Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.06.2015., 20:45   #12281
A je ti usporedba.... znati svirati klavir te uvježbati neku pjesmu nije ni izbliza slično kao učiti jezik iz temelja. Ako netko ima predznanje onda je to nešto drugo.

Ja ne znam dobro njemački, ali znam dovoljno da razumijem kako dosta ljudi koji "znaju" jezik zapravo blebeću brkajući i padeže i članove ako ih uopće i koriste. Znati se sporazumjeti na njemačkom ne znači da znaš dobro koliko god netko smatra da ga je brzo svladao.
osibk is offline  
Old 03.06.2015., 21:02   #12282
Quote:
osibk kaže: Pogledaj post
Naučiti jezik od nule do razine B2 (što ni ne smatram dobrim, nego dovoljno dobrim) u 3mj je poprilično nemoguće, čak i uz aktivno poznavanje više stranih jezika.
Mozes ti pricat sta god hoces, ali ja sam nakon tri mjeseca pricao samo njemacki, ne samo puko sporazumijevanje nego bas pricao o svemu i svacemu plus svi strucni izrazi koje smo koristili na poslu (ja sam elektricar).

Kao sto je Funny Queen napisala, dobio sam posao gdje su bili samo Nijemci i nisam imao drugog izbora, naravno da mi je znanje engleskog itekako pomoglo zbog mnogo jako slicnih rijeci, plus uvijek sam kod sebe imao dva rijecnika, jedan hrvatsko-njemacki i jedan englesko-njemacki, tako da nije postojala niti jedna jedina situacija u kojoj nisam uspio razjasniti sve u detalj, plus jako mi je pomoglo sto sam oko sebe imao dobru ekipu deckiju koji su se zajedno sa mnom smijali kad bih nesto pogresno rekao pa me onda ispravili i naucili kako se pravilno kaze, bez iznimke, sve do jednog.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Old 03.06.2015., 21:06   #12283
Quote:
osibk kaže: Pogledaj post
A je ti usporedba.... znati svirati klavir te uvježbati neku pjesmu nije ni izbliza slično kao učiti jezik iz temelja. Ako netko ima predznanje onda je to nešto drugo.

Ja ne znam dobro njemački, ali znam dovoljno da razumijem kako dosta ljudi koji "znaju" jezik zapravo blebeću brkajući i padeže i članove ako ih uopće i koriste. Znati se sporazumjeti na njemačkom ne znači da znaš dobro koliko god netko smatra da ga je brzo svladao.
Ne seri o nečemu o čemu pojma nemaš. Sviram klavir 20 godina i mogu reći da ga znam svirati. Nisam govorila o sviranju dječjih pjesmica i nabadanju melodija kažiprstom. Jesi li ti jedan od onih koji misli da dirigent samo bezveze maše štapićem? Uostalom, znaš li što je Suzuki metoda? Vjerovatno ne znaš. Ukratko, metodu je osmislio jedan Japanac koji je primijetio kako djeca nauče jezik prije nego što ga nauče pisati. Što će reći da je učenje jezika slično, donekle, učenju nekoga instrumenta. Zašto? Zato što se radi o vježbi. Dugotrajnoj vježbi. Tko je vrijedan i ustrajan, napravit će puno, tko nije, znat će samo temelje ili dovoljno da odsvira 2-3 akorda i ode doma.
Funny Queen is offline  
Old 03.06.2015., 21:26   #12284
Možemo organizirati sastanak nas svih, pa se potucite. Mi ostali ćemo komentirati ali samo na njemačkom. ;-)
__________________
I can´t understand, what makes a man
hate another man, help me understand
Martin L. Gore
Njezna is offline  
Old 03.06.2015., 21:42   #12285
Quote:
Funny Queen kaže: Pogledaj post
Ne seri
siguran sam da se i na njemačkom znaš propisno izražavati.
osibk is offline  
Old 03.06.2015., 21:57   #12286
Quote:
MaliZeleni10 kaže: Pogledaj post
Mozes ti pricat sta god hoces, ali ja sam nakon tri mjeseca pricao samo njemacki, ne samo puko sporazumijevanje nego bas pricao o svemu i svacemu plus svi strucni izrazi koje smo koristili na poslu (ja sam elektricar).

