Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.01.2009., 13:08   #141
Zato što je bio stanica na putu za more. A i banane su očito bile dobre.
__________________
S cigaretom nisi sam
Ubi panis ibi patria
Clearwater is offline  
Old 13.08.2009., 17:09   #142
Quote:
Hroboatos kaže: Pogledaj post
SFRJ (i bilo koja takva država) morala se raspasti, kao što su i SSSR ili Čehoslovačka. Višenacionalne države se raspadaju, osim u krajnje specifičnim slučajevima (Indija i Pakistan gdje je vjera važnija od nacija; Belgija gdje im ne daju zbog EU).
Ja zaista ne vidim po cemu sam ja (Splicanin) Hrvat, po cemu je Varazdinec Hrvat, i po cemu je Osjecanin Hrvat, a po cemu npr Beogradjanin i ja pripadamo razlicitim nacijama. Osim zato jer neko tako kaze. Konkretno, radim u ZG i _BOLJE_ se sporazumijevam sa kolegom Beogradjaninom, nego kolegom Varazdincem. Tip mi treba ponavljati 10x dok ne shvatim sto pokusava reci.

Poanta - nacije i nacionalnosti su samo bullshit za jedan lipi 'divide et impera'. Sta se nama (Yugoslavenima) i desilo.
__________________
I avenge with darkness, the blood is the life
The Order of the Dragon, I feed on human life
jsosic is offline  
Old 13.08.2009., 17:22   #143
Evo malo mojih komentara na temu...

Tema je super.... I mislim da ne treba pretjerivat ni na jednu stranu...

Ono sta je u Jugi bilo dobro - zdravstvo, i socijalna sigurnost. Stanarska prava su se rjesavala i ljudi su dobivali stanove. Ono zbog cega se javlja velika jugonostalgija je i cinjenica da je radnik bio cjenjen. Takodjer, bilo je daleko ravnopravnije rasporedjeno bogatstvo. Radnik je bio zasticen i cijenilo ga se, i od svog rada je mogao prezivjet normalno a bez da spaja kraj sa krajem. Zbog toga su ljudi bili opusteniji, vise su se druzili, firma je stalno organizirala nekakva dogadjanja....

Danas je doslovno trka za prezivljavanjem, i opet niko si ne moze priustit osnovna sredstva za zivot, a drzavu nije briga za tim.

Ja to gledam iz perspektive - onda je sve bilo nase, zajednicko, radnicko, a danas je sve njihovo - u vlasnistvu elite. A mi smo se sveli na onu managerima tako mrsku floskulu - 'operativni trosak'.

Jos je jedna velika tragedija danas - rad ti nista ne omogucava. Sa prosjecnom placom od 5500kn - koliko ti treba za kupit stan od 60 kvadrata na periferiji Zagreba (citaj - u picki materinoj - citajx2 - Vrbani 3 ili Malesnica)? Treba ti ukupno 0 - neces ga nikad uspit priustit

Ljudi se vec lagano bude i puna im je kapa ovog rezima, bojim se da nema jos dovoljno nezadovoljnih jer se zivi na ostavstini iz Yugoslavije... Nekretninama i stanovima koji su tad dobiveni ili izgradjeni. Kako vrijeme bude odmicalo sve ce vise bit nezadovoljnih sa socijalnom nepravdom i bezobraznim bogacenjem elite.

