Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.05.2004., 02:01   #201
kaj nemoj?



a i
nisam "revka'...nego revolution
revolution is offline  
Old 29.05.2004., 02:17   #202
Quote:
Spot Perdita kaže:
Ovo o Frankovoj fakciji sam znala, cak sam to i pisala na forumu.
Nigdje ne pise da se gleda nacin uspostavljanja drzave pri procjeni radi li se o drzavi ili ne.
Ne seri!
Da? Znači da je i tzv. RSK bila država!?

Quote:
Ovisi o tome kako je federacija uredena. Neke federacije naglase federalni suverenitet, neke republicki suverenitet. To da je Hrvatska bila nosilac izvornog suvereniteta se tek odlucilo nakon sto je uspostavljena SFRJ, pa se ni ne moze govoriti o dragovoljnom udruzivanju.
Ne seri!
Ma nemoj, a što ćemo s predstavničkim tijelom koje se zvalo ZAVNOH, koje je donijelo odluku o udruživanju NR Hrvatske u DFJ. To ćemo preskočiti, pa onda blebetati budalaštine!

Quote:
Odlucili su "ne odrzavati sto je stvoreno voljom fasista i nacista" iz principa? Mozda su polazili od krive tocke, na sto ukaziva i stvaranje Jugoslavije.
Ne seri!
Oni nisu stvarali Jugoslaviju, već potvrdili njen kontinuitet! Za sile Antifašističke koalicije Jugoslavija nije prestala postojati njenom okupacijom. Uostalom aktivna je bila Kraljevska vlada u izbjeglištvu kao i više ambasada, a pogotovo one u Washingtonu, Moskvi i Londonu.

Quote:
KPJ nije uspjela, jer Jugoslavije vise nema. A partizanski pokret je bio komunisticki pokret koji se koristio terminom "antifasizam" da bi privukao vise ljudi.
NOP jest bio prvenstveno antifašistički pokret kojeg su organizirali komunisti.
A to što se savezna država razdružila i što je u zemljama koje su se osamostalile promijenjeno društveno-političko uređenje, ne govori protiv uspjeha komunista. Ili bi po tebi ljudi još živjeli u rodovskoj zajednici.

Quote:
Ako je pokret komunisticki, onda je i logicno da se tome pridruze komunisti. Dosta Hrvata je i bjezalo u partizanski pokret jer u to vrijeme nisu imali alternativu.
Ma najveći broj pertizana Hrvata bio je iz HSS-a.
Kako nisu imali alternativu? Mogli su pokrenuti paralelni katolički pokret otpora ili se pridružiti ustašama.

Quote:
Ovo se ne odnosi na mene. A slikoviti govor se ne treba primati preozbiljno.
Što bi se odnosilo na tebe!? Odnosi se na moju pokojnu babu!
Feniks is offline  
Old 29.05.2004., 02:22   #203
Quote:
revolution kaže:
kaj nemoj?

a i
nisam "revka'...nego revolution
To on tebi odmila. Sirotinje nije shvatila što si napisala.

A onaj ljepotan, s onom pričom o svom djedu, gnoji k'o ruka debelo! To je vrijeme straha i samo lud čovjek bi učinio nešto što liči na ono što ljepotan piše.
Pa onda devet mjeseci na "križnom putu", onda kad "kolona" već davno bilo nije.
Ubitačan tip!
Feniks is offline  
Old 29.05.2004., 02:25   #204
Ajde, jos jednom, molim te, ispricaj nam kako su izgledali ti visestranacki izbori...



Car si, car!!! Nema te cili svit!

BroadwayBlueshirt 68 is offline  
Old 29.05.2004., 02:27   #205
Quote:
Feniks kaže:
Ne seri!
Oni nisu stvarali Jugoslaviju, već potvrdili njen kontinuitet! Za sile Antifašističke koalicije Jugoslavija nije prestala postojati njenom okupacijom. Uostalom aktivna je bila Kraljevska vlada u izbjeglištvu kao i više ambasada, a pogotovo one u Washingtonu, Moskvi i Londonu.
BroadwayBlueshirt 68 is offline  
Old 29.05.2004., 03:27   #206
Quote:
revolution kaže:
hm da na tim izborima je moj djed pljunuo u pljucu...jer to je bila JEDINA druga opcija ako ne glasaš za "osloboditelje"... i završio na križnom putu cca 9 mj. (nepotrebno reći da nije bio ni u jednoj vojsci) jebeni izbori...dobro organizirani



izbori....osloboditelji...pa...bleiburg...


nashlihtati vremeplov!
[/QUOTE]

naravno, ne bi me trebalo iznenaditi da i ne znaš što je križni put... a očito ne znaš
križni put je uslijedio nakon komunističkog masakra na Bleiburgu... a trajao je za neke i godinama.
__________________
I'm not rude, you're just insignificant
frčlopir is offline  
Old 29.05.2004., 03:33   #207
Quote:
Feniks kaže:
To on tebi odmila. Sirotinje nije shvatila što si napisala.

