Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.01.2007., 14:48   #1
Ulog na krace vrijeme

Procitao sam dosta postova, rasprava i sl. Vidim da ovdje dostaljudi vec neko vrijeme ulaze svoj novac, neki isto tako tek pocinju! Ja nazalost jos nisam poceo i iskreno totalni sam noob za to, i izgleda da ne razumijm osnovne stvari kako to funkcionira! Zato ste tu vi da mi malo pomognete!

Situacija je sljedeca:

Imam neka redovna placanja (recimo kredit, ali na svu srecu nije), ali ne placam svaki mjesec nego svakih 6-8mj! Da li bi bilo pamteno taj novac svaki mjesec uplacivati (ulagati) u neki fond? Radi se od iznosu od 2500 do max 3000 kn svaki mjesec, i naravno taj mi novac treba za nekih 6-8 mj.

U sta da ulozim? Da li se uopce iplati to ulagati na taj period obzirom na ulazne i izlazne provizije?

Bilo kakav savjet je dobrodosao! Tnx
remoker is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2007., 14:58   #2
vjerojatno je da bi za 6-8 mjeseci svaki fond (dionički ili mješoviti) zaradio više od svojih ulazno/izlaznih naknada... i kad bi platio to što moraš, još bi ti i ostalo.. ali opet, nitko ti to ne garanatira.
ja bi svejedno pokušala.
lonicera is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2007., 16:25   #3
ok, znaci predlazes dionicke fondove? Koje?
Nemojte mi samo reci da procitam prijasnje postove, neko mi pokusajte dati neki prijedlog uz objasnjenje zasto taj fond?

Mislite li da se to uopce isplati za to vrijeme?
remoker is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2007., 17:31   #4
Quote:
remoker kaže:
ok, znaci predlazes dionicke fondove? Koje?
Nemojte mi samo reci da procitam prijasnje postove, neko mi pokusajte dati neki prijedlog uz objasnjenje zasto taj fond?

Mislite li da se to uopce isplati za to vrijeme?
ja sam po toj filozofiji uložio 4000kn u RBA BAlancedm u virjeme dok nije bilo ulazen naknade (dakle ušparao 1%), znao sam da će mi lova trebati za 2mj

kad je došlo vrijeme, balanced ošo k vragu, tečaj u međuvremenu pao, inakon izlazne naknade ja dobio 4010,00kn

više od 10kn potrošio na praking pred bankom. dobr ainvesticija, kaj ne.....

uz napomenu da sam pri izlasku pogodio vrh....najviša cijena uloga 10 dna unatrg od tog dana a niti slijedećih 10 dana nije dosegao tu cijenu....značijoš samimao i sreću

a da nisam bio bi u minusu.

radi vremenski kratkog razdoblja investiranja odlučio se na mješovite fondove ne na dioničke (kao oni imaju izlaz 2%, hoće li toliko natuči nakon plive i ine....) i etomi ga sad....

ispadne da sam na 2000 kn u novčanom fondu isot toliko zaradio, a jesam.....

a oni imaju msiješne prinose, 0,01% dnevno u prosjeku, u minusu nikada....i kad zbrojiš isto ko u mjesšovitom.

kad ovaj kad padne, padne ti mrak na oči i stišče te oko srca......
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2007., 22:00   #5
Ako se odlučiš za dionički, moja preporuka je ZB Aktiv.
Oni nemaju ulaznu naknadu, a izlazna za razdoblje kraće od 12 mj. je 2%... Pa zaključi....
Bljo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2007., 08:03   #6
ja bi ti u tom slučaju preporučila icf balanced.

nemaju ulaznu naknadu, izlazna je samo 0,25%.

jako mi je teško misliti da fond koji je u zadnje dvije godine daleko najbolji u svojoj "klasi" neće za 6-8 mjeseci ostvariti tih 0,25%.
predviđam mu za pola godine min 15% i mislim da s ulaganjem tih novaca u icf balanced nećeš pogriješiti.
rizik je nešto manji nego u dioničkim fondovima.
lonicera is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2007., 08:45   #7
icf balanced ima 75% potfelja u dinicama, kak je onda sigurniji od dioničkih?

dionički imaju 35% u čistom kešu.....
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2007., 09:07   #8
a eto, tako se čini kad je svrstan u mješovite... ali 0,25% će mu ostvariti za 6 mjeseci skoro svaki fond...
ja bi svakako uložila novce, izbor je velik...
lonicera is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2007., 09:34   #9
Tek sada vidim kako je lako citati tudje postove, kao netko oce uloziti neku lovu, pa zasto ne ulozi?? E a kada se radi o vlastitim novcima totalna je zbrka u glavi (barem meni), nije ti svejedno!!!

Vjerojatno cu uloziti, pa kud puklo puklo, ne moram nista zaraditi samo da ne izgubim puno, a da probijem led sa tim investiranjem!


