Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.09.2014., 20:07   #4101
Ajmo uzgojiti najljuće chili papričice - čuvena Bhut Jolokia i ostale

Zanimljiva prica, mozda se jednom poigram

Za sljedecu sezonu sam odlucio iskljucivo koristiti klonove ali sam malcice korigirao plan jer doista zelim vidjeti sto ce se iz ovog ploda razvijati u narednim generacijama:


Svi ostali su normalne choc Jolokie, osim ovog monstruma

Zadnje uređivanje AndrejX : 15.09.2014. at 21:02.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2014., 21:00   #4102
Quote:
MisterNo007 kaže: Pogledaj post
Evo zasto se u fermentaciji koristi starter:
Niti 24 sata od stavljanja:

Smjesa se okrenula, voda je dolje, a"meso" gore, i razina se vec digla par milimetara.
Sve si lijepo opisao i sve mi je jasno.

A pošto nikada nisam probao fermentirani čili umak interesira me jel to tako fino , dobro i posebno da se isplati takav trud , čekanje mjesecima ......?
LP

Zadnje uređivanje L3go : 16.09.2014. at 12:33. Reason: img
Pero 7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2014., 21:31   #4103
Quote:
Pero 7 kaže: Pogledaj post
Sve si lijepo opisao i sve mi je jasno.

A pošto nikada nisam probao fermentirani čili umak interesira me jel to tako fino , dobro i posebno da se isplati takav trud , čekanje mjesecima ......?
LP
Bogami, dobro pitanje!

LP
-Dule- is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2014., 21:46   #4104
Quote:
-Dule- kaže: Pogledaj post
Bogami, dobro pitanje!
LP
@ Dule,

Uskoro će mi dozrijeti papričice pa bi i ja mogao dio odvojiti za fermentaciju.
Ali kada vidim kako se MikyZg muči još od lani i još na kraju sve baci s flašom , bojim se velikog truda , ako taj umak nije , ono , da se srušiš na leđa , kako je dobar.
LP
Pero 7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2014., 21:48   #4105
Quote:
Pero 7 kaže: Pogledaj post
Sve si lijepo opisao i sve mi je jasno.

A pošto nikada nisam probao fermentirani čili umak interesira me jel to tako fino , dobro i posebno da se isplati takav trud , čekanje mjesecima ......?
LP
Quote:
-Dule- kaže: Pogledaj post
Bogami, dobro pitanje!

LP
Ha, decki, bojim se da na to pitanje nitko ne moze umjesto vas odgovorit

Nekome pase okus, nekome ne, to je subjektivna stvar. nije ni neki ekstra trud za pripremit. A i to cekanje nije nesto predugo, taman ce bit dok pozavrsavam sezonu

Ako ste kad jeli kimchi (gimchi), poznati korejski specijalitet, onda znate otprilike o kakvom okusu je rijec, iako postoje brojne varijante.
I da - crveni tabasco umak se radi od tri godine fermentiranih tabasco papricica

Onak, mrvicu vuce na pokvareno, definitivno nije za svakog. Meni recimo pase a mojoj zeni ne.

Quote:
AndrejX kaže: Pogledaj post
Zanimljiva prica, mozda se jednom poigram

Za sljedecu sezonu sam odlucio iskljucivo koristiti klonove ali sam malcice korigirao plan jer doista zelim vidjeti sto ce se iz ovog ploda razvijati u narednim generacijama:


Svi ostali su normalne choc Jolokie, osim ovog monstruma
Uf, da nisi tog u nekom laboratoriju uzgojio pa zakeljio na biljku?

Klonovi, ha? Svaka cast na trudu, treba to sve pripremit i odrzat

Zadnje uređivanje L3go : 16.09.2014. at 12:34. Reason: img
MisterNo007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2014., 22:25   #4106
Moj eksperiment za ovu sezonu:
u koliko maloj saksiji se moze uzgajati paprika
Orozco

Bhut Jolokia

bhut jolokia stamm assam

Saksije su velicine 9x9x9 u koju stane saka supstrata i negde oko 13x13x13 sa oko pola litre supstrata,mozda malo vise.One od devet su bas premale ali u ovim od 13 su rezultati mnogo bolji.Biljke su bile konstantno u vodi,neka plasticna kadica u koju sam sve to poredjao i dolivao vodu kad vidim da ce da presusi.Dva dolivanja sa razredjenom prehranom pa onda jedno dolivanje cista voda i tako u krug.Prema periodu rasta sam menjao sastav prehrane.Imam i u cistom perlitu u saksijama istih velicina,samo me mrzelo da izvlacim da slikam.Rezultati su isti.Jedini problem je sto takve biljke u perlitu nema sanse zadrzati u uspravnom polozaju bez nekog vezivanja ili grupisanje pa da se oslanjaju jedna na drugu.Sledecu sezonu cu malo vise da se pozabavim takvim sistemom odgajanja.Zanimljivo je da je rocoto manzano imao desetak zrelih plodova,a na istom takvom u redovnoj saksiji jos nemam ni jedan zreo
fritzns is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2014., 22:32   #4107
Ajmo uzgojiti najljuće chili papričice - čuvena Bhut Jolokia i ostale