A onaj ljepotan, s onom pričom o svom djedu, gnoji k'o ruka debelo! To je vrijeme straha i samo lud čovjek bi učinio nešto što liči na ono što ljepotan piše.
Pa onda devet mjeseci na "križnom putu", onda kad "kolona" već davno bilo nije.
Ubitačan tip!
oooo nije bilo kolona ha... pa bilo je svašta druže... još godinama poslije rata.. npr. stric ustaški poručnik je emigrirao tek -1948- nakon blistave karijere u Križarima...
Kako li se zvalo ono mjesto u koje banditi nisu uspjeli ući do 1952
__________________
I'm not rude, you're just insignificant
frčlopir is offline  
Old 29.05.2004., 03:35   #208
Quote:
revolution kaže:

nisam "revka'...nego revolution
ali ti jesi Revka... nemaš ti ništa sa revolution....samo željneni imiđ
__________________
I'm not rude, you're just insignificant
frčlopir is offline  
Old 29.05.2004., 13:48   #209
Školica za barbiku

Quote:
Barbie kaže:
Što se partizanskih "zločina" tiče, često se da pročitati da je onaj koji brani svoju zemlju na svom tlu ne može počiniti zločin. Nije li to slučaj sa partizanima? Oni su herojski branili svoju zemlju i svoje ljude
Vidim da koristiš navodnike. Je li to što ne vjeruješ da su partizani počinili zločine ili za njih imaš opravdanje, pa ih ne smatraš zločinima? Dvostruka mjerila, a? Ako danas cijeli civilizirani svijet promatra ratne događaje (pa i povijesne) u svjetlu međunarodnog ratnog prava i ženevske konvencije, onda ovi vrijede za sve, bilo da ih je počinila napadačka, bilo obrambena strana.
Drugo, koju su to svoju zemlju branili partizani? Koja je to država bila? Zar si okinula iz povijesti? Partizani nisu bili legalna vojska tada postojeće države. Pa sad, ako su partizani mogli napraviti revoluciju radi onog što se danas zove državni udar i radi stvarnja svoje države, ne vidim razloga zašto to nisu mogli i drugi. Komunisti, kao politička stranka (ili pokret) željeli su na području umiruće Kraljevine stvoriti svoju komunističku državu (što su i uspjeli). U Hrvatskoj su isto tako postojale snage koje su željele samostalnu Hrvatsku, kao što su u Srbiji (a i u Hrvatskoj) postojale srpske snage koje su željele ostvariti "vekovni san" Veliku Srbiju. Situacija je bila puno kompliciranija, nego što ju ti predstavljaš "crno-bijelo". Pa ti sad reci tko je bio svoj na svome i tko se borio za svoju zemlju. Metode su drugi par rukava. A i činjenica je da povijest pišu pobjednici, tako da su generacije u školi učili "povijest" koja je bila više ili manje iskrivljena i činjenično netočna. Meni ne treba nikakav povjesničar jer sam činjenice dobio iz prve ruke, od mog danas pokojnog djeda, koji je kao partizan sudjelovao u WW2. Pa ako on kao partizan kaže da su partizani činili strahovite zločine, onda sam u to siguran. Ne zaboravi da je u redovima partizana bilo jako puno Srba zadojenih idejom srpstva i velike srbije. Također je određeni broj četnika prešao partizanima kad su vidjeli da je stvar izgubljena. I bili su jako dobro prihvaćeni, za razliku od ustaša, kojima je slijedio metak.
Quote:
Barbie kaže:
...dok su Ustaše i Četnici kolabirali sa okupatorom i tako direktno i indirektno skrivili svoju smrt.
Vrlo demokratsko razmišljanje za nekoga u 21.stoljeću kada su ljudska prava na daleko višoj razini. Isto ko da kažeš kako vlasnik trgovine može mirno upucati klinca koji je došao drpiti žvake, jerbo je svojim postupkom sam skrivio svoju smrt.
Osim toga, ustaše su se također borili za svoju zemlju, ako nisi znala, nisu pali s marsa. Ovim ne podržavam metode kojima su se koristili.
Quote:
Barbie kaže:

