Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.09.2014., 16:23   #1
Apel velikim novinarskim uredništvima i nakladničkim kućama (SF, Horror)

Knjiga dostupna svima većinom se bazira na ljubavno i triler žanrovlje. Kao ljubitelj znanstvene fantastike, mystery i horrora osjećam se zakinutim zajedno s još hrpom ljudi nažalost ograničenih budžetom.

Postojale su serije tjednog izdavanja jutarnjeg lista i algoritma, te 24 sata po pitanju Stephena Kinga, na žalost to je većinom sve.

Iskazujem svoj revolt, te apeliram na izdavanje jeftinih paperback SF i horror klasika, koje bi kao ljubitelj volio imati na svojoj polici.

Zbog abnormalnosti cijenovlja tih žanrova na policama nakladničkih kuća bilo bi lijepo da netko pomisli na ljubitelje istog, te ujedno proširi interes i stvori nove ljubitelje. Žalosno je da su neki naslovi određenih autora zadnji put izdani 60tih, 70tih i 80tih godina prošlog stoljeća.

Pišite što bi voljeli čitati, kupovati na tjednoj, dvotjednoj ili mjesečnoj razini.

Par autora:

• Stanisław Lem
• Isaac Asimov
• Arthur C. Clarke
• Carl Sagan
• Philip K. Dick
• Arthur Conan Doyle
• Stephen King
• Herbert George Wells
• H. P. Lovecraft
• Ray Bradbury

...
Klutz Noggin is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2014., 16:44   #2
e da, sve bi to bilo lijepo u Zemlji Dembeliji - Antičević bi samo visio ovdje i jedva čekao ideju za knjigu.

vidiš, ja sam Nevena osobno upoznao tamo nekih 80-ih na SFerakonima i po tadašnjem entuzijazmu on bi samo ovakve stvari izdavao no postoji i druga strana - realnost - HR je u sranju, do grla. Svakom izdavaču treba skinuti kapu za svaku knjigu koju izdaju, a ne rade to baš da zadovolje naše potrebe nego i da imaju od čega jesti i obući se. Izdaje se prije svega ono što se i prodaje i samo neka prežive do nekih boljih vremena.

a svima nama (da-da i ja bih volio to što ti predlažeš) ostaje samo jedan put -> usavrši engleski jezik.

Utroši i 5, 10 godina ako treba, no poslije toga je tvoje je kraljevstvo nebesko i do smrti nećeš stići iščitati pola ponude.



life is a bitch...
krbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2014., 01:41   #3
Razumijem situaciju u državi, razumijem da se danas štancaju romani usmjereni na dio publike, onaj najveći. I sve to prvenstveno radi profita. Ali, isto tako nije mi jasno kako nakladničke kuće imaju srama staviti cijenu od 169,00 novaca za SF ili horror roman. Ja te novce nemam, niti ne dam. Ne znam kakva je situacija kod vas, da li kupujete tako skupe knjige, pod uvjetom da nisu stručne?!

Gdje nalaze kupce, tko kupuje to?

Evo, kada je bila rasprodaja jutarnjeg u njihovu skladištu (većinom sve po 10 kn) uspio sam naći 3 SF klasika. Cijena na poleđini tih romana, na svakom od njih iznosi 119,00 kn. Sada ja pitam. Pošto nikada i nigdje, do te rasprodaje, nisam vidio takva izdanja, niti sam znao za njih. Kome i kada su ih prodavali? Gdje je bilo to prodajno mjesto? I koja količina ljudi je kupila ne 3 nego samo jedan roman po toj cijeni? Uzet ćemo u obzir da su cijele dvije školske klupe bile popunjene u visinu od nekih 40 cm upravo tim knjigama koje su spuštene s redovne cijene od 119,00 kn na 10 kn! Gdje je tu logika? Kakvo je to farbanje mozga i penetriranje u glavu? Da bi stvar bila ironičnija cijena te knjige je: http://bestseller.jutarnji.hr/svemirski-trgovci-2/. Okrenuvši se na desnu stranu bile su 3 ogromne palete visoke oko metar 60 pune Trilogije Kišnog paviljona - Vikrama Setha koji je toliko popularan kod nas da su se svega 1-2 osobe ubile u čitanju istog, barem na ovom forumu. Riječ je o oko 8 m3 knjiga koje stoje i ne mogu se prodat. Toliko o politici jutarnjeg lista, njihovu ispitivanju tržišta, stručnjacima velikim i megalomanstvu.

Što se pak engleskog tiče. Naravno da čitam na engl. bit ću iskren i reći da mi je veći gušt čitati na materinjem jeziku. Kupujem redovno knjige s amazona, čitam ih. Kindle i tj tablet - su mi nužno zlo koje rijetko koristim. Takve rasprodaje su odlične ideje. Ali čekanje interlibera koji je fiktivno jeftin i ovakvih akcija...žalosno Želim kupiti i želim čitati SF knjige na hrvatskom, ali ne želim plaćati za skribomana poput Kinga - 169,00 novaca.

