Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.12.2009., 23:22   #41
Quote:
fat slut kaže: Pogledaj post
Ima nekih podataka na wikipediji.

A 2008 report by the Cambridge-based Primary Review found that Steiner/Waldorf schools achieved superior academic results to English state schools.

U.S. Waldorf pupils' SAT scores have usually come above the national average, especially on verbal measures.

Studies comparing students' performance on college-entrance examinations in Germany found that as a group, Waldorf graduates passed the exam at double to triple the rate of students graduating from the state education system.
Zanimljivo.
lilaamrit is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 23:23   #42
Quote:
Emericzy kaže: Pogledaj post
Zvuči dobro, ali se protivi onome što sam čuo i vidio i iskusio u 'real life'. Na Wikipediji je to postavio neki zagovaratelj. Pogledaj malo tu stranicu -- to nije kritički prikaz i analiza nego praktički reklama. Ni najmanju sitnicu ne navode kao moguću sumnju u taj sustav osim problema s vakcinacijom.

Više bi me zanimao nekakav nezavisni izvor.
A primjetila sam to. Ali sad nemam vremena više se pozabaviti time.
Opet, radi se o nekom prosjeku. Možda si ti baš nabasao na one loše primjerke.
fat slut is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 23:25   #43
Quote:
Emericzy kaže: Pogledaj post
Lila, raširile su se i Kabala i Scijentologija. Ne znači da je to dobro.

Nije uloga društva da se prilagodi školi nego škole da djecu pripremi za društvo. Ja želim da moje dijete iz škole izađe spremno za slijedeću školu. Ova djeca mi se ne čine spremna. I volio bih zato vidjeti praktične rezultate. Oni koje sam osobno vidio bili su katastrofalni.
A sta je lose s Kabalom?

Rekoh ti, mozda nisu spremne za Hrvatsku. Ne znam kakav je kadar, koliko su dobro izabrani. Koliko se doslijedno provodi waldorfska edukacija i sl.
lilaamrit is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 23:26   #44
Quote:
fat slut kaže: Pogledaj post
A primjetila sam to. Ali sad nemam vremena više se pozabaviti time.
Opet, radi se o nekom prosjeku. Možda si ti baš nabasao na one loše primjerke.
Možda. Možda, kako Lilaamrit sugerira, treba postojati i nekakva obrazovna infrastruktura koja bi prihvaćala takvu djecu, a kakve u nas nema. Ne govorim s pozicije stručnjaka nego kao, s jedne strane, uspješni roditelj koji je upotrebljavao prilično stroge odgojne metode i djecu slao isključivo u vrlo zahtjevne škole, i s druge strane zabrinut vrlo, vrlo lošim iskustvima nekolicine poznanika.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 23:31   #45
Quote:
Emericzy kaže: Pogledaj post
Možda. Možda, kako Lilaamrit sugerira, treba postojati i nekakva obrazovna infrastruktura koja bi prihvaćala takvu djecu, a kakve u nas nema. Ne govorim s pozicije stručnjaka nego kao, s jedne strane, uspješni roditelj koji je upotrebljavao prilično stroge odgojne metode i djecu slao isključivo u vrlo zahtjevne škole, i s druge strane zabrinut vrlo, vrlo lošim iskustvima nekolicine poznanika.
I moj je otac bio strog i išla sam u dobre škole pa opet ništa od mene. To nije argument, slažem se.

Ma ne znam. Spomenuo si da škola treba djecu pripremiti za život. To bi bilo lijepo, u svakom slučaju, ali se to ne dešava. Odgojna funkcija škola je veoma malo zastupljena, tj. veći je naglasak na obrazovnoj. A i tu imamo problem jer se ne uči da se zna, nego da se zna za konkretni dan, a da bi se kasnije zaboravilo. U Waldorfskoj školi djeca uče koristeći osjete, kako je netko spomenuo, a takvo učenje ostavlja dublji utisak, pa možemo pretpostaviti i znanje.
fat slut is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 23:41   #46
Quote:
fat slut kaže: Pogledaj post
I moj je otac bio strog i išla sam u dobre škole pa opet ništa od mene. To nije argument, slažem se.