Možeš li ti navesti bitke, sukobe četnika i ustaša? Gdje, kada? Dokumenti, link, bilo kakve informacije?
Joj, daj sramotiš se... može citat?
"Krajem marta 1945. godine Đurišić je ušao u sukob sa Mihailovićem i sa svojim jedinicama odvojio se od glavnine i krenuo put Slovenije. Da bi sa svojim snagama što bezbednije prešao preko Hrvatske, Đurišić je stupio u pregovore sa crnogorskim separatistom Sekulom Drljevićem. Rezultat ovih pregovora bio je sporazum po kome je Đurišić priznao Drljevića za crnogorskog poglavara. Drljević je ovu skupinu momentalno hteo priključiti ustaškoj vojsci u borbi protiv snaga JA. To se nije slagalo sa planovima Đurišića da stigne do Slovenije. Kao posledica toga došlo je na Lijevčem Polju do žestokog sukoba između četnika i ustaša. Odmornija ustaška vojska, potpomognuta tenkovima, uspela je da desetkuje četnike. Našavši se u bezizlaznoj situaciji, Đurišić se sa preostalim delom ljudstva morao predati ustašama. Ustaše su preostalu vojsku prebacile u Novu Gradišku, a Đurišića i druge četničke prvake pobili su u Jasenovcu. Time je okončan plan prelaska crnogorskih četnika u Sloveniju."
Evo, da ne pišem što mi je djed pričao, pa da ne kažeš da izmišljam.
Quote:
Barbie kaže:
Partizani su državotvorci Hrvatske države u današnjim granicama i prema tekovinama sadržanim u današnjem Ustavu Republike. Osim ako su tebi draži Ustav i granice NDH?
Jesi li svjesna kakvu si glupost ovdje napisala? Partizani su bili državotvorci hrvatske države? Ja sam stvarno neinformiran. Mislio sam da su partizani, a poglavito KP, stvaraoci JUGOSLAVENSKE države, a da su sve one sa HRVATSKIM DRŽAVOTVORNIM idejama zatvarali i li pogubili zbog veleizdaje, separatizma itd. Nisam ni znao da sam i prije '91. imao hrvatsko državljanstvo i hrvatsku putovnicu. Da sam račune plaćao hrvatskom valutom i da je na svjetskim prvenstvima igrala hrvatska repka. I što je najbolje, nisam pojma imao da sam na odsluženje vojnog roka išao u HNA (hrvatska narodna armija). A i pojma nisam imao da su granice federativnih jedinica SFRJ zapravo bile državne granice i da smo svi bili države u državi. Što znači da je referendum 90-te zapravo bio bespotreban, jerbo smo već bili država i prije.
Quote:
...Bili su to mahom vrlo bogati ljudi, lokalni obrtnici čija je imovina bila konfiscirana...
Čudno, ne vidim razliku od onog što je KP radila nakon '45. Ili čudom nisi čula za nacionalizaciju?
Simba-OS is offline  
Old 29.05.2004., 14:04   #210
Anđeoski partizani

