Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.10.2007., 19:29   #21
Quote:
SPANGA kaže: Pogledaj post
Nije to bas tako bezazleno kako izgleda. Deklariranim ateistima tesko su dostupna npr. neka radna mjesta- npr u vojsci i sl. sluzbama gdje se gotovo podrazumjeva vjera i sve s njom spojeno. O nekoj karijeri u poslovima vezanim za javne nastupe nema ni govora.Pogotovo sto se ateizam kod nas danas uglavnom percipira kao ljevicarenje i maltene komunisticka ideologija.
Ima li u dosadasnjim hrvatskim vladama od 90. i jedan deklarirani ateist ministar?
Well... mislim da je dosta HNS-ovaca i SDP-ovaca deklarirano kao ateisti.

Na koje poslove vezane uz javne nastupe misliš?
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2007., 20:13   #22
Quote:
SPANGA kaže: Pogledaj post
Nije to bas tako bezazleno kako izgleda. Deklariranim ateistima tesko su dostupna npr. neka radna mjesta- npr u vojsci i sl. sluzbama gdje se gotovo podrazumjeva vjera i sve s njom spojeno. O nekoj karijeri u poslovima vezanim za javne nastupe nema ni govora.Pogotovo sto se ateizam kod nas danas uglavnom percipira kao ljevicarenje i maltene komunisticka ideologija.
Ima li u dosadasnjim hrvatskim vladama od 90. i jedan deklarirani ateist ministar?
Znaci, na razgovorima za posao poslodavac pokusa saznati vjerispovijest kandidata? A ako si ateist pronade nesto drugo sto te cini nepodobnim za taj posao? Tesko mi je predociti si da ta vrsta diskriminacije ima proporcije koje ukazuju na nacionalni problem. Sektorski, mozda.
Animus is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2007., 09:06   #23
Quote:
Animus kaže: Pogledaj post
Znaci, na razgovorima za posao poslodavac pokusa saznati vjerispovijest kandidata?
Na to se odgovara sa "znate li da mi postavljate protuzakonito pitanje?"
Quote:
A ako si ateist pronade nesto drugo sto te cini nepodobnim za taj posao?
Svejedno mu možeš napraviti hrpu problema što te uopće pitao takvo pitanje.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2007., 10:09   #24
Quote:
SPANGA kaže: Pogledaj post
Nije to bas tako bezazleno kako izgleda. Deklariranim ateistima tesko su dostupna npr. neka radna mjesta- npr u vojsci i sl. sluzbama gdje se gotovo podrazumjeva vjera i sve s njom spojeno.
Ateistima teško dostupna vojska? U kojoj se vjera podrazumijeva? Jaka je ta droga, de si ju nabavil?

Quote:
SPANGA kaže: Pogledaj post
O nekoj karijeri u poslovima vezanim za javne nastupe nema ni govora.Pogotovo sto se ateizam kod nas danas uglavnom percipira kao ljevicarenje i maltene komunisticka ideologija.
Ima li u dosadasnjim hrvatskim vladama od 90. i jedan deklarirani ateist ministar?
U hrvatskim vladama, javnim ustanovama i drugdje doista, koliko je meni poznato, nema niti jednog deklariranog ateista - isto kao što nema niti jednog deklariranog kršćanina. Naprosto, u obrascima za posel i bilo što drugo nigdje ne stoji upit koje si vjere (osim na regrutacijskom listu za novake, iz praktičnih razloga, nisi dužan ispuniti), niti te u bilo kojoj javnoj ustanovi ili firmi pitaju za crkveno-vjerske dokumente. Doista, ako te niko ne pita da se deklariraš (jer smo svjetovna država), ne buš niti bil deklariran.

