Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.03.2009., 21:40   #1
Earth Hour - 27.03.2010., 20:30 h

Hocete ugasiti svjetlo?


inace, akcija je pokrenuta prije dvije godine u australiji, gdje bi smibolicnim gasenjem svjetla na jedan sat, pokazali da zemlja trosi, mislim negdje 40% vise energije nego moze proizvesti u stanju ''odrzivog razvoja''.

prosle godine je recimo u kanadi za tu subotnju vecer potorseno skoro 8% manje el.energije nego inace itd itd da ne davim
__________________
Kako oblikovati potpise
copypaste is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2009., 23:29   #2
Quote:
copypaste kaže: Pogledaj post
Hocete ugasiti svjetlo?


inace, akcija je pokrenuta prije dvije godine u australiji, gdje bi smibolicnim gasenjem svjetla na jedan sat, pokazali da zemlja trosi, mislim negdje 40% vise energije nego moze proizvesti u stanju ''odrzivog razvoja''.

prosle godine je recimo u kanadi za tu subotnju vecer potorseno skoro 8% manje el.energije nego inace itd itd da ne davim
Ne
Ša la la la is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2009., 23:40   #3
hocu
Atalanta is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2009., 23:46   #4
Hoću
mljac1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2009., 01:42   #5
Naravno da ne. Treba mi svjetlo da gulim krzno sa lešina svježe umlačenih beba tuljana
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2009., 10:28   #6
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Naravno da ne. Treba mi svjetlo da gulim krzno sa lešina svježe umlačenih beba tuljana
Ja ću upalit' reflektor pred kućom i svjetlo u kupaonici, tek tako da poništim ovo gašenje od strane ekofašista
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2009., 14:31   #7
Bilo bi puno bolje da na jedan sat ugase svu javnu rasvjetu (skupa naravno s civilnim gašenjem rasvjete u kući i oko nje). Bar bi na jedan sat vidjeli nebo.
Međutim, taj podvig ima opasnost da postane vrijeme pojačanog kriminala. Lakše je orobiti trgovinu ili provaliti u kuću kada nema rasvjete.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2009., 15:28   #8
Quote:
copypaste kaže: Pogledaj post
Hocete ugasiti svjetlo?
Isto kao što sam skočila sa stolice 20.7.2006. i bila jedna od skoro milijardu kriplova spremnih pomoći Zemlji od globalnog zatopljenja

Promjene u navikama i načinima života su besmislene ovako kratkoročno. Inače gasim sva svjetla za sobom, kompjutor mi nikad nije u pogonu ako nisam u kući i slično. Ne radim to da bih "doprinijela", već mi je savršeno logično ugasiti svjetlo u prostoriji iz koje izlazim, kao i u cijeloj kući prije nego zaključam vrata
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2009., 18:13   #9
Quote:
copypaste kaže: Pogledaj post
Hocete ugasiti svjetlo?


inace, akcija je pokrenuta prije dvije godine u australiji, gdje bi smibolicnim gasenjem svjetla na jedan sat, pokazali da zemlja trosi, mislim negdje 40% vise energije nego moze proizvesti u stanju ''odrzivog razvoja''.

prosle godine je recimo u kanadi za tu subotnju vecer potorseno skoro 8% manje el.energije nego inace itd itd da ne davim
Ne.
Opet se ponavlja ista priča kao i lani.
Masovnim gašenjem svjetala i njihovim istovremenim paljenjem dolazi do naglog porasta potrošnje struje koja može prouzročiti raspad sustava i daleko veće štete nego što je bila ušteda.

Rješenje je u promjenama navika koje dovode i do manje potrošnje (čitaj: razbacivanja) prirodnih resursa.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2009., 18:24   #10
Žarulja od 100 W koja svijetli 1 sat potroši 0.1 kWh - što je vrijednost od oko 5 lipa. Želim reći samo kako je rasvjeta (ova po kućama, ne javna) najmizernija moguća stavka u angažiranoj električnoj energiji koja se mora proizvesti, i osim simbolike ne doprinosi apsolutno nikakvom smanjenju te potrebe.

A simbolika bi mogla, netko je već rekao, ''osvijetliti'' put pljačkašima i razbojnicima.
__________________
Onaj pogan od Joksima neće da odnese pismo na poštu, pa ti ga po njem' nijesmo ni poslali.
Pero Perić is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2009., 20:52   #11
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Ne.
Opet se ponavlja ista priča kao i lani.
Masovnim gašenjem svjetala i njihovim istovremenim paljenjem dolazi do naglog porasta potrošnje struje koja može prouzročiti raspad sustava i daleko veće štete nego što je bila ušteda.