Devet vrsta logora

Zlatoje Martinov
Prvi progoni vojvođanskih Nemaca počeli su u oktobru 1944. godine kada su jedinice Narodnooslobodilačke vojske zajedno sa sovjetskim trupama umarširale u vojvođanska sela i gradove Prvo su hapšeni pripadnici SS divizije Princ Eugen, članovi njihovih porodica, funkcioneri i istaknuti članovi Kulturbunda, seoski čelnici, gradonačelnici i funkcioneri gradske uprave, i oni koje su pripadnici drugih naroda označili kao zločince. Kasnije su selektivno, u zavisnosti od mesta do mesta, bili hapšeni muškarci od 18 do 60 godina. Po mnogim selima i gradovima bili su formirani logori raznih kategorija u kojima su smeštani ne samo muškarci već i žene i deca. Te kategorije su bile sledeće : koncentracinoslager (logor za radno nesposobne), fernihtungslager (logor smrti), civillager (logor za civile), arbajtslager (radni logor), krankenlager(logor za bolesne) krigsgefangen lager (logor za ratne zarobljenike), kindernlager (logor za decu), durhgangslager (prolazni logor) i ortslager (mesni logor- zatvor). Samo na teritoriji današnje Vojvodine bilo je 40 logora od radnih, dečijih, do koncentracionih i logora za izvršenje smrtne kazne, i to po sledećim mestima:
Bačka Palanka-radni, Stari Futog-radni, Novi Sad-radni, Ruma-radni, Zemun-radni, Pančevo-radni, Kovin-radni, Bela Crkva-radni, Vršac-radni, Ečka- radni, Banatski Despotovac- radni, Srbobran-radni, Šove-radni, Zrenjanin-radni, Elemir-radni, Jaša Tomić-radni, Bačka Topola-radni, Banatski Karlovac-bolnički, Debeljača-dečiji, Kikinda-koncentracioni, Gakovo-koncentracioni, Bački Jarak-koncentracioni, Sombor-radni, Crvenka-radni, Kula-radni, Sremska Mitrovica- centralni sabirni i radni logor, Vrbas-radni, Pašićevo-radni, Parabuć-radni, Apatin-radni, Banatsko Novo Selo-dečiji, Torža-radni, Molin-koncentracioni, Knićanin (Rudolfsgnad)-koncentracioni, Sečanj-radni, Sarča-radni, Nova Crnja-radni, česterak-radni, Jabuka-dečiji, Katarina-bolnički logor.
Većina logora nije bila ograđena žicom, već su to mahom bili delovi sela tj. pojedine ulice ili kao što je to slučaj sa npr. Knićaninom da je čitavo selo bilo pretvoreno u logor. Svi uhapšeni saslušavani su od strane vojnih organa, OZNE ili predstavnika novoformirane seoske ili gradske vlasti. Za vreme istrage uhapšeni su zatvarani u improvizovane zatvore : podrume, škole , magacine i sl. Paralelno sa hapšenjima počela su i streljanja pojedinih najozloglašenijih pripadnika vojnih nemačkih formacija. Ponekad je to činjeno bez ikakve provere, samo na dojavu npr. komšija često su streljani i članovi porodice nekog zločinca u znak odmazde. Prvo zabeleženo masovno streljanje bilo je u Pančevu u noći između 22. i 23. oktobra 1944. godine kada je streljano 80 lica nemačke nacionalnosti. U svedočenju Nemca iz Starčeva Johana Vana, navodi se da je 18. oktobra 1944. streljano sedam starčevačkih Nemaca, a u naredna četiri dana, do 22. oktobra još 82 pripadnika nemačke narodnosti starosti 17 do 70 godina. Kao jedan od aktera streljanja pominje se lokalni partizan sa nadimkom Kljukalo, a kao islednik u ime novoformirane narodne vlasti koji je odlučivao o životu ili smrti uhapšenih izvesni starčevački student, Lazar Živulj, docniji politički funkcioner i ambasador koji je diplomatsku karijeru okončao u Maroku 1987. godine odlaskom u penziju. Svedok navodi sledeća imena streljanih Starčevaca : Ulrih Hans, Jozef Jel, Jozef Bek, Franc Hiršal, Paul Elinger, Franc Šturm, Štefan Van, Balzek Šuster i Štefan Laban. Do kraja tog meseca izvršena su i streljanja u Sarči i Srpskoj Crnji. Zabeležena su streljanja vojvođanskih Nemaca i prilikom sprovođenja u logore u Vršcu, Kikindi i Zrenjaninu.
