Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Pogledaj rezultate ankete: Biste li donirali organe u slučaju vaše smrti?
DA 86 86.00%
NE 8 8.00%
Nemam stav o tome 6 6.00%
Glasovatelji: 100. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.06.2003., 17:50   #41
Darivanje organa

Upravo sam cula uzasno potresnu pricu o mladom tati koji se bori za svoj zivot - nema vise vlastitog srca, otkazalo mu prilikom zadnje operacije - tjednima je vec prikljucen na aparate i ne napusta bolnicku sobu - davatelja nema niti ce ga biti uskoro ( lista je dugacka a on nije ni na pocetku )

Ima dvoje prekrasne djecice u dobi od 3 i 5 godina.

Kakav je vas stav - nakon vase smrti, dati ili ne organe ?

Ja sam za darivanje, ionako ono sto ce dragim ljudima oko mene ostati nije fizicko tijelo ( ono je prolazno i raspadljivo ) pa zasto ne nekome drugome spasiti zivot ?

Opet moja frendica ( koja je cula tu istu pricu ) kaze da ne zeli da njeno tijelo bude oskrvnuto tim cinom
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2003., 17:59   #42
Kad odrastem, želim biti donor organa.
Inače, starci odmah polude kad kažem nešto takvo, pa nekoliko dana otežano komuniciramo, ali mene ne zanima što tko radi s mojim tijelom kad to više ne osjećam. Moj leš možeš slobodno i jest, a kamoli ne nekom pomoći...
__________________

.


prodajem: Pearl Jam: Ten i No Code
snowboard
beheaded is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2003., 18:04   #43
Već dosta dugo vremena u novčaniku imam donorsku karticu.
Možda na taj način nekom spasim život...
IMF-ovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2003., 18:22   #44
Don't take your organs to heaven, we need them here .
__________________
You are disturbing me. I'm picking mushrooms.
Bluegirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2003., 18:34   #45
Quote:
IMF-ovac kaže:
Već dosta dugo vremena u novčaniku imam donorsku karticu.
Možda na taj način nekom spasim život...



bilo bi dobro cuti malo i one koji su protiv donacije organa.

Zasto ne cuti i drugaciji stav ?
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2003., 03:11   #46
Evo zanimljivih razmišljanja sa jedne nedavne rasprave na ovu temu.. https://www.forum.hr/showthread.php?t...niranje+organa
__________________
The woods are lovely, dark and deep, but I have promises to keep.
Patagonija is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2003., 12:44   #47
sorry nisam znala da je tema bila
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2003., 12:54   #48
Quote:
prvo sam to cula od lijecnika u obitelji. onda sam profesionalno imala kontakte s ljudima koji se bave tipizacijom (korak koji je nuzan za transplantaciju). i onda su mi oni rekli: nikad se nedaj tipizirat! (osim kao mi stvarno treba za bolesti). jer jednom kad udjes u registre ako bolestan lezis, a taman uleti netko (po mogucnosti bogat) kome si ti dobar donor, moze ti se nesto "slucajno" desit...

takve stvari se ne pricaju javno, ali ljudi s kojima sam bliska (obitelj i prijatelji/kolege) su smatrali da trebam biti upozorena.

ne samo u HR. u nekim zemljama te su mreze (prodaja organa) puno bolje organizirane pa gdje ima potraznje nadje se (stvori se) i ponuda...




Mlada sam, zdrava i lako me likvidirati ( nemam neki bogati kartel iza sebe )

Jos se nisam registrirala ali sam mislila ovih dana, nakon ovoga
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2003., 13:12   #49
Svakako darovati! Kaj ću s njima kad umrem?
Precious is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2003., 13:29   #50
procitaj citirani post

Fora je u tome da ti mozes ne umrijeti prirodnim putem ako nekome hitno treba tvoj organ a prijavio se za darivanje

Za velike cifre se rade mnoge stvari
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2003., 19:59   #51
Ne bi darovala nis... s cim dodoh na ovaj svijet s tim i idem...
dora is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2003., 21:47   #52
donor sam već neko vrijeme....