Kao sto je Funny Queen napisala, dobio sam posao gdje su bili samo Nijemci i nisam imao drugog izbora, naravno da mi je znanje engleskog itekako pomoglo zbog mnogo jako slicnih rijeci, plus uvijek sam kod sebe imao dva rijecnika, jedan hrvatsko-njemacki i jedan englesko-njemacki, tako da nije postojala niti jedna jedina situacija u kojoj nisam uspio razjasniti sve u detalj, plus jako mi je pomoglo sto sam oko sebe imao dobru ekipu deckiju koji su se zajedno sa mnom smijali kad bih nesto pogresno rekao pa me onda ispravili i naucili kako se pravilno kaze, bez iznimke, sve do jednog.
To što si ga pričao, ne znači da si ga pričao dobro nakon samo 3mj. Najlakše je naučiti riječi koje su vezane uz posao, a pogotovo električarski jer naši majstori uglavnom i koriste njemačke riječi. Znam jako puno stranaca koji uče njemački i nitko, ama baš nitko nije savladao jezik za 3 mjeseca. Ne mogu tvrditi ništa protiv tebe jer te nisam čuo, no ako je istina to što pišeš onda si definitivno promašio zvanje i zanimanje ili se tvoji kriteriji dobrog ne poklapaju sa standardnim nivoima stranog jezika. Moji poznanici su položili B2 što je dovoljna razina znanja za dobivanje državljanstva, no gdje je to od dobrog...
Toliko od mene na ovu temu...
osibk is offline  
Old 03.06.2015., 22:21   #12287
cijela ova rasprava je zbog mene krenula.bolje da nisam nista ni pitao
chopy is offline  
Old 03.06.2015., 22:50   #12288
Quote:
chopy kaže: Pogledaj post
cijela ova rasprava je zbog mene krenula.bolje da nisam nista ni pitao
Neka si pitao, barem sada znamo da je MaliZeleni savant
dontbeeevil is offline  
Old 04.06.2015., 12:53   #12289
Quote:
newgerman kaže: Pogledaj post

bok ljudi, imam pitanje i bio bih zahvalan ako mi netko moze pomoci

naime, dobio sam nekakav sezonski posao u njemackoj i zena mi je poslala neke papire na koje bih ja trebao lupiti nekakav zig. sad, meni se cini da nase administracije nisu bas identicne, u njihovom slucaju je to nekakav zig od grada/sela. da li je netko mozda bio u slicnoj situaciji i da li zna kam uopce da idem?

hvala
da si bumpam pitanje, ne vidi se u ovom fajtu lingvista. ako netko zna nes, bio bih dozivotno zahvalan
newgerman is offline  
Old 04.06.2015., 14:17   #12290
Quote:
newgerman kaže: Pogledaj post
da si bumpam pitanje, ne vidi se u ovom fajtu lingvista. ako netko zna nes, bio bih dozivotno zahvalan
Nemoze ti to nitko odgovoriti ako neznamo o čemu se radi. To ti kuda da te pitam kako će igrati hajduk u 5. Kolu prvenstva 2018. A još nema rasporeda.
Neke dokumente mora općinski sud apostilirati naprimjer. Neke su dosta ako su međunarodno izdanje. Ako nije međunarodno izdanje, Njemci za nešto traže prijevod. Ako je nešto za nrki grad ili sud, neki samo prihvaćaju ovlašteni prijevod od od njih ovlašteni i priznati prevoditelja. Itd. Znači neće ti grad Frankfurt priznati prevoditelja koji je u splitu itd.
100 ljudi 100 čudi. 100 dokumenata još više mogući problema.
__________________
I can´t understand, what makes a man
hate another man, help me understand
Martin L. Gore
Njezna is offline  
Old 04.06.2015., 14:47   #12291
Quote:
Njezna kaže: Pogledaj post
Nemoze ti to nitko odgovoriti ako neznamo o čemu se radi. To ti kuda da te pitam kako će igrati hajduk u 5. Kolu prvenstva 2018. A još nema rasporeda.
Neke dokumente mora općinski sud apostilirati naprimjer. Neke su dosta ako su međunarodno izdanje. Ako nije međunarodno izdanje, Njemci za nešto traže prijevod. Ako je nešto za nrki grad ili sud, neki samo prihvaćaju ovlašteni prijevod od od njih ovlašteni i priznati prevoditelja. Itd. Znači neće ti grad Frankfurt priznati prevoditelja koji je u splitu itd.
100 ljudi 100 čudi. 100 dokumenata još više mogući problema.
papir se tocno zove upitnik za utvrdivanje duznosti osiguranja/osobadanja od duznosti osiguranja hrvatskih sezonskih posloprimaca


