište.Skladište treba biti u prostoru poslovne namjene
(dakle jedino ako prenamjenis dio kuce u poslovni) cak niti gospodarski objekt nije dolazio u obzir.
TOČNO!
Firma / obrt iznajme stan od privatne osobe i to postaje prostor poslovne namjene.

Quote:
No to me ne čudi, vidite i sami da je zakon u sivoj zoni po pitanju web trgovine i svatko ga tumaci i prosljeduje po svoji volji.
web trgovina je samo prodajni kanal, državu to nije briga vezano za skladište.
Ako kao npr. vlasnik firme imaš poslovni prostor, onda najnormalnije možeš imati skladište u svom poslovnom prostoru. A da bi imao poslovni prostor potrebno je sklopiti ugovor o najmu stana / kuće.

Sad, to što država propisuje različite MTU za različite gospodarske djelatnosti je druga stvar. Ako npr MTU za pizzeriju ili kafić određuju da moraju postojati sanitarne prostorije za zaposlene i goste, onda je valjda normalno da ne možeš imati kafić ili pizzeriju u Grmojinoj baraci (osim ako nisi Grmoja himself - onda bi valjda prošlo )
cruzer is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2017., 12:18   #137
Quote:
silver.mouth kaže: Pogledaj post
negoo , dal tko prodaje bezalkoholna pica ? dali se za skladistenje pica treba postivati kakav dodatni propis?

imamo web shop, imamo skladiste i mtu samo bi prosili ponudu...

baci oko na propise vezano za skladištenje hrane i pića i koji su MTU
cruzer is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2017., 18:09   #138
malo podižem..upravo sam u problemu oko MTU. sviđa mi se sve što "cruzer" piše i sve mi to odgovara samo sad treba sa nadležnima na zelenu granu.
naime kod mene se dogodila stvar da sam otvorila obrt prije 2 mjeseca u kući gdje je uredno iznajmljena prostorija meni kao firmi i na županiji sam objasnila sve što ću raditi i dobila obrtnicu sa dvije djelatnosti: prodaja na malo putem pošte/interneta (bez skladištenja) i usluge inf. društva. u razgovoru smo zaključili da ja skladište ne trebam, jer roba koja dolazi do mene je unaprijed plaćena,a ja ju samo prepakiram i isti dan šaljem dalje i nema zakonske osnove skladištiti stvari koje su plaćene prije nego su došle do mene (skladište služi za robu za daljnju prodaju) ja preprodaju robe nemam. e sad je nastao problem ,jer carinska inspekcija tvrdi da ja skladište ipak trebam,ali neznaju kako je sa robom koja je već plaćena.znaju samo da trebam skladište.. pomoć
__________________
***EVA 03.10.2010***
luma1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2017., 13:33   #139
@ Luma1
Oprosti kakva ti je to prodaja na malo putem pšošte interneta, a bez skladišta.
Ako je prodaja na malo (tj trgovina na malo), a gdje skladištiš te artikle koje prodaješ - to podrazumijeva da moras imati neko skladište.
AKo je posredovanje u trgovini samo onda ne trebaš imati skladište.
Tako piše u zkaonu ili čemu već, za trgovinu na malo.

Pitanje: Koliko samja sada shvatio iz zadnji par postova - vi jos posebno pitate carinu za te uvjete ili što? (vidim da i devilgirl spominje carinu ; tomi je sad prvi glas )
Ja zbilja ne znam, pa nece vam carina provjeravat minimalne tehnicke uvjete? Carina ce vam mozda provjeravat papire. A trgovina na malo nemoze bez da iz ureda za gospodarstvo dobijes papir za MTU, da zadovoljavaš MTU.
Ako oni kazu da moze tako kako si rekla, dat ce ti taj papir. Kao što sma ja vec vidio iz svog iskustva, neki uredi za gospodarstvo su dosta labavi o tim pitanjima i izlaze maksimalno u susret. I ako ti imas taj papir da imas MTU, kakve probleme s carinom onda ocekuješ?

PS: Na internetu sam na brzinu guglao, i nalazim u zakonima tj pravilnicima samo "trgovinu na veliko bez skladištenja"
Koje su točno tvoje djelatnosti?
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2017., 13:47   #140
Pozdrav,

malo searcham po temi, ali ne vidim odogovor, pa reko da pitam, možda netko može pomoći

Uglavnom, kako stoje stvari ako imam obrt koji proizvodi svoj proizvod, a želio bih ga prodavati preko interneta (njuškalo, ebay, eventualno i webshop).

Koliko vidim, (paušalni) obrt ne treba biti registriran za trgovinu ako prodaje proizvode koje sam proizvodi, (budući da mu trgovina nije primarna djelatnost) može li ih onda prodavati na daljinu, bez mtu bedastoća i skladišta i ostaloga?

Blagodarim na odgovorima

Zadnje uređivanje randomuser3588 : 20.03.2017. at 13:49. Reason: because
randomuser3588 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:39.