Mada su u Vojvodini po okončanju ratnih dejstava vlast preuzeli partizanski vojni organi odnosno Narodno-oslobodilački odbori predstavnicima Crvene armije je takođe bilo dozvoljeno da vrše istrage pa i streljanja nad lokalnim Nemcima. Tako je od strane sovjetskih vojnih vlasti decembra 1944. godine izvršen izbor od 30.000 radno sposobnih Nemaca iz Vojvodine (muškaraca od 17-45 i žena 18-40 godina) koji su preko Rumunije deportovani na rad u SSSR. Putovali su u teretnim vagonima gotovo mesec dana i po dolasku raspoređeni su u radne logore u sledećim mestima : Harkov, Rostov, Krivoj Rog, Vorošilovgrad i Dnjepopetrovsk. Samo tokom putovanja usled slabe ishrane i od studeni umrlo je preko 850 lica, dok je 5.000 stradalo od gladi i bolesti u samim logorima. Najveći broj ovih ljudi je početkom pedesetih godina upućen u Istočnu Nemačku, a manji deo vraćen u Jugoslaviju. Nastavlja se
Sva lica koja su preživela prvi talas mržnje i odmazde, a koja su na osnovu dokumenata ili svedočenja Srba dokazali da nisu činili zločine i nisu pripadali nemačkim oružanim formacijama, bila su zatvarana isključivo u radne logore u kojima je bilo dozvoljeno slobodno kretanje i komunikacija sa lokalnim življem.. Radili su na poljskim dobrima uglavnom bez naknade, na raščišćavanju ruševina, u ciglanama, na popravkama puteva i železničkih pruga, žene su radile u seoskim kućama ali i u novoformiranim zemljoradničkim zadrugama i kolhozima tj. seljačkim radnim zadrugama.
Simba-OS is offline  
Old 29.05.2004., 14:07   #211
Quote:
frčlopir kaže:
oooo nije bilo kolona ha... pa bilo je svašta druže... još godinama poslije rata.. npr. stric ustaški poručnik je emigrirao tek -1948- nakon blistave karijere u Križarima...
Kako li se zvalo ono mjesto u koje banditi nisu uspjeli ući do 1952
Ljepoto od ljepote!
"Kolone" su jedno, a "križari" drugo!
A poslije ti je stric uz gusle, u dvanaestercu, opjevao svoju "blistavu karijeru u Križarima"! A ta "blistava karijera" bi se mogla najbolje opisati sa onom "Jozo, daj vode"!
Naime, za neupućene, prilikom ubacivanja "križarske" radiostanice iz Austrije u zemlju, radiostanice, kojom se trebalo komunicirati a i koordinirati aktivnostima "križara", OZN-a je istog trena čopila tu radiostanicu, pomoću koje je sve do likvidacije zadnje "križarske" bande komunicirala s centrom u Austriji u ulozi "križara" u zemlji. Ta varka nije bila provaljena sve do hvatanja Lj. Miloša, B, Kavrana i A. Moškova, čime je završena "križarska" priča.
A daj mi, života ti, reci u koje to mjesto vlasti DFJ nisu mogle ili uspjele ući do 1952., a da je bilo na području DFJ!
Frljo, ovi, na koje si ti silno ponosan, bili su i ostali zadnja govna, a nakon hvatanja "pjevali" su kao slavuji.
Da ti nešto šapnem u povjerenju, general Ante Moškov je, nakon hvatanja, odnosnom majoru OZN-e doslovce rekao: "Dajte mi časnu oficirsku riječ da me nećete tući ni mučiti, a za uzvrat ja ću vam reći sve što vas zanima i sve što znam! Ja sam svijestan da ćete me osuditi na smrt, ali želim da znate da mi ustaše nismo bili dorasli zadaćama koje smo prihvatil! U pravu ste bili vi, a ne mi! " I bi tako! Čak su, nakon iscrpnog Moškovljevog svjedočenja (između ostalog teško je teretio A. Hebranga), vlasti tražile mogućnost da Moškov ne bude osuđen na smrt, ali obzirom na sve ono što ga je teretilo, to se nije moglo realizirati.
Moj frljo ne zabotravi nikad da postoje ljudi i svjedoci događanja, kao i da postoje ljudi koji poznaju ili su poznavali sudionike tih događanja.
Feniks is offline  
Old 29.05.2004., 15:02   #212
jebate, neš ti svjedoka....Moškov to, naravno, ne može potvrditi.
Insider is offline  
Old 29.05.2004., 15:22   #213
Quote:
frčlopir kaže:
oooo nije bilo kolona ha... pa bilo je svašta druže... još godinama poslije rata.. npr. stric ustaški poručnik je emigrirao tek -1948- nakon blistave karijere u Križarima...
Kako li se zvalo ono mjesto u koje banditi nisu uspjeli ući do 1952
Odzak, rodijace, Odzak...