sori ako sam bio nejasan
newgerman is offline  
Old 04.06.2015., 16:02   #12292
Quote:
osibk kaže: Pogledaj post
To što si ga pričao, ne znači da si ga pričao dobro nakon samo 3mj. Najlakše je naučiti riječi koje su vezane uz posao, a pogotovo električarski jer naši majstori uglavnom i koriste njemačke riječi. Znam jako puno stranaca koji uče njemački i nitko, ama baš nitko nije savladao jezik za 3 mjeseca. Ne mogu tvrditi ništa protiv tebe jer te nisam čuo, no ako je istina to što pišeš onda si definitivno promašio zvanje i zanimanje ili se tvoji kriteriji dobrog ne poklapaju sa standardnim nivoima stranog jezika. Moji poznanici su položili B2 što je dovoljna razina znanja za dobivanje državljanstva, no gdje je to od dobrog...
Toliko od mene na ovu temu...
Znas koliko mi je bitno to sto ti mislis?

Manje bitno od lanjskog snijega.

Amen.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Old 04.06.2015., 16:17   #12293
Quote:
newgerman kaže: Pogledaj post
papir se tocno zove upitnik za utvrdivanje duznosti osiguranja/osobadanja od duznosti osiguranja hrvatskih sezonskih posloprimaca


sori ako sam bio nejasan
U to je bas neko posebno od Arbeitsagentura. S tim se jos nisam bavila.
Ali ti ne pise na tome, sta jos trebas priloziti?

koliko sam nasla o tome i koliko sam shvatila ti treba potvrda o zdravstenog osigurnanja koje ce priznati njemacka. To po meni se nemoze posebno ovjeriti.

Ali ovo je sada sve samo pusto predpostvaljanje a ne znanje.
Mozda netko zna vise od tome.
__________________
I can´t understand, what makes a man
hate another man, help me understand
Martin L. Gore
Njezna is offline  
Old 04.06.2015., 17:00   #12294
Quote:
Njezna kaže: Pogledaj post
U to je bas neko posebno od Arbeitsagentura. S tim se jos nisam bavila.
Ali ti ne pise na tome, sta jos trebas priloziti?

koliko sam nasla o tome i koliko sam shvatila ti treba potvrda o zdravstenog osigurnanja koje ce priznati njemacka. To po meni se nemoze posebno ovjeriti.