Ma ne znam. Spomenuo si da škola treba djecu pripremiti za život. To bi bilo lijepo, u svakom slučaju, ali se to ne dešava. Odgojna funkcija škola je veoma malo zastupljena, tj. veći je naglasak na obrazovnoj. A i tu imamo problem jer se ne uči da se zna, nego da se zna za konkretni dan, a da bi se kasnije zaboravilo. U Waldorfskoj školi djeca uče koristeći osjete, kako je netko spomenuo, a takvo učenje ostavlja dublji utisak, pa možemo pretpostaviti i znanje.
Pogledaj, ako nisi, film Društvo mrtvih pjesnika. To ti je dobra metafora za ovakve alternativne škole. Ne kažem da one nemaju odlične rezultate unutar vlastitog referentnog sustava. Ali, pitam se što se desi kad se iz tog zatvorenog sustava izađe i uđe u 'stvarni' život.

Jest, dobro kažeš, naša konvencionalna škola nema baš neku izvrsnu odgojnu ulogu -- direktno. Ali, indirektno socijalizira djecu. Priprema ih na život u realnom životu koji je jednako posran i krivo nasađen kakva je bila i škola. Ja se bojim škole koja će kao društvo mrtvih pjesnika od djeteta napraviti fantastično senzibilizirano biće, koje će uvenuti čim iz tog sustava izađe.

Želim školu koja je, između ostalog, 'school of hard knocks', u kojoj će dijete naučiti da ljudi lažu i varaju i muljaju i da su nepravedni i nejednaki i sjebani. Jer, takav život realno jest. I u takvom okruženju dijete mora biti sposobno realizirati vlastiti život koji će biti drukčiji, pametniji, pravedniji, ljepši itd. A to mu neće uspjeti ako je samo senzibilizirani kenjac koji se ne umije snaći među pokvarenom bagrom.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 23:48   #47
Imaš jako negativan stav o tim školama samo na osnovu tih iskustava. Senzibilizirani kenjac. Recimo čak i da to jest istina, da takve škole to učine djetetu, kako možeš zanemariti utjecaj okoline? Pa nisu oni stalno u tim školama i posve izolirani od 'života'.
Opet, ja bih više voljela kad bismo imali više takvih škola koje djecu ne bi pretvarale u likove koje si spomenuo, a među koje se Waldorfci ne mogu uklopiti. No, okej, ja sam mlada. Možda čak i naivna i sanjar.
fat slut is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 23:52   #48
Quote:
fat slut kaže: Pogledaj post
Imaš jako negativan stav o tim školama
Pa, nije samo na osnovi tih iskustava. Imam iskustvo kao roditelj. Moja su djeca već odrasla. Prošao sam sam kroz odgojni i obrazovni sustav i vodio djecu kroz njega. I imao oca koji je u obrazovanju proveo četrdeset godina. Puno se tu nakupilo i iskustva i informacija i razmišljanja itd. Nisam do svojih stavova došao naprečac.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 23:56   #49
Quote:
Emericzy kaže: Pogledaj post
Jest, dobro kažeš, naša konvencionalna škola nema baš neku izvrsnu odgojnu ulogu -- direktno. Ali, indirektno socijalizira djecu. Priprema ih na život u realnom životu koji je jednako posran i krivo nasađen kakva je bila i škola. Ja se bojim škole koja će kao društvo mrtvih pjesnika od djeteta napraviti fantastično senzibilizirano biće, koje će uvenuti čim iz tog sustava izađe.

