Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.10.2014., 11:25   #2101
Quote:
Klepsidra kaže: Pogledaj post
Ponovo sam procitala meil koju su nam poslali,pa ispravljam samu sebe.Dakle potrebno je 10.000 eura za 1 g zivota u Svedskoj, to su oni rekli da je sasvim dovoljno. Mi smo se predstavili kao par koji bi htio emigrirati u Svedsku, onako, cisto zato sto zelimo promjenu u zivotu sto i jeste tako. Malo me uvrijedilo to sto su rekli da oni nama ne mogu obezbijediti socijalnu pomoc eto recimo za tu 1 godinu, jer moramo tu 1 godinu iskoristiti da naucimo jezik, a posla nema ako ne znamo jezik (malo me to zacudilo,ali eto). Mislim da ta agencija navlaci emigrante na sjever zemlje kako bi naselili taj dio zemlje,ali uz to biraju emigrante.Da su im pisali npr.Kinezi mislim da bi dobili isti odgovor kao i mi, a da su im pisali npr. Talijani onda bi vjerovatno prica bila drugacija.Ne znam to je nas dojam, opet ne mora da znaci,mozda se varam. Pisi im i ti i reci u cemu je stvar, razlog zasto zelis da emigriras,samo nemoj da u mailu shvate da si jadan da ti ne bi isto odgovorili kao nama za socijalnu pomoc....et,sretno!
To ti samo govori o čemu se raspituju ostali Hrvati.
Eurifesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2014., 15:09   #2102
Quote:
Septembar kaže: Pogledaj post
Zato sto ovdje je ovdje da bi se bilo barnmorska(=babica) potrebno 4,5 godine fakulteta
3 g za medicinsku sestru, i 1,5 g specijalizacije babice
nije to kao u hrv sa srednjom skolom i nekim kursicem

izvor:
http://www.barnmorskeforbundet.se/ba...skeutbildning/
Odnedavno i u RH postoji studij primaljstva.

http://www.medri.uniri.hr/studiji/pr...%20studiju.htm

Ali taj studij vecinom pohadjaju samo glavne sestre rodilista (jer im je uvjet), za druge je proizvoljan taj faks.
Austrheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2014., 19:25   #2103
Quote:
Cicka kaže: Pogledaj post
Ne znam nešto točnije. Kad nas se uvijek traže sestre sa znanjem jezika. Posao sestre u Švedskoj se ponešto razlikuje od onoga u RH, tako da nisam sigurna kolko se je lako ili teško snalaziti. Puno je veći naglasak na struci, na dogovoru i komunikaciji sa liječnicima itd. Uglavnom, iskustvo s klinike je neprocjenjivo korisno i čak potrebno.
U Švedskoj babice rade papa test i UZV u trudnoći. Na primjer. Puno je stvari neuspredivo s RH.
Zahvaljujem se na odgovoru. Upravo radi toga što je puno stvari neusporedivo u RH želja nam je otići. Nije nam nepoznato da to rade babice i drugi slični primjeri. Ipak, znači, nema ništa bez poznavanja švedskog ... Želio sam ti poslati pp ali me obavještava da ti ne mogu poslati?
Robertdeniro is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2014., 20:02   #2104
Quote:
Austrheim kaže: Pogledaj post
Zanimljivo da je Svedska upravo povisila kvotu za izbjeglice,
izbjeglice dobiju sve besplatno od prvog dana, a drzavljanstvo unutar 6 mjeseci.
Zasto forsiraju izbjeglice s Bliskog istoka i Afrike nad imigrantima iz EU?
Zato jer izbjeglice dokazano daju glas stranci koja im je omogucila ulaz u Svedsku.
To je sve jedna politicka farsa.

Na thelocal.se se svi EUropljani zale kako je tesko uci u Svedsku, dobiti osobni broj i posao,
cak i Englezi moraju priloziti da imaju 10 000 eura za godinu dana po osobi za uzdrzavanje;
a u medjuvremenu od strane svedskog politickog establishmenta se forsiraju izbjeglice s Bliskog istoka koji sve dobiju na pladnju u zamjenu za glas.


Ocito je u Svedskoj u interesu imati vise Sirijaca, Libanonaca, Iracana, Palestinaca, Eritrejaca, Somalaca
nego Engleza, Poljaka, Slovenaca, Spanjolaca ili Hrvata...

