Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.07.2010., 13:21   #1
Hrvati i Osmansko Carstvo

evo jedno pitanje, kako doživljavate Turke koji su ovim krajevima harali prije par stotina godina, da li kao nekog mrkog brkatog Hakana Sukura i Murata Yakina ili kao nekog komšiju Mehu ili Fikreta iz Bosne.

naime, ti naši Turci su govorili starom hrvatskom ikavicom (štokavski), potjecali su iz slavenskog korpusa, od starohrvatskog plemstva, etnički se smatrali Hrvatima (barem za neke uglednike se zna da su se izjašnjavali Hrvatima) a oni koji su dosegli više položaje u osmanskom državnom sustavu su se i pobrinuli za rodni kraj i ulagali u razvoj tog područja (ceste, mostovi, hanovi, džamije itd).
žalac_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2010., 13:49   #2
Quote:
žalac_1 kaže: Pogledaj post
evo jedno pitanje, kako doživljavate Turke koji su ovim krajevima harali prije par stotina godina, da li kao nekog mrkog brkatog Hakana Sukura i Murata Yakina ili kao nekog komšiju Mehu ili Fikreta iz Bosne.

naime, ti naši Turci su govorili starom hrvatskom ikavicom (štokavski), potjecali su iz slavenskog korpusa, od starohrvatskog plemstva, etnički se smatrali Hrvatima (barem za neke uglednike se zna da su se izjašnjavali Hrvatima) a oni koji su dosegli više položaje u osmanskom državnom sustavu su se i pobrinuli za rodni kraj i ulagali u razvoj tog područja (ceste, mostovi, hanovi, džamije itd).
ja ih smatram kao Sukura i Yakina, premda za njih nisam čuo, ali brijem da su opasniji od komšija Mehe i Fikreta....

ovo što si napisao je zanimljivo...možeš li reći nešto više o tome ili još bolje da se otvori nova tema o tome?
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2010., 15:04   #3
Pa postoje zapisi da je hrvatski jezik u 16 st. bio jedan od glavnih jezika(uz turski, arapski i perzijski), dok je među janjičarima bio glavni uz turski. O tome je pisao neki arapski putopisac i on je napisao da se radi o hrv.jeziku............

Naravno srbi i bošnjaci su to prilagodili svojoj povijesti, pa sad i jedni i drugi tvrde da je taj Arap pisao o njihovim jezicima.

ps.
Šteta što je ona tema o opsjedsnutosti Hrvatima zaključana i o ovomer bi se moglo pričati.
ps2.
Odgovor na pitanje zašto su pojedinci opsjednuti Hrv.-pa jednostavno, ko nema ili ko nije siguran u svoju povijest krade tuđu..........
__________________
.....žensko.....
ajduk a šimić is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2010., 22:56   #4
Quote:
žalac_1 kaže: Pogledaj post
evo jedno pitanje, kako doživljavate Turke koji su ovim krajevima harali prije par stotina godina, da li kao nekog mrkog brkatog Hakana Sukura i Murata Yakina ili kao nekog komšiju Mehu ili Fikreta iz Bosne.

naime, ti naši Turci su govorili starom hrvatskom ikavicom (štokavski), potjecali su iz slavenskog korpusa, od starohrvatskog plemstva, etnički se smatrali Hrvatima (barem za neke uglednike se zna da su se izjašnjavali Hrvatima) a oni koji su dosegli više položaje u osmanskom državnom sustavu su se i pobrinuli za rodni kraj i ulagali u razvoj tog područja (ceste, mostovi, hanovi, džamije itd).
Ne idealiziraš li malo te ljude?
Oni su ipak bili manje više kvislinzi, podal ise okupatoru Bosne/Hrvatske/Srbije itd...
El Cid is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 12:19   #5
Quote:
El Cid kaže: Pogledaj post
Ne idealiziraš li malo te ljude?
Oni su ipak bili manje više kvislinzi, podal ise okupatoru Bosne/Hrvatske/Srbije itd...
ne idealiziram, samo me zanima kako se ti mitski Turci percipiraju u javnosti. Ne govorim da su ovi s kršćanske strane i muslimani jedinstven korpus, isti narod, isto narodno "biće", jer su naši Turci promjenom vjere i prelaskom na islam automatski odbacili osnovnu stvar koja je definirala pripadnost čovjeka u tim vremenima (ljudi su se tada prvenstveno identificirali prema vjeri, ne prema etničkom podrijetlu). Hrvatski plemić koji je prešao na islam odmah je za svoje bivše sunarodnjake postao ne-čovjek, zlo nimalo različito i bezopasnije od vještica i vračeva, sotonin sluga.

