Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Televizija > Turske serije

Turske serije Bivši podforum Neprikazano-sapunice

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.03.2012., 01:19   #9521
Quote:
milidrak kaže: Pogledaj post
Imaš raznoraznih prevoda .
Zaista ima. Prevod nekih epizoda su radili intelektualci kojima je turski maternji jezik - i oni se, zacudo, nigde ne razmecu sopstvenim, a kamoli tudjim, radom i znanjem, ili su ga radili drugi uz njihovu pomoc i recenziju, dok su, pak, neke epizode prevele osobe koje uopste ili veoma malo poznaju turski jezik i prevodile su iz druge ili trece 'ruke' - preciznije, sa bugarskih ili ruskih skripti. Naravno da razlike ima - u kvalitetu, ali i dobroj volji da se rezultati volonterskog rada stave na raspolaganje svima zainteresovanima, uz postovanje izbora autora prevoda da ga javno (ne)objavi i razloga za isti. Ali, bez obzira na razlike u obrazovanju, godinama, intelektu, iskustvu, slifu i opstoj kulturi saradnika na prevodjenju razlicitih grupa koje su se ovim poslom dobrovoljno bavile i to jos uvek rade, sustinski se radi o gotovo identicnom mentalnom sklopu. Cak je vecina prividno inferiornih, u pogledu licnog nivoa u zavidnoj prednosti.

Zadnje uređivanje blueice011 : 01.03.2012. at 01:26.
blueice011 is offline  
Old 08.03.2012., 19:56   #9522
Quote:
LeptirićŠarenić kaže: Pogledaj post
Epizode od 90 minuta polove, tako da se u jednoj nedjelji prikažu tri originalne. Koliko vidim, do sada je snimljeno 48 epizoda. Tim tempom (48*2 / 6) će se prikazivati do polovine juna, kad bi negdje trebalo da nastupi i ljetnja šema. U međuvremenu Turci imaju priliku da snime još nekih dvanaestak (koliko sam upoznata sa politikom poslovanja kod njih) i da to krene skupa s jesenjom programskom šemom.

Koliko je imala epizoda prva sezona, a koliko je planirano da ih bude u drugoj?
Gresis !!! Sigurno znam da se prikazu oko 2 do 2 ipo epizode nedeljno.Elem,sto se tice snimanja serije -Turci su stigli do 60-te epizode sa snimanjem.Imam drugara koji zivi i radi u Istanbulu i zna tacno.E dokle ce ici,to ne zna da mi kaze ali se prica da ce terati do 150-te epizode.
milic360 is offline  
Old 09.03.2012., 22:10   #9523
Quote:
milic360 kaže: Pogledaj post
Gresis !!! Sigurno znam da se prikazu oko 2 do 2 ipo epizode nedeljno.Elem,sto se tice snimanja serije -Turci su stigli do 60-te epizode sa snimanjem.Imam drugara koji zivi i radi u Istanbulu i zna tacno.E dokle ce ici,to ne zna da mi kaze ali se prica da ce terati do 150-te epizode.
Slazem se sa vama,od jednu epizodu prave 2 do 2 ipo epizode.Sada na youtube je 50 epizoda a u prvoj sezoni bice epizoda do juna meseca i odna od septrembra pocinje nova sezona.

evo fragmente od nove sezone

http://www.youtube.com/watch?v=894ZZ...feature=relmfu

gde je Ibrahim poceo da se zamislja da je sultan pa kaze u ovom fragmentu

Ibrahim : Ja sam komandant ove velike imperije. Kad ja nesto kazem,to mora da se uradi.Sva moc je u meni.....sve ovlasti.... sve pozicije....cela kontrola......sve to imam ja. Sve je u mojim rukama....i rat i mir i celo bogatstvo...Sve je u mojim rukama..... " Konacno je doslo Ibrahimovo vreme"
(a sve to iza paravana slusa Sulejman )


na FB na ovaj profil "Halit Ergenc fans PASSIONATED" - na zidu mozete videti puno informacija
a na "bilješke" (note) imate sadrzaje sve epizode do 50 na engleskom jezikuu.
Toprak is offline  
Old 10.03.2012., 12:57   #9524
Quote:
Toprak kaže: Pogledaj post
Slazem se sa vama,od jednu epizodu prave 2 do 2 ipo epizode.Sada na youtube je 50 epizoda a u prvoj sezoni bice epizoda do juna meseca i odna od septrembra pocinje nova sezona.

