Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.07.2006., 22:50   #41
Ma, općenito ideja o ukidanju tekućeg deviznog za fizičke osobe je debilna, najblaže rečeno. Ne mogu vjerovat da je to zaista to. Šta bi se sad svaku osobnu pozajmicu i povrat pozajmice trebao prijavljivati? Jel i ako sam sebi položiš devize na osobni devizni to moraš prijavit poreznoj? Kao da je Arlović sastavljao zakon/uredbu, anbilivbl.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2006., 11:44   #42
Quote:
Još jedan zanimljiv slučaj kojih je Hrvatska sigurno puna.
Obitelj ti iz inozemstva uplaćuje novce na tvoj devizni. Ne misle valjda sad na to obračunavati poreze i doprinose?


mozda ti nece nabiti porez na to ali ces u svakom slucaju taj prihod morati prijaviti.
Nije istina, ne moraš ništa prijaviti poreznoj. Žiro računi su jedini koje država smije kontrolirati i na temelju njih naplačivati porez..
__________________
U duh potpuno slobodan
od svih misli i osjećaja
čak ni tigar ne nalazi mjesta
da zabode svoje oštre kandže
ovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2006., 11:58   #43
Quote:
Na prihode ostvarene radom u inozemstvu, oslobođenje za plaćanje poreza na dobit u Hrvatskoj postoji, ako Hr ima potpisan međudržavni sporazum s tom zemljom.
To bi trebalo vrijediti za one sa prebivalištem u RH i uz uvjet da je porez plačen vani. Porez mora negdje biti plaćen.
__________________
U duh potpuno slobodan
od svih misli i osjećaja
čak ni tigar ne nalazi mjesta
da zabode svoje oštre kandže
ovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2006., 12:51   #44
Quote:
ovac kaže:
Nije istina, ne moraš ništa prijaviti poreznoj. Žiro računi su jedini koje država smije kontrolirati i na temelju njih naplačivati porez..
Naravno, ali po ovome izgleda da se devizni pretvara u žiro račun, pa bi po toj logici trebalo prijaviti.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2006., 07:10   #45
Ja sam prijavljen i u HR i u Njemackoj a radim u trecoj zemlji i nigdje neplacam porez. Trenutno mi placa ide u HR na devizni racun. Niti me ko trazi da im nesta platim niti imam namjeru!
__________________
Sutra nije nikom obecano
Opus is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2006., 08:58   #46
Quote:
Opus kaže:
Trenutno mi placa ide u HR na devizni racun.
Kako ti to uspijeva (s obzirom da od 1.6.2006. banke provode kontrolu priljeva iz inozemstva) ?
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2006., 09:05   #47
Neznam. Nisam nista mjnjao kako je bilo prije tako je i sada.Placa sjeda kao i prije, niko nista netrazi a je se nenudim!
__________________
Sutra nije nikom obecano
Opus is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2006., 12:59   #48
Quote:
Putnik92 kaže:
Kako ti to uspijeva (s obzirom da od 1.6.2006. banke provode kontrolu priljeva iz inozemstva) ?
Ja moram priznati da mene nijedna banka nije izvjestila o tim promjenama, a imam devizni u 2 banke.
Inače, kad mi je trebao IBAN, u Zagrebačkoj su mi mrtvi hladni rekli da fizičke osobe u HR ne mogu imati IBAN A u PBZu ga najnormalnije imam kao fizička osoba.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2006., 16:05   #49
da li ja kao drzavljanin Hrvatske mogu trgovati dionicama u Americi tj. otvoriti
racun recimo preko E-tradea te dobivati profit legalno? ( imam otvoren devizni racun u Hrvatskoj)
 