Netko iz Engleske i Hrvatske mora briljantno vladati svedskim da konkurira na radno mjesto, i isteliti se za osobni broj,
netko iz Palestine ili Sirije dobije sve to na pladnju, ukljucujuci i drzavljanstvo.
Ni ne cudi da su dva ministra u novoj vladi s bliskog Istoka.

Procitajte komentare:
http://www.thelocal.se/20140819/swed...fugees-in-2014
Ne znam da li se što promjenilo u posljednjih dvije godine jer su tad Sirijce i ostale narode izbjegle iz ratom pogođenih područja voljeli kao što mi volimo Rome. Kad su počela sr*nja u siriji rekli su da se ovaj put neće zajebat kao s bosancima, iračanima, somalijcima i sl., već će pomno pratit odakle dolaze izbjeglice tj. da li postoji opravdan razlog za bijeg. Ali kad se rat proširio na cijelu Siriju, više nisu imali izbora, a Sirijce za razliku od Talijana, Hrvata i sl. nemaju gdje deportirati. Prije cca. 2g nije bilo šanse da te ne zaustavi policija i legitimira ako izgledaš ko arap ili somalijac, najviše na t-centralen tj. sergel sq, prilikom izlaska iz tbane. Ako nisi crn ili tamnoput, šanse da te zaustave i legitimiraju su minimalne.

Razlozi tome su slični kao i naši vezani uz Rome, ako netko ima 15toro djece, jasno da će do biti veću socijalnu pomoć. Ali ne postoji jednostavan način za riješiti taj problem.

Ako te tamo čeka posao (npr. rotacija unutar firme), plaćen ti je smještaj ili ideš kod rodbine, ok, ali ako nije, i još ne znaš jezik, ne možeš očekivati ništa pozitivno. Što bi radio u Hr mogao raditi sirijac ne zna jezik tj. zašto bi netko dao posao njemu umjesto hrvatu? S tim da u Švedskoj imaš mnoge prednosti za koje mislim da se neće još mnogo održati. Npr. besplatan tečaj jezika i još dobiješ afair 12.000 kruna ako ga završiš.

Najam stana je skup, 10.000 eur godišnje za jednog je na samom rubu preživljavanja (ako i to), 20t eur za dvoje je već nešto lakše, ali je i to puko preživljavanje.

ps. koliko se sjećam, imaš pravo na pomoć za vrijeme traženja posla, ali mislim da to vrijedi samo u slučaju da si prije bila zaposena, tj. baci pogled na ovaj pdf. Slanje mailova najčešće ne pomaže.

http://www.arbetsformedlingen.se/dow...etslos-eng.pdf
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2014., 16:18   #2105
Pozdrav svima ,

Suprug od Nove Godine ide u Kungalv , pored Getebourga ,ima posao zagarantovan i onda ce predati za spajanje porodice kad dobije personnumber , koliko mogu da ocekujem da cemo cekati ja i dete (imamo dete od 2 godine ) .Zanima me onda kad stignem tamo , imam diplomu medicinske sestre srednja skola i fakultet za menadzment u hotelijerstvu , kao i kurs iz racunovodstva , ali koliko sam citala sigurno cu trebati da se doskolujem tamo da polozim jos neke ispite i da usput ucim jezik .
E sad me zanima , na ucenje jezika i doskolovavanje ce me oni uputiti odmah kad se prijavim i to je organizovano sve ili ja moram sama da trazim kako cu i gde ? Da li imam pravo na bilo kakav novac kad odem tamo na vid socijalne pomoci ili cemo ziveti samo od suprugove plate koja ce biti oko 17000 kruna .
Ja cu dok budem ovde cekala poziv za spajanje uciti jezik da bi mi bilo bar malo lakse .
Hoce li mi ponuditi neki posao gde se nemora znati svedski jezik , engleski govorim dobro .
Da li dete ima pravo na vrtic odmah cim dodjemo ?
Kako se nalaze drzavni stanovi , to smo culi da postoji i da je renta jeftinija .

