Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.04.2012., 12:46   #181
Quote:
grg4 kaže: Pogledaj post
zanimljivo, meni su tri jalapenosa bez privikavanja na suncu od prije par dana i njima listovi uopce ne splasnu, nagabon je najosjetljiviji a jedan od dva problematicna se priviknuo.
ovaj drugi sam presadio jucer zajedno sa jedinim tam jalapenom i vidim da je nekako tuzan a bojim ga se dodatno zaliti jer je od previse vode vec stradao. mozda mu veceras nabacim malo peroksid otopine...
Ako si ga previše zalio za početak ga stavi vani negdje u hlad, da se grije i dobiva svjetlo, a da ga sunce ne prži.
Retroman is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2012., 12:49   #182
Quote:
grg4 kaže: Pogledaj post
zanimljivo, meni su tri jalapenosa bez privikavanja na suncu od prije par dana i njima listovi uopce ne splasnu, nagabon je najosjetljiviji a jedan od dva problematicna se priviknuo.
ovaj drugi sam presadio jucer zajedno sa jedinim tam jalapenom i vidim da je nekako tuzan a bojim ga se dodatno zaliti jer je od previse vode vec stradao. mozda mu veceras nabacim malo peroksid otopine...

inace, koliko dugo biljka moze izdrzati na suncu ako joj se bas ne svidja?
vidim da se sve jako lijepo povrate i zivnu nakon sto samo sat vremena provedu u hladovini...
Nisu toliki problem ocito simptomi koliko spaljeni listovi zbog cega ce biljka stagnirati neko vrijeme.
Probaj ih staviti na neko mjesto gdje ce prvih tjedan dana dobiti samo indirektno ili koji sat sunca, nikako ne da se prze cijeli dan - uvijek se sjeti kontinentalca koji vec prvi dan zalegne na plazi pa jauce sljedecih tjedan dana

S ovim temperaturama nema potrebe za kemijom, samo ih ostavi vani i brzo ce ta voda ishlapiti.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2012., 12:52   #183
Quote:
Retroman kaže: Pogledaj post
Ako si ga previše zalio za početak ga stavi vani negdje u hlad, da se grije i dobiva svjetlo, a da ga sunce ne prži.
nisam ga uopce zalio nakon presadjivanja kao ni tam jalapeno. ovaj drugi se odmah ponosno uzdigao dok je nagabon jos uvijek tuzan.

moguce je da je uzrok nesto drugo a ne prekomjerno zalijevanje, naime, prilikom presadjivanja iz 7l boce korijen kod obje biljke je bio tvrdo zbijen u obliku vrha 2l boce u kojima su bili prije a vlaga izgleda nije mogla proci kako treba da ga smeksa. gotovo da nije bilo korijena u okolnoj zemlji u toj 7l boci.

posto sam to htio nabrzaka rijesiti bojim se da sam nesto korijena i pokidao pa se sada oporavlja...
grg4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2012., 12:54   #184
Quote:
AndrejX kaže: Pogledaj post
Nisu toliki problem ocito simptomi koliko spaljeni listovi zbog cega ce biljka stagnirati neko vrijeme.
Probaj ih staviti na neko mjesto gdje ce prvih tjedan dana dobiti samo indirektno ili koji sat sunca, nikako ne da se prze cijeli dan - uvijek se sjeti kontinentalca koji vec prvi dan zalegne na plazi pa jauce sljedecih tjedan dana

S ovim temperaturama nema potrebe za kemijom, samo ih ostavi vani i brzo ce ta voda ishlapiti.
nema na njima niti jednog spaljenog lista, samo ih tuzno spuste i smeksaju nakon otprilike 3h provedenih na direktnom suncu. sve su okrenute prema istoku, od juznog sunca dobiju samo malo, dok ovo pisem vec su sve djelomicno u hladovini a sunce ih je pocelo kupati negdje oko 9h
grg4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2012., 14:40   #185
Quote:
Retroman kaže: Pogledaj post
kao što kaže kolega, slično, ali ipak za neke sorte treba mrvicu više (neke vrste habanera jako sporo rastu), dosta ovisi o tome kad si sijao. Uglavnom egzotici treba od 4-6 mjeseci od klijanja do zrelih plodova, ovisno i o uvjetima rasta, no može to biti i duže.