Hm..znam da je pojedincima darivanje organa neprihvatljivo,ali meni je to human čin.....pa šta će mi materija kad se duh oslobodi...
kisha is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2003., 21:50   #53
Ja sam definitivno za dat organe, neka uzmeju sta im treba. Iman karticu za donaciju samnom u novcaniku i obavjestila sam roditelje i brata da znaju.
__________________
I hate quotations. Tell me what you know.
zucchera is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2003., 16:23   #54
pa ja sam vec nasla i gdje se te kartice podizu i onda naisla na lucin post

A vjerujem da i tih stvari ima
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2003., 18:59   #55
U Australiji imamo dobrovoljno davanje organa dulje vrijemena.
Najnoviji sistem je komputeriziran da su svi davaoci registrirani,
tako da se moze kako je i potrebno cim prije prenesti organ.
Davaoc isto ako pristaje ima na vozackoj dozvoli oznaceno da je "DAVAOC".

U Azijskim zemljama ljudi prodaju svoj bubreg i prenasa se isto,
mnogo ljudi odlazi tamo (dobro stojeci)i tamo imaju i operaciju.

A ljudi svasta pricaju i gledaju previse filmova ( o kradi tudih organa).
U Australiji najbogatiji 61 godinu star ($5 biliona)Mr.Kerry Paker
imao je vise transplanta bubrega, zadnji je dobio od svoga prijatelja,dao mu je jedan od svoja dva, sta dokazuje da se ne dogada kako ljudi pricaju.
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2003., 21:24   #56
Doniranje organa

Neznam da li je ova tema već bila, ali evo. Imam donorsku karticu već dvije godine, i totalno podržavam ovu plemenitu stvar koja spašava živote. Ali negdje sam pročitao da donora u HR. nema baš previše. Dali ljudi samo pušu na prazno, a kad treba nešto napraviti okrenu glavu ili nešto treće?
Što vi općenito mislite o tome?
__________________
Prvo materijalna baza, pa duhovna nadgradnja.
Tuco-il brutto is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2003., 21:39   #57
Trebam nekog da mi donira kosu.
jurislav is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2003., 23:30   #58
Tuco, mislim da su razlozi mnogobrojni. Od toga da doniranje organa kod nas uopce nije dovoljno popularizirano i ljudi nisu educirani, do toga da vlada odredjeno... Hm, misljenje. Evo sto sam ja cuo i to direktno iz lijecnickih krugova: kad sam rekao da bih htio postati donator organa, frend doktor mi je rekao "ni slucajno". Navodno da uz sluzbene liste cekanja za transplantaciju postoje i nesluzbene, one za koje gospoda kirurzi dobivaju desetke tisuca eura ravno u dzepove svojih bijelih kuta. Kad se recimo u prometnoj neesreci nadje polumrtva osoba ciji organi bi odgovarali nekom pacijentu koji je spreman platiti mjesto na vrhu liste, takvog unesrecenog ni ne spasavaju, nego odmah zovu telefonom pacijenta za transplantaciju, pripremaju ga za operaciju, stave podeblji omot u ladicu, puste jadnika (donatora)da umre i transplantacija za zivu lovu moze poceti.

Ovu pricu sam cuo bezbroj puta i mislio sam da je rijec samo o predrasudi bez pokrica, ali nakon sto mi je to isto ispricao jedan doktor...
Dav is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2003., 00:23   #59
hej a di se nabavlja ta kartica...mislim, ja sam rekla svim svojim bliznjima (decko, frendice, starci) da obvezno povade sve iz mene sto treba nekom ako mi se nesto desi...al neznam jel to dovoljno ili moram bit upisana u tu karticu...
meni je tak svejedno sta mi bit s tijelom jednom kada sam mrtva...al ako vec poginem zasto nekome ne bih pomogla...iako bih radije pomogla na druge nacine ako je ikako moguce
debelakrava is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2003., 11:22   #60
Nabava kartice

Ja sam svoju nabavio i potpisao na jednom sajmu gdje je bio štand Hrvatske Donorske mreže. A ako bi zbilja htjela karticu mislim da će te u svakoj bolnici uputiti na pravu adresu, Probaj i na internetu.
Druga stvar: sumnja uvijek postoji, i zasigurno i ima doktora-mesara koji dižu lovu i na tim groznim stvarima, ali ipak nisu svi takvi, a i mislim da doktori još uvijek polažu nekakvu zakletvu gdje se obvezuju da će štititi prava pacijenata. Treba vjerovati ljudima!
__________________
Prvo materijalna baza, pa duhovna nadgradnja.
Tuco-il brutto is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:22.