BTW, ne znam koliko je ispravno koristiti moderne političke kategorije okupator i kvisling za događaje u srednjem vijeku. Okupatora i kvislinga definira prvenstveno vladajuća ideologija/politika.
Pusti komunističku demagošku historiju koja je u svim stranim elementima na ovim prostorima gledala okupatore, kontrarevolucionarne snage i kvislinge (što dominira naročito u prezentiranju vladavine Mlečana u Dlamaciji)
žalac_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 12:28   #6
Hrvati i Osmansko Carstvo

Pozdrav!

pošto već imamo temu o sukobu Hrvata i turskog imperija, smatram da nam treba tema i o onim Hrvatima koji su živjeli,borili se i umirali u tom imperiju.....ako imate bilokakve informacije o Hrvatima pod osmanskom vlašću nemojte se srmaiti postaviti ih ovdje!

@Žalac_1:tebe bih zamolio da nešto više napišeš onome što si započeo na temi "Hrvatsko-turski ratovi"


greškica kod prebacivanja, očito. ovo bi trebao biti prvi post!!mea culpa. žalac_1

Nije greška kod prebacivanja već ovaj post nije mogao biti prvi pošto su postovi gore ranije napisani od ovog. Scotsman

__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.

Zadnje uređivanje Scotsman : 23.07.2010. at 13:22.
Zagorski Križar is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 12:29   #7
evo primjera kako jedan Turčin piše:

pismo ličkog bega Mustaj-bega harambaši Petru Smiljaniću (iz "Roša harambaša",B.Bušić):

Od nas gospodina Mustafage, kapetana udvinskoga i ličkoga, harambaši Petru Smilanicu poklon i vele drago i lubeznivo pozdrakjne kao bratu i prijatelu našemu.
Čudimo se vašemu gospodstvu, da nam nigdar list ne dojdo od vas budući s našim ocem priatel. Toliko li mlite, da mi nismo ništa posli oca vridni!? Molimo vaše gospodstvo, ako ne bude neke oprave, ča smo vam bili pisali da opravite pri gospodinu
stranica 5
djeneralu, molimo vašu milost, ako ča vidite da ne bude mira, dajte nam na glas po priatelsku skrovito, molimo vašu milost. I pozdravlaše vas naša mati i molaše za jednu tursku robinicu, a ča bude pravo, hočemo vam uslati. Molimo vašu milost, pozdravite nam od naše strane sina vašega harambašu Iliju. Čuli smo, da je junak na toj Kraini. Bog znade da nam je drago, jere je naš. I eto mu uslasmo jedno pero sokolovo, zač je za jn. Hoće ga nositi prid junaci. I molimo ga za jednu signu karabinu, ča znate, da tribuje. Vira moja, hočemo mu pošteno jizpraviti. I Bog vas veseli. I molimo vas, harambaša Ilija, da nam ušalete jednu bocu rakije, ča ćemo se napiti. I da ste veseli. Amin." (Miscellanea, "Trucka", izdanje Državnog arhiva u Zadru, 1949., 50, sv. CXVI, 1,12.)
žalac_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 13:19   #8
Quote:
Zagorski Križar kaže: Pogledaj post
ja ih smatram kao Sukura i Yakina, premda za njih nisam čuo, ali brijem da su opasniji od komšija Mehe i Fikreta....

ovo što si napisao je zanimljivo...možeš li reći nešto više o tome ili još bolje da se otvori nova tema o tome?
JA upravo suprotno (iskustvo iz rata).... Sukur i Yakin možda započnu sranja, ali oni ostanu samo prva slika, dok prava sranja rade Meho i Fikret, a kad sve završi okrive Sukura i Yakina.

