Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.05.2012., 09:18   #601
Quote:
f@ye kaže: Pogledaj post
Kućnog broja za kuću nema bez dostave završnog izvješća nadzora ili uporabne.
Kućni broj nema veze sa uporabnom dozvolom i završnom izvjeću.

Quote:
dxer kaže: Pogledaj post
Što je taj ZOPUiG i od kada je on točno na snazi ?
Meni je dozvola izdana početkom 2009. godine. Kuća je izgrađena, ali nije završena tj. nema fasadu , a neće je imati još koju godinu. I znači ja sada ne mogu dobiti kućni broj !?? Ali čitam gore član foruma Toni1973 piše da je dobio kućni broj, a sada se raspituje kako dobiti uporabnu dozvolu. A sjećam se i da mi je prije 2 godine jedan geodet rekao da mogu dobiti kućni broj bez obzira na uporabnu dozvolu tj. završetak kuće. Opet mi ništa nije jasno.
Geodeta ti je u pravo možeš dobiti kučni broj, treba ti nekakav nacrt koji će to napraviti geodeta i predati u katastar.
scarface_cro is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2012., 14:54   #602
Bez završnog izvješća nadzora geodeta ne može napraviti prijavni list za katastar, nema ucrtavanja kuće, dodjele kućnog broja i upisa u gruntovnicu.
Fasada bi trebala biti gotova, ali ak nadzor napravi završno izvješće bez nje to je njegova stvar i odgovornost.