Prekrasno

Moze malo vise o samom navodnjavanju - koliki je bio maksimalan nivo vode u odnosu na kontejner i da li si imao periode susenja ? Koja gnojiva i koje kolicine ?
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2014., 22:44   #4108
Neki maksimum koji sam se trudio da odrzavam se moze videti na drugoj slici,na saksiji,ostao je trag,a minimalan kad se spusti skoro do dna kadice u kojoj drzim sve to.Period isusivanja nije postojao,znaci nikad supstrat i perlit nisu bili skroz suvi.Otprilike jednom nedeljno sam dolivao 3-4 litre vode,zavisno od temperature.Posuda je neka kadica od 25- 30 litara,prilicno plitka pa je ta kolicina vode i vise nego dovoljna za mokar supstrat da preguraju nedelju dana.Nagurao sam ja tu oko petnaestak saksija
Malo kasnije okacim slike kako to sve izgleda i sta sam koristio za prehranu

Zadnje uređivanje fritzns : 15.09.2014. at 22:51.
fritzns is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2014., 22:51   #4109
Ovo izvrsno izgleda fritzns

Koji supstrat si koristio za one koje nisu u perlitu?
S cim si ih gnojio (jedne i druge)?
MisterNo007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2014., 00:42   #4110
Improvizovani plastenik u kome drzim biljke dok ne zahtevaju veliki prostor je posluzio za ovu svrhu




Supstrat je neka moja mesavina,ista kao i za ostatak saksija,tri vrste supstrata i humus,florabalt,klasman ts3 i hawita supstrat,baziran na belom tresetu.Jednako sam prehranjivao i u perlitu i supstratu.
Prehrana u prvoj,zelenoj fazi je
Yara ferticare 24-8-16 + 3.7MgO + microelementi...1 gram po litri
dve nedelje ili dva zalivanja(jednom nedeljno) sa tim pa samo sa cistom vodom jedna nedelja.
Druga faza,cvetanje i plod :
Prva nedelja - Yara ferticare 10-5-26 + 2.8 MgO + microelementi 1 gram po litri
Druga nedelja - Compo Hakaphos naranja 15-5-30...3 grama po litri
Treca nedelje ..cista voda pa opet u krug
Compo Hakaphos naranja prehranu sam prvi put probao i na ostatku saksija na preporuku prodavca u poljoprivrednoj apoteci gde inace sve kupujem i dobro se pokazao.Relativno velika kolicina po litri automatski znaci manja verovatnoca da preteram,dosta je manje koncentrovan u odnosu na yar-u,a rezultat isti,biljke prehranjene
fritzns is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2014., 08:45   #4111
Quote:
MisterNo007 kaže: Pogledaj post
Evo zasto se u fermentaciji koristi starter:
Niti 24 sata od stavljanja:

Smjesa se okrenula, voda je dolje, a"meso" gore, i razina se vec digla par milimetara.
Ajde sad brzo, koji starter?

Danas se spremam papricice stait na fermentaciju pa je podatak zlata vrijedan
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice

Zadnje uređivanje L3go : 16.09.2014. at 12:35. Reason: img
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2014., 09:08   #4112
MisterNo007 :
Ha, decki, bojim se da na to pitanje nitko ne moze umjesto vas odgovorit
Nekome pase okus, nekome ne, to je subjektivna stvar. nije ni neki ekstra trud za pripremit.
Onak, mrvicu vuce na pokvareno, definitivno nije za svakog.
Meni recimo pase a mojoj zeni ne.
__________________________________________________ __________________________________________________ _____________________________

Shvatio sam.
Nema druge nego napraviti svoj fermentirani umak i probati.

@Wedding ,

Ako se ne varam MisterNo007 je koristio sirutku od jogurta kao starter.
Pero 7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2014., 10:55   #4113
Quote:
fritzns kaže: Pogledaj post
Supstrat je neka moja mesavina,ista kao i za ostatak saksija,tri vrste supstrata i humus,florabalt,klasman ts3 i hawita supstrat,baziran na belom tresetu.Jednako sam prehranjivao i u perlitu i supstratu.
Prehrana u prvoj,zelenoj fazi je
Yara ferticare 24-8-16 + 3.7MgO + microelementi...1 gram po litri
dve nedelje ili dva zalivanja(jednom nedeljno) sa tim pa samo sa cistom vodom jedna nedelja.
Druga faza,cvetanje i plod :
Prva nedelja - Yara ferticare 10-5-26 + 2.8 MgO + microelementi 1 gram po litri
Druga nedelja - Compo Hakaphos naranja 15-5-30...3 grama po litri
Treca nedelje ..cista voda pa opet u krug
Compo Hakaphos naranja prehranu sam prvi put probao i na ostatku saksija na preporuku prodavca u poljoprivrednoj apoteci gde inace sve kupujem i dobro se pokazao.Relativno velika kolicina po litri automatski znaci manja verovatnoca da preteram,dosta je manje koncentrovan u odnosu na yar-u,a rezultat isti,biljke prehranjene
Izvrsni rezultati, hvala na infu
Posebno zanimljiv rezultati samo u perlitu.