Rješenje je u promjenama navika koje dovode i do manje potrošnje (čitaj: razbacivanja) prirodnih resursa.
E ovo je super za raspravu. Može malo pojašnjenja, da svi pročitaju?
O kolikim naprezanjima govorimo? Ipak, to je samo rasvjeta, nije da ljudi gase i jače potrošače.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2009., 21:26   #12
U to vrijeme ću biti na koncertu osobe iz Endijevog siga, pa će moja svjetla doma tak i tak biti ugašena, a nadam se da se na koncertu to neće desiti jer je bina mala i dečki bi mogli spotaknuti se o kablove, pasti i srušiti pojačala, džuboks i onu veliku zastavu Konfederacije
__________________
štraco retajska šupjaćo najružnija redikulice na modi retaju neodgojiti lajavi peškarušo bracero sa ružnin sisaman. (c) manitusha @forum.hr
Herp is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2009., 21:36   #13
Quote:
Herp kaže: Pogledaj post
U to vrijeme ću biti na koncertu osobe iz Endijevog siga
Okolo tulumariš dok se ljudi ovako nesebično žrtvuju za dobrobit Zemlje
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2009., 21:39   #14
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
O kolikim naprezanjima govorimo? Ipak, to je samo rasvjeta, nije da ljudi gase i jače potrošače.
Baš tako. Ovo mi je oduvijek vuklo pomalo na urbanu legendu - je li realno da bi zbilja moglo doći do totalnog kolapsa?
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2009., 21:56   #15
Većina moje rasvjete u stanu čine raznorazne neonske žarulje. Uglavnom 35 w cijevi na stropu, ponegdje kompaktna štedna žarulje. Mislim da sam učinio dovoljno po pitanju štednje struje za neko vrijeme.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2009., 22:11   #16
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
E ovo je super za raspravu. Može malo pojašnjenja, da svi pročitaju?
O kolikim naprezanjima govorimo? Ipak, to je samo rasvjeta, nije da ljudi gase i jače potrošače.
Samo rasvjeta - i to samo u kućanstvima - i to samo u malom broju kućanstava.

Rasvjeta u kućanstvima u postotnom iznosu je tek mala stavka u ukupnoj potrošnji el. energije. Tak da paljenjem svih svjetala u svim kućama u cijeloj državi u istom trenutku - možeš dijagram potrošnje malo ''iznijansirati'', za milimetar. A srušiti sustav - nikako. Čak ni ugroziti.
__________________
Onaj pogan od Joksima neće da odnese pismo na poštu, pa ti ga po njem' nijesmo ni poslali.
Pero Perić is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2009., 22:30   #17
Quote:
gotterdamerung kaže: Pogledaj post
Baš tako. Ovo mi je oduvijek vuklo pomalo na urbanu legendu - je li realno da bi zbilja moglo doći do totalnog kolapsa?
Evo malo osobnog iskustva. Kad varim žarulje mi blinkaju, sad jel to zbog toga što je aparat relativno jak pa "pokupi" dosta struje ili zbog šugavih instalacija i lokalne trafostanice neznam.

Može biti da u centralama reguliraju protok struje, i pa je pri slabijoj potrošnji smanjuju (isto kao što po noći smanjuju i tlak vode u cijevima, jer im pumpe troše dosta struje a nizašto, pa se dogodi požar i vatrogasci ostanu sa praznom cisternom jer hidrant ne daje dovoljno vode - bio, vidio, i čovjeku je izgorio pogon za preradu drva ), pa pri uključivanju dolazi do velikih fluktuacija radi kojih bi im mogli izgoriti osigurači ili što već, neznam, ali veliki kvarovi - sumnjam, pa pripremljeni su za takve stvari. Čini mi se da bi eventulano ili nestalo struje, ili bi uređaju korisnika radili na pola snage (žarulje npr.), možda bi se i neki osjetljiviji pokvarili, kakva elektronička oprema osjetljiva na varijacije i sl.
__________________
Pušači su sebični i smrdljivi ovisnici.
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2009., 22:46   #18
Quote:
morbidangel kaže: Pogledaj post
Evo malo osobnog iskustva. Kad varim žarulje mi blinkaju, sad jel to zbog toga što je aparat relativno jak pa "pokupi" dosta struje ili zbog šugavih instalacija i lokalne trafostanice neznam.

Može biti da u centralama reguliraju protok struje, i pa je pri slabijoj potrošnji smanjuju (isto kao što po noći smanjuju i tlak vode u cijevima, jer im pumpe troše dosta struje a nizašto, pa se dogodi požar i vatrogasci ostanu sa praznom cisternom jer hidrant ne daje dovoljno vode - bio, vidio, i čovjeku je izgorio pogon za preradu drva ), pa pri uključivanju dolazi do velikih fluktuacija radi kojih bi im mogli izgoriti osigurači ili što već, neznam, ali veliki kvarovi - sumnjam, pa pripremljeni su za takve stvari. Čini mi se da bi eventulano ili nestalo struje, ili bi uređaju radili na pola snage, možda bi se i neki osjetljiviji pokvarili.
Ovo prvo ti se dešava vjerojatno zbog pada napona, a ima veze s nekoliko faktora (velika amperaža švas-aparata, presjek i tip vodiča i kod tebe i u mreži, udaljenost od napojne trafostanice, potrošnja kod susjeda i sl.)

Uključivanje velike grupe potrošača velike snage može izazvati raspad sustava, ne u elektranama nego u rasklopnim postrojenjima (one velike prijenosne trafostanice).
__________________
Onaj pogan od Joksima neće da odnese pismo na poštu, pa ti ga po njem' nijesmo ni poslali.
Pero Perić is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2009., 11:35   #19
Quote:
Pero Perić kaže: Pogledaj post
Uključivanje velike grupe potrošača velike snage može izazvati raspad sustava, ne u elektranama nego u rasklopnim postrojenjima (one velike prijenosne trafostanice).
A pošto se ovo ne dešava u 21h odnosno 22h kad počinje jeftinija tarifa naplate i kad skoro svi uključuju perilice veša i suđa koji su veliki potrošači, ne bu se ništa desilo od paljenja žarulja...
mljac1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2009., 11:36   #20
Gašenje žarulja na sat vremena ima za cilj potaknuti svijest kod pojedinaca o racionalizaciji potrošnje energije koja nije neograničena, a ne stvarnu uštedu...
mljac1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:29.