Razmisli, siguran sam da ćeš se složit sa mnom.
adidasfan is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 13:21   #9
Ja ga smatram kao najvećim zlom koje je zadesilo Hrvatski narod,bez pretjerivanja...
Od širenja pravoslavlja i islama,do smrti velikog broja Hrvata i višestoljetnih ratova i pustošenja...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 13:26   #10
znate li da su delije - tursko konjaništvo bile sastavljene od islamiziranih stanovnika srbije,Bosne i Hrvatske...turski su kroničari na svojim ilustracijama uvijek isticali njihovo zapadno podrijetlo tako što su im crtali zapadnu opremu poput mamuza koje turci nisu koristili, a dleije jesu.....
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 13:29   #11
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Ja ga smatram kao najvećim zlom koje je zadesilo Hrvatski narod,bez pretjerivanja...
Od širenja pravoslavlja i islama,do smrti velikog broja Hrvata i višestoljetnih ratova i pustošenja...
slažem se s tobom prijatelju, ali opet ne treba vaditi ratnu sjekiru...to je sve prošlo i vrijeme ne možemo vratiti......recimo mene zanima kako nas Hrvate turski povjesničari doživljavaju....da li znaju da su im Hrvati "zapeli u grlu" ili nas poput ostalih svjetskih povjesničara samo etiketiraju kao austrijske vojnike?
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 13:41   #12
Quote:
Zagorski Križar kaže: Pogledaj post
znate li da su delije - tursko konjaništvo bile sastavljene od islamiziranih stanovnika srbije,Bosne i Hrvatske...turski su kroničari na svojim ilustracijama uvijek isticali njihovo zapadno podrijetlo tako što su im crtali zapadnu opremu poput mamuza koje turci nisu koristili, a dleije jesu.....
Od prapovijesti vladari koji osvoje druge zemlje, koriste vojske osvojenih zemalja u vlastite ciljeve. Npr. kako je izgledala perzijska mornarica kod Artemizija?

Naravno ukoliko si "okupiran" od stranog nekog on će te prije ili kasnije pozvati u vojsku. Tko su bili (većinski) stalno stacionirani vojnici Mletačke republike u Dalmaciji?

Ništa čudno da su bivši kršćani bili obavezni (pod moraš) ili privučeni (pod ok, isplati mi se..) služiti u otomanskoj vojsci!
__________________
Alergičan na glupost
PrekrasniUm is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 13:53   #13
Quote:
PrekrasniUm kaže: Pogledaj post
Od prapovijesti vladari koji osvoje druge zemlje, koriste vojske osvojenih zemalja u vlastite ciljeve. Npr. kako je izgledala perzijska mornarica kod Artemizija?

Naravno ukoliko si "okupiran" od stranog nekog on će te prije ili kasnije pozvati u vojsku. Tko su bili (većinski) stalno stacionirani vojnici Mletačke republike u Dalmaciji?