Ali da je u Yugi sve bilo bajno - nije... Problema je bilo, koji su iskoristeni da bi se npr Hrvate napumpalo kako mi punimo 65% budzeta i da se od nasih para gradi Beograd, a sad kad smo samostalni, umisto da narastemo kao na steroidima, mi imamo nekoliko puta veci vanjski dug sa 6x manje stanovnika Treba i to znat
__________________
I avenge with darkness, the blood is the life
The Order of the Dragon, I feed on human life
jsosic is offline  
Old 13.08.2009., 17:55   #144
U SFRJ se ekonomski živjelo puno bolje od ostatka istočnoga bloka .Zasluga je to povjesnog tijeka kad su se Tito i Staljin razisli 1948 te je FNJ zapad odšrinuo vrata brojne pomoći. Jugoslavija je poslije rata promjenila 3-4 puta naziv i nekoliko ekonomskih politika.
Pod uvjetom da se tobom nije bavila tajna policija pa nisi završio karijeru ili otišao na odmor na Goli otok ili Staru Gradišku dalo se živjeti.Ne diraj državne dogme i sve je OK.Ako si k tome imao partijsku knjizicu,bio sekretar parijske organizacije ili član radničkog savjeta bilo je OK.
naime Jugoslavija je zahvaljujuci Titu primala i povoljne kredite i to se trošilo i arčilo dok je Tile bio živ na JNA ,odmarališta samoupravljača, sindikalne igre i stanove i kredite za iste. Dobiješ kredit za kuću ili dobiješ stan a tko odlučuje tko će dobiti-banka-ma koja banka radnički savjet firme u zemlji samoupravljača.Ako tvoja firma radi dobro mora preraspodjelom posla dio dati firmi u gubicima i sve je funkcioniralo OK.Barijere carinske jake ,vojska na granicama, nema pizdarija tipa WTO, slobodna trgovina, regulativa. Sve je partija preko SIV-a (Savezno izvršno veće-tako se zvala vlada) rješavala i oblikovala.
I išlo je to nema se što reći dok poglavica nije vazduhnuo 1980. -najveći sin svih plemena sa ovih prosotra.
Čim su ga pokopali.neočekivano se javili bankari i to zamislite strani- ajmo samoupravljači polako nam počmite vraćati kamate a za glavnicu ćemo se dogovarati.
Tu nastade veliki šok u zemlji samoupravljača jer kako sad kad smo krkali dobro zadnjih 15 -ak godina.
Zamislite ponestalo deviza (onih kapitalističkih DEM i $).A zašto ih nema . Pa svega 11% poduzeća je imal onekakve poslovne odnose s inozemstvom a u firmama na jednom radnom mjestu troje zaposlenih.
I dogodilo se u zemlji samoupravlajča zvanoj SFRJ tzv. Program ekonomske stabilizacije.Taj program uz manje devijacije traje do naših dana.
Što je donio samoupravljačima ? Pa donio je to da se od smrti voljenog vođe počam od 1981 -1983 uvode točkice-bonovi koji su se po MZ djelile za stanovništvo.Točkice za pastu za zube,kavu,benzin,prašak za robu,vožnja par-nepar itd. Znači nije SFRJ pogodio rat nego Program ekonomske stabilizacije .A zašto samopuravljači nisu imali gdje kupiti te proizvode iako su imali novaca. A to se kupovalo za spomenute valute -omrznute kapitalističke -koje samoupravljačka ekonomija nije mogla nego zaraditi na stranim tržištima na kojima nisu bili.
Na Topčideru se radilo bez stajanja ,inflacija je divljala a NBJ je vozala šlepre po europskim zemljama kako bi turisti već tamo promjenili devize u YU dinare prije i nego dođu na hrvatsku ili crnogorsku obalu.
Doke je Tile bio živ radnička klasa i socijalistička omladina klicali su vođi ruže Tito samo reci radit ćemi šest mejseci-ako kaže i Jovanka radit ćemo bez prestanka
Na ORA (omladinska radna akcija) klicalo se Tito parija -omladina akcija.
Nije bilo loše ni partijskim strukturama ,niti SUBNOR-u,niti SKOJ-u a niti sitnim samoupravljačima.
Sve je bilo dobro dok strani bankari nisu pokucali SIV-u na vrati i rekli :alo samoupravljači počnite raditi i vraćati kredite.
A onda se u početku galopirajuće inflacije koncem 1986 na 8.kongresu SK Srbije pojavio mladi Slobodan koji će početi brzo rješavati probleme u našoj nekadašnjoj socijalističkoj ,samoupravnoj ,zajedničkoj zajednici.
A ja sam kao predsjednik razreda na kraju školskog dana izlazio na ploču stisnuo pesnicu i viknuo razredu : Za domovinu s Titom -a razred bi uzvratio Napriijeed.Koji red najače vikne prvi izlazi.
Svaka sličnost sa današnjom ekonomskom situacijom -posve slučajna.