Želim školu koja je, između ostalog, 'school of hard knocks', u kojoj će dijete naučiti da ljudi lažu i varaju i muljaju i da su nepravedni i nejednaki i sjebani. Jer, takav život realno jest. I u takvom okruženju dijete mora biti sposobno realizirati vlastiti život koji će biti drukčiji, pametniji, pravedniji, ljepši itd. A to mu neće uspjeti ako je samo senzibilizirani kenjac koji se ne umije snaći među pokvarenom bagrom.
Em, pa, i sam znas da te zivot tim stvarima uci vjecno. Na to se covjek nikada ne navikne, ali moze se u tu grupaciju lako asimilirati, pogotovo ako kroz takvu prizmu promatra zivot. A postoji i bolji zivot, kakvog si sam stvoris.
Ne mogu ovo uzeti kao argumente, jer naprosto imamo i mi zadacu u zivotu djece. Nepravde svugdje ima, neovisno o bilo kojoj skoli. Ne treba djeci bas takav "vjetar u ledja" za uspijeh i stvaranje nekog boljeg zivota.
lilaamrit is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 23:57   #50
Quote:
fat slut kaže: Pogledaj post
Imaš jako negativan stav o tim školama samo na osnovu tih iskustava. Senzibilizirani kenjac. Recimo čak i da to jest istina, da takve škole to učine djetetu, kako možeš zanemariti utjecaj okoline? Pa nisu oni stalno u tim školama i posve izolirani od 'života'.
Opet, ja bih više voljela kad bismo imali više takvih škola koje djecu ne bi pretvarale u likove koje si spomenuo, a među koje se Waldorfci ne mogu uklopiti. No, okej, ja sam mlada. Možda čak i naivna i sanjar.
A sta ima lose s senzibiliranim osobama? Ma, ne dam i tocka.
lilaamrit is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 23:58   #51
Quote:
Emericzy kaže: Pogledaj post
Pa, nije samo na osnovi tih iskustava. Imam iskustvo kao roditelj. Moja su djeca već odrasla. Prošao sam sam kroz odgojni i obrazovni sustav i vodio djecu kroz njega. I imao oca koji je u obrazovanju proveo četrdeset godina. Puno se tu nakupilo i iskustva i informacija i razmišljanja itd. Nisam do svojih stavova došao naprečac.
Želim reći da ne znaš puno o takvim školama, a osudio si ih. Ne znam ni ja, doduše, ali interesirat ću se pa ćemo malo popričati.
fat slut is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 00:01   #52
Quote:
lilaamrit kaže: Pogledaj post
Em, pa, i sam znas da te zivot tim stvarima uci vjecno. Na to se covjek nikada ne navikne, ali moze se u tu grupaciju lako asimilirati, pogotovo ako kroz takvu prizmu promatra zivot. A postoji i bolji zivot, kakvog si sam stvoris.
Ne mogu ovo uzeti kao argumente, jer naprosto imamo i mi zadacu u zivotu djece. Nepravde svugdje ima, neovisno o bilo kojoj skoli. Ne treba djeci bas takav "vjetar u ledja" za uspijeh i stvaranje nekog boljeg zivota.
Preostaje mi da se ne složim s tobom. Imamo i mi zadaću i trebamo ju ispunjavati. Ali, škola je mjesto gdje se dijete uči sa stvarima suočavati samo. To je dragocjeno iskustvo. Ne da se usporediti sa situacijom kod kuće, gdje dobiva druge stvari i na drugi način.

Zato od škole očekujem da bude malo ublažena i modificirana verzija stvarnosti, prilagođena dječjem uzrastu. Alternativne škole mi se čine kao Never-never-land.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 00:03   #53
Quote:
fat slut kaže: Pogledaj post
Želim reći da ne znaš puno o takvim školama, a osudio si ih. Ne znam ni ja, doduše, ali interesirat ću se pa ćemo malo popričati.
Ne, nisam ih osudio. Izložio sam ih jakoj sumnji, uz dužne ograde. Sumnja i osuda su različite stvari.

Naime, ja sumnjam u sam princip alternativnog školstva, pa nužno moram sumnjati i u Waldorfske škole i Montessorije i slično.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 00:03   #54
A bilo bi dobro i da neupućeni malo prolistaju literaturu koja opisuje točno kakav je Rudolf Steiner šarlatan i luđak bio, kakvo je antropozofska "medicina" šarlatanstvo, i s kakvim opasnim glupostima bi tamo mogli hraniti djecu, od protivljenja cijepljenju, nadalje.

Quote:
Sharon Lombard relates a similar story, but from a parent’s vantage point. Lombard enrolled her daughter in a Waldorf school. When the child became sick, an Anthroposophical doctor treated her: “The Anthroposophic doctor made a diagnosis: my child had lost the will to live. He announced one of the potential cures ... we were to give our daughter red, yellow, and orange crayons to color with! I looked at my husband in disbelief. When the doctor instructed us to make the sign of a flame out of Aurum cream over my child’s heart at bedtime, I was dumbfounded ... He told us to apply the gold cream from below the heart upwards, towards the sky....”

The girl ultimately had to be hospitalized, after which conventional medicine produced a gradual cure. [13]
Quote:
Steiner’s descriptions of various bodily organs and their functions differ markedly from those found in medical textbooks. The heart, for instance, is not a pump, Steiner declared: “[Science] sees the heart as a pump that pumps blood through the body. Now there is nothing more absurd than believing this, for the heart has nothing to do with pumping the blood.” [8] Blood circulates of its own accord, thanks to the vital force it embodies. Likewise, Steiner taught that the brain is not involved in cognition. [9] True cognition, for Steiner, is the exercise of paranormal powers made possible when individuals develop “organs of clairvoyance.” [10]
http://sites.google.com/site/waldorf...iners-quackery
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 00:05   #55
Quote:
Emericzy kaže: Pogledaj post
Ja znam osobno tri slučaja iz moje okoline -- moji kolege i poznanici čija su djeca polazila te alternativne škole. Sva tri su završila skoro katastrofalno i bilo je potrebno potrošiti godinu-dvije truda i dosta novca na vanškolske instrukcije da se ta djeca uspiju uključiti u daljnje normalno školovanje. Ti roditelji (u sva tri slučaja) misle da su takve škole doslovno zločin prema djeci, jer ih pripremaju za život u zemlji Nedođiji, a ne u stvarnom svijetu.