ZOPUiG - zakon o prostornom uređenju i gradnji, NN broj 76/07 osnovni i 38/09, 55/11 i 90/11 izmjene zakona.
f@ye is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2013., 10:12   #603
Stavljam fasadu na proljeće i dobijem informaciju da mi na kraju još jednom treba izaći geodet i upucati završno stanje i to moram platiti 2000kn!
Pa ja sam mislio da je stvar riješena jer u projektu su mjere, a i nadzor je bio tu.
Neznam šta sad i gdje, i ako je to istina pa zašto toliki novci??
I treba mi certifikat o energetskoj vrijednosti kuće i košta 1700kn!!
Pa dokle sa plaćanjima?
Humana dolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2013., 10:32   #604
Gdje se može provjeriti je li za objekt izdana uporabna dozvola, ako još nije upisan u gruntovnicu, pa ne mogu tamo gledati u zbirku isprava??
Ima li to on line ili se mora ići u nadležni Gradski ured za graditeljstvo??
decec is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2015., 23:59   #605
SVIMA KOJIMA UPRAVNI ODJEL ZA GRADITELJSTVO I PROSTORNO UREĐENJE ŠIBENSKO KNINSKE ŽUPANIJE NIJE U ROKU 30 DANA OD DANA PREDAJE ZAHTJEVA ZA LEGALIZACIJOM BESPRAVNE GRADNJE ODGOVORIO NA ZAHTIJEV, NEKA HITNO UPUTI ŽALBU MINISTARSTVU GRADITELJSTVA ZA ODUZIMANJEM PREDMETA. PREDMETI SE NAKNADNO RIJEŠE U ZAKONSKOM, VI NEMATE NIKAKVOG DODATNOG TROSŠKA OSIM ŠTA STE SI SAČUVALI ŽIVCE.
žalba is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2015., 11:10   #606
nemoj pisati velikim slovima.
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2015., 14:49   #607
Sto treba za uporabnu dozvolu? I koliko to kosta?
Imam lokacisku i gradjevinsku dozvolu.
vil@ @m@lka is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2015., 12:45   #608
Quote:
žalba kaže: Pogledaj post
SVIMA KOJIMA UPRAVNI ODJEL ZA GRADITELJSTVO I PROSTORNO UREĐENJE ŠIBENSKO KNINSKE ŽUPANIJE NIJE U ROKU 30 DANA OD DANA PREDAJE ZAHTJEVA ZA LEGALIZACIJOM BESPRAVNE GRADNJE ODGOVORIO NA ZAHTIJEV, NEKA HITNO UPUTI ŽALBU MINISTARSTVU GRADITELJSTVA ZA ODUZIMANJEM PREDMETA. PREDMETI SE NAKNADNO RIJEŠE U ZAKONSKOM, VI NEMATE NIKAKVOG DODATNOG TROSŠKA OSIM ŠTA STE SI SAČUVALI ŽIVCE.
Reklamiras se kada pises ovo iz kakve Kanade? U svakom slucaju pokusaj sakupljanja jeftinih bodova te plodno tlo za prijevaru. To sto si napisao ne drzi vodu, a trebao bi malo i elaborirati zasto bi ljudi bas kod tebe trebali odradit legalizaciju jer ako vec ovdje pokazujes neznanje, sta ce tek biti kada se pojave pravi problemi?
Angelbyu is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2015., 07:39   #609
da li postoji zakonski rok za izdavanje uporabne dozvole?
__________________
_________________________________________
"Smile for the camera sweetheart. I really wanna immortalize the moment."
James Dee is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2015., 08:28   #610
Quote:
James Dee kaže: Pogledaj post
da li postoji zakonski rok za izdavanje uporabne dozvole?
Naravno, i prije je bio zakpnski rok za gradevinsku, ako se dovro sjecam 60 dana i ako ti nisu odgovorili u tom roku, UTeEORIJI dobio si gradevinsku.
Nadam se da shvacas.
Angelbyu is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2015., 09:32   #611
Quote:
Angelbyu kaže: Pogledaj post
Naravno, i prije je bio zakpnski rok za gradevinsku, ako se dovro sjecam 60 dana i ako ti nisu odgovorili u tom roku, UTeEORIJI dobio si gradevinsku.
Nadam se da shvacas.
Evo nasao sam u narodnim novinama koji je zakonski rok za izdavanje uporabne dozvole. Pa vele u zakonu u gradnji:
Članak 140. (1) Ministarstvo, odnosno nadležno upravno tijelo dužno je u roku od trideset, odnosno petnaest dana od dana primitka urednog zahtjeva za izdavanje uporabne dozvole obaviti tehnički pregled građevine.
Članak 144. (1) Uporabna dozvola za građevinu izgrađenu, odnosno radove izvedene na temelju građevinske dozvole izdaje se u roku od osam dana od dana obavljenoga tehničkog pregleda....
Naravno ako je sve bilo u redu prilikom tehnickog pregleda.
__________________
_________________________________________
"Smile for the camera sweetheart. I really wanna immortalize the moment."
James Dee is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2015., 12:51   #612
pozdrav svima,
naime sviđa mi se jedan stan koji bi kupila ali zgrada nema uporabnu dozvolu. Cijenjeni forumaši, recite mi koliki je to problem i da li bi kupovali nekretninu u zgradi koja nema uporabnu. Zgrada je građena 1998g. Ja se zaista ne razumijem puno u to, a dobivam oprečna mišljenja.
Hvala.
bostonmagic is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2017., 11:55   #613
Pozdrav, mene zanima u kojem stadiju se izdava uporabna dozvola? Jeli treba baš 100% bit završeni radovi ili mogu doć još dok je "ugrubo", zanima me jer gradim kuću a ima tri stana u sebi, i sad naravno nemam baš toliko para ali kad bih dignuo kredit trebao bi ga nekako i vračat pa bi ta dva stana iznajmio pa me zanima jeli se može i iznajmljivat bez uporabne dozvole ili možda da se zasebno kako se budupravili stanovi tako za svaki izdavat uporabna dozvola ... inače se radi od selu uz more, na otoku ...
Felix 3575 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2017., 21:36   #614
Quote:
bostonmagic kaže: Pogledaj post
pozdrav svima,
naime sviđa mi se jedan stan koji bi kupila ali zgrada nema uporabnu dozvolu. Cijenjeni forumaši, recite mi koliki je to problem i da li bi kupovali nekretninu u zgradi koja nema uporabnu. Zgrada je građena 1998g. Ja se zaista ne razumijem puno u to, a dobivam oprečna mišljenja.
Hvala.
Quote:
Felix 3575 kaže: Pogledaj post
Pozdrav, mene zanima u kojem stadiju se izdava uporabna dozvola? Jeli treba baš 100% bit završeni radovi ili mogu doć još dok je "ugrubo", zanima me jer gradim kuću a ima tri stana u sebi, i sad naravno nemam baš toliko para ali kad bih dignuo kredit trebao bi ga nekako i vračat pa bi ta dva stana iznajmio pa me zanima jeli se može i iznajmljivat bez uporabne dozvole ili možda da se zasebno kako se budupravili stanovi tako za svaki izdavat uporabna dozvola ... inače se radi od selu uz more, na otoku ...
I tebi i kolegici:

Uporabna dozvola je dokument kojim se potvrduje da je zgrada napravljena u skladu s projektom te je sigurna za upotrebu.
Ako investitor recimo nije rješio prilaznu cestu, napravio je zgradu van gabarita i ista ne zadovoljava propisima za istu se ne može izdati uporabna dozvola.
Kako je uporabna dozvola (ili završno izvješće nadzornog inženjera) dokument kojim se potvrđuje da je zgrada završena i u skladu sa propisima i građevinskom dozvolom mislim da se ne može izvršiti ni etažiranje i podjela vlasništva.