Odgovori s citatom
Old 30.07.2006., 16:53   #50
Quote:
Orgie kaže:
da li ja kao drzavljanin Hrvatske mogu trgovati dionicama u Americi tj. otvoriti
racun recimo preko E-tradea te dobivati profit legalno? ( imam otvoren devizni racun u Hrvatskoj)
Da, uz odobrenje HNB-a.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2006., 16:56   #51
Quote:
banderas kaže:
Ja moram priznati da mene nijedna banka nije izvjestila o tim promjenama, a imam devizni u 2 banke.
Inače, kad mi je trebao IBAN, u Zagrebačkoj su mi mrtvi hladni rekli da fizičke osobe u HR ne mogu imati IBAN A u PBZu ga najnormalnije imam kao fizička osoba.
Ovi u ZaBi su stvarno idioti, na njihovom web-u piše da se koristi IBAN, zakonom je određeno da do 2007. sve banke u HR moraju uvesti IBAN, a u poslovnici ZaBe se prave ludi i tvrde da ništa ne znaju o tome!
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2006., 16:16   #52
Quote:
Putnik92 kaže:
Ovi u ZaBi su stvarno idioti, na njihovom web-u piše da se koristi IBAN, zakonom je određeno da do 2007. sve banke u HR moraju uvesti IBAN, a u poslovnici ZaBe se prave ludi i tvrde da ništa ne znaju o tome!
a ja pitao koji mi je IBAN jer trebam primiti wire, pa mi oni odgovore da oni to ne koriste. Dva dana kasnije idem ja poslati wire preko swift-a, pa mi kazu da se wire vise nemoze slati bez IBAN-a.
zentz is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2006., 22:27   #53
Quote:
zentz kaže:
a ja pitao koji mi je IBAN jer trebam primiti wire, pa mi oni odgovore da oni to ne koriste. Dva dana kasnije idem ja poslati wire preko swift-a, pa mi kazu da se wire vise nemoze slati bez IBAN-a.
To nije istina, kako kod koje banke. Nekim inozemnim bankama je dovoljan swift i broj računa, iban ni ne traže.
A to je i tako bitno samo kod primanja novaca, a ne i kod slanja, barem tako mislim
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.

Zadnje uređivanje banderas : 02.08.2006. at 15:01.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2006., 15:00   #54
Upravo se vratih iz PBZa, ukratko, nemaju pojma ni o kakvim promjenama i kod njih je devizni još uvijek "samo" devizni, odnosno, tekući račun a ne žiro i samim tim tajan i neoporeziv.
Vidjet ćemo što će mi reći u Zagrebačkoj
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2006., 15:20   #55
kakve veze ima VRSTA računa sa plaćanjem poreza?

Porez se plaća prema tome za što je DOBIVEN novac (od rada, donacija, i sl.) i nigdje ne piše da postoje NEOPREZIVI RAČUNI. Pa onda bi svi plaću isplaćivali na devizni jer je on "neoprezivi".
gogo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2006., 15:38   #56
Pa, tako su do sada i dobivali, samo što domaće tvrtke ne smiju uplaćivati na devizni. Masa ljudi koje znam koja je radila za vanjske firme je cijelo vrijeme dobivala plaću na devizni. Baš me zanima kako bi ti opravdao uplatu firme na nečiji devizni račun. Porezi kod plaća su i tako problem poslodavca a ne primatelja. "Kakve veze ima vrsta?" Daj me nemoj zezati. Ima veze utoliko što je do sada devizni bio tajan i porezna nije imala uvid u njega. Prihodi na devizni račun fizičke osobe (do sada) su NEOPOREZIVI.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2006., 18:53   #57
Quote:
gogo kaže:
kakve veze ima VRSTA računa sa plaćanjem poreza?

Porez se plaća prema tome za što je DOBIVEN novac (od rada, donacija, i sl.) i nigdje ne piše da postoje NEOPREZIVI RAČUNI. Pa onda bi svi plaću isplaćivali na devizni jer je on "neoprezivi".
Ja se s time slažem, država samo pokušava natjerati građane da sve što bi htjela oporezivati prelazi preko žiro računa. Potiho su uveli i kažnjivost neprijavljivanja svhe transakcije banci ako se ista razlikuje od one koju je naveo platitelj!
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2006., 09:35   #58
A kada si izvana sam saljes novac na svoj devizni racun u HR? Naime, ja sam u HR redoviti student (apsolvent) primam stipendiju u HR i placam porez, ali trenutno radim vani. Imam vani ID i residence... Savjet, o slanju novca
Hvala
Joules is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2006., 23:00   #59
Quote:
counterpart kaže:
Dobio sam doznaku iz inozemstva na svoj ziro-račun u banci za posao koji sam odradio inozemnom naurčitelju.

1. moram li platiti porez?
2. kada?
3. koliko?

Trenutno sam u statusu fizičke osobe, hoće li se porez smanjiti ako se registriram kao recimo, obrtnik, firma ili sl?
Pomoc, prilicno sam izgubljen, da ne kazem naivan kad su porezi u pitanju.
prijavit i platit porez se ocito mora..

mene zanima dali se to moze prijaviti kao porez na dobit ili to mora biti prijavljeno pod porez na dohodak ? zna li tko ?
zentz is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2006., 09:47   #60
Quote:
zentz kaže:
mene zanima dali se to moze prijaviti kao porez na dobit ili to mora biti prijavljeno pod porez na dohodak ? zna li tko ?
Pa ovisi je si li doo ili fizička osoba (uz iznimku f.o. koja po svom zahtjevu plaća porez na dobit).
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:35.