Daj prestani(te) bulaznit.
__________________
Minsc and Boo stand ready.
Minsc is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2007., 12:36   #25
Quote:
Minsc kaže: Pogledaj post

U hrvatskim vladama, javnim ustanovama i drugdje doista, koliko je meni poznato, nema niti jednog deklariranog ateista - isto kao što nema niti jednog deklariranog kršćanina. Naprosto, u obrascima za posel i bilo što drugo nigdje ne stoji upit koje si vjere ...
Baš tako. Nigdje, osim na popisu stanovništva, nisam se trebala izjasniti o vjerskoj pripadnosti. ( Normalno, ne govorimo jelte, o upisu na teološke institucije. )

Nego, baš bi me zanimalo da li se ateistima izjašnjavaju oni koji su sigurni da nema Boga, oni koji ne vjeruju u Boga kako ga tumače religije, oni koji vjeruju da nešto postoji ali ne mogu to definirati, ili postoje i neki drugi razlozi?
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2007., 12:45   #26
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Položaj... recimo da sam diskriminaciju doživio jedino u osnovnoj školi kad sam em bio ostavljen na cesti jedan sat u sred rasporeda dok su ostali imali vjeronauk, em bio gledan kao neka sotona od ostalih učenika. Kasnije većih problema nikad nisam imao, iako sam od kad znam za sebe bio aktivni ateist i nikad se nisam ni najmanje trudio skrivati svoje stavove.
ti si neko nadareno dijete bio....

zasto imam neugodan osjecaj da si odgojen tako?

ja sam kao dijete pravio pracke, a mom ocu je bilo svejedno ,hocu li ici u crkvu ili ne.
__________________
Pročitaj pravila o oblikovanju potpisa link ;), ja se vise ne potpisujem.
Krkan is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2007., 23:13   #27
Quote:
Krkan kaže: Pogledaj post
ti si neko nadareno dijete bio....

zasto imam neugodan osjecaj da si odgojen tako?

ja sam kao dijete pravio pracke, a mom ocu je bilo svejedno ,hocu li ici u crkvu ili ne.
Ja baš imam osjećaj da za ateizam nije potreban neki odgoj.

Sjećam se kako sam kao klinac predškolske dobi proturiječio drugoj djeci koja su pričala o Bogu i pitala me da li vjerujem u Boga. Tada o tome nisam imao pojma. Moji nisu u kući spominjali religiju, ali niti su mi naturali ateistički stav. To suprotstavljanje mi je jednostavno došlo kao nešto prirodno. Još me je iritirala ta ozbiljnost kojom su druga djeca govorila o toj temi.

Kasnije sam nažalost upisan na vjeronauk. Moji neutralni roditelji su se sa promjenom trenda jednostavno prilagodili. Trebalo mi je dosta vremena da popravim napravljenu štetu u tom razdoblju i ponovno odbacim Boga. Sada sam ponovno ateist kao u svoje najranije dane.
Sinbad is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2007., 11:44   #28
Quote:
Sinbad kaže: Pogledaj post
Ja baš imam osjećaj da za ateizam nije potreban neki odgoj.

Sjećam se kako sam kao klinac predškolske dobi proturiječio drugoj djeci koja su pričala o Bogu i pitala me da li vjerujem u Boga. Tada o tome nisam imao pojma. Moji nisu u kući spominjali religiju, ali niti su mi naturali ateistički stav. To suprotstavljanje mi je jednostavno došlo kao nešto prirodno. Još me je iritirala ta ozbiljnost kojom su druga djeca govorila o toj temi.

