Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Audio i video tehnika

Audio i video tehnika HiFi, TV, HD, satelitska, kamere i ostala potrošačka elektronika
Podforum: Sam svoj elektroničar

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.01.2004., 15:37   #1
Projektori

Molim iskustva i savjet za kupnju.

Zanima me:

1. da li neko ima doma projektor koji služi za filmove (video, DVD)- znači ne u firmi za prezentacije

2. kakav projektor daje dovoljno svjetla za gledanje po danu (malo zamračeno) s obzirom na ANSE

3. kakva razolucija je preporučljiva (SVGA, XGA) za gledanje preko videa, a kakva preko DVDa, i dal ima to ikakve veze i razlike

4. koje firme je preporučljivo pogledat i zašto


hvala majstori
germknedl is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2004., 16:19   #2
Ovak, kao prvo moras imati skoro totalni mrak..onda moras imaci odgovarajuci screen ...mozes i na fini ofarbani bijeli zid lupati ali to nije to,i ako kupujes gledaj da podrzava HDTV i da ima DVI ...i da ima dobar procesor u prijectoru DCDI...i ne ocekuj da slika bude perfektna jer kak se veli garbage in garbage out...DVD je podnosljiv ali tek kada ide HDTV signal onda vidis kaj projector moze..i ne zaboravi da delaju na lampe , da lampe zduraju od 1000 do 2000 sati prosjecno a cijena zamjene nije bas bezazlena..od 300 $ pa navise...znaci nije za gledanje ala regularni tv...ak se sluzis engleskim odi na www.avsforum.com ...tam imas more informacija...bude te vise zbunilo ali malo se potrudi pa budes imal ideju
ivancro is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2004., 17:25   #3
Moderni projektori sve su bolji i jeftiniji, ali i dalje nisu za svakodnevnu uporabu. Koriste se za prezentacija i filmove sa digitalnog signala (PC, DVD). Ja sam čuo da se lampa mijenja svakih 5 000 sati.
Cijena je najjeftinijih DLP projektora (LCD ne treba ni gledati) malo više od 10 000 kn, dok za HDTV koje spominje ivancro treba izdvojiti mnogo više, a tu se već plazma ekran ispostavlja boljom kupnjom.
__________________
Velika je vjerojatnost da će se odgovor na neko bitno pitanje nalaziti izvan okvira našeg razmišljanja.
Jango Fett is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2004., 18:52   #4
Ne znam kak su doma cijene ali ti mogu reci da su plasme ovdje puno skuplje od projectora , plus toga kada budu napravili 120 inches plasmu za 2000$ mozda bi i razmislil...ovak projector jos uvijek rules..osim toga to je cijena za HDTV projector i daj Boze da naprave lampu kaj bude zdurala 5000 sati...
ivancro is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2004., 15:41   #5
Thanks na odgovorima!

Inače, probao sam doma jedan relativno slab projektor 700 ANSI SVGA i moram reći da nije potreban totalni mrak. U zamračenoj prostoriji je doživljaj gledanja filma sa videa preko projektora poprilično bolji užitak (4 m dijagonala ili veći) od BILO kakvog ekrana. Ok, plazma je savršena al je ipak dijagonala max oko 125 cm. Unatoč slabom izvoru (video) i relativno zraubanoj kazeti iz videoteke feeling je super. Uživancija je pozvat ekipu, žderat kekse i pravit se da si u kinu.
Što je više ANSI, slika je "jača" i jasnija i kod slabijeg zamračenja.
No dobro, budući da imam šansu nabavit DOBAR projektor za male novce mislim da ću se odlučit na tu investiciju. Lampe imaju vijek trajanja 2000-3000 sati (ovisno o modu, postoji i SAVE mode pa traje oko 20% duže). Inače, iz vjerodostojnog izvora, glavne dijelove projektora proizvode samo 3 firme u svijetu, ostalo su nijanse i dizajn.

Što se tiče DLP tehnologije, ona se više ne ugradjuje u projektore nove generacije.

Aha, naučio zadaću.
Ak imate što za dodat, please do.