evo fragmente od nove sezone

http://www.youtube.com/watch?v=894ZZ...feature=relmfu

gde je Ibrahim poceo da se zamislja da je sultan pa kaze u ovom fragmentu

Ibrahim : Ja sam komandant ove velike imperije. Kad ja nesto kazem,to mora da se uradi.Sva moc je u meni.....sve ovlasti.... sve pozicije....cela kontrola......sve to imam ja. Sve je u mojim rukama....i rat i mir i celo bogatstvo...Sve je u mojim rukama..... " Konacno je doslo Ibrahimovo vreme"
(a sve to iza paravana slusa Sulejman )


na FB na ovaj profil "Halit Ergenc fans PASSIONATED" - na zidu mozete videti puno informacija
a na "bilješke" (note) imate sadrzaje sve epizode do 50 na engleskom jezikuu.
Sažetke na hrvatskom imaš na ovoj web stranici:
http://velicanstveno-stoljece.weebly...k-epizoda.html

2. sezona se razvukla, a sve imaš na:
https://www.facebook.com/velicanstveno.stoljeceFAN

I, ispravak prijevoda...


Tim velikim carstvom, ja upravljam. Kažem što da se napravi i tako i bude. Ja upravljam ogromnim carstvom. Ja imam svu silu, svu vlast, svu ovlast. Sve je usredotoćeno na mene. Sve je u mojim rukama. I rat, i mir, i kazna. Sve je... u mojim rukama.
citat na kraju: „Na svijet su došla dva Ibrahima. Jedan koji je rušio i jedan koji je uzdizao.“

(a, kad smo kod njih dvojice, Ibrahim ima i brata Niku, blizanca kojeg je često u drugoj sezoni koristio kao "zamjenu.")

Zadnje uređivanje halitmy : 10.03.2012. at 13:05.
halitmy is offline  
Old 10.03.2012., 14:54   #9525
Quote:
halitmy kaže: Pogledaj post
Sažetke na hrvatskom imaš na ovoj web stranici:
http://velicanstveno-stoljece.weebly...k-epizoda.html

2. sezona se razvukla, a sve imaš na:
https://www.facebook.com/velicanstveno.stoljeceFAN

I, ispravak prijevoda...


Tim velikim carstvom, ja upravljam. Kažem što da se napravi i tako i bude. Ja upravljam ogromnim carstvom. Ja imam svu silu, svu vlast, svu ovlast. Sve je usredotoćeno na mene. Sve je u mojim rukama. I rat, i mir, i kazna. Sve je... u mojim rukama.
citat na kraju: „Na svijet su došla dva Ibrahima. Jedan koji je rušio i jedan koji je uzdizao.“



(a, kad smo kod njih dvojice, Ibrahim ima i brata Niku, blizanca kojeg je često u drugoj sezoni koristio kao "zamjenu.")
Hvala za linkove !!!
Pozz
Toprak is offline  
Old 11.04.2012., 22:01   #9526
Pozdrav svima,

mozda ce ovaj tekst biti samo monolog napisan za mene samu ovdje,i mozda sam uzaludno se trudila registrirati i izraziti misljenje svima !