Zadnje uređivanje Klutz Noggin : 15.09.2014. at 01:51.
Klutz Noggin is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2014., 13:33   #4
Ja volim klasične detektivske romane i bezveze mi je što se u nas oni ne objavljuju.Pred nekih 12 godina VDT je počeo objavljivati nešto,ali nažalost i to je propalo u vodu,a bili su preveli prvoklasne autore.BIlo bi super kad bi se neki jači izdavač ugledao na talijanskog Mondadorija i pokrenuo posebnu nakladu za krimiće kao što oni već desetljećima imaju.Nešto ko što je bila biblioteka Trag samo s boljim naslovnicama.
Imam sreće da znam i talijanski pa sam uvijek imao malo veći izbor za čitanje,a odkad sam preš na digitalne knjige izbor mi se još više povećao tako da se ne sekiram previše.Ali slažem se da je stanje u hrvatskom izdavaštvu depresivno.
lexluthor84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2014., 14:07   #5
Čini mi se da naši izdavači uopće ne cijene/ne razumiju ili što već naše tržište. Publike ima (da, hrvati nisu najčitaniji narod, ali ne može se ni tvrditi da se slabo čita). Treba prilagoditi cijene našoj situaciji. Također jako slabo promoviraju ono što i izdaju (svaka čast iznimkama) i onda se čude što im nitko ne kupuje knjige.
Jedino što sad izdaju su nekakve erotske gluposti (oprostite, ne vrijeđam nikoga, ukusi su različiti), a zanemaruju drugu publiku koja više preferira fantasy, horor, sf i ostalo. Slažem se sa autorom teme.
Tu bi se moglo dosta zaraditi da se samo malo više potrudi. Svaka knjižara ima svoju facebook stranicu, pa zašto to ne iskoriste? Treba surađivati sa "publikom" jer oni su ti na kojima će zaraditi.
~*MiSs-AnDy*~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2014., 16:41   #6
ja mislim da publike za fantatsiku ima... još ako se napravi skladna naslovnica i ne beš esefičan naslov i kad bi se "prevarili" oni neodlučni
moglo bi se kupovati SFa garantovano... navravno ovdje mislimo o cijenama od 25 kuna ne one pervezarije od 160 kuna
ko to kupuje? ne vrijedi da je zlato... pogotovo ne danas kada možeš pročitati dio na internetu i skontati da nije to to
Zeljko81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2014., 18:19   #7
Nedavno sam vidio knjigu iz Algoritmove edicije "Antilektira" koja mi se učinila poznatom (ne mogu se sjetiti koja). Cijena 39,90 kn. Onda sam se sjetio da je nedavno izašla u KDS-u. Stvarno ne kužim tu politiku, uz toliko dobih knjiga koje nisu prevedene.
__________________
Sve životinje su jednake, ali neke životinje su jednakije od drugih.
GlupiNick is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2014., 19:00   #8
Kakvo je stanje u Bosni, Srbiji? Možda se totalno varam, ali nikako se ne mogu oteti dojmu da oni, i uz očajno stanje u državi, čak gore od našeg, i dalje imaju veći broj prevedenih fantasy naslova od nas.
Ja sam odnekud skinula pdf-ove Sapkowskog, C. Barkera, Rothfussov Strah Mudroga i Simmonsov Hyperion i Pad Hyperiona - sve na srpskom. I još bih takvih primjera mogla naći.
__________________
May Good Things Grow

To Solitude
Hazen is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2014., 20:04   #9
u BiH je truba ali kod nas dolaze knjige iz srbije od LAGUNE... zaista ima gomila fantatsike... a tu su i oni izdavači mali od po 200-500 jedinica opskurnih knjiga i izdanja... tako da s te strane je barem djelomično zadovoljeno tržište
posljednje sto sam kupio vorska igra 7.5 eura... ako si član lagune 6 eura sasvim prihvatljiva cijena
Zeljko81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2014., 20:53   #10
Interes za SF je u Hrvatskoj toliki, da hrvatski SF časopis Sirius B (jedini hrvatski SF časopis koji objavljuje svjetske autore, nagrađivane, poznate i sl.) ne može skupiti ni 500 pretplatnika.

A za cijenu jednog broja možeš dobit ulaznicu u Cinestar i paket kokica.
__________________
"Being a good writer is 3% talent, 97% not being distracted by the internet."
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2014., 21:05   #11
Debilana... htio bi imati klasične naslove u paperback izdanju na polici? Puno ti je 150 kuna za klasičan naslov?

Totalna debilana.

