Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.02.2004., 19:28   #1
Hipoglikemija

Zanima me, kako vam se čine slijedeće:
- ako osoba ne jede više od 4 sata, počne se znojiti, ima vrtoglavicu, gubi koncentraciju, osjeća laganu nesvjesticu.

Meni se to ne čini normalno. Ne nakon 4 sata ili 5 sati ne - jela.

Ima tko kakvih iskustava?
Anastasia is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2004., 19:53   #2
Vjerojatno mu/joj spadne koncentracija glukoze u krvi (hipoglikemija). Ne bi trebalo biti jako opasno, ali ipak treba razgovarati s lijecnikom.
violent_femmes9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2004., 20:09   #3
Re: Metabolizam

Quote:
Anastasia kaže:
Ima tko kakvih iskustava?
ne takvih razmjera, ali to je kratko, jasno i najčešće...šećer
...ja sam "granični" šećeraš, takve stvari su mi normalne.
__________________
copy left all rights reserved
Žuribus Šumasti is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2004., 23:55   #4
Zuribus, kad se tako osjecas, secer ti je visok ili nizak? I sto poduzmes u takvoj situaciji? I sto ti tocno znaci "granicni seceras"?
violent_femmes9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2004., 10:45   #5
Quote:
violent_femmes9 kaže:
Zuribus, kad se tako osjecas, secer ti je visok ili nizak? I sto poduzmes u takvoj situaciji? I sto ti tocno znaci "granicni seceras"?
paa.....moj otac je dijabetičar, pa je to valjda genetski...samo što ja ( još uvijek ) nemam problema s istim, odnosno kada sam mjerio bio je 8...rekli mi da je to "granični"...da pazim na prehranu, stil života...itd; i sve će bit u redu...

a pretpostavljam da je u tim trenucima nizak...npr. kada se ustanem istog trenutka moram nešto ubacit u kljun jerbo mi nije dobro...nemam fokusa, razdražljiv sam...a ako nastavim sa gladovanjem...blaga nesvjestica, vrtoglavica, mučnina...prije mi je bilo skroz loše kada sam bio gladan...no sada sam to sredio...malo vježbanja, jedem više puta po manje količine...i više nemam takvih problema...

nekak mi se čini da je taj slučaj od Anastasie baš to...čuo sam da mnogi ljudi nisu ni svjesni da boluju od toga...
__________________
copy left all rights reserved
Žuribus Šumasti is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2004., 13:06   #6
Meni se zna dogoditi da počnem osječati simptome niskog šečera nakon jedno 5 sati. pošto sam skužio da mi najviše paše jesti više puta dnevno u manjim količinama, a nikada nisam imao problema sa šečerom (niti u obitelji nema problema) jednostavno to pripisujem brzom metabolizmu.
Problem rješavam tako da uvijek u đepu furam nekakvu čokoladicu ili nešto slično.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2004., 09:06   #7
Quote:
Žuribus Šumasti kaže:
kada sam mjerio bio je 8...rekli mi da je to "granični"...
khm

Normalne su vrijednosti glukoze u krvi 3.3-6.5 mmol/L.
Moguce je da su ti ga mjerili nakon obroka, ali tesko da na osnovu jednog jedinog mjerenja, koje cak niti nije u granicama normale, mogu zakljuciti da se radi o "granicnom dijabetesu". A da popricas s nekim specijalistom?

Pogledaj si ovaj link: http://www.idb.hr/smjernice.htm

Pretpostavljam da je s tobom sve OK, ali nikad nije lose znati vise o rizicima za zdravlje, jer lijecnici cesto nemaju vremena objasnjavati stvari detaljno. S druge strane, kod poremecaja kao sto je dijabetes tip 2, informiranost pacijenta presudna je za ocuvanje zdravlja. Nisam lijecnik, ali ovo o cemu pricam dio je moje struke.

violent_femmes9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2004., 09:15   #8
Re: Metabolizam

Quote:
Anastasia kaže:
Zanima me, kako vam se čine slijedeće:
- ako osoba ne jede više od 4 sata, počne se znojiti, ima vrtoglavicu, gubi koncentraciju, osjeća laganu nesvjesticu.

Meni se to ne čini normalno. Ne nakon 4 sata ili 5 sati ne - jela.

Ima tko kakvih iskustava?
S time zhivim

Grozno...na posao nosam vrecice s hranom jer moram jesti svakih par sati, ako ne imam tremor ruku i neke od gorenapisanih simptoma.

I meni je shuk granichan - 7,5 tjelesna temp. uvijek negdje oko 37.

A ovo shto je napisala violent-f.


Quote:
...jer lijecnici cesto nemaju vremena objasnjavati stvari detaljno.
je nevjerovatno istinito...

Ne mogu reci da se lijechnici nisu potrudili napraviti mi sve potrebne pretrage, ali nikad nitko nije objasnio shto i zashto se samnom dogadja.

