Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.01.2009., 22:56   #1
Temeljac

Često se spominje.

Jedini put sam ga radio za ovaj božić kad sam prokuhao kožu i kosti od bakalara.

Ako imam neke 'otpatke' za skuhati, u to obično ubacim i grincajg i dobijem juhu koja može biti i samostalan obrok ako baš nisam pregladan. Ista stvar je i kad radim hladnu salatu od piletine. Piletina se skuha s grincajgom i imam juhu, a meso ide u salatu. Ponekad tu juhu iskoristim za podlijevanje, ali nikad je ne čuvam isključivo za tu svrhu jer mi je predragocjena. (Vjerujte, učinkovitija je od svih probiotika.)

Za podlijevanje najčešće koristim vodu, a puninu okusa dobivam začinima (sol, češnjak, zelenjave... vaši prijedlozi?).


Kako vi rješavate pitanje temeljca?


ZAMOLBA: nemojmo u ovom topiku spominjati vegete, kocke i ostalu kemiju.
__________________

Japan mi je tek na trećem mjestu . . .
štemajzl is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 00:29   #2
Isto kao i ti - za juhe i za razna podlijevanja (pirjanje, pečenje), umjesto vode.
Ne znam što bi se još moglo napravit s temeljcima... ne vidim više mogućnosti, pa mi nije baš jasno tvoje pitanje...

Ja kao temeljce koristim vodu u kojoj se kuhalo meso ili povrće, ali i riža, zob, ječam, pšenica... Također - i ostatke raznih saftova razrijedim i koristim na jednak način kao i temeljac. (Od razrijeđene šalše npr., radim - uz dodatke... - izvrsnu paradajz juhu...).
__________________
Danas nema Drugoga kao izrabljivača koji nas tjera na rad i iskorištava. Danas sami sebe samovoljno izrabljujemo i pritom vjerujemo da se ostvarujemo. Danas se ostvarujemo na smrt. Optimiziramo se na smrt. U tom kontekstu nikakav otpor ni pobuna, nikakva revolucija nisu mogući.
Byung-Chul Han - filozof, kulturni teoretičar
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 13:56   #3
Hehe

Nije pitanje što s temeljcem kad ga imam, nego otkud smisliti dovoljno temeljca za sve. Meni sve ode za juhe.
__________________

Japan mi je tek na trećem mjestu . . .
štemajzl is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2009., 15:31   #4
domaci temeljac

radi ko? kak se naprave te povrtne kockice za fine juhice i variva?
pic is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2009., 17:57   #5
Povrtni temeljac:

- u hladnu vodu zgurati što više povrća (grincajg, luk, češnjak, zelje, KELJ (obavezno!), karfiol, poriluk), dobro posoliti i povegetati i skuhati kao juhu.. kad se skuha, već prema ukusu ili samo izvaditi povrće, a tekućinu zamrznuti ili i povrće iznutra ispasirati pa napraviti gusto..

Mesni (goveđi/pileći):

- skuhati najobičniju juhu, možda malo više staviti povrća nego što bi to inače stavio..ocijediti (opet ono s pasiranjem, ako..)

i zamrznuti..

super je zamrznuti u onoj posudici za kockice leda pa, već prema potrebi, koristiti kockicu po kockicu..
__________________
"The body can be a deadly weapon... when the body is a lethal weapon." (Rage and Honor II, 1993.)
Štrikalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2009., 23:32   #6
Moram pitati što je grincajg
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2009., 23:44   #7
Zelenjava za juhu - mrkva, korabica, celer korijen (i možda list), peršin korijen i list, kelj

To bi bio kao 'osnovni' paket. Može se dodati još svašta drugo.