Ali ovo je sada sve samo pusto predpostvaljanje a ne znanje.
Mozda netko zna vise od tome.
konkretno je stavr u tome da u slucaju ako samo jedan supruznik radi(u ovom slucaju supruga) drugi ima pravo na neke porezne olaksice. tako da bi oni mene prijavljivali pod tom opcijom. valjda socijalno, pokusat cu sutra u hzz-u, jos mi je dosta toga nejasno. oni valjda imaju iskustva s tim
newgerman is offline  
Old 05.06.2015., 14:09   #12295
Quote:
newgerman kaže: Pogledaj post
konkretno je stavr u tome da u slucaju ako samo jedan supruznik radi(u ovom slucaju supruga) drugi ima pravo na neke porezne olaksice. tako da bi oni mene prijavljivali pod tom opcijom. valjda socijalno, pokusat cu sutra u hzz-u, jos mi je dosta toga nejasno. oni valjda imaju iskustva s tim
Kroz tvoju suprugu imas pravo na boravak u Njemackoj i sada se mozda o tome radi da te treba osigurati (zdravstveno) sto bi trebalo ici preko tvoje supruge dok si nezaposlen. I to trazi mnogo papira.........
novaugradu is offline  
Old 05.06.2015., 20:39   #12296
Quote:
novaugradu kaže: Pogledaj post
Kroz tvoju suprugu imas pravo na boravak u Njemackoj i sada se mozda o tome radi da te treba osigurati (zdravstveno) sto bi trebalo ici preko tvoje supruge dok si nezaposlen. I to trazi mnogo papira.........
ne bas, ona je ovdje..nema veze s boravkom...neka EU solidarnost spika..snasao se, hvala
newgerman is offline  
Old 05.06.2015., 21:10   #12297
Quote:
newgerman kaže: Pogledaj post
ne bas, ona je ovdje..nema veze s boravkom...neka EU solidarnost spika..snasao se, hvala
To je formular E104 ili E 106.... Bit će najprije da je 106 jer on regulira pravo an zdravstvenu zaštitu osiguranika jedne EU države u drugoj...na osnovi obiteljskog osiguranja....dom 104 regulira staž za sezonske radnike iz drugih država koje to evidentiraju u radni staž!


Gesendet von meinem iPad Air WiFi + 4G LTE mit Tapatalk HD
__________________
W213 220d ....
Actros1841 is offline  
Old 07.06.2015., 17:08   #12298
Jel ukidaju ograničenja za naše radnike ili ne, zna li se išta nova ?
__________________
Texture like sun
lettow is offline  
Old 07.06.2015., 17:53   #12299
Znat će se za tjedan - dva... Navodno to neće uopće ići pred zastupnike u parlamentu, već će njemačka vlada sama ukinuti ograničenja. Pročitajte koji stranicu ranije.
goldietrickz is offline  
Old 07.06.2015., 18:45   #12300
Za koga radi BND


Krajem aprila ove godine u Njemačkoj se otvorila velika afera. Nedeljnik „Špigl” objavio je informaciju da je njemačka spoljna obavještajna služba, poznati BND, za račun američkih službi (NSA) vršio prisluškivanje i presretanje komunikacije raznih aktera u Evropi, među koje spadaju i francuska vlada, članovi Evropske komisije ili poslovodstvo „Erbasa”. Navode „Špigla” potvrdili su i članovi kancelarkinog kabineta, čime je istinitost ove činjenice nepobitno utvrđena. Vlasti Holandije i Belgije povele su istragu povodom ovih navoda, a u samoj Njemačkoj se otvorila velika parlamentarna i javna rasprava. Pripadnici Ljevice čak su optužili BND za nacionalnu izdaju. Unutar vladajuće velike koalicije pokrenula se rasprava pri čemu je očigledno da SDP više pokušava da se ovo pitanje otvori, dok demohrišćani nastoje da smire strasti i riješe problem „institucionalno“, dakle da probaju da zataškaju čitavu aferu.

Ovo pitanje prevazilazi domen klasičnih brljotina u radu tajnih službi kakve se često događaju i povremeno izlete u javnost. Na njemu se zapravo prelamaju mnoga fundamentalna pitanja savremene evropske geopolitike i položaja Evrope u vijeku koji je tek započeo. Dok se veliki dio evropske javnosti zgražava nad ovom aferom, u svetu bezbednosnih zajednica takva informacija nije nikog mogla da iznenadi. Da bismo to razumjeli moramo se vratiti u istoriju i podsjetiti kako je BND zapravo nastao. Filozofski rečeno, u ovom slučaju nam genealogija razotkriva suštinu.