Ulazna naknada : 0,00 %
Izlazna naknada : 0,25 %
Naknada Društvu : 3,50 %
Naknada Dep. banci :0,25 %

Moze li mi tko ovo obijasniti na primjer na temelju 1.000,00 kn? Sta se tu kome placa i koliko? Nisam nigdje uspio naci primjer po kojem bi se ravnao!

Moze li netko preporuciti neku knjigu (mozda pdf) o trgovanju sa dionicama i sl? Nesto za pocetak da barem malo polje shvatim kako to funkcionira i da konacno ne gledam kao tele u neke izraze? Na netu sam dosta toga nasao, ali rijetko je puno toga na jednom mjestu pa mi je to malo mutavo za hvatati (a mozda je problem u meni )

Tnx!
remoker is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2007., 09:36   #10
http://www.investopedia.com/
spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2007., 09:48   #11
Ulazna naknada :0,00 %
Izlazna naknada :0,25 %
Naknada Društvu :3,50 %
Naknada Dep. banci :0,25 %

moze li mi netko ovo razjasniti na primjeru od 1.000,00 kn

nisam nigdje uspio naci primjer po kojem bi racunao
remoker is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2007., 10:10   #12
gotovinski kredit za ulaganje u fondove.. DA ili NE?

u ovom moru financijskih varijanti i kredita kojima nas bombardiraju, pala mi je i ta ideja na pamet. već sam negdje čitala neke rasprave o tome, ali nije se dalo zaključiti da li je to poželjna egzibicija ili ne. po nekoj mojoj laičkoj računici ispada da se tako nešto ipak ne isplati.

evo moje pretpostake: danas uzmem kredit od 30000 kn u nekoj banci.

kamata je cca 9,5%, rata iznosi mjesečno 960,99 kn.
na kraju vratim 34595,66 kn.
dakle na kreditu sam izgubila 4.595,66 kn sveukupno kroz tri godine.

tih 30000 kn uplatim u fondove i pretpostavljeni prinos tih fondova je npr 15%.

prema hrportfolio izračunu:
jednokratna uplata od 30000 kn za 3 godine uz prinos od 15% ostvaruje 45626,25 kn.
To je daleko više od iznosa kredita koji vraćam.

Međutim, ako mjesečno kroz tri godine uplaćujem iznos 960,99 kn (kao da vraćam kredit banci), uplatit ću u fondove 34595,66 kn, s prinosom od 15% za 3 godine imati ću 42728 kn.

Razlika koju gubim između ova dva načina uplaćivanja je 2898,25 kn, a to je opet manje nego iznos koji u startu spušim kao kamatu na kredit.

Da li se slažete sa mnom? Je li ova računica dobro postavljena? Ne znam kako je s većim ciframa, ali izgleda da je za obične smrtnike ipak bolje malo pomalo uplaćivati u fondove.
lonicera is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2007., 10:14   #13
Quote:
remoker kaže:
Ulazna naknada :0,00 %
Izlazna naknada :0,25 %
Naknada Društvu :3,50 %
Naknada Dep. banci :0,25 %

moze li mi netko ovo razjasniti na primjeru od 1.000,00 kn

nisam nigdje uspio naci primjer po kojem bi racunao
uplatiš 1000 kn.
nema ulazna naknade, nači udjeli ti se obračunavaju za puni iznos, tj, kupuješ udjele za 1000 kn.
novci stoje određeno vrijeme. za to vrijeme ti si zaradio npr 50 % i sad imaš 1500 kn.
kad tražiš isplatu, naknada je 0,25 % od tvoje imovine koju ti isplaćuju.
znači 0,25% od 1500 je 3,75 kn.
tebi će islatiti 1496.25 kn.
lonicera is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2007., 10:55   #14
Quote:
lonicera kaže:
uplatiš 1000 kn.
nema ulazna naknade, nači udjeli ti se obračunavaju za puni iznos, tj, kupuješ udjele za 1000 kn.
novci stoje određeno vrijeme. za to vrijeme ti si zaradio npr 50 % i sad imaš 1500 kn.
kad tražiš isplatu, naknada je 0,25 % od tvoje imovine koju ti isplaćuju.
znači 0,25% od 1500 je 3,75 kn.
tebi će islatiti 1496.25 kn.
ok, ulaz / izlaz mi je jasan, ali sta je sa : Naknada Društvu :3,50 %
Naknada Dep. banci :0,25 %

Jel se i to nesto placa?
remoker is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2007., 10:57   #15
Quote:
lonicera kaže:
uplatiš 1000 kn.
nema ulazna naknade, nači udjeli ti se obračunavaju za puni iznos, tj, kupuješ udjele za 1000 kn.
novci stoje određeno vrijeme. za to vrijeme ti si zaradio npr 50 % i sad imaš 1500 kn.
kad tražiš isplatu, naknada je 0,25 % od tvoje imovine koju ti isplaćuju.
znači 0,25% od 1500 je 3,75 kn.
tebi će islatiti 1496.25 kn.
ok, ulaz / izlaz mi je jasan, ali sta je sa : Naknada Društvu :3,50 %
Naknada Dep. banci :0,25 %