Thanks again
germknedl is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2004., 22:07   #6
Znam da je na nekim modelima koji nemaju stabilizirani napon na glavnoj lampi , moguce preko autotransformatora smanjiti napon na 200 V ili jos manje , pa produziti vijek lampe na 2x ili 3X.
__________________
bodul: <samo dva put se zivi>
bodul is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2004., 22:35   #7
Znam da je na nekim modelima koji nemaju stabilizirani napon na glavnoj lampi , moguce preko autotransformatora smanjiti napon na 200 V ili jos manje , pa produziti vijek lampe na 2x ili 3X.
__________________
bodul: <samo dva put se zivi>
bodul is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2004., 22:48   #8
kakve vi neki gluposti pricate.........
ono najjeftiniji dlp je 10000kn a lcd ne treba ni gledati, ili da se vise ne proizvode dlp projektori, pa hdtv, joj, joj..

neznam ni ja bas puno o tome ali sigurno znam da su ovo nevjerojatne gluposti...

inace, dlp projektori su kvalitetom bolji od lcd projektora ali su i skuplji, dok oni jeftiniji ipak nisu toliko dobri kao lcd iste ili nesto skuplje cijene, a hdtv u hrvatskoj ne sluzi nicemu jer mi taj sustav nemamo i koliko znam to je samo u americi......

za koristenje projektora uopce nije potreban potpuni mrak, jacina svjetla odreduje se ansi lumenima ali to nije jedina stvar koju treba gledati kod odabira projektora, evo da pocnem nekim neodredenim redosljidom:

1. 16:9 ili 4:3, uglavnom svi danasnji novi projektori podrzavaju 16:9 format slike koji je puno bolji za koristiti kod gledanja filmova "izduzenog" formata, iako je svejedno za omjer slike koji se format koristi, kvaliteta i ostrina slike bit ce puno bolja u 16:9 modu

2. kolicina ansi lumena, kod lcd projektora, sto vise to bolje, sto ima vise bolja ce biti slika pri u svjetlijim uvjetima...

3. contrast, takoder sto vise to bolje, vrlo vazna stvar u crnim/bijelim bojama, ako je kontrast premali sto je slucaj kod jeftinijih lcd projektora, ono sto bi trebalo biti crno bit ce ustvari tamnosivo....

4. rezolucija, mozda i ne toliko vazan faktor jer su dvd filmovi u rezoluciji 760x562 (tak nesto) ali moze biti vazno ako koristite projektor za izlaz slike iz kompjutera

5. razni artefakti koji se pojavlju na prikazanoj slici, najbolje rjesenje je da se sjedi na 1.5 do 2 puta udajenosti vecoj od dijagonale

6. tzv. screendoor efetkt, takoder problem kod jeftinijh lcd projektora, kod vecih dijagonala imate osjecaj kao da su rubovi slike vrata ormara

7. buka ventilatora, iako na to najmanje misilte, moze se dogoditi da date nekih 10 somova kuna za projektor a kad ga upalite on zaruzi i da vas iritira...

8.bla,bla, neznam vise, sigurno ima jos puno toga

evo, ja nisam znao bas nista o projektorima, ali koristio sam svemocni google i dosta sam stvari naucio iako ovo vjerujem nije bas nesta posebno, mozda neka osnova koju ipak treba znati kad se kupuje nesta tako skupo

trenutno najbolji izbor lcd projektora bili bi sanyo plv-z2 ili panasonic ae-500 koji su cijene nekih 15000kn a kvaliteta im deseze kvalitetu tv, s tim da je velicina slike......



osim avsforuma, evo ti jedna jako dobra stranica za projektore:

http://www.projectorcentral.com/
__________________
Resistance is futile!
b0rG is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2004., 02:48   #9
Borg HDTV nisu nikakove gluposti , barem ovdje prek bare. Jedan od razloga , osim kvalitete i velicine slike , je mogucnost projectora da vidim picture perfect in HDTV. Znam da to doma jos nema i to , nema niti ovdje puno HDTV programa ali je bitno ...da si vidil HDTV sliku znal bi o cemu pricam...
ivancro is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2004., 09:07   #10
Dok HDTV dođe kod nas, već će izaći nove generacije projektora...

BTW HDTV je prvo došao u Japan gdje ga koristi već oko 10% tržišta, a tek onda u USA. Još se ne zna kad dolazi u Europu.