Na crno vi možete nekome iznajmiti stan. Vi možete stan i prodati ako ga netko želi kupiti. No kao što sam rekao zgrade koje nemaju uporabnu nemaju je jer nisu napravljene po zakonu i dozvolama ili nikad nisu ni završene.

Što se tiče kuća, u glavnom projektu mora biti naglašeno da se objekt gradi etapno, dio po dio kako bi se na dio objekta koji je završen dobila uporabna ili završno izvješće nadzornog inženjera. U suprotnom objekt ne može ući u zemljišne knjige. Stan možete iznajmiti ilegalno. Porezna ne može obračunati porez na imovinu koja nigdje nije zavedena.

Ovo su škakljive stvari a ni ja niam nešto posebno stručan pa se još raspitajte...
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2017., 22:58   #615
Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
U suprotnom objekt ne može ući u zemljišne knjige.
Po novom zakonu o gradnji, članak 149, koji je na snazi od 09.03.2017. ,građevina se može upisati u zemljišne knjige bez uporabne dozvole.
Ide samo zabilježba da uporabna dozvola nije priložena.

Ukoliko naknadno obavite teh. pregled i dobijete uporabnu, zabilježba se može ukoniti na zahtjev stranke uz predočenje uporabne dozvole.

https://www.zakon.hr/z/690/Zakon-o-gradnji
bojanzd is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2017., 11:58   #616
Zna li netko nešto o troškovima članova povjerenstva?

Određeno mi je povjerenstvo za tehnički pregled i jedan od članova tvrdi da je on vanjski član i poslao mi je ponudu od svoje firme za sudjelovanje na tehničkom pregledu. Nije mi jasno zašto ga moram platiti? Jel to uobičajeno?
@nchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2017., 18:58   #617
A zašto ne- član povjerenstva ne živi od časti
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2017., 22:04   #618
Clanovi povjerenstva cine predstavnici firmi koji su sudjelovali u izgradnji, referent iz ministarstva graditeljstva koji izdaje uporabnu dozvolu i nadzorni. Da sada dode netko 3-ci koji uopce nije sudjelovao u izgradnji..to nema smisla.
bruce80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2017., 13:29   #619
Quote:
kanjar kaže: Pogledaj post
A zašto ne- član povjerenstva ne živi od časti
Pa zato što ga nisam angažirala niti mi je jasno zašto je on u tom povjerenstvu.
Ovdje se npr. spominje da je potrebno dodatno platiti vještaka ako postoje posebni uvjeti gradnje, čega kod mene nema.
Nisam nikad čula da se nekog člana povjerenstva treba platiti.

Nekako sam došla do info da je ured za urbanizam angažirao tog čojeka i da bez njega ne žele izdati uporabnu dozvolu, tako da to meni izgleda kao legalno reketarenje od lokalih šerifa....
@nchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2017., 14:16   #620
Quote:
@nchi kaže: Pogledaj post
Pa zato što ga nisam angažirala niti mi je jasno zašto je on u tom povjerenstvu.
Ovdje se npr. spominje da je potrebno dodatno platiti vještaka ako postoje posebni uvjeti gradnje, čega kod mene nema.
Nisam nikad čula da se nekog člana povjerenstva treba platiti.

Nekako sam došla do info da je ured za urbanizam angažirao tog čojeka i da bez njega ne žele izdati uporabnu dozvolu, tako da to meni izgleda kao legalno reketarenje od lokalih šerifa....
Moj ti je savjet da tražiš na pismeno, službeno očitovanje ureda za izdavanje dozvole, jer to je tvoje pravo, a o istome bih zatražio i očitovanje ministarstva za graditeljstvo.

Poslano sa mog HM NOTE 1LTE koristeći Tapatalk
lipa007 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:26.