Zadnje uređivanje pp5d6 : 13.08.2009. at 18:04.
pp5d6 is offline  
Old 14.08.2009., 11:32   #145
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Moji su si uredno 70. prodali Fiću i kupili Forda (koji je bio tek parsto maraka skuplji od Fiata 850).
Moj su skoro godinu dana željeli kupiti golfa. Ali nikako ga nisu mogli kupiti (a imali su novce).
Onda su tražili rabljenog i kupili su jednog starog dvije godine- koji je koštao kao i novi auto. Tip koji je prodao rabljeni je odmah otišao do prodavaonice i gle za njega je odmah bilo novih auta za kupiti.
demosten is offline  
Old 14.08.2009., 12:08   #146
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Da, ljudi su pušili Opatiju ne zato što je vole već zato što nisu zaboravili kako su ponikli u krajnoj bijedi.
Moram stat u obranu Opatije. Pa to je bila izvrsna cigara. Karakterističnog mirisa na duvan, dok su neke druge mirisale na sve živo osim na duhan. Ako si pušija Opatiju, nijedan drugi cigaret nije vridija, ni Marlboro nije bija dobar.
Liburn is offline  
Old 14.08.2009., 20:41   #147
Quote:
Liburn kaže: Pogledaj post
Moram stat u obranu Opatije. Pa to je bila izvrsna cigara. Karakterističnog mirisa na duvan, dok su neke druge mirisale na sve živo osim na duhan. Ako si pušija Opatiju, nijedan drugi cigaret nije vridija, ni Marlboro nije bija dobar.
ISTINA....Opatija je kao cigareta bila zakon...
__________________
Click
Berkut is online now  
Old 18.08.2009., 22:12   #148
Quote:
demosten kaže: Pogledaj post
Moj su skoro godinu dana željeli kupiti golfa. Ali nikako ga nisu mogli kupiti (a imali su novce).
Onda su tražili rabljenog i kupili su jednog starog dvije godine- koji je koštao kao i novi auto. Tip koji je prodao rabljeni je odmah otišao do prodavaonice i gle za njega je odmah bilo novih auta za kupiti.
Carina za uvozni auto bila je 100 ili više %... Barem kad mi je dida 1979. kupovao Opel Kadett.
Tuli_Kupferberg is offline  
Old 18.08.2009., 22:37   #149
Quote:
jsosic kaže: Pogledaj post

Ljudi se vec lagano bude i puna im je kapa ovog rezima, bojim se da nema jos dovoljno nezadovoljnih jer se zivi na ostavstini iz Yugoslavije... Nekretninama i stanovima koji su tad dobiveni ili izgradjeni. Kako vrijeme bude odmicalo sve ce vise bit nezadovoljnih sa socijalnom nepravdom i bezobraznim bogacenjem elite.
Ovo je istina, da se jos zivi od zaostavstine bivse drzave i u BiH, a tako je izgleda i u ostalim republikama bivse drzave....oni su bili kakvi takvi ali su ostavili nesto iza sebe, njihova zaostvstina se parca vec 20 godina i jos je nisu dokrajcili...kad nestane te zaostavstine ziva propast tada nastupa, jer ovi neznaju ili nece, iza ovih nece nista ostati , pustos, 3% stanovnistva extra bogato ostalo nema za osnovne zivotne potrebe
klaudije is offline  
Old 19.08.2009., 11:05   #150
Evo dvije jugo ljubavne pjesme


http://www.youtube.com/watch?v=dDsZU1n3a50

http://www.youtube.com/watch?v=-S-d7...eature=related
technotronic is offline  
Old 19.08.2009., 11:51   #151
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Doke je Tile bio živ radnička klasa i socijalistička omladina klicali su vođi ruže Tito samo reci radit ćemi šest mejseci-ako kaže i Jovanka radit ćemo bez prestanka
.
Druže Titio samo piši orat ćemo i po kiši. Ako piše i Jovanka, orat ćemo bez prestanka
I meni najdraža... Sadit ćemo kukuruz od nema, neka gladna Amerika gleda
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Old 19.08.2009., 11:58   #152
Istina je da juga nije mogla opstati jer razni narodi (poglavito mi i slovenci) više naprosto nisu željeli da se siromašne republike i pokrajine šlepaju na njihovoj grbači... Kao da ja zarađujem 10 000 kn mjesećno i onda svom susjedu koji zarađuje 1 000 dam svaki mjesec 2 000 kn. Ma nabijem te
Uz to da je nacionalizam poćeo bujati... a to ponajviše možemo zahvaliti Slobi i ekipi ali i tome što je u jugi sve nacionalno bilo sotonizirano. Ono-za pjevanje npr. "Ustani bane" se moglo završiti u zatvoru... a čim je nešto zabranjeno onda je automatski i slatko
Jednostavno su u istu državu nagurani narodi koji se prije toga nisu mrzili ali se nisu nešto jako ni voljeli... svi znamo ko je bio tata mata i gazda u staroj Jugi... isto se nastavilo i u novoj Jugi...
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Old 19.08.2009., 19:45   #153
Meni je najžešće kako su nas učili da je kmet u feudalizmu bio strašno izrabljivan jer mu je desetinu uzimao kralj, desetinu lokalni vlastelin i desetinu crkva, a kad odeš u trgovinu na sve ti zaračunaju 10% republičkog, 10% saveznog i 10% općinskog poreza.
mukotrpak is offline  
Old 20.08.2009., 08:39   #154
Da li se ovdje misli samo na SFRJ.
1945 je bila DFJ pa zatim FNRJ pa (ne znam više kad) SFRJ.

