Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.09.2004., 15:50   #1
Kardiokirurški kutak iliti topic za operacije na srcu

Moj otac (73 g, nepusac, antialkoholicar, gotovo vegetarijanac, neporocan ) trebao bi se uskoro podvrgnuti operaciji srca. Bit ce potrebne najmanje dvije premosnice, no tocnije ce se znati kada ga otvore. To bi se moglo dogoditi za jedno 2 mjeseca, jer prvo mora srediti 2 cira koja su mu nasli na zelucu. operacija bi se trebala odraditi u bolnici u Dubravi.

Dakle, imate li kakva iskustva s time?
Koji su i koliki rizici kod operacije srca?
Koliko treba vremena za oporavak?
Kako se zivi nakon operacije i oporavka?

Poznajem covjeka koji je imao tri operacije na srcu i taj pazi na sebe kao da ce zivjeti jos 100 godina (sad ima preko 70), zbilja se cudim sto jede, samo povrce i ribu, a sve na neki poseban nacin i uzasavam se takvog zivota. S druge strane, covjek se odlicno osjeca i zbilja kapa dolje.

No, znate kako je, lakse je to gledati kad se dogadja drugima, no kad je u pitanju netko tvoj onda su emocije nerijetko jace od razuma. Moze kakva informacija a posebno iskustvo?

Hvala!
swaschta is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2004., 20:05   #2
Svaka pa i najmanja operacija nosi sa sobom određeni rizik. Dakako da i operacija na srcu predstavlja rizik. Rizik raste i s godinama starosti, a 73. godine su lijepe godine bez obzira na neporočan život. Na stupanj rizika utječe i to kako će se operacija napraviti - na kucajućem srcu ili upotrebom ekstrakorporalne cirkulacije. Ovaj drugi način nosi i malo rizika više. Na koncu, teško je reći kako će se i čirevi na želudcu ponašati nakon takvog stresa kao što je kardiokirurški zahvat. Osim toga, u medicini 2 i 2 nikad nije 4 pa je moguće da se i uz poštovanje svih pravila struke nešto zakomplicira i pođe po zlu.

E sad, malo i dobrih vijesti. Kardiokirurgija je vrhunac kirurgije i anesteziologije a naročito intenzivnog liječenja nakon operacije i tu zasigurno neće biti propusta u liječenju. Operacije na srcu su "čisti" zahvati gdje je u pravilu nekakav infekt relativno rijedak. Vrlo dobra stvar je prethodno nepušenje jer se time umnogome pospješuje rani postoperativni tijek. Vrlo je važna, već drugi postoperativni dan, mobilizacija bolesnika i fizikalna terapija. Duboko disanje, iskašljavanje, rano posjedanje i fizioterapijske vježbe disanja skoro bih rekao da su presudne u ranom postoperacijskom razdoblju ukoliko kirurg i anesteziolog kažu da nema kontraindikacija za njih. Naime, upala pluća se rado hoće razviti kod operiranih bolesnika ukoliko ovaj ne iskašljava i izbjegava vježbe disanja.

Ako sve prođe OK, tvoj stari je za 10-tak dana kod kuće. Vrlo je bitno pridržavati se uputa koje će zasigurno dobiti od osoblja. Nema onda puno izbora, mora ih se pridržavati, redovito se kontrolirati i uredno "gutati" ljekarije koje mu propišu.

Što se kvalitete života tiče, vjerojatno neće baš moći raditi sve kao prije ( brže će se umarati recimo ), ali ako je zahvat i postoperacijski period prošao uredno nema razloga da ne živi normalno, naravno, uz pridržavanje prethodno navedenih liječničkih uputa.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2004., 20:16   #3
Hvala za podrobnu pricu. Ohrabrujuce!

Da li imas kakva saznanja kakva je situacija s bolnicom u Dubravi? Za Rebro je bilo puno guzve u zadnje vrijeme.

Da li zivot nakon operacije predstavlja veliki zaokret? Mislim, moj tata nije nikad zivio ludim zivotom ali je volio otici s unucima na Sljeme, vise voli hodati nego se voziti i sl. Hoce li se i to morati promijeniti?

Sto se tice umora to vec sada osjeca. Za cireve je dobio neke ljekove i nece biti operacije dok se to ne sredi jer je kirurg rekao da ako puknu za vrijeme ili poslije operacije, nitko ga nece spasiti.