Zato većina nas počinje ugoj u zimi, kako bi plodovi mogli nicati usred ljeta, uz najbolje vremenske uvjete.
sijala (ocito malo zena voli ljuto)

Sijano je prije 2 tjedna, sad su to mali flanci sa 4 listica .... presadit cu u tegle tako da u slucaju da ne dozriju mogu i u kucu

hvala na odgovoru svima
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2012., 13:38   #186
hm...
sto misli ekipa, da li meni ove biljke zele nesto reci putem ovih "izguzvanih" listova?





vec su poprilicno dugo vani, zanima me da li je normalno da pod utjecajem sunca svaki put malo opuste listove te da isti omeksaju?
nakon sto provedu samo pola sata u hladovini sve se vraca na staro, bez ikakvih problema, veselo uzdignuti listovi na dodir postaju osjetno zilaviji.

koliko vama inace prosjecno traje proces prilagodbe biljki na vanjske utjecaje?
grg4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2012., 14:29   #187
To je normalna reakcija na jako sunce, da nisu prilagodene vec bi krepale. Listovi se znaju isfrkati ako su ih napale usi, ali posto ih nemas nema brige.
Previse ih mazis, ostavi ih na miru da se same brinu o sebi i sve ce biti kako treba
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2012., 14:42   #188
Quote:
AndrejX kaže: Pogledaj post
To je normalna reakcija na jako sunce, da nisu prilagodene vec bi krepale. Listovi se znaju isfrkati ako su ih napale usi, ali posto ih nemas nema brige.
cekaj, to je normalna reakcija na sunce i kad ocvrsnu ili samo sada dok mozda jos nisu do kraja ocvrsnule?

rastu i napreduju fino nakon presadjivanja, pojavljuju se novi listici, pocinju naveliko izbijati i iz stabljike i jako sam zadovoljan, cvjetice vise ne cupkam, neka priroda sama odluci.

nema usiju definitivno ali su mi (cini se) probleme pocele raditi macke lutalice, danas sam u sest posuda naisao na raskopanu zemlju a povremeno vidjam kojekakve macketine u okolini. bojim se da mi to ne zapisaju i nepovratno ode visemjesecni trud. da li postoji nesto sto ne smeta biljkama a smeta njima?

Quote:
AndrejX kaže: Pogledaj post
Previse ih mazis, ostavi ih na miru da se same brinu o sebi i sve ce biti kako treba
bas da je tako!


bas sam danas pregledao rezervoare, svi su do jednog prazni ali je zemlja vlazna cim zabodem prst 2-3cm dublje. vrag mi ne da mira i cijelo vrijeme se neckam da li napunim kante s vodom i odem ih zaliti. kroz par dana ce biti neke kisice i mislim da cu najvjerojatnije to pricekati, ako ne popustim danas.
grg4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2012., 15:01   #189
Quote:
grg4 kaže: Pogledaj post
cekaj, to je normalna reakcija na sunce i kad ocvrsnu ili samo sada dok mozda jos nisu do kraja ocvrsnule?
Normalna pojava, neke vise vole jako sunce neke manje - sve biljke kroz dan prolaze razlicite faze ovisno o suncevoj svjetlosti, od cvijeca pa do paradajza.
Inace jolokie u svom prirodnom okolisu zive u polusjeni velikog drveca koje ih stiti od jake svjetlosti i kise.