Kasnije sam nažalost upisan na vjeronauk. Moji neutralni roditelji su se sa promjenom trenda jednostavno prilagodili. Trebalo mi je dosta vremena da popravim napravljenu štetu u tom razdoblju i ponovno odbacim Boga. Sada sam ponovno ateist kao u svoje najranije dane.
postoje i takvi slucajevi.
ali i kad od atesita dijete jednostavno krene u crkvu i ne razumije misljenje roditelja...
uglavnom, misljenja sam da je i te kako vazan odgoj.
u iskljucivoj slobodi djetata se desava svasta...
moze postati i kriminalac, ali ne mora...
ili ne?!...
__________________
Pročitaj pravila o oblikovanju potpisa link ;), ja se vise ne potpisujem.
Krkan is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2007., 11:53   #29
Quote:
Krkan kaže: Pogledaj post
postoje i takvi slucajevi.
ali i kad od atesita dijete jednostavno krene u crkvu i ne razumije misljenje roditelja...
uglavnom, misljenja sam da je i te kako vazan odgoj.
u iskljucivoj slobodi djetata se desava svasta...
moze postati i kriminalac, ali ne mora...
ili ne?!...
naravno da je bitan odgoj.djete treba odgojit da mu je svejedno kaj neki klinac ili učitelj misli o tome vjeruje il on u boga ili ne vjeruje.
__________________
1❤
desetipedeset is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2007., 12:05   #30
Quote:
desetipedeset kaže: Pogledaj post
naravno da je bitan odgoj.djete treba odgojit da mu je svejedno kaj neki klinac ili učitelj misli o tome vjeruje il on u boga ili ne vjeruje.
prava ljubav prema djetetu se i vidi u tome da mu das slobodu da odluci u tome.
hoce li ici u crkvu ili ne.
treba se obartit paznju i n apritisak koji dijete dozivljava.
sjecam se kako su cesto neki ucitelji u proslom sistemu, koristili svoju kolicinu znanja da djecu 'izvedu na pravi put'...
dijete od 8 god bi ispadalo glupo, jer mu ucitelj objasnjava evoluciju...
mnoga djeca su tad trijumf ucitelja nad jadnim djetetom, objasnjavala gluposcu malog koji ide na vjeronauk.
slicno mogu i sad dozivjeti djeca ateiste, ako ih on npr ne upise na vjeronauk.
slobodno i radoznalo dijete ce samo pitati, ali ga moras i pitati...samo tako sto ce razumjeti i znati odgovoriti...kolkotolko...

sve ostalo je maltretiranje djece...
bilo od vjeroucitelja ili ucitelja ateiste.
__________________
Pročitaj pravila o oblikovanju potpisa link ;), ja se vise ne potpisujem.
Krkan is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2007., 16:12   #31
Najgore je kaj te na vjeru nafukaju glupi starci koji uopće ne kuže to. Ma užaš. Al dobro, bolje ikad nego nikad, oslobodio sam se jednom zauvjek. Nijedno od tih new age srana ne postoji - UFO otmice, kristali, pričanje s mrtvima, religija ... budimo složni
markoraves is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2007., 16:47   #32
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Mislim da baš i nema smisla osnivati neku udrugu. Udruga ljudi koji ne vjeruju u boga. Glupo.
To bi se pretvorilo u sijelo antiteista i to onih agresivnih. Ateisti i agnostici bi opet time najebali.
Nisam anarhičan, ali organizacija u ovom smislu ne sluti na dobro.
O da , itekako ima smisla osnovati tu udrugu. Naime, ateisti su trenutno ugroženi (to nije samo boljka hrvatskog društva, o tome piše i Dawkins). To se u našoj državi ogleda indirektno kroz neke primjere:
- dijete kojeg roditelji ne će dati na vjeronauk u osnovnoj školi se u bitnoj fazi odrastanja osjeća izopćeno i odbačeno- za to imam i jedan konkretan primjer . Naime osobno sam svjedočio kako dva dječaka u dobi od oko 12 godina provociraju trećeg (iz konteksta sam skužio da njih dvojica idu na vjeronauk, a ovaj treći ne) riječima : "Komunjaro jedna". Suludo, ali istinito.

I kolege iz SDP-a, molim vas nemojte povlačiti svoj stav koji je izrekla M. Lugarić
Da-protiv sam vjeronauka u školama (čak i kao izbornog predmeta), tko želi neka ide u crkvu, ako baš mora ostati takav uvedite i opciju izbornog predmeta : "Ateizam" , tj. "Sekularni humanizam" ili kako god ga hoćete zvati gdje moje dijete neće sušati (kako to netko reče) "bajke židovskih pastira", nego činjenice do kojih je došla suvremena znanost i prezentirati ih na razumljiv način za djecu (a to može biti područje astronomije, fizike, Darwinovo učenje ili bilo što drugo).

Može se navoditi i još primjera kako su ateisti "ugrožena vrsta" , i upravo ta činjenica je opravdanje za osnivanje udruge građana.
polis is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2007., 17:03   #33
Quote:
markoraves kaže: Pogledaj post
Najgore je kaj te na vjeru nafukaju glupi starci koji uopće ne kuže to. Ma užaš. Al dobro, bolje ikad nego nikad, oslobodio sam se jednom zauvjek. Nijedno od tih new age srana ne postoji - UFO otmice, kristali, pričanje s mrtvima, religija ... budimo složni
Točno je reći "nemamo dokaza da postoji". Treba biti pozitivistički usmjeren.