Luk (zagoren na vrućoj ploči ), češnjak, feferon, paprika, paradajz, feferon, korijen brokule ili karfiola, žuta mrkva i svaka druga biljka koja ti je pri ruci...
__________________

Japan mi je tek na trećem mjestu . . .
štemajzl is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2009., 00:11   #8
cek to se bas tak radi? ak sam dobro skuzil samo se skuha zelenjava u malo vode (znaci bas ko i prava juha samo uz minimalac vode) i onda u kockice pa zaledi..
zvuci malo glupavo..ionak to radim kad radim juhu...
pic is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2009., 15:46   #9
Quote:
pic kaže: Pogledaj post
cek to se bas tak radi? ak sam dobro skuzil samo se skuha zelenjava u malo vode (znaci bas ko i prava juha samo uz minimalac vode) i onda u kockice pa zaledi..
zvuci malo glupavo..ionak to radim kad radim juhu...
A da.. temeljac ustvari i jest juha.. možda malo više koncentrirana.. zato je meni mrsko "trošiti" ju.. al činjenica jest da je klopa s temeljcem puno bolja od klope s vodom..

ima puno vrsta temeljaca - možeš ga napraviti samo od goveđih kostiju.. samo od piletine.. samo od povrća..kombinirano s povrćem..

ili najobičniji (koji bi ja zakonom zabranila ) rastopivši kocku u vodi.
__________________
"The body can be a deadly weapon... when the body is a lethal weapon." (Rage and Honor II, 1993.)
Štrikalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2009., 15:48   #10
Quote:
štemajzl kaže: Pogledaj post
Luk (zagoren na vrućoj ploči ), češnjak, feferon, paprika, paradajz, feferon, korijen brokule ili karfiola, žuta mrkva i svaka druga biljka koja ti je pri ruci...
oooo, da.. pogotovo ovo s lukom.. iako, iskreno, ne znam zakaj ga se zagori i ima li to nekog utjecaja na okus, ali znam da to piše u "10 jušnih zapovijedi"
__________________
"The body can be a deadly weapon... when the body is a lethal weapon." (Rage and Honor II, 1993.)
Štrikalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2009., 17:59   #11
Zagori se zato kaj ima poseban okus koji se u juhi stvarno osjeti. Svejedno, ja ne volim stavljat luk u juhu jer sam primijetio da mi se onda puno više pjeni i teško ju je obuzdati bez stalnog nadzora.
__________________

Japan mi je tek na trećem mjestu . . .
štemajzl is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2009., 18:04   #12
Zagoriš jer luk postane slatkast pa malkoco promijeni ukus juhi, a u goveđu juhu puno ljudi stavi i ne do kraja očišćen luk (tj. makneš samo onaj prvi prašnjavi sloj i korjene) pa one kore dodaju smeđu boju ko kad farbaš jajca za Uskrs.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2009., 23:26   #13
viš, viš.. znala sam da se to radi, ali nikad nisam znala zakaj točno.. thnx d@d@ thnx štemajzl

p.s. jel ima neko takvo pravilo i s češnjakom ili nekim drugim povrćem koje ide u juhe i/ili u temeljac?

edit: štemajzl, ovo s pjenom je zanimljivo! stvarno je luk uzrok?
__________________
"The body can be a deadly weapon... when the body is a lethal weapon." (Rage and Honor II, 1993.)
Štrikalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2009., 01:57   #14
Ne znam jel to uzrok, ali otkad ne stavljam luk, imam puno manje problema s pjenom. Više mi se po tom pitanju ne da eksperimentirati.

Kajaznam, možda se luk zagori upravo zbog pjene
__________________

Japan mi je tek na trećem mjestu . . .
štemajzl is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2009., 10:08   #15
imam ja jedan dobar

Radila sam to jednom - poslije mi se nije dalo, ali super je.

Uzmete sve povrće koje paše (u mom slučaju je to grincajg, luk, kelj, zelje, češnjak, malo chillija..paprika..) i na sitno naribate.. dobro zasolite, malo vegete može i to sve stavite u jednu teglu.. Ispadne onako malo kao pasta.. I onda to po potrebi stavljate žlicu sim, žlicu tam..ili rastopite u vodi pa kao jušni temeljac..