Quote:
rastu i napreduju fino nakon presadjivanja, pojavljuju se novi listici, pocinju naveliko izbijati i iz stabljike i jako sam zadovoljan, cvjetice vise ne cupkam, neka priroda sama odluci.
Ako primjetis da bas svi cvjetici otpadaju to je znak da bi trebao razmisliti o nekom drugom mjestu jer im je tamo prevruce u kriticno vrijeme za oplodnju ( oko podneva ) jer visoke temperature cine pelud sterilnim. Inace je normalno da biljka producira daleko vise cvjetica nego sto je potrebno i da vecina otpadne ali ne svi

Quote:
nema usiju definitivno ali su mi (cini se) probleme pocele raditi macke lutalice, danas sam u sest posuda naisao na raskopanu zemlju a povremeno vidjam kojekakve macketine u okolini. bojim se da mi to ne zapisaju i nepovratno ode visemjesecni trud. da li postoji nesto sto ne smeta biljkama a smeta njima?
Prah mljevenih papricica Malo amonijaka ne moze skoditi, ako krenu kolektivno zapisavati dobro je "isprati" zemlju s vecom kolicinom vode, ali je onda problem sto ce ponovo dolaziti. Postoji i biljka ciji im je miris odbojan i cesto se prodaje po sajmovima ali je to nepotreban trosak sve dok ne postane problem.

Quote:
bas sam danas pregledao rezervoare, svi su do jednog prazni ali je zemlja vlazna cim zabodem prst 2-3cm dublje. vrag mi ne da mira i cijelo vrijeme se neckam da li napunim kante s vodom i odem ih zaliti. kroz par dana ce biti neke kisice i mislim da cu najvjerojatnije to pricekati, ako ne popustim danas.
Osnovna teorija zaljevanja glasi:
- zabijes prst u zemlju sve do drugog zgloba prsta i ako na vrhu osjetis vlagu jos nije vrijeme za zaljevanje
- reduciranje zaljevanja tj. pricekati da se listovi lagano objese je korisno u dvije faze; na pocetku jer ce biljka brze razvijati poglavito podzemni pa i nadzemni dio te kod vec formiranih plodova koji dozrijevaju jer iznervirana biljka stvara zesce plodove. Tehnika koju je najlakse opisati sa " kad mislis da je krepala ostavi je jos jedan dan" . Malo karikirano ali doista trbna vidjeti transformaciju od potpuno uvenule do biljke u punom sjaju za samo sat-dva nakon zaljevanja
- kod najjaceg cvata i zametanja plodova treba izbjegavati stres posto ce iznervirana biljka odbacivati cvjetove.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2012., 15:48   #190
hvala puno, odlicne informacije i dobro je sto su ostale ovdje zapisane.
eh, koliko smo toga dosad "prosuli" emailom...
grg4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2012., 07:09   #191
Primjetio sam da mi 1-2 lista na svakoj biljci imaju ovakve vrhove:



1 list ima ovo:


Posto se vide korijeni, je li vrijeme za vecu posudu?



Biljke su smjestene na istocnom balkonu - imaju sunca do nekih 12-13h. Neznam dal je sunce sprzilo listove ili prevelika vrucina ovih dana. Ako se dobro sjecam sprzeni listovi su nastali pred koji dan - sad se stanje ne mijenja (ili ga ja nisam zamjetio).
Sta je ovo na slici 2?

Zadnje uređivanje kekovz : 02.05.2012. at 07:14.
kekovz is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2012., 11:47   #192
Quote:
kekovz kaže: Pogledaj post
Primjetio sam da mi 1-2 lista na svakoj biljci imaju ovakve vrhove:
Ovo na lsitovima su ti opekline od sunca, sprženi listovi.
ovo na drugoj slici ti je vjerojatno nastalo tako da se na vrhu lista nakon zalijevanja našla kap vode koju je sunce ''isušilo, skupa s lrubovima lista


Quote:
Posto se vide korijeni, je li vrijeme za vecu posudu?
Da, kad korijen probija van, trebao bi ih staviti u veću posudu.
Retroman is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2012., 14:42   #193
Ako je to sve sto se tice opekotina i ne pojavljuju se nove, biljka se prilagodila.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2012., 16:01   #194
evo moje sirotice, jos ne dolaze k sebi, valjda ce se izvuci...





grg4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2012., 17:21   #195
Grga, ove najuništenije požutjele listove slobodno odstrani, vjerojatno će i sami otpasti. Tako se meni dogodilo. Time ćeš biljci omogućit da se koncentrira na novi rast, a da ne troši snagu na ove listove...