Pukim slucajem sam gledajuci seriju ovu prije nekoliko tjedan naletjela na link koji je vodio na jedan Forum gdje sam poprilicno dugo provela vremena citajuci postove istih tih ljudi koji su isto znacenje vidjeli u Seriji koju gledamo i glumcima ove serije...citala sam svih 200 i nesto stranica i izbezumljeno ostala kad sam shvatila kako je zab´vrsilo,tako da sam stala citajuci i kliknula link koji je pak vodio ovdje...
vjerujte da sam tri dana citala vase komentare,upoznala sve ove zene,udubila se u sve njihove komentare i svih 477 stranica procitala uvjek ocekujuci sta ce biti na iducoj stranici!
Tako sam uzivala i saznavala dosta toga od vasih postova,smijala se nekim slikama,divila se slikama sa slicicama u sebi,ispocetka sve pratila i ne vjerujuci kako sam pogledala 1001 noc tj Binbir gece i toliko toga nisam primijetila sta ste vi sve primijetile!
Pocela sam opet Binbir Gece gledati vasim ocima,zahvaliti vam zelim na svim postovima koju su itekako pomogli shvacanju likova i radnje...
zao mi je sto sam primijetila puno negativnih iskri koji su natjerali da sad nemam vise citat vase postove i iskreno mi je zao jer su te osobe uskratile mnogima uzivanje s vama!
Znam da sigurno nisam jedina sto ovo misli,i dugo sam se mislila dali da vam se javim...i da,da vam zahvalim na svakom slovu i mogu samo da kazem da ostali mogu samo ponosni biti prisustvovanje takve ekipe i skladnosti!
Ne zelim gnjaviti sa svojim postom niposto ....dosla sam do kraja ove teme ali sam primijetila da moram procitati i temu od Binbir gece...hvala vam na svemu uime svih!
Imam veliko postovanje prema vama....puno sam procitala i imam osjecaj da vas svaku poznam....kad citas stranice i stranice vaseg rukopisa dozivljavas ove postove kao stvarni dogadjaj te sam imala osjecaj kao da smo sve u jednoj sobi....sa jednim ciljem...Velicanstveno stoljece koju prati velicanstveno ekipa....
nadam se da svi shvacaju sto smo izgubili jer ne pisete vise postove i koliko propustamo sve sitnice koje vi primijetite....
iskreno hvala i svako dobro!
gejsaa is offline  
Old 11.04.2012., 23:18   #9527
Ekipa koja je ovde pisala ostavila je puno materjala koji će pomoći ljudima da bolje razumeju seriju , da saznaju i nauče puno toga.


gejsaa,ja ću ti samo ostaviti link za spojlere BBG. https://www.forum.hr/showthread.php?t=572302
pozorištance is offline  
Old 12.04.2012., 00:09   #9528
serija uskoro kreće na rtl-u. otvoren je topic u pf Serije pa bujrum
__________________
Jeste li se ikada probudili i poželjeli svoje snove nazad ? Ja jesam.- Eyşan ♥
Ezel ve Eyşan Unutamıyorum
S.N.O.B is offline  
Old 12.04.2012., 00:30   #9529
pocela sam citati bg temu....upoznajem sada i druge clanove!Koliko sam samo propustila gledajuci seriju i citajuci sad komentare?
stvarno za nevjerovat
gejsaa is offline  
Old 12.04.2012., 09:52   #9530
Quote:
gejsaa kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,

mozda ce ovaj tekst biti samo monolog napisan za mene samu ovdje,i mozda sam uzaludno se trudila registrirati i izraziti misljenje svima !
skratila sam malo tvoj post...ali slažem se s tobom BBG spojler ekipa i posebno onaj dio koji je nastavio pisati ovdje i na Halit i Berg temi su definitivno najbolji i meni puno nedostaju na forumu, ali razumijem zašto su otišli.

Raduje me da je RTL kupio seriju...
seeni is offline  
Old 14.04.2012., 13:07   #9531
Quote:
seeni kaže: Pogledaj post
skratila sam malo tvoj post...ali slažem se s tobom BBG spojler ekipa i posebno onaj dio koji je nastavio pisati ovdje i na Halit i Berg temi su definitivno najbolji i meni puno nedostaju na forumu, ali razumijem zašto su otišli.

Raduje me da je RTL kupio seriju...
RTL Televizija će, naime, uskoro početi s prikazivanjem povijesne serije "Sulejman Veličanstveni" koja je uzdrmala njihovu stvarnu ljubav i od Halita još jednom napravila najvećeg turskog frajera!

http://www.rtl.hr/vijesti/zvijezde/3...oljenom-onuru/
halitmy is offline  
Old 14.04.2012., 15:51   #9532
Zna li se koji će scenarista ili koja će scenaristica zameniti Meral Okay?
Nymann is offline  
Old 15.04.2012., 16:41   #9533
Quote:
Nymann kaže: Pogledaj post
Zna li se koji će scenarista ili koja će scenaristica zameniti Meral Okay?


Zna se. Njen kolega koji je s njom i radio na scenariju. Yilmaz Sahin

Evo cijelog članka.

Quote:
Veličanstveno stoljeće ide do kraja!
Budući da se serija od kraja 12. mjeseca prikazuje u Makedoniji na Kanalu 5 i tamo postiže velike uspjehe – oni su prvi saznali što se događa sa serijom.