Hvala unaprad na odgovorima .
Puno je pitanja .
daleko od sunca is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2014., 02:30   #2106
Quote:
daleko od sunca kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima ,

Suprug od Nove Godine ide u Kungalv , pored Getebourga ,ima posao zagarantovan i onda ce predati za spajanje porodice kad dobije personnumber , koliko mogu da ocekujem da cemo cekati ja i dete (imamo dete od 2 godine ) .Zanima me onda kad stignem tamo , imam diplomu medicinske sestre srednja skola i fakultet za menadzment u hotelijerstvu , kao i kurs iz racunovodstva , ali koliko sam citala sigurno cu trebati da se doskolujem tamo da polozim jos neke ispite i da usput ucim jezik .
E sad me zanima , na ucenje jezika i doskolovavanje ce me oni uputiti odmah kad se prijavim i to je organizovano sve ili ja moram sama da trazim kako cu i gde ? Da li imam pravo na bilo kakav novac kad odem tamo na vid socijalne pomoci ili cemo ziveti samo od suprugove plate koja ce biti oko 17000 kruna .
Ja cu dok budem ovde cekala poziv za spajanje uciti jezik da bi mi bilo bar malo lakse .
Hoce li mi ponuditi neki posao gde se nemora znati svedski jezik , engleski govorim dobro .
Da li dete ima pravo na vrtic odmah cim dodjemo ?
Kako se nalaze drzavni stanovi , to smo culi da postoji i da je renta jeftinija .

Hvala unaprad na odgovorima .
Puno je pitanja .
Spajanje traje najduze do pola godine, no u vecini slucaja se rijesi brzo. Ili dobijete pozitivan ili negativan odgovor. Posto nemate pravo na socijalnu pomoc, te ste tako ovisni od muzevega prihoda, vlasti ce uzeti u obzir, da li njegova zarada je dovoljna za vas troje. Moze se dogoditi da vi morate moci dokazati, da imate dovoljno financiskih sredstava na racunu kako bi mogli ziviti u Svedskoj, ako vas suprug nema dovoljo prihoda. Vi cete imati ponudu za ucenje jezika, to ce vam biti najmanji problem. Najvci problem ce vam biti diplome, koje ce te dati na autorizaciju, koje vam 100% nece priznati. Racunajte na troskove poput prevoda i Apostille pecata i sl. Oni ce vam ponuditi aktivering - sto nije isto kao posao. Nego tu radite za socijau, no o tome nemojte razmisljati dok ne upadnete u sistem. Moze se desiti da vam ponude posao, ali nisu duzni da isto ucine.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2014., 09:11   #2107
Quote:
Ambientt kaže: Pogledaj post
Najvci problem ce vam biti diplome, koje ce te dati na autorizaciju, koje vam 100% nece priznati. Racunajte na troskove poput prevoda i Apostille pecata i sl. Oni ce vam ponuditi aktivering - sto nije isto kao posao. Nego tu radite za socijau, no o tome nemojte razmisljati dok ne upadnete u sistem. Moze se desiti da vam ponude posao, ali nisu duzni da isto ucine.
A zasto njoj ne bi priznali?
__________________
Nema tebi smrti bez malja.:o....MacaTZ
a1exa is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2014., 11:03   #2108
Quote:
a1exa kaže: Pogledaj post
A zasto njoj ne bi priznali?
Sto se medicinske tice, jednostavno ucenje u HR i bilo kojoj drugoj zemlji nije isto. Nije isto ni u Danskoj i Svedskoj, no postoje bilateralni odnosi, gdje diplome 1na prema 1 se priznaju, jer skolstvo u drzavi zahtjevnika ispunjava kriterije drzave u kojoj zahtjevnik trazi autorizaciju svoje diplome. Ipak nije rijec, da ce diploma biti priznata polovicno, nego najvjerovatnoje 80-90% a ostatak ce trazilac autorizacije morati nadoknaditi kroz ispite / tecaje.