Ako novi listovi ne pokazuju te simptome, kao što je Andrej gore već napisao, vjerojatno će biti ok.
Retroman is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2012., 17:59   #196
vidjet cemo sto ce biti...

zao mi ih je jer su super napredovale dok se nije to prije mjesec dana pojavilo... sad mi se cini kao da me mole da ih malo zalijem.


sutra bi trebala pasti kisa, vidjet cu reakciju nakon pa ce neke stvari mozda biti jasnije.
grg4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2012., 10:37   #197
Quote:
grg4 kaže: Pogledaj post
vidjet cemo sto ce biti...

zao mi ih je jer su super napredovale dok se nije to prije mjesec dana pojavilo... sad mi se cini kao da me mole da ih malo zalijem.


sutra bi trebala pasti kisa, vidjet cu reakciju nakon pa ce neke stvari mozda biti jasnije.
Zbog lošeg i nepredvidljivog vremena proteklih mjesec dana i meni je sve što je bilo vani stagniralo. Nekoliko paprika imalo je razvijene pupoljke više od mjesec dana, i tek sad su ih počele otvarati. Druge jedva da su rasle u tih mjesec dana.
Ono što sam držao pod lampama uredno je raslo.

Možeš ih ti i malo češće zalijevati, bitno je da ne pretjeraš, da se ne utapaju u vodi, jer ond akoriejn počinje trulit, a za to nema lijeka.

Uz dobru drenažu i propusnu zemlju, ja ih sad po ovom jakom suncu zalijem s dva tri deci vode svako jutro. čini mi se da im to tako godi u ovoj fazi, kad su pred cvjetanje ili kad cvjetaju. Kad zriju plodovi fakat ih je dobro malo pustit da čekaju vodu.
Retroman is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2012., 10:49   #198
stvar je u tome sto je zemlja evidentno vlazna i mislim da nema potrebe dodatno zalijevati, samo paradajzi dobiju svaki drugi dan porciju, znam da oni vole.

ponadao sam se kisi sinoc (da ona odradi pa nisam ja kriv ako nesto krene po zlu ) ali palo je svega par kapi pa nista od toga.
grg4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2012., 11:49   #199
Quote:
grg4 kaže: Pogledaj post
stvar je u tome sto je zemlja evidentno vlazna i mislim da nema potrebe dodatno zalijevati, samo paradajzi dobiju svaki drugi dan porciju, znam da oni vole.

ponadao sam se kisi sinoc (da ona odradi pa nisam ja kriv ako nesto krene po zlu ) ali palo je svega par kapi pa nista od toga.

Ako je vlažna zemlja, ok, ne valja pretjerat. Ja u periodu lošeg vremena nisam paprike zalijevao po tri četiri dana uopće, ali sad po ovoj vrućini, zalijem ih svaki dan ujutro, i do večeri zemlja bude toliko suha da neke paprike već počnu venuti, iako je u dubini zemlja još mrvu vlažna.

Sva ta generalna pravila su ok, ali ništa nije crno na bijelo, treba pratiti biljke i naučiti prepoznati što im treba prema njihovom stanju i izgledu.
Retroman is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2012., 12:55   #200
Treba uzeti u obzir da i biljke u ovoj fazi jos nemaju razvijen korijen pa ne mogu dohvatiti tu vlagu iz dubljih slojeva ali to je ujedno i dobro posto ih prisiljava da se brze razvijaju.

Kod mene iako su na +30C biljke u crvenim kantama od 15 litara nisam zalijao desetak dana jos od proteklih kisa, one u velikim normalnim od 50 litara lagano zalijem svakih 3-4 dana dok biljke u velikim kantama s rupicama prakticki svaki dan jer se zbog struja ja zraka na sve strane zemlja daleko brze susi dok paradajze zaljevam dva puta dnevno.
Osim temperature bitan faktor je i sama velicina biljke jer veca biljka s puno listova trosi i vise vode.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:26.