Uloga škole nije da bude ugodna. Uloga škole je da djecu pripremi za život. Alternativne škole to ne rade. One djecu nastoje učiniti sretnima. I ostave ih bez ikakvog alata kojim bi djeca tu svoju sreću nekako uspjela ostvariti i dalje, u 'stvarnom' životu, kad odu iz tog staklenog zvona specijalne škole. Čim se djeca maknu iz te umjetne atmosfere, lažna 'sreća' naglo ishlapi. I djeca se nađu u stvarnim govnima.

Zanimala bi me statistika uspjeha prolaska te djece kroz ostatak obrazovnog sustava. Postoji li tako nešto?

Jedna mogućnost koja mi je pala na pamet - moguće da je uzrok slabijem uključivanju djece iz waldorfskih škola u "normalno" društvo taj što polaznici waldorfskih škola u startu jesu jednim dijelom djeca koja imaju problema s "normalnim" institucijama?

Npr. roditelj vidi da se njegovo dijete ne uklapa među vršnjake ili u standardnu školu i kao liniju manjeg otpora upiše ga u waldorfsku. Teoretski, time bi se mogao objasniti jedan postotak "slabo prilagođenih"
__________________
"Being a good writer is 3% talent, 97% not being distracted by the internet."
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 00:07   #56
Quote:
Emericzy kaže: Pogledaj post
Preostaje mi da se ne složim s tobom. Imamo i mi zadaću i trebamo ju ispunjavati. Ali, škola je mjesto gdje se dijete uči sa stvarima suočavati samo. To je dragocjeno iskustvo. Ne da se usporediti sa situacijom kod kuće, gdje dobiva druge stvari i na drugi način.
Dijete se uvijek s svojim iskustvima suocava samo. Ne govorim o kuci, vec o eventualnim problemima u skoli.

Quote:
Zato od škole očekujem da bude malo ublažena i modificirana verzija stvarnosti, prilagođena dječjem uzrastu. Alternativne škole mi se čine kao Never-never-land.
Stvarnost nije svugdje ista. Jednom mafijozu je stvarnost bitno drugacija od moje.
lilaamrit is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 00:12   #57
Quote:
Emericzy kaže: Pogledaj post
Naime, ja sumnjam u sam princip alternativnog školstva, pa nužno moram sumnjati i u Waldorfske škole i Montessorije i slično.
Zanimljivo, ti to primjenjujes kao pravilo, bez obzira na to o kakvom alternativnom principu se radilo? Jer, cak i da imas predrasude prema alternativnim principima poput Waldorfskih skola, Marija Montessori je bila psihijatrica po struci...
Lila_sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 00:14   #58
Quote:
lilaamrit kaže: Pogledaj post
Stvarnost nije svugdje ista. Jednom mafijozu je stvarnost bitno drugacija od moje.
Zato i očekujem da škola pruži nekakvu, da tako kažem, 'standardiziranu' stvarnost, a ne neku alternativu smišljenu od strane šarlatana.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 00:14   #59
Quote:
Emericzy kaže: Pogledaj post
Lila, raširile su se i Kabala i Scijentologija. Ne znači da je to dobro.
Ne znaci da je dobro. Ne znaci ni da je lose. To samo znaci da su rasirene neke potrebe ljudi koje zadovoljavaju upravo takvi pokreti.
Jednako tako kao sto ocito postoji potreba za alternativnim sistemima klasicnom skolstvu. Nije pitanje je li to dobro ili lose. Pitanje je zasto? Sto ljudi traze u takvim skolama sto im klasicno skolstvo ne moze ponuditi?
Lila_sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 00:16   #60
Quote:
Emericzy kaže: Pogledaj post
Zato i očekujem da škola pruži nekakvu, da tako kažem, 'standardiziranu' stvarnost, a ne neku alternativu smišljenu od strane šarlatana.
Ma, sad si pretjerao. Pa, nismo najpametniji.
lilaamrit is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:52.