Quote:
polis kaže: Pogledaj post
O da , itekako ima smisla osnovati tu udrugu. Naime, ateisti su trenutno ugroženi (to nije samo boljka hrvatskog društva, o tome piše i Dawkins). To se u našoj državi ogleda indirektno kroz neke primjere:
- dijete kojeg roditelji ne će dati na vjeronauk u osnovnoj školi se u bitnoj fazi odrastanja osjeća izopćeno i odbačeno- za to imam i jedan konkretan primjer . Naime osobno sam svjedočio kako dva dječaka u dobi od oko 12 godina provociraju trećeg (iz konteksta sam skužio da njih dvojica idu na vjeronauk, a ovaj treći ne) riječima : "Komunjaro jedna". Suludo, ali istinito.

I kolege iz SDP-a, molim vas nemojte povlačiti svoj stav koji je izrekla M. Lugarić
Da-protiv sam vjeronauka u školama (čak i kao izbornog predmeta), tko želi neka ide u crkvu, ako baš mora ostati takav uvedite i opciju izbornog predmeta : "Ateizam" , tj. "Sekularni humanizam" ili kako god ga hoćete zvati gdje moje dijete neće sušati (kako to netko reče) "bajke židovskih pastira", nego činjenice do kojih je došla suvremena znanost i prezentirati ih na razumljiv način za djecu (a to može biti područje astronomije, fizike, Darwinovo učenje ili bilo što drugo).

Može se navoditi i još primjera kako su ateisti "ugrožena vrsta" , i upravo ta činjenica je opravdanje za osnivanje udruge građana.
Znam, ali sve ima tendenciju pokvariti se, a da se ovakva stvar pokvari, mogla bi izazvati više štete nego koristi.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2007., 17:11   #34
Nije nego ...

Quote:
polis kaže: Pogledaj post
O da, itekako ima smisla osnovati tu udrugu. Naime, ateisti su trenutno ugroženi ...

Valjda ima smisla osnovati udrugu za doslijednu sekularizaciju društva.

Ali već postoji (u Zg) udruga Protagora pa se i u nju možete uključiti
http://www.protagora.hr/proonama.htm
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2007., 11:38   #35
evo baš sam i ja htjela spomenuti protagoru... ako ništa drugo, polić piše zanimljive kolumne. al plaćat članstvo mi se baš i ne da
inače, ne osjećam se pretjerano diskriminirano kao ateist pošto pazim da se okružujem ljudima koji mi odgovaraju a to definitivno nisu fanatični vjernici, bez obzira o kojoj se religiji radilo.
al mi više ide na njonju konstantno laprdanje crkvenjaka prek medija, utjecanje na politiku i vrijeđanje ateista.
__________________
i'm so cool i shit icecubes.
MissLestrange is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2007., 13:27   #36
ja sam iz male sredine pa se na mene kao ateista gleda kao na nešto što nije normalno. ali ne smeta to mene ništa jer imam svoj stav o tome i jednostavno ne polemiziram sa ljudima jer ipak to je moja osobna stvar. a mislim da udrugu ne treba osnivati. pa za koji će vam vrag to? ne vidim korist od udruge. ja se ne osjećam ugroženo od nikoga osim od vječnog popovskog laprdanja po medijima.
kruskica666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2007., 13:46   #37
Quote:
Krkan kaže: Pogledaj post
prava ljubav prema djetetu se i vidi u tome da mu das slobodu da odluci u tome.
hoce li ici u crkvu ili ne.
treba se obartit paznju i n apritisak koji dijete dozivljava.
sjecam se kako su cesto neki ucitelji u proslom sistemu, koristili svoju kolicinu znanja da djecu 'izvedu na pravi put'...
dijete od 8 god bi ispadalo glupo, jer mu ucitelj objasnjava evoluciju...
mnoga djeca su tad trijumf ucitelja nad jadnim djetetom, objasnjavala gluposcu malog koji ide na vjeronauk.
slicno mogu i sad dozivjeti djeca ateiste, ako ih on npr ne upise na vjeronauk.
slobodno i radoznalo dijete ce samo pitati, ali ga moras i pitati...samo tako sto ce razumjeti i znati odgovoriti...kolkotolko...