Kao zvanični datum osnivanja ove federalne obavještajne agencije svuda se sreće prvi april 1956, kada je na osnovu odluke kabineta kancelara iz jula prethodne godine ova služba zvanično uvedena u ustavnopravni i institucionalni sistem Savezne Republike Njemačke. No stvarna istorija ove službe počinje deset godina ranije. Vodeći Abverov obavještajac za Sovjetski Savez i istočni front Rajnhart Gelen krajem rata prenio je svoju kompletnu arhivu u skrovišta austrijskih planina, a zatim je sačekao kraj rata i dolazak Amerikanaca. Oni su vrlo brzo prepoznali vrijednost onoga što Gelen može da ponudi pa je on istrgovao slobodu za sebe i sve svoje najvažnije ljude. Štaviše, u septembru 1945. poslat je u Ameriku gdje je ostao sve do jula sledeće godine kada je vraćen u Njemačku sa zadatkom da osnuje ozbiljnu obavještajnu organizaciju koja će za potrebe CIA vršiti špijunažu Sovjetskog Saveza i nastajućeg istočnog bloka. Postoje inače špekulacije da je tokom boravka u Americi Gelen znatno pomogao Donovanu i Dalsu da formiraju Centralnu obavještajnu agenciju.

Krajem decembra pod punim pokroviteljstvom CIA, Gelen je organizovao svoju grupu kao neku vrstu ekspoziture ove američke službe. Ona ih je dugo u potpunosti finansirala i pokrivala, dok su ovi uglavnom bivši oficiri Vermahta, pojačani i nekadašnjim pripadnicima SS i Gestapoa, odrađivali veliki posao donoseći Zapadu najkvalitetnije podatke o hladnoratovskom neprijatelju.

Nakon 1949. i donošenja Osnovnog zakona Njemačke, Gelenova organizacija je počela neformalno da sarađuje i sa Adenauerom i formalnim vlastima SR Nemačke. No ključno je uočiti da sve do 1955. godine ova velika organizacija djeluje kao neformalna grupa koja radi prije svega za američki obavještajni sistem.

Njemačka je, sjetimo se, tek u jesen 1990. ponovo ujedinjena, vraćen joj je puni formalni suverenitet, a Osnovi zakon je postao pravi Ustav. No, u Njemačkoj i dalje obitava skoro 50.000 američkih vojnika (koliko i u Japanu), i mnogi su skloni da primijete kako se ova ključna evropska država i dalje nalazi u statusu američkog protektorata. Američka ambasada i vojna komanda i dalje reaguju na određene procese i dešavanja unutar njemačkog društva. Polazeći od gore navedene istorije BND, rijetko koga iznenađuje to što ova organizacija i dalje odrađuje ozbiljne poslove za račun Amerikanaca.

No, Njemačka je u poslednjih pet do šest godina dobila na značaju u Evropi, i kod pripadnika njene elite osjetilo se novo samopouzdanje. Jasno je da veliki djelovi političke, vojne i ekonomske elite nisu srećni zbog ovakvog odnosa sa Amerikancima, pa su polako počeli da grade intenzivniju saradnju sa Rusima, kao i da povlače mjere za jačanje evropskih integracija i za neku vrstu veće samostalnosti u odnosu na anglo-američke oslobodioce. Tako se desilo da je prošle godine uhapšen pripadnik BND-a optužen za prodaju informacija Amerikancima!

No čini se da je sa velikim povratkom efektiva Amerikanaca na evropske prostore nakon početka kijevskog majdana Njemačka bila prinuđena da u velikoj mjeri redukuje svoje ambicije i da se uprkos nezadovoljstvu uglavnom svrsta u jedinstveni zapadni tabor. Planovi za autonomniji nastup u međunarodnoj sferi i neka ozbiljnija razigravanja u međunarodnoj politici ostaju za neka druga vremena.To se na Balkanu jako dobro vidi.

http://balkanbreakingnews.com/za-koga-radi-bnd/
sunshinestar is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:12.