Ti bi druge godine mogao na čistu hidroponiju preći

Quote:
Wedding kaže: Pogledaj post
Ajde sad brzo, koji starter?

Danas se spremam papricice stait na fermentaciju pa je podatak zlata vrijedan
Sirutka iz trećine par dana otvorenog jogurta

Quote:
Pero 7 kaže: Pogledaj post
Nema druge nego napraviti svoj fermentirani umak i probati.
Mislim da je to jedini način na koji ćeš dobiti točan odgovor

Na slici je velika staklenka maslina s paprikom iz lidla, ne znam točno veličinu.
U njoj desetak nagi morich i jedna slatka kurtovska kapija, smljevene u blenderu. procijeđena sirutka iz jogurta (procijeđena kroz filter za kavu), pola čajne žličice soli i vode kolko je trebalo da prekrije smjesu

Pozitivno me iznenadila brzina kojom se počela odvijati fermentacija. Nikad brže. Vjerujem da je to zato što ovaj put nisam dodavao stvari koje usporavaju proces fermentacije zbog antibakterijskog djelovanja (med, češnjak...).
Evo kako se razvilo u 36 sati


Preporuka je ostaviti do vrha trećinu staklenke praznom radi dizanja smjese, sreća pa sam ostavio više

Zadnje uređivanje MisterNo007 : 16.09.2014. at 11:11.
MisterNo007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2014., 11:02   #4114
MisterNo007 - hvala puno
Dal si stavljao i soli i koliko na tu kolicinu?
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2014., 11:05   #4115
Quote:
Wedding kaže: Pogledaj post
MisterNo007 - hvala puno
Dal si stavljao i soli i koliko na tu kolicinu?
Piše gore, pola čajne žličice.
MisterNo007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2014., 13:09   #4116
@meme - hvala, stigla je pošiljka!

koje slike, pa vi imate muzeje paprika, a ne berbu!

zanima me uzasno ovo fermentirano, al mrzim ista kiseljeno, jos ako vuče na pokvareno, ne znam, dvojim i libim se

inače, pošpricao sam biljku s xy-posto alkohola da pobijem uši i sad mi cijela smrdi na lokalnog pijanca u 7 ujutro dok reže pelinkovcem
LaceSilver is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2014., 13:20   #4117
Quote:
MisterNo007 kaže: Pogledaj post
Piše gore, pola čajne žličice.
corava sam bila ....fala
I koji je postupak nakon fermentacije? dal tu smjesu procijedis, dodajel li sto? Pisi, pisi
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2014., 13:57   #4118
Quote:
LaceSilver kaže: Pogledaj post
@meme - hvala, stigla je pošiljka!

koje slike, pa vi imate muzeje paprika, a ne berbu!

zanima me uzasno ovo fermentirano, al mrzim ista kiseljeno, jos ako vuče na pokvareno, ne znam, dvojim i libim se

inače, pošpricao sam biljku s xy-posto alkohola da pobijem uši i sad mi cijela smrdi na lokalnog pijanca u 7 ujutro dok reže pelinkovcem
Ako meni išta bar malo vuče na pokvareno nema teorije da jedem. Hvala za tu informaciju @MisterNo007


LP
-Dule- is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2014., 14:02   #4119
Quote:
Wedding kaže: Pogledaj post
corava sam bila ....fala
I koji je postupak nakon fermentacije? dal tu smjesu procijedis, dodajel li sto? Pisi, pisi
Nakon toga čistoća i sterilnost postaju jako bitni.
Ja stavim u čisti lonac i zavriješ i lagano na na najmanjoj vatri desetak minuta miješam, pa ubacim u blender i sve zblendam da još usitnim.
Nakon toga opet na vatru po istom principu i kad se ohladi procijedim neželjene dijelove - koštice i sl.
Nako toga opet na vatru, ja zbog okusa dodam octa i soli i flaširam u sterilne flaše. Možeš dodati i druge začine i sl. Ak dodaš kakvo povrće ala češnjak ili luk - opet prokuhaj malo prije flaširanja za svaki slučaj.

Tak u globalu ja doduše radim manje više sa svim sosevima koji će neko duže vrijeme stajat.

Možeš skratit postupak ako ti nije bitna gustoća sosa i odmah nakon prvog iskuhavanja procijedit koštice, pa zavrit i probat okus - ak ti odgovara flaširat.
MisterNo007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2014., 14:03   #4120
Quote:
-Dule- kaže: Pogledaj post
Ako meni išta bar malo vuče na pokvareno nema teorije da jedem. Hvala za tu informaciju @MisterNo007


LP
Jel jedeš kiselo zelje? Sauerkraut?
To ti je u neke ruku sličan miris, i to malo vuče na trulo ali mi je prefino
MisterNo007 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:06.