imate listu koje diplome trebaju ici na autorizaciju. U tom kosu su sve vrste medicinskih diploma.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2014., 12:19   #2109
Svaka diploma se mora nostrificirati, dok se čak npr. u Hrvatskoj ne može nostrificirati neke diplome ih BIH tj. RS.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2014., 17:41   #2110
Quote:
Ambientt kaže: Pogledaj post
Sto se medicinske tice, jednostavno ucenje u HR i bilo kojoj drugoj zemlji nije isto. Nije isto ni u Danskoj i Svedskoj, no postoje bilateralni odnosi, gdje diplome 1na prema 1 se priznaju, jer skolstvo u drzavi zahtjevnika ispunjava kriterije drzave u kojoj zahtjevnik trazi autorizaciju svoje diplome. Ipak nije rijec, da ce diploma biti priznata polovicno, nego najvjerovatnoje 80-90% a ostatak ce trazilac autorizacije morati nadoknaditi kroz ispite / tecaje.

imate listu koje diplome trebaju ici na autorizaciju. U tom kosu su sve vrste medicinskih diploma.
Aha. Napisano je malo smotano. meni je ispalo kao da njoj nece uopce priznati, 100 posto jel a ti si mislio/la? da ce morati nesto dodatno polagati.
__________________
Nema tebi smrti bez malja.:o....MacaTZ
a1exa is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2014., 22:19   #2111
Quote:
a1exa kaže: Pogledaj post
Aha. Napisano je malo smotano. meni je ispalo kao da njoj nece uopce priznati, 100 posto jel a ti si mislio/la? da ce morati nesto dodatno polagati.
Slabo tko priznaje 100% diplome vezane za zdravstvo. Izuzetci su doktori s dugogodisnjim radnim znanjem. Drzava, pogotovo skandinavske, na taj nacin pruzaju dodatnu sigurnost svojim gradjanima. Razlike nisu nesto strasne, obicno 1 god. se ponovi, odnosno sve sto vam ne priznaju. No, bez jezika je tesko biti ozbiljan kandidat osim ako ste zvijer i kliker.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2014., 12:40   #2112
Zna li netko kako funkcionira povrat poreza u Svedskoj. Radio sam 8 mjeseci i sad se vracam nazad
ludi patak is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2014., 16:17   #2113
Quote:
Ambientt kaže: Pogledaj post
Spajanje traje najduze do pola godine, no u vecini slucaja se rijesi brzo. Ili dobijete pozitivan ili negativan odgovor. Posto nemate pravo na socijalnu pomoc, te ste tako ovisni od muzevega prihoda, vlasti ce uzeti u obzir, da li njegova zarada je dovoljna za vas troje. Moze se dogoditi da vi morate moci dokazati, da imate dovoljno financiskih sredstava na racunu kako bi mogli ziviti u Svedskoj, ako vas suprug nema dovoljo prihoda. Vi cete imati ponudu za ucenje jezika, to ce vam biti najmanji problem. Najvci problem ce vam biti diplome, koje ce te dati na autorizaciju, koje vam 100% nece priznati. Racunajte na troskove poput prevoda i Apostille pecata i sl. Oni ce vam ponuditi aktivering - sto nije isto kao posao. Nego tu radite za socijau, no o tome nemojte razmisljati dok ne upadnete u sistem. Moze se desiti da vam ponude posao, ali nisu duzni da isto ucine.
Hvala na odgovoru , a zasto nemam pravo na socijalnu pomoc ?
daleko od sunca is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 11:21   #2114
[QUOTE=Greven;600905]To u citatu je Danski. Svedski i Norveski ne zvuce tako gadno.