Kakvi su ljekovi? Donose li nove probleme?
Puno ti hvala na trudu, kao i svima drugima koji se ukljuce.
swaschta is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2004., 22:00   #4
Trebor je lijepo sve opisao, nakon operacije proći se rehabilitaciju i živjeti poprilično kvalitetnim životom. I moći će hodati i na dulje pruge uz prethodno savjetovanje s liječnikom.

Poprilično nedavno imala sam situaciju sa ocem najbolje prijateljice i to me jako potreslo, no nema smisla da o tome pišem ovdje. On je operiran na Rebru, no bio je dosta težak slučaj jer je imao i dijabetes pa se sve na kraju jako zakompliciralo.

Uglavnom, takve operacije su danas svakodnevna stvar, imala sam prilike raditi sa takvim bolesnicima i zaista je oporavak vrlo uspješan i brz.

No, jedno je takve stvari gledati na nepoznatim ljudima, a privatno je sasvim druga stvar. Mene je ovo streslo, ali fakat jako.

Rizik je mali, no ipak je tu. Lako je gledati statistike koje dobro izgledaju, ali evo...ponekad se dogodi da si baš u tih 2%.

Sretno!
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2004., 14:39   #5
Quote:
Da li imas kakva saznanja kakva je situacija s bolnicom u Dubravi? Za Rebro je bilo puno guzve u zadnje vrijeme.
Pa čuj, Dubrava je po meni dobar izbor. Sutlić i Biočina koliko znam taj posao korektno rade ( mada sam čuo poneku priču o "plavim kovertama" ali samo kao priču bez uvjerljivih, iz prve ruke svjedočanstava ). Ista stvar je i sa anesteziološke strane, koje je jednako važna u samom postupku a naročito nakon zahvata. Dr. Huseđinović je to prilično dobro ustrojio.
Iako nekog prevelikog izbora ni nemaš. Najbolja je po tom pitanju "Magdalena" ali tamo prvo trebaš istresti koju tisuću eura, budući da je privatna bolnica.
Odkad je dr. Anić s par kolega otišao s Rebra a šef po političkoj liniji postao "zloduh" Jelić, Rebru što se tiče kardiokirurgije ne vjerujem previše. Sada tamo, osim Jelića još samo dr. Ugljen zna samostalno, suvereno uraditi zahvat na srcu ( koliko znam ). A i dr. Ivančan, glavna kardioanesteziologinja više nije tamo.
U Rijeci je situacija "one man show dr. Šimić" i tu mi isto nije stvar uvjerljiva.
U Osijeku se kardijalna kirurgija tek treba, početkom godine, ustrojiti. A kako će to ispasti i s kojim kirurzima, budući da ih nema ni za lijek, ne znam.
Znači Dubrava je
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2004., 14:52   #6
swaschta

Inače, za sva postavljena pitanja uz i nakon operacije na srcu, svakako posjeti web-stranicu "Magdalene". Sve je prilično dobro i jasno pojašnjeno i mislim da kad to pročitaš nećeš više imati nikakvih nejasnoća.
Dakle, http://www.magdalena.hr
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2004., 12:47   #7
Link je super i puno ti hvala na njemu
swaschta is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2005., 20:06   #8
Evo, za one koje to zanima:

Tata je operiran u cetvrtak, 10.03.2005. i - prezivio je. Operacija je izvrsena u Dubravi i moram reci da sam jako zadovoljan ponasanjem i kirurga i svog osoblja, od trenutka kada su ga primili u srijedu, do danasnjeg dana !

Sto se same operacije tice, bilo je upitno sto ce se naci, kada se otvorio. Ispostavilo se da su morali napraviti 3 premosnice. Srecom, sve je proteklo u najboljem redu, iako je tata imao malu temperaturu u petak i subotu, no sve je ok i pod kontrolom.

Njemu je, pored svega ostalog, najveci problem kasljanje, koje mora biti ali je i prilicno bolno. Uglavnom moj tata, koji je inace veliki optimist i nikada se ne zali, rekao mi je da ne bi isao na operaciju da je znao sto ga ceka. Mislim, procitao je sve sto je nasao na stranicama Magdalene, ali... drukcije je uzivo.