Kanal 5 riješava dileme i dezinformacije koje su se pojavile nakon smriti scenaristkinje Veličanstvenog Stoljeća Meral Okay, koja je u ponedjeljak izgubila bitku s rakom. Nema istine u navodima da je gotovo sa serijom ili da će se serija zaustaviti – s obzirom da je Meral Okay bila velika pozmavateljica turske povijeste te inzvaredna scenaristica, producenti su za Kanal 5 rekli da je njezin kole Yilmaz Sahin već krenuo s pisanjem scenarija za treću sezonu, a bit će i četvrte sezone. Dakle Veličanstveni Sultan na Kanalu 5 još barem dvije godine.

To nam je potvrdio direktor Kanala 5 Ivan Mircevski koji je danas razgovarao s producentima serije. Ovo je njegova izjava tom prilikom:

„Danas sam razgovarao s produkcijskom kućom veličanstvene serije, a pritom sam dobio sljedeće podatke – ne postoje nikakve sumnje, ni razlog za paniku za prekid Veličanstvenoga. Drugu su sezonu napisali Meral i Sahin, a zbog velikog uspjeha kojeg serija doživljava u Makedoniji,producenti su odlučili dodati još 6 dodatnih epizoda drugoj sezoni. Iako Makedonijemo kruže dezinformacije o navodnom kraju Veličanstvenog, istina je sasvim drugačija. Mladi scenarist Sahin Yilmaz već se bavi i krajem treće sezeno, a premijera te iste se u Turskoj kreće sredinom 9. mjeseca.

Osim toga, producenti su potpisali ugovor i za 4. sezonu Veličanstvenoga, tako da je radost brojne publike Sulejmana, velika žalost konkurencije Kanalu 5 još barem dvije godini“, kaže Mircevski.
halitmy is offline  
Old 15.04.2012., 17:26   #9534
Hvala na informaciji!

Nisam video da se Yılmaz Şahin pojavljivao kao scenarist, u špici ej samo pisalo da je on napisao treatment.

Želim im uspešan dovršetak projekta!
Nymann is offline  
Old 15.04.2012., 18:43   #9535
http://www.exyutv.com/category/tursk...-velicanstveni

Cjeli serijal
rame is offline  
Old 15.04.2012., 20:07   #9536
Quote:
Nymann kaže: Pogledaj post
Hvala na informaciji!

Nisam video da se Yılmaz Şahin pojavljivao kao scenarist, u špici ej samo pisalo da je on napisao treatment.

Želim im uspešan dovršetak projekta!


Pričali su da je on Meral bio glavni savjetnik, i da je dobar dio scenarija njegov.
Pisalo je na nekom turskom forumu da je Meral tražila da ju on nasljedi (to je neprovjereno)
halitmy is offline  
Old 15.04.2012., 23:17   #9537
Quote:
halitmy kaže: Pogledaj post
Pričali su da je on Meral bio glavni savjetnik, i da je dobar dio scenarija njegov.
Pisalo je na nekom turskom forumu da je Meral tražila da ju on nasljedi (to je neprovjereno)