Danski i Finski su mnogo grdi jezici.[/QUOT

U danskom jeziku tj. pismu oni nemaju prijeglase !
lukas 96 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2014., 00:02   #2115
Quote:
daleko od sunca kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru , a zasto nemam pravo na socijalnu pomoc ?
Na to vam pitanje necu dati odgovor, jer ne zelim da vas uvrijedim.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2014., 00:45   #2116
Quote:
Ambientt kaže: Pogledaj post
Na to vam pitanje necu dati odgovor, jer ne zelim da vas uvrijedim.
maloprije googlajući naletim na jednu facebook grupu, pitanje ide otprilike ovako "iman za rodit kako ću one neke pare dobit", administrator odgovori "morate se javiti u zavod za zdravstveno osiguranje u mjestu prebivališta, odnosno u kotar za naknadu od grada", na što ide odgovor "bogati ženo di ću se javit kas san ubosni", admin kaže "ako ste u BIH, nemate pravo na navedenu naknadu", "ma prijavljena sam tu u tetka tu može on uzet pare zamene". Naravno, sva pitanja su napisana velikim slovima.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2014., 16:29   #2117
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
maloprije googlajući naletim na jednu facebook grupu, pitanje ide otprilike ovako "iman za rodit kako ću one neke pare dobit", administrator odgovori "morate se javiti u zavod za zdravstveno osiguranje u mjestu prebivališta, odnosno u kotar za naknadu od grada", na što ide odgovor "bogati ženo di ću se javit kas san ubosni", admin kaže "ako ste u BIH, nemate pravo na navedenu naknadu", "ma prijavljena sam tu u tetka tu može on uzet pare zamene". Naravno, sva pitanja su napisana velikim slovima.
Do prije godinu dana je u Danskoj, obitelj iz Slovenije (primjer) mogla primati dansku nadoknadu za djecu, pa cak i suprug ili zena ako studiraju, ali pod uslovom da muz ili zena imaju posao u Danskoj, dok ostatak obitelji je boravio npr. U Sloveniji. No posto dodatci za djecu su skoro ko i dobra plata u Brojnim istocnim drzavama. Mediji su forsirali tematiku, da na kraju je narod se podigao i sad su udarili kapak. Zakomplikovali zakon.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2014., 17:03   #2118
Quote:
Ambientt kaže: Pogledaj post
Do prije godinu dana je u Danskoj, obitelj iz Slovenije (primjer) mogla primati dansku nadoknadu za djecu, pa cak i suprug ili zena ako studiraju, ali pod uslovom da muz ili zena imaju posao u Danskoj, dok ostatak obitelji je boravio npr. U Sloveniji. No posto dodatci za djecu su skoro ko i dobra plata u Brojnim istocnim drzavama. Mediji su forsirali tematiku, da na kraju je narod se podigao i sad su udarili kapak. Zakomplikovali zakon.
Da, s tim da je za Balkance Švedska primjer socijalno darežljive države, pa se neugodno iznenade kad shvate da to nije tako. Ok, i dalje postoje rupe, nekako ući u Švedsku, sakriti/uništiti dokumente i pojaviti se u uredu za emigraciju s komadom kartona na kojem piše na švedskom "ja sam maloljetni izbjeglica iz Sirije". Iako je na prvi pogled smješno jer se vidi da nije ni maloljetan ni izbjeglica iz Sirije, ali kako nema nikakvih dokumenata i ne surađuje treba proći neko vrijeme dok to ne dokažu, a za to vrijeme boravi u sabirnom centru ili u nekim slučajevima čak daju novac za smještaj. Samo što to balkancima nije napeto jer ipak žive bolje od sirijaca, somalijaca, izbjeglica iz zapadne sahare i sl.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2014., 13:12   #2119
Quote:
goteborg kaže: Pogledaj post
Evo da i ja nesto napisem o Svedskoj.

Podrijetlom sam iz srednje Bosne gdje sam i rodjen, Hrvat, dosao sam u Svedsku kad sam imao tri mjeseca zbog rata, tako da ovdje zivim cijeli zivot. Unatoc tome, puno vise pratim sto se dogadja u Hrvatskoj (novine, portali, forum.hr, gledam utakmice svih mogucih nasih reprezentacija i klubova, puno vise nego prosjecni Hrvat u domovini) i definitivno se osjecam Hrvatom, a ne Svedjaninom iako volim i postujem ovu zemlju. Imam 18 godina, zivim u Göteborgu i idem u gimnaziju, zadnja sam godina. Naravno, imam veliko iskustvo sa Svedskom, pa ce mozda nekome to i koristiti.

Opca percepcija Hrvata i drugih naroda je da su Svedjani dosadni i hladni, sto je predrasuda koja definitivno ima temelja. Mala je razlika u ponasanju, bez obzira jesu li upravo osvojili milijun kruna ili su ostali bez posla. To mi se nikako ne svidja, ali je mozda takav mentalitet doveo do ekonomskog i politickog uspjeha koji je neosporan. Uostalom, to je i uobicajno za protestante, ali mi se cini da su Svedjani nekako najekstremniji sto se tice toga. Netko je tu govorio i o rasizmu....prvo valja reci da Svedjani kao narod definitivno nisu rasisti i da je velika vecina vrlo tolerantna i jednako negostoljubiva prema svima, bez obzira bili oni Svedjani ili Pakistanci. Medjutim, postoji taj skriveni, kukavicki rasizam. Cesto kazem da smo mi Hrvati po prici rasisti, ali kad treba nekome pomoci zaboravimo na to. Kod Svedjana zna vrlo cesto biti obratno: puna su im usta demokracije, ali opet misle da su bolji od drugih. Ali, ponavljam, vecina je tolerantna.