Danas su ga premjestili iz intezivne njege i nadamo se da ce uskoro biti s nama. Hvala svima koji su pomogli savjetom.
swaschta is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2007., 11:51   #9
nažalost moram malo oživjeti ovu temu,

pa ako netko zna odgovor, bila bih zahvalna...

Nažalost, moj otac prije nekoliko mjeseci doživljava srčani udar, te se usmjerava u KB Dubravu gdje mu ugrađuju 2 stenta, i naručuju ga za 2 mjeseca neka dođe ponovno kako bi mu ugradili još 2 ili 3....

U međuvremenu kada čeka da prođu dva mjeseca, od sve siline lijekova koje mora uzimati kao srčani bolesnik, negdje se pojavljuje unutarnje krvarenje, opet je hospitaliziran, da bi se otkrilo da je krvarenje na želucu....Ostaje čak tri tjedna u bolnici.... Na svu sreću oporavlja se i uz još neke manje probleme
dočekuje da odlazi u KB Dubravu na novu koronarografiju i ugradnju stentova...
Međutim, prilikom koronarografije doktor utvrđuje da mu je i jedan stent od prošli puta već začepljen i da su žile u prelošem stanju da bi mogli ugraditi stentove (mrežice koje drže žilu raširenom..) te da je potrebna operacija i ugradnja premosnice...

Molim nekoga da mi odgovori ako zna..
Koliko dugo se čeka na takve operacije?
Gdje se izvode?
Koliki je njihov rizik?
Da li je to onda kada ti uzimaju žilu iz noge pa ti njome naprave premosnicu?
Da li netko zna cijenu takve operacije u Magdaleni? Da li se te operacije izvode u Magdaleni i preko HZZO-a?
Konkretno koliko se čeka kod dr. Biočina na tu operaciju?

Ako netko slučajno ima bilo kakve informacije bila bih vrlo zahvalna, jer eto, ne znamo se kome obratiti, ne znamo što učiniti, ne moram ni reči da je moj otac u nekom čudnom raspoloženju, jer on je do prije nekoliko mjeseci bio zdrav čovjek, i uz to je i vrlo mlad- ima tek 55 godina!!!

Hvala unaprijed!
morenza is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2007., 15:17   #10
Question

dajte moliv vas, ako slučajno netko ima kakve informacije.....
bilo što....
morenza is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2007., 17:45   #11
sorry nisam upoznat sa rasporedom i listom čekanja na zagrebačkim klinikama
nego jedna moderatorska opaska: molio bih da se komentari i osobne stvari o nekim liječnicima ili bilo kojoj drugoj osobi daju na pm...
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2007., 19:55   #12
I moj tata proživljava slično i mi zajedno s njim, ima samo 56 god
prije 4 tjedna je imao infarkt miokarda sa kardiogenim šokom i totalnim AV blokom.

Ugradili su mu jedan stent pošto ima totalno uništene žile, koronarnom bolešću..to je jedino što su mogli učiniti
Doma je. oporavlja se i čeka konzilij da odluči što dalje..
Sigurno je da treba premosnice i to više njih....
teško je to razdoblje..on je u panici..stalno priča o našem zdravstvu i operacijama srca.

Takodjer smo mislili na Rebro ili Dubrava ..a Magdalena je SF za naš džep....
marta 76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2007., 20:32   #13
na znam da li će to kome od vas pomoći, ali da znate

prema informacijama koje sam ja dobila
Magdalena mora odraditi dio operacija preko hzzo-a
sv duh ima ugovor sa magdalenom da ona mora preuzeti sve operacije koji sv duh ne može odraditi
nakon duljeg raspitivanja meni je savjetovano da je dubrava daleko bolji izbor od magdalene
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2007., 21:16   #14

moja tata se liječi na sv.duhu..
da, pola ti pokriva socijalno ako te bolnica šalje u Magdalenu, znači preko uputnice liječnika...
ali nisam 100 % ali mislim kad jednom izadješ iz bolnice..plaćaš sve (pola ti pokriva HZZ)

E sad..koliko je to ..ne znam...mislim da je samo jedan dan ležanja u Magdaleni dodje 1.000,00 kn..samo konzultacije su 400 kn

a čula sam da liječnici iz Magdalene rade u Dubravi
marta 76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2007., 21:22   #15
ne samo pola, pokriva i 100%
samo očito treba znat
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2007., 10:26   #16
marta76, jako mi je žao što prolazite kroz iste stvari kao i mi, očito je toga sve više...
uglavnom, pokušat ću saznati što više i o listama čekanja pa ću vam javiti....
Polly, istina je, Magdalena treba odraditi dio operacija preko HZZO-a, no tamo su velike liste čekanja, a nažalost privatno ići tamo je definitivno utopija, barem za moju obitelj, mi si to ne možemo priuštiti....