Inače ako nekog zanima postoji Nexus edicija, paperback da ne može jači, i to skroz solidni pulp romani, cijena 29 kn.
__________________
Zbogom žohari
netsky prospekt is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2014., 09:00   #12
većina tih nekusa su smeće tako da...
ne znam koliko traju skupocjena prava na neke knjige iz pedesetih...ali tamo ima gomila remek-djela koja bi se mogla fino prodati

što se tiče sirius b... ja bih kupovao a nemam gdje... a mrzim iz dna duše pretplatu
volim prelistati i kupiti
Zeljko81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2014., 14:42   #13
Samo čekam da nakladnici napišu apel publici da kupuje knjige da bi naklade mogle narasti, a time cijena pojedinačnog primjerka pasti.
zgdust is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2014., 15:30   #14
Sad sam se sjetila da su Interspar i Konzum imali Lovecraftove knjige po 20-ak kn. Samo treba tražiti
__________________
Adorkable.
pčelica88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2014., 16:55   #15
Quote:
zoran k kaže: Pogledaj post
Interes za SF je u Hrvatskoj toliki, da hrvatski SF časopis Sirius B (jedini hrvatski SF časopis koji objavljuje svjetske autore, nagrađivane, poznate i sl.) ne može skupiti ni 500 pretplatnika.

A za cijenu jednog broja možeš dobit ulaznicu u Cinestar i paket kokica.
Kupujem Sirius B kada mi se svidi ono što je u njemu, isto tako kupujem UBIQ, zašto bi pobogu bio pretplatnik i bio vezan za ono što mi nije interesantno? Pričaš gluposti. Kupujem također od 2003 National geographic i biram po temama koje me zanimaju, a ne da bi imao sve.

Quote:
netsky prospekt kaže: Pogledaj post
Debilana... htio bi imati klasične naslove u paperback izdanju na polici? Puno ti je 150 kuna za klasičan naslov?

Totalna debilana.

Inače ako nekog zanima postoji Nexus edicija, paperback da ne može jači, i to skroz solidni pulp romani, cijena 29 kn.
Ako baš moramo koristit riječ debilana. Tvoj post je takav. Nepromišljen i debilan. Prvenstveno jer ovo nije tema o zasranim šarlatanskim časopisima koji nemaju veze s književnošću.

Quote:
zgdust kaže: Pogledaj post
Samo čekam da nakladnici napišu apel publici da kupuje knjige da bi naklade mogle narasti, a time cijena pojedinačnog primjerka pasti.
Kako onda opravdavaš abnormalno kupovanje KDSa po pitanju bezumnih, prozirnih ljubića, Grishama i Lee Childova koje moje mošnje bez problema mogu čitat?

Quote:
pčelica88 kaže: Pogledaj post
Sad sam se sjetila da su Interspar i Konzum imali Lovecraftove knjige po 20-ak kn. Samo treba tražiti
Imam ih sve, bile su 10 kn kada sam ih kupovao.
Klutz Noggin is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2014., 17:40   #16
Svašta...usudio bih se reći da je Lavkraft postao mejnstrim
ni kriv ni dužan prevrće se u grobu
ja sam njegove knjige kupio u Tabernakul izdavaču jeftine su doduše i tanke su a i vjerujem prava nešto nisu skupa nakon toliko godina
a sve priče imam u nekronomikonu koji je bio veoma jeftin kad se usporede hrvatski izdavači
knjiga 20 eura a s njom ne moraš nijednu drugu zbirku priča kupovati
dok hrvatski nakladnici prodaju knjige za 150 kuna debele korice 3 knjiga iz serijala od 5 i nikad to ne navedu osim da je knjiga dobila HUGU ali prva ne treća
pisao sam o tome već... prije masovne pojave interneta
Zeljko81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2014., 17:50   #17
Cijena je takva jer su ta izdanja puna tipfelera. Zajebao sam se kupivši te knjige Zagrebačke naklade. Također su tanke.
Klutz Noggin is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2014., 19:02   #18
pa da... ne platiš lektora ni korektora vjerojatno prijevod pođone i ne plate tiskaru
tako i ja mogu izdavat knjige
Zeljko81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2014., 19:04   #19
Prijevod ala Sir Google Translate, prim. dr. sc.
Klutz Noggin is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2015., 18:41   #20
Na tjednoj bazi voljela bih kupovati mange. Također bi me interesirali forgotten realms knjige, dragonlance knjige, Lies of Locke Lamora, četvrta knjiga serijala Nasljeđe (prva je Eragon), onda me zanima knjiga Seraphina, koja je u 2012 bila hit tjednima, pa me zanima neki dobar hrvatski suvremeni roman, ako Patnje mladog Werthera izađe na trafici i to bi kupila (baš bi to voljela čitati, uskoro ću provjeriti ima li je u obližnjem antikvirjatu), iako mislim da je Werther već tiskan u nekoj nakladi... mislim da sam nabrojila dosta knjiga.

Koje su vaše knjige koje bi voljeli kupiti?
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:05.