To bi bilo najsličnije onim kockama, ali zdravije i finije.

Ima dosta zajebancije s tim, ali isplati se.
__________________
"The body can be a deadly weapon... when the body is a lethal weapon." (Rage and Honor II, 1993.)
Štrikalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 22:50   #16
Quote:
shree_kali kaže: Pogledaj post
Radila sam to jednom - poslije mi se nije dalo, ali super je.

Uzmete sve povrće koje paše (u mom slučaju je to grincajg, luk, kelj, zelje, češnjak, malo chillija..paprika..) i na sitno naribate.. dobro zasolite, malo vegete može i to sve stavite u jednu teglu.. Ispadne onako malo kao pasta.. I onda to po potrebi stavljate žlicu sim, žlicu tam..ili rastopite u vodi pa kao jušni temeljac..

To bi bilo najsličnije onim kockama, ali zdravije i finije.

Ima dosta zajebancije s tim, ali isplati se.
jel se to kuva ili tako sirovo stavis u jela? koliko dugo to moze stat a da povrce ne istrune?
__________________
kuvanje i kuzinavanje
njasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2009., 10:14   #17
Quote:
njasa kaže: Pogledaj post
jel se to kuva ili tako sirovo stavis u jela? koliko dugo to moze stat a da povrce ne istrune?
Sirovo. Mislim, skuha se skup s jelom koje radiš.. A koliko može stajati? Pa dosta.. Ta ga sol na neki način konzervira, a možeš ga držati i u fridgeu. Ustvari ne znam točno, nikad nisam radila neke veće količine jer i za ovu jednu teglicu veličine one s nesscafeom treba puno povrća i posla.. ali isplati se.
__________________
"The body can be a deadly weapon... when the body is a lethal weapon." (Rage and Honor II, 1993.)
Štrikalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2009., 10:27   #18
PRIPREMA VE-ZAČINA (DOMAĆE VEGETE)



Trebamo razno povrće kao mrkvu, peršin s listom, celer, korabu, karfiol, kelj, prokulicu, brokulu, pasternjak, poriluk, a možemo dodati i koprivu, stolisnik, dobričicu, srijemuš, list komorača i kopra. Sameljemo u stroju za mljevenje ili naribamo u mikseru. Dodamo 10-20% morske soli, sve dobro izmiješamo, ostavimo da odstoji 1 sat i stavljamo u čiste i suhe staklenke. Na vrhu prekrijemo redom soli i poklopimo. Čuvamo u smočnici. Ovako pripremljeno može trajati i godinu dana. Poslije otvaranja čuvamo u hladnjaku. Stavljamo u sva slana jela.

...kaže gugl
Lapulapu is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2009., 10:41   #19
Quote:
shree_kali kaže: Pogledaj post
Povrtni temeljac:

- u hladnu vodu zgurati što više povrća (grincajg, luk, češnjak, zelje, KELJ (obavezno!), karfiol, poriluk), dobro posoliti i povegetati i skuhati kao juhu.. kad se skuha, već prema ukusu ili samo izvaditi povrće, a tekućinu zamrznuti ili i povrće iznutra ispasirati pa napraviti gusto..

Mesni (goveđi/pileći):

- skuhati najobičniju juhu, možda malo više staviti povrća nego što bi to inače stavio..ocijediti (opet ono s pasiranjem, ako..)

i zamrznuti..

super je zamrznuti u onoj posudici za kockice leda pa, već prema potrebi, koristiti kockicu po kockicu..
"obična juha" može poslužiti ,ali to nije temeljac.
Temeljac se radi od kostiju,najbolje telećih,a može i junećih.
Zamoli mesara da ti rasječe kosti, s povrćem ih kuhaj da se tekućina reducira na pola .Ja temeljac zamrznem u vrećicama za led.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2009., 12:35   #20
Aha. Onda to više nije obična juha nego... i dalje obična juha, ali od kostiju.
__________________

Japan mi je tek na trećem mjestu . . .
štemajzl is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:32.