Drago mi je kad je tako. Ja sam mislio da on nije scenarist, dramaturg, nego možda neki povesničar koji je napisao 'treatment' pa je njoj kao scenaristici dato da to razradi. Ali sada vidim i da se on tie bavi. Vjerojanto je ona imala više iskustva pa su stoga njoj dali, a ona se naravno mnogo konsultovala s njim.
Nymann is offline  
Old 16.04.2012., 00:23   #9538
Interesantno u scenariju je to sto Velicanstveno stoljece nema mnogo istine sa istoriskog gledista.Najvise saznanja za Sulejmana Velicanstvenog ima od zapisa Matrakcija. On je bio is Bosne od grada Visoko.U istoriji on je bio mnogo bitna figura,bio je veoma skolovan,poznavao je puno jezika,izradu oruzja,obucavao vojnike za bitke i ucestvovao u svakoj bitci.Dobro je crtao skice i crtao je ulice i gradzevine Istambula do svakog detalja kako su izgledale.A u filmu je prikazan kao lutalica koji seta gradom i se pijanci po kafane.Bali beg- Malkacoglu je bio iz okoline Smedereva (u filmu se kaze Semendre) ali nije ziveo u vreme Sulejmana vec u vreme njegovog dedu Bajazita.Princeza Izabela sa Kastilje je poznata kraljica Izabela ,kraljica Spanije i Portugalije koja je naistinu bila udata za princa Ferdinanda Aragonskog,kraljica koja je poslala Kolumboa na put za Indiju kad je pronaso Ameriku.A to je bilo 1502 god sto znaci da u vreme kada je bila kod Suljemana vec je trebala biti baba a ne princeza koja nije udata.U istoriji ne postoi Nigar kalfa.Ona je izmisjen lik.Odjeca zene u to vreme nije bila onakva kakvu je u filmu gledamo vec da se tada tamo nosile dimije(salvari).Ova moda koju vidimo u zenskim haljinama je moda "ala franc"- francuska moda koja je donesena u dinastiji Mahmuda 1800 god.Sultan i ostali muskarci nisu nosili pantalone u to vreme.Na njegovoj inauguraciji bili su vatrometi sto nije bilo obicaj vec su pusali topovi.Kad su ga postavili imao je bradu sto se isto tako kosi sa pravilima jer brada se pustala kasnije kada postane sultan.Kad je dosao na prestol imao je 26 god a glumac ovde ima 40 god.Rokselana(Hurem) je doneta u saraj sa 14 god. Devojke prvo su bile obucavane tri god u razne vestina pa kasnije su prikazivane sultanu a u filmu Rokselana je od prvog dana doneta kod sultana.I odjeca janicara nije bila takva kako se prikazuje.Muskarci ni po koju cenu se ne smiju pojavljivati pred zenama bez kape na glavi a u filmu videli smo kako se setaju bez kape.Kad su se odvijale smtrne kazne Sultan nije nikad gledao,vec davao je naredzenje i kasnije mu se nosila krvava kosulja da se vidi da je delo izvrseno,a sada on ih gleda sa prozora.U filmu ga zovu Sulejman Velicanstveni a to je ime koje mu je mnogu kasnije dala evropska civilizacija a Osmanljije su ga zvali Suleman Kanuni (kanuni -zakon) ili po nase Suljman Zakonodavac jer u njegovo vreme su promenjeni mnogi zakoni.
Ima jos puno toga za pisanje, i nemojte me shvatiti pogresno, ja nemam zamjerke sto je vakvo scenarijo.Mora biti nesto interesnato sa mogle da se snime tri - cetiri sezone.Napisala sam ovo da bih vam htela reci da ne trazite istoriju i istoriske fakte u ovu seriju vec da se zabavljate gledajuci je. Ja je gledam i uzivam
Toprak is offline  
Old 17.04.2012., 11:38   #9539
Pokojna Meral i ostatak ekipe su duuuugo vremena sakupljali raznorazni materijal i podatke kako bi seriju napravili što vjerodostojnijom. O tome su pisali, i pišu i dalje, svi koji su htjeli pomenuti i pratiti da se ovakvo što snima i prikazuje.
A što se prijevoda i upload-a tiče....radi ga mjesecima vrhunska ekipa entuzijasta udruženih pod nazivom Sultanova družba i na tom sam im beskrajno i neizmjerno zahvalna. Sinoć sam zahvaljujući Sultanovoj družbi pogledala prevednu 55. epizodu (koja je prošlog tjedna prikazana u Turskoj). Mogu samo reći da je povjest prema mnogim ljudima zaista bila okrutna.
plava ruža is offline  
Old 17.04.2012., 17:44   #9540
Toprak, to je sasvim jasno. Premda moram reći da sam crkao od smeha na ovo da Nigâr-kalfa nije postojala. Pa dobro jutro.

Kako to npr. da nisi spomenuo činjenicu da je prečudno da Sümbül-aga (Zumbul-aga) nije crnac, i to Sudanac, jer su ih odande najčešće uzimali, i da je njegova uloga zapravo uloga crnog age (Kızlar Ağasi)?

Kostimi Serdara Başbuğa baš odudaraju, još više daju (negativan) dojam da je serija previše europeizirana, uvedeni su razni evropski maniri, a surovost sultana potpuno je izbrisana.

Uglavnom, serija je veliki trash, ali ipak zanimljiva.

Isto čudno da nisi spomenuo da je Mahidevran po istorijskim podacima valjda bila plavuša, ne zna se je li bila Albanka, Crnogorka ili Čerkeskinja.

Baš nema veze s vezom serija, što se istorije tiče (a i kvaliteta). Prosto je zabava, a neki kažu pomalo i neoosmanska propaganda.
Nymann is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:42.