Ono što se zna jest da ćemo kroz dvije godine moći gledati sliku HDTV kvalitete na blu-ray DVD diskovima visoke gustoće. Film od dva sata superiorne slike zauzimat će oko 30 GB na takvom disku.
__________________
Velika je vjerojatnost da će se odgovor na neko bitno pitanje nalaziti izvan okvira našeg razmišljanja.
Jango Fett is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2004., 11:00   #11
Quote:
ivancro kaže:
Borg HDTV nisu nikakove gluposti , barem ovdje prek bare. Jedan od razloga , osim kvalitete i velicine slike , je mogucnost projectora da vidim picture perfect in HDTV. Znam da to doma jos nema i to , nema niti ovdje puno HDTV programa ali je bitno ...da si vidil HDTV sliku znal bi o cemu pricam...

ma znam da nisu gluposti, ali to nije uopce vazno ovdje kad toga nema tu....

mozda i dode nesta za koju godinu, ali vec ce taj projektor zastariti, vec ce mu i lampa pregoriti, hehe.......
__________________
Resistance is futile!
b0rG is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2004., 05:08   #12
projektor ti je prejebena stvar ak imas para za extra zajebanciju. uzmite PS2, prikopcate i zakon.
bilde is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2004., 21:06   #13
Nakgora stvar kod projektora je kratkoca trajanja i skupoca lapice.

Lampice za neke dodju 4000 kuna a za tu lanpicu dobiz dobar televizor..

I jos neznam kog su vraga te lampe tak skupe, ak netko zna neka mi objasni..

2000 h trajanja

Recimo da projektor koristis 5 sati dnevno lampica ce ti trajati malo vise od godine dana, a onda ces opet morat pljunut 4000 kuna, to je malo pre skupo.

Tj 2 kune po satu gledanja, 5 sati gledanja dnevo 10 kuna

mjesecna rata je 10*30 300 kuna pa ko voli neka izvoli.

Ono je dobra stvar, ako bi se lampa spojila na niži napon, npr 200 volti, ali onda bi najprikladjije bilo kupiti projektor od vise lumena oko 2000, pa kad spanjis napon na 200 volti ispalo bi prikladno

grizli is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2004., 22:30   #14
ma di ces projektor koristit 5 sati dnevno
__________________
Resistance is futile!
b0rG is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2004., 00:14   #15
Čuj žena, djeca, sestre braća
grizli is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2004., 13:35   #16
Ovak o lampicama....ja sam mislil bum je skuril na brzinu pa odmah kupil rezervu ( platil 280 $ FYI ) i jos uvijek stoji spakirana a vec prosle dvije godine.Mozda zato kaj ima 3 TV a projector palim kada hocu nekaj pogledati sa DVD ili HDTV ,kakti prosli tjedan Super Bowl. A mozda je to samo iz lijenosti , te sspusti screen , te zamraci sobu , kaj da zivim u pecini Talibanski.Projector je za gustanje ( iako ova USA unisti sve gustove nekak) a obicni TV za svakodnevne gluposti.
ivancro is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2004., 14:17   #17
Proizvodnju projektaro bi stvarno već bilo potrebno dati Kinezima u ruke, tak bi bili 5 puta jeftiniji
grizli is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2004., 16:08   #18
multimedija projektor

Pitanjce za znalce

1. Ak je rezolucija na videu i DVD-u ispod 800 x 600, kojeg smisla bi bilo imati projektor XGA rezolucije?

2. Da li ima smisla kupiti projektor od 2000 ANSI u odnosu na 1400 ANSI, ak se samo gledaju filmovi sa DVDa ili videa?


thanks
germknedl is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2004., 18:20   #19
Re: multimedija projektor

1. zbog recimo, koristenja projektora umjesto monitora za komp, rezolucija je bitna

2.nije vazno sto gledas, nego koliko je "kolicina svjetlosti" u prostoriji u kojoj ces imati projektor i jel imas mogucnost kontrole razine svjetla u sobi
__________________
Resistance is futile!
b0rG is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2004., 22:40   #20
multimedijalni projektor je sinonim za projektor koji pokušava biti dobar kao projektor za kućno kino i za prezentacije.
Kod prezentacijskog monitora najvažnija je oštrina slike i snaga lampe, a kod projektora za kućno kino je važna vjernost boja, glatkoća slike i eliminacija digitalnog šuma koji zna probit uši.
1.500 ANSI lumena znači da će projicirana slika biti lijepo vidljiva i po gotovo danjem svjetlu.
XGA rezolucija ti je bitna ako misliš koristiti projektor kod prikaza nekih detalja tijekom prezentacije, tipa Excell tablica, ali za obične prezentacije u PowerPointu dovoljna ti je i obična SVGA rezolucija(800x600)
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:33.