Ništa čudno da su bivši kršćani bili obavezni (pod moraš) ili privučeni (pod ok, isplati mi se..) služiti u otomanskoj vojsci!
ko je rekao da je čudno....samo mogu ti reći da se turci nisu toliko oslanjali na porobljene Hrvate....puzdaniji su bile cigansko-vlaške skupine koje su kontrolirali pljačkom....u skupinu "vjernih" kršćana naravno spadaju i svi oni pravoslavni srbi i grci koji se nisu preobratili
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 14:16   #14
Je li bilo puno poznatih turskih vojskovođa koji su potjecali iz područja Hrvatske? Na pamet mi jedino pada Omer paša Latas.
.
Imran is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 14:19   #15
Quote:
Zagorski Križar kaže: Pogledaj post
ko je rekao da je čudno....samo mogu ti reći da se turci nisu toliko oslanjali na porobljene Hrvate....puzdaniji su bile cigansko-vlaške skupine koje su kontrolirali pljačkom....u skupinu "vjernih" kršćana naravno spadaju i svi oni pravoslavni srbi i grci koji se nisu preobratili
Ustvari, ukoliko gledamo koliko su Hrvati ratovali s bosanskim turskim vojskama, a prihvatimo li da su bosanski muslimani dobrim dijelom hrvatskog pordrijetla, onda je logično pretpostaviti da su činili i dobar dio vojske bosanskih begova ... Zar ne?
__________________
Alergičan na glupost
PrekrasniUm is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 14:24   #16
Quote:
PrekrasniUm kaže: Pogledaj post
Ustvari, ukoliko gledamo koliko su Hrvati ratovali s bosanskim turskim vojskama, a prihvatimo li da su bosanski muslimani dobrim dijelom hrvatskog pordrijetla, onda je logično pretpostaviti da su činili i dobar dio vojske bosanskih begova ... Zar ne?
da ali islamizirani Hrvati
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 14:38   #17
Quote:
Imran Zakhaev kaže: Pogledaj post
Je li bilo puno poznatih turskih vojskovođa koji su potjecali iz područja Hrvatske? Na pamet mi jedino pada Omer paša Latas.
.
Ha,

Husein-beg Gradaščević (Zmaj od Bosne) se smatra potomkom bosanske feudalne porodice (tko smatra da bosanska vlastela bila Hrvati neka vidi da li je on podrijtlom Hrvat.

Rustem-paša Opuković poznat je kao Hirvat paša ili Dalmat paša... (veliki vezir carstva, OK nije vojni zapovjednik)

I tako, kada se traži, može se naći...
__________________
Alergičan na glupost
PrekrasniUm is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 14:44   #18
Quote:
Zagorski Križar kaže: Pogledaj post
da ali islamizirani Hrvati
A, oprosti sada tek vidim da govoriš o onima koji su zadržali vjeru...

Čuj, ne znam da je udio kršćana u turskim vojskama baš bio bitan (izuzev onih kršćanskih vojski vazalnih vladara). Ako mi možeš dati neke primjere gdje su to bosanski kršćani zastupljeni, naučit ćeš me nešto novo. Bio bih zahvalan...
__________________
Alergičan na glupost
PrekrasniUm is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 16:11   #19
Quote:
PrekrasniUm kaže: Pogledaj post
A, oprosti sada tek vidim da govoriš o onima koji su zadržali vjeru...

Čuj, ne znam da je udio kršćana u turskim vojskama baš bio bitan (izuzev onih kršćanskih vojski vazalnih vladara). Ako mi možeš dati neke primjere gdje su to bosanski kršćani zastupljeni, naučit ćeš me nešto novo. Bio bih zahvalan...
čuj, nemoj se uvrijediti, ali ja nisam nigdje spomenuo da su bosanski kršćani bili zastupljeni u turskoj vojsci....
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 16:40   #20
Quote:
Zagorski Križar kaže: Pogledaj post
čuj, nemoj se uvrijediti, ali ja nisam nigdje spomenuo da su bosanski kršćani bili zastupljeni u turskoj vojsci....
Stvarno.

Pa na temelju kojih podataka si zaključio da su cigansko-vlaške i pravoslavne bande pljačkale više od katoličkih?

Stvarno ne inatim se, volio bih doći do tog izvora i proučiti ga...
__________________
Alergičan na glupost
PrekrasniUm is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:20.