"Italija i Njemacka su pala, jos se drzi Hrvatska mala!"

BroadwayBlueshirt 68 is offline  
Old 29.05.2004., 15:25   #214
Quote:
BroadwayBlueshirt 68 kaže:
Odzak, rodijace, Odzak...

"Italija i Njemacka su pala, jos se drzi Hrvatska mala!"

A, evo jos blentona sta su nasjeli ustaskoj propgandi


Cuj, nisu partizani usli sve do 1952 u Odzaka....
OrangeC2 is offline  
Old 29.05.2004., 15:27   #215
Re: Školica za barbiku

Quote:
Simba-OS kaže:
Vidim da koristiš navodnike. Je li to što ne vjeruješ da su partizani počinili zločine ili za njih imaš opravdanje, pa ih ne smatraš zločinima? Dvostruka mjerila, a? Ako danas cijeli civilizirani svijet promatra ratne događaje (pa i povijesne) u svjetlu međunarodnog ratnog prava i ženevske konvencije, onda ovi vrijede za sve, bilo da ih je počinila napadačka, bilo obrambena strana.
Drugo, koju su to svoju zemlju branili partizani? Koja je to država bila? Zar si okinula iz povijesti? Partizani nisu bili legalna vojska tada postojeće države. Pa sad, ako su partizani mogli napraviti revoluciju radi onog što se danas zove državni udar i radi stvarnja svoje države, ne vidim razloga zašto to nisu mogli i drugi. Komunisti, kao politička stranka (ili pokret) željeli su na području umiruće Kraljevine stvoriti svoju komunističku državu (što su i uspjeli). U Hrvatskoj su isto tako postojale snage koje su željele samostalnu Hrvatsku, kao što su u Srbiji (a i u Hrvatskoj) postojale srpske snage koje su željele ostvariti "vekovni san" Veliku Srbiju. Situacija je bila puno kompliciranija, nego što ju ti predstavljaš "crno-bijelo". Pa ti sad reci tko je bio svoj na svome i tko se borio za svoju zemlju. Metode su drugi par rukava. A i činjenica je da povijest pišu pobjednici, tako da su generacije u školi učili "povijest" koja je bila više ili manje iskrivljena i činjenično netočna. Meni ne treba nikakav povjesničar jer sam činjenice dobio iz prve ruke, od mog danas pokojnog djeda, koji je kao partizan sudjelovao u WW2. Pa ako on kao partizan kaže da su partizani činili strahovite zločine, onda sam u to siguran. Ne zaboravi da je u redovima partizana bilo jako puno Srba zadojenih idejom srpstva i velike srbije. Također je određeni broj četnika prešao partizanima kad su vidjeli da je stvar izgubljena. I bili su jako dobro prihvaćeni, za razliku od ustaša, kojima je slijedio metak.

Vrlo demokratsko razmišljanje za nekoga u 21.stoljeću kada su ljudska prava na daleko višoj razini. Isto ko da kažeš kako vlasnik trgovine može mirno upucati klinca koji je došao drpiti žvake, jerbo je svojim postupkom sam skrivio svoju smrt.
Osim toga, ustaše su se također borili za svoju zemlju, ako nisi znala, nisu pali s marsa. Ovim ne podržavam metode kojima su se koristili.

Joj, daj sramotiš se... može citat?
"Krajem marta 1945. godine Đurišić je ušao u sukob sa Mihailovićem i sa svojim jedinicama odvojio se od glavnine i krenuo put Slovenije. Da bi sa svojim snagama što bezbednije prešao preko Hrvatske, Đurišić je stupio u pregovore sa crnogorskim separatistom Sekulom Drljevićem. Rezultat ovih pregovora bio je sporazum po kome je Đurišić priznao Drljevića za crnogorskog poglavara. Drljević je ovu skupinu momentalno hteo priključiti ustaškoj vojsci u borbi protiv snaga JA. To se nije slagalo sa planovima Đurišića da stigne do Slovenije. Kao posledica toga došlo je na Lijevčem Polju do žestokog sukoba između četnika i ustaša. Odmornija ustaška vojska, potpomognuta tenkovima, uspela je da desetkuje četnike. Našavši se u bezizlaznoj situaciji, Đurišić se sa preostalim delom ljudstva morao predati ustašama. Ustaše su preostalu vojsku prebacile u Novu Gradišku, a Đurišića i druge četničke prvake pobili su u Jasenovcu. Time je okončan plan prelaska crnogorskih četnika u Sloveniju."
Evo, da ne pišem što mi je djed pričao, pa da ne kažeš da izmišljam.

Jesi li svjesna kakvu si glupost ovdje napisala? Partizani su bili državotvorci hrvatske države? Ja sam stvarno neinformiran. Mislio sam da su partizani, a poglavito KP, stvaraoci JUGOSLAVENSKE države, a da su sve one sa HRVATSKIM DRŽAVOTVORNIM idejama zatvarali i li pogubili zbog veleizdaje, separatizma itd. Nisam ni znao da sam i prije '91. imao hrvatsko državljanstvo i hrvatsku putovnicu. Da sam račune plaćao hrvatskom valutom i da je na svjetskim prvenstvima igrala hrvatska repka. I što je najbolje, nisam pojma imao da sam na odsluženje vojnog roka išao u HNA (hrvatska narodna armija). A i pojma nisam imao da su granice federativnih jedinica SFRJ zapravo bile državne granice i da smo svi bili države u državi. Što znači da je referendum 90-te zapravo bio bespotreban, jerbo smo već bili država i prije.