Jel se i to nesto placa?
remoker is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2007., 12:10   #16
Quote:
remoker kaže:
ok, ulaz / izlaz mi je jasan, ali sta je sa : Naknada Društvu :3,50 %
Naknada Dep. banci :0,25 %

Jel se i to nesto placa?
Koliko ja znam, mislim da ti to ne uzimaju jednokratno, nego kroz dnevne prinose. Ako nisam u pravu, molim ostale forumaše da malo pojasne...
Bljo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2007., 12:14   #17
Quote:
Bljo kaže:
Koliko ja znam, mislim da ti to ne uzimaju jednokratno, nego kroz dnevne prinose. Ako nisam u pravu, molim ostale forumaše da malo pojasne...
Da. to se odbija prilikom izračuna vrijednosti udjela, svakodnevno tako da to "ne vidiš"
spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2007., 17:18   #18
Quote:
Edgar kaže:
icf balanced ima 75% potfelja u dinicama, kak je onda sigurniji od dioničkih?

dionički imaju 35% u čistom kešu.....
Ovo su podaci iz devetog mjeseca (nove nemam):

Fond Ukupni udjel dionica (%)
DIONIČKI
Aureus Equity 75,9
FIMA Global Equity 58,5
PBZ Equity 60,1
Erste A. Equity 80,5
ZB aktiv 68,2
lirika JIE 80,0
Raiffeisen C. Europe 71,3
Select Europe 89,0
ST Global Equlty 95,0
HI-Growth 66,2
KP Victoria 77,2
ZB euroaktiv 98,8
Raiffeisen Active 98,4

Fond Ukupni udjel dionica (%)
URAVNOTEŽENI
HPB Global 52,8
CF Balanced 74,0
OTP Uravnoteženi 40,6
ST Balanced 55,0
HI-Balanced 47,2
Erste Balanced 54,4
Raiffeisen Balanced 44,5
KD Balanced 70,8
ZB global 42,4
HPB Dynamic 33,9
Aureus Balanced 55,4
ZB trend 69,5

(Izvor: To-One Investicijski fondovi)
fane39 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2007., 20:23   #19
pa etošta sam rekao, icf balanced ima više dionica od FIMA Eq i PBZ Eq koji su čisti dionički. kak je on ziher?
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2007., 13:16   #20
Quote:
remoker kaže: Pogledaj post
Procitao sam dosta postova, rasprava i sl. Vidim da ovdje dostaljudi vec neko vrijeme ulaze svoj novac, neki isto tako tek pocinju! Ja nazalost jos nisam poceo i iskreno totalni sam noob za to, i izgleda da ne razumijm osnovne stvari kako to funkcionira! Zato ste tu vi da mi malo pomognete!

Situacija je sljedeca:

Imam neka redovna placanja (recimo kredit, ali na svu srecu nije), ali ne placam svaki mjesec nego svakih 6-8mj! Da li bi bilo pamteno taj novac svaki mjesec uplacivati (ulagati) u neki fond? Radi se od iznosu od 2500 do max 3000 kn svaki mjesec, i naravno taj mi novac treba za nekih 6-8 mj.

U sta da ulozim? Da li se uopce iplati to ulagati na taj period obzirom na ulazne i izlazne provizije?

Bilo kakav savjet je dobrodosao! Tnx
Prijatelju, evo ti savjet: sa dionicama se nije dobro bakćati jer traži dosta znanja i svakodnevno moraš pratiti informacije u dostupnim medijima, što pisanim,što elektronskim.
Riješenje su ti fondovi,mješoviti ili dionički.Daš lovu i netko pametan se brine o povećavanju imovine.
Ja imam dobra iskustva sa fondom KD VIKTORIJA: besplatni broj telefona 0800-7766, WWW.KD-GROUP.HR
Kako ove godine stoje stvari viktorija i njihova još dva fonda su za sada najbolji, lovu možeš podići kad hoćeš i to točan iznos koji ti treba.
U fondovima ne kupuješ dionice nego udjele koji ne čine cijeli broj,npr: 37,5528 udjela, svaki dan vidiš cijenu udjala.
Viktorija ima ulaznu proviziju od3,5%, izlazne provizije nema. Uz to sve na njihovim stranicama ćeš saznati većinu stvari o fondovima,sigurnosti ulaganja. Jučer je na www.poslovni tjednik.hr bilo dasta prostora posvaćeno vlasniku Viktorije - KD-groupi.
Eto,to ti je početak ili samo put prema ostvarenju svojih zamisli!
domar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:18.