No, istina je da liste čekanja prilagođuju i s obzirom na dijagnozu, pa stoga u dubravi postoji nekoliko lista čekanja s obzirom na prioritet radi dijagnoze....No, ja još ne znam kakvu hitnost će tati preporučiti i napisati na otpusnom pismu....

Uglavnom, za sada nikakvih konkretnih informacija, još smo zbunjeni i zapravo pokušavamo plivati u novoj situaciji....

Hvala Vam puno, a ak netko ima još neke informacije, slobodno podijeli s nama!
morenza is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2007., 14:20   #17
dakle kratki pregled stanja kardiokirurgije u Hrvata na današnji dan:

1) operacije se izvode u 4 centra : KBC Rebro, KB Dubrava, KBC Rijeka, SB Magdalena Krapinske Toplice nova 2 centra (Split i Osijek trebali bi se otvoriti do kraja godine-pred izbore)
2) u svim se bolnicama operacije obavljaju po ugovorima sa HZZO (na uputnicu)
3) sve 4 imaju duuuuuuuge liste čekanja (više ili manje transparentne)
4) u svima je istu moguće "preskočiti" uplatom cijelog iznosa za troškove zahvata 80+ tisuća kuna
5) u SB Magdalena, moguća je zanimljiva "anomalija" nazvana "nadstandard - izbor operatera" gdje se uz uputnicu i doplatu prema cjeniku objavljenom na njihovoj web stranici može (kako neki kažu) isto tako "preskočiti" red
6) i za ostale se vječito šuška da se red može preskočiti "kuverticom" (vidi slučaj Šimić i tekstove proizašle iz njega)
7) svi su centri više ili manje iskusni i uspješni u izvođenju rutinskih operacija srca (čitaj-većina preživi), neki koriste i specifične tehnike, ali o tome ni kardiolozi neznaju puno, pa se ni pacijenti ne informiraju nit uzrujavaju oko toga

nadam se da sam pomogao bar malo
__________________
Mi smo stabilizaciju prihvatili-to nam je svetinja
doc_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2007., 22:30   #18
Hvala vam svima na savjetima..puno nam pomažete

Sad sam ovo sve čitala s tatom, malo se uplašio

Žao mi ga je....jako..
Nije mu baš dobro...više psihički..konstantni strah od smrti, činjenica da živi sa začepljenim žilama--

Vidjet ćemo što doktor kaže na kontroli...samo da uspijemo nešto iskombinirati...i da ta mučna operacija dodje, pa da mi tata pokuša normalno živjeti...

joooj..... ima tek 56 god nije još postao ni djed
marta 76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2007., 00:17   #19
Jel mi može netko reć gdje da odem na kardiološki pregled u Zg?
Nedavno sam obavio UZ srca, a prije 7 mj. EKG pa mi treba mišljenje i pregled kardiologa.
U KBC Zagreb i Srčanoj imaju primaju tek poslije ljeta. Nije valjda da se svugdje toliko čeka. Koliko košta privatno i šta sve uključuje pregled?

Ajde kad već pišem, ako može netko prokomentirat nalaze:

UZ:
Mitralni zalistak - blaga kalcifikacija mitralnog anulusa, regurgitacija u tragu
EKG:
incomplete right bundle branch block

Ostalo sve u redu. Zahvaljujem.
kishobran is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2007., 19:33   #20
Quote:
morenza kaže: Pogledaj post
Polly, istina je, Magdalena treba odraditi dio operacija preko HZZO-a, no tamo su velike liste čekanja,
vezano uz ovo
danas sam čula od čovjeka koji je tamo operiran da je u magdaleni čekao nekih cca 20 dana, dok se u dubravi naručio i tek su ga na razgovor pozvali nakon 6 mjeseci a tko zna kad bi bila operacija
sve preko uputnica, ništa nije plaćao osim redovne participacije
kaže da nije imao nikakvu vezu i sklona sam mu 100% vjerovati
polly is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:32.