Kad je rijec o zenama, neki su govorili da su Svedjanke najljepse na svijetu, a neki da su precijenjene. Moje misljenje je negdje izmedju, ali mislim da su ovi koji tvrde da su precijenjene blize istini. Prosjek vrlo dobar, ali dosade te blonde nakon nekog vremena. Meni su nase Hrvatice puno ljepse....ne mogu i ne zelim pobjeci od gena.

Hrvati u Svedskoj: Najvise nas ima u juznoj Svedskoj, upravo u mom gradu Göteborgu. Organizacija je dobra, imamo nasu udrugu Velebit, koja je najveca hrvatska udruga u sjevernoj Europi. Tu se gledaju utakmice repke, igraju boce, kartanje, bilijar. Bude tu i prepiranja na regionalnoj osnovi (bosanci, hercegovci, dalmatinci), ali sve u granicama zajebancije tako da osjecaj zajednistva, koji je jak, rijetko dolazi u pitanje. Svako malo imamo i koncerte poznatih zvijezda iz domovine kao sto su Thompson, Prljavo Kazaliste itd. Inace, mislim da je organizacija i zajednistvo jaka i u Malmöu, gdje takodjer ima dosta Hrvata, dok za Stockholm ne znam. Mislim da nas nema puno tamo. Inace je rijetkost da mladji ljudi dobro govore hrvatski jezik. Ja se ne bih usudio reci da govorim perfektno (jer ne govorim), ali nisam sreo nikoga u mojim godinama da bolje prica hrvatski od mene, sto je dosta zalosno.

Grad Göteborg: Pola milijuna stanovnika, dosta stranaca koji su koncentrirani na sjeveroistocni dio grada. Drugi najveci grad u Svedskoj, najveca luka itd, vec znate. Poznat po kisi koja pada horizontalno zbog uvijek prisutnoga vjetra, zabavnom parku Liseberg, Volvu i karakteristicnom govoru njegovih stanovnika. U Göteborgu postoje 2 sveucilista: Göteborgs Universitet i Chalmers. Chalmers je poznato i priznato tehnicko sveuciliste, gdje cu se vjerojatno i sam upisati sljedece godine. Lijep grad, stalno se nesto dogadja, nocni zivot je dobar (tako kazu, prevelika iskustva nemam jer ne izlazim cesto u nocne klubove).

Eto raspisao sam se...napisao sam, onako, sve sto mi je palo na pamet, a mogao bih i jos, tako da je ispalo dosta nestrukturirano, ali sta je tu je.

Ako netko ima neko pitanje koje bi moglo pomoci i drugima slobodno pitajte ovdje, a ako je privatno posaljite pm.

Pozdrav,
evo i ja planiram studirati uskoro u Svedskoj nakon srednje skole. Moji su roditelji također iz srednje Bosne i za vrijeme rata su otisli u Svedsku, u Göteborg, ali su se odlucili vratiti u Hrvatsku. Imam rodbinu u Göteborgu.. Posjecujemo Svedsku i prije dva mjeseca sam takoder bila. Jako mi se dopada i zemlja i ljudi.Par pitanja.. Jeli nama, hrvatskim drzavljanima puno teze studirati u Svedskoj tj. dali je teze upasti na fakultet upravo zato sto si strani drzavljanin? Kakvi su procesi sa upisima,a nakon toga i sve ostalo?
__________________
Da bi se postupalo razumno - malo je imati samo razum.
MiaSanMia is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2014., 14:51   #2120
Vjerujem da nije. Neki programi se predaju na engleskom, ali većina toga je na švedskom pa bi bilo odlično ako znaš aktivno govoriti i pisati švedski. Čini mi se da mladi Šveđani nisu nešto ludi za fakultetom.

http://www.su.se/english/study/appli...-by-step-guide
https://www.universityadmissions.se/...level=graduate
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:54.