Čudno, ne vidim razliku od onog što je KP radila nakon '45. Ili čudom nisi čula za nacionalizaciju?
BroadwayBlueshirt 68 is offline  
Old 29.05.2004., 15:30   #216
Quote:
OrangeC2 kaže:
A, evo jos blentona sta su nasjeli ustaskoj propgandi


Cuj, nisu partizani usli sve do 1952 u Odzaka....
Slonu, jedan! 1952 nije bila godina, ali nije ni bitno.

Odzak je simbol otpora! do '46, Odzak = NDH.
BroadwayBlueshirt 68 is offline  
Old 29.05.2004., 15:35   #217
Quote:
BroadwayBlueshirt 68 kaže:
Slonu, jedan! 1952 nije bila godina, ali nije ni bitno.

Odzak je simbol otpora! do '46, Odzak = NDH.
Ma paz sad, nije 1952, nego 1946!

I opet se zajebo!
OrangeC2 is offline  
Old 29.05.2004., 15:38   #218
Quote:
Feniks kaže:
Ljepoto od ljepote!
"Kolone" su jedno, a "križari" drugo!
nemoj jebat.. šta nas je malo demencija čopila pa ne kontamo??

Quote:
Feniks kaže:
[BA poslije ti je stric uz gusle, u dvanaestercu, opjevao svoju "blistavu karijeru u Križarima"! A ta "blistava karijera" bi se mogla najbolje opisati sa onom "Jozo, daj vode"! [/B]
gusle u životu nije vidio

Quote:
Feniks kaže:Naime, za neupućene, prilikom ubacivanja "križarske" radiostanice iz Austrije u zemlju, radiostanice, kojom se trebalo komunicirati a i koordinirati aktivnostima "križara", OZN-a je istog trena čopila tu radiostanicu, pomoću koje je sve do likvidacije zadnje "križarske" bande komunicirala s centrom u Austriji u ulozi "križara" u zemlji. Ta varka nije bila provaljena sve do hvatanja Lj. Miloša, B, Kavrana i A. Moškova, čime je završena "križarska" priča.
A daj mi, života ti, reci u koje to mjesto vlasti DFJ nisu mogle ili uspjele ući do 1952., a da je bilo na području DFJ!
Frljo, ovi, na koje si ti silno ponosan, bili su i ostali zadnja govna, a nakon hvatanja "pjevali" su kao slavuji.
Da ti nešto šapnem u povjerenju, general Ante Moškov je, nakon hvatanja, odnosnom majoru OZN-e doslovce rekao: "Dajte mi časnu oficirsku riječ da me nećete tući ni mučiti, a za uzvrat ja ću vam reći sve što vas zanima i sve što znam! Ja sam svijestan da ćete me osuditi na smrt, ali želim da znate da mi ustaše nismo bili dorasli zadaćama koje smo prihvatil! U pravu ste bili vi, a ne mi! " I bi tako! Čak su, nakon iscrpnog Moškovljevog svjedočenja (između ostalog teško je teretio A. Hebranga), vlasti tražile mogućnost da Moškov ne bude osuđen na smrt, ali obzirom na sve ono što ga je teretilo, to se nije moglo realizirati.
Moj frljo ne zabotravi nikad da postoje ljudi i svjedoci događanja, kao i da postoje ljudi koji poznaju ili su poznavali sudionike tih događanja. [/B]


evo dežurnog insidera IMF
jebate Feniks pa ti si I u INDOKTRINIRAN
__________________
I'm not rude, you're just insignificant
frčlopir is offline  
Old 29.05.2004., 15:59   #219
Quote:
frčlopir kaže:
nemoj jebat.. šta nas je malo demencija čopila pa ne kontamo??
A poceli smo i sebi govorit VI, e...

Quote:
gusle u životu nije vidio

Sta li neki ljudi u zivotu ne propuste



Quote:
evo dežurnog insidera IMF
jebate Feniks pa ti si I u INDOKTRINIRAN

E vidis, imas pravo, fino da se nas dvojica slazemo, frclopire, jebate Feniks
OrangeC2 is offline  
Old 29.05.2004., 16:02   #220
Nijedan cas nismo vjerovali u mogucnost da bi dr. Andrija Artukovic mogao biti oslobodjen od optuzbe na Okruznom sudu u Zagrebu. Ne zato sto bi bilo stvarnih dokaza o njegovoj osobnoj krivnji, nego jer pred sudom nije stajao 86-godisnji Artukovic, nego se preko njega sudilo Nezavisnoj Drzavi Hrvatskoj i samom hrvatskom narodu koji je bio iskoristio ratni zapletaj da se oslobodi i uspostavi svoju drzavu.