U Rijeci su nakon WW2 bogatije ljude dovodili na nekakve narodne sudove i tamo bi im obično uzimali imovinu, stanove, kuće, kamione, tvornice i sl.
Glavni tužitelj ili (kako se već zvao) bi pročitao nekakvu optužnicu u stilu "taj i taj je izrabljivao radničku klasu i ovo i ono" a rulja bi u deliriju urlala "na smrt, na smrt, na smrt".
Onda bi ih ovaj glavni smirio: "Tome i tome oduzima se to, to i to", praktički bi mu oduzeli svu imovinu. I tako redom.
__________________
Yakety Sax or “Benny Hill Theme”:
https://www.youtube.com/watch?v=MK6TXMsvgQg
ferda is offline  
Old 20.08.2009., 08:48   #155
ja gledam na to drugačije..bilo je boljih sustava i od juge i od ovog danas...pa da mi je bilo bolje morala sam bit u partiji dobro se laktiti..jel drugačije danas...ona sigurnost...to vam je lažnjak bez pokriča to je moralo jedanput puknuti ....ja se volilm ugledati na skandinavske zemlje...još ko klinka .
milla karolina is offline  
Old 20.08.2009., 12:24   #156
Quote:
mukotrpak kaže: Pogledaj post
Meni je najžešće kako su nas učili da je kmet u feudalizmu bio strašno izrabljivan jer mu je desetinu uzimao kralj, desetinu lokalni vlastelin i desetinu crkva, a kad odeš u trgovinu na sve ti zaračunaju 10% republičkog, 10% saveznog i 10% općinskog poreza.
OK, ipak s malom razlikom. Kmet nije za te pare dobio put ispred kuće (to je odradio u sklopu tlake), nije mu se dijete za te novce školovalo, nije imao zdravstvenu zaštitu...
Zatim, unutar zemlje ljudi su se mogli nesmetano seliti, a tko je dobio putovnicu i izvan zemlje, što jedan kmet u većini slučajeva nije smio niti pomisliti...
U svojih nekoliko desetljeća postojanja određeni društveni i gospodarski napredak, je sasvim razumljivo, ostvaren. Dakle nije riječ o 50ak godina kontinuiranog nazadovanja. Stoga radnika uspoređivati s kmetom i govoriti o izrabljivanju je pretjerano. Sad, da je Hrvatska ili Jugostavija svoj razvitak u to vrijeme imala u društvenopolitičkim okvirima kao što je to slučaj sa zapadnom Europom, sigurno bi nam bilo stoput bolje danas. Ali opet bi radnik bio izrabljivaniji nego u onom sustavu... Nije dobra analogija.
Tuli_Kupferberg is offline  
Old 20.08.2009., 12:54   #157
Quote:
KLCCLK kaže: Pogledaj post
kao sto mislim da sam bio sretniji u vremenu u kojem sam se probudio ujutro, podoruckovao, pogledao kroz prozor a pred zgradom je bilo stotinjak klinaca, nego sto mislim da je moje dijete koje kad pogleda kroz taj isti prozor ne vidi nikoga.

ali to je stvar vremena, a ne socijalizma, komunizma i kapitalizma.
Pogodio si ali ujedno i profulao poantu

Vrijeme da... ali treba sebe samoga pozicionirati u tom vremenu. Ili ti ga "uvijek je prije bilo bolje".
zašto? Vrlo jednostavno... zato kaj smo mi bili mlađi i sa nostalgijom se sječamo tih vremena. Eto-meni je početak 90-tih (uza sve što je to vrijeme donjelo... ) ostao u sječanju kao i period... maltene nikad bolji. Bolje rečneo za mene osobno nikad bolji. Tad sam bio klinac, dječačić koji je tek otrkivao prve poljupce, prva pijanstva i sl no da nebi sad tu pucao na neku nostalgiju...