A mozhda i ne znaju
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2004., 00:02   #9
veća je vjerojatnost da se radi o hipoglikemiji, a ne o dijabetesu, no ipak je uvijek najpametnije posavjetovati se sa liječnikom a ne tu slušati naša nagađanja.
__________________
I noga u guzicu je korak naprijed
hellie is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2004., 14:14   #10
Quote:
violent_femmes9 kaže:
khm

Normalne su vrijednosti glukoze u krvi 3.3-6.5 mmol/L.
Moguce je da su ti ga mjerili nakon obroka, ali tesko da na osnovu jednog jedinog mjerenja, koje cak niti nije u granicama normale, mogu zakljuciti da se radi o "granicnom dijabetesu". A da popricas s nekim specijalistom?
mislim da je to baš bio test na šećer... ...ili je to isto...ma ne znam
prije neki dan sam baš vadio krv ( aaaarghh...mrzim to, rađe bi da mi pile udove hrđavom motorkom nego mau mau pikicu...) i kažu da mi je ta "vrijednost" bila povišena malo, ali opet, imam i ja malčice jaču tjelesnu građu pa kažu da je to normales za mene...

thnx na savjetu ali imam specijalista u obitelji; on kaže da je sve olrajt...
__________________
copy left all rights reserved
Žuribus Šumasti is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2004., 14:51   #11
Listen honey,

glukoza JEST secer
violent_femmes9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2004., 16:05   #12
Ljudi, ja sam potpuno zaboravila da imam topic na zdravlju

Mjerila sam šećer i na donjoj je granici. Znači, nije povišen. Po tome bi ispalo da imam hipoglikemiju. Uglavnom, idem dalje specijalisti...

Da li možete preporučiti (preko PM barem...) nekog dobrog specijalistu?

Anastasia is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2004., 16:10   #13
s tim sam nekad imala problema. Ako nisam nekaj strpala u usta nakon par minuta kaj me copila glad, pocela bi se tresti, pa kroz desetak minuta, jaka glavobolja...
Promjenom rezima prehrane, sve je nestalo. Sad cak mogu biti gladna i po 2-3 sata
xxGaladrielxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2004., 17:33   #14
Lightbulb

Ma s tobom je zasigurno sve u redu, ono što moraš znati je samo pravila pravilne prehrane, a prvo i osnovno pravilo ti je da podijeliš dan - i 3 velika obroka u 5 - 8 manjih ( Znam da se to čini nemoguće, ali postupno može se.)
Isto tako , što god da uneseš bilo na ugljikohidratnoj ili proteinskoj bazi već nakon 2 sata probava probavi - te možeš jesti bez bojazni prevelikog unosa a s time i nepoželjnih nuspojava(debljine- ako te to brine)!
Moraš i misliti da ćeš zasigurno imati opisane simptome i ako unosiš previše hrane na bazi jednostavnoh ugljikohidrata( šećera, fruktoze, kruha, tjestenine) i zamjeniš li ih sa složenim ugljikohidratima( zob, krumpir, integralna riža, sojina tjestenina, soja, grah itd) sigurno će ti se simptomi umanjiti,ako ne i nestati!
Probaj -pozdrav-
Dwarf_0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2004., 17:59   #15
Jednostavni seceri su glukoza, fruktoza, galaktoza (monosaharidi). Konzumni secer je saharoza, disaharid, nakon konzumiranja brzo se pretvara u glukozu i fruktozu. Kruh i tjestenina sadrzavaju skrob; skrob je SLOZENI secer.

Gore opisani simptomi uvijek znace hipoglikemiju, odnosno nizak secer u krvi. Mogu se dogoditi i osobama koje imaju poremecanu toleranciju glukoze, odnosno postoje indicije da ce prije ili kasnije u zivotu oboljeti od secerne bolesti tipa 2.
No, vecina hipoglikemija ipak nije vezana za dijabetes.
violent_femmes9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2004., 03:35   #16
Tu bi sad trebala početi rasprava rasprava o razlicitim ugljikohidratima i namirnicama u kojima oni dolaze, ali zaboravljaš na nesto sto se naziva GI, glikemijski indeks. Visoke vrijednosti GI se trebaju izbjegavati. Na toj strani ljestvice su jednostavni seceri, pa skrob, pa tamo negdje najnize s indeksom 0 je celuloza. Ako to gledamo kroz namirnice, onda je rafinirani secer na vrhu, pa slijedi voce (s nekim izuzecima), pa nesto tipa krumpir, pa tjestenina, pa riza (integralna ima BITNO nizi GI od glatke), pa zeleno povrce (opet s izuzecima).
Dwarf_0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2004., 08:45   #17
I wish I could forget GI...

ne, nisam debela, dakle ne zbog toga. Imas pravo, bijeli kruh ima visoki glikemicki indeks, ali u njemu dominira skrob, kemijski spoj koji spada u slozene ugljikohidrate. Za celulozu nemamo enzim, pa je ne mozemo iskoristiti, ali korisna je jer usporava resorpciju drugih ugljikohidrata. Ono sto zoves rafiniranim secerom je saharoza, zapravo cista glukoza ima jos visi GI, samo sto ju nitko zdrav ne jede u cistom obliku.
violent_femmes9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2004., 12:15   #18
Imaš pravo što se tiče skroba - on spada u složene ugljikohidrate, međutim stavio sam ih u jednostavne upravo zbog visokog GI-a misleći na to da nekoga kome je potreban upotrebljiv savjet ne zbunim s nepotrebnim viškom informacija! Što se tiče celuloze zato sam i napomenuo da voće s izuzecima spada u visoki GI( neki je imaju više -banana, a neki manje kivi, ananas itd)!
A što se tiče čiste glukoze i konzumiranja iste, tu griješiš, jedino ako aktivne amatere i profesionalne sportaše nazivaš ne-zdravima!
Dwarf_0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2004., 13:12   #19
Sori na cjepidlacenju, kemicar sam i ne mres mi skrob nazvat jednostavnim UH i ostat ziv
(autoironicni smajli)
no, kao sto sam kazes, vazan je GI

kad sam rekla za cistu glukozu i "zdrave" ljude, mislila sam na prosjecnu svakodnevnu prehranu, ne na sportase.
violent_femmes9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2004., 15:27   #20
Wink

Znači složili smo se !
Baš mi je drago zbog toga
Dwarf_0 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:58.