Dana - 19. svibnja 1986. kad zavrsavamo redakciju ovog broja Republike Hrvatske - jedino je otvoreno pitanje da li ce biti izvrsena smrtna kazna ili ce Artukovic biti "pomilovan", da bi se tako svjetskom javnom misljenju dokazala humanost Jugoslavije.

Sto je stvarno dokazano na sudu? U prvom redu da je Jugoslavija doista mnogo naucila nakon svoga neuspjeha s prvim zahtjevom za izrucenje dr. Artukovica. Dokumentacija je bila uredno pripravljena kako to obicavaju raditi na Zapadu, pogotovo u Sjedinjenim Americkim Drzavama. Vidi se da su jugoslavenskim polustrucnjacjima pomagali americki pravni strucnjaci iz specijalnog odsjeka za istrage.

Drugo, da je Jugoslavija znala dobro iskoristiti strah. Hrvatski sluzbenici i vojnici, koji su nakon rata sudjeni na duge kazne, sada kao stari ljudi sigurno nece ugroziti ponovno zadobivenu slobodu, pa maka ta bila ogranicena. A drugi svjedoci, koji se u ono doba nisu mogli ni pribliziti jednom ministru danas kao stariji ljudi djeluju ozbiljno - jer nitko u njima ne vidi djecu ili mlade zatvorenike - pa su zato njihovi iskazi uvjerljiviji - za one koji zele vjerovati.

A vjerovati zele svi oni koji brane Jugoslaviju: Srbi jer u njoj uzivaju prednosti, jugoslavenski nacionalisti jer su nacelno protiv hrvatske drzave, komunisti jer zive od danasnjeg rezima, a strani marksisti, javni i tajni, jer biti za Jugoslaviju je jedini javni oblik komunizma koji ne ugrozava njihove polozaje u zapadnim demokracijama.

Pri svemu tome, medjutim, gube se s vida temeljno pitanje: Andriji Artukovicu sudi drzava koja u doba navodnih djela nije postojala, po zakonima koju su donijeti nakon tih navodnih djela. Socijalisticka Federativna Republika Jugoslavija naime nije nastavak Kraljevine Srbije, koja je sa Sjedinjenim Americkim Drzavama sklopila ugovor po kojemu je izrucen dr. Artukovica, ali nije ni nastavak Kraljevine Jugoslavije. Ona je nova drzava, stvorena "na osnovi zajednicke borbe i slobodno izrazene volje u narodnooslobodilackom ratu i socijalistickoj revoluciji," kako to stoji u uvodnom dijelu Ustava SFRJ od 7. travnja 1963., dakle nova, revolucionarna tvorevina, koja nije postojala u doba kad je dr. Andrija Artukovic bio ministar.

Tada je postojala, isto tako revolucionarnim cinom stvorena Nezavisna Drzava Hrvatska, za koju je pred tim jugoslavenskim sudom svjedocio dr. Andrija Artukovic na cetvrtom danu sudjenja: "Hrvatska drzava postojala je kao stvarnost juridisticki i internacionalno. Ne prihvacam taj termin takozvana Nezavisna Drzana Hrvatska." (Vecernji list od 18. IV. 1986)

Nenadlezeni sud sudio je dr. Artukovicu za djela koja dokazuje svjedocima koji vec 40 godina zive pod stalnim pritiskom straha, ili koji su bili otvoreni neprijatelji Nezavisne Drzave Hrvatske u medjunacionalnom i gradjanskom ratu 1941-1945. Sve to uokvireno ponovnim ozivljavanjem onoga razdoblja preko tiska i drugih sredstava javnog obavjestavanja, tako da je stvoreno ozracje u kojemu ni sud nije mogao biti objektivan, pa da je i htio, niti je obrana mogla izvrsiti svoju ulogu.

"To sto smo se u ratu sluzili revolucionarnim sredstvima ima puno politicko i moralno opravdanje," nije rekao dr. Artukovic pred sudom, iako je u okviru svojih danas vec ogranicenih mentalnih sposobnosti pokusao reci. TO je rekao Stane Dolanc na znanstvenom skupu "Zavrsne operacije za oslobodjenje Jugoslavije" (NOB temelj jedinstva, Vecernji List od 25.IV. 1986, str. 2) Medjutim, Dolanceve rijeci vrijede i za Hrvate, a ne samo za hrvatske neprijatelje.


--- izaslo u listu REPUBLIKA HRVATSKA, br. 153.
1986

U "ustaskoj emigraciji."

:2up:
BroadwayBlueshirt 68 is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:28.