Meni puca ona stvar za divote omladinskih radnih akcija, za novi val, za Zvečku, Blato, za ostale stvari o kojima stariji od mene pričaju kao o nekom "top of the tops"... da to je bio njihov top of the tops - moj ne

Juga je definitivno imala i dobrih stvari (naravno) ali takva kakva je bila naprosto nije mogla opstati, a istovremeno nije postojalo ni volje ni pameti za neku puno mirniju i ekonomsko-politički pametniju transformaciju i to svim jugonostalgičarima mora biti jasno. Možemo mi sad za time svime plakati ali to je naprosto proliveno mlijeko...
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Old 20.08.2009., 13:01   #158
Quote:
Tomislav B kaže: Pogledaj post
Radi toga što su radnici bili zaštićeni od otkaza i što se radilo do 15 sati, i radi socijalne sigurnosti, obitelj je više sličila tradicionalnoj obitelji nego danas, kada je tradicionalna obitelj ideal, a u stvari ju je teže ostvariti.
Jesi kad čuo za urečice:
Joj što volim ovaj režim, lova ide a ja ležim. Ili pak "Nitko me ne može tako malo platiti koliko ja mogu malo raditi"... s jedne strane socijalizam je idealizirao rad i radnike, a s druge strane postojala je itekakva društvena klima nerada, ljenčarenja, izbjegavanja obveza, podkradanja firme i sl.... i to baš zato što ako si bio član partije (mada ni to nije bilo nužno), ako si znao držati jezik za gubicom i paziti gdje šta pričaš maltene nisi ni mogao dobiti otkaz...
Kolike su puste kuće i vikendice izgrađene i opremljene materijalom tvoje ili prijateljeve/rođakove firme... sječam se kad je moj ujak gradio vikendicu da su mu sve provozili njegovi kolege sa službenim kombijem tokom radnog vremena i to nije bilo nikakvo čudo niti nikakav izolirani slučaj. Maltene pod normalno...
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Old 20.08.2009., 13:12   #159
sve je bilo bajno i lijepo ali čujem da je frizider dobit bilo umjetnost,isto kao i kavu i deterđente,da se znalo voziti na par i nepar itd.
tada su ljudi bili puno manje potrošački nastrojeni i glavna stvar je bio roštilj ili tako neka zaj a danas je to-velika plazma,sokovnik tigar,novi laptop,max adsl, max tv,dva mobitela,dvd,iphone,pila od 170 konja i slično i danas svi zivimo na kredu isto kao i tada u jugi a svi znamo kako je onaj pokus zavrsio.
morino is offline  
Old 20.08.2009., 13:16   #160
Quote:
Legion kaže: Pogledaj post
Istina je da juga nije mogla opstati jer razni narodi (poglavito mi i slovenci) više naprosto nisu željeli da se siromašne republike i pokrajine šlepaju na njihovoj grbači... Kao da ja zarađujem 10 000 kn mjesećno i onda svom susjedu koji zarađuje 1 000 dam svaki mjesec 2 000 kn. Ma nabijem te
Uz to da je nacionalizam poćeo bujati... a to ponajviše možemo zahvaliti Slobi i ekipi ali i tome što je u jugi sve nacionalno bilo sotonizirano. Ono-za pjevanje npr. "Ustani bane" se moglo završiti u zatvoru... a čim je nešto zabranjeno onda je automatski i slatko
Jednostavno su u istu državu nagurani narodi koji se prije toga nisu mrzili ali se nisu nešto jako ni voljeli... svi znamo ko je bio tata mata i gazda u staroj Jugi... isto se nastavilo i u novoj Jugi...
frend mi kaze da godisnje svakom zaposlenom u hr od brutto place ide 2000 kn za brodogradilišta,a sad si zamisli di je tek HŽ,croatia airlines i slične firme koje rade da ne bi radile.
morino is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:49.