sve ostalo je maltretiranje djece...
bilo od vjeroucitelja ili ucitelja ateiste.
ah ah. prava sloboda djeteta da odluči hoće li ić u crkvu ili ne.
onda mogu paralelno s tim dat slobodu djetetu da jede za doručak i ručak i večeru kaj hoće. po dječijem meniju to bi bilo tegla nutelle, pol kile gumenih bombona i keksi.
pa nećem ja dijete odgajat u potpunoj slobodi da radi bilokaj kaj mu padne na pamet.
jer ga takav svijet sutra kad postane samostalan ne očekuje.
i hrpu puta sam ovdje napisala.
kakvog sam mišljenja religija i njezini super junaci neće trovat um mog djeteta. strah od kazne kad nekaj sjebe može imat i bojat se mene ili tate, il sutra isto tako nekog racionalnog autoriteta (profesor, šef blabla).
ne sumnjam da će časna il pop u osnovnjaku na satu vjeronauka postavit pitanje drugim klincima zakaj onaj mali od blabla nije na vjeronauku a roditelji su mu kršteni itd..
samo vidiš, mi se budemo potrudili da našeg sina zaboli za neku časnu i nekog popa. stvar je samopouzdanja. ak dijete karakterno dobro izgradiš njemu će bit apsolutno svejedno, razumijet će različitost al neće se radi te različitosti osjećat manje vrijedan naspram nekog drugog.
desetipedeset is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2008., 14:37   #38
Arrow Zašto udruga

Quote:
kruskica666 kaže: Pogledaj post
ja sam iz male sredine pa se na mene kao ateista gleda kao na nešto što nije normalno. ali ne smeta to mene ništa jer imam svoj stav o tome i jednostavno ne polemiziram sa ljudima jer ipak to je moja osobna stvar. a mislim da udrugu ne treba osnivati. pa za koji će vam vrag to? ne vidim korist od udruge. ja se ne osjećam ugroženo od nikoga osim od vječnog popovskog laprdanja po medijima.
Ne radi se o tome da su ateisti ugroženi, već tada može netko zastupati njihove interese - u Saboru, na televiziji, u novinama... Kao što kršćani imaju bezbroj udruga, mogla bi postojati i jedna ateističko/agnostička.

Inače pored ateista postoji mnogo više onih koji deklarativno vjeruju ali se baš vjere i ne drže...

d
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2008., 14:56   #39
Quote:
SPANGA kaže: Pogledaj post
Nije to bas tako bezazleno kako izgleda. Deklariranim ateistima tesko su dostupna npr. neka radna mjesta- npr u vojsci i sl. sluzbama gdje se gotovo podrazumjeva vjera i sve s njom spojeno. O nekoj karijeri u poslovima vezanim za javne nastupe nema ni govora.
Govoriš li iz osobnog iskustva? Mene nikad niti na jednom razgovoru za posao nitko nije pitao o vjeri ili nacionalnosti, niti gdje sam rođen...

Mislim da situacija ipak nije takva.
d
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2008., 14:59   #40
Službeno:

Katolika 88 %
Ostalih vjera 10%
Ateista 2%

Procjena (odnosi se na one koji nisu statistika već stvarno iskazuju svoja vjerska opredjeljenja):
Katolika: 45 %
Ostalih vjera: 10%
Ateista upisanih pod različitim vjerama 40%
Deklariranih ateista: 5%


Iz statističkih razloga KC svakog krštenog piše kao vlastitu ovčicu iako iz glupavih "ne škodi" razloga gotovo 50% ateista krsti svoju djecu. Time drugoj strani nabija postotak iako istu djecu odgajaju s teističkim stavovima.

Zadnje uređivanje fifimifi : 21.03